Jít na stránku:  Předchozí1234567891011Další
Aktuální stránka:10 z 11
Re: VÝSTAVA - Praha, 13. 2. 2010
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2010-02-20, 14:23
holky, mn? všechny "sout?že krásy" - a? jsou to lidi nebo jakákoli zví?ata - p?ipadají dost "na hlavu". copak krása se dá OBJEKTIVN? posoudit a ohodnotit?? nesmysl, a podobn? to je i s krasobruslením nebo tancem - co se nedá p?esn? zm??it metrem nebo stopkama, je to o ni?em. p?esn?ji ?e?eno - je to o tom, jak se zrovna rozhod?í vyspí, p?ípadn? s kým, p?ípadn? za kolik ;o)
(to by mi byla milejší ta dodina šuplera než subjektivní názor jakéhokoli ?lov?ka :o) )

ale když z toho má n?kdo orgasmus, že JEHO fretka (pes, k??, holub, slepice, ko?ka, ....) dostala medaili a je (údajn?) krásn?jší než ta ma?en?ina - pro? ne.
prost? když to n?koho baví, tak a? se tím BAVÍ, hlavn? to proboha neberte moc vážn? ;o)
on je totiž stejn? nejkrásn?jší ba?a, víte? jáca je druhej a reno je sice v kráse až t?etí - ale zas je nejmilejší :o)


Re: VÝSTAVA - Praha, 13. 2. 2010
Zaslán uživatelem/kou: Erin (IP)
Datum: 2010-02-20, 14:38
Mn? šlo hlavn? o posouzení chovnosti -a to bylo opravdu posouzeno nedostate?n? nechci-li ?íci v?bec.Vyjád?ení "Vhodný pro chov" mi ne?ekne, co mám preferovat u partnera a s kým rad?ji nekrýt. Samoz?ejm? posouzení krásy je velmi subjektivní a každé oko je jiné, jak správn? píše Hena.On i standard na který odkazuje Dodi je velice vágní,(proto se tam hrav? vejdou priority jednotlivých zemí i jednotlivých posuzovatel?) proto bych považovala za dobré, že Mada?i m?li tabulky - i když se dohadovali.Tudy bych vid?la cestu, pro chovnost ur?it?.A spojení Ma?ar?, Slovák?, Polák?,p?ípadn? N?mc? kdyby m?li zájem a nás k up?esn?ní standardu st?edoevropské fretky vidím jako správný sm?r. A pokud rozhod?í neodpoví na dotaz, nevysv?tlí své rozhodnutí, pak nevím, jak si to má vysv?tlit chovatel p?ípadn? rozhod?í-?ekatel.
Avatar

Re: VÝSTAVA - Praha, 13. 2. 2010
Zaslán uživatelem/kou: Dodi (IP)
Datum: 2010-02-20, 17:23
Erin - jen k tomu "vhodný na chov" - tam není co dodat, je prost? vhodná pro jakéhokoliv partnera.
Spíš m? zarazilo, že dávají "chovný s podmínkou" a tu podmínku tam nenapíší. Pak ?lov?k musí dedukovat a po?ádn? si p?e?íst, co fretce vytkli, aby pochopil, že na na štíhlou hlavu asi nemá použít slabou hlavu, ale standardní. Nevím, jestli každý ze svého hodnocení mohl tohle vy?íst a sta?ilo, aby tu v?tu tam dopsali aby to bylo jasn?jší.
Tohle myslím d?lali i Poláci na naší výstav?, že sice dali s podmínkou, ale nenapsali ji tam.

307-515-842
Avatar

Re: VÝSTAVA - Praha, 13. 2. 2010
Zaslán uživatelem/kou: Boo (IP)
Datum: 2010-02-20, 20:19
tak já nevím.M?la jsem taky posuzovanou chovnost,bod? strženo jako mraky dostali jsme celkem 86,5.pro? vše strženo a za co nevím....v celkovém vyjád?ení jestli m?že do chovu nebo ne jsem dopsané nem?la v?bec nic....ani tu podmínku...tak nevím jestli je chovná,nebo není...asi jsem vyhodila za posouzení chovnosti peníze...jelikož bez záv?ru chovnost z?ejm? posouzená asi nebyla :-((

Re: VÝSTAVA - Praha, 13. 2. 2010
Zaslán uživatelem/kou: Jana Žakova (IP)
Datum: 2010-02-20, 20:43
Já jsem si nechávala posoudit chovnost u ?ty? fretek a jsem na tom stejn? jako Boo.Od kolika do kolika bod? je vhodný k chovu a nebo má podmínku nebo jestli je do chovu nevhodný jsem nikde nenašla. V kolonce celkový dojem - pouze u jednoho same?ka je napsáno , že je snadno ovladatelný. Což k chovu nesta?í.


www.majestik.estranky.cz



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: Jana Žakova dne 20.02. v 20:44.

