Aktuální stránka:14 z 29
Re: Kastrace
Zaslán uživatelem/kou: Rynn (IP)
Datum: 2008-07-10, 10:06
Kacule, jasn?, že to neni pravidlem, my taky ukon?ovali ob? ?íje Receptalem, ale Receptal pat?í teoreticky mezi ty, po kterym ty zán?ty moc nebejvaj. Mezi ty, po kterym bejvaj, pat?í t?eba Covinan, nebo jak se jmenuje. Jenže hodn? fretek m?lo na ukon?ení Receptal a n?jak hodn? po tom m?lo i zán?t.... nebo se mi to jenom zdá a i tak je to procento mizivý, ale mn? to moc nep?ijde, no.
Avatar

Re: Kastrace
Zaslán uživatelem/kou: Kacule (IP)
Datum: 2008-07-10, 10:25
Je možné, že je to jen n?jaká shoda najednou... kdo ví, uvidíme, co s tím Vendul vykutí. Ty jdeš dnes na veterinu s tou svojí treperendou, jestli se nepletu, ohledn? toho smutn?ní ?i tak že? Tak budu držet palce a budu jinde ?ekat sd?lení ;)

Re: Kastrace
Zaslán uživatelem/kou: Rynn (IP)
Datum: 2008-07-10, 10:36
Kacule, jojo, jdu :) díky za držení... docela se toho bojim, ale doma u rodi?? se chová Rocky naprosto normáln?, v?era lítal asi 2 hodiny, což je zase n?jak hodn?, na n?j :) tak uvidíme, snad to dopadne, no....
A jinak, jasn?, že to m?že bejt náhoda, ale tohle jsem za?la sledovat už asi p?ed rokem, jak ty p?ípady za?ínaly :-/
Avatar

Re: Kastrace
Zaslán uživatelem/kou: klokan_cestovatel (IP)
Datum: 2008-07-10, 11:14
ahoj holky, no my meli to samy, taky nam to pani doktorka Skrejvalova chtela ukazat, ale na to sjme nemela zaludek. ale pry to bylo tak tak ze jsme prisli, jinak by hrozilo prasknuti delohy. no hruza. taky jsem se z toho oklepavala dost dlouho. Taky Nelinka nemela vubec zadny vytok ani zadne priznaky, byla cila, vse ok. No nicmene jsme ukoncolvali prgnylem loni - zabral. letos pregnylem - 2x nezabral, takze pak jeste receptalem.

Re: Kastrace
Zaslán uživatelem/kou: Rynn (IP)
Datum: 2008-07-10, 11:43
klokane, práv? v Ma?arský mi ?ekli, že má Meggie zán?t, píchali do ní ATB a pak mi Chylda ?ekla, že to je neprlkazný, výt?r nic nepotvrdil, m?li ud?lat sono a tak... :-/ takže tam už taky nejezdim, chjo.
Avatar

Re: Kastrace
Zaslán uživatelem/kou: petronelka (IP)
Datum: 2008-07-10, 12:03
Kacul, my už tam nejdem. Stehy máme vs?ebávací a vše pot?ebné jsme dostali sebou domu. Ted jsem zrovna mluvila s os?bkou která tam také pracuje, a ta mi ?íkala, že se zán?t dá poznat t?eba na sonu ale v?tšinou když už je více rozjetý. Nás už se to sice netýká, nebo? je d?loha pry?, ale obecn? m? to taky zajímá

" Kdo nežije s fretkou, ten jako by nežil aneb kolik fretek máš, tolikrát jsi ?lov?kem!"
Petronelka
Avatar

Re: Kastrace
Zaslán uživatelem/kou: boža (IP)
Datum: 2008-07-10, 12:03
p?esn? toto se nám stalo vloni u Sv?tlušky,tady [forum.fretka.cz] to docela podrobn? popisuju co jak se dál d?lo, a bylo to po ukon?ení ?íje Receptalem.
pamatuju si že jen m?la to b?íško citlivý, necht?la si na n?j nechat sahat, nic jinýho na ní v?bec nebylo znát, baštila, lumpa?ila.

