Jít na stránku:  Předchozí1234567Další
Aktuální stránka:3 z 7
Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: hanulka (IP)
Datum: 2009-06-13, 00:14
Je to sice offtopic, ale p?idám sv?j názor.. Fretky mám 4 a víc bych nezvládla ani finan?n?, ani psychicky. P?esn? jak píše Zuzi.88, nechci na úkor množství na nich šet?it.. Radši mít mén? fretek, ale dop?át jim to nejlepší. Z toho nefinan?ního hlediska jich více opravdu nechci proto, že bych se jim nemohla tolik v?novat, tím mám na mysli každému "osobit?", tedy pomazlit každého zvláš?. Už te? mi vadí, že nem?žu vzít na delší túru všechny 4, protože jsem na n? sama a prost? je neunesu, myslím si, že ideál pro jednoho ?lov?ka jsou 3, ty jsem zvládala bez problém?, ta ?tvrtá je momentáln? pro m? "nadlimitní", ale snad se to ?asem nau?íme n?jak vypilovat:))

Jinak musím dodat, že mám jednu partu, p?ípadn? jen odd?luju sami?ku, která je tak trochu nep?izp?sobivá, takže mi odpadá nutnost ven?ení zvláš?.



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: hanulka dne 13.06. v 00:31.
Avatar

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: boža (IP)
Datum: 2009-06-13, 00:21
Yasmin, všechny fretky, které jsem umístila nejsou ty co byly " na p?d?", je jich nejmín jednou tolik, co umístím, aniž by museli jít nejd?íve ke m?. A tam jich je barevných problémových dost,protože at je to jak chce,st?íbrná s ponožkama se umístuje líp než sv?tlej tcho?ovitej,nebo nedej Bože albín,ti pak musí chvíli ?ekat a musejí mít "mediální kampa?".

Já zášt vu?i nikomu necítím, ale mám nad touhle situací každej rok d?snej vztek, a to je opravdu rozdíl, kdybych se užírala záští,tak bych byla zapšklá baba, a to teda vážn? nejsem, kdo mn? vid?l alespon jednou v život?,tak to uzná.Jen si neberu servítky, když se peru s nespravedností sv?ta, jsem už takovej naivní blbec.
A co se fretek tý?e,tak m? to asi t?žko n?kdy p?ejde.Protože se furt u?ím, a s novými a dalšími informacemi jen ten muj názor na p?ešlechtování a špatný množení a p?ílišný množení prost? jen roste.

Kvalitní fretka ??? To je( já myslím) zdravá fretka, schopná zplodit zdravá mlá?ata a dožijící se relativn? vysokého v?ku, um?ivší na stá?í.

Jestli s tímhle kdokoli nesouhlasí,tak je v?l, pardon :o)


*******************************[www.pudicka.estranky.cz]************************
Avatar

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Pavla Z (IP)
Datum: 2009-06-13, 00:38
Tak koukám, že po?et zodpov?dn? chovaných fretek je tak max do šesti, ne nad šest. Ach jo. Já si cht?la vzít ješt? nejakou, ale zvyšovat to nad šest je opravdu jen nezodpov?dnost, která zaru?uje, že fretce se nedostane pot?ebné pé?e osobní ani veterinární, a to bych nemohla,to mi p?ijde opravdu d?tsky nezodpov?dné...Znáte n?koho kdo má více jak t?eba šest fretek? A jak se mají jak to zvládají a tak? Dá se to n?jka rozumn?? Jinak ty vyšší po?ty to se spíš už týká jenom t?ch zatracených množitel?,kterým fretky žijí pohromad? v?tšinou venku a umírají na banality nebo? v tom množství se nemoci prost? nedají "vysledovat"... S tím se t?žko ale n?co ud?lá...

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2009-06-13, 00:44
ad boža:
nebudou chovat lidi jako yasmin, mirim, jordi... (nenapadaj m? další odsud), budou o to víc vyráb?t farmy... a pochybuju, že tam n?koho bude zajímat, že fretky kon?í ?asto n?kde v útulku... :o(
a nebo rádobychovatelé, který pak maj hlavu v pejru, co s mladejma, když jim zbydou doma ješt? ve dvou, t?ech m?sících... napadaj m? hned t?i konkrétní jména (jak te? projíždím fórum, to byste koukali, co si p?ipomenu! :o)), ale nebudu jmenovat, bylo by to nefér, takových je spousta.

ad yasmin:
tcho?i jsou nejlepší, nejzdrav?jší (názor laika, k?ížení a šlecht?ní naprosto nerozumím a moc nechápu ani d?vody, pokud se jedná zrovna o barvy, teda v?bec nechápu, ale ráda se nechám pou?it :o))
ale co je hlavní - tcho?i jsou NEJKRÁSN?JŠÍ ! :o) (to jsem "pochopila" až poté, co mám doma st?íbr?áka a následn? i vytouženýho šampan?, p?ed nimi i po nich tcho?i. ale stejn? nebudu ani nadále vybírat podle barvy, jen podle toho, "jak to p?ijde" :o) , akorát albín mi nesmí do baráku - pavla promine :o))

ad zuzi:
vypiplávání m?že - a ?asto i potká ?lov?ka, který koupí od chovatele, znám x takových p?ípad?.
zveráky já osobn? nemám ráda hlavn? kv?li (v?tšinou šíleným) podmínkám, v jakých mají fre?ata, který jsou navíc ?asto podstatn? mladší než ASPO? šestitýdenní... :o(