Re: VÝSTAVA - Praha, 13. 2. 2010
Zaslán uživatelem/kou: Erin (IP)
Datum: 2010-02-20, 22:00
Martino, promi? že zase polemizuju, ale v krasobruslení, tancích, gymnastice,... se posuzuje nejen estetický dojem, ale také spln?ní technických prvk? - nap?. v gymnastice pro ur?itou sout?ž je vypsáno kolik prvk? jak vysoké obtížnosti musí závodník p?edvést, v krasobruslení jsou i pro volné jízdy tyto prvky zadány, pro tane?ní sout?že také. Proto jsem p?esv?d?ena, že bychom m?li i pro chov smra?och? mít kritéria pro chovnost stanovena tak, aby chovy nešly do prázdnoty,abychom nechovali zví?átka, která si na základ? d?di?ných vad zad?lávají na zdravotní problémy. Pravda, v dob? kdy máme mladé ješt? nepoznáme, že kstátu budou problémy se srdcem, s nadledvinkami a pod. ale monorchismus se p?enáší a d?lá problémy,podobn? špatn? stav?né ?elisti a kdovíco ješt?, to by mohla vypo?ítávat Lee. Proto bych posuzování chovnosti up?ednostnila p?ed krásou a i od posuzování krásy bodov? odd?lila. P?edpokládala jsem, že to rozhod?í ud?lají, proto jsme si platili práv? to posouzení chovnosti.....ale když necht?li jiné posuzovací tabulky (promi?, už jsem zase u tabulek) tak to snad m?li zapisovatel?m ?íci, abychom rozlišili nap?. packy špatn? postavení od krátkých drápk?

A ŽE MÁŠ TY NEJKRÁSN?JŠÍ FRETKY? TO TEDY NE, TO MÁME VŠICHNI
Avatar

Re: VÝSTAVA - Praha, 13. 2. 2010
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2010-02-20, 22:16
hmmm, tak koukám, že by možná lepší bylo "stav?t" výstavy obrácen? - to by už pak dávalo smysl i m?, odp?rci výstav :o) - místo krásy posuzovat prioritn? ne/vhodnost k chovu, a tu krásu už pak jen jako tak navíc, jako bonus.

pro? posuzovatelé chovnost tak "odbyli", v?bec netuším, jak to naho?e probíhalo nevím, ale ?as nechyb?l, p?estože fretek bylo opravdu hodn?.

vy, co jste absolvovali více výstav - jak tohle (posuzování chovnosti) probíhalo jinde? dozv?d?li jste se od jiných rozhod?ích (a kterých??), co jste pot?ebovali?

Re: VÝSTAVA - Praha, 13. 2. 2010
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2010-02-20, 22:28
jestli nevadí, tak se taky zapojím s názorem: i podle mne by posouzení vhodnosti pro chov mn?lo být prioritní p?ed ohodnocenim "krásy". Jak už bylo psáno, hodnocení "krásy" je subjektivní. Jen se zamýšlím, dle ?eho - objektivn? - by byla posuzována vhodnost pro chov.
To by dle mne asi musel posuzovat vet který chová leta fretky /a takové znám jen 2 v ?R a SR se?teno/
Avatar

Re: VÝSTAVA - Praha, 13. 2. 2010
Zaslán uživatelem/kou: hena9 (IP)
Datum: 2010-02-21, 01:57
martina: Posudenie chovnosti
A, Madari z klubu : Každý porotca zkontroluje tu istu fretku nezavisle od seba, maju tabulky kde maju stanovene co ako ma byt, kontroluju kostru, svalstvo, chodzu,ovladalenost, jednotlive casti tela a nakoniec dojem posudzovatela.

Kedže dostanes výsledok od 3 posudzovatelov na jednom papieri, vidis viacero nazorov (vacsinou boli aj zjednotený) a tiež komentar k danej fretke a jej vadam

B, Poliaci
Toto posudenie sa mi pa?ilo najviac ,všetci 3 rozhodcovia si sadli "dokruhu" a hodnotili spolo?ne. Hodnotili podobne ako madari,len trosku menej dokladnejsie ( pravdepodobne viac skusenoti). K daným vadam boli obcas aj obkeci, no v mnohých prípadoch ako už bolo pisane dali chovnost s podmienkou a nejak tu podmienku nenapisli. U Angor chovnost davali len s podmienkou - kojná.

