Jít na stránku:  Předchozí123456Další
Aktuální stránka:5 z 6
Re: MEGAESOFAGUS x ACHALÁZIE JÍCNU
Zaslán uživatelem/kou: kamculenka (IP)
Datum: 2008-06-12, 16:56
pokousanej: to jsou perfektní zprávy (si myslím) jen tak dál a? vás to sluní?ko ni?í ješt? sto let! :o)

Zuzanka, Jennynka, Vikoušek, Mischa a ti, co mají ty bordelá?e rádi :o)

Re: MEGAESOFAGUS x ACHALÁZIE JÍCNU
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2008-06-13, 09:12
Pokousanej, gratulujeme a a? to takto zústane ješt? moooooc dlouho ! :-))
Avatar

Re: MEGAESOFAGUS x ACHALÁZIE JÍCNU
Zaslán uživatelem/kou: vob?as pokousanej vod fre?áka (IP)
Datum: 2009-05-23, 10:44
Ahoj Všem,
tak náš fre?á?ek u kterého byl p?ed cca 2 lety diagnostikován zv?tšený jícen, za?al mít další závažné problémy.
V týdnu nám úpln? p?estal žrát a za?al být apatický (hlavn? p?estal nahán?t fretice, odmítal si i sám dojít pro Calopetku).
MVDr. zjistil teplotu 41, zv?tšenou slezinu (m?že být zp?sobeno virózou), problémy s krví (málo bílých krvinek). S tím, že podle krve je možný i onkologický nález. Doufám, že to správn? interpretuju :-) Žádné bulky na lymfatických uzlinách MVDr. nenahmatal.
Fre?ák dostal u MVDr. um?lou výživu + n?jaké antibiotikum, kdyby potíže náhodou byly virové. Poté se fre?ák trochu vzchopil.
Trochu se nají o?uchá dámské ?leny fret?í sme?ky a i nás lidi ob?as rád vidí. Mám pocit, že ho za?alo siln? bolet b?icho v dolní ?ásti......
No, uvidíme. Fre?ákovi je 5 let a zdá se, že se jeho životní pou? chýlí ke konci.

Re: MEGAESOFAGUS x ACHALÁZIE JÍCNU
Zaslán uživatelem/kou: Lída (IP)
Datum: 2009-05-23, 11:09
Z brušperského pelechu posíláme pohlazení, energii a budeme držet vše, co se držet dá. Hodn? trp?livostri a sil bojovat.

Re: MEGAESOFAGUS x ACHALÁZIE JÍCNU
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2009-05-23, 12:39
samo o sob? je neuv??itelný, jak dlouho jste vydrželi se s jeho nemocí tak úsp?šn? prát - vy i on.
držím palce, abyste i nadále dokázali p?esn? rozpoznat, co je pro n?j v danou chvíli nejlepší.

Re: MEGAESOFAGUS x ACHALÁZIE JÍCNU
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2009-05-23, 15:47
Taky moc držím palce, aby si Fre?ák ješt? pohrál a by&lo mu zase lépe! Ale jak píše Martina, p?i jeho nemoci je t?ch p?t let které si díky vaší pé?i a oddanosti žil hezký a spokojený život skoro neuv??itelných....a díky za n?.
Avatar

Re: MEGAESOFAGUS x ACHALÁZIE JÍCNU
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2010-05-13, 19:43
Zaslán uživatelem/kou: lojzinka
Datum: 2010-05-13, 19:19


Dobrý den,
mojí 2 leté frete?ce Lojzince p?ed 2 dny vet diagnostikoval megaesofangus neboli rozší?ený jícen. V sobotu zkolabovala a od té doby je na tom hodn? moc špatn?. Je malátná, apatická, p?iv?ený o?i?ka a jenom spí. Vet nám docela nekompromisn? ?ekla že máme zvážit uspání, ?ekla že jestli bude žít, tak max m?síc. Ted jsem si tu p?e?etla, že jiný fre?á?ek s tím žil skoro 2 roky normáln?. Ale Lojzince dob?e není a vet nám ?ekla, že to rozhodn? lepší nebude, naopak že to bude horší a horší. Je to strašný trápení a já bych tak moc cht?la aby tu se mnou z?stala.
Prosím nemáte s tím n?kdo n?jaké zkušenosti? Budu ráda za jakýkoliv p?ísp?vek.:´(


