Jít na stránku:  1234Další
Aktuální stránka:1 z 4
Tetanus
Zaslán uživatelem/kou: (IP)
Datum: 2005-08-19, 13:02
Zakládám nové vlákno,pá? si myslím že to chce širší diskusi.
Mluvila jsem u nás s vet.a bylo mi ?e?eno,že vakcína proti tetanu pro fretky není registrovaná.Existuje pouze pro psy a pak velká zví?ata kon? atd. a vet si netroufá naše fretky s ?istým sv?domím oo?kovat,neví jestli tak malé zví?e nebude špatn? reagovat.Není to odzkoušené a je to prý dost riskantní,pá? to není jen tak.Ostatn? i u lidí velmi ?esto dochází ke špatným reakcím na toto o?kování.
Podle mne je to dilema,dát o?kovat a ?ekat jestli to fretky p?ežijí a nebo se vyhýbat míst?m kde se pohybují kon?,což je nejpravd?podobn?jší místo nákazy.Je jasný že ?lov?k nem?že v?d?t kdy se s tím potká.Vet mi ?íkala že se za celou svou karieru setkala s tetanem jen jednou u velkého psa.Ani v ob?žnících prý nep?išlo hlášení výskytu tetanu u malých zví?at.
Zkuste sehnat víc názor? od dobrých vet?.

Re: Tetanus
Zaslán uživatelem/kou: Uju (IP)
Datum: 2005-08-19, 13:06
Teda, já nevím. nemám tu dobrého veta, ale o tom, že se o?kuje pes proti tetanu jsem nikdy neslyšela. Myslím, že je to zbyte?ný-to? m?j názor.

Re: Tetanus
Zaslán uživatelem/kou: kac (IP)
Datum: 2005-08-19, 13:44
pokud je opravdu tak malá pravd?podobnost nákazy,je asi opravdu zbyte?né zat?žovat tím fret?í t?lí?ko,hlavn? pokud nikdo neví co to s ní ud?lá :-(
Avatar

Re: Tetanus
Zaslán uživatelem/kou: Pavel (IP)
Datum: 2005-08-19, 14:12
No pokud je ta vakcína stejná jak pro psinku (ta je virová, tetanus je bakterie tak nevím), tak to dopadne podobn? - pro fretku tragicky, onemocní tím. Viz ten slavnej Canvac co pro šelmy psovité vyrobí imunitu a pro šelmy nepsovité vyrobí onemocn?ní - a? totožné složení, co zví?e to originální efekt...

Re: Tetanus
Zaslán uživatelem/kou: Pavla (IP)
Datum: 2005-08-19, 14:33

Tetanus je infek?ní onemocn?ní zp?sobené bakterií Clostridium tetani, která bývá sou?ástí normální flory zažívacího traktu zví?at i lidí. Bakterie se výkaly dostává do p?dy, kde m?že p?ežívat i n?kolik desítek let.Lidé se infikují ranou, která je obvykle hluboká a ?asto i nepatrná, zp?sobenou h?ebíkem, t?ískou nebo jinými ?eznými p?edm?ty kontaminovanými touto bakterií. Poté se toxin z bakterie dostává do krve a zp?sobuje tetanus.
V bývalém ?eskoslovensku bylo již v roce 1958 zavedeno celoplošné povinné o?kování proti tetanu u d?tí. D?tský tetanus vymizel. Po zavedení o?kování dosp?lých celkový po?et nakažených osob poklesl na 2 osoby ro?n?. Jsou to osoby, které bu? nebyly v?bec o?kovány nebo byly o?kovány neúpln?.
Myslím si, že i dost lidí není proti tetanu o?kovnáno.D?íve to kontrolovali léka?i povinn?. Každý m?l svého praktického léka?e. Dnes už kolikrát lidi ani k žádnému nechodí.
Interval o?kování se prodloužil z 10 na 15 let, Takže už spoustu lidí zapomíná na p?eo?kování.
Vakcina je p?ipravená z formolem detoxikovaného a purifikovaného tetanického toxinu.
Ale jak by mohla být fretkám nebezpe?ná, to netuším.

