Jít na stránku:  Předchozí1234567891011Další
Aktuální stránka:10 z 11
Re: Pr?jem
Zaslán uživatelem/kou: zzelvickaa (IP)
Datum: 2009-02-26, 20:31
Jojo, takhle jsme to dostali za úkol. Za?nu zítra a v pond?lí to tam hned ráno odvezu:-)
Avatar

Re: Pr?jem
Zaslán uživatelem/kou: zzelvickaa (IP)
Datum: 2009-02-27, 08:22
mám ješt? dotaz k tomu sbírání, nevadí když s t?ma bobkama seberu i n?jaké stelivo?
Avatar

Re: Pr?jem
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2009-02-27, 09:08
želvo, prý nevadí. Pokud je to Zverlit, který absorbuje vodu (?iže by mohl vzorek vysušit) kápni na dno skleni?ky pár kapek vody. Pozor, ne moc, bo se ti to zas rozmo?í.
Avatar

Re: Pr?jem
Zaslán uživatelem/kou: zzelvickaa (IP)
Datum: 2009-03-03, 16:24
ahoj holky, tak jsem te? volala chyld?, Barnie má stolici ok, až na p?emnožené kvasinky, ale není jich prý zas až tak moc. Takže zatím nic a p?i dalších potížích hurá na Bílou horu, takže zas nic nevíme:-( Ale jsme zdravej, koulíky máme obrovský, chu? k jídlu obrovskou, žíze? obrovskou a lásky na rozdávání:-D
Avatar

Re: Pr?jem
Zaslán uživatelem/kou: Pavla Z (IP)
Datum: 2009-03-03, 16:37
A co ?íkala na ty "desulfovibria" jak jsem psala výše. Já myslím, že ze stolice by na to nemuseli p?ijít pokud nemají specifický test.

Re: Pr?jem
Zaslán uživatelem/kou: zzelvickaa (IP)
Datum: 2009-03-03, 16:51
tak to se p?iznám, že nevim:-(
?íkala, že by vid?la problém ve st?evní st?n?, nejpravd?podobn?ji. což by prý vysv?tlovalo i ú?inek té kontrastní látky. že m?že mít n?jaký chronický problém nebo prost? vrozené horší zažívání. takže pro za?átek máme upravit stravu a dávat probican pravideln?. kdyby se vyskytl další problém hned k nim.
jo a ješt? ?íkala, že by se p?ípadn? ud?lalo sono a krev.
Avatar

Re: Pr?jem
Zaslán uživatelem/kou: Pavla Z (IP)
Datum: 2009-03-03, 16:58
Psala jsem to celé tady:

[forum.fretka.cz]

p?ijde mi, že by to mohlo být ono, zvláš? když se to manifestuje v?tšinou p?i n?jakém stresu.
Dál m? napadlo,jestli to nem?že být rekurentní (navracející se) zán?t mo?ových cest.
P?esn? stejnou symptomatologii to má.
Dávali jste mo? a d?lali z ní rozbor (chemicky + sediment)?

Jinak sono ?eho? A krev na co?
(Krevní obraz, biochemii nebo n?jaké jiné testy?)
M? by to jen zajímalo. Když n?co vyšet?uji, tak v rámci diferenciální diagnostiky. Ur?it? to už i stálo spoustu pen?z...?ekli vám na co mají tedy podez?ení, jaká je jejich diferenciální diagnostika (souhr diagnóz které by padali v úvahu)?



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: Pavla Z dne 03.03. v 17:04.

Re: Pr?jem
Zaslán uživatelem/kou: zzelvickaa (IP)
Datum: 2009-03-03, 17:11
pavli, já to takhle fakt nevim. já se tam budu muset ješt? jednou stavit a nechat si to napsat jak pro debily protože já se v t?ch medicínskejch výrazech úpln? ztratím. prost? si pamatuju n?co o st?n? st?eva. spoustu divn?jmenujících se v?cí vylou?ila na základ? mého tvrzení, že ve stolici nikdy nebyly viditelné známky krve. sono jsem pochopila že na ty st?eva. a krev to byla jen zmínka, nic konkrétního.
v podstat? mi to p?ijde takhle: máme n?jakou úpravu toho žraní a když mu n?co bude, tak podle p?íznak? a toho co uvidí to bude ?ešit.
za prvý jsem z toho jelen a za druhý si p?ipadam jako tele, že tomu nerozumim a neumim se na n?který v?ci zeptat nebo je pochopit:-(
takže to ješt? vyzjistím.
Avatar

