Jít na stránku:  Předchozí12345Další
Aktuální stránka:3 z 5
Re: Koronavirus (ECE)
Zaslán uživatelem/kou: Mirim (IP)
Datum: 2008-01-02, 10:59
Po 11 dnech jsem op?t online a nesta?ím se divit. :o/
Je fakt, že ECE byl, je a bude. Ale d?íve umíraly fretky na r?zné choroby, protože jejich imunitní systém byl oslaben koronavirem. A jejich majitelé byli bezmocní a jedno jim to ur?it? nebylo. Možná koronavirus zatím nedokážeme zastavit, ovšem víme, jak ho identifikovat a jak n?kterým fretkám zvýšit šance, aby svá onemocn?ní p?ežily. Víme, jak se chovat zodpov?dn?ji, že máme takovou zodpov?dnost požadovat i po ostatních chovatelích, se kterými se stýkáme.
Nebu?me naivní, vždy budou existovat chovatelé, kte?í o ECE v?d?t nebudou, nebo takoví, kte?í na to budou zvysoka s*át. Koronavirus bude stále v ob?hu, ale my na n?j budeme p?ipraveni a "nedáme mu své milované fretky zadarmo"!
Asi tak. Je dob?e, že se o tom diskutuje, možná i trochu "panika?í", jestli tomu chcete tak ?íkat. Díky neústupnosti, otravování, neustálému omílání po?ád dokola se poda?ilo velmi zvýšit pov?domí fretka?? o o?kování fretek, o zdravotní pé?i, o chovu jako takovém, o Canvacu a spoust? dalších v?cí.
Ur?it? to smysl má. Jedna v?c je, když jsou (hypoteticky) mé fretky bezp?íznakovým p?enaše?em, a druhá v?c je to, pokud vinou mé nezodpov?dnosti nakazí jinou fretku, kterou to bude stát život. :o( Tohle bych si asi nikdy neodpustila.
Avatar

Re: Koronavirus (ECE)
Zaslán uživatelem/kou: Kuklynka (IP)
Datum: 2008-01-02, 12:50
myslím, že to martina vystihla p?esn?. jsem stejného názoru.

Re: Koronavirus (ECE)
Zaslán uživatelem/kou: Kuklynka (IP)
Datum: 2008-01-02, 12:56
já to zatím chápu tak, že se fretka po 6-8 m?s. z viru sama dostane, bude zdravá, je to tak???

a že ECE je "zlý" až kdyby pozitivní fretka na n?j m?la v té dob? ješt? n?jakou chorobu (nemoc), kterou by ECE zhoršil...

my t?eba s prckem na srazy nechodíme, chystáme se, ale ješt? sme se s žádným chlupá?em nevid?li, jen asi p?ed p?l rokem. ven chodíme samy,.. zatím tedy :)





Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: Kuklynka dne 02.01. v 12:57.

Re: Koronavirus (ECE)
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2008-01-02, 13:43
Kuklynka, jenže je tu riziko, že po?as t?ch 6-8 mn?sícú fretka t?eba nastydne, bude mít úraz, podstoupí kastraci...a v tom p?ípad? múže být ECE dost nebezpe?ný až smrtelný. Viz. umrtí Kuka nebo Cirinky.
Avatar

Re: Koronavirus (ECE)
Zaslán uživatelem/kou: Rynn (IP)
Datum: 2008-01-02, 13:47
Jenža zase, k ?emu mi bude, když jim te? nechám vyšet?it bobky, když jsou bez p?íznak?, ale když se stýkáme s lidma, co maj fretky i s fretkama? Vždy? ty to v sob? m?žou mít a já to m?žu p?inýst domu, nebo je nakazit... p?ijde mi to svym zp?sobem zbyte?ný, pokud nemaj p?íznaky, protože bych je musela držela v karantén?, aby to nechytli. A o to zase já fakt nestojim. Je blbost chodit ven nebo na srazy s nemocnou fretkou, ale pokud jsem normální majitel, tak je to samoz?ejmost, ne? Mn? osobn? p?ijde taky mnoho povyku pro v?c, kterou stejn? neovlivníte, nevy?ešíte, pokud je nechcete doma držet v karantén?. Ne?eknu te?, když se to na tý výstav? rozneslo, ale na druhou stranu to mohly mít fretky v sob? už p?edtim, ale timhle se to akorát odkrylo.
Avatar