Re: Tetanus
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2005-08-19, 15:25
30 rokov som chovala psov a nikdy som nepo?ula o tom, že by sa pes infikoval tetanom ani o o?kovaní psov proti tetanu ...tak neviem...
Avatar

Re: Tetanus
Zaslán uživatelem/kou: Yasmin (IP)
Datum: 2005-08-19, 15:47
Nad tetanem sem nikdy nepomyslela - ani u psu sem to neslysela..
Ja bych je neockovala.. Ockovani je asi opravdu vetsi riziko, nez ze je fretka neocovana.. To by se musela porezat nebo potrhat o neco co je infikovane bakterii, jak pise Pavla
Avatar

Re: Tetanus
Zaslán uživatelem/kou: Pavel (IP)
Datum: 2005-08-19, 18:31
Jak by mohla být nebezpe?ná??? Asi tak jak je Canvac nebezpe?ný pro inkubaci psí formy psinky, což pro? se d?je neví ani MVDr. ani výrobce. Prost? se má za prokázané že po Canvacu fretka obvykle zem?e - a asi málo lidí bude ochotno podstupovat výzkumy, co se stane po xy vakcín? proti tetanu. Jinak lidem se už nedávají žádný lh?ty na p?eo?kování, ale m??í hladina protilátek (na periodických kontrolách). Tedy alespo? u m? to tak d?lají a sami si ?eknou, kdy je pot?eba další dávka - takže o starost mí?.

Re: Tetanus
Zaslán uživatelem/kou: katka (IP)
Datum: 2005-08-19, 18:36
A když jsem byla naposledy o?kovaná v 96, tak kdy mám jít na p?eo?kování. Sakra práv? jsem zjistila, že mi prošlo n?co proti klíš?at?m (o rok). Fret?í o?kování hlídám, ale na sebe jsem zapomn?la.
Avatar

Re: Tetanus
Zaslán uživatelem/kou: Son?e (IP)
Datum: 2005-08-19, 18:45
katka:.. po deseti letech....tedy p?íští rok. Když to protáhneš, tak budeš muset absolvovat i t?i p?eo?kování...
Avatar

Re: Tetanus
Zaslán uživatelem/kou: Pavel (IP)
Datum: 2005-08-19, 18:59
To proti klíš?at?m je stejn? na nic. Já to m?l a už si to nedávám. Protože jist? chytneš pak to druhý, na co vakcína beztak žádná není.

Re: Tetanus
Zaslán uživatelem/kou: katka (IP)
Datum: 2005-08-19, 19:04
Son?e: ale Pavla psala, že to prodloužili na 15 let, ale to asi musím absolvovat nov?jší vakcínu.
Avatar

Re: Tetanus
Zaslán uživatelem/kou: Ene (IP)
Datum: 2005-08-19, 20:32
Pavle, ten Canvac je nevhodny z toho duvodu, ze je testovany na embriu ve vajicku a takovehle testovani je pro fretky nevhodne. Mozna to je i naopak, to uz si presne nepamatuji. Jen vim, ze ty vhodne vakciny pro fretky jsou "vypestovane" na necem, co je blizko fretkam. Alespon takhle jsem si to zapamatovala. Takze teoreticky kdyby existovala vakcina vytvorena ve stejnych podminkach jako ty vakciny na psinku a vzteklinu, tak by to snad melo fungovat. K tomuhle by ale mel prispet nekdo, kdo se tim opravdu zabyva. Podle toho, co tu je ale napsano, se ockovani zatim nevyplaci, coz mi prijde ponekud smutne..
Avatar

Re: Tetanus
Zaslán uživatelem/kou: Radka (IP)
Datum: 2005-08-19, 22:34
ENE: Vypestovane na kurecich emrzich..na tech je to nejlepsi pro fretky.
Avatar

