Aktuální stránka:9 z 12
Re: Jak je mám zkamarádit???
Zaslán uživatelem/kou: tessy (IP)
Datum: 2008-08-13, 11:15
JJ oba jsou kastrovaní, ale ten náš jak ho vidí tak utíka za gau? a jakmile se ten druhej p?iblíží tak za?ne kvi?et a úpln? ?vát.A pak když už se teda setkaj tak se do sebe zahryznou a oba je?í.Tak nevim?

Re: Jak je mám zkamarádit???
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2008-08-13, 11:27
tessy, ono to chce ?as...malej byl doma první, tak je možná uraženej, že tam má "vet?elce" a ješt? nep?išel na chu? hrát si s nim....pokud se nervou do krve, tak je to normální.
Avatar

Re: Jak je mám zkamarádit???
Zaslán uživatelem/kou: tessy (IP)
Datum: 2008-08-13, 23:53
Tak dneska jsme zjistili, že už do sebe sice nekoušou, ale sotva kolem sebe v pokoji projdou tak hned za?nou pískat a utíkat co nejdál od sebe, a hlavn? ten náš první, se p?ed ním schovává za sk?ín? apod a když ho vezmem a dáme k tomu novýmu tak za?nou zase oba hrozn? pískat a cukat sebou a cht?j od sebe pry?.Tak já nevim??

Re: Jak je mám zkamarádit???
Zaslán uživatelem/kou: v.lejskova (IP)
Datum: 2008-08-14, 05:13
tessy, ráda bych t? uklidnila, ale je mi jasný, že to nebude k ni?emu ;-) (z vlastní zkušenosti). Trp?livost je nejlepší a d?lej to, co se tady normáln? radí. Pomáhá to. A nám dost pomohlo spole?né krmení - samoz?ejm? multivitamínovou pasti?kou.

A potom t? to jednoho dne p?estane bavit, necháš je n?kde kde m?žou smrd?t a nadávat a odejdeš. A až p?ijdeš, tak budou spát spolu na hromádce. Vypadá to horší než to je.

Krom toho to, že pískaj neznamená nic krom? toho, že jsou ukecaný a to je hezký u kluk?. M?j Míša nevydal za celou dobu jedinou hlásku... Ženský ty po?ád, to je d?s, to mám pocit, že jsem ve slepi?árn?, ale Míšánek to je tichouš. Dokonce i když ho Ája táhne pod k?eslo nebo n?kam, tak je ticho a všechno si nechá líbit...

Tak ješt? jednou hodn? trp?livosti a neboj, ono se to srovná. Dej tomu klidn? m?síc...
Avatar

Re: Jak je mám zkamarádit???
Zaslán uživatelem/kou: tessy (IP)
Datum: 2008-08-14, 08:39
v.lejskova: já jsem po?ítala s tím, že se budou prát nebo podobn?, ale m? p?ijde, že ten náš první kvi?í úpln? tak jako histericky a má asi z n?j fakt strach.Nem?že to být t?eba tim, že tenhle náš malý má jen 1,3 kg a ten nový p?es 2 kg??T?eba, že se bojí jak je velikej?

Re: Jak je mám zkamarádit???
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2008-08-14, 10:58
tessy, velikostí to nebude. Kamoška má 5 fretek a ta nejmenší sami?ka (taky nejstarší) bez rozdílu pacifikuje ostatní, i 3x tak t?žké samce :-)))
Fakt to chce jen ?as.
Avatar

Re: Jak je mám zkamarádit???
Zaslán uživatelem/kou: Rynn (IP)
Datum: 2008-08-14, 13:06
No, my už se je ani nesnažíme skamarádit. Po tom, co Diego praštil Meggie o zem a po ješt? jednom incidentu, kdy se dostala z otev?ený klece do jejich otev?ený klec (p?ítelovi to nedošlo...) a ihned se do n?j zakousla a trhala, už se je nesnažíme dávat k sob?.
Zkusili jsme ji dát dohromady s tim máminym prt?tem, který je už o p?lku v?tší a t?žší než Meggie, k tomu je drzej a vyložen? provokuje... a Meggie ho zase ihned chytla, za?la trhat a on akorát bezmocn? je?el a pak byl z toho celej den p?ešlej mrazem :-/ nejhorší je, že nevim, ?im to je, protože ješt? p?ed p?l rokem Meggie vycházela s každou fretkou bez rozdílu, natož s pr?atama. A te? nesnese nikoho jinýho než Rockyho a Tobiáše. A i na za?átku, co máma dostala prcka, tak ho sice kousala, ale on si s ní cht?l hrát, takže si nakonec hráli a bylo to OK, ona utíkala p?ed nim, on p?ed ní... a v pohod?... pak se to zhoršovalo a te? už je fakt hnusná :(((
Avatar