C, Nemci
Tak tých si ani nepamatam, viem, že sme pri nich nesedeli, a boli sami, len sme im ob?umakovali za chrbtom, takže ani si nejak nepamatam ako posudzovali, ale viem ze isto zvlast od krasy.


Avatar

Re: VÝSTAVA - Praha, 13. 2. 2010
Zaslán uživatelem/kou: fr?an (IP)
Datum: 2010-02-21, 03:11
ve vysledkove listine je jasne napsano jestli je vyborna dobra ci dostatecna. ted si nejsem jista presnym pojmenovanim. vsechny fretky s vybornou - je tam rozpis bodu - by mely byt chovne, pokud rozhodci nenahlasil jinak. u posuzovani byly fofry, Hena sama muze potvrdit, psalo se rychle a vypisovaly se mezitim i hlavicky, hledalo se v katalogu a to cele se jeste vstrebavalo v me hlave anglicky, mezitim na me nekdo bafl neco cesky...hlava jak skopek. nevim, co v tom porad hledate? ta listina je docela jasna.
Avatar

Re: VÝSTAVA - Praha, 13. 2. 2010
Zaslán uživatelem/kou: Boo (IP)
Datum: 2010-02-21, 09:51
v jaké výsledkové listin??já m?la dojem,že posuzování chovnosti je n?co jiného n?ž posuzování krásy...v chovnosti by nem?l být brán z?etel na špatn? ost?íhané drápy,špinavé uši,koupel p?ed výstavou.....
já mám na tom hodnotícím list? jenom body a nic víc....cht?la bych fretku nakrýt,jdeme do ?íje a cht?la bych m?la pokud možno zdravé d?ti,bez vad...proto se o to zajímám....

Re: VÝSTAVA - Praha, 13. 2. 2010
Zaslán uživatelem/kou: Erin (IP)
Datum: 2010-02-21, 10:16
Fr?ane,

Takže máme ?ekat na zve?ejn?ní výsledkové listiny a pak uvidíme?

Já mám na hodnotící listin? základní údaje - katalogové ?íslo, v?k, kategorii, barvu

bodové hodnocení hlavy/lebky, o?í, uší, zub?/dásní, proporcí, tlapy/drápy, k?že/kožich, zbarvení, postoj/držení t?la, ovladatelnost,

komentá? POSIBLE IN BREEDING

celkový po?et bod?


a jelikož jsem pitomá, nepoznám z toho, jestli mám fretku s krátkou, dlouhou nebo jinak špatn? tvarovanou hlavou p?i srážce 1 bod

uši dlouhé, krátké, ne zcela dob?e postavené na hlav?? Co z toho? srážka 1 bod

zuby - chyby ve tvaru, v nasazení v dásni nebo s plakem? srážka 1 bod

proporce - krátkej, dlouhej, tlustej, tenkej - srážka 1/2 bodu

drápy/tlapy - má správn? prsty? má špatn? ost?íhané drápky? srážka 1/2 bodu

kúže/kožich - srážka 1/2 bodu - mám mu zakázat(alespo? p?ed výstavou) denní ?ád?ní ve sprše nebo má krátké chlupy?

Jestli je výborný, dobrý nebo dostate?ný jsem nenašla, jen v pravém horním rohu CH

Mn? šlo hlavn? o to, o ?em píše Hena. A toho se mi nedostalo.
Avatar

Re: VÝSTAVA - Praha, 13. 2. 2010
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2010-02-21, 11:32
CH byla "naše" zna?ka pro fretky, které m?ly zaplacené i posouzení chovnosti.


odbo?ím - zatím se nikdo neozval, že by si z výstavy dovezl i n?co, po ?em opravdu netouží. pr?jem.
nikdo? všichni zdrávi? jestli jo, tak to je super, p?i takovém po?tu fretek a lidí pohromad? :o)

Re: VÝSTAVA - Praha, 13. 2. 2010
Zaslán uživatelem/kou: Berenika (IP)
Datum: 2010-02-21, 11:51
vite,co je skoda? ze ted polovina lidi,co jejich fretka neco vyhrala, maji ted zkalenou radost podezrenim, ze jejich fretka vyhrala nefer a ja nevim co...