ad pavla z:
taky jsem byla názoru, že "?ím dražší, tím líp". postupn? jsem p?ehodnotila - ?ím dražší, tím spíš to bude záležitost prestiže zbohatlíka, kterej koupí jen aby se pochlubil, že na to má... (a? jde o cokoli).
no, možná by si tu mrchu hnusnou kousavou smradlavou nakonec i n?kterej z nich zamiloval a nechal, kdo ví... :o/

po?ty - taky si myslím, že to je i o pen?zích, i když nejen o nich, i p?i dostatku pen?z je n?kde hranice. podobn? jako rodina-d?tský domov...

osobní zkušenost - momentáln? mám t?i, troufla bych si na ?tvrtou HOLKU (kterou jsem vždycky odmítala jako tu horší variantu ze dvou špatných :o)). ale...
ale když jsem si p?ivezla (t?etího) jácu a byl u nás ?erstvej, všude s...l a navíc ?ÍJIL, a do toho mi oba p?edchozí za?ali pr?jmovat a bylo to dost vážný, m?la jsem toho chvílema fakt plný brejle. nev?d?la jsem co d?ív, jestli t?ikrát denn? veterina, do práce, nebo uklízet hovna, aby manžela nedráždily... :o/
v tý dob? jsem i pronesla n?co ve smyslu, že "t?i už jsou p?es ?áru" (ne doma, samoz?em?) ...
ale možná by to tehdy nebylo tak t?žký, kdybych byla "sama svojí paní" a nemusela p?ed nikým "obhajovat" ty všudyhovna, ?íjnej smrad a finan?ní výdaje, nevím. teda ne, že by mi manžel slovem vy?et, kolik m? to stálo, ale m?j vlastní pocit byl blbej, protože vím, že on fretky nemusí - nebo aspo? v tý dob? rozhodn? ne, dneska jsme zase už ve výchov? (jeho) pon?kud pokro?ili :o))))



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: martina dne 13.06. v 00:50.

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2009-06-13, 00:48
sakra já než to zas sepsala, tak tu p?ibylo dalších x p?ísp?vk?... :o)

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: boža (IP)
Datum: 2009-06-13, 01:05
martino,já jsme nikdy nikde ne?ekla,aby lidi p?estali odchovávat mladé. Já se vztekám nad tím , kolik lidí ty mladé odchovává, je jich moc! Omezení na n?jakou dobu by prosp?lo všem, i t?m chovatel?m, zvedly by se ceny mladých nap?. Sice jen na krátký ?as, pak by jich pro ty zisky bylo zas hodn?,a zas by bylo pot?eba regulovat, no regulace ,to je to správný slovo, jenže to je utopie...
U t?ch ,které jsi jmenovala (až na mirim-ta už mladé nechce.) mi nevadí jejich chovy, ale to množství dalších generací - tam p?eci nikdy neví podmínky a zpusob chovu. Nem?žou v tom po?tu uhlídat, to je nad jejich síly. Plkám: "já vím co je se všemi mládaty ode mne ", nev??ím, nejde o tu první generaci, ale o ty další a další.


*******************************[www.pudicka.estranky.cz]************************
Avatar

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2009-06-13, 03:22
no a já ti ?íkám, že když omezí chovy chovatelé - a když už by je n?kdo omezil, tak zas jedin? ti "rozumní a zodpov?dní", nestane se nic jinýho, než se zvedne výroba ve fret?ích fabrikách... :o/
takže ty "zodpov?dný a rozumný" p?ijdou o "zisk" (nebo jak to nazvat), vyd?laj na tom pakárny a fabriky a výsledek bude stejnej, ne-li horší než te?... :o/

s tím, že je p?efretkováno, souhlasím... jediná cesta jak z toho, je podle m? jedin? JEŠT? VÍC fretek, takovej p?evis, že už opravdu nebude odbyt - a produkce se zreguluje p?irozen?, není poptáva - zmizí nabídka.
jinej zp?sob "regulace" si nedovedu p?edstavit, resp. dovedu, ale není pro m? p?ijatelnej. a to i p?esto, že se mi taky nelíbí, jak to je a že si fretku po?ídí kdekdo a pak jí vyhodí. taky bych neskousla, že mi n?kdo n?co p?ikazuje a nakazuje (odmyslím si extrém loupeží a vražd)

ješt? m? vlastn? napadla jedna možnost "p?irozené regulace" - d?sledné dodržování, resp. zp?ísn?ní zákonných podmínek pro "krátkodobé p?echovávání zví?at" (rozum?j - ve zverákách, n?jak takhle to zákon definuje, p?esnou formulaci si nepamatuju). kdyby musely všechny zveráky vytvo?it D?STOJNÝ A P?IJATELNÝ PODMÍNKY nejen fretkám, velká ?ást by se na to vyprdla, a radši prodej živých zví?at omezila - nebo si aspo? myslím, že by to tak bylo.

ale taky je možný, že by tohle zas vedlo jen k situaci podobný jako s ko?kama - toulavej a zdivo?elej a polodivokejch je jak maku, prolezlý nemocema a parazitama, nebo p?ípadn? jako s myšma - sloužily by... no, víme na co slouží myši, že jo, možností je víc...