Zaslán uživatelem/kou: ŽoFiRo
Datum: 2010-05-13, 19:26

nejspíš záleží na tom, v jakém stadiu se na nemoc p?íjde, pokud vím, tak ten freták, který s tím žije už n?jaké dva roky se až do takového stavu nedostal. pokud je na tom fretka ale už špatn?, také bych zvažovala, jestli to ješt? prodlužovat, vylé?it se to nedá :o(

Zaslán uživatelem/kou: lojzinka
Datum: 2010-05-13, 19:36

No kdyz ona nem?la v?bec žádný p?íznaky. Nezvracela, normáln? jedla, prost? nic. A v sobotu najednou behem 10 minut zkolabovala. Jenom ležela, o?i p?iv?ený. Diagnozu nám ?ekli v úterý a dneska nám ji dali dom?.:(

Re: MEGAESOFAGUS x ACHALÁZIE JÍCNU
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2010-05-13, 19:46
lojzinko,

u koho jste byli?

fre?ák, o kterém se zmi?uješ, je pravd?podobn? zrovna ten z tohoto vlákna - a ten ješt? žije, už skoro t?i roky od zjišt?ní diagnózy. ale to je spíš veliké št?stí než pravidlo :o(



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: martina dne 13.05. v 19:47.

Re: MEGAESOFAGUS x ACHALÁZIE JÍCNU
Zaslán uživatelem/kou: lojzinka (IP)
Datum: 2010-05-13, 19:51
My jsme z P?íbrami, kde máme výborného veteriná?e, jenže je 20km od nás, takže v tu sobotu jsme jeli hned okamžit? nejblíž co to šlo na veterinu v P?íbrami, kde se dokto?i st?ídaj jak na b?žícím páse. Nejd?ív mi ?ekli cukrovka, pak nádor na slinivce a v úterý tam kone?n? došla n?jaká odbornice na fretky, která nám diagnostikovala tohle.:(

Re: MEGAESOFAGUS x ACHALÁZIE JÍCNU
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2010-05-13, 20:04
lojzinko a jde skute?n? o megaesofagus? D?lali fretce ?áká vyšet?ení (biochemie krve, RTG, sono....)?
Avatar

Re: MEGAESOFAGUS x ACHALÁZIE JÍCNU
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2010-05-13, 20:11
je dob?e, že máte veta, kterému d?v??ujete, ale v tomhle p?ípad? - jedná se opravdu o závažné onemocn?ní - neuvažujete o jízd? do prahy nebo brna? jak chylíková, tak jekl mají nesrovnateln? víc zkušeností s fretkami než jakýkoli jiný, sebelepší vet.

tím nechci nijak zpochyb?ovat stanovenou diagnózu vaší veteriná?kou nebo její odbornost, to v žádném p?ípad?. jen si myslím, že když jde o n?co tak vážného a navíc nep?íliš ?astého, bylo by dobré - pro váš klid - mít víc odborných posudk?. nejen o diagnóze, ta je z?ejm? jasná, ale hlavn? o prognózách a šancích na další život.
bu? abyste ji opravdu zbyte?n? dál netrápili, anebo abyste naopak dostali nad?ji, že za pomocí lék? a správné terapie je možné udržet nemoc v p?im??ených mezích a dop?át lojzi?ce i vám další spole?ný a relativn? spokojený život.

držím palce, abyste m?li to št?stí.