*******************************[www.pudicka.estranky.cz]************************

Re: Kastrace
Zaslán uživatelem/kou: petronelka (IP)
Datum: 2008-07-10, 12:16
Vendul, my jsme po první ?íji po 4 týdnech ukon?ovali Receptalem, druhá zkon?ila po týdnu spá?ením s vykastrovaným samcem, t?etí zkon?ila také po týdnu, Pouze jsme zatemnovali. 6ádný výtok, ?i zm?na chování. paní doktorka v Ma?arský mi ukázala d?lohu a byla fakt nacpaná:-(( Ted už Kim?a lumpa?í a když dolumpa?í musím jí chovat. Ono jí to snad ani nebolísi leží na zádech a protahuje se jak atlet p?ed olimpiádou:-))
Ale jsem ráda, že už to máme za sebou, protože sem myslela, že to nep?ežiju já:-)

" Kdo nežije s fretkou, ten jako by nežil aneb kolik fretek máš, tolikrát jsi ?lov?kem!"
Petronelka
Avatar

Re: Kastrace
Zaslán uživatelem/kou: Kacule (IP)
Datum: 2008-07-10, 12:31
Zkusím se poptat a uvidíme, co mi ?ekne :)
Jinak holky polehávají, sem tam mají touhu se prob?hnout, ale n?jak je to t?lí?ko moc neposlouhá mi p?íjde....
Petronel z toho si nic ned?lej, já taky myslela, že m? klepne, na veterin? jsem se rozklepala, sotva se za?ly klepat holky, a po cest? dom (b?hem operace) jsem si koupila 3 zákuse?ky na nervy... :o)

Re: Kastrace
Zaslán uživatelem/kou: Vendula R (IP)
Datum: 2008-07-10, 14:51
Je pravda, že se tu te? víc objevují zán?ty d?lohy po ukon?ení ?íje Receptalem. Což není na první pohled pro Receptal nic p?ízniv? vyhlížejícího. Ale kdo ví, do jaké míry za to Receptal opravdu m?že, zda je tu opravdu souvislost s látkami, které Receptal obsahuje nebo zda se jedná pouze o jeden z možných faktor?, díky kterému zán?t d?lohy vznikne. Pov?tšinou se u postižených fretek jedná už o ukon?ení druhé ?íje, nebo je ?íje ukon?ena nalezené fretce, nebo fretce která hupsla po mlá?atech do další ?íje. To vše jsou zát?žové faktory, které myslím sta?í na to, aby zán?t vznikl i bez p?isp?ní Receptalu... Navíc Receptal je doporu?ovaný a tudíž ?ast?ji používaný, než ostatní hormonální preparáty na ukon?ení ?íje, takže je celkem nasnad?, že se asi budeme ?ast?ji dozvídat i o p?ípadných komlpikacích. Ale rozhodn? je dobré se na ukon?ování Receptalem a komplikace, jakou je zán?t d?lohy, dlouhodob?ji zam??it. Pak teprve bude rozumné vyvozovat n?jaké záv?ry.
Avatar

Re: Kastrace
Zaslán uživatelem/kou: Vendula R (IP)
Datum: 2008-07-10, 14:55
Kacule: pokud vet d?lohu ob?ma frete?kám p?i kastraci odebral, zán?t už nehrozí. Je tedy dobré v?d?t, zda vet odebral pouze vaje?níky (ovariektomie) nebo i d?lohu (ovariohysterektomie).
Avatar

Re: Kastrace
Zaslán uživatelem/kou: Kacule (IP)
Datum: 2008-07-10, 19:41
Vendul to bohužel netuším, dneska jsem se ptala, jestli té druhé hrozí taky zán?t, když je vykastrovaná, a ?íkal že ne... ale zítra se ho teda poptám, jesli má venku d?lohu i ta druhá... (ale ptal se jesli p?íjdu i s tou druhou pá? tam byl jiný vet než v?era, tak jsem ?íkala, že ten jiný vet ?íkal, jen s tou jednou, co m?la zán?t) tak se zítra ješt? doptám.

Re: Kastrace
Zaslán uživatelem/kou: Kacule (IP)
Datum: 2008-07-11, 16:34
aaaaaaaaaaaa až se stydím, úpln? jsem se zapom?la na veterin? zeptat, jestli vytáhli d?lohu i té druhé :( až se stydím... ale v pátek jdeme na stehy, tak se zeptám, už si to píšu...
Jinak holky ?ádí jak šusi, akorát jsem Amynce u jedné bradavky nahmatala takové tvrdé míste?ko, ale snad to bude jen následek té operace, citlivé to nemá, neb když jsem jí to prohmatávala tak ani nekvikla, ani sebou nešila, že by se jí to nelíbilo... každopádn? to budu sledovat, a kdyby se to zhoršovalo, tak letím na veterinu.