a mimochodem - kdo z nás, ochránc? fret?ích práv, by byl ochotnej zaplatit p?tkrát, desetkrát víc za maso nebo vejce, když by se podobn? p?istupovalo KE VŠEM živejm tvor?m? nebo slepice naštosovaný v miniaturních klecích, znetvo?ený agresivní sousedkou nebo p?íliš malým prostorem nebo prost? jen nemožností p?irozenýho pohybu, jsou mí? než fretky, psi, kon?... ? je to pro n? mí? stresující, bolestivý, špatný, že se s nima zachází jak... jak s ?ím vlastn??
no jo, jenže ty dr?bežárny jsou od nás tak daleko... a vlastn? - existuje n?co takovýho v?bec? nerostou ku?ecí prsí?ka náhodou n?kde na strom?? :o)

neironizuju ani nezesm?š?uju - jen se snažím ?íct, že není všechno ?erný/bílý a nejsou jen fretky a psi, ale taky krávy, prasata, ku?ata, kap?i....
osobn? bych dala p?ednost tlaku na vytvo?ení a dodržování dobrých podmínek chovu (a prodeje) pro všechny živý tvory - a bude tak zregulováno, že se nám z toho proto?í vo?i...

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Zana (IP)
Datum: 2009-06-14, 01:53
Máte pravdu, fret?at je moc. Ale myslím že problém není tak snadno ?ešitelný jako "neprodukujte další fretky" vzhledem k jeho p?í?inám. Na rozdíl od št??at fretky nejsou celoro?n?, ale všechny naráz - i proto je takový p?evis. No a pro? je domácích odchov? tolik: myslím že v?tšina domácích chovatel? jako jsme my mají mladé z nutnosti - je to zp?sobené povahou fret?í ?íje. (je mi jasné, že jsme jedni z t?ch o kterých Martina mluví ve své zmín?né kategorii "rádobychovatel? s hlavou v pejru" ptže z 11ti nálepek jsou Sven a Smokey v 8 týdnech ješt? po?ád na ocet :o)
Podívejte t?eba na nás - v za?áte?nické nev?domosti, že na n?kterých veterinách fretku v život? nevid?li a nep?iznají to, jsme šli na kvalitní, ovšem nefretka?skou veterinu kde nev?d?li jak má vypadat fret?í ?íje. Což jsme samoz?ejm? netušili - a taky jsme nev?d?li jak to má vypadat, jen jsme v?d?li že se na to musí dávat velký pozor, proto jsme tam let?li p?i první domn?nce. A tak to vzniklo - práskli Stikynce hormonálku víc než m?síc p?ed tím, než do ?íje v?bec p?išla. Takže když to na ní fakt p?išlo, nezbývalo už než zkusit p?irozen?jší cesty... No a kdo by se nadál, že jich bude 11!!!

Kdyby byly fretky jako fenky - že ?íje sama p?ijde, sama odejde, tak problém s nadbytkem nebude. V?tšina lidí se nebude namáhat ani shán?t krytí, natož se starat každoro?n? o chov. Jenže když se to musí každoro?n? ?ešit, a spousta lidí ani neví o existenci hormonálního ukon?ení, tak si lidi ?eknou: co te?? no a tak jí p?ipustíme, stejn? jí to musíme ukon?it... No a prásk ho!

no a s tím asi nic nenad?láme... Snad jen kdyby se po?ídilo v rámci t?eba tady komunity pár fre?ák? s vasektomií, lidi by to vzali jako snazší cestu - ukon?ení, fre?ule si p?išla na své, a starosti s odchovem nejsou. Klidn? by si za to mohli i takoví majitelé vždycky pár stovek ?íct - majitelé sami?ek jako t?eba my (taky jsme neúsp?šn? shán?li kastráta p?i chuti) by to rádi dali - injekce by je stejn? n?co stály.... Co myslíte? Božo?
Avatar

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: ŽoFiRo (IP)
Datum: 2009-06-14, 02:29
myslím, že v dnešní dob? už je to o n??em jinym, než nev?d?t. však knížek o fretkách je dost, já sama jich mám 6 a v každý z nich se o ?íji a její problematice píše, ve v?tšin? jsou i obrázky, jak ?íje vypadá, o informacích na netu nemluv? a v dnešní dob? má k n?mu p?ístup skoro každý, takže sta?í si jen o tom n?co najít a zjistit, ale k tomu je pot?eba chtít, bohužel ?íct já nev?d?l je pro spoustu lidí snažší.
další v?cí je existence kastrace a nyní by m?la být na trhu i n?jaká hormonální kapsle/implatát po které fretka nebude ?íjit cca 2 roky, takže není nutné ?ešit ?íji pouze krytím samice, ale žel jsou i tací, co jí kryjí p?i každé ?íji a odchovávají t?eba dva vrhy ro?n?.
co se tý?e samc? s vasektomii, já vím o dvou - jeden v Praze u yasmin - byl dokonce nabízen i ve vlákn? "samci a sami?ky ke krytí" a druhý v Hradci Králové. vasektomii bych asi taky jen tak n?komu nesv??ila, ono se totiž m?že stát, že "neplodný" samec bude stál? plodný, protože vasektomii zvorali a majitel sami?ky by asi moc nadšený nebyl, kdyby dal ukon?it ?íji fretici k neplodnému samci a on by mu za 6týdn? pískal pelech, žel i takové p?ípady se stávají.