Re: Jak je mám zkamarádit???
Zaslán uživatelem/kou: v.lejskova (IP)
Datum: 2008-08-14, 14:08
tessy, velikost není v?bec ur?ující. Viz moje p?edchozí zpráva, Ája - nejmenší - tahá samce Míšu, který je rozhodn? minimáln? jednou t?žší. V zim? i dvakrát ;-) a nemá v?bec problém. A ze za?átku se i pokadila a to nejednou, kvi?ela - mn? to p?išlo, že plá?e - ha ha, a díky tomu jsme je seznamovali tak dlouho. Pak p?išel ten zlom, kdy už jsem to nevydržela a nechala jsem je v koupeln? a šla pry?. Když jsem p?išla, nikde nikdo a já vyplašená koukala, kde jsou, pomalu jsem m?la na krají?ku a pak jsem je našla v koši na prádlo v mojí no?ní košily všechny t?i a spokojený. Ale prošli jsme si p?edtim spole?né krmení, m?n?ní pelech?, spali každej v jiný kleci ale u sebe atd.

To bude dobrý. Kluci jsou klidn?jší, a když jsou oba vykastrovaní, tak není problém.


Rynn, to ti nezávidim. Kolik jich vlastn? máš? Máš ješt? jiné zví?e? My tohle zažíváme s fenkou. Je atakovaná od nejmladší sami?ky a nevíme, co s tím. Bojíme se oboustran?, samoz?ejm? víc o malou, protože pesina je p?ece jenom v?tší a sta?í jedno kousnutí nebo škubnutí a je to. Našt?stí jí to nikdy neoplatila. Ale vyjede, zavr?í, stáhne ocas a ute?e. Možná to zní vtipn?, ale rozhodn? bych byla radši, kdyby spolu vycházeli líp.
Avatar

Re: Jak je mám zkamarádit???
Zaslán uživatelem/kou: Rynn (IP)
Datum: 2008-08-14, 14:12
v.lejskova: Já mám s p?ítelem 4 fretky, máma dva kluky... Nalezence a letošní mlád?, my máme dvouletý tcho?e a dv? letošní mlá?ata (p?vodn? jsme cht?li jenom kluka, ale jelikož byli ze dvou sourozenc? a bez sebe neš?astní, vzali jsme si i hol?i?ku...). Jenže minulej rok jsem tcho??m p?inesla mali?kýho kluka, Romea, kterej už um?el. A oba ho vzali naprosto v pohod?, od prvního dne s nima byl v jedný kleci. Dosp?lýho nalezence Tobiáše, kterýho jsme si brali po smrti Romea, vzali taky naprosto bez problém?. Rocky je v pohod?, na to, jakej je morous na lidi, bere ostatní fretky skv?le. Meggie najednou ale hráblo a nesnese už snad žádnou fretku, krom práv? Rockyho a Tobiáše... a já netušim, ?im to je, kdyby byla taková od za?átku, ale to ne, prost? najednou, z ni?eho nic....
Avatar

Re: Jak je mám zkamarádit???
Zaslán uživatelem/kou: v.lejskova (IP)
Datum: 2008-08-14, 14:40
Rynn, tak to jsou ješt? mla?oši, mojí nejstarší už jsou 4 a p?l.... Ale je možný, že Meggie prost? dosp?la. Když byla prt?, tak si hrála a laškovala s každým, te? už by cht?la n?jakej sv?j prostor. Ale to je asi moc prozaický vysv?tlení. Zkoušela si se ptát veta? My p?jdeme na o?kování, m?žu to probrat s Lenkou Chylíkovou, jestli k ní náhodou nechodíš. ;-)
Avatar

Re: Jak je mám zkamarádit???
Zaslán uživatelem/kou: ŽoFiRo (IP)
Datum: 2008-08-14, 14:48
Rynn, moje Žofka je taková už cca od svých 5 m?síc?, prost? nesnese žádnou jinou fretku ani mlád?, vyjímky jsou fretky v ?íji, který toleruje ale nevyhledává, spíš pokud jsou moc "divoký" tak už se p?ed nima stáhne...