Re: VÝSTAVA - Praha, 13. 2. 2010
Zaslán uživatelem/kou: fr?an (IP)
Datum: 2010-02-21, 11:59
posible in breeding znamená, že je vhodná k chovu, kdyby chyby byly vážn?, ur?it? by byly zapsány v poznámce a fretka by k chovu vhodná nebyla.
když jsem se ptala Beverley, s jakou samicí bych m?la nakrývat Benjiho - první v tcho?ovitých - odpov?d?la mi, že záleží, co od n?ho o?ekávám. pokud tcho?e, bude mít s nejv?tší pravd?podobností stejn? ?asem grošování, takže bílé znaky, které jsou nežádoucí. pokud s jinou barvou, podpo?í barvu, ale narodí se klidn? mišmaš, o který nestojím. tím, že má bílé prsty na tlapkách a malou náprsenku bude mít vždy srážky za barvu(jeho otec champagne, babi?ka albino), ale dožene to velkou hlavou a silným t?lem - což je priorita.

v podstat? nikdo vám ne?ekne p?esn?, co se narodí, m?žou se tam objevit geny z 10. kolena, o kterých nevíme. genetik nejsem, rozbor jeho genu taky nemám, vím jen, že má krásné mimina a celá jeho rodina sbírá ceny na výstavách, tak má cenu s ním nakrývat, pokud má n?kdo zájem.

po?ád se snažím se u?it, ale je t?žké získávat informace - v ?R není žádná kniha, která by se tím zabývala a v?rohodn? to vysv?tlila :(

pod hodnocením s celkovým po?tem bod? je v ?ádku na zak?ížkování výb?r z t?í, nestíhala jsme to jako zapisovatel k?ížkovat, pak jsme se k tomu nevrátili - chyba - je tam rozpis podle bod?(rozmezí od do a slovní hodnocení, podle skore se m?lo zak?ížkovat, tvá fretka Erin je podle všeho výborná).

já listiny nep?ipravovala, p?ijela jsem na výstavu jen zapisovat k rozhod?ím a sout?žit stejn? jako vy. jen vám píšu, co vím.
CH znamená, že fretky byly posuzovány také v chovnosti, abychom v?d?li, že chovností prošla.

co se tý?e drápk? - jejich délka by m?la sahat na podložku, když normáln? stojí a sedí. nebortí se jim tak a nedeformuje záp?stí, v p?írod? by si sama brousila drápy b?háním a skrabáním, takže st?íhat až k r?žovému l?žku, jak to mnohé fretky m?ly je nesmysl, ale samoz?ejm? to není genetická vada. To samé s šamponem. fretka, která má suchou srst m?la napsáno TOO DRY, tudíš se nejedná o genetickou vadu, ale o chybu chovatele.
velké chyby byly opravdu psány do hodnocení. fretka, která nebyla vhodná k chovu m?la v listin? toto napsáno! jednu takovou jsme tam m?li.
kdyby byly zuby k?ivé ?i n?jak deformované, op?t by to bylo v poznámce. já to tam psala, protože to Beverley vyžadovala, nevím ale, co se psalo u vedlejšího stolu, to poví Hena.

Bev nám ukazovala n?které zajímavosti na fretkách - nap?. u jedné silver fretce nás upozornila na krásné velké o?i, u jiné na vylámané žluté zuby, projela mi n?kolik fretek pod nosem, abych taky vyzkoušela, jak voní její šampon. šlo to dob?e poznat, m?j smra?och se jí líbil i práv? proto, že šel tak moc cítit! mnozí by si mohli ?íct, že znala majitele, tak jsem vyhrála protek?n? - není to pravda, až byly napsané diplomy a v?d?l se BIS, Beverley se m? ptala, jestli je Ev?a v po?ídku - kousl ji m?j Bejni do obo?í - já na to, že je v po?ádku a že to byla bohužel moje fretka, že ji už brát p?íšt? nebudu, tak te? už je jedno, jestli ví, ?í je, nebo ne. bavila jsem se práv?, ?ím to je, že je tak hodný, ale jde po obli?eji. odpov?d?la mi, že je sexuáln? frustrovaný a tak si ji cht?l chytit, jak všichni víme, fretky se p?i pá?ení chytají za krk nebo za hlavu :(

pak p?i vyhlašování jsme už sed?li spolu a m?la jsem Benjina u sebe-už na výstavu nepojede nikdy kde bude Beverley a Keith.

shrnula bych to tedy tak: pokud byly genetické chyby, fretka nebyla doporu?ena k chovu a ten majitel to má napsáno v listin?. malé chyby bych ne?ešila, ztráta jednoho bodu je minimální, fretka byla bezvadn? p?ipravená a je vhodná k chovu.

momentáln? budeme jednat dále s Beverley a Keithem, aby nám pomohli sepsat co nejvíce informací o fretkách, a? se to tý?e chovu, krmení a výstav. informace budou ur?it? zve?ejn?ny na webu
Avatar

Re: VÝSTAVA - Praha, 13. 2. 2010
Zaslán uživatelem/kou: Erin (IP)
Datum: 2010-02-21, 17:57
Fr?ane, d?kuju za snahu odpov?d?t

