Jít na stránku:  Předchozí1234567Další
Aktuální stránka:4 z 7
Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2010-06-30, 10:47
Petra p: já toto chápu, no osobn? bych radši "mn?la" mén? barevných variant bez vadného genu.
Ale to sem už zas OFF...sorry.

Honza_door: Registrovaných ChS z ?R je snad 2x tolik jako z SR....



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: Johana dne 30.06. v 10:49.
Avatar

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Žabka (IP)
Datum: 2010-06-30, 10:48
Petra P.: Ona to bohužel není "jen" hluchota. Je to celý soubor problém?, které jsou geneticky danné a na n?kterém zví?ati se jich projeví víc, na jiném mí?. Mám p?eložený kus zajímavého ?lánku (nebo spíš výcucu z n?kolika ?lánk?) na tohle téma, ale zatím mi neodepsala autorka, zda to mohu zve?ejnit. Ale až to budu mít hotové, ur?it? dám v?d?t, i kdybych to nemohla dát na net, tak to na požádání budu zasílat na mail.

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Petra p. (IP)
Datum: 2010-06-30, 11:02
Jj, už jsme off, hodilo by se to do jiného vlákna, ale do jakého?

Johanka - ale však ani barvy ti nezaru?ují "kvalitu" fretky v dosp?losti. Podívej se zde t?eba na svého Vl?áka, je to ?istý tcho?ík a chorob prod?lal až až. A p?itom mu není až tolik let. Pro m? zdravá fretka znamená fretka, která se dožije relativn? vysokého v?ku (7, 8 let?) bez v?tších komplikací, což je cukrovka (kterou tedy m?že ovlivnit majitel, ale ur?it? jsou k ní i d?di?né dispozice), inzulinomy a jiné nádory... Za zdravou považuji sami?ku, která netrpí více jak dv?ma ?íjemi za rok, pokud je nekastrovaná a nebyla ten rok krytá. Pokud ?íjí má více, sv?d?í to o n?jakém problému, že?
M?la jsem dva sourozence Pí?u a Oghího, ty ur?it? víc. Pí?a vyb?lující blaze, zem?el v nedožitých 4 letech na nádor. Oghí albínek, bude mu p?t a z?ejm? trpí n?jakou alergií. Loni i letos se mu objevili ve stejný ?as na t?lí?ku mokvavé fleky, které byli zalé?eny, ale alergie se nepotvrdila. Už i toto bych považovala za vadu. Jinak je zcela zdráv a s mladými si tu hraje, jak kdyby mu byl rok. Možná na t?ch barvách n?co bude, možná jsem m?la s Pí?ou jen sm?lu.
Já osobn? bych odsoudila spíše krytí bez rodokmenu, než krytí n?jakých barev.
A co se vad týká, jsou p?eci i u ps?. Cíleným krytím se dají eliminovat, ale n?které rasy jsou již hodn? zdegenerované, že se sami ani nespá?í (francouzský buldo?ek?).

Žabka - ?lánek m? hodn? zajímá, až budeš mít svolení, ráda bych si ho p?e?etla. Ale u ?lánku musíme brát v potaz, že chov barevných variant je teprve v za?átku, za?alo se na nich odchovávat cca p?ed p?ti lety a tak to ješt? pár let potrvá, než získáme d?kazy a zkušenosti, která barva trpí ?ím. Zatím m?žeme odhalovat a zkoumat pouze exteriérové vady.
Avatar

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: honza_door (IP)
Datum: 2010-06-30, 11:06
Pokud jsem se nep?epo?ítal, tak v ?R je 22 ChS, jež
jsou zaregistrované u slovenského klubu. Asi
polovina z nich v letošním roce neodchovala vrh,
p?esto je široká nabídka z celé republiky. O ?lánek
bych m?l rovn?ž zájem...
Avatar

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Žabka (IP)
Datum: 2010-06-30, 11:16
Ono to práv? vypadá, že tohle se netýká jen fretek, ale všech (nebo ur?it? v?tší skupiny) savc? obecn?, objevuje se to i u ko?ek a u ps?, takže je to opravdu hluboký problém, který se nejspíš nedá ?ešit ani výb?rem vhodných jedinc?, protože je to prost? "moc hluboko" v genech.
Takže pak zbývá se jen rozhodnout, zda dát p?ednost barvi?kám, nebo zdravým zví?at?m. A to musí ud?lat každý sám.
Což u fretek, které mají barvy, které tento problém nenesou, se práv? vhodným výb?rem zví?at ?ešit dá, a zodpov?dným chovem by se m?lo dát docílit menšího procenta d?di?ných nemocí u fretek.