(zana, neber to jako útok proti tob?, já jen v?era ?ešila to samý na jinym foru s p?e?íjenou sami?kou, protože majitelka "nev?d?la" a já prost? nechápu, jak v dnešní dob? m?že n?kdo nev?d?t, pro m? je to prost? jen lenost bo neochota si n?co zjistit, vždyt informací je v dnešní dob? spousta, sta?í jenom chtít :o( )

[ZofiZoo.mondozoo.com]




Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: ŽoFiRo dne 14.06. v 02:35.
Avatar

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Zana (IP)
Datum: 2009-06-14, 11:00
ono je nev?d?t a nev?d?t - te? nechci hájit sebe, ale hlavn? ty další spousty nová?k? co se sem p?ihlašují a za nejr?zn?jší v?ci tu dostanou po ?umáku, p?estože mají dobrou v?li.

T?eba ta naše ?íje - my jsme V?D?LI všechno pot?ebné o sami?í ?íji (jak to s nimi je, po jaké dob? se už musí ukon?it, že existujou injekce atd...). Jen jsme to nevid?li na žádné fotce, a to jsme ani nepovažovali za nutné - p?ece se dojdeme zeptat na veterinu, až budeme mít podez?ení, ne? No a už to bylo...


Ale to je jedno, to jsme fakt už úpln? jinde než co bylo cílem tohoto vlákna....¨
Avatar

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: boža (IP)
Datum: 2009-06-14, 13:06
"Co Božo?"
No já myslím že když n?kdo nechce mladé, tak je mít nemusí. Pro? jste s druhou ?íjí nekastrovali nevím. Na za?átku ?íje se kastruje naprosto bezpe?n?. Mám s tím ty nejlepší zkušenosti,na rozdíl od hormonálních injekcí,s tím já mám zkušenosti hrozný, i s t?mi nejlepšími.Podle mýho názoru,pro ty ,kdo necht?lí mladé,je cesta hormonálních injekcí cesta do pekel vedoucí k zán?t?m d?lohy.

Každá samice musí podstoupit kastraci, jelikož ty neuspokojený hormony bují a d?lají neplechu (cysty,nádory na vaje?nících,z toho pramenící dlouhé ?íje apod), d?íve nebo pozd?ji se musí každá kastrovat,aby mohla žít dál, je to pro n? životzachra?ující nutnost. Je zbyte?ný to oddalovat, mladá samice snese operaci líp než stará, tém?ž všechny fretky starší 3-4 let mají kardiomyopatii, takže po dosažení dosp?losti ?ím d?ív,tím líp.

a ješt? dodám, v dnešní dob? nemít informace fakt nechápu, jen jeden p?íklad z mnoha: [fretka.kom.cz]

*******************************[www.pudicka.estranky.cz]************************



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: boža dne 14.06. v 13:19.
Avatar

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: MajaZ (IP)
Datum: 2009-06-15, 12:10
Pekne sa to tu rozbehlo. Kedze mam prehlad o vrhoch v nasich CHS, tak nadobudam jeden dojem a myslim, ze to nie je len moja utkvela predsava. Cim viac sa chovatel o svoje fretky stara, tym mensia pravdepodobnost je ich "otehotnenia" a nasledne dobreho a bezproblemoveho porodu. Tohto roku sa u skusenych chovatelov bud vyskytuju falosky, alebo predcasne porody, pripadne odumrete mladata este v matke (nasledkom je cisar a kastracia, v horsom pripade uhyn), pripadne sa rodia malopocetne vrhy. Na druhej strane u menej skusenych chovatelov, pripadne u tych, co maju fretky na biznis a staraju sa o ne na nizkej urovni sa rodia mnohopocetne vrhy, pripadne aj dva krat do roka. A nejde len o farbicky, ale aj o tchorovitu, albinoticku a champansku klasiku (bez rozdielu).
Takze ak to takto pekne pojde dalej, aj tak mladat.
Este k tomu, co tu niekto spomenul, ze najlepsi a najzdravsi su tchorici. Nesuhlasim. Mala som tchoroviteho samca, liecba jeho neduhov ma stala nekrestanske prachy, mam striebornu harlekynku, ktora je okrem pravidelne upchatych zliazok vo veku 5 rokov fit, mam hluchu striebornu pandu, ktorej jediny problem je, ze zozerie co vidi a potom to aj tak vyzera a tchoroviteho WE mitt samca (adoptovaneho, s rodinou som v kontakte), ktoremu takisto za cely jeho zivot nebolo nic. Takze ono na tom sfarbeni az tak velmi nezalezi.
Prvotnou ulohou zriadenia PK a nasledne aj CHS bolo prave to, aby sa do ruk novych chovatelov dostavali mladata z nepribuzenskych chovov, v dobrom stave a s radami takymi, aby boli schopni fretku prezit bez ujmy na fyz. a psych. zdravi (majetku sa to netyka).
Avatar

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: graciijka (IP)
Datum: 2009-06-15, 19:03
Hlasim postrehy z Barcelony.
Mladata fretek tu prodavaji na hlavnejsi tride v kiosku se zviraty. Fretky maji bud na slame, nebo na granulatove podestylce, bez vody a s malym mnozstvim granuli. Cena fretky je zhruba 90 euro...coz mi prijde vyrazne predrazene. Prevazne maji sampane.
Fretkam je maximalne sest tydnu a pochybuji ze maji nejake ockovani.
Avatar

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Pavla Z (IP)
Datum: 2009-06-15, 21:16
Jeziš!!! EU??? No nic...