Re: Pr?jem
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2009-03-03, 17:22
želvi, na mne když za?ne vet (nebo lidský doktor) sypat odbornou terminologii (jemu vlastní) šetrné ho dycky zastavím a poprosím, aby na mne mluvil pomalu, srozumiteln? a hlavn? slovensky :-))) Funguje to :-))))
Avatar

Re: Pr?jem
Zaslán uživatelem/kou: Pavla Z (IP)
Datum: 2009-03-03, 17:26
Pravda je, že pokud je momentáln? bez p?íznak?, tak není na co d?lat diferenciální diagnostiku.
Chápu, že t?ch výraz? je moc, to je jasný :-).
Až bude mít op?t ten problém (doufám, že už nebude), tak ur?it? p?jdete zase na veterinu.
Veteriná? ho vyšet?í (pohmat, poslech...) a na základ? p?íznak? za?ne uvažovat o n?kolika diagnózách, které za?ne dalšíma vyšet?eníma vylu?ovat až n?jakou potvrdí.Tak by m?l postupovat...
Tak jestli tam zase p?jdete zeptej se jaká je "diferenciální diagnostika" jeho stavu.
To by m? práv? zajímalo, jo :-)

Re: Pr?jem
Zaslán uživatelem/kou: zzelvickaa (IP)
Datum: 2009-03-03, 18:54
TAk jsem tam volala ješt? jednou, no nep?ipadala jsem si úpln? jako inteligent, ale ú?el sv?tí prost?edky, že:-)

Barnie má p?emnožene kvasinky ve stolici. Na m?j dotaz, zda to m?že být zp?sobeno p?ílišnou konzumací masových konzervi?ek (purina gourmet gold - 80g, dáváme na t?ikrát - ráno, ve?er, ráno - denn?) mi bylo ?e?eno, že ano => omezit nebo tém?? vynechat (chudá?ek, už si na n? zvyknul).
S fretkama se stýkat m?žeme (hurá).

Na dotaz jestli to m?že být disulfovibrioza (to je ale blbost co) - snad to paní doktorka pochopila co tím myslím (to druhé pojmenování n?co colitis jsem nemohla najít) mi bylo ?e?eno, že to u fretek tém?? není popsáno a že to tudíž nelze ani potvrdit ani vylou?it.

Na dotaz jestli nám teda n?co je - ano je, nemáme v po?ádku mikroflóru a st?nu st?eva. Ale, zatím bylo využito neinvazivních metod, které nic zásadního neprokázaly. Proto zkusíme upravit jídelní?ek, jestli to pom?že. Pokud to nepom?že a vyskytne se další problém, bude nutno p?istoupit (v krajním p?ípad?) k invazivnímu vyšet?ení - histologie st?eva.

Ufff. Takže klidná moc nejsem.
Avatar

Re: Pr?jem
Zaslán uživatelem/kou: Pavla Z (IP)
Datum: 2009-03-04, 12:04
No, Ty jsi byla state?ná :-),dobré informace...

Takže, p?emnožené kvasinky ve st?evech jsou n?j?ast?ji po lé?b? antibiotiky, n?kdy ješt? dlouho po ní. Nedostával Barnie n?jaké ATB?
Jestli dostával Probican, tak by se to m?lo upravit maximáln? do m?síce.
Pak bych zopakovala ten rozbor stolice.
A podle nálezu uvažovala dál.

Jinak tedy to beru tak, že rekurentní (opakující se) zán?t mo?ového m?chý?e vylou?ili z nálezu z mo?i. Jinak by to také p?ipadalo v úvahu.

Dále to m?že být dráždivý tra?ník. To mají ?asto lidi. Prost? nervov? mají vyvoláno, že chod?jí na velkou i n?kolikrát denn?,mají pr?jmy a kolikrát nestihnout ani dob?hnut na wc.
Toto se u lidí lé?í hlavn? psychoterapeuticky, což u fretek nejde.
Jako test by posloužilo podávání uklid?ujících lék? v dob? periody onemocn?ní. To by musel naordinovat veteriná?.
Pokud by to pomohlo, mohl by to být dráždivý tra?ník. Bohužel tato ale nelze p?esn? potvrdit.