M? naopak p?ijde horší krýt fretku, u které už je jistá d?di?ná dispozice k n?jaké vad?, než zdravou fretku (by? bez rodokmenu), u které je aspo? šance, že žádné d?di?né vady nenese. (Ale nikomu to nevnucuji.)

A sice je hezké, když fretky mají rodokmen, ale když má fretka z obou stran v rodokmenu (by? ne v první generaci) fretky nesoucí výše zmín?ný problém, nebo je po fretce, která ve t?ech letech um?ela na rakovinu, tak mi to nep?ijde jako výhoda. Ano, je dobré to v?d?t, ale je podle m? blbost rozlišovat fretky na "dobré do chovu" s rodokmenem (v n?mž je b?h ví co, t?eba otec pocházející z N?mecka od chovatele libujícícho si v p?íbuzenské plemenitb?) a "ty špatné" bez rodokmenu, o nichž je t?eba známo jen to, že oba rodi?e se dožili vysokého v?ku bez chorob a mají výbornou povahu. Já osobn? bych dala p?ednost druhé fretce.

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2010-06-30, 11:24
Petra p: je mi jasné, že žádná barva (ani spojení 2 "?istých" tcho?ovitých fretek do x-té generace) nezaru?í zdravotní stav zví?ete. Ale vidím trochu rozdíl v "náhodném" onemocn?ní (infekce, rakovina...) a v p?ipoušt?ní barevných variant, u kterých už je prokázána ur?itá genetická anomálie. Na toto p?esn? sedí p?íklad šlecht?ní n?kterých ras psú, jak si popisovala. A když už "se ud?lali chyby" v šlecht?ní n?kterých ras psú (a víme o nich...), pro? obdobný chybný princip praktikovat i u fretek....
Avatar

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Petra p. (IP)
Datum: 2010-06-30, 11:28
Žabko, samoz?ejm? fretku s dlouhým rodokmenem, ve kterém má p?íbuzenské krytí, nebo bych v?d?la, že n?jaký p?edek m?l vadu ?i d?di?nou chorobu, bych nenakryla (mluvím za sebe..). Od toho ty rodokmeny jsou, nebo ne? Fretku bez rodokmenu bych nekryla, i kdyby byla sebekrásn?jší, protože toto nevíme. Píšeš - "ty špatné" bez rodokmenu, o nichž je t?eba známo jen to, že oba rodi?e se dožili vysokého v?ku bez chorob a mají výbornou povahu - tohle je trochu nereálné, protože když si spo?ítáš, že tu fretku budeš krýt dejme tomu ve dvou letech, tak rodi?e budou dejme tomu ?ty?letí a to po?ád není nijak vysoký v?k. Takže zase je to jen o dalších a dalších generacích...
Ono co chovatel, to názor. M? tyhle diskuze moc baví, dozvím se zase spoustu jiných názor?, poznatk? a ud?lám si sv?j názor zase t?eba trošku jiný nebo zm?ním sv?j postoj ke krytí...
Avatar

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Petra p. (IP)
Datum: 2010-06-30, 11:32
Johanka - ale já znám pár znakatých fretek, které slyší. M?j Pí?a slyšel a m?l pruh na hlav?, kamarádka má DEW samici a slyší... Známá má st?íbrnou pandu a slyší. Vybírala jsem samce, který má v rodokmenu DEW, protože jsem cílen? kryla na tuto barvu a povedlo se, ta DEW sami?ka možná hluchá nebude, protože chodí s hlavou na stranu, když slyší nap?. šust?ní pytlíku. Vypadá to, jak kdyby slyšela zvuky, ale nerozeznala odkud jdou. Možná se jí ten sluch ješt? vyvine, možná ne. Nicmén? se svými t?ema "hluchými" fretkami se chystám na BAER, abych si byla opravdu jistá, ale to jsou pro m? zatím plány na n?kolik m?síc? dop?edu. Hlavní je, že mimina mají správné zuby, ocásky, nemají vady ky?lí, rostou v po?ádku a mají dobrý tvar o?í.
Avatar