Re: Tetanus
Zaslán uživatelem/kou: Ene (IP)
Datum: 2005-08-19, 22:47
Jo, no tak to bylo naopak nez jsem to napsala :)
Avatar

Re: Tetanus
Zaslán uživatelem/kou: Pavel (IP)
Datum: 2005-08-19, 22:50
Já práv? myslím že ta absolutn? bezpe?ná (ta ku?ecí) je u nás nedostupná a že má p?vod bu? jinej nebo neznámej. MF kdysi dotazovala zde dostupné výrobce na ?em to kdo kultivuje a n?jak jí snad n?kte?í sd?lili že to ne?eknou nebo tak n?co... Takže je fajn že ku?ecí je ta nej., ale myslím že z nás jí nikdo nemá. Ale možná se pletu a doba pokro?ila?

Re: Tetanus
Zaslán uživatelem/kou: Lee (IP)
Datum: 2005-08-19, 23:26
Eurican je propagovany na kurecich embryich.

Psi se proti tetanu daji ockovat, ale nepatri to do bezneho schematu ockovani (obycejna trojkombinace) - taky je to par penez navic a nekteri lide (docela se divim, jak nekteri vyslovene "setri na nepravem miste") to maji za zbytecne. Normalne se ockuje na vyzadani, a to vetsinou psi, u kterych je pravdepodobnost styku s C. tetani (psi lidi od koni, vychazky s moznosti pozirani konskeho trusu,...). U fretky jsem se s tim nepotkala a nejsem si jista, jak moc je na tetanus vnimava..hlavne ta pravdepodobnost, ze bude bez dozoru litat po lese a zrat konske koblihy...:-)

Ad Canvac. Ono je to trosku problem. Vi o nem MF, vi o nem Radka, vi o nem Pavel (dosadte si ostatni pravidelne navstevniky fora), vi o tom Kral a Chylikova, vi o tom snad v Brne. Rikejte to veterinarum, protoze zatim se nic moc jineho delat neda. Veti sem nechodi, vakcina je OD VYROBCE uvadena jako pro fretky vhodna (nevim jak letos, nove Vademecum jeste nemame), co ma ten vet, ktery vidi dve fretky do roka delat? Kdyz se to nikde, veterinarum dostupne (resp. veterinarum relevantne) nepise? Sirte osvetu, protoze to je asi nejschudnejsi...
Avatar

Re: Tetanus
Zaslán uživatelem/kou: Pavel (IP)
Datum: 2005-08-19, 23:32
Jenže oni nám nev??í... Já jsem ten živý p?íklad toho kdy jsme se s MF v ?ele hádali s doktorem, kterej na nás mával diplomem doktora MV a my zase pitevní zprávou na psí kmen psinky v mozku. Nakonec to dopadlo patem jak jsem psal, doktor rezignoval pod tíhou argument? nicmén? ?íkal že si nevezme na triko o?kovat jiným než ou?adem (jakým to už zas nevím, ale ?ákým neoblomným pali?atým) schváleným p?ípravkem - on je na papoušky a když p?ijde fretka tak jí p?ece nevyhodí - nalistuje v tlustý knize co pat?í do fretky, vytáhne z lednice a jede... Když jim tam 5 fretek um?elo, za?ídili to po svém - každou fretku co p?ijde se o?kovat vyrazí, a? si shán?j jinýho hlupáka. Tak je tohle ?ešení??? Podotýkám že je to pražská ordinace, ne n?jaký zapadákov.

