Aktuální stránka:6 z 15
Re: Ušný svrab
Zaslán uživatelem/kou: Elinka (IP)
Datum: 2006-12-28, 14:52
Ahoj, dnes jsem byla u veterinare, protoze muj fretacek se podezrele moc drbal. Zjistil mu svrab...Dal mu na to lek jmenem Jacutin. Je to emulze, ktera se mu kape jednou za tri dny do usi. Mate s timto lekem nekdo zkusenosti?

Re: Ušný svrab
Zaslán uživatelem/kou: Gazza (IP)
Datum: 2006-12-28, 20:26
Jen u ko?ek, ale dobré.

Re: Ušný svrab
Zaslán uživatelem/kou: Vendula R (IP)
Datum: 2006-12-28, 23:05
Elinko, Jacutin se používá p?i lé?b? svrabu u lidí. Nebo alespo? používal, ale možná už existuje n?co modern?jšího. Nejsem si jistá, zda je jeho použití pro lé?bu ušního svrabu u fretky vhodné; p?inejmenším ho tu ješt? nikdy nikdo nedoporu?oval. Spíše bych se ?ídila osv?d?enými radadmi. MF napsala:

Re: Ušný svrab
Zaslán uživatelem/kou: matka fretka redakce (IP)
Datum: 2006-06-22, 12:30


Díky za osv?tu :o)
Je to správn?, jen malé dopln?ní:

Ušní svrab FRETEK v?tšinou vyvolává Otodectes cynotis, mikroskopický rozto? pat?ící mezi zákožky. Proto je spolehlivá diagnóza možná jen mikroskopem, pouhým okem jen pokud je cvi?ené a negativní výsledek pak nelze považovat za 100% P?enáší se p?ímým kontaktem.

Ivermektin je velmi ú?inný, ale pat?í POUZE do rukou ZKUŠENÉHO veta, protože p?i špatném p?epo?tení dávky (což se stane lehko, protože p?vodn? je ur?en pro dobytek) m?že p?edávkování ohrozit zví?e na život? (možná si vzpomenete na vetem zabitou nejmenší ?ivavu sv?ta.... to bylo ono) Vzhledem k velikosti fretky a riziku p?edávkování bych potírání ROZHODN? nedoporu?ila, jen injek?ní podání.

Nutnost opakování po 10 dnech je daná vývojovým cyklem zákožek - v?tšina p?ípravk? zabíjí pouze dosp?lce, vají?ka nikoliv, a tak je po 10 dnech, kdy se z vají?ek vylíhnou noví jedinci, pot?eba zákrok zopakovat, jinak lé?ba není ú?inná. Výjimkou je Stronghold, který ú?inkuje po dobu jednoho m?síce, a tak pokryje bohat? celý cyklus parazita. Pro fretky je vhodný Stronghold pro ko?ky (pro samce nad 1,5 kg) nebo ko?ata (pro samice a mlá?ata okolo 1 kg)

Podp?rná lé?ba: pokud je p?ítomen bakteriální zán?t, je možné ho lé?it Chronicinem ?i jinými ATB kapkami. Podobné p?ípravky ale NIKDY neordinujte sami, ani vet by je nem?l nasadit "od oka" bez mikroskopického vyšet?ení. Jednak je zbyte?né dávat ATB tam, kde nejsou pot?eba, jednak mohou p?i špatném výb?ru zán?t zhoršit (nap?íklad pokud jsou p?vodcem kvasinky, ATB kapky je "p?ikrmí")