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Rynn (IP)
Datum: 2009-06-16, 09:51
Pavlo, já tu loni psala, co jsme vid?li ve zverimexu ve Špan?lsku... a bylo to mnohem horší než u nás... všechna zví?ata ve sklen?nym kotci (byly ve výloze), metr na metr, piliny. A? už to byl had, mor?ata, prase, fretky, psi....
Avatar

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Erin (IP)
Datum: 2009-08-09, 23:03
Mám pocit, že pomalu kon?í sezóna mlá?at a za?ne sezóna necht?nc?.
Tak jsem si ty ceny trochu p?ebrala - mlá?ata už se dají získat od zadarmo p?es p?tistovku neo?kovaná, kolem tisícovky ze zveráku, o n?co víc od chovatel? o?kovaná a ?ipovaná - ale tam jdou také ceny rapidn? dol? - dokonce i poloangory jsou už kolem t?í tisíc - a pak už jdou ceny výš - neobvyklá zbarvení za 300 euro, až do 15 000 za neobvyklé zbarvení u angory.
A mimochodem - potvrzuji to, co píše Maja. Ti, co kšeftují, p?ece jen tržby mají, ale ti sem nechodí.
Avatar

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Erin (IP)
Datum: 2009-08-10, 12:13
A ješt? n?co jsem zapomn?la.
Oba rodi?e by p?ed krytím m?li projít vetrinární kontrolou V?ETN? vyšet?ení na svrabíka v uších. Slovenský klub vyšet?ení chce, ?eský ne. Je velice nep?íjemné, když si nový chovatel donese s mlád?tem infekci, které bylo možno zabránit a jejíž lé?ení docela novému majiteli prov?trá pen?ženku (když už pominu to, že zví?átka taky nepot?ší.)
Avatar

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: honza_door (IP)
Datum: 2010-06-29, 21:22
Nedalo mi to a po roce "oživuji" toto téma.
A?koliv už mám s fretkami sv?j stop stav, p?esto
prakticky denn? sleduji nabídky v inzerci a také
rád procházím vlákna daruji a zas inzerát tady na
foru. ?eknu vám lidi, to je teda silné kafe. Ceny
co psala Erin z lo?ského roku jsou letos snad
ješt? o 30 a více procent níže a já si tak ?íkám,
jak lze vlastn? dosáhnout takovéto ceny? Teorie
praví, že cenu ur?uje pom?r mezi nabídkou a
poptávkou, což je v tomhle p?ípad? zcela znát.
Nem?ly by tam mít ale sv?j podíl i náklady na
chov? P?jdu k v?ci. Letos jsem m?l, jak mnozí víte
vrh. A taky jsem m?l velké št?stí. Našel jsem
totiž všem do 8 týdn? majitele, nikdo nikoho
nevrátil a já jsem neprod?lal kalhoty. Letos je to
asi zázrak.
Asi to ?eknu od za?átku, kdo nechce ?íst, ten
prolítne, proská?e, p?ípadn? vypne.
Už tém?? p?l roku dop?edu jsem se díval do inzercí
na poptávky a procházel jsem plemenou knihu, abych
vybral toho správného milence. Výsledkem byla A4
popsaná jmény fret? a kontakty na jejich
milovníky. Z nich jsem vybral nejkrásn?jšího
albína na Morav?, šampiona z výstav. S majitelkou
byla skv?lá dohoda a rovnou ?eknu, že cena za
krytí nedosáhla tisícovky. Krytí bylo úsp?šné, ale
než se mlá?ata narodila, tak bylo n?kolik tisíc
v?nováno do veterinární pé?e o b?ezí samici.
Ne?ekané komplikace. Mlá?ata se narodila. 8. Zbylo
jich šest. Sami?ka b?hem b?ezosti (stejn? jako
b?hem života) jedla pouze Totally ferret, akorát
spot?eba byla asi 2,5 vyšší. K tomu n?kolik
dopl?k? výživy, více než obvykle. Ihned po porodu
jsem do granulí za?al p?imíchávat baby flocken,
hned padlo, další,... Ko?kolit? N?kolik pytl?.
Jakmile mlá?ata za?la jíst, p?išlo ke slovu hov?zí
zadní. N?kolik kilo=n?kolik set. K tomu pytel
Totally ferret. P?ed odchodem vyšet?ení a injekce.
Nevím jak u vás, ale u nás to je 200 za píchanec.
?ipování jsem necht?l ani já, ani budoucí
majitelé. Mimochodem najít ty pravé, co se po
t?etím napsání neodml?í mi zabralo asi 2 hodiny
denn?. Byly to stovky mail?. K tomu tak 3,4 hodiny
denn? s mlá?aty, aby se nebáli, aby byli v rámci
možností ocho?ení, ... Výuka používání záchodu,
výua mazlení, výuka co se d?lá s hra?kami a
další... Žádné mlád? jsem díky Bohu neprodal pod
1200 k?. P?esto se nedá mluvit o zisku, který by
stál za zmínku. Kdybych si po?ítal svoji práci do
náklad?, tak jsem m?l tak korunu na hodinu...A to
jsem m?l št?stí. Tady v Brn? se to inzeráty jen
hemžilo, všichni nabízeli albíny a všichni ?íkali
že albína necht?jí. Já jsem m?l albínk? pomálu,
same?ek vypadal, že bude t?íkilový po otci a navíc
ze t?etiny angora...p?esto jsem se m?l co otá?et,
aby mi nez?stali doma. Když jsem prodal poslední
mimi, tak jsem mrkl už ze zvyku do inzerátu a
vidím - prodám mlá?ata za kapsi?ky whiskas, prodám
za 350 k?, starší jak 8 týdn? už se
dorovali...Snažil jsem se využít svých zájemc? a
nabídl jsem je t?m, co prodávali své fretky a
nem?li to št?stí. N?která jména vidím v inzerci
stále a chápu je, že cht?jí fretku prodat za
každou cenu. Není totiž tajemstvím, že ?ím déle
fretku máte, tím více se vám prodražuje....Cena
tisícovka za mlád? z pr?m?rného chovu, by m?la být
naprostým minimem. Pokud je to mén?, tak to o
n??em sv?d?í. Bu? o tom, že m?l majitel pochybn?
nízké náklady, nebo o tom, že už je fakt zoufalý z
poptávky po jeho mlá?atech. Toto je výzva vám, co
budete kupovat mlá?? letos - je jedno, jestli
mlád? stojí 1000 nebo 1500, b?hem prvního roku do
mlá??te nacpete s velkou pravd?podobností dalších
10 000, ta stovka dv? se v tom ztratí. Majiteli
ale pom?že možná více než si myslíte. A vám, co
chcete stejn? jako já vyzkoušet odchovat mlá?ata,
jen pro zábavu a pro to, abyste se o fretkách n?co
nového dozv?d?li, nebo protože vaše fretka je taky
nejkrásn?jší na sv?t? a musí po ní n?co z?stat,
tak po?ítejte i s variantou, že tato zv?davost, ?i
?ekn?me touha m?že být prod?le?nou záležitostí a
že pokud nejste z velkého m?sta, tak bude lidi
prosit a vozit jim fretky kraj sv?ta, aby jste
nem?li doma slušné stádo. Proto po?ítejte s
minimáln? 5 a více tisíci na pé?i o mlá?ata, než
získáte zálohy, uvidíte, že se budou hodit...
Avatar

