Jít na stránku:  Předchozí12345Další
Aktuální stránka:4 z 5
Re: hyperadrenokorticismus
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2008-05-14, 14:12
zde je slíbený ?lánek na téma "hyperadrenokorticismus". m?jte na pam?ti, že p?eklad ned?lal odborník-léka? (vet), ale laik (by? mimo?ádn? zdatný :o)) - silva.


autor/zdroj: B. Williams/Ferrets magazine ?. 3-4/2008

Nejv?tší posun v medicín? fretek poslední dobou zaznamenaly celkové výzkumy v oblasti lé?by hyperadrenokorticismu. Univerzitní bádání na obou stranách Atlantiku vedla k vývoji nových lé?iv a lé?ebných postup?, které znamenají nejenom nové p?ísliby pro lé?bu ale i pro jeho prevenci. Než se pustím do vysv?tlování nových pokrok? na poli lé?by, musím zd?raznit, že jedna v?c se v posledních t?ech letech nezm?nila. Všechny významné výzkumy v této oblasti potvrzují, že operace z?stává nejlepší lé?bou. Medikace je i nadále rezervována pro p?ípady, které nejsou operabilní nebo v kombinaci s operací p?i snaze zabránit remisi nemoci apod.

Ale te? k on?m zm?nám. Ohromným posunem posledních let je obecné p?ijetí faktu, že p?ed?asná kastrace je primární p?í?inou hyperadrenokorticismu u fretek (nikoli jedinou p?í?inou, ale ur?it? jednou z nejvýznamn?jších). Dalším z p?ispívajících faktor? je i abnormální fotoperiodicita u fretek chovaných doma p?i um?lém sv?tle, obzvláš? v USA. Tyto v?ci jsou nyní velmi dob?e prokázány (pr?kopnickou prací Dr. Nico Shoemakera z univerzity v Utrechtu), jejíž záv?ry jsou nezpochybnitelné.

Podívejme se nyní na souvislost mezi kastrací a poruchami fungování nadledvinek. Mimochodem - toto platí pro fretky, nikoli pro psy ?i ko?ky, kte?í bývají také rutinn? kastrováni, a to i p?ed?asn?. Platí to však do jisté míry pro myši a potkany, ale to by byl jiný ?lánek.
U fretek jsou pohlavní žlázy (gonády) integrální sou?ástí systému zahrnujícího mozek, žlázy hypofýzy a gonády (vaje?níky ?i varlata, vyberte si). Systém za?íná v ?ásti mozku zvané hypotalamus. Ten vylu?uje látku zvanou GnRH (hormon uvol?ující gonadotropin). GnRH zp?sobuje, že sousední hypofýza za?ne produkovat látku zvanou luteiza?ní hormon (LH). LH v krevním ob?hu stimuluje tvorbu pohlavních hormon?, které vyvolávají odpovídající sexuální chování (tyto hormony nejspíš znáte - estrogen a testosteron). U nekastrovaných jedinc? funguje tento systém velmi dob?e (s výjimkou p?íliš vysoké hladiny estrogenu u samic nemajících mlá?ata, což vede v 50 % ke smrti. Ach ty fretky! Ale to je jiná historie!)
Když odstraníme pohlavní žlázy (což je operace velmi d?ležitá a prosp?šná zdraví domácích fretek), tento systém p?erušíme. Už tu není estrogen ?i testosteron, který by ?ekl hypotalamu, že má zastavit produkci GnRH. A tak hypotalamus vytvá?í víc a víc GnRH a postupn? i hypofýza produkuje víc a víc LH, až je jím krevní ?e?išt? zcela zaplaveno.
V tuhle chvíli vstupují do hry naše nadledvinky. Bu?ky vn?jší vrstvy k?ry nadledvinek mají schopnost odpov?d?t na vysokou hladinu LH a také produkovat pohlavní hormony jako je estrogen a testosteron, by? to vyžaduje víc ?asu a stimulace. Ale dejte k??e nadledvinek dost ?asu a tyto bu?ky se rozmnoží (možná dokonce natolik, aby utvo?ily maligní tumor) a budou produkovat své vlastní pohlavní hormony. Rozmnožení bun?k nadledvinek a tvorba estrogenu jsou onou fází, kdy za?íná hyperadrenokorticismus.
Gonády musí být odstran?ny, protože nekastrované ?íjné samice zem?ou na anémii a nekastrovaní samci smrdí až k samému nebi a jsou nep?íjemní. Klí?em k problému je zastavení cyklu, lhostejno zda na úrovni mozku nebo hypofýzy. Zastavte tvorbu GnRH ?i LH a s nejv?tší pravd?podobností odstraníte 98 % všech onemocn?ní hyperadrenokorticismem.


hyperaon+?p+



Celkem upraveno 5×. Poslední úprava: martina dne 02.07. v 01:19.