[ZofiZoo.mondozoo.com]
Avatar

Re: Jak je mám zkamarádit???
Zaslán uživatelem/kou: Mikejla (IP)
Datum: 2008-08-14, 14:51
Tohle delala prvni tejden Ambina...kdyz jsem prinesla Nufku...capla ji za krk a trhala...tahla pod postel...a vsude...lomcovala s ni jak diva...Nufka pistela...a nechala se...nebranila se...kdyz jsme je oddelily...tak Nufka prvni co udelala...sla provokovat Ambinu...a zase na novo...porad dokola...zakus do krku...thani...jeceni...oddeleni jich od sebe...pak ji Ambina zacla ignorovat a Nufka furt za ni...
...v kleci spolu byt nemohly...pak jsme vzdycky nechala Ambi usnout a Nufi k ni dala...do rana byl klid...rano boj...
...trvalo to pouze tyden...za coz jsem vdecna...ted uz si spolu hrajou normalne...zadnej problem...
...kazdopadne vcera kdyz jsme byli venku na prochazce...tak se Ambina na holky taky vrhala...a sla jim po krku...driv to nedelala...na prochazkach to byla ona kdo jecel...jen se k ni fretka priblizila...
Avatar

Re: Jak je mám zkamarádit???
Zaslán uživatelem/kou: v.lejskova (IP)
Datum: 2008-08-14, 15:00
Teda holky, u nás fakt naopak. Fretky se snášej nejlíp s fretkama. Míša je hajzlík a kouše všechny lidi krom? m?, což trochu chápu, vzhledem k tomu, odkud jsem ho brala, a Ája nevychází se psem. Nejstarší Pé?a nejh?? nesla když p?išel Míša, to jí bylo asi 7 m?síc?, ale zvykla si a je nejvíc spole?enská. Má ráda všechny. Dokonce chodí vítat návšt?vy.

Jak to d?láte se Žofkou? Máte ji odd?len?, nebo je prost? jenom samotá?ka? Já si to neumim p?edstavit, my máme jednu obrovskou klec a fre?áci si ud?lali asi 4 náhradní pelíšky, který sdílej. Je fakt, že jsou i místa, kam chodí jen jedna, ale málokdy. Te? už tady asi hodinku holky kníkaj, ská?ou a tahaj se, za chvíli je najdu n?kde v klubkách. ;-) Míša samoz?ejm? spí. Jako vždy, mám pocit.
Avatar

Re: Jak je mám zkamarádit???
Zaslán uživatelem/kou: ŽoFiRo (IP)
Datum: 2008-08-14, 15:06
já mám fretky dv?, t?íletýho nekastrovanýho samce a o rok starší kastrovanou Žofku, mám je odd?len? už jen kv?li tomu, aby jí netahal, ob?as je spole?n? pustim ale oni dva jsou na sebe tak n?jak zvyklý, takže to je celkem v pohod?, s cizíma fretkama ale už opravdu nee.

[ZofiZoo.mondozoo.com]
Avatar

Re: Jak je mám zkamarádit???
Zaslán uživatelem/kou: Rynn (IP)
Datum: 2008-08-14, 15:33
v.lejskova, s Chyldou to taky chci probrat, zejtra ve?er tam jedem na o?kování (pokud teda skon?im v práci rozumn? :-/)...
Jinak, když p?išel Tobiáš, byl jí rok a t?i ?tvrt? a vzala ho naprosto v klidu a s nadšením. Te? je jí dva a ?tvrt a odmítá.... :(
Mikejlo, o tom jsem taky p?emejšlela, ale já se bojim, že by malýmu fakt ublížila. Jak se dostala do tý klece, nešla po Kikin?, ale p?ímo po Diegovi, vyložen? zám?rn? a hnusn?. Ona by ho nenechala ani na vte?inku. Asi to zkusim až v dob?, kdy bude Diego v ?íji, d?ív nevim, jestli si troufnu. On je taková uf?ukaná ba?kora, ségru p?epere, tak je nad v?cí, ale jak si n?kdo troufne na n?j, už bre?í. A u Meggie i puší, kaká a ??rá... což už by mi p?ijde moc... a bojim se, že kdybych je prost? str?ila k sob?, že mu fakt ublíží :(
Avatar

