Aktuální stránka:10 z 19
Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2007-11-12, 14:44
Rynn, je pravda, že ty vakcíny "drží" déle jak rok...ale povinnost o?kovat vzteklinu po roce je ze zákona a tu múže být problém: jestli pes, fretka, ko?ka t?eba jen škrábne cizí dítko a rodi? bude chtít vidét o?kovák...
Avatar

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: Rynn (IP)
Datum: 2007-11-12, 14:51
No práv?. Vim, že bych mohla jít za vetem a v?tšina by mi to napsala do o?kováku jen tak, ale to zas nechci, no... kdyby jim na to p?išli nebo tak...
Avatar

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: Erin (IP)
Datum: 2007-11-12, 14:53
U o?kování proti vzteklin? je problém v tom, že pejsek, i ten nejhodn?jší, se m?že dostat do situace, kdy dojde ke zran?ní ?lov?ka, on n?kdy sta?í spratek a hysterický rodi? - a pr?švih jako Brno.
Avatar

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: Gazza (IP)
Datum: 2007-11-12, 19:08
Erin:
Pozor, nevysv?tluj si to tak, že nedávám o?kovat psy. Proti vzteklin? mi neo?koval vet jen 1 mojí fenu, která má 13 1/2 roku a dote? byla každoro?n? poctiv? o?kovaná. V únoru ji operoval a vzhledem k tomu, že m?la nádor, tak mi ?ekl že snad už od p?íštího roku by m?la platit stejná pravidla jako v EU a nebudeme jí zbyte?n? zat?žovat. Kdyby n?co, svoje jednání si sám obhájí.
Nedomáhejte se proto u svého veta, aby vám zví?e neo?koval. Zatím platí o?kování proti vzteklin? každý rok,ale s nejv?tší pravd?podobností je to zbyte?né.

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: Erin (IP)
Datum: 2007-11-12, 21:45
Ono ani tak nejde u starého psa o vývin protilátek, ty nejspíš má, ale o POTVRZENÍ, že je o?kovaný. Dcera m?la problém když jejich vlastní št?n? podrapalo jejich synka. Drápama, ne kousancem. P?itom vzteklina se ší?í slinami ... T?ím?sí?ní št?n? ješt? nebylo o?kované ...
Avatar

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: Lee (IP)
Datum: 2007-11-14, 17:31
Tohle neni osobni, za ta leta, co sem chodim/nechodim, rozhodne nemam pocit, ze bych vyvolavala nejake flame wary. Fakt ne. Ozvala bych se komukoliv, protoze mi neprijde spravne uverejnovat chybne informace.

Ad ockovani v pokrocilem veku. Muj nazor (+ nazor mych spratelenych veterinaru, kteri me uci) je ten, ze vakcinace zvire zatizi mene, nez pripadny stret s chorobou. Odhlednu-li od psinky (treba u toho citovaneho psa), parvoviroza pro stareho psa pak muze byt terminalni. Krome toho se popisuje u starych zvirat snizena odpovidavost na antigenni stimulaci, coz se da prelozit tak, ze starsi zvire neni schopne si podrzet tak dlouho takovou hladinu protilatek, aby ho ochranila (odpoutam-li se od zvirat, mam takovy dojem, ze imunitne na tom jsou nejhur male deti, pote, co se uz nekoji a stari lide, kdy vazne staci "banalni chripka" a starousek to uz nezvladne).

Z cele te kombinace mi prijde "nejmin smyslna" prave ta vzteklina. Na druhou stranu, drzim se zakona, takze ockuji a ockovat budu. Pak se u psu da jeste polemizovat o ucinku vakcinace proti psincovemu kasli, zejmena, davam-li vakcinu subkutanne. Ale to vazne neni pripad fretky.

Nadory manifestujici se po vakcinaci jsou docela zajimava problematika, nicmene do PRIME souvislosti s provedenou vakcinaci se davaji jen u kocek (a tusim, ze dlouhosrstych k tomu) - jde tam o kombinaci vehikula a urciteho mykobakterialni antigenu (velmi pravdepodobne, overene to neni natolik, aby se to mohlo publikovat jako neco vic nez hypoteza).

