Aktuální stránka:11 z 19
Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: LuckaS (IP)
Datum: 2008-11-21, 11:04
Zdravím,
minulý týden jsem byla na p?eo?kování s freticí. Tradi?n? jsem cht?la p?eo?kovat vzteklinu a psinku. Doktorka mi,ale ?ekla,že te? jsou vakciny na vzteklinu dostate?n? ú?inné a sta?í p?eo?kování jenom jednou za dva roky. "Psinku" ji samoz?em? píchla.Jsem celkem ráda,aspo? nebude mít Ver?a takový záp?ah do t?la. Stejn? dopadla i moje kamarádka se psem. Jenom by m? zajímala te? otázka zakona nebo výstav. Tam je asi po?ád vyžadováno o?kování každoro?ní. Nevíte o tom n?co?
Lucka

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: Dáda (IP)
Datum: 2008-11-21, 11:19
Já myslím, že pro fretky se nic nem?ní a musí se o?kovat každoro?n?.

Dáda, Fitch, Šefi a Hagi
Avatar

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: zzelvickaa (IP)
Datum: 2009-05-19, 17:21
holky, tak te? jsem z toho jelen, hledám si n?jaké informace o o?kování proti vzteklin?. nám totiž vet ?ekl, že to u nás není pot?eba a není povinné, že vzteklina je jen u hranic se SVK, takže nemusíme, no a barnie dote? není o?kovanej. Jenže te? ?tu na veterinární správ?, že o?kování fretek JE povinné! tak co teda? mám jít hned na o?kování? kdyby n?koho kousl a on šel k doktorovi tak je to asi pr?ser co? díky moc

ps: jsem tele a ne želva
Avatar

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: Zana (IP)
Datum: 2009-05-19, 17:26
no nám taky tvrdili že je to "dobrovolný". Ale hlavn? když jsme ?ekli že to chceme, tak ten první vet by to býval Stikynce píchnul už s druhou dávkou - tj. asi na 3.m?síci. Až u druhého veta nám ?ekli, že to rozhodn? nemá být p?ed p?l rokem v?ku. Takže taky nakonec nevím, jak to má být správn?, ale Stikynka je zprotivzteklinovat?lá asi od 7 nebo 8 m?síce (bych se musela kouknout do o?kováku) - prost? až s n?jakým odstupem od 3.várky t?ch ostatních o?kování.
Avatar

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: Pavla Z (IP)
Datum: 2009-05-19, 17:31
Jestli Barnie n?koho kousne pak to po Tob? mohou chtít...
Jediné o?kování proti vzteklin? je monovalentní a není nebezpe?né. Toho bych se nebála...
Jinak vzteklina se v sou?asnosti v ?R nevyskytuje.

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: Mikejla (IP)
Datum: 2009-05-19, 17:31
Ja mam Amber ockovanou pri tretim ockovanim...plus vzteklina najednou...v te dobe jsem nevedela...ze to ma byt zvlast...
...a mrnata jsou ockovany na vzteklinu po trech tydnech od tretiho ockovani...

...myslim...ze ockovani proti vztekline je povinne...
Avatar

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: zzelvickaa (IP)
Datum: 2009-05-19, 17:32
jo to ur?it?, to nám doktor ?ekl, že ur?it? nedávat najednou, že práv? proto, že tu vzteklina není, tak je zbyte?né vystavovat mlád? takové zát?ži. jenže jaksi taksi jsme se od té doby k tomu nedostali a je nám rok. proto zjiš?uji jestli o?kovat, ale asi je to blbá otázka a je lepší o?kovat, že:-ú
Avatar

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: Mikejla (IP)
Datum: 2009-05-19, 17:36
Ja si prave myslim...ze jo...protoze kdyz nekoho pokouse...tak to po Tobe urcite budou chtit...teda aspon v takovym domneni ja ziju:)...
...kdyz byl Ares malej...po tretim ockovani...a uz mohl ven...tak "kousnul" z legrace jednoho pana do nosu:)...tekla mu krev...a v tu chvili jsem si prave rikala...ze kdyby po me chtel ockovani na vzteklinu...tak jsem nekde... ... ...
Avatar