Re: Jak je mám zkamarádit???
Zaslán uživatelem/kou: Mikejla (IP)
Datum: 2008-08-14, 16:02
No to chapu ze mas strach...ja po ty zkusenosti s Ambi...i kdyz to trvalo jen tyden...bych uz "cizi" fretku nechtela...
...proto jsem prave ani nedali AnnLee a nechali si Arese...:)...protoze svejm detem nic neudela...
Avatar

Re: Jak je mám zkamarádit???
Zaslán uživatelem/kou: ŽoFiRo (IP)
Datum: 2008-08-14, 16:16
k nám by ted taky m?la p?ijít další sami?ka - miminko, sice nevím jestli si jí nechám bo jí p?edám dál, ale asi bych jí seznámila jen s Filipem, ten by jí m?l p?ijmout a Žofku bych hold už nechala "dožít" v klidu o samot?. pochybuju, že by ona p?ijala st?ešt?ný mim?o a se svýma vlastníma už má sm?lu..no uvidíme..

[ZofiZoo.mondozoo.com]
Avatar

Re: Jak je mám zkamarádit???
Zaslán uživatelem/kou: eowynka (IP)
Datum: 2008-08-14, 23:08
ahojky,

já se snažím zkamarádit moje dv? fre?ule už rok, v poslední dob? se už o to ani moc nepokouším. Hned od po?átky, když jsem p?inesla Amy se starší Engie malá nelíbila. Neustále ji napadala, kousala ji až do krve, pušelo se, kakalo, ?ev byl. M?nili jsem i pelíšky, odcházeli pry?, ale vážn? nic nepomáhalo.
Te?, když už Amy vyrostla jsem si myslela, že si tak moc neublíží, ale je to stále stejné. Koušou se hlava nehlava, ob?as se kousnou i do ucha, do zade?ku až do krve, tak se je bojím poušt?t k sob?, aby nedošlo k v?tší újm?.
No, ale stále p?ece jen doufám, že se to jednou povede a budou spolu spinkat v pelíšku :)
Ale už n?jak nevím, co víc ud?lat...

Re: Jak je mám zkamarádit???
Zaslán uživatelem/kou: tessy (IP)
Datum: 2008-08-15, 12:02
Díky za rady :)ale chci se ješt? zeptat.když ten náš starší je v kleci a ten nový k n?mu chce vlézt okamžit? se ten starší naježí, zasy?í a vysko?í po n?m a rafne.Ale to stejný se opakuje, a? sou kdekoliv, prost? ten starší toho novýho k sob? nechce.Myslíte, že to ustoupí?A kdy je tak vhodný skusit je dát do jedný klece, aby tam už mohli za?ít bydlet spolu???A jak poznám, co je ješt? hra a kdy už se opravdu perou a je to špatný?Díky za odpov?di, už sem z toho úpln? unavená:)

vícero+kluci+



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: martina dne 17.06. v 01:36.

Re: Jak je mám zkamarádit???
Zaslán uživatelem/kou: v.lejskova (IP)
Datum: 2008-08-15, 12:10
tessy, já mám zkušenost, že dokud se nekoušou do krve, tak je to dobrý. Naši taky sy?eli, a jak jsem psala i pušili a kadili p?i seznamování. Byla jsem tím dost zasko?ená, a jsem m?kota, takže to trvalo zbyte?n? dlouho. Ale je to individuální. A je asi fakt, že vždycky pan nebo paní domácí jsou ti, kte?í atakují nov? p?íchozího. Nicmén? si myslim, že nejlelpší cesta je pokra?ovat v zapo?atý práci ;-)
Nakup si hodn? pasty, ta je na to nejlepší a dej si práci s pelechama. Do jedný klece je dej, když je budeš krmit pasti?kou, my jsme to tak d?lali a problém nebyl. Alespo? na t?ch 5 minut. ;-)