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Žabka (IP)
Datum: 2010-06-30, 11:37
Já si taky myslela, že od toho ty rodokmeny jsou... Ale podle mých zkušeností to bohožel moc nefunguje :-(
Zrovna te? jsem se s tím setkala, vid?la jsem nádherná tmavá miminka s ?erným ?umákem, tak jsme se zajímala o p?vod. Ze strany matky dobré, ale o otci majitelka v?d?la jen to, že je v registru a je z dovozu, tudíž (podle jejího mín?ní) je výborný. Jenže pocházel od chovatele, který k?íží fretky s norky (kv?li barv?) a z druhé práv? od zmi?ovaného chovatele který (kv?li barv?) kryje blízké p?íbuzné. Navíc z obou stran fretky s bílými znaky na hlav?.

Jeho majitel ho nabízí jako výborného chovného samce z dovozu, a letos podle mých informací kryl minimáln? 5 fretek. Takže po n?m bude hromada p?kných ?erno?umákatých mlá?at... Jenže co ješt? zd?dí krom ?erných ?umá?k? už není tak d?ležité...


Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Petra p. (IP)
Datum: 2010-06-30, 11:43
Pak je toto o p?ístupu majitele sami?ky, zda si takového pustí do chovu.. Je to o p?ístupu budoucích majitel?, zda si koupí takové fret?.. Až jim t?etí mlád? zem?e ve t?ech letech, tak si snad další už rozmyslí, od koho, kde a jaké kupovat.. Toto by m?l regulovat klub a na taková mlá?ata navydávat rodokmeny. Já nevím no.. Jsem asi moc poctivej chovatel a jde mi možná o ty fretky víc, než je dobré.. Pro mojí pandu jsem také vybírala samce, aby m?l v rodokmenu takové p?edky a ne jiné (i p?es to, že znám jen rodi?e, ale vím, že pochází z chovu, kde se p?íbuzenské krytí nepraktikuje) a aby nem?l znaky na hlav?, protože neschvaluji krytí dvou fretek se znaky na hlav?.

Pak je rozdíl mezi p?íbuzenskou plemenitbou a liniovou plemenitbou. Ale na liniovou musí být ?lov?k už trochu znalý genetiky a to já vážn? nejsem...
Avatar

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2010-06-30, 11:51
Petra p: já vím, že ne každá fretka se znaky na hlav? musí být nutn? hluchá. Ale ten p?edpoklad hluchoty tam je.
Co se tý?e toho, že se zdá že slyší a neni jistota, že fakt hluchá je, múže to být i tím, že neslyšící (jedno jestli ?lov?k nebo zví?e) znímá úpln? jinak vibrace (múžou být spúsobené i zvukem) a reaguje na n?.
Avatar

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2010-06-30, 12:03
no a to je práv? ten hlavní d?vod, pro? se ?eský klub po?ád ješt? "nerozhoupal" k chovatelským stanicím. n?jak se nem?žeme dohodnout, jestli opravdu není tak d?ležité, když fretce chybí nebo je poškozen jeden z p?ti základních smysl? nebo že nem?že kojit.

a ?ásti ?len? to vadí natolik, že odmítají možnost, že by taková mlá?ata, resp. chovy m?ly od klubu "oficiální požehnání" k množení vadných zví?at. práv? t?eba proto, že i bez naší "pomoci" je spousta nemocí a vad, které netušíme, pro? a ?ím jsou zap?í?in?ny, tak jaký má smysl cílen? "vyráb?t" zví?ata, u kterých dop?edu víme, že vadná budou nebo že je tam vysoké procento pravd?podobnosti? protože je to "hezké"? mít extra barvu, puntíky, proužky, ?tvere?ky, courat srst po zemi, mít zmuchlaný ?umák tak, že zví?e nem?že dýchat? je tohle opravdu pro nás, lidi, tak podstatné a d?ležité??
pro n?koho ur?it?, bohužel... :o((

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2010-06-30, 12:04
žabko, ?lánek prosím jestli m?žeš, pošli na fretka@fretka.cz, díky