Re: Koronavirus (ECE)
Zaslán uživatelem/kou: Kuklynka (IP)
Datum: 2008-01-02, 13:51
v podstat? by pak šlo o to, nechat vyšet?ovat bobky pokaždé co dorazím domu ze srazu a vlastn? i já sama, jelikož bych to mohla donést i já na šatech...což by znamenalo abych posílala bobky denn???
když každý majitel bude o fretulku pe?ovat v dob? nemoci (nastydnutí, ch?ipka,...) a nechájí se z toho po?ádn? dostat aby byla fit, pak tak jako tak virus po n?jaké dob? odezní p?eci sám

Re: Koronavirus (ECE)
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2008-01-02, 13:59
Rynn, když vím že mám fre?áka pozotivního jen na ++ a bez p?íznakú, dostává léky na posilení imunity, aby se organizmus s tím spíš vyrovnal. Kdyby však byl pozitivní na víc + nebo starší jak 4 roky, tak podle vetú už by se mnélo délat vyšet?ení krve, nasadit ATB a kortikoidy. Kdyby to bylo zbyte?né, asi by to veti (VFU Brno spolu s vety v BA) takto nenaordinovali, ne? ?iže já si jednozna?n? myslím, že vyšet?ení na ECE pot?ebné je.
Stejn? tak, když te? vím že je pozitivní, od?ekla sem krytí domluvené na letošní rok. Kdybych ho vyšet?it nedala, nevím o nákaze a múžu nakazit sami?ku.
Nic ve zlém, ale podle tvé teorie, sme se taky mohli vykašlat na Canvac, ?íct si, že p?edse všetky fretky po n?m nezem?eli...tak naco v tom n?co d?lat.
Každopádn? je na každém majiteli, jak se k problému ECE postaví.
Avatar

Re: Koronavirus (ECE)
Zaslán uživatelem/kou: Rynn (IP)
Datum: 2008-01-02, 14:03
Ne, to rozhodn? ne, jenže Canvac a tohle je n?co jinýho. Jak ?ikala Kuklynka, pokud na to fretka vyjde negativní, tak to stejn? nic ne?eší a budu muset posílat bobky do Brna každou chvilku. Po každym sraze, po každý procházce... protože nikdy nebudu mít jistotu, že se nenakazili. Kdyby to bylo na zp?sob o?kování nebo tak n?co, bylo by to jasný.
Avatar

Re: Koronavirus (ECE)
Zaslán uživatelem/kou: Lucifina (IP)
Datum: 2008-01-02, 14:05
Taky uz mi prijde, ze to je zbytecne..protoze stale tu bude nekdo, komu se to bude jevit zbytecne...ono by nebylo, ale chapu, ze to je utopie...kdyby proste se zvedl bez reci kazdy a nechal sve fretky vysetrit.
Odezneni po 6-8 mesicich, jak je jasne napsano v clanku, neni na 100%.
Souhlasila bych ale s timto, kdybych mohla verit tomu, ze vsichni budou zodpovedni a budou sve fretky drzet doma, prevlekat se a ja nevim, co jeste.
Dozvedeli jsme se o tom ted..nesrovnavejte mi to prosim vas s prujmem, ten nikoho druheho nenakazi.
No uvidime, treba za par let dospejeme k tomu, ze se o tom bude vedet vseobecne jako napr. o Canvacu, ze treba nebude rozbor tak drahy a nikdo nebude mit problem s tim, nechavat fretky vysetrit a bude bezpecne "chodit mezi lidi".
Me fretky na vystave nebyli, jen par minut byly v jedne mistnosti s temi, co byly a ja se o ne uz nekolik dni strachuju, protoze na tom byly sakra spatne...Holt si ted dam sakra pozor, s kym se budeme stykat...
Avatar

Re: Koronavirus (ECE)
Zaslán uživatelem/kou: Kuklynka (IP)
Datum: 2008-01-02, 14:06
Johanko, nemyslím si že by to byl stejný problém. Postarat se o to, aby veteriná? nedal Canvac není totéž jako ECE. Já si neumím p?edstavit, že bych posílala bobky na rozbor t?eba jednou m?sí?n?, ba co t?eba týdn? :-O ur?it? tím nechci ?íct a ani Rynn, že nám nám na zdraví nezáleží, to p?eci všem správným fretka??m jo, ale jde o to, že tak jako tak, je nemoc vpodstan? nevylé?itelná prášky, jelikož se m?že kdykoli vracet, a sama mizet....