Ano, chápu,posible in breeding znamená vhodný k chovu, ale -
co se tý?e barev, nepochybn? i u fretek platí Mendelovy zákony - stejn? jako u všech živých organizm? a protože u málo fretek víme alespo? t?ch p?t pokolení s kterými u?ený mnich po?ítal, m?že nám vyjít barva u št?pných po prapraprad?dovi, jsou barvy dominantní i recesivní ... bohužel není to všechno tak jednozna?né a fretky nejsou hrách. Je jist? pravd?podobné, že když mám samce po matce do šesteho pokolení ?ernotcho?ovitého a po otci samé tcho?e ?i ?ernotcho?ovité, bude mít s tcho?ovitou samicí která má tcho?ovité p?edky kam pam?? sahá nejspíš opravdu tcho?ovité až ?ernotcho?ovité d?ti.M?že se ale stát, že n?která prababi?ka byla št?pná .... Barvy bych tedy tak vážn? ne?ešila i když ty jsou nejvíc vid?t.
Víc bych ?ešila tvar hlavy, její soum?rnost, od které se všelicos odvíjí - postavení o?í, ?elisti a zuby (ne zubní kámen, ale sílu chrupu a jeho postavení), tvar a nasazení uší (ne jejich vy?išt?ní), tvar tlapek a nasazení nožek (ne délku drápk?) v ramenou i zadních v ky?lích , tvar hrudníku - žebra, hrudní kost, osovou soum?rnost hlavy a t?lí?ka, rovný ocásek bez zalomení. Tohle bych cht?la posoudit pro chovnost.
Že ?íjný samec n?koho rafne, to se dalo ?ekat, spíš se divím, že t?ch pokousaných bylo málo.
A že se fretkami zabývá málo knih? Ano, vím, jsem profesí knihovník. Najde se pom?rn? dost "rad pro chovatele", ale nevím, zda se n?kdo více zabýval genetikou ve smyslu dominantních a recesivních vad. O n?kterých se ví, n?které n?kte?í nejmenovaní veti sledují a vyhledávají.
P.S. pár fretek jsem si pochovala, n?které m?ly vpá?enou hrudní kost, n?které ne zcela korektní postavení zadních nožek. Nevím, jestli to mají v posudku, ale m?že jim to k stáru d?lat problémy. Ty nožky naší Esterce za?aly d?lat vážné problémy v šestém roce, Kazince v sedmém roce, Teide se zalomeným ocáskem špatn? mí?il p?i skákání a ob?as docela nep?íjemn? spadl.

Samoz?ejm? v posuzování krásy jsou i další kritéria - krásná o?ka, barva ?enichu a jeho tvar, p?íjemný pocit p?i sáhnutí do kožichu, specifický pach a jak milé zví?e je - to všechno je d?ležité.

Pokud máš možnost konzultovat dál s Angli?any, je to dobré, v?domostí není nikdy dost.
Avatar

Re: VÝSTAVA - Praha, 13. 2. 2010
Zaslán uživatelem/kou: MajaZ (IP)
Datum: 2010-02-21, 18:12
Ohladom tej fretky, ktora nebola doporucena k chovu. Islo o samicu, jej majitelka po vystave prisla za nami, ze preco nebola doporucena k chovu. Nemala tam napisane nic konkretne. Ja osobne som na nej vadu nevidela, ani hena, ani sana, snad len, ze mala kratsi chvost, nez je bezna norma, ale co mam skusenosti, tak takto sfarbene fretky mavaju kratsie chvosty. Ale preco ju nedoporucili k chovu, to mi je neznamou. Majitelka bola znacne sklamana, ze to nevie, chcela ju pripustit. Poctivo priznavam, ze sme jej jeden vrh dovolili, pod podmienkou, ze samec bude mat normalne hodnotenie chovnosti a ze mladata sa budu sledovat na vady (hlavne tie chvosty a tak podobne). Takze by ma vcelku zaujmalo, co vlastne bolo na tom zvierati zle. Frtan, nevies nahodou?
Avatar

Re: VÝSTAVA - Praha, 13. 2. 2010
Zaslán uživatelem/kou: ŽoFiRo (IP)
Datum: 2010-02-21, 18:19
taky by m? u posouzení chovnosti zajímalo, za co ty srážky byli.. my t?eba m?li za zuby srážku 2 body a nic k tomu. mám s kým porovnat, takže vím, že má už od malinka zuby drobn?jší a spodní špi?áky mírn? zabarvený. nemít to s kým porovnat, tak tu srážku beru jako že se jim asi teda nelíbilo zabarvení a prost? dál ne?ešim.
to samý 1,5bodu za uši, fretkám jsem uši zapom?la vy?istit, takže další dv? moje fretky m?li za uši 1 bod dole (že je to zrovna za špinavý uši si jen myslím, napsáno to nikde nemáme), mám to tedy brát tak, že 1 bod byl za uši špinavý a 0,5 bodu za jejich velkost? nebo je m?l špinav?jší než ty dv?? nebo je to celý srážka za velikost/postavení/umíst?ní? takových srážek a ? je tam daleko víc..