Osobne si myslim, ze je treba nezapominat na to, jaky kus urazila medicina (humanni i veterinarni). V poslednich 10-15 letech se leci ci operativne resi docela dost chorob/urazu/vrozenych vad atd., nez pred lety, diky cemuz se nase zvirata dozivaji mnohem vyssiho veku. A na neco potom asi umrit musi - a kazde prodlouzeni zivota je bohuzel predisponuje k tomu, ze to, co u nich selze nejdriv, bude regulace bunecneho rustu. Neni moc caste si cist o vyskytu nadoroveho onemocneni (nove tendence povazuji rakovinu za onemocneni a dost se na tom baziruje) napr. u krav. Proc? Ne proto, ze by kravy byly nejak extra odolne, nevakcinovaly se ci mely jine vyhody. Krava dojnice se vyradi v lepsim pripade po 4. ci 5. laktaci a vyssiho veku se nema sanci dozit. Bohuzel je nutno uvazovat v souvislostech. Ono nic neni cernobile a i veterinarni medicina musi delat Kompromisy. Nekdy vybira mezi spatnou a jeste horsi variantou (a pak to vypada, ze veterinar je ten spatny, ktery houby vi a jen cloveka zdima). Takze asi tak.

A Bozo, ohledne pravopisu a grafickych uprav (mezery pred a za teckou) - vez, ze v tom nejsi sama (:-)), vcera jsem sama a dobrovolne opravovala a pripravovala k tisku publikaci panu doktorovi, ktery ma o dva tituly vic nez ja:-))
Avatar

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: boža (IP)
Datum: 2007-11-14, 17:36
Co se mezer za te?kou a p?ed te?kou tý?e,v tom jsem fakt nevinn?,editor stránek mi to na?ítá podle svého uvážení,v adminu to mám správn? a dám uložit a na stránky se mi to na?te jak se tomu zamane.To platí i o velikosti písma,proto tam mám ty nesmyslný zmenšeniny a zv?tšeniny.Už jsem psala jestli by s tím n?co neud?lali,a žádná odpov?d mi nep?išla.To jen na vysv?tlenou...

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: Petra p. (IP)
Datum: 2007-12-07, 11:35
[fretka.kom.cz]

Psinku z Vanguardu??? No to mi ani ne?íkejte, já tim mám o?kovanou Babul i Oghího! Nevéte n?kdo o tom n?co blíž?
Avatar

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2007-12-07, 12:26
petro,

p?esta? jan?it! jak už jsou dlouho o?kovaní? maj n?jaký p?íznaky? ne... tak klííííd!
p?íšt? prost? nao?kuj n??ím jiným... ;o)

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: Petra p. (IP)
Datum: 2007-12-07, 13:17
Marti,
Babul je tím o?kovaná od tý doby, co jí mam (tj dv? p?eo?kování jako mlá?átko a te? po roce) a Oghí to dostal te? u m? poprvý, ale reahce žádná...
Díky...
Avatar

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: Vendula R (IP)
Datum: 2007-12-07, 14:42
správn?, jak píše Martina: nejan?it ;o) a hlavn? p?íšt? neo?kovat Vanquardem - pro fretky opravdu není vhodný!
Avatar

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: ŽoFiRo (IP)
Datum: 2007-12-08, 22:39
ted ?tu(trohu opožd?n?, nevím kde jsem p?edtím chrápal) o tom o?kování proti psince.už jsem taky uvažovala, že o?kování psinky vynechám, alespon u Žofky (3,5roku, epileptik). zatím byla na psiku o?kovaná vakcínama Nobivac DHPPI + LEPTO rok 2005, Biocan DHPPI + LR rok 2006 a Biocan DP rok 2007 a zatím v pohod?, p?i posledním menší únava, takže nevím, jestli jí na psinku už neo?kovat v?bec a nebo tím Biocanem DP, pop?ípad? jinou ne p?íliš kombinovanou vakcínou? ur?it? se na to poptám vetky, jen by m? zajímal i váš názor jak by ste to tak n?jak po?ešili... ven s ní moc nechodím.