Re: Koronavirus (ECE)
Zaslán uživatelem/kou: Rynn (IP)
Datum: 2008-01-02, 14:10
Jasný. Kdyby všichni majitelé nechali vyšet?it všechny svý fretky, tak to k n??emu bude. Jenže, i kdyby to ud?lali všichni, co chodí na forum, stejn? to nic ne?eší. Já pak t?eba p?jdu na ?lenskou sch?zi, kde bude n?kdo, kdo má doma pozitivní fretku, p?inesu si to domu, nakazim tim moje fretky... a dál? protože bych je p?edtim nechala vyšet?it, budu si myslet, že je všechno v po?ádku. Kdyby to bylo tak, že když fretka pozitivní neni a v tom p?ípad? má na tohle imunitu, jdu do toho. Ale každej tejden posílat vzorky bobk? do Brna, protože se ?asto stýkám s jinejma fretka?ema, mi p?ijde už paranoidní... jasn?, t?eba je vyšet?it nechám, budu je lé?it, budou v po?ádku, ale pak p?jdu na n?jakej sraz, kam prost? chodim a stejn? si to domu p?itáhnu znova... a tak po?ád do kola...
Avatar

Re: Koronavirus (ECE)
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2008-01-02, 14:11
Když ECE už propukne u fretky ?ímkoli oslabené, je to podle mne o hodn? nebezpe?n?jší, jak když p?elé?ím fretku bez p?íznakú ale pozitivní na ++++.
Ale jak sem ?íkala, je to na vás....
Avatar

Re: Koronavirus (ECE)
Zaslán uživatelem/kou: Kuklynka (IP)
Datum: 2008-01-02, 14:19
ono to bude asi i trochu v?cí souhry náhod. když se majiteli v?as poda?í odchytit ECE u nemocné fretky, pak je jasné, že ji p?eci lé?it bude. taky záleží i na dané fretce, genech, nemoci kterou by v té dob? m?la, stupni ECE, ...
ne?íkám když se fretka nezdá, je hodn? nemocná, nebo se chystá plánované krytí,tam vzorky poslat!

protože v jiném p?ípad? by se opravdu jednalo o zasílání skoro denních vzork? do Brna :(

Re: Koronavirus (ECE)
Zaslán uživatelem/kou: Mirim (IP)
Datum: 2008-01-02, 15:01
Moc nechápu, co tady ?ešíte...
Jako že budete muset posílat fretí bobky do Brna po každé procházce??? Vždy? v?tšinou chodíte na procházky ve stálém složení, s lidma a fretkama, které dob?e znáte, tam už odhadnete, zda máte d?vod se od nich n??eho obávat (a máte???).
V prvé ?ad? by - dle mého názoru - m?ly jít na vyšet?ení ty fretky, které se zú?astily výstavy v Modre, a ty, které v uplynulém roce prod?laly onemocn?ní, jak se to popisuje v ?lánku o ECE. Dál se vlastní iniciativ? meze nekladou. :o)
Nikdo tady p?ece nikoho nenutí držet své fretky v izolaci od ostatních. Ale ?ím víc o tom budeme v?d?t, tím lépe si m?žeme pak poradit, bude-li t?eba.
Není nutné nic hnát do extrém?, panika?it a d?lat rozbory hovínek tam, kde k tomu není logický d?vod.
Ale a? chcete, ?i ne, problém koronaviru se týká VŠECH fretek.
Avatar

Re: Koronavirus (ECE)
Zaslán uživatelem/kou: Rynn (IP)
Datum: 2008-01-02, 15:20
Jasn?, je fakt, že kdyby moje fretky m?li pr?jem, zvraceli a podobn?, budu se k tomu stav?t jinak. Na sraze jsem nebyla už docela dlouho, naposled ješt? v lét?, na procházky nás chodí pár. A fretkz pr?jmovali za poslední rok jednou, ne zelen? a až na Rockyho, kterej skon?il na infuzích byli v pohod? za dva dny. Ale je fakt, že rozbor t?eba ud?lat nechám p?ed krytím, ale asi ne te?, když to tam posílaj všichni.
Avatar

Re: Koronavirus (ECE)
Zaslán uživatelem/kou: ŽoFiRo (IP)
Datum: 2008-01-02, 15:24
Kuklynka napsal/a:
-------------------------------------------------------
> ono to bude asi i trochu v?cí souhry náhod. když
> se majiteli v?as poda?í odchytit ECE u nemocné
> fretky, pak je jasné, že ji p?eci lé?it bude.

to myslíš jako ?ekat až se u nemocné (jakkoliv nemocné-ch?ipka, cokoliv, nemyslím ECE) ECE projeví? promin, jsem t? nepochopila, tak se ptám :o) jestli je to tak, tak v té dob? už m?že být na lé?ení asi i pozd?, protože se fretka bojující s nemocí nemusí už s ECE vyrovnat a nemoci podlehne...alespon tak jsem to pochopila...