[ZofiZoo.mondozoo.com]
Avatar

Re: VÝSTAVA - Praha, 13. 2. 2010
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2010-02-21, 19:27
Mohla bych mít pls dotaz? N?kdo psal, že jeden z rozhod?ích (Beverly?) má 88 fretek. Je to pravda, nebo to byl p?eklep?



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: Johana dne 21.02. v 19:29.
Avatar

Re: VÝSTAVA - Praha, 13. 2. 2010
Zaslán uživatelem/kou: Jana Žakova (IP)
Datum: 2010-02-21, 20:08
Johana : informaci o po?tu fretek psala Andrejka S na Slovenském foru a o p?eklep se asi nejedná , protože tam diskuzi dále rozvedla. Moc jsem o tom p?emýšlela a asi není v lidských silách aby se o takové množství postaral zodpov?dn? jen jeden ?lov?k. Jen kdyby m?la každou fre?uli vzít na t?i minutky do ruky aby ji letmo prohlídla. Vy?istit takové množství hajzlík? , nakrmit a uklidit ten v??ný bordel který dokáží každý den ud?lat. Neumím si p?edstavit dny ve kterých by t?eba st?íhala drápky a ?istila uši a nebo koupala.

www.majestik.estranky.cz

Re: VÝSTAVA - Praha, 13. 2. 2010
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2010-02-21, 20:14
Jana Žáková: práv? že sem uvažovala, že si to taky nedokážu p?edstavit v reálu....chov 88 fretek...Snad jedin? pokud by šlo o farmu s po?etn?jším personálem zam?stnancú. Ale toto myslím neni princip chovu, kterým se zapodíváme my.
Omlouvám se za OFF, ale zaujalo mn?to hlavn? proto, že šlo o rozhod?í.
Avatar

Re: VÝSTAVA - Praha, 13. 2. 2010
Zaslán uživatelem/kou: Dodi (IP)
Datum: 2010-02-21, 20:41
jj na slovenském fóru se to psalo :-)))
bez komentá?e
Ze strany Beverly to beru jako dokonalou zkušenost s posuzováním fretek - m?že si doma u kafí?ka každý den ud?lat výstavu a nechávat si p?inášet fretky v libovolném po?adí - když pak výsledky srovná a shodují se - tak super :-)
To není její znevažování - naopak - mají jiný postoj k chovu - mají ale i výsledky, daleko rozsáhlejší než my. Pokud se svými 88 fretkama spává - ušet?í na topení, pokud ne, tak má jist? velké prostory a kvalitní zajišt?ní pot?eb fretek.

307-515-842
Avatar

Re: VÝSTAVA - Praha, 13. 2. 2010
Zaslán uživatelem/kou: Erin (IP)
Datum: 2010-02-21, 21:16
Víš, Dodi, já mám p?t fretek v obytném prostoru a u kafí?ka si je pouštím (a nejen u kafí?ka - i u studia, u krmení žab, ryb a želv, dokonce i u mého minimálního va?ení) - zavírám je vlastn? jen když odcházím a v noci, abych je nep?ilehla když spinkají. Vúbec není pravda, že ušet?ím za topení. I když záchody kydám ráno a ve?er, mám tu smradu jako v hradu, takže po?ád otev?enou ventila?ku.Má to tu výhodu, že mi na balkon? krásn? kvetou kytky, ale p?i pomyšlení na ú?et za plyn jsem na omdlení.

A jiný postoj k chovu - to je ono. Preferuje barvu,celkový pohled, krásný kožíšek na roztomilém zví?átku. My, které jsme hysterické p?i každém fret?ím škytnutí, si neumíme n?co takového p?edstavit - p?edstav si Johanu s 88 Vl?áky - jen každou pochovat, pomazlit, dát mlsek rovnou do tlami?ky - náš p?ístup je vysloven? individuální, její farmový. Proto jí to posuzování tak rychle šlo ... to je praxí, kterou my nikdy mít nem?žeme.
Avatar

Re: VÝSTAVA - Praha, 13. 2. 2010
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2010-02-21, 21:36
Erin, tak te? utírám totál poprskyný monitor: 88 Vl?ákú :-)))) Já bych nesta?ila ?asov? ani na 2 Vl?áky :-)))

Já prost? farmový chov "nemusim" u žádných zví?at. Snad jen p?i dobré organizaci - u koní.