Re: ocasek
Zaslán uživatelem/kou: Silva (IP)
Datum: 2008-05-14, 14:31
Ten p?eklad je opravdu strašlivý, navíc ?lánek je tuším delší. Kdybyste n?kdo m?li zájem, m?žu naskenovat a mailem poslat originál (je to z tišt?ného ?asopisu).
Avatar

Re: ocasek
Zaslán uživatelem/kou: Rynn (IP)
Datum: 2008-05-14, 15:50
Pavlo, já si to pamatuju :) akorát bych se u t?ch svejch bála, že když maj n?kdy "záchvat" a snažej se proškrábat ven z klece, že by si o to t?eba zatrhli drápek nebo tak n?co :-/
Avatar

Re: ocasek
Zaslán uživatelem/kou: Vendula R (IP)
Datum: 2008-05-16, 14:12
Silvo, díky moc za p?eklad! :o)) Každý nový ?lánek (tím spíš v ?eštin?) o fretkách je pro nás velký p?ínos!
M?žu poprosit o ten naskenovaný originál? Díky.
Avatar

Re: ocasek
Zaslán uživatelem/kou: Dáda (IP)
Datum: 2008-05-29, 09:46
Silvi, m?žu se t? zeptat, kde a jak ty ?asopisy sháníš? Já jsem si vyhlédla jeden v Anglii a mám tam kamarádku, tak jsem p?emýšlela, že jí poprosím aby mi je kupovala a posílala.
Ale t?eba máš n?jakou jinou metodu??
D?kuji moc

Dáda, Fitch, Šefi a Hagi
Avatar

Re: ocasek
Zaslán uživatelem/kou: Silva (IP)
Datum: 2008-05-29, 10:03
O tomhle ?asopise (Ferrets Magazine) mi ani nemluv! Pracn? jsem si ho p?edplatila, aby mi chodil p?ímo z USA. Musela jsem si kv?li tomu po?ídit aspo? virtuální VISA kartu, abych to p?edplatné mohla zaplatit. No, a p?išly mi asi t?i ?ísla a pak mi napsali, že po letech vydávání ten ?asopis rušej!!! A že prý si místo toho m?žu p?edplatit t?eba "Naše ko?i?ka" nebo "Mladý jezdec"!!!! :-)))
Místo toho maj www stránku, ale ta se mi moc nelíbí. [www.smallanimalchannel.com]

Žádný jiný jsem zatím neobjevila. M?žeš mi poslat odkaz na ten anglický?
Avatar

Re: ocasek
Zaslán uživatelem/kou: Dáda (IP)
Datum: 2008-05-29, 10:07
Ježiš to je pech, ach jo, to je škoda. A na kolik to tak vyjde ro?n? když si to p?edplatíš i s doru?ováním?
Tady je ta stránka kde ho nabízejí
[www.ferretsrus.co.uk]

Práv? se mi do toho p?edplácení moc nechce, protože je to asi složitý proces, co?

Dáda, Fitch, Šefi a Hagi
Avatar

Re: ocasek
Zaslán uživatelem/kou: Silva (IP)
Datum: 2008-05-29, 10:27
Ten odkaz je na stejný ?asopis co jsem m?la já, takže nová ?ísla už se p?edplatit ur?it? nedají, protože už nevychází :-(((
Avatar

Re: ocasek
Zaslán uživatelem/kou: Dáda (IP)
Datum: 2008-05-29, 10:30
Aha, tak to je blbý, ale je to fakt z Angli, myslíš, že by tam vycházel stejný ?asopis nebo že by ho tam z USA posílali?
Ale ur?it? tam ješt? n?co bude. Zkusím to domluvit s tou kámoškou, a? se mi tam podívá.

Dáda, Fitch, Šefi a Hagi
Avatar

Re: ocasek
Zaslán uživatelem/kou: Silva (IP)
Datum: 2008-05-29, 10:38
Ten ?asopis je stejný - podle m? ho tam dováželi z USA... Ale jestli objevíš n?co jinýho (klidn? i v n?m?in? nebo francouzštin?), ur?it? m? prosím dej v?d?t.
Avatar

Re: ocasek
Zaslán uživatelem/kou: Dáda (IP)
Datum: 2008-05-29, 10:40
Ok, budu na tebe myslet.