Re: Kastrace
Zaslán uživatelem/kou: Kacule (IP)
Datum: 2008-07-14, 10:44
takže B?tuš brali jen vaje?níky, d?loha prý byla v po?ádku, ale vzhledem k tomu, že už nebudu ?íjit, tak ji snad zán?t nehrozí....
Jinak co se tý?e toho tvrdého místa u bradavky Amynky, tak jsem na vet rad?ji let?la (zjiš?uju, že moje nervy, co se tý?e t?ch dvou treperend, jsou hodn? slabé) a Amynka má jen cystu, prý po opakujících se ?íjích... vytýkala jí z toho taková ?irá tekutina, a prý by to m?lo samo zmizet :) tak jsem hned klidn?jší :)

Re: Kastrace
Zaslán uživatelem/kou: petulevrtule (IP)
Datum: 2008-07-14, 11:59
Takže kopíruju, co mi napsala známá veteriná?ka O ZÁN?TU D?LOHY!!!!!
Dobrý den,

chovatel m?že pomoci zán?t d?lohy objevit pouze tím, že bude sami?ku sledovat a jestliže bude mít potíže p?edvede ji k veteriná?i.
Fretka z Vašeho mailu m?la obrovské št?stí, že ješt? žije nebo? ji hrozilo prasknutí d?lohy a následný zán?t pob?išnice, sepse a rychlá smrt. Zán?t d?lohy se nemusí v?bec projevovat výtokem, protože existuje forma uzav?ená, kdy prost? žádný výtok není a vše se hromadí v d?loze a jedinou pomocí je velmi rychlé odstran?ní znisané d?lohy. Tato forma je velmi nebezpe?ná.
Druhá je otev?ená a je spojena s výtokem. Hnis tedy m?že odcházet a stav nemusí být tak akutní. Ale i otev?ená forma pyometry se musí ihned ?ešit, jinak m?že hrozit i selhání ledvin ?i sepse.
Jedinou prevencí je odstran?ní d?lohy d?íve než se objeví. Podávání hormon? m?že zp?sobit také zán?t d?lohy.
Vítková

To je brutus :-(( Kim?a Peronelky m?la opravdu št?stí...



Celkem upraveno 2×. Poslední úprava: petulevrtule dne 14.07. v 19:00.

Re: Kastrace
Zaslán uživatelem/kou: petronelka (IP)
Datum: 2008-07-14, 13:13
Holky já tím, že sem m?la celý týden plný ruce i hlavu tý svatby, tak sem na št?stí tu hr?zu zvládla.Ale jinak nevím:-(( každopádn? zlatí?ko vypadá naprosto v po?ádku,jizva se nádhern? hojí,jen nastoupila faleška tak se odemn? zase nehne:-)

" Kdo nežije s fretkou, ten jako by nežil aneb kolik fretek máš, tolikrát jsi ?lov?kem!"
Petronelka



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: petronelka dne 14.07. v 13:43.
Avatar

Re: Kastrace
Zaslán uživatelem/kou: Rynn (IP)
Datum: 2008-07-14, 13:54
P?esn? tak, t?eba 3-4 tejdny (??? nebo jakou dobu asi?) po ukon?ení ?íje vzít preventivn? na sono. Neni to nic hroznýho, fretka se dá zvládnout i bez p?ispání a ?lov?k má jistotu...
Avatar

Re: Kastrace
Zaslán uživatelem/kou: boža (IP)
Datum: 2008-07-14, 14:02
Tímhe to nevy?ešíš, pujdeš na sono a druhý den se teprve za?ne vyvíjet zán?t. Ja bych ?ekla že nejd?ležit?jší je tu sami?ku sledovat,jestliže dostane hormonální injekci, tak ji každý den jemn? prohmatávat b?íško. Jakmile najednou bude reagovat,když se ji ?lov?k dotkne b?íška na její levé stran? od žeber až dol?,tak mazat k vetovi. D?loha je takový vále?ek po celé její levé stran? b?išní dutiny. Dá se to nahmatat,jestli tam není n?co v po?ádku. Ony mají to b?íšinko m?kkou?ký,takže to jde.



*******************************[www.pudicka.estranky.cz]************************



Celkem upraveno 2×. Poslední úprava: boža dne 14.07. v 15:16.