A to že na každé výstav? fretek jde co do posouzení chovnosti (o hodnocení krásy ani nemluv?) o hodnocení subjektivní, nevypovídající o kvalit? zví?ete - to je evidentní už roky.

Dokud nebudou mezinárodn? uznávané standardy posuzování, já osobn? beru každou fret?í výstavu jako hezkou spole?enskou akci. Ale nikdy mi (nebo komukoli) nedá platné a zaru?ené hodnocení zví?ete.
Avatar

Re: VÝSTAVA - Praha, 13. 2. 2010
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2010-02-22, 01:28
jéžiš johano, ty seš ale naivní !!

skoro tak naivní, jako jsem byla ješt? p?ed týdnem (nejen) já - hezká spole?enská událost, prima setkání prima lidí se stejným koní?kem, zábava, pot?šení, propagace fretek u ve?ejnosti, odborná p?ednáška taky nebyla k zahození... akce, na který pár vol? nechalo nepo?ítan? hodin práce a chvíli i v??íli, že to stálo za to, protože podle ohlasu tam i pak tady se v?tšin? p?ítomných opravdu líbila...

a vidíš, sta?ilo pár slov a všechno to úsilí i pot?šení šlo hoven, ve kterých se od tý doby p?kn? patláme.
no, našt?stí nejde o život, ale furt jen o to hovno ;o)


Re: VÝSTAVA - Praha, 13. 2. 2010
Zaslán uživatelem/kou: Dodi (IP)
Datum: 2010-02-22, 08:56
Martino - ješt? jsem nezažila ?lov?ka, kterýmu by se jakákoliv výstava nelíbila a nezdála super a dokonalá z pohledu návšt?vníka a vystavovatele. P?edevším to jsou lidi, pro které je to první výstava. To je v po?ádku a je dob?e, že jsou nadšení, ale ti ostatní, kt?í na tom d?eli a ty chybi?ky vid?li, pro ty je p?ínos muchy vychytat. Bohužel máte celkem fórum na prd, že se nedá ud?lat uzav?ená skupina a tyhle v?ci ?tou všichni.
Co m? deptá z ?eských výstav je pro m? nep?ehlednost, co kdo dostal za úkol a co kdo d?lá - zp?tn? jsem si nemohla zjistit, co mám ud?lat, protože p?íprava výstavy n?kam zmizla. Osobn? bych nedokázala p?es e-maily tohle uko?írovat bez kompletního p?ehledu a upravování, kdo co má hotové a kdo co musí ješt? dod?lat. Tím, že do toho nevidí ostatní se i na n?které v?ci m?že zapomenout - protože vždycky n?koho dalšího napadne ?ím to vylepšit, co je ješt? pot?eba ud?lat.

Komunikace s rozhod?ími ve fázi p?ípravy asi vázla vždycky a všem. Pokud rozhod?í nereagují na e-maily - nebo s n?ma nem?žeme komunikovat nap?ímo a jen p?es spojky a prost?edníky, nedostanou v?as propozice výstavy a instrukce, jak má posuzování probíhat, tak to vždycky na n??em krachne. Probírat výstavu v noci p?ed výstavou - což bylo z?ejm? u každé výstavy na poslední chvíli, znamená, že n?co špatn? pochopí, na n?co se zapomene, jazykové bariéry samoz?ejm? taky hrají velkou roli. Taky v tom p?ípad? nem?že být v?as nachystaná dokumentace, když se všechno m?ní z hodiny na hodinu podle toho, jak si to rozhod?í namyslí na poslední chvíli.

307-515-842
Avatar

Re: VÝSTAVA - Praha, 13. 2. 2010
Zaslán uživatelem/kou: Erin (IP)
Datum: 2010-02-22, 09:49
Martino, já myslím, že v?c se vyjasnila. Na p?íští výstavu - a jsem si jista, že jsme si i téhle užili natolik, že t?ch p?íštích bude o moc víc než minulých- by bylo rozumné nap?ed si ujasnit, jestli chceme od výstavy krom té funkce spole?enské která je naprosto jasná a na kterou se t?šíme všichni ješt?
posouzení chovnosti - pro rozvoj chovu freti?ek, kterým ješt? p?ed narozením nezaru?íme, že budou zdravé, ale omezíme pravd?podobnost, že se narodí s vadou, která jim bude d?lat problémy

nebo
posouzení okamžitého stavu jejich krásy - (samoz?ejm? s v?domím, že nejkrásn?jší fretky máš ty)