[ZofiZoo.mondozoo.com]
Avatar

Re: Koronavirus (ECE)
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2008-01-02, 15:31
Rynn, možná by práv? s ohledem na za?ínající práce VFU na ECE bylo dobré poslat tam vzorky práv? te?. Krom toho až se oteplí, tak bych zasílání vzorkú poštou (t?eba v lét?) vid?la dost problematické...aby se teplem cestou neznehodnotili.



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: Johana dne 02.01. v 15:34.
Avatar

Re: Koronavirus (ECE)
Zaslán uživatelem/kou: MajaZ (IP)
Datum: 2008-01-02, 15:36
Trosku sa do tejto diskusie zapojim, kedze sa ma bytostne tyka.
Moje fretky sa nakazili na dovolenke. Sara prezila za cenu infuzii, pravidelneho nuteneho krmenia kazde tri hodiny, bratie liekov, ktore jej vyvolali zachvaty a tak podobne, trapili sme sa s nou 3 mesiace. Kuko bohuzial neprezil, pretoze jeho imunita bola oslabena tym, ze mal vyoperovanu slezinu a po pitve sa zistil aj inzulinom.
Bohuzial sme od zaciatku nevedeli ze ide o ECE, pretoze v lete sa o nom vedelo velmi malo. Keby som mala tie info, co mam teraz, Kuko este mohol zit.
Ze je to ECE sme zistili az po cca mesiaci, po konzultacii s dalsou chovatelkou-veterinarkou, ktorej zvierata tuto chorobu prekonali rok predtym a potvrdil to aj rozbor u Sary.
ECE tu bolo, je a bude a cele je to o tom, aby to vedeli aj ostatni chovatelia. Aby vedeli, ze ked jeho fretka bude mat hnacku s popisanymi priznakmi, tak okamzite budem letiet k vetovi a upozornim ho na to. Ked moje fretky pred dvoma tyzdnami prekonali hnacku a teraz su v pohode, tak budem natolko zodpovedna, ze ich nebudem tahat na vystavu, zraz a tak podobne.
Zdrava fretka sa s ECE zmieri v pohode, ale ak ma colen trocha posahany organizmus, ide o riziko.
Takze asi tak, nejde o vyvolanie paniky, ale skor o osvetu.
A co sa tyka odburania virusu z organizmu, ak dotiahneme zacatu vec dokonca, tak o pol roka budeme ovela mudrejsi...;-)
Avatar

Re: Koronavirus (ECE)
Zaslán uživatelem/kou: Jolana (IP)
Datum: 2008-01-02, 18:15
Ja som v žiadnom prípade nepodlahla panike, ke? som dávala svoje fretky vyšetri?. Proste ma to zaujalo. Výsledky nedopadli najlepšie. Výsledky sú najhoršie u fretky, ktorá na výstave nebola. Má ++++ . Opakujem, že nemá žiadne príznaky ECE až na ob?as mäkšie hovienko. Pri inej chorobe by sa jej stav mohol riadne skomplikova?. Ostaté fretky až na Cézara, ktorý je negatívny sú prenáša?mi.
Podstúpi? toto vyšetrenie 1-2x do roka to nikoho nezabije. Neodpustila by som si, keby som to vedome roznášala ?alej.
Je ?ahké sa vyhovára?, že toto vyšetrenie nepodstúpia všetci a tak ani ja. To si každý musí vysporiada? sám so svojim svedomím. Ale nie je lepšie za?a? od seba?
Avatar