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Yasmin (IP)
Datum: 2010-06-30, 12:06
Petra p. napsal/a:
-------------------------------------------------------
> Žabko, samoz?ejm? fretku s dlouhým rodokmenem, ve
> kterém má p?íbuzenské krytí, nebo bych v?d?la, že
> n?jaký p?edek m?l vadu ?i d?di?nou chorobu, bych
> nenakryla (mluvím za sebe..). Od toho ty rodokmeny
> jsou, nebo ne? Fretku bez rodokmenu bych nekryla,
> i kdyby byla sebekrásn?jší, protože toto nevíme.
> Píšeš - "ty špatné" bez rodokmenu, o nichž je
> t?eba známo jen to, že oba rodi?e se dožili
> vysokého v?ku bez chorob a mají výbornou povahu -
> tohle je trochu nereálné, protože když si
> spo?ítáš, že tu fretku budeš krýt dejme tomu ve
> dvou letech, tak rodi?e budou dejme tomu ?ty?letí
> a to po?ád není nijak vysoký v?k. Takže zase je to
> jen o dalších a dalších generacích...
> Ono co chovatel, to názor. M? tyhle diskuze moc
> baví, dozvím se zase spoustu jiných názor?,
> poznatk? a ud?lám si sv?j názor zase t?eba trošku
> jiný nebo zm?ním sv?j postoj ke krytí...


Presne toto jsem take chtela napsat :o)
My jsme napriklad, kvuli pribuzenskemu kryti, odmitli samce z Ruska, ktery mel ve 3/4 roku 3kg

Ja osobne vic nesnasim, kdyz nekdo kryje dva nalezence :o/ Kdyz uz je ta fretka tak dobra, ze stoji za kryti, tak alespon udelam vse pro to, abych ji kryla s fretkou, ktera s maximalni pravdepodobnosti nebude pribuzna..


Honza: co ta angora?

Zajimave, ze na jednu stranu tu pises o fretkach, ktere by nemely klesnout pod urcitou cenu, protoze pokud tak klesnou, pak nejsou s nejvetsi pravdepodobnosti kvalitne krmena a nadruhou stranu si koupis frete, ktere pod touto cenou je :o)
Navic ja nemluvila o svem mladeti, ale o jine ch.s :o)

Avatar

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Petra p. (IP)
Datum: 2010-06-30, 12:07
Marti, takhle to nesmíš brát.. Kdyby nebylo Jordinýho registru, kde vidíš u jednotlivý fretky rodokmen, tak nevíš o krycím samci už v?bec nic. Budeš mít na výb?r ke krytí ubohou ?tvrtinu toho, co je te?, protože t?i ?tvrt? majitel? by si rodokmeny nevedla a pak by se mohlo stát, že samce se známými p?edky nemusíš najít. A až tak poctivých chovatel? je hrozn? málo. Pak by ti majitel krycího samce ?ekl jen, že rodi?e jsou takový barvy a na jména už už by si nevzpom?l.
Díky bohu za registr!
Avatar

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2010-06-30, 12:14
Ano, registr jednozna?n? schvaluji, je to pro výb?r vhodných jedincú k pá?ení nesmírn? cenné.
Ale nijak to ne?eší problematiku p?ipoušt?ní fretek s vrozenou (resp. reneticky kodovanou) vadou....to je žel jen v?cí majitele takové fretky, jestli na ni bude chovat nebo ne.
Avatar

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2010-06-30, 12:24
souhlas, zapla?pánbu za registr, v tom jsme zajedno.
jen je obrovská škoda, že když už tedy je možnost si zkontrolovat a prohlédnout p?edky, že to slouží práv? zejména k barvení, aspo? já mám ten dojem, bohužel :o(

taky pat?ím k odp?rc?m cílené produkce vadných zví?at (je jedno jakých), to je asi jasné. chs mají podle m? jediný smysl - ne, že by se v nich produkovala kvalitn?jší mlá?ata nebo o n? bylo lépe postaráno, to v?bec, to dokáže i chovatel bez chs. tím hlavním smyslem je podle m? kontrola a hlavn? p?ehled, kde kdo s kým množí a co z toho (tentokrát) vyleze.
protože k?ížit a zkoušet se bude po?ád, tomu nezabrání nikdo (a v n?kterých p?ípadech je to i ku prosp?chu, netvrdím, že to je zásadn? špatn?). a vždycky se najde n?kdo, kdo bude chtít n?jakou tu úžasnou specialitu a vždycky se najde ten, kdo mu jí vyrobí, a? to "stojí" co to stojí...