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2010-06-29, 21:33
úžasný
dokonalý
vy?erpávající
pou?ný

pou?í se aspo? n?kdo?? kéž by.

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: MajaZ (IP)
Datum: 2010-06-29, 21:50
Presne pre toto su vsetky moje dve samice a jeden samec kastrovani a mladata mat nikdy nebudem...by som sa zblaznila ku komu sa dostanu a za tu zvedavost a radost mi to nestoji.
Avatar

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Žabka (IP)
Datum: 2010-06-29, 22:40
Honzo, díky za p?ehledné a vy?erpávající informace. Doufám, že si to p?e?te dost lidí, v tomhle sm?ru je osv?ta dosti mizivá :-(
A za sebe m?žu ?íct, že mám dost podobné zkušenosti (teda až na to, že já fretkám dávám p?eci jen spíš to p?ední hov?zí ;-) ).

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Yasmin (IP)
Datum: 2010-06-29, 23:11
:o) To je dobre, to pise, ten kdo nechtel frete za 1800,- :o)))

Jinak ja budu trochu off - co maji fretata za rodokmen, ze jsou poloanory? Me to jiz zarazilo v emailu a ted take. Otec rozhodne poloangora a ani angora neni - takze matka (?)

Avatar

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: honza_door (IP)
Datum: 2010-06-29, 23:13
P?esn? tak, Yasmin, o pár dní pozd?ji jsem koupil
champagne mitt za 800 i s ocáskem :D
Avatar

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Petra p. (IP)
Datum: 2010-06-30, 01:35
No tak hlavn? se tu vzájemn? nenapadejme, jo?

Ad mlád? za 800,- - za takovou cenu bych si já fret? nekoupila, b?h ví, pro? je ta cena tak nízká.. Špatná výživa u chovatele? D?di?ný genetický problém, který prodávající zaml?el? Nešlo na odbyt? Pro?? No nevím, ona cena o kvalit? fret?te taky n?co vypovídá...

?lánek to byl hezký, ale jako aktivní chovatel s pár v?cma nesouhlasím. A když už jsi tam tak krásn? rozepsal ceny všeho, tak jsi zapom?l t?eba na sono, ale to jsou zanedbatelné dv? stovky navíc...

Svoje mlá?ata jsem letos dávala za 2200,- o?kovaná a ?ipovaná a nem?la jsem s odbytem problém. Zájemc? bylo mnoho a mnoho a popravd? - protože jsem m?la mlá?at hodn?, byla jsem p?ipravená na to, že mi tu n?jaké z?stanou déle. A ano, z?stali.. O dva m?síce déle, jedou do Itálie a musíme je tam odvést až budou mít nao?kovanou vzteklinu, na p?ání budoucího majitele..