Re: MEGAESOFAGUS x ACHALÁZIE JÍCNU
Zaslán uživatelem/kou: lojzinka (IP)
Datum: 2010-05-13, 20:12
Podle toho, co jsem o tom ?etla je to opravdu ono. D?lali ji všechno a rentgeny jsem, po tom co jsem na n? v pond?lí vlítla, vid?la a po obarvení kontrastní látkou byl jícen opravdu vid?t. Ona od toho m?la ješt? infekci ve st?ev?. Tu už jí docela vymítili. Dávali jí antibiotika, Nisamox, Catosal a Ranital. Když jsme ji p?ivezli, m?la strašn? nízkou teplotu a opravdu hodn? moc vysoký cukr. A to jsme ji p?ivezli hned jak se to stalo.
Ješt? se chystám s ní zajet k jinýmu vetovi, ale myslím, že nic novýho to nep?inese. Co byste d?lali na mém míst??Utratit? Pání?ek toho fre?á?ka psal, že nakonec jsou rádi, že ho uspat nenechali..

Re: MEGAESOFAGUS x ACHALÁZIE JÍCNU
Zaslán uživatelem/kou: lojzinka (IP)
Datum: 2010-05-13, 20:18
Pro: Martina
Vyšet?it v Praze m? napadlo. Dívala jsem se na Veterinární kliniku Suchdol, kde vypadá, že jsou opravdu dob?e vybavení odborníci, jenže pak jsem nalistovala ceník a ceny n?kterých zákrok? až 20000, na tohle já prost? nemám.:( Jinak moc d?kuju, každá rada dobrá a my jsme už hodn? zoufalí.:((

Re: MEGAESOFAGUS x ACHALÁZIE JÍCNU
Zaslán uživatelem/kou: ŽoFiRo (IP)
Datum: 2010-05-13, 20:24
lojzinka, vybavení sice m?žou mít sebelepší, ale pokud se nezajímají o fretky, je to k ni?emu. takže když do Prahy, tak k n?kterýmu z jmenovaných vet?..

[ZofiZoo.mondozoo.com]




Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: ŽoFiRo dne 13.05. v 20:26.
Avatar

Re: MEGAESOFAGUS x ACHALÁZIE JÍCNU
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2010-05-13, 20:31
...nebo bych skusila v Brn? na VFU MVDr. Jekla nebo MVDr. Hauptmana.

lojzinko a neskoušela ses spojit s tim majitelem fre?íka s megaesofagusem co sem p?ed rokem psal? Nick má "vob?as pokousanej vod fre?áka" a taky sem myslím od?as psala jeho manželka pod nickem "lili" (snad se nepletu)....Možná by nejlíp poradili - veta a taky jak se o fretku starat...
Avatar

Re: MEGAESOFAGUS x ACHALÁZIE JÍCNU
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2010-05-13, 21:01
lojzinko, hledám tady na foru mail na "lili" nebo "pokousanýho..." žel maj ho v profilu skrytý...a já ho žel taky nemám :-(

Možná si tady n?kdo s nima mailem psal....?
Avatar

Re: MEGAESOFAGUS x ACHALÁZIE JÍCNU
Zaslán uživatelem/kou: lojzinka (IP)
Datum: 2010-05-13, 21:07
Pro: Johana
Tak jsem koukala, ale mail mají skrytý a poslední aktivita n?kdy v prosinci.
No máme za sebou první "krmení" a Chu? by m?la velkou, bohužel to ale nejde. Dali jsme pro jistotu jenom troši?ku..Všichni mi ?íkaj, že je taková ur?it? tím, jak tam byla v cizím prost?edí a jak jí po?ád n?ci píchali, ale já nevím...Te? dostává ješt? po?ád antibiotika a n?jaký prášek na podporu žaludku a trávení. Tak nám držte palce, budeme to pot?ebovat.:(

Re: MEGAESOFAGUS x ACHALÁZIE JÍCNU
Zaslán uživatelem/kou: lojzinka (IP)
Datum: 2010-05-13, 21:11
Pro: Johana
D?kuju moc za snahu, je to škoda, mohli by mi poradit, i když toho je hodn? napsáno v celý týhle diskuzi. Stejn? te? musíme tak akorát ?ekat a když se to nebude lepšit, budeme se muset rozlou?it.:(

Re: MEGAESOFAGUS x ACHALÁZIE JÍCNU
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2010-05-13, 21:12
lojzinko, já bych jim oboum (lili, pokousanej) i tak napsala SZ...náhoda je blbec, možná sem zrovna kouknou.