Dáda, Fitch, Šefi a Hagi
Avatar

Re: ocasek
Zaslán uživatelem/kou: Veronique (IP)
Datum: 2008-08-27, 17:43
M?j Coco (dvouletý nekastrovaný tcho?ounek:-)) má s ocáskem taky pár týdn? problém. Na spodní stran? už je skoro holý, naho?e ješt? pár chloupk? zbývá. Vet d?lala st?ry, že prý tam nic nemá, ale já si všimla viditelných hn?dých skvrnek. (nejsou ?erné) Dala nám n?jaký sprej proti parazit?m, ale neregstruju zm?ny. Spíš si myslím, že ho dráždí, protože se za?al kousat do tlapi?ek a na b?íšku, což p?edtím ned?lal.
Tak te? nevím, co s tím.

Re: ocasek
Zaslán uživatelem/kou: ŽoFiRo (IP)
Datum: 2008-08-27, 17:46
Veronique, vypadání srsti na ocase u nekastrovanýho samce bude nejspíš z ?íje a na to nepom?že nic, jak p?ejde ?íje, tak b?ham pár týdn? zase obroste...a ty te?ky m?žou být jen od mazu..

[ZofiZoo.mondozoo.com]
Avatar

Re: ocasek
Zaslán uživatelem/kou: Yasmin (IP)
Datum: 2008-08-27, 18:11
Jj zofiro ma pravdu, tohle je z rije, takze bych to nelecila, to zaroste na zimu a dalsi leto to bude mit zase stejne ;o) ..proste rijnej samec..
Tohle leceni mi pripomina to co vypravela kamaradka - jedna veterinarka lecila kazdy jaro a leto natekle kulicky (nevim ci to mela byt rakovina ci co si to navymisleli) a kazdy podzim to vzdy uspesne vylecila ;o)

Avatar

Re: ocasek
Zaslán uživatelem/kou: Heretika (IP)
Datum: 2008-08-27, 19:08
Mám dva a p?l roku starého kastrovaného same?ka a každé léto mu úpln? vylíná ocásek.Má ho prost? nahatý a každý rok na sklonku léta ocásek za?ne obr?stat a zhruba ke konci zá?í už ho má hu?atý:-DPoprvé jsem taky b?žela k vetovi,ale on našt?stí v?d?l,že tohle je fakt "nelé?itelné":-D

Re: ocasek
Zaslán uživatelem/kou: ŽoFiRo (IP)
Datum: 2008-08-27, 19:29
nám ocásek vypelichal jen první ?íji, loni mu vypelichal až když mu narostla srst nová a letos to vypadá stejn?.

[ZofiZoo.mondozoo.com]
Avatar

Re: ocasek
Zaslán uživatelem/kou: Veronique (IP)
Datum: 2008-08-27, 21:33
to Žorifo: d?kuji:-)

Re: ocasek
Zaslán uživatelem/kou: Silva (IP)
Datum: 2008-08-28, 09:32
Te? jsem si všimla, že tohle vlákno o línání ocásku založila v roce 2005 Terezka kv?li línaní ocásku jejího Matesa. Matesa (alias ?uldu) mám už pár let u sebe já a ocásek mu pelichá i nadále každý rok :-)))
Avatar

Re: ocasek
Zaslán uživatelem/kou: majda (IP)
Datum: 2008-08-28, 09:44
Tak nám letos taky prvn? vypelichal ocásek..tedy jenom Pytrískovi, Kryštof je v pohod?.... MVDr.Chylíková nám doporu?ila dávat víc Calopetky.
Avatar

Re: ocasek
Zaslán uživatelem/kou: pinina (IP)
Datum: 2008-08-28, 10:21
Bobíškovi byly nedávno 2 roky a je kastrovanej. Letos taky prvn? máme vykrysenej ocásek, jenom ten konec, co nešel p?i línání vyškubat. Ale už máme ?erný ?upky, už za?nou rašit nový chloupky :o)

[www.bobes.websnadno.cz]
Avatar

Re: ocasek
Zaslán uživatelem/kou: Lucifina (IP)
Datum: 2008-08-28, 11:12
Hmmm, to je zajimavy pini...u nas taky vylinaly ocasky Montikovi a Kimikovi- poprve, jsou kastrati a maji cca 2 roky...
Tomicek je po kastraci chvili a ocasek ma pekny.
Avatar