Pokud mám popsat výdaje já, tak za?nu..
- veterinární prohlídka (svrab, srdí?ko...)
- p?eprava na krytí (m?la jsem št?stí a sami?ku si odvezl a zdarma ubytoval na víkend majitel samce)
- zvýšená spot?eba granulí (Acana) a masa po dobu b?ezosti, vitamínových dopl?k?...
- veterinární pé?e (sono, preventivní prohlídky každý týden)
- p?íprava na porod - speciální pelíšky, tvaroh, med...
- porod - ve 4 ráno pohotovost, píchnutí oxytocinu, nákup mléka na podporu laktace pro matku...
- po t?ech týdnech nákup masa
- zvýšená spot?eba granulí, op?t.. pro osm mladých, kdo mlá?ata m?l, ten ví, jak rychle mizejí..
- nákup výbavi?ky pro miminka (hra?ky, granule, konzervy /žádný šunty, dostali almo nature s krevetama, majda m?že potvrdit../ a pár dalších drobností, už vlastn? po?ádn? ani nevím..
- výdaje za kompletní veterinu - od?ervení, o?kování, ?ipování (jen za tuto jednu ?ádku jsem na veterin? nechala 10000,- to jen pro p?edstavu)
- poplatek za ?lenství v klubu, bez toho by nebyla chovatelská stanice, Poplatek za chovatelskou stanici, poplatky za Záznamy o p?vodu (a hned jsme na tisícovce jen to fikne)
- ztrávený ?as s miminkama, praní pelech?, který jsem m?nila každý den, výuka na záchod, u?ení na napáje?ku, nekousat... nevím, zda napsat nevy?íslitelné, nebo zanedbatelné.. to si posu?te sami..
- ur?it? jsem na další výdaje zapom?la...

Dále - 3 miminka šla do nových rodin za 2200,- a jedno za 1200,- z d?vodu úrazu obou p?edních nožek, jednu m?lo zlomenou a z?ejm? nadosmrti jí bude mít vyto?enou (náklady na jeho lé?ení si taky p?ipo?t?me). Budoucí majitelé s tímto byli seznámeni a dostali ode m? další dv? možnosti, ale trvali si na svém miminku. Dv? miminka si nechávám doma, jedno jde vým?nou do Itálie a jedno za krytí. Takže když to všechno se?teme, jsem n?kolik tisíc v mínusu. Ale já to d?lám pro radost, ne pro zisk...
Náklady - cca 20000,-
Zisk - 10000,-
P?ipomínám, že se narodilo 11 fre?at, odchováno 8 fre?at.

A co se ?ipování tý?e - NIKDY!!! bych nedala svoje fret? ne?ipované. Nedejbože, aby se n?kdy n?komu zab?hlo a dostalo se do útulku... A jelikož už chovám a odchovávám n?jakou tu sezónu, vím jak dokážou lidi s fretkama zacházet (výhoz "mého" fret?te z kamionu na dálnici z okna.. kdo je zde déle, ten ví..)

PS - Honza napsal ?lánek moc hezký, ale pou?ný spíše pro za?áte?níky... Kdo nikdy neodchoval si podle jeho ?lánku p?edstaví odchov nádhern? v ?íslech, ale ob?as jsou ta ?ísla trochu jiná a p?íb?h také trochu jiný.. Ale tohle si musí zažít každý sám.. Než jsem za?ala aktivn? odchovávat, ?etla jsem tady taky kde co, ze za?átku m? to p?išlo snadné, pak dost složité, m?j první porod si asi pamatujete,kdy jsem m?la jen jedno mlád? a telefonovala jsem veteriná?i celou noc každé dv? hodiny, nemluv? o tom, že jiné dv? chovatelky se mnou sed?li na icq celou noc a radily mi..



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: Petra p. dne 30.06. v 01:45.
Avatar

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: honza_door (IP)
Datum: 2010-06-30, 09:08
Moc hezký ?lánek, fakt super. Když jsem to
pro?etl, tak jsem opravdu na n?kolik v?cí
zapomn?l, ale ty až tak nenavyšovaly ?ástku (nap?.
roztrhané hamaky, sono, hra?ky...). Psal jsem to
opravdu spíše pro za?áte?níky, to máš pravdu. A po
tvém p?e?tení navíc mohou vid?t, jak velkou sekeru
na tom m?žeš ud?lat. ?ipování u nás stojí necelý
litr, takže se pak ta cena vícemén? dostane na
podobnou úrove?. Takže na tvém p?ípad? vidíme, že
aby to bylo šul nul, tak bys musela jedno prodat
za více než 3500.
Když jsme u t?ch ?ísel, tak jen pro nástin, víte
jak se chovatel m?že s náklady dostat o n?kolik
tisíc níž? Stelivo Tesco, které se hodí spíše do
kompostu na stmelení p?dy, stojí pytel 20 k?.
Zverlit skoro stovku. Granule pro dosp?lé ko?ky se
dají koupit za pár korun kilo, hodn? ošizená
konzerva (4 % masa max) se rovn?ž pohybuje na pár
desetikorunách za kilovku. K tomu se u veteriná?e
vy?ídí jen píchanec a žádný svrab a kontrola
t?lí?ka. Na pelíšky a hra?ky se nep?ihlídne, sta?í
d?ev?ná bedýnka s hadrem....
Fakt se nad tím zamyslete a p?ihlédn?te i k
mali?kostem, m?že se vám to pozd?ji vyplatit.
Bylo by super, kdyby n?kdo další p?ihodil svoji
kalkulaci. Co vrh, to zvláštní p?íb?h, se svými
náklady a svými zisky. Nejvíce by bylo super,
kdyby sem napsali t?eba ti, co udávají už n?kolik
m?síc? staré frete?ky, jak jim to zahýbalo s
rozpo?tem a s domácností celkov?. Protože
vzpome?te si, jak je fretka v 8 týdnech velká a
její životní nároky jsou v?tší než u dosp?lé. Si
p?edstavte, když místo jedné dvou najednou doma
máte 8, 7, 6 a na tom ?ísle se to zastaví a vidina
odb?ru je minimální...
Avatar