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: Zana (IP)
Datum: 2009-05-19, 17:40
To by se toho tak moc nestalo - ptže tu vzteklina není, sta?ilo by snad odebrat Aresovi krev pro prokázání, že vzteklinu nemá, a bylo by. Problém je, když t?eba dít? pokouše n?jakej pes a ute?e, a když se neví ?í byl tak není komu tu krev odebrat. No a pak se musí dávat takové ty preventivní injekce tomu ?lov?ku. Ale nevím, jestli i dneska je to taková hr?za jak d?ív - d?da je pediatr, jeden z prvních po válce v ?echách, a vždycky vypráv?l jak museli dávat n?jaký d?sn? bolestivý injekce do b?icha. Ale Pavla je doktor, jestli správn? chápu z vlákna "Otrava" (?) tak já amatér se jdu schovat...
Avatar

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: zzelvickaa (IP)
Datum: 2009-05-19, 17:41
no já te? hlavn? hledám, jestli je to dané ze zákona, poslední info jsem našla z roku 2006 a to to bylo ur?it? povinné, ale aktuálního nic najít nem?žu.
Avatar

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: zzelvickaa (IP)
Datum: 2009-05-19, 17:44
lidem se prej ty vzteklinový injekce už m?žou dávat i do ramena, ale to nevim jist?. každopádn? jsem našla tohle [www.svscr.cz] a tohle [www.svscr.cz]. Z ?ehož mn? lajkovi vyplývá, že p?jdeme o?kovat:-)
Avatar

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2009-05-19, 18:38
Pokud mám správné info, tak povinnost o?kování proti vzteklin? ur?itých druhú domácích zví?at (tam pat?í i fretka) vychází z platných smn?rnic EU, ?iže je pro ?lenské státy závazné. Z toho mi vyplývá, že o?kování fretek proti vzteklin? by ze zákona mn?lo být povinností majitele i v ?R (jedno jestli se zvteklina vyskytuje nebo ne) stejn? jako v SR.
Dnes sem se o tomto bavila s hlavním veteriná?em MV SR, který mi toto potvrdil.
Avatar

veterinární zákon, o?kování proti vzteklin?, povinnost, zákon o o?kování, novela, vakcína, vzteklina
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2009-05-19, 18:55
holky, tady to je:
povinnost o?kovat (i fretky??) proti vzteklin? - citace z veterinárního zákona + novela zákona z r. 2008



Celkem upraveno 9×. Poslední úprava: martina dne 23.05. v 20:39.

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: zzelvickaa (IP)
Datum: 2009-05-19, 19:01
johanko d?kuju, to co jsem našla na státní vet.správ? ?r by tomu odpovídalo. v nejbližší dob? dojdu na veterinu. jen ješt? jeden dotaz, po o?kování proti psince, jsme byli pro jistotu doma, než to za?ne ú?inkovat. platí to samé pro vzteklinu?

p?iznám se, že te? si matn? vzpomínám, že nám pan doktor asi ?íkal, že na tu vzteklinu nemusíme sp?chat (jako najednou s dalším o?kováním), protože tu není a že máme (asi) p?ijít pozd?ji.

snažila jsem se pro?íst tohle vlákno i n?jaké další info a nenašla jsem konkrétní doporu?ení na vzteklinní vakcinu pro fretky. Našla jsem (zatím jsem to nedo?etla vše) Nobivac Rabies, Vanguard R, Biocan R a Rabisin. Je n?jaká vzteklinní vakcina pro fretky nebezpe?ná ?i h??e snášená? Zatím jsem toto vlákno nedo?etla, tak doufám, že se neptám úpln? hloup?. Nabyla jsem dojmu, že snášenlivost je individuální, ve v?tšin? p?ípad? bez problém?.