Re: Koronavirus (ECE)
Zaslán uživatelem/kou: boža (IP)
Datum: 2008-01-02, 19:41
Dámy ze Slovenska, díky za veškeré informace které jste nám tu poskytly!! Nevidím tu žádný p?íznaky paniky a tedy zapla?pánb?h za zdravý rozum. Jen doufám že informace budou pokra?ovat a nebudete si brát k srdci, když už sem n?kdo napíše n?jakou tu pitomost.
Osobn? jsem p?esv?d?ená že když si nap?.nechává n?kdo hlídat fretky po dobu dovolené, nem?l by ohrozit zví?ata toho hlídajícího. Nejde tu podle mne jen o výstavy a srazy a o útulek nebo tak.
Jestliže je populace fretek v zemi takto pozitivní, v % nakažení, tak to je ur?it? problém, který bychom m?li ?ešit, mluvit o n?m a ud?lat všechno pro to, aby se to zm?nilo. Rozhodn? si myslím, že je to v silách každýho z nás.
Vždy? se i navšt?vujem, setkáváme, a? už se zví?aty nebo bez nich, tak to je pro každýho kdo nežije v uplný izolaci cenné.

*******************************[www.pudicka.estranky.cz]************************

Re: Koronavirus (ECE)
Zaslán uživatelem/kou: MajaZ (IP)
Datum: 2008-01-02, 19:48
Na zaklade pokynov a poznamok MVDr. Jekla doslo k uprave odporucanej terapie na nasej stranke. Pri nasej vzajomnej komunikacii doslo k istym dezinformaciam. Teraz uz su tam spravne informacie.
Tymto sa za pripadny vzniknuty chaos ospravedlnujem.
[www.fretka.sk]
Avatar

Re: Koronavirus (ECE)
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2008-01-02, 20:27
Boža, žádný problém, vše je v rámci diskuse a slovenský klub bude nadále poskytovat o ECE aktuální informace :-)
Avatar

Re: Koronavirus (ECE)
Zaslán uživatelem/kou: Kuklynka (IP)
Datum: 2008-01-03, 09:59
No myslela jsem to tak, že kdyby se fretulka nezdála, a jelikož se nyní už o ECE ví, poslal by samoz?ejm? majitel hovínka na rozbor. Samo sebou jde o to, zachytit vše v?as. Tak asi tak n?jak :)

Re: Koronavirus (ECE)
Zaslán uživatelem/kou: Lucifina (IP)
Datum: 2008-01-08, 16:28
Tak konecne mame vysledky! Jasam tu radosti..ac je to neuveritelne, vsichni boji broucici jsou negativni:) Jekl rikal, ze zrejme styk s virusem zpusobil podrazdeni vnitrku streva a proto maji stale projevy, ale "poprali" se s tim.
Prave kvuli pretrvavajicim projevum, ale i tak doporucil lecbu kortikoidy,dietu a rehydrataci:)
Avatar

Re: Koronavirus (ECE)
Zaslán uživatelem/kou: Jordi (IP)
Datum: 2008-01-08, 23:05
Jestli to chápu dob?e, tak mají p?íznaky ECE ale nemoc nemají? A mají imunitu proti ECE?
Avatar

Re: Koronavirus (ECE)
Zaslán uživatelem/kou: Lucifina (IP)
Datum: 2008-01-09, 14:01
Jordi: Ano...tak nejak...priznaky maji stale, i ted, ale ECE pry nemaji...pan Jekl na me informace vyhrkl docela rychle a v odbornych terminech...moc jsem to nepochopila..udajne pry kvuli tomu, ze prisli s ECE do styku, virus jim podrazdil streva..a proto pry ten prujem. Ted jen musim pockat, az se Jekl vrati z dovolene a napise mi zaverecnou zpravu.
Avatar

Re: Koronavirus (ECE)
Zaslán uživatelem/kou: tomas (IP)
Datum: 2008-01-12, 18:05
ahoj když se to ece vyle?i maj pak fretky v sobe imunitni latky aby to zase nechytli???

Re: Koronavirus (ECE)
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2008-01-12, 18:10
Tome, tak to zatím nev?dí ani veti....jestli je pak fretka imunní...
Avatar

Re: Koronavirus (ECE)
Zaslán uživatelem/kou: tomas (IP)
Datum: 2008-01-12, 18:11
tak to by se mnelo natestovat:(

Re: Koronavirus (ECE)
Zaslán uživatelem/kou: tomas (IP)
Datum: 2008-01-12, 18:13
ja jsem zaslechl že když to nema p?iznaky do 6 mnesicu to zmizi?

Jít na stránku:  Předchozí12345Další
Aktuální stránka:3 z 5


Lituji, nemáte oprávnění pro zasílání/odpovídání do této sekce.
TOPlist