Celkem upraveno 4×. Poslední úprava: martina dne 22.06. v 19:51.
Avatar

Re: Ušný svrab
Zaslán uživatelem/kou: Rynn (IP)
Datum: 2008-05-13, 22:20
Ahoj, tak to tu máme taky... Tobiáš se n?jak víc drbal, minulý pond?lí (nebo úterý, te? nevim...) jsme byli u veta. Vetka mu zjistila docela rozsáhlej svrab. Propláchla mu uši (fakt propláchla, str?ila mu tam hadi?ku a st?íkla n?jakej roztok), pak mu je vy?istila a pak ješt? nalila d?tskej olejí?ek. Ješt? ten den dostal Stronghold a tcho?i samoz?ejm? taky. A ješt? jsme dostali domu d?tskej olejí?ek, každej den mu tam tak tejden až 10 dní máme ten olejí?ek st?íknout st?íka?kou, pro?vachtat a vyt?ít. Od toho dne mu to dote? d?láme, tcho??m to d?lám od v?era. Tcho?i to maj celkem OK, trošku to tam vid?t je, že ten svrab m?li, ale v?era jsem jim vy?istila a je to docela dobrý. Olejí?ek budem dávat ješt? pár dní.
Tobiáš ho dostává už od toho minulýho tejdne, ale v?era jsem si všimla, že má malý oranžový ?upky cca v okolí 1-1,5 cm od ucha. Podle m? napadená tim svrabem. problém je, že jsem si nevšimla, jestli to m?l už p?edtim :(n ve ?tvrtek se zase chystáme kv?li tomu k vetce, ale zajímalo by m?, jestli s tim n?kdo máte takový zkušenosti? Je možný, že ten Stronghold nepomohl???? Uši má zevnit? lepší, jenom mu to pro?vachtáme a ot?em okolí vati?kou (po použití toho d?tskýho olejí?ku), dneska jsem mu to ?istila víc, sice tam n?co m?l, ale nep?išlo mi to n?jak tragický. Tak nevim, jestli je ten svrab mrtvej, nebo jestli to mohl p?ežít... ten olejí?ek se mu totiž samoz?ejm? dostane i do okolí oušek, tak proto se divim t?m te?kám :(
Avatar

Re: Ušný svrab
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2008-05-14, 09:18
Rynn a nemúžou být ty te?ky ušní maz?
Avatar

Re: Ušný svrab
Zaslán uživatelem/kou: Rynn (IP)
Datum: 2008-05-14, 11:00
Johanko nene, maz má vy?išt?nej, kolem uší jsem mu to taky ?istila... tak práv? nevim :( máma s nim ve ?tvrtek zajde k vetovi, no...
Avatar

Re: Ušný svrab
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2008-05-14, 11:04
...ešt? mne napadlo, jestli sou ty ?upky na kúži, tak jestli to není normální kožní maz...
Avatar

Re: Ušný svrab
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2008-05-14, 11:08
rynn,
nejd?ív m? zajímá, kde jste p?išli ke svrabu? vy se stýkáte s jinejma zví?atama?

zejména, pokud to bylo opravdu hodn? potvor, tak stronghold nemusí být stoprocentní, navíc zabíjí postupn?. proto se d?lá kontrolní vyšet?ení a p?ípadn? se dává ješt? jednou.
ale malý oranžový ?upky nebudou, si myslím, svrab. bu? maz nebo jinej parazit.

Re: Ušný svrab
Zaslán uživatelem/kou: Rynn (IP)
Datum: 2008-05-14, 12:02
martino, nestýkáme. Ale máma si bere Tobiáše víkend co víkend na chatu, kde lítaj po zahrad?. A tam chod?j ko?ky :-/ toulavý, samoz?ejm?. Sice je tam nevídáme, ale je to vesnice, ko?ky tam chodily vždycky. Takže tak.
No, my jsme tam m?li jít na kontrolu normáln? za m?síc, že se kdyžtak lé?ba zopakuje, ale ty ?upky se mi nelíb?j :( takže tam máma zejtra p?jde a uvidíme, no.
Jinak opravdu na žádnym srazu jsem nebyli, ale prost? s nima jdem ob?as ven... Jinak fakt nevim :-/
Avatar

Re: Ušný svrab
Zaslán uživatelem/kou: Pavla Z (IP)
Datum: 2008-05-14, 12:13
M?j Ferenc je albín a takové podobné ?upky jednou m?l po tom co b?hal po zahrad?. Byli to n?jací paraziti, ale šlo to dolu po prvním vykoupání.
Jen umýt fretce hlavu... to byla síla. Pokousal m?. Myslel jsi asi, že ho chci utopit.
Dala jsem mu do o?í takovou tu modrou mast (optalmo-azulen) co se dává p?es operace do o?í aby nevyschli, a str?ila mu hlavu pod vodu a vydrbala. pak jsem mu po?ádn? vyt?ela uši. Byl trochu v šoku, jak nevid?l a ješt? ta sprcha.... Ale zmizelo to.