Co se týká desulfovibrií (zp?sobující proliferativní kolitis - zán?t st?eva s proliferací st?evní sliznice), tak paní doktorka ?íká, že to nelže vylou?it ani potvrdit.
To proto, že tedy nemá k dispozici specifický test, který by to prokázal. V tomto p?ípad? bych opravdu doporu?ovala p?i další atace nemoci lé?it Barnieho tak, jako by šlo o desulfovibriózu. Lé?í se to speciální kombinací ATB (figurují v tom látky: metronidazol chlramfenyciol, ciprofloxacin a další) ale to nevím p?esn? jaké bych zkombinovala a v jaké dávce. U lidí se to nevyskytuje... Desulfovibria jsou bakterie žijící bez p?ístupu kyslíku a redukují sulfát. Nacházející se pod zemí v r?zných pramenech, jeskyních, ale pokud jste byli s Barniem na n?jakém "exoti?t?jším" výletu nebo se prost? dostal n?kde ke spodním ?i splaškovým vodám (i kaliuž) apd... tak se mohlo stát, že požil desulfovibria. Ale u fretek tato nemoc popsána je,
sice jako vzácná, ale je. (Takže Barnie to jen na základ? klinického obrazu m?že mít.)

[www.afip.org]
(info o proliferative colitis - je to v angli?in? - je p?ibližn? na konci první p?tiny odkazu)



Co se týká colonospoie (podívání se hadi?kou do st?ev) a následné histologie (mikroskopický rozbor vzorku tkán?) st?eva, tak ano, v tomto p?ípad?, by se opravdu zjistilo, co p?esn? ve st?evu probíhá. A pokud by tam nebylo nic, tak by to tedy byl z?ejm? pouze dráždivý tra?ník (funk?ní porucha st?ev, bez nálezu na st?evech) . Ale bohužel je to nutné d?lat v narkóze. :-( (já narkózu u fretek nemám ráda).

Takže p?i p?íští atace s tím samým nálezem bych vylou?ila zán?t mo?ového m?chý?e a podala lé?bu na desulfovibriózu. Když to nepom?že, pak histologie ano…




Celkem upraveno 2×. Poslední úprava: Pavla Z dne 04.03. v 12:09.

Re: Pr?jem
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2009-03-04, 12:16
Pavlo, je vúbec technicky možné u tak malého zví?ete jako fretka ud?lat kolonoskopii? Neni ten zákrok moc velké riziko (t?eba poškození st?eva)?

Avatar

Re: Pr?jem
Zaslán uživatelem/kou: Pavla Z (IP)
Datum: 2009-03-04, 12:50
Johanko to já bohužel nevím. U lidí existuje d?tský kolonoskop,který je uzp?soben d?tem tak p?edpokláddám, že i u zví?at by m?lo existovat vybavení,které to umož?uje.
Ur?it? tam "nenacpou" n?jaký velký nevhodný koloskop, aby tím mohli n?jak ublížit, ale jak a kde jsou vybavení to bohužel netuším. Myslím, že když to paní doktorka nabízela, tak by to jít m?lo. M? na tom celém d?sí hlavn? ta narkóza. M?li by zvolit jen n?jakou leh?í analgodsedaci, ale stejn? se m?že zastavit dýchání, sdrce a krevní ob?h. U fretek jsou prost? velké individuální rozdíly v metabolismu psychotropních a jiných lék?, které se p?i anestezii a analgosedaci používají.

Re: Pr?jem
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2009-03-04, 12:53
Pavlo, já bych se bála i té vlastní kolonoskopie.
Avatar

Re: Pr?jem
Zaslán uživatelem/kou: Pavla Z (IP)
Datum: 2009-03-04, 13:02
On ten výkon sám o sob? není tak strašný. Zví?e neví o co jde a když ho p?ispí, tak se mu vlastn? nic ned?je... U lidí je to horší, tam je ješt? dost psychika.