Podle toho pak budeme hledat rozhod?í, po konzultaci s nimi - ne podle jejich nebo naší direktivy- p?ipravíme posudkové listy i zp?sob posuzování - pokud možno tak, aby ani z jedné strany nebyly pochyby o po?adí a aby nikdo neodjížd?l s pocitem, že se stala nepravost. Práv? z tohoto pocitu, o kterém napsala Milada, tohle všechno vzniklo a je dob?e, že to vzniklo.Alespo? to budeme ?ešit.
Avatar

Re: VÝSTAVA - Praha, 13. 2. 2010
Zaslán uživatelem/kou: MajaZ (IP)
Datum: 2010-02-22, 10:52
To Martina: nebud znechutena, ja by som po kazdej nasej akcii musela ist do blazninca. Keby kazdy hovoril, aka bola vystava nadherna a dokonala, tak tie nadherne a dokonale vystavy pojdu dole vodou. Ako napisala Dodi, je tu trosku problem, ze nemate uzavrete sekcie, kde sa dostanu len ludia z org. vyboru a tak podobne. Lebo taketo veci riesit mailami nema vyznam. Len kritika nas posuva dopredu a k dokonalosti...;-)

Takze vystava z pohladu divaka bola super...
Avatar

Re: VÝSTAVA - Praha, 13. 2. 2010
Zaslán uživatelem/kou: Petra p. (IP)
Datum: 2010-02-22, 11:34
Co se tý?e neuchovn?né fretky - byla to moje Beatris.
Protože jsem m?la v plánu jí tento víkend nakrýt (což se taky stalo), šla jsem za Majou. Z posuzovacího listu totiž nebylo z?ejmé, pro? chovná není. Odpov?di se mi dostaly dv? - jedna, že má krátký ocas, o ?emž vím, druhá, že má bílé kroužky na ocásku, o ?emž vím, ale netušila jsem, že je to vada vylu?ující z chovu. Bylo mi to ?e?eno organizátorem p?i rozebírání papír? na konci výstavy. Kdybych jí na chovnost nehlásila a nechala jí jen v posouzení krásy, mohla bych jí nakrýt s klidem, protože byla umíst?ná jako t?etí junior sami?ka ve znakách. Další v?c je to, že její bráška je nemlich to samý, jediného rozdílu na nich není a chovný byl. Tedy asi, protože záv?r žádný na papí?e napsaný nem?l. Tak ?ím to? Nechápu.

Taky m? trošku mrzelo, že Oghí byl jen v handicapech a ne v normální kategorii, jako tomu bylo loni, ale tohle si ur?uje organizátor, takže to byla moje vina, že jsem psala do p?ihlášky handicap. O to h??, když jsem m?la v posuzovací listin? napsáno, že krátký ocas není handicap.

Co se tý?e posuzovacích list? - pro? tam nebylo napsáno, za co jsou stržené body? M? osobn? se nejvíc líbily posuzovací listy ma?ar? na první výstav? v Praze, kde bylo všechno dokonale vypsáno a ?lov?k v?d?l p?esn?, za co fretce strhli body. Taky se mi líbilo, že si pak sedli a vysv?tlovali chyby. Tehdy jsem se tam byla s Pí?ou taky zeptat na jjeho "nevyváženou barevnost", odpov?? byla k?ivý pruh na hlav?.

Jinak musím ?íct, že jsem moc ráda, že jsem tam byla. Potkala jsem spoustu lidi?ek, se kterými si píšu jen ob?as a vidím je jednou za uherský rok. I výstava se mi moc líbila. A nedostatky? Ty se ?asem vypilujou... D?kuju za hezký den v p?íjemné spole?nosti!
Avatar

Re: VÝSTAVA - Praha, 13. 2. 2010
Zaslán uživatelem/kou: Dodi (IP)
Datum: 2010-02-22, 14:30
Jeden poznatek ze v?erejšího setkání v Brn? na Valentýnovi - Dáša a Fr?an a MVDr. Trnková (bezpochyby odborník p?es fretky) posuzovali chovnost...byla to dá se ?íct rodinná akce, na chovnosti kolem 10 fretek, ovšem u posuzování byl i majitel, slyšel všechny v?ci kolem toho a pak všechna doporu?ení, co ud?lat, s ?ím krýt aby se podpo?ila barva a více se nedegenovali novými znaky a nezvyšovali tím ?etnost mutantích skvrn, aby se zachovala linie standardní barvy, jakou hlavu vybírat pro malou hlavu sami?ky..atd., v?d?li za co a pro? mají strhnuté body. Byla jsem u toho a Andrejka Santos taky. M? osobn? se to velice líbilo.

307-515-842
Avatar

Jít na stránku:  Předchozí1234567891011Další
Aktuální stránka:10 z 11


Lituji, nemáte oprávnění pro zasílání/odpovídání do této sekce.
TOPlist