Ješt? jednou d?kuju.

to martina: ano, to jsem našla, je to z roku 2006, takže jsem se pídila, jestli není n?jaká "novela":-D a vypadá to, že je to furt stejný;-) ?ím víc o tom p?emýšlím, tím hloup?jší mi p?ijde, že jsem v?bec uvažovala o tom, nedat fretku o?kovat proti vzteklin?. napravím to.



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: zzelvickaa dne 19.05. v 19:03.
Avatar

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2009-05-19, 19:04
u vztekliny nejde ani tak o to, kdy o?kování za?ne ú?inkovat - v ?r se vzteklina prakticky nevyskytuje. v tomhle p?ípad? jde o to, že by po o?kování, podobn? jako po jiných zákrocích, m?lo zví?e z?stat cca týden v klidu (po v?tších zákrocích p?im??en? déle).
a vlastn? nejen po, ale i p?ed - zas kv?li p?ípadné viróze, která by ho mohla p?ed o?kováním nebo operací oslabit a malér je na sv?t?.



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: martina dne 19.05. v 19:05.

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2009-05-19, 19:20
želvi, co do vztekliny a klidu a "nevycházení" zví?ete, tak jak píše Martina.

Co se fretek tý?e o?kování proti vzteklin? nikdy sem nezachytila žádnou reakci na o?kování. My už 5 let o?kujeme proti vzteklin? vakcínou Rabisin, absolutn? bez problémú.

Osobn? nedoporu?uji o?kovat vzteklinu spolu s psinkou. Já o?kuji psinku na ja?e a vzteklinu na podzim.

P?ed každým o?kováním dávám (?iže 2x ro?n?) d?lat rozbor trusu (parazitologii a bakteriologii)
Avatar

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: boža (IP)
Datum: 2009-05-19, 20:20
jen k tomu dodám, že vakcína BiocanR u fretek pusobí dva roky a vet napíše potvrzení, že je o?kovaná b?hem t?chto dvou let,je-li to pot?eba. V EU to platí, ty dva roky, ostatní vakcíny u fretek pusobí jen rok,takže se musí p?eo?kovávat každý rok.

*******************************[www.pudicka.estranky.cz]************************

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2009-05-19, 20:30
jo, to je vlastn? pravda, zapomn?la jsem. želvo, máš recht - je "novela", výjime?n? sm?rem k lepšímu :o)
o?kování proti vzteklin? nemusí být co rok, ale podle ú?innosti té které vakcíny (+ záleží, co to je za zví?e). TEORETICKY by to m?li veteriná?i v?d?t, aspo? u t?ch "obvyklých" zví?at. je fretka "obvyklá"?? no, jak kde... :o) takže je lepší si to vyhledat sám.
konkrétn? tohle je na stránkách veterinární správy, já osobn? si to nepamatuju - ale boža má asi pravdu, po?ítám, že to má nastudovaný :o)

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2009-05-19, 20:38
boža napsal/a:
-------------------------------------------------------
> jen k tomu dodám, že vakcína BiocanR u fretek
> pusobí dva roky a vet napíše potvrzení, že je
> o?kovaná b?hem t?chto dvou let,je-li to pot?eba. V
> EU to platí, ty dva roky, ostatní vakcíny u fretek
> pusobí jen rok,takže se musí p?eo?kovávat každý
> rok.
>
> **************************************************
> *****


Ono toto asi platí jak kde....V SR je fuk, jestli vakcína púsobí 2 roky a jestli vet v ?R dá potvrzení. Dle zákonú SR je povinnost p?eo?kovat vzteklinu po roce ze zákona bez výhrad, a? je fretka o?kovaná jakoukoli vakcínou (díra v zákon?).