Re: Pr?jem
Zaslán uživatelem/kou: zzelvickaa (IP)
Datum: 2009-03-04, 13:15
Ježiš fuj, chudá?ek. Už jsme párkrát dostali sedativa, když jsme nebyli schopni ho udržet na rentgenu.
Nemohlo by se to ud?lat jedním vrzem p?i kastraci? Ta kolonoskopie?

A ješt? dotaz, ten probican nám za m?síc m?že pomoct, i když ho podáváme jenom jednou týdn?? D?kuju moc.
Avatar

Re: Pr?jem
Zaslán uživatelem/kou: zzelvickaa (IP)
Datum: 2009-03-04, 13:18
jo a o tom mo?ovém m?chý?i nevím. p?ijde mi že barnie hodn? chlastá a hodn? ??rá, ale nevim jestli si jenom ned?lá zásobu tekutiny, aby mohl kdekoli a kdykoli zna?kovat.
Avatar

Re: Pr?jem
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2009-03-04, 13:26
želvi, já když dávám Probican (preventivn?, t?eba p?ed dovolenou) tak ho dávám denn?.
Avatar

Re: Pr?jem
Zaslán uživatelem/kou: zzelvickaa (IP)
Datum: 2009-03-04, 13:30
my máme jednou týdn? a p?i výskytu potíží dvakrát denn?. jenom by mne práv? zajímalo z dlouhodobého hlediska, jestli jednotýdenní podávání m?že mít efekt.
Avatar

Re: Pr?jem
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2009-03-04, 13:33
želvo a co je napsaný na p?íbaláku?
Já dávám denn? cca týden p?ed dovolenou, pak po?as dovolené a týden po dovolené...furt 1x denn?. ?iže to ja taky skoro m?síc v kuse.
Avatar

Re: Pr?jem
Zaslán uživatelem/kou: Pavla Z (IP)
Datum: 2009-03-04, 13:34
probican je sm?s bakterií, které zlepšují st?evní flóru. To podávání denn? ano, ale v menších dávkách. Toxický není.

JInak kastrace se d?lá v hluboké narkóze, která by m?la být co nejkratší, takže pokud p?i tom ud?lají i colonoskopii m?žou.
P?i samostatné kolonoskopii se jinak spíš d?lá jen analgosedace, to je jen tlumení ne narkóza.

Jinak co se týká toho eventuelního zán?tu mo?ového m?chý?e, tak by m?la být vyšet?ena mo? (chemicky + sediment). P?i zán?tu jsou zde typicky krom? i t?eba jiného eventuelního nálezu ?ervené krvinky a bílkoviny. To je nutné vyšet?it, pro vylou?ení tété doignózy.

Re: Pr?jem
Zaslán uživatelem/kou: Pavla Z (IP)
Datum: 2009-03-04, 13:34
Jednotýdenní podávání Probicanu m?že mít efekt, ale preventivní nikoli lé?ebný.

Re: Pr?jem
Zaslán uživatelem/kou: Ejmyk (IP)
Datum: 2010-10-12, 17:08
Ahoj, sice se v našem p?ípad? nejedná o pr?jem, ale nechci zakládat nové téma.

Moje p?lro?ní fre?ule má asi 3 den n?jaké pofiderní bobky, ob?as je má naprosto normální a pak zase z ní vyjde t?eba jen malinký bobe?ek s trochou slizu, n?co jako želé.. tyhle malé bobky jsou n?kde z ?ásti hrudkovité, n?kdy vypadají normáln?, barvu bych ?ekla, že mají tak n?jak normální. Fre?ule mi papá normáln? (granule, ob?as hov?zí a n?jakou mlsku proti tvo?ení bezoaru nebo zubnimu kameni, ob?as kousek papriky, melounu, samoz?ejm? bez pecek).
Cht?la bych se zeptat, zdali jste se s tím n?kdo setkal? A zdali to je t?eba jen z toho, že sn?dla n?kde n?co, co si p?ed ?asem zasyslila nebo jestli se m?že jednat o n?co vážného?
Jak jsem psala - n?kdy hodí naprosto normální bobek a n?kdy takový pofiderní...

P?edem d?kuji za odpov??.