Re: Tetanus
Zaslán uživatelem/kou: Iv?a (IP)
Datum: 2005-08-19, 23:35
lidi?ky nechci být nep?íjemná, ale fretka se nakazí p?i oby?ejné procházce, p?i hrabání oblíbených tunýlk? atd. v oby?ejným "bezpe?ným" parku... Hrajou si tam d?ti, chod?j dosp?lí, ale v??te mi FRETKA SE M?ŽE NAKAZIT! Ted si prožíváme peklo, práv? s tetanem a já je nechám o?kovat už jen proto, že pak budou mít imunitu a nebudu se bát brát je na oby?ejnou procházku. Když je nenao?kuju budou už vždycky jen doma bez vycházek... Ješt? stále neí jisté, že Ferda p?ežije, ted jsme p?ijeli z veteriny, tahali jsme vetku co m?la pohotovost z postele, protože Ferda dostal k?e?e a já mu musela píchnout jedinou injekci, kterou jsme m?li na jejich uvoln?ní... Dala nám novou a prohlédla ho. Ráno jsem sv?t vid?la r?žov? protože se moc zlepšil a te? se d?sím, že to bylo zlepšení p?ed obrovským zhoršním... Nev??te, že se vaší fretce nem?že nic stát... Já si to myslela - a p?išlo snad skoro všechno, Ferdovo srdí?ko, Ter?ina špatn? se hojící rána po kastraci a te? tetanus u Ferdy - bojím se že ty k?e?e moc neprosp?jou ani jeho srdí?ku, netuším jestli p?ežije a pokud jo tak jaké následky to nechá na jeho srdí?ku? :o((((
Avatar

Re: Tetanus
Zaslán uživatelem/kou: Lee (IP)
Datum: 2005-08-19, 23:43
To Pavel: Verim. A vim naprosto presne, jak se musis (te) citit bezradne a taky vim, jak blbe se musi citit ten vet. Kruci, cemu pak ma verit - ve skole ho nenauci, ze tim a tim se ockuje (neb ho nauci princip), odborna tlusta kniha...darmo mluvit!!!

To Ivca: Drzim tlapky, at to nejak dopadne a docela jdu zjistovat na odpovedna mista, jak to je s vnimavosti...
Avatar

Re: Tetanus
Zaslán uživatelem/kou: Pavel (IP)
Datum: 2005-08-19, 23:55
Iv?o já ti v tomhle rozumím ale p?esto. Mám vlastní zkušenost, kdy jsme si koupili zví?e, ocho?ili ho, zabydleli u nás a protože jsme se báli, že by dostalo psinku tak jsme ho v dobrý ví?e proti psince u odborn? zp?sobilého léka?e nechali nao?kovat. Následkem toho zví?e um?elo, nebylo mu pomoci a krom? dalších 10.000 jsme o n?j samoz?ejm? p?išli - výlu?n? tím o?kováním. V p?ípad? p?irozené nákazy by to bylo 1:N, kdy by sice um?elo taky, ale nemuselo se nikdy za sv?j život stihnout nakazit. Vím že bojuješ te? s tetanem, ale stejn? bys m?la d?kladn? rozvážit, jestli chceš být ten pokusný element, který to riskne a sáhne po n?jaké vakcín? která "prý" o?kuje tetanus. Píšeš že pak budou mít imunitu - Ok, já ti tu víru neberu, ale naše zví?e nem?lo po o?kování tu imunitu kterou oby?ejn? ?ekáš - ono m?lo p?ímo tu nemoc!!! Nevylé?itelnou pak už ni?ím na sv?t?, chápeš??? Prost? pokus nevyšel - a jestliže se fretka proti tetanu rutinn? neo?kuje, necht?l bych být tím kdo to zkusí. Výrobce vakcíny ti naslibuje hory doly tomu v?? a vet? - ten to bude d?lat poprvé v život?, od n?j radu ne?ekej...

Re: Tetanus
Zaslán uživatelem/kou: Iv?a (IP)
Datum: 2005-08-20, 00:06
já vim, chápu t? a ur?it? serozmyslim, ale ta nejistota na který vycházce se nakazí je hrozná, ted jsem z toho ješt? trochu v šoku, nikdy bych to ne?ekala tak se nediv, že asi reaguju blb? ale když držim v ruce k?e?í ztuhlýho Ferdu za?íkám se, že než tohle radši nebudou chodit ven... :ó(
Avatar