P?eju a? to vyjde, a dáš dohromady p?knej gang.
Avatar

Re: Jak je mám zkamarádit???
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2008-08-15, 12:11
tessy, kdy je dát spolu do klece, to takhle t?žko ?íct. A hra to je do té doby, pokud nete?e krev. Nékteré fretky je?í jako by je na nože bral už když druhou fretku jen uvidí na metr.
Avatar

Re: Jak je mám zkamarádit???
Zaslán uživatelem/kou: tessy (IP)
Datum: 2008-08-15, 12:15
Já bych jim pastu klidn? dala, ale ten starší je necht?l ani jako malej,a tomuhle novýmu jsem ji skusila dát v?era, jednou si líznul, oklepal se a už necht?l takže jim asi ob?ma nechutná.Skusila jsem to s kouskem melounu toho si vzali, ale každej šel do jinýho rohu, zdlábli ho a pak se zase rvali.Ale já nechápu, t?eba ten starší ho rafne za krmem, t?epe s nim pak ho trochu jako odhodí, pak mu to ten mladší vrátí, oba u toho hrozn? kvi?í a pískaj a ježí se a pak se zase rozute?ou všude možn?.Ale te? jim stavíme úpn? novou volieru tak doufám, že když ta neni nikoho, že by si tam mohli zvyknout.Do kolika stup?? je tak m?žu nechat venku, když jsou oba zvyklí zatím být jen doma???

Re: Jak je mám zkamarádit???
Zaslán uživatelem/kou: hanulka (IP)
Datum: 2008-08-16, 07:26
tessy, já svoje fretky "zkamarádila" asi tak, že starší Damián malou Dorinku nesnese dote? tak, jak bych si p?edstavovala:( První den jsem jí p?inesla pozd? ve?er, Damián už spal, probudil se p?i vrznutí a let?l se p?ivítat.. že tam je "n?jaká" fretka si nevšímal ani když jsem ji dala k n?mu do klece. N?kdo by ?ekl že jsem riskovala, když jsem je dala hned do jedné klece, zvláš?, když Damián byl rok a n?co sám a rozmazlený, ale on se moc neumí prát a sám od sebe neúto?í, nikomu nikdy neublížil. Dva dny Doru ignoroval, jen jí vyhazoval z pelíšku.. Bral jí jídlo a shazoval jí na spodní polici a ona neum?la vylézt zpátky tak po?ád plakala, ale te? už je mnohem šikovn?jší, máme ji skoro dva m?síce a docela si spolu i hrajou, n?kdy Damián i "svolí" a nechá Doru spát s ním v jednom pelíšku.. Na druhou stranu na ni nep?estal žárlit a tak mi p?ipadají jak dv? d?ti.. on je u m? vždycky první, chce se nosit, mazlit, když vezmu i Doru tak ji vystr?í z mojí náru?e.. dává neustále najevo, že on tady byl první, ale našt?stí si neubližují.
S tou venkovní voliérou nevím, já je mám doma, ale tuším, že by si m?li zvykat postupn?, od pozdního léta, aby navykli na zimu a nedostali z toho šok a n?jakou nemoc. Každopádn? já i kdybych fretky cht?la dát ven, tak m?j starší fre?ák by to psychicky nep?ežil, on je zvyklý že je s námi jako ?len rodiny, jezdí s námi na výlety a spí v posteli, dívá se s námi na tv, prost? bych ho ven nedala, i m? by bylo moc smutno kdybych ho nemohla mít po?ád u sebe, stejn? tak malou Doru.
Avatar

Re: Jak je mám zkamarádit???
Zaslán uživatelem/kou: tessy (IP)
Datum: 2008-08-19, 21:39
Tak já už opravdu nevím.Za?ínají mi docházet nervy.Nem?žu ty 2 kluky po?ád skamarádit i p?esto, že jsme je dali do nové voliéry, která neni ni?í.V ní musí být odd?len?, pá? jinak se rvou hrozn? moc.A to samé i v byt?.Nemáte n?kdo další tip, jak je skamarádit?

Re: Jak je mám zkamarádit???
Zaslán uživatelem/kou: boža (IP)
Datum: 2008-08-19, 22:18
ono je ale možné,že se nebudou snášet nikdy, vždycky to u samc? hrozí a je jedno že jsou kastrovaní. To samé u starých samic,taky se m?že stát že novou fretku nep?ijmou.