Re: Pr?jem
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2010-10-13, 08:59
Podle mne múže být dúvod zmn?na/st?ídání stravy (granule/maso), delší pauzy mezi žraním (tzv. "hladová stolice" múže být do zelena) až po jeden z p?íznakú ECE ("nazelenalá mn?ká stolice s konzistencí pta?ího zobu"). Po netu se to asi dá ?íct dost t?žko.
Ale já nejsem vet.
Avatar

Re: Pr?jem
Zaslán uživatelem/kou: Jeanette (IP)
Datum: 2010-10-21, 20:36
Máme 3 smra?ochy a p?ivedli jsme si další útulkovou potv?rku.
Je to 3letá, bezp?íznaková sami?ka.

3 dny po jejím p?íchodu - nejoslaben?jší fre?ák dvakrát zvracel a pr?jmoval (bílý, až jakoby pr?hledný sliz). Od dalšího dne lepší.
Bobany jsou ted divné - vypadá to jako v?tší jikry, barva n?kdy docela normální, n?kdy zelená.

Nezvrací nikdo, menší hlad a n?kdy pr?jem je u obou kluk?. Eliška žere jak o život, boban má n?kdy se slizem, ale jinak zcela v pohod?.
Trus je na rozboru - prozatím byli vylou?eni paraziti, bakteriální rozbor bude hotový v sobotu.
Pokud to budou bakterie, tak nám rovnou ?eknou, která ATB na to použít.
Pokud to bude virus, tak co? Jen hlídat, a? pijou a žerou?
Ach jo.

Avatar

Re: Pr?jem
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2010-10-21, 21:10
Jeanette virusem si myslela ECE? Jestli jo, tak n?co o lé?b? a taky diet? a krmení p?i ECE je tady: [www.fretka.sk]



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: Johana dne 21.10. v 21:12.
Avatar

Re: Pr?jem
Zaslán uživatelem/kou: Jeanette (IP)
Datum: 2010-10-21, 23:13
Johano, díky, o ECE jsem tu dost pro?etla, ale radši si p?e?tu i cos poslala. Virem jsem myslela virus jakýkoliv. Pokud to chápu dob?e, tak jde hlavn? o zmír?ování p?íznak? a vyložen? lé?it se to nedá.
No, dozvíme se snad v sobotu, jak máme pokra?ovat. Pokud se nenajde bakterie, tak zbývá jedin? virus. A podle odkazu, cos mi poslala, jsme si tém?? jistí, že jde o ECE. P?esný pr?b?h, p?inesení nové fretky, st?ídaní "stavu" stolice. A i to, že nejvíc to odnáší ti nejslabší (fre?ák, který má za sebou troje ATB a fre?ák, který je postarší).
Pijí našt?stí sami a hodn?, ale bohužel mi nechce žrát náš nejstarší (6let) fre?ák. Dneska si dal trochu pasty, ale když se snažil cokoliv kousat, tak to vypadá, jakoby m?l n?co v tlam?, hrabe si do tlamky tlapkama a prská. Ale na první pohled jsme mu v tlam? nic nenašli..
Po?ídím tu d?tskou výživu a pokud se mi nebude líbit, tak nab?hneme na infuzi.
Avatar

Re: Pr?jem
Zaslán uživatelem/kou: Jeanette (IP)
Datum: 2010-10-21, 23:16
A mimochodem - je hodn? nezodpov?dné a trestuhodné, pakliže se potvrdí, že nejde o bakteriální infekci, nepodávat jim preventivn? ATB?
Jde mi o to, že pokud je zán?t ve st?ev?, který nezp?sobuje bakterie a pomocí ATB vyvraždím i to málo, co tam zbylo a snaží se bránit.. To? má p?edstava. No, poradím se, snad se to bude rychle zlepšovat.
Avatar

Re: Pr?jem
Zaslán uživatelem/kou: Erin (IP)
Datum: 2010-10-22, 00:01
Lé?ení i jeho varianty bych rad?ji konzultovala s veteriná?em na základ? vyšet?ení. Pro dopln?ní st?evních bakterií je možno použít živý jogurt nebo Probican - op?t po konzultaci s léka?em. /n?která antibiotika se s jogurtem neshodnou, jiná naopak ano/
Avatar

Jít na stránku:  Předchozí1234567891011Další
Aktuální stránka:10 z 11


Lituji, nemáte oprávnění pro zasílání/odpovídání do této sekce.
TOPlist