Re: Tetanus
Zaslán uživatelem/kou: Uju (IP)
Datum: 2005-08-20, 03:59
Já navím, na jednu stranu chápu Iv?u(ona to zažila a? je to podle mého dost nepravd?podobné)
Na druhou stranu i já jsem zapom?la na p?eo?kování a teoreticky o?kovaná nejsem.
Podle mého je to prost? pech který potká málokoho z nás. :-/

Re: Tetanus
Zaslán uživatelem/kou: Iv?a (IP)
Datum: 2005-08-20, 09:03
nejhorší je že jim nem?žete pomoc ani ulevit, masírujeme, napájíme d?láme co se dá. V?era jsme jeli v noci na pohotovost, protože dostal k?e?e a já mu píchla tu jedinou inj. na uvoln?ní, co jsme m?li doma, dostali jsme novou a tu jsem mu musela píchnout dneska ráno, protože zase p?išly. Už se mu bojim i dát inj. s ATB, protože se po ní objevují k?e?e, tuhne i po napití... Ale to se mi zatím vždycky poda?ilo rozmasírovat, ale jde to ?ím dál h??. po p?ti dnech už budete naprosto zoufalí, nikdy bych netušila, že m? to m?že potkat... byla jsem vzh?ru od t?ech do p?l pátý a od šesti jsem znova... P?eju vám at vás tohle nikdy nepotká, je to d?s... :o/
Avatar

Re: Tetanus
Zaslán uživatelem/kou: Olga (IP)
Datum: 2005-08-20, 09:48
Iv?a, vím co prožíváš, je to ta bezmocnost , já tu bezmocnost prožívám od kv?tna s Milouškem.
Držíme paci?ky, aby se Ferda uzdravil.!

Re: Tetanus
Zaslán uživatelem/kou: Radka (IP)
Datum: 2005-08-20, 10:18
Osobne chpu Ivcu...nadruhou stranu....Ferda przije..ale nebude mit protilatky....naockuje se a dopadne to jako u Canvacu...co nam rikala MF tak pes je mnohem min vnimavy na viry nez fretka...proto Canvac ani jako prvni ockovani psum nevadi, ale fretjku to na 90% zabije.
a tetanus je staveny pro psy...takze procento preziti po naockovani je myslim tak velke ze je lepsi chodit s nimi ven bez toho ockovani. Taky bych je rada proti tomu ockovala, ale nebudu riskovat ze je tim (prakticky vedome) zabiju...vedome proto ze vim ze je to nehorazny risk).
Avatar

Re: Tetanus
Zaslán uživatelem/kou: Iv?a (IP)
Datum: 2005-08-20, 10:34
ješt? existuje vakcína pro kon? (vím je to "trochu" jiná velikost) ale dá se ?íct, že kon? jsou na tetanus ze všech zví?at nejvnímav?jší... Takže se budu informovat, ale i tak se budu snažit najít ?ešení jakým Ferdu i Terku ochránit p?ed tetanem, protože ho Ferda chytil p?i normální procházce a tak se to m?že stát i znova a to nechci riskovat...
Avatar