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Petra p. (IP)
Datum: 2010-06-30, 12:24
Tak je to vždy a všude, je jen na chovateli, zda k chovu p?istoupí zodpov?dn? a bude si vybírat samce i podle jiných krytérií, než jen podle barvya jaké sami?ky si bude za?azovat do chovu. Osobn? bych nekryla opakovan? samici, která m?la p?i porodu problémy, vrh jí uhynul, sežrala by cílen? v?tšinu "zdravého" vrhu (moje pouze odklízela), nem?la by mléko, m?la opakované problémy s ?íjemi, nezab?ezla, v?d?la bych o d?di?né genetické vad?...
Krycí samce na p?íští rok si vybírám už te?, nejlépe pokud budou p?íští rok už dvouletí a m?li miminka letos, abych vid?la n?kde i potomstvo...
Zodpov?dné chovatelství není jen o tom, jet nakrýt do sousední vesnice a d?j se v?le boží..
Avatar

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: majda (IP)
Datum: 2010-06-30, 12:24
Tak v tomhle souhlasím s Johankou a Martinou - proto klub tak váhá s rozjetím chovatelských stanic. Protože m? osobn? se p?í?í dávat statut chovatelské stanice n?komu, kdo odchovává na hluchém zví?eti . A když p?jdeme do d?sledku . zákon ?.246/1992 na ochranu zví?at proti týrání - paragraf 13 odst.2:
Je zakázáno chovat zví?ata v zájmových chovech, jestliže chovatel nebo ob?an vytvo?il takové podmínky chovu, že v dalších generacích zví?atna základ? d?di?nosti budou zví?at?m chyb?t ?ásti t?la nebo orgány nebo budou-li orgány zví?at funk?n? nezp?sobilé anebo znetvo?ené.
Avatar

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Petra p. (IP)
Datum: 2010-06-30, 12:29
Marti, p?esn? tak - až bude chov fretek trochu v podv?domí lidí a bude se o fretkách v?d?t více, bude to zase jiné. T?eba pak sv?j chov já osobn? p?ehodnotím a budu odchovávat pouze tcho?e, kdo ví, co bude dál. Zatím veškerá osv?ta, veškeré zkoumání je v za?átcích. Vždy? nových majitel? neví ani to, jak vypadá ?íje, neví že zápachu samce se zbaví kastrací...
Chov na barvy je cesta pokus? a omyl?, bude to trvat ješt? n?kolik let, možná i desítek, než budeme mít n?jaká konkrétní a v?d?cky podložená fakta.
Avatar

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Petra p. (IP)
Datum: 2010-06-30, 12:32
Majdi - a jak chcete dokázat, že ta daná fretka není hluchá? K chovnosti aby majitel dokládal test BAER? Nem?lo by se to pak tedy ud?lat u všech? Setkala jsem se s dv?ma hluchými albíny... Já t?eba Beatris podez?ívám, že slyší, ale jistá si tím samoz?ejm? nejsem...
Neber to prosím jako š?ourání, jen m? to zajímá...
Avatar

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: majda (IP)
Datum: 2010-06-30, 12:55
No ono t?ch ale kolem toho je víc.....?ekáme te? na Chylíkovou, protože s tou už jsme problém trošku nakously...
Avatar

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Lucifina_1 (IP)
Datum: 2010-06-30, 15:32
No,
myslím, že už se téma dostalo zase trochu n?kam
jinam a sem to v?bec nepat?í.
Ráda bych zd?raznila, že cena za fretku toho zas
až tak moc nenazna?í.
Z vlastní zkušenosti vím, že z fretky, kterou jsem
po?ídila loni za 500K? se stal úžasný mazlík,
který nikoho nekouše a nikdy by nekousl a to je
te? v ?íji. Narozdíl fretka, za kterou jsem dala
spoustu tisíc, nebyla socializovaná, naprosto ze
všeho vyd?šená, poté agresivní na všechny. Tento
p?íb?h znáte. Já osobn? už bych za zví?e tolik
tisíc? nikdy v život? nedala. Po této moji
zkušenosti ur?it? ne. A to bylo zví?e z
chovatelské stanice! Samoz?ejm? nechci házet špínu
na všechny stanice, to v žádném p?ípad?, ale když
už se ani na tohle nem?že ?lov?k spolehnout, tak
na co? Pro? by pak platil t?žké peníze, když to
m?že dopadnout takhle?
Samoz?ejm?, než si ?lov?k po?ídí takhle levné
zví?e, zajímá se, nebo by se m?l zajímat, ?ím je
krmeno, v jakém je prost?edí a podle toho se
rozhodne...N?kdy to je vážn? hr?za, ?ím
,,chovatelé,, krmí a takové zví?e bych necht?la
ani zadarmo.
Takže to, že Honza si koupil p?ekrásné, zdravé
mlád? za 800K? a opravdu není od žádných
zmutovaných rodi?? - pokud tedy za zmutovaného
nepovažujete nádherného Cida :), podmínky chovu
vid?l a znal, takže jak se do n?ho navážíte, že
byste takové zví?e nekoupili, je celkem šlápnutí
vedle v t?hle konkrétních p?ípadech...