Re: ocasek
Zaslán uživatelem/kou: stulitt (IP)
Datum: 2008-08-28, 18:04
U nás má vykrysenej ocásek jenom Rodynka :-) jako každej rok... Kik?a má ocas krásn? chundelatej, klu?íci taky... Uvidíme p?íští rok, kdy budou klou?k?m taky dva roky... To jsem na n? zv?davá :-)

stulitt+Rody+Basty+Samu+Kiki :-)
www.stulitts-pets.wbs.cz
Avatar

Re: ocasek
Zaslán uživatelem/kou: Ymsha (IP)
Datum: 2008-11-14, 10:42
Chci se zeptat, netušíte co m?žu ud?lat proto, aby m?l tcho?ík kvalitn?jší srst? Normáln? má na ocásku rozt?epené chlupy :-( Te? mu momentáln? roste nová, ale d?ív nebo pozd?ji bude zase rozt?epená a na dotek nep?íjemná. První co m? napadlo je zm?na granulí. Ale hol?i?ka má srst krásnou, hebou?kou a baští úpln? to samé. První 2 roky jsem krmila Vitacraftem, pak asi 2 roky dostávali Acanu Kitten a te? asi 3 m?síce baštíme ANF Ferret. Dostávají maltsoft, vitamínovou pastu, zloutek, zeleninu, ovoce... samoz?ejm? to nep?ehanim! Co se tý?e koupání, tak používám Johnson&johson. Jednou za 2 týdny je okoupu v ?isté vod? (kv?li prachu) a jednou za m?síc pak v šampónu.

Nem?že to být genetická záležitost? Tcho?ík pochází netuším, odkud a protože jeho p?vodní majitelka ho do jeho 3 m?síc? krmila whiskasem, p?edpokládám, že jeho p?edci byli taky krm?ni n?jakými sra.kami...
Avatar

Re: ocasek
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2008-11-14, 11:59
Jak je tcho?ík starý?
Mn? poradili na srst (krom jiných ú?inkú) lososový olej Kronch.
Avatar

Re: ocasek
Zaslán uživatelem/kou: ŽoFiRo (IP)
Datum: 2008-11-14, 12:44
Ymsha, mám 4,5 letou sami?ku, co byla u chovatele a pak n?kolik m?síc? i u nás krmená friskies, whiskas, omega, friskiesem krmil chovatel i její rodi?e a problém se srstí kv?li tomu tedy rozhodn? nemáme :o) [fretka.kom.cz]

kámoška chová yorky a aby se jim srst nelámela a net?epila, taj jim do srsti vtírá d?tský olejí?ek. ono se to úpln? vsákne a pak ani nepoznáš, že si mu tam n?co takovýho napatlala.

[ZofiZoo.mondozoo.com]
Avatar

Re: ocasek
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2008-11-14, 12:54
jo a abych néco nezblbla: ten lososový olej se požírá, ne vtírá :-)
Avatar

Re: ocasek
Zaslán uživatelem/kou: Ymsha (IP)
Datum: 2008-11-14, 13:20
to Johana: :-) Montymu jsou už 4,5 roku. Ten lososový olej ur?it? vyzkoušíme. Kdyby nic, tak mu ur?it? bude aspo? chutnat :-) d?kuju

To ŽoFiRo: já si to živ? dokážu p?edstavit, jak namažu tcho?e tím d?tským olejí?kem a bude vypadat jak naolejovaná žížala :-D hihi
Avatar

Re: ocasek
Zaslán uživatelem/kou: Erin (IP)
Datum: 2008-11-15, 13:17
Olej se do kožichu vtírá tak, že nakapeš do dlaní a pak muchluješ a hladíš zví?e.
Olej dáváme na lžíci a nabídneme zví?at?m. Vrhnou se na to jako dravci, lžíci je nutno držet pevn?, aby ti ji neukradli.
Avatar

Re: ocasek
Zaslán uživatelem/kou: klokan_cestovatel (IP)
Datum: 2008-11-15, 14:25
ja nasi nelinku po koupani natiram detskym olejickem :-) v lahvicce takovej modrej, myslim, ze aviril... a neni vubec mastna a nedrbe se tolik

Re: ocasek
Zaslán uživatelem/kou: Silva (IP)
Datum: 2008-11-15, 21:06
Ymsha: no, já bych zkusila zm?nit šampon. Nevím, jestli se to už zm?nilo, ale kdysi m? dermatolog varoval u d?tí, a? hlavn? nepoužívám Johnson&Johnson, že je to nejhorší dostupná d?tská kosmetika na našem trhu...
Avatar

Jít na stránku:  Předchozí12345Další
Aktuální stránka:4 z 5


Lituji, nemáte oprávnění pro zasílání/odpovídání do této sekce.
TOPlist