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Petra p. (IP)
Datum: 2010-06-30, 09:55
S tím šet?ením máš pravdu. Jenže poctivý chovatel na mase šet?it nebude a granulích šet?it nebude.

Steliva si kupuju dv? - Zverlit (protože málo práší a nesmrdí, naopak ho ale hodn? vyhazujou ze zách?dk?, z?stává jim na noži?kách) a Dante v Kaflandu (30,- za 5kg, nevyhazujou ho), kombinací tut?ch dvou steliv jsem dosáhla steliva podle mých p?edstav :)
Konzervu jsem loni koupila jednou - mimina po ní m?li pr?jem, takže neee...
Pelíšky jsem letos m?la speciální. Protože jsem ochovávala na hluché sami?ce (já jí teda podez?ívaám, že slyší), musela jsem mít p?ipravené jakoby záv?sné pytlí?ky, aby m?li snadný vstup dovnit? a aby nezahledla n?jaké mimi v ohybu pelíšku. Ru?ník nebo jiný pelech nep?ipadal v úvahu. Dají se spíchnout doma na koleni, jenže já jsem nemehlo a k takovým pracím se nehodím, takže jsem nakoupila po seká?ích d?tské mikiny a nechala jsem si to ušít z nich. Nehled? na to, že mi z?stal jeden jediný pytlík na další odchovy, zbytek mi mimina sežrali.

Ne?ekla bych, že co vrh, to zvláštní p?íb?h. V takovém p?ípad? ti finance kolísají v po?tu mimin a v p?ípadném veterinárním ošet?ení navíc (úrazy, komplikace). ?ekla bych spíš, že co chovatel, to jiný p?ístup k odchovu, jiné výdaje, jiné p?íjmy...
Avatar

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2010-06-30, 10:10
Dop?edu se omlouvám za OFF.
Ale jedno nechápu: naco odchovávat na hluché sami?ce (genetická vada) když je na sv?t? tolik zdravých sami?ek bez vad?
Avatar

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Petra p. (IP)
Datum: 2010-06-30, 10:20
Johanka - protože hluchota se váže na tu danou barvu, jaké má.. Navíc hluchotu nepovažuji za až tak strašnou vadu, fretka nikdy nebude poslouchat na sedni, lehni a na jméno slyší také jen když chce, horší by byli k?ivé zuby, šikmé o?i, krátký ocas (má ho o trošku kratší, vybrán byl samec s dlouhým ocasem, Maja i sana vid?li samce na výstav? na vlastní o?i, krytí schválily). Pokud bychom cht?li odchovávat na nehluchých fretkách, tak tu máme o spoustu barev mén?. P?iznávám, že tohle bylo krytí na barvy a mlá?ata se povedla podle mých p?edstav. Tedy samce znám osobn? od mali?ka, vybírala jsem ho také podle povahy (i v ?íji 100%n? ?istotný, nekousavý a milovník procházek). Nekryla bych ni?ím, co bych nevid?la p?ed krytím na vlastní o?i. 4 mlá?ata hluchá jsou, dv? si nechávám, dv? jdou do Itálie do chovu, kde s tím byli srozum?ni. I p?i výb?ru ostatní zájemci byli srozumn?ni s tím, že pokud si vyberou jedno z t?ch ?ty? znakatých, bude z?ejm? hluché.

Z Itálie si p?ivezu šampa? samce, kterého mám v úmyslu nenechat krýt mimo mojí stanici. Vezu si ho pro svoje dv? holky a pokud se bude n?komu líbit, a? si po n?m koupí mlád?. Samoz?ejm? i mezi chovateli jsou nepsané dohody a kšefta?ina...
Avatar

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: honza_door (IP)
Datum: 2010-06-30, 10:34
To je mi jasný, že poctivý chovatel šet?it nebude.
Ale poctivost m?že tvrdit každý. Jediným rozumným
vodítkem je kontrola chov? slovenským klubem, ale
pokud se nemýlím, tak ?leny jsou pouze 4 nebo 5
?eských ChS, ne?
Avatar

Re: ceny mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Petra p. (IP)
Datum: 2010-06-30, 10:46
Ano a ta moje je jedna z nich :)

Je jich daleko více:
[fretka.sk]



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: Petra p. dne 30.06. v 10:47.
Avatar

Jít na stránku:  Předchozí1234567Další
Aktuální stránka:3 z 7


Lituji, nemáte oprávnění pro zasílání/odpovídání do této sekce.
TOPlist