[ZofiZoo.mondozoo.com]
Avatar

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2007-12-08, 22:54
žofiro,
spíš to konzultuj s dobrým vetem, v p?ípad? epilepsie bych taky m?la z o?kování obavy, resp. z jakékoli mimo?ádné zát?že organizmu.
ale co se tý?e psinky - k nákaze není t?eba chodit se zví?etem ven. tou m?žeš, bohužel, fretku nakazit i ty. doneseš ji dom? na botech, oble?ení... :o(

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: Silva (IP)
Datum: 2007-12-08, 23:26
Já se p?iznám, že zrovna v tomhle výjime?ném p?ípad? bych neo?kovala.
Avatar

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: Rynn (IP)
Datum: 2007-12-08, 23:29
Já bych neo?kovala vzteklinu... ale psinku, nevim... asi bych to probrala s tim vetem, no... v tomhle m?žem t?žko n?co ?ikat, když tomu zrovna nerozumíme :)))
Avatar

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: ŽoFiRo (IP)
Datum: 2007-12-08, 23:37
no já mám práv? za to, že vzteklina je pro n? menší zát?ž, než ta psinka, ale možná v tom mám jen trochu v?tší zmatek... ur?it? se na to poptám..

[ZofiZoo.mondozoo.com]
Avatar

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: Rynn (IP)
Datum: 2007-12-08, 23:38
Spíš bych ?ekla, že pak riziko nakažení vzteklinou je menší, než tou psinkou.... ale nevim, no.... :) ale spíš kv?li tomuhle... že tý psinky bych se prost? bála :(
Avatar

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2007-12-08, 23:40
Já bych o?kování psinky i vztekliny u Žofky probrala se skušeným vetem. Problém vidím jen v tom, že o?kování na vzteklinu je poviné ze zákona....takže pokud nebude o?kovaná na zvteklinu, tak aby nep?išlo ke konfliktu z poran?ní cizí osoby nebo zví?ete (t?eba cizího psa) pá? pak si múže poranéný, nebo majitel poran?ného zví?ete vyžádat podle zákona o?kovák...a to by byl problém....
Každopádn?, pokud by bylo možno a schválil to vet, neo?kovala bych žofku ani na psinku ani na vzteklinu...ale nechodila bych s ní pak vúbec ven, hlavn? kvúli tomu riziku porušení zákona z povinné vakcinace vztekliny....nebo bych ji ven?ila jen na vlastní zahradé....



Celkem upraveno 2×. Poslední úprava: Johana dne 08.12. v 23:44.
Avatar

Re: O?kování - co znamenají zkratky
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2008-02-06, 14:59
Protože si dost lidí nedokáže "p?eložit a polidštit" skratky za názvami vakcín (uvád?né na nálepkách v o?kovacích prúkazech), tady jsou:

D = psinka
L = leptospiroza
R = vzteklina
P = parvoviroza
Pi = parainfluenza
H = infek?ní hepatitída psú
Co = koronaviróza psú
Kc = psincový kašel


Za skvélý nápad a vyhledání údajú d?kuji Kuklynce a za odbornou konzultaci MVDr. Pun?ochá?ové

o?k+rada+




Celkem upraveno 5×. Poslední úprava: martina dne 14.06. v 12:07.
Avatar

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: pinina (IP)
Datum: 2008-02-11, 11:05
Pot?ebovala bych poradit: Kamarádka má víc fretek. Kluci jsou o?kovaní spole?n?, ale hol?i?ky rozdíln?. Jedna hol?i?ka má jít na p?eo?kování te? a další až v dubnu.

Myslíte, že by mohla tu druhou dát p?eo?kovat už te?, aby to m?la sjednocené? Máme obavu, aby to nebyla pro t?lí?ko n?jaká v?tší zát?ž, když by to bylo o 2 m?síce d?ív... Prosím pora?te.

o?k+rada+


[www.bobes.websnadno.cz]



Celkem upraveno 3×. Poslední úprava: martina dne 14.06. v 12:14.
Avatar

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2008-02-11, 11:42
pinino,

ur?it? by se nic tak hrozného nestalo, kdyby šla o?kovat o pár m?síc? d?ív, d?lá se to i u fretek, které chce majitel nechat zab?eznout (b?ezí a kojící není vhodné o?kovat).

dalším ?ešením by možná bylo naopak posunout o ty dva m?síce o?kování (prodloužit rok o dva m?síce), protože v?tšina o?kování má delší ú?innost než práv? ten rok. ale to by se musela kamarádka domluvit s vetem. nebo posunout ob? o?kování o m?síc - jedno dop?edu a druhé dozadu...

b?ezí+



Celkem upraveno 2×. Poslední úprava: martina dne 14.06. v 22:36.