M? trvalo rok,než Rudolf jakž takž bere Adolfka ,aniž by ho cht?l zardousit p?i každým setkání. nespí spolu v pelechu a ob?as se mi porvou i te?. Ale už nejde o život,jako na za?átku. A Beruška ,ta ho nevzala v?bec, vyhýbá se Adolfovi, kamarádi z nich nebudou nikdy.

*******************************[www.pudicka.estranky.cz]************************

Re: Jak je mám zkamarádit???
Zaslán uživatelem/kou: tessy (IP)
Datum: 2008-08-19, 23:18
No doufám, že se snesou, pá? jinak bych si toho nového nemohla nechat ani když je hodný, mazlivý a nekouše.Nemám tolik prostoru na 2 klece a nechci, aby se jakýkoliv z nich cítil odstr?ený.Dávám jim ješt? šanci, ale jestli se to nespraví, bude muset k jiné rodin?.

Re: Jak je mám zkamarádit???
Zaslán uživatelem/kou: Patty (IP)
Datum: 2008-08-24, 21:56
Ach jo, lidi zlatí, tak m? ?eká taky možná rodeo. Byla jsem natla?ená do situace, že se budu muset ujmout dvouleté sami?ky. Pán, kterého v?bec neznám, m? kontaktoval p?es známého s tím, že když se jí do pátku neujmu, n?jak se jí zbaví a hotovo. Manžel bru?í, nechce se mu do toho a já mám z toho strach. Zkusím to, co mi zbývá, ale jestli se s Brutíkem nesnesou, tak malé budu muset najít n?co jiného. Prostor na dv? klece nemáme a ?as na to, mít mazlíky odd?len? taky ne. A Brutík je t?íletý rozmazlený jediná?ek, ach jo.
Mimochodem, pán je dosp?lý, vysokoškolsky vzd?laný jedinec. Prý dokonce u?itel. D?vod zbavení se fretky - p?estala ho bavit a chce si po?ídit n?co jiného. Asi jsem to spíš m?la napsat do vlákna blbost lidská...
Pot?ebuji recept, jak je zkamarádit p?es víkend :o) ( asi bych do té blbosti m?la zapsat i sebe, že jo)
Avatar

Re: Jak je mám zkamarádit???
Zaslán uživatelem/kou: Lucifina (IP)
Datum: 2008-08-25, 00:06
Patty, jeste muzes doufat, ze zazijes vyjjimecny stav a fretky se ti do sebe na prvni pohled zamiluji:)
Stalo se to me nove kamaradce Mise...vzala si nalezence, ktereho nejdriv pozorovala venku, povazovala za "dive" zvire a pak se dostal k ni do prace na policejni stanici a Misa si ho nesla domu. Pak jsme mu dovezly kamaradku- maly mimi holcicku...fretin se zamiloval, malou nepusti z oci, vysazuje ji na WC a nikdo ji malem nesmi vzit do ruky...to je zle:o))
Avatar

Re: Jak je mám zkamarádit???
Zaslán uživatelem/kou: le?ka (IP)
Datum: 2008-09-14, 21:37
ahoj dens jsem si prinesla mláde sami?ky ze zverimexu doma mám ro?ního kastrovaného samce, když jsem je pustila k sobe nejprve na zemy a potom do jeho klece tak se jí snaží po?íd tahat , znásilnit, a cupovat.
je dobrý nápad nechat je v jeho kleci spolu bez dozoru???
d?kuji za radu.

Re: Jak je mám zkamarádit???
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2008-09-14, 23:12
le?ka: pokud máš možnost, na za?átek bych je odd?lila každého do jiné klece. Aby malá nebyla stresovaná. Když je ze zverimexu, je jí všechno nové, musí se rozkoukat. Poušt?la bych je spolu jen pod rozorem, nechala o?uchávat p?ez klece, vymn??ovala jim pelíšky, aby si zvykli na pach druhé fretky.
A same?ek je možná jen moc nadšený, že má kamošku....jenže to to mrn? nechápe.
Avatar

Aktuální stránka:9 z 12


Lituji, nemáte oprávnění pro zasílání/odpovídání do této sekce.
TOPlist