Re: Ušný svrab
Zaslán uživatelem/kou: majda (IP)
Datum: 2008-05-14, 12:24
Kluci taky chytili ušní svrab od našich ko?ek...a to spolu do styku p?ímo nep?ijdou.. To oranžový z trávy bývají svilušky, dost to sv?dí...
Avatar

Re: Ušný svrab
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2008-05-14, 12:26
myslím že minulý rok se tu n?kde psala o n?jakých pidi-parazitech... sametky? co se donesou z venku...[fotoblog.in]
Avatar

Re: Ušný svrab
Zaslán uživatelem/kou: Rynn (IP)
Datum: 2008-05-14, 12:42
Ufff... no, nevim, co to teda m?že bejt, fakt prost? mali?ký oranžový (hn?dý?) te?ky kolem uší, plus i n?co v uchu, ale ne tolik. Zkoušela jsem mu to sundat tim olejí?kem d?tskym, tak namo?enym tamponkem... a nic, no... tak uvidíme, co zejtra ?ekne vetka. Ale zase už se skoro nedrbe, tak nevim.
Jinak jak to d?láte, když s nim takhle chodíte ven, nebo máte ko?ky nebo tak? Nevim, jestli mám prost? každý 2-3 m?síce Strongholdovat, aby m?l proti tomu po?ád "imunitu", nebo jak to ud?lat... zase on to na zahrad? miluje a p?išlo by mi líto ho v?bec nebrat ven :(
Avatar

Re: Ušný svrab
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2008-05-14, 12:47
Rynn, já s tcho?em ven chodim, nikdy mi takhle svrab nechytl (jen jednou ale to z p?ímého kontaktu s fretkama na srazu). Pokud neni s fretkama (co je te? velmi málo), ned?lám nic, akorát 2x ro?n? nechám vetovi vyšet?it uši. Po styku s fretkama kápnu pro jistotu do každého ucha 1 kapku Frontline.
Jo a toulavých ko?ek máme na sídlišti hafo...chytl mi z trávy od nich vloni kokcídie...ale svrab ne...
Avatar

Re: Ušný svrab
Zaslán uživatelem/kou: kamculenka (IP)
Datum: 2008-05-14, 12:48
Johana, pormi?, ale tos napsala dob?e... "2x ro?n? nechám VETOVI vyšet?it uši... " :-D

Zuzanka, Jennynka, Vikoušek, Mischa a ti, co mají ty bordelá?e rádi :o)

Re: Ušný svrab
Zaslán uživatelem/kou: Rynn (IP)
Datum: 2008-05-14, 12:57
Johanko, jenže Tobiáš byl odsvrabenej, když jsme si ho p?ivezli (ješt? Pavlou), tcho?i taky. To bylo za?átkem ledna. A te? má svrab znova... což mn? se fakt nelíbí :( jde o to, jak dlouho ten Stronghold preventivn? p?sobí, podle toho bych to d?lala. Protože to bych s nima musela b?hat každý 2-3 m?síce na kontrolu uší.... :-/
Avatar

Re: Ušný svrab
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2008-05-14, 13:46
kamcu, no vidíš...i o veta se hezky starám :-))))

Rynn, já netvrdím, že nemúže chytnout svrab t?eba z trávy kde se válela toulavá ko?ka...jen sem se s tim nesetkala...a Stronghold "drží" jen 1 m?síc, ne? Nemám s nim skušenosti, používáme Frontline...
Avatar