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: Synus (IP)
Datum: 2008-03-26, 01:19
Ahoj,jakou látkou je nejlepší o?kovat proti psince,slyšela jsem,že Canvac je životu nebezpe?nej,tak ?ím je nejvhodn?jší fretku o?kovat.
Avatar

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2008-03-26, 08:53
Synus, tu jsou n?které doporu?ené vakcíny: [www.fretka.sk]
Avatar

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: Jeanette (IP)
Datum: 2008-03-26, 08:53
Specifický dotázek - máme holku z útulku a 10.3. 08 je nao?kovaná proti vzteklin?, ale pouze jednou. Paní z útulku mi k doporu?ení napsala, že p?eo?kovat normáln? za rok. V?era jsem byla s druhým útulká?em na kastraci, o?kován je taky jen jednou a doktorka ?ekla, že by to teda cht?lo tento rok nao?kovat dvakrát. Útulky to prý d?lají jednou, ale dvakrát je lepší. Jaký je teda d?vod? Mám se bát, když máme doma oba rozžvýkané prsty?
Avatar

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2008-03-26, 08:57
Jeannette: Pokud vím, tak vzteklina se VŽDY o?kuje jen jednou ro?n?. Nikdy sem se nesetkala s tím, že by se o?kovala 2x ro?n?. Vakcína by mnéla být ú?inná (podle toho jak mné informovali veti) dva roky a každý rok se p?eo?kovává ze zákona. Ur?ité bych fretku 2x za rok proti vztekliné neo?kovala.
Avatar

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2008-03-26, 11:04
souhlas, vzteklina sta?í jednou, vícekrát se POPRVÉ (v dalších letech taky jednou) "p?eo?kovává" psinka (a možná jiné choroby, te? mluvím o dvou nejb?žn?jších fretích o?kováních).
navíc je u nás našt?stí práv? díky plošnému o?kování (v?. lišek) riziko nakažení vzteklinou minimální, myslím, že se klidn? m?žete nechat dál k oboustranné spokojenosti ohlodávat! ;o))

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: Jeanette (IP)
Datum: 2008-03-26, 11:40
To, že se o?kuje jednou ro?n? vím. Jde o to první nao?kování, takže jsem pochopila, že dvojí píchnutí se týká psinky. Proti té o?kovaná není, takže to doženeme.
A když ten Bó?a má psinku&spol (Nobivac DHP) "píchnutou" jen jednou, tak to máme letos nechat dvakrát?
Avatar

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: Mirim (IP)
Datum: 2008-03-26, 11:53
Jeanette, záleží na v?ku. Cca do 13. týdne v?ku je t?eba ješt? p?eo?kovávat, ale pokud je fretka o?kována až po této hranici, m?lo by sta?it 1 o?kování.
Nap?. my jsme si Meggie koupili ve zverimexu, když jí bylo 12 týdn?, další týden jsme šli na o?kování proti psince a vet ?íkal, že už je velká, takže sta?í pouze 1x.
Avatar

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: Jeanette (IP)
Datum: 2008-03-26, 12:22
Všem d?kuji za rady!

Mirim-jestli tomu dob?e rozumím, když byl klu?ina nao?kovaný ve t?ech letech, tak by m?lo sta?it jen jednou? Já jsem to ne?ešila, dokud mi v?era po té kastraci doktorka ne?ekla, že to má jen jednou a cht?lo by dvakrát. Bylo to na veterin? v Kolmé na Praze 9.
Avatar

Re: O?kování
Zaslán uživatelem/kou: Jordi (IP)
Datum: 2008-03-26, 12:36
Vzteklina, pokud vím, se o?kuje jen 1x za rok a ze zákona, jak uvedla Johana, se p?eo?kovává každý rok 1x.

Psinka se p?eo?kovává poprvé podle v?ku 1x, 2x, nebo 3x a pak následn? 1x každoro?n?. Jak psala Mirim, záleží na v?ku, ale pokud nebyla nikdy o?kovaná, m?že se poprvé p?eo?kovat za 3 týdny op?t - tedy 2x proti psince a pak až za rok, každý rok 1x.
Avatar

Aktuální stránka:10 z 19


Lituji, nemáte oprávnění pro zasílání/odpovídání do této sekce.
TOPlist