Re: Kastrace
Zaslán uživatelem/kou: petronelka (IP)
Datum: 2008-07-14, 14:03
no jo, jenže zán?t se dá prý ze sona špatn? poznat a ješt? prý musí být už v pokro?ilém´stádiu:-(( tak nevím no

" Kdo nežije s fretkou, ten jako by nežil aneb kolik fretek máš, tolikrát jsi ?lov?kem!"
Petronelka
Avatar

Re: Kastrace
Zaslán uživatelem/kou: Rynn (IP)
Datum: 2008-07-14, 14:57
petronelko, jak psala boža, tak asi holt prohmatávat. Já nevim, Meggie jsem sledovala a i když výtok m?la, tak to stejn? nebyl zán?t. Takže to je taky p?l na p?l :) ale rozhodn? lepší plašit, než pak n?co zanedbat, no... ale je to t?žký, na prd :(
Avatar

Re: Kastrace
Zaslán uživatelem/kou: boža (IP)
Datum: 2008-07-14, 15:16
musím se opravit, na její levé stran?, ne na její pravé. Musela jsem si to tu vyzkoušet na plyšový žirafce co mi sedí na PC,abych si ujasnila ty strany :o)))

*******************************[www.pudicka.estranky.cz]************************

Re: Kastrace
Zaslán uživatelem/kou: petronelka (IP)
Datum: 2008-07-14, 15:22
díky Božo za radu. Nás už se to sice netýká, Kim?e byla d?loha samoz?ejm? odebrána, ale doufám, že to pom?že ostatním. Prostože ten pocit, který sem zažila poté, co mi to pí.veteriná?ka oznámila, bych opravdu nikomu nep?ála. Dokonce si ani nepamatuju, jak sem se dostala domu:-((

" Kdo nežije s fretkou, ten jako by nežil aneb kolik fretek máš, tolikrát jsi ?lov?kem!"
Petronelka
Avatar

Re: Kastrace
Zaslán uživatelem/kou: Lee (IP)
Datum: 2008-07-14, 23:27
Ja bych se rada zeptala, jakym zpusobem byla urcena leva strana tela fretky. Deloha je organ bilateralne soumerny, telo delozni je pomerne kratke, zatimco rohy jsou dlouhe. Cekala bych, ze bolestiva reakce na palpaci bude priblizne stejna (neni obvykle, ze by byl postizen pouze jeden roh), stejne tak bolestivost za zebry (jedno z jake strany) bych ocekavala a)pri hepatomegalii (jatra zvetsena v dusledku nejakeho procesu-bolestiva) b)peritonitidy (zanet pobrisnice - v souvislosti s pyometrou ve stadiu prasknuti delohy). Deloha (byt s naplni) neni tak vepredu.

Na svou obranu dodavam, ze jsem to ted dohledavala ve dvou monografiich a nejakych clancich a ani podle obrazku nemam pocit, ze by byla jednoznacna lokalizace kamkoliv sejdrem (u kravy to je jinak - ta ma bricho plne nesymetrickych casti zaludky, takze tam je jasne dane, kde co je), stejne tak jsem mela nekolik fretek na stole a otevrenych (s pyometrou i bez pyometry), dve z toho byly me vlastni - a vzdycky deloha lezela +- medialni rovine (tj. jakoby pod pateri).
Avatar

Re: Kastrace
Zaslán uživatelem/kou: boža (IP)
Datum: 2008-07-15, 08:36
to je zvláštní, m? to tehdy u Sv?tlušky vetka ukazovala jinak, ne teda na stole, ale na sonu, i sondou ji jezdila v levé polovin? od st?edu b?íška,ukázala nalitou d?lohu, tedy takové ty zakulacené kom?rky, a pak mi i ukazovala,kam sáhnout,aby to ?lov?k nahmatal.Sv?tluška to opravdu m?la hmatné nalevo a reagovala na pohmat na levé stran?. Otev?enou jsem ji nevid?la, pá? ji operovali v deset ve?er. No každopádn? si myslím že když po hormonální injekci za?ne fretka bolestiv? reagovat na prohmatání b?íška,tak je fuk,jestli má d?lohu uprost?ed nebo trochu nalevo,pardon za totáln? nep?esné informace, opravdu je d?ležitá p?esná terminologie ve vztahu s chovateli na tomto foru, já zase zapomn?la....
V podstat? jsem to psala jen proto, že si spousta lidí myslí,že d?loha u zví?at je uložená jako u ženských, dole v podb?íšku, proto jsem cht?la dát v?d?t, že je vlastn? dlouhá už od žeber, a nereaguje na bolest tam dole. No nic, jak ?íkám, omlouvám se.