Re: Ušný svrab
Zaslán uživatelem/kou: Rynn (IP)
Datum: 2008-05-14, 13:49
Johanko, mám pocit, že Stronghold je jako lé?ba na m?síc, ale preventivn? že možná drží dýl, n?jak jsem to tak pochopila, ale musim se ješt? poptat.
Jinak já se s tim taky za celou dobu nesetkala, na zahradu chod?j totiž všichni a vždycky chodili. Tak nevim, no... ale odjinud to mít nem?že. leda, že bych n?co p?inesla já, ale to tak maximáln? od psa...
Avatar

Re: Ušný svrab
Zaslán uživatelem/kou: majda (IP)
Datum: 2008-05-14, 13:55
No já jsem z Frontlinu docela rozpa?itá..jsme ho dávala p?ed 14 dny ko?kám a ob? mi po týdnu za?aly nosit dom? klíš?ata....
Avatar

Re: Ušný svrab
Zaslán uživatelem/kou: Vendula R (IP)
Datum: 2008-05-14, 13:57
Rynn, co jsou ty te?ky netuším - stroupky? maz?paraziti?
Stronghld p?sobí pouze 1 m?síc.
Dávat d?tský olej fretce do uší je docela risk, ?ekla bych. Pro fretky se na ?išt?ní uší doporu?ují kapky na bázi vody (Otiifree, Nolvasan) a ne olejové - po t?ch hrozí vznik zán?tu v uších.
Avatar

Re: Ušný svrab
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2008-05-14, 14:28
rynn,
jak píše vendulka - stronghold p?sobí m?síc-6 týdn?, pak klidn? zase m?žete svrab n?kde chytit. "nejspolehliv?ji" p?ímým kontaktem, ale teoreticky (i když velmi nepravd?podobn?) je možný i p?enos jiné zví?e-ty-tvoje zví?e nebo jiné zví?e-tráva-tvoje zví?e.

ostatní to nemaj? jestli m?l tobiáš svrab, resp. byl ?erstv? odsvrabenej, když jste si ho p?ivezli, mohl:
a) nakazit ostatní a ti mu to te? "vrátili", resp. vrátili mu to už d?ív, když ?íkáš, že to má hodn?, tak se to mezitím namnožilo
b) být odsvrabený "málo", resp. cht?lo to zkontrolovat a zopáknout a protože se to nezopakovalo, zbylý potvory se znova (a d?kladn?) rozmnožily

a divila bych se, kdyby svrab nem?li i zbylí dva, to se mi zdá prakticky vylou?ený. když ne od toho ledna, tak te? už ur?it?. tvrdit (to ?íkal vet??), že svrab m?li a te? tam není, aniž by prob?hla lé?ba, je holý nesmysl. samy od sebe mu?ky nevychcípaj.
osobn? bych doporu?ila všem t?em stronghold (jinak si to budou neustále mezi sebou p?edávat) a za t?i ned?le-m?síc na kontrolu, POD MIKROSKOPEM!!!, jestli je t?eba zopáknout nebo je to vymlácený. a na další kontrolu bych pak šla ješt? zhruba za 3 m?síce (t?eba p?i o?kování).

no a prevence - stýkat se jen s odstvrabenými zví?aty... :o)



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: martina dne 14.05. v 14:31.

Re: Ušný svrab
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2008-05-14, 14:36
ješt? n?co - p?ed vyšet?ením uší "na svrab" není dobré uši ?istit, práv? naopak! protože pokud jste moc ?istotní, m?že se stát, že vetovi se nepoda?í nabrat vzorek, p?estože uši zasvrabené jsou, ale neustálým ?išt?ním je tam potvor málo - a bude vám tvrdit, že je to v po?ádku. takže na to myslet a aspo? dva-t?i dny p?edem do uší neš?ourat.