To hlavn? pro ty, kdo by nap?. cht?li s fretkou na dovolenou do SR.
Avatar

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: Pavla Z (IP)
Datum: 2009-05-19, 21:05
Jinak s tou psinkou.
Nevím jestli existuje (je dostupná v ?R) n?jaká monovalentní vakcina proti psince pro fretky.
Ale jsem p?esv?d?enáí, že ne.
Já neo?koji, fretky nechodí jinam než na zahradu a na srazy nechodím.
Odmítám totiž o?kovat své fretky polyvalentními vakcínami, protože je to nesmírná, a nesmírn? zbyte?ná zát?ž pro imunitní systém fretky.
Pak jsou z toho, t?eba až za t?i-?ty?i a více let (záleží na genetické výbav? pro imunitní systém každého jedince) nemoci imunitního systému jako jsou t?eba lamfosarkomy apd...
Moji kluci jsou nalezenci a mám je už jako starší, takže nevím jestli je n?kdo o?koval.
Já je bohužel první t?i roky z neznalosti o?kovala :-(. Te? máme dva lymfosarkomy (Kuba 6 let, ?enda 7let).

Holky, jediné co má smysl o?kovat je:Vzteklina (ze zákona, jinak se nevyskytuje, ale vakcína co píše Johanka je pro fretky v celku bezpe?ná)
Psinka (to má smysl, psinky je sice velmi málo, ale m?žete jí chytit) jenže, nevím to p?esn?, ale op?t myslím, že monovalentní vakcína pro fretky proti psince není na trhu dostupná (možná ani neexistuje) a pokud se rozhodnete o?kovat psí nebo ko?i?í vakcínou, tak je problém. Za prvé v?bec nem?žete tušit jestli p?ijde anafylaxe nebo ne, vakcína je zkoušena výrobcem jen pro psy pop?. ko?ky a co se stane s fretkou je otázka. Navíc je zde veliký ale veliký problém polyvalentnosti vakcín. Polyvalentnost znamená, že v jedné vakcinaci píchnete fretce o?kování na více chorob zárove? (nap?. laryngotracheitis – zán?t hrtanu a pr?dušky, hepatitis – zán?t jater, parvoviróza – ovšem tyto nemoci fretka nechytne. Je v??i ním tzv. „nevnímavá“ tzn, nem?že jí chytit zrovna tak jako Vy ne.
Jako p?íklad m?žu uvést parvovirózu ps?, kterou b?žn? fretky o?kujeme, ale ony jí nemohou chytit (nejsou vnímavý organismus) naopak fretky mají „sv?j“ vir parvovirózy, který zp?sobuje parvovirózu u fretek (tzv. Aleutská choroba – je zde n?kde vlákno) a tato fret?í parvoviróza není p?enosná na psa ani ko?ku..

Pak tedy o?kujeme úpln? zbyte?n? zárove? s psinkou dalších „x“ nemocí na které fretka není vnímavá… A to je teda mazec pro imunitní systém a nežádoucí ú?inky za?ínají okamžitou anafylaxí až po dlouhodob? (i akutn? – krátkodob?) se vyvíjející nemoci imunitního systému rozli?ných nosologických jednotek.
Je to jako by Vás o?kovali proti nemoci koní nebo žiraf.
Trochu jsem se rozepsala, ale cht?la jsem vysv?tli pro? já radši neo?kuji.
Po všem zvážení to beru, že rizika p?evažují nad benefitem.





Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: Pavla Z dne 19.05. v 21:08.

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: Silva (IP)
Datum: 2009-05-19, 21:14
Já tady hloubám nad tím zákonem a a? ?tu jak ?tu, furt se mi zdá, že po té poslední novele z povinnosti o?kovat proti vzteklin? fretky vypadly. M?žete to ješt? n?kdo prozkoumat? Jedná se o § 4 odst. 1 písmeno f zákona 166/1999 Sb. ve zn?ní zákona 182/2008 Sb.