Nadruhou stranu však...
To, že odchov stojí spoustu pen?z, to vím i z
vlastní zkušenosti. A? to je mlád? jedno, ?i 10,
je to neuv??itelná starost a zodpov?dnost. Tohle
všechno by se m?lo samoz?ejm? platit, proto by
m?la mezi VŠEMI chovateli být n?jaká nepsaná
,,smlouva,, a prost? neprodávat miminka pod ten
alespo? 1 tis. bez ?ipování. Tím, že to n?kte?í
prodávají za 200,300 K?, to škodí vlastn? všem,
protože nezkušení se ptají, tak pro? já bych m?l/a
dávat n?kolik tisíc, když to m?žu mít skoro
zadarmo? Nejsem p?ece blbý/blbá. Takovému ?lov?ku
nevysv?tlíte tady tuto náro?nost a opravdu velkou
finan?ní zodpov?dnost chovatele. T?ch pravých
chovatel?.
Navíc, kdyby ten ?lov?k dal za mlád? alespo? tu
tisícovku, myslím, že by si pak náležit?
rozmyslel, jestli se bude o n?ho starat, nebo
kdyby byl problém a stal ho n?jaké peníze, že to
zví?e jen tak do p?írody nevypustí....

Ale tohle za?ídit je žel nemožné, ale odpadly by
starosti, že byla fretka vyhozena, apod...

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2010-06-30, 16:44
lucifino,

to, žes dala za ?istotnou a mazlivou fretku "jen" p?tistovku, bohužel ale ješt? neznamená, že se za rok, dva, ?ty?i projeví n?jaká závažná nemoc, která M?ŽE (ale nemusí) být následek nevhodného spojení.
aspo? tohle jedno by m?li chovatelé mít na mysli, pokud se cht?jí nazývat "zodpov?dnými", a snažit se vyvarovat aspo? toho, co se dá (díky registr?m) zjistit.

ale na druhou stranu - ani to, že chovatel si opravdu dá velký pozor, s kým svoji fretku p?ipouští, ješt? není záruka, že se nenarodí mlá?ata deformovaná, se závažnou d?di?nou dispozicí apod.

to, že by se chovatelé "domluvili" a nešli pod cenu, je - taky bohužel - ?irá utopie... kristepane když tu kolikrát ?tu, kdo všechno se hrne do mlá?at, tak mám husí k?ži :o(
vždy? to je p?ece tak jednoduché, ne? to zvládne každý... resp. n?kdy mám dojem, že ?ím nižší iq, tím spíš se do chovu ?lov?k pustí.
(tím te? nechci nenarážet na obecn? známé chovy a chovatelky, ale zejména na ?as od ?asu se vyskytnuvší jedince, kte?í ani netuší, co to vlastn? fretka je, ješt? jí ani nemají doma, ale už se t?ší na miminka nebo rovnou zakládaj chs.)

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Petra p. (IP)
Datum: 2010-06-30, 17:00
Lucifino - já jsem se do Honzy nenavážela, pouze jsem konstatovala, že já bych si takové mlád? nekoupila. Nic víc, nic mí?.. Ona ta nízká cena má ur?it? n?jaké opodstatn?ní, to bez pochyby, i kdyby to bylo jen "ze známosti"...

Znám p?ípad, kdy si kamarádka koupila za 600,- fre?á?ka, následn? ho p?l roku lé?ila na všechno možný, zjistili mu v 9ti m?sících rakovinu v nožce, která mu byla následn? amputována a rázem z fretky za pakatel byla fretka bez mála za 35000,- A celá lé?ba za?ala jen tím, že sežral ramínko od tílka a majitelka m?la strach, aby mu neuvízlo ve st?evech, takže kontrastní látka... a další a další lé?ení... protože Chylda tenkrát odhalila u n?j spoustu vad.