Re: Ušný svrab
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2008-05-14, 14:44
hele, rynn, te? jsem si znova PO?ÁDN? p?e?etla ten tv?j první p?ísp?vek... :o)
takže - stronghold dostali všichni t?i? chápu to tak, že jo, což je dob?e.
- ty žlutý te?ky budou ur?it? maz, když mu do uší leješ mastnej olejí?ek a vy?vachtáváte! (to bych fakt ned?lala, viz. vendulka. kup si otiifree, vydrží dlouho, m?žeš s ním ob?as vy?vachtat všem t?em místo š?ourání vatovým smotkem na špejli.)

Re: Ušný svrab
Zaslán uživatelem/kou: Rynn (IP)
Datum: 2008-05-14, 15:26
Takže: Olejí?ek mi na to dala vetka (z livetu) s tim, že zabrání svrab?m dejchat... :-/ tak nevim, no.
Další v?c, jak v lednu, tak te?, byli odsvrabený všichni t?i, pro jistotu. Ale samoz?ejm? jsem p?edpokládala, že to budou mít všichni...
Otifree mám, jenom koupim nový, tamto je už starý.
Ty žlutý te?ky práv? netušim, ale p?ijde mi, jako by to m?l v k?ži, ne jenom na k?ži...
Olejí?ek teda vysadíme a nasadíme zase Otifree.
Avatar

Re: Ušný svrab
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2008-05-14, 17:21
Rynn, jak mám samce v ?iji, tak po vykoupání mi p?ijde, že nejd?ív jakoby se mu délali žluté te?ky na kúži, v t?ch pórech....až po cca 2 týdnech je ten maz na kúži jako souvislý, celá kúže jakoby zažloutlá
Avatar

Re: Ušný svrab
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2008-05-14, 17:23
Majdo, s Frontline tu máme jak psej?ka?i tak fretka?i jen výborné skušenosti. Kdesi sem ?etla, že ono je víc druhú klíš?at...jestli to neni tím...a co dát ko?kám antiparazitní obojky?
Avatar

Re: Ušný svrab
Zaslán uživatelem/kou: Rynn (IP)
Datum: 2008-05-14, 22:39
Tak jsem koukala, že to už má Tobiáš n?jak pry? :) teda máma koukala jako první :)) tak jsme se shodly, že to necháme bejt a pokud se nic nezm?ní, p?jdem až na tuplánovanou kontrolu...
Avatar

Re: Ušný svrab
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2008-05-28, 03:18
rynn,
už jste byli na kontrole? a jak?

Re: Ušný svrab
Zaslán uživatelem/kou: Rynn (IP)
Datum: 2008-05-28, 09:21
Martino, na kontrolu jdeme p?íští tejden, akorát m?síc aby to bylo... Chylda d?lala výt?r z uší Meggie, jak jsem tam byly, dneska si ješt? zavolám pro výsledky.
Jinak Rocky už nemá p?i ?išt?ní uší v tom mazu žádný te?ky jako p?edtim, Tobiášovi jsem te? ne?istila kv?li tý kontrole... Pak sem napíšu, jak to dopadlo... Ale vypadaj všichni v pohod?, našt?stí...
Avatar

Re: Ušný svrab
Zaslán uživatelem/kou: kamculenka (IP)
Datum: 2008-06-16, 09:43
Ahojte,

no tak náš p?ír?stek Míša si od bývalé majitelky taky p?ivezl ušní svrab. Byli jsme na kontrole u veta a fakt! Má ho tam! :-)
Dostali jsme r?žový stronghold mno a karanténa mno...

Jen jsem z tohoto vlákna n?jak nezjistila:

1) když má na sob? stronghold, m?žu jej nast?íkat frontlinem? (Když strong neni proti klíš?ák?m)

2) ven s Myšákem pravd?podobn? nem?žu že? P?ed barák aspo?... on jak je v té ?íji je fakt živej ;-)

Zuzanka, Jennynka, Vikoušek, Mischa a ti, co mají ty bordelá?e rádi :o)

Aktuální stránka:6 z 15


Lituji, nemáte oprávnění pro zasílání/odpovídání do této sekce.
TOPlist