Celkem upraveno 3×. Poslední úprava: martina dne 12.06. v 22:55.
Avatar

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2009-05-19, 21:28
holky, mám dojem, že silva je zas nejchyt?ejší - koukala jsem na tu novelu a fretky (a kuny) už tam fakt nejsou (myšleno v povinnosti o?kovat proti vzteklin?). hodila jsem odkaz na novelu do toho starýho p?ísp?vku, když si kliknete na odkaz výše ("povinnost o?kovat....), dostanete se tam.
podívejte se na to, jestli to náhodou nechápeme ob? blb?.



Celkem upraveno 2×. Poslední úprava: martina dne 12.06. v 22:56.

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2009-05-19, 21:33
Pavlo, k tomu o?kování psinky:
Vloni i letos o?kujeme vakcínou Nobivac Puppy DP, kde je "navíc" jen ten parvák. Ona skute?n? monovalentní vakcína proti psince a pro fretky v ?R a SR dostupná není.
Existuje monovalentní vakcína proti psince pro fretky, nebyl by problém ji dovézt, ale je neschválená a hlavn? - u nás neodskoušená. Když sem se na ni ptala svého veta (kterému v??im), ?elk mi, že by se to zrealizovat dalo, ale že on by si svou fretku tímto nenao?koval, bo by to bral jako pokus bez záruky...

U psú (odskoušeno desetiletí v domácím chovu i valkochovu) po cca 8-10 letech vakcinace proti psince má pes tolik obranných látek, že další o?kování nutné není krom toho, na onemocn?ní psinkou sou náchylná zejména mladá zví?ata.

Jako laik si myslím, že stejný mechanizmus by mohl fungovat i u fretek, Takže fretku po 5 roku v?ku považuji za zbate?né na psinku o?kovat.

Já dote? fre?áka na psinku o?kovala (chodíme dost ven a mezi mladé psi a št??ata), letos mu je 5 let, takže ho zao?kuji naposled, další roky už psinku o?kovat nebudu.
Avatar

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: boža (IP)
Datum: 2009-05-19, 21:35
želvi, je jen na tob?,jestli budeš fretky brát na srazy a setkání fretek, tam veterina vždy požaduje o?kování proti psince. A to na?ízení vychází pouze ze skostnat?losti a nebo zájmu farmaceutických firem, Asi obojí.Zákonem to dáno není,a nebylo.
Zrovna tak budou požadovat o?kování proti vzteklin?,i když už to nemá oporu ani v zákon?.


*******************************[www.pudicka.estranky.cz]************************

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: Pavla Z (IP)
Datum: 2009-05-19, 21:40
Želvi, chápu jak to myslíš, uvažuješ logicky v?bec to není "rýpání" je dotaz...
Já to prost? beru tak jak jsem už napsala,
po všem zvažování to beru tak, že proti psince už neo?kuji protože benefit (p?ínos) toho, že nejsou o?kovaní, p?evyšuje (dokonce vysoce) nad rizikem, že mi chyt?j psinku. Mám te? dva lymfosarkomy a vsadím se, že ty o?kování co prožili tomu rozhodn? nep?idali...
Psinku jsem u fretek zažila pouze z o?kování... ne u venku chycenou, ale nemoci imunitního systému, to má každá druhá fretka.
Takže statisticky... psinku z polyvalentní vakcíny nee :-(


Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2009-05-19, 21:41
tak znova, mám dojem, že jste to p?ehlídly - želvin vet má asi pravdu.

zkuste se, prosím, podívat i n?kdo další na NOVELA VETERINÁRNÍHO ZÁKONA z r. 2008, silva to vyštrachala, koukala jsem na to, ob? se domníváme, že o?kování proti vzteklin? UŽ NENÍ PRO FRETKY POVINNÉ.
ale pot?ebovaly bysme víc hlav, chápem to dob?e??

nemusíte to ?íst celý, je to zák. ?. 182, jedná se o § 4, písmeno f



Celkem upraveno 2×. Poslední úprava: martina dne 19.05. v 21:42.