Re: Tetanus
Zaslán uživatelem/kou: Pavel (IP)
Datum: 2005-08-20, 10:57
Já p?idám ješt? jeden post?eh - a je to o tom, že jsme naše ?R jako stát hrozn? diletantská republika, a to dokonce i k humánním lé?iv?m, natož pak k veterinárním (když jsem se dozv?d?l zákulisí jak Canvac registroval zp?sobilost vakcíny je mi zle). Ty lidský lé?iva: m?l jsem sám na sob? jeden fakt výbornej experiment, kdy mi píchli encefalitidu (klíšt?), nap?ed první za 3 ned?le m?la p?ijít 2 atd. asi víte. Jenže já z tý první tu encefalitidu taky málem dostal, vypadal jsem jak debil, nemoh jsem ležet protože m? najednou za?aly vadit vlastní nohy, kroutil jsem se jak had a když jsem stál nem?l jsem daleko k t?m grimasám jistých individuí v jistém stádiu rozkladu mozku. Takže hned co to p?išlo úprk - praktickej doktor, okamžit? neurolog a testy na kde co roztroušenou sklerózu nevyjímaje, mag. rezonance mozku jako bonus k tomu všemu. Výsledek, víte pane je to asi tím (o?kováním), moc sice nevíme ale je to možný, leda že bysme zkusili dát tohleto/támhleto antisérum? Ale to zase nevíme co navíc ud?lá, ono sice zruší tu vakcínu ale víte, to není n?jak tak jak to je v t?ch letákách t?ch kontraindikací, to nevypadá no víte co, ešt? to zkuste... Takže takhle jsem pochodil, nakonec to samo ustalo a vyk?esal jsem se z toho, ale bylo to hustý - tedy ty p?íznaky nebyly kdovíco k nep?ežití, ale bezradnost doktor? - jako bych byl první na sv?t? kdo to zkusil o?kovat....sami nev?d?li jestli to bude ustupovat nebo se stup?ovat (a co teda pak), no chu?ovka. Takže já jsem jednou provždy z vakcín vylé?enej a když na m? nedávno p?išel zam?stnavatel že k výkonu mé práce je jakási kdesi zapsaná pracovní povinnost m? nao?kovat Twinrixem (žloutenka, n?co na ptáky a ješt? n?co) a že mu mám zp?tn? doložit kdy jsem to tedy absolovoval (firma platí plnou cenu vakcíny), vyporou?el jsem je s takovým elánem že jsem jim ješt? nakázal že pokud to nebudou chtít vzít na v?domí a budou na tom trvat, a? mi hned p?ibalí jednu výpov?? za hrubé porušení prac. kázn? a jdem se o to soudit a šak ono se n?jak uvidí jak to s t?ma povinnostma v práci je.... Takže jsem z?stal jedinej neo?kovanej a už necht?jí nic, najednou to všechno jde. Jo ten Canvac: prej (už to asi motám, ale n?co snad) jakási ta komise co schvaluje zp?sobilost obsahuje i ty stejný lidi, co p?sobí v týhle firm? (malá dom?, že...) a tak když bylo pot?eba ud?lat n?jaké dopl?ující toleran?ní ?i jaké testy pro to nové složení Canvacu, tak se sešla skupina t?hdle otitulovaných strejc?, sáhla do klobouku a vytáhla 9 živých fretek (možná t?ch samých co zkoušeli už minule, sami nev?d?li), nao?kovali je 10x p?es a odborn? a cílen? pozorovali - všechny OK, tak to šmahem schválili... Hm ale co když to byly fretky co m?ly na Cancac n?jakou p?edanou/získanou imunitu (lhostejno jakou) a i kdyby ne a byly všechny mladý a náhodný, tak jaká je v?rohodnost pokusného souboru který ?ítá 9 vzork????? No jsou to šoumeni, ale to oni jsou ta státní a certifikovaná autorita a co ?eknou ti tak to platí... Holt jako stát stojíme za hovno (soryy)!!! Takže si vyberte, je to na každým.

Re: Tetanus
Zaslán uživatelem/kou: Son?e (IP)
Datum: 2005-08-20, 10:59
Nejsem zb?hlá v léka?ství, ale dotaz:....Je ur?it? jisté, že prod?láním tetanu se protilátky nevytvo?í?...Laicky se s tím vlastn? organismus n?jak vypo?ádává,ne?...Klidn? m? vyve?te z omylu..:o))))
Avatar

Re: Tetanus
Zaslán uživatelem/kou: Pavel (IP)
Datum: 2005-08-20, 11:03
Hm asi je ale je to m?j subj. názor - blbý je že je jistá šance že se ta nemoc nep?ežije, ale mám takový dojem že vážn? pat?í mezi ty, které se obvykle dostanou 1x (lze si vyložit tak i tak :-(( )

Jít na stránku:  1234Další
Aktuální stránka:1 z 4


Lituji, nemáte oprávnění pro zasílání/odpovídání do této sekce.
TOPlist