*******************************[www.pudicka.estranky.cz]************************



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: boža dne 15.07. v 08:43.

Re: Kastrace
Zaslán uživatelem/kou: Lee (IP)
Datum: 2008-07-15, 09:54
No, jeste me napadlo, ze deloha je fixovana vazy - po strane tela, takze nepredpokladam, ze by byl jeden vaz zasadne kratsi. To ze neni tam, co u zenske je pomerne dulezity poznatek, oduvodnitelny tim, ze lidi chodi vzprimene a zvirata ne, takze lidem tam logicky mnoho tisic let spada ve smeru gravitace.

Jeste ad sono kdesi vyse - sono vyborne zobrazuje tekutinu (a zas nerozeznava krev nebo vodu nebo nejakou jinou "tekutinu), nebo to, co je vodou obklopeno (nebo to, co tekutina obklopuje). Pokud je proces rychly (nebo pokrocilejsi) nebo zpusoben ne uplne tradicnimi bakteriemi, napln delohy se rychle zorganizuje a na sonu neni videt - takovy tvaroh (nebo je blbe videt, nebo je prehlednutelna). A sonovani z ktere strany - zalezi jednak na doktorovi, cemu dava prednost (jak ma stul, levak x pravak,...)- ja mam sonografistu, ktery mi z prave strany sonuje obe nadledvinky, zvladl by to urcite i jinak, ale tohle je za tech nekolik vysetreni vychytana poloha.

No a pak jsem se jeste docetla, ze (neb mam smulu a dispozici jen zahranicni materialy a jeste ke vsemu anglofonni), ze pyometra neni vubec bezny problem, protoze fretky jsou ve vetsine pripadu kastrovany (viz USA a spol., kde ty fretky kastruji fakt jako mimina), ale ze se to leci stejne jako u fen a kocek. Takze pouceni veskrze zadne, protoze zde je situace malicko jina.

Pouceni jsem si vzala ja, a to, ze minim doporucovat, aby se majitel rozhodl, zda chce chovat (takze potom nakryvat, idealne uz na prvnich rijich) a pokud ne, prvni riji ukoncit a kastrovat hned po falesce. Taky jsem si naivne myslela, ze zrovna MOJE fretka nebude mit problemy, samozrejme ze mela a kdybych byvala kastrovala driv, usetrila jsem si minimalne jednu protivnou falesku.

kast+ona+



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: martina dne 19.06. v 22:26.
Avatar

Re: Kastrace
Zaslán uživatelem/kou: Kviky (IP)
Datum: 2008-08-18, 14:31
Pot?ebuju radu. Šelmymu už odchází ?íje a kulky už má jak dva burákový o?íšky. chci se zeptat kdy je v této fázi vhodná kastrace? V dnes úplného klidu, nebo v další ?íji....?

Kviky, ŠelMyšel a Ešlym
Avatar

Re: Kastrace
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2008-08-18, 14:33
Kviky, mn? vet doporu?il kastrovat na podzim, až fre?ák po ?iji trochu p?ibere.....a p?ed další ?ijí...chystáme se tak za?átkem listopadu.
Avatar

Re: Kastrace
Zaslán uživatelem/kou: Kviky (IP)
Datum: 2008-08-18, 14:36
D?kuju moc Johanko =o)

Kviky, ŠelMyšel a Ešlym
Avatar

Re: Kastrace
Zaslán uživatelem/kou: hermina (IP)
Datum: 2008-09-10, 11:01
Nazdarek zeny, chci se zeptat, jestli je normalni, ze si samecek i po kastraci (uz je to par mesicu) furt otira pindika o zachod, pripadne ho miva obcas mokry...

Re: Kastrace
Zaslán uživatelem/kou: Lucifina (IP)
Datum: 2008-09-10, 16:22
Hermina: Tak u nas je toto na denim poradku:) Kluci dva, uz pomalu 2 roky po kastraci to delaji a Tomicek, cca pul roku po kastraci velice vehementne:) A nejen WC, ale i stojan na kvetinac, nohy vetraku atd. :)
Avatar

Aktuální stránka:14 z 29


Lituji, nemáte oprávnění pro zasílání/odpovídání do této sekce.
TOPlist