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: Pavla Z (IP)
Datum: 2009-05-19, 21:42
Johanko, pokus se prosím zjistit p?esný název (jméno, brand) té monovalentní vakcíny na psinku pro fretky...
Já pak p?es placený databáze zjistím jak moc je nebo není odzkoušená a bezpe?ná, jo? :-)

Martino, to by bylo fajn kdyby to tak bylo, taky na to kouknu. Díky...
Jenže když to zákon nena?izuje, stejn? to bude nutné na srazy jako psinka, takže tam stejn? nem?žu jít :-(...
Co tedy jestli není povinné o?kování proti vzteklin? pro fretky? Co z toho vyplývá jiného než že když n?koho fretka kousne, tak není nezákonné nemít ji o?kovanou proti vzteklin??
Díky



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: martina dne 12.06. v 22:57.

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: zzelvickaa (IP)
Datum: 2009-05-19, 21:46
tak martino, jsem to pro?etla a taky mi to tak p?ijde, ale prt tomu rozumim. vid?la bych to zítra, že zavolám bu? na ministerstvo nebo vet správu.
Avatar

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2009-05-19, 21:49
Pavla Z napsal/a:

> Co tedy jestli není povinné o?kování proti vzteklin? pro fretky? Co z toho vyplývá jiného než
> že když n?koho fretka kousne, tak není nezákonné nemít ji o?kovanou proti vzteklin??


jo, p?esn? tak - ZE ZÁKONA JE POVINNÉ pouze PES, LIŠKA A JEZEVEC (pokud jsou chovaní v zajetí), ostatní zví?ata být nemusí - ale m?žou

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: boža (IP)
Datum: 2009-05-19, 21:54
f) zajistit, aby byli psi, jakož i lišky a jezevci držení v zajetí, ve stá?í od 3 do 6 m?síc? platn? o?kováni 7d) proti vzteklin? a poté b?hem doby ú?innosti p?edchozí použité o?kovací látky p?eo?kováni, uchovávat doklad o o?kování po dobu platnosti o?kování a na požádání jej p?edložit orgán?m vykonávajícím státní veterinární dozor,


g) zajistit, aby byli psi, ko?ky a fretky v zájmovém chovu, pokud jsou p?emís?ováni mezi ?lenskými státy k neobchodním ú?el?m, ozna?eni stanoveným zp?sobem a provázeni dokladem, který obsahuje údaje umož?ující zjišt?ní totožnosti zví?ete a kontrolu jeho stavu (dále jen "pas"), 7e) vydaným veterinárním léka?em schváleným pro tuto ?innost; evidenci t?chto pas? vede Komora veterinárních léka?? ?eské republiky (dále jen "Komora"). Schválení soukromého veterinárního léka?e m?že být pozastaveno nebo odejmuto, jestliže tento léka? vydal pas s prokazateln? nepravdivými údaji, anebo v rozporu s podmínkami stanovenými tímto zákonem nebo p?edpisy Evropských spole?enství 7f). Provád?cí právní p?edpis upraví podrobn?ji ozna?ování ps?, ko?ek a fretek v zájmovém chovu, p?id?lování identifika?ních prost?edk? a stanoví náležitosti, zp?sob vydávání a ?íslování pas?, vedení jejich evidence, údaje, které musí pas obsahovat, a jeho vzor,

**********************


v tom odstavci g) je citovaná fretka v souvislosti s pasem,takže se muže najít hnidopich,kterej bude požadovat že je tam v souladu s odst.f) a tedy musí být i o?kovaná, víš jak to je,výklad zákona muže být "odborník" od "odborníka" r?znej

*******************************[www.pudicka.estranky.cz]************************

Aktuální stránka:11 z 19


Lituji, nemáte oprávnění pro zasílání/odpovídání do této sekce.
TOPlist