A co se týká nasazení ceny - bála bych se, že když se ?asem vyšplhá cena t?eba na 4tisíce, stane se z fretky dekorace do bytu pro zbohatlíky a to také p?eci nechceme.


Majdo - dej ur?it? v?d?t, dost m? to zajímá!
Avatar

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: ŽoFiRo (IP)
Datum: 2010-06-30, 17:25
trochu nechápu debatu o tom, že za tuhle cenu bych to nekoupila a podobn?. co se tý?e t?ch "skrytých" vrozených vad, tak myslím, že je jedno, jestli fretka stojí pár stovek nebo x tisíc, nikdo nezaru?í, že ta drahá fretka do roka tu rakovinu nedostane taky, že nemá n?jakou skrytou vadu, která se od pohledu nepozná, pochybuju, že p?ed prodejem n?kdo nechává vyšet?it své odchovy n?jak d?kladn?ji, než je vyšet?ení t?eba p?ed o?kováním, p?ípadn? prohlídka p?i kontrole vrhu... kdyby byl onen samec t?eba o 1000k? dražší, byl by na tom snad zdravotn? líp? ur?it? ne.

[ZofiZoo.mondozoo.com]




Celkem upraveno 2×. Poslední úprava: ŽoFiRo dne 30.06. v 17:39.
Avatar

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Žabka (IP)
Datum: 2010-06-30, 17:46
Tak skryté vady se moc nepoznají, ale p?i nízkých cenách je pravd?podobn?jší, že fretka (a ani její matka v dob? b?ezosti a kojení) nebyla správn? krmená, a tudíž je v?tší riziko toho, že se to na ní d?íve nebo pozd?ji projeví. Kdybyste si n?kdo cht?li po?íst o konkrétních "levných" mlá?atech, tak mám jeden takový p?íb?h u sebe na stránkách: [bilytesak.cz]

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: ŽoFiRo (IP)
Datum: 2010-06-30, 18:16
jasn?, ale tak tohle jsou v?ci, kterým se dá vyhnout - koupit si mlád? špatn? krmené, brzo odstavené, na první pohled ve špatném stavu a podobn?. krom toho pokud bude chtít n?kdo na mládatech vyd?lat, m?že je krmit levnym supermarketovym krmivem pro ko?ky a mladé pak prodat t?eba za 1500,- kdežto jiný stejnou "kvalitu" prodá za 300,- takže osobn? bych se ne?ídila cenou, ale spíš práv? tím, z jakých podmínek fretka je, ?ím je krmená a podobn?, když už teda by mi na tom až tak moc záleželo..

[ZofiZoo.mondozoo.com]
Avatar

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2010-06-30, 18:27
...pokud o srovnání ceny a kvality kupované fretky: prodejní cena fretky z kvalitního chovu od seriozního majitele a chovatele je v SR hluboko pod cenou fretek prodávaných ve zverimexech (fretka ve zverimexu se tu prodává za cca 60-70 EUR...v p?epo?tu na KC 1500-1800! /sorry kurz se mi nechce hledat/). A obávám se, že v ?R to jiné nebude. Takže posuzovat kvalitu mlád?te podle ceny múže být skute?n? zavád?jící.

[b]Toto píši hlavn? proto, kdyby na toto vlákno zabrousil za?áte?ník, který si jen fretku zamýšlí po?ídit....že JENOM cena zví?ete nemá vypovídající hodnotu o kvalit? zví?ete[b]



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: Johana dne 30.06. v 18:53.
Avatar

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Petra p. (IP)
Datum: 2010-06-30, 18:33
Ano, cena m?že být zavád?jící, ale rozhodn? bych ji nestrkala na poslední místo.

To, že bych si za takovou cenu fretku nekoupila, je jen a jen muj názor a nikomu ho nenutím. Ano, m?že být nemocná úpln? stejn?, jako ta drahá fretka. Ale pokud chovatel prodává fret? ?ádov? za n?kolik tisíc korun, ví asi pro? to d?lá, stejn? tak jako chovatel, který ho dá za pár stovek.. A pokud je budoucí majitel ochoten za n?j tolik zaplatit, je to jeho v?le a jeho rozhodnutí. To fret? je stejné jako každé jiné, možná...
Avatar

Jít na stránku:  Předchozí1234567Další
Aktuální stránka:4 z 7


Lituji, nemáte oprávnění pro zasílání/odpovídání do této sekce.
TOPlist