Krmíš fretku ve vzp?ímené poloze?
Avatar

Re: MEGAESOFAGUS x ACHALÁZIE JÍCNU
Zaslán uživatelem/kou: lojzinka (IP)
Datum: 2010-05-13, 21:28
Ur?it? jim napíšu..Jojo krmili jsme pekn? zp?íma, pak jsem ji ješt? 15min držela rovn? a te? už zase spinká, víc d?lat zatím nejde. Je to na Lojzince, aby zabojovala. Ješt? se chystám na potvrzení diagnozy k našemu vetovi, tak já dám v?d?t, jak to p?jde dál.

Re: MEGAESOFAGUS x ACHALÁZIE JÍCNU
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2010-05-13, 21:35
lojzinko, já stále hledám v t?ch p?ísp?vcích od "pokousanýho", jestli nenapsal n?kde kam chodili k vetovi...ale stále píše jen MVDr (bez jména)....jenže já sem pov?stná, že sem "slepejš"...když tak si ty p?ísp?vky proje? i ty....
Avatar

Re: MEGAESOFAGUS x ACHALÁZIE JÍCNU
Zaslán uživatelem/kou: ŽoFiRo (IP)
Datum: 2010-05-13, 21:39
hned na první stríánce boža doporu?ovala MVDr. Hnízda, že má s tímto zkušenosti a specializuje se na to.

[ZofiZoo.mondozoo.com]
Avatar

Re: MEGAESOFAGUS x ACHALÁZIE JÍCNU
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2010-05-13, 22:05
lojzinka napsal/a:
--------------------------------------------------
..................... Co byste d?lali na mém míst?? Utratit? .......

na vašem míst? bych ud?lala to, že bych se sebrala a jela za jeklem nebo chylíkovou a nechala si od nich potvrdit diagnózu a posoudit šance, p?ípadn? míru trápení fretky. až poté bych uvažovala o tom, jestli nechám fretku uspat nebo jestli je to zatím p?ed?asné a zbyte?né.


Re: MEGAESOFAGUS x ACHALÁZIE JÍCNU
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2010-05-13, 22:16
ŽoFiRo, jojo to sem ?etla...akorát sem nevy?etla jestli fakt byli u n?j...
Avatar

Re: MEGAESOFAGUS x ACHALÁZIE JÍCNU
Zaslán uživatelem/kou: Pavla Z (IP)
Datum: 2010-05-14, 11:53
Lojzinko, pokud se nerozhodneš t?eba pro to Brno, vytiskni svýmu veteriná?i tyto užite?né informace, t?eba se mu budou hodit.
Je to p?eklad z této knihy:

[books.google.cz]

P?eložila jsem pouze kapitolu "Terapie Megaesophagu".


K celkovému oslabení fretky s megaesophagem p?ispívá sekundární aspira?ní pneumonie, dehydratace a malnutrice. Z toho d?vodu je nutné, aby lé?ba obsahovala podp?rnou pé?i ve form? parenterálních aplikací tekutin a podávání polotekuté stravy p?i které je nutno fretku držet ve vzp?ímené poloze a nechat p?sobit gravitaci pro postup stravy do žaludku. Pokud je to možné fretka by m?la udržována ve vertikální pozici n?kolik minut po jídle. Potrava by m?la být energeticky výživná a obsahovat dostate?né množství výživových látek, aby byla pokryta metabolická pot?eba p?edešlo se tukové mobilizaci a lipidóze jater. Gastrostomická sonda je fretkami dob?e tolerovaná a m?že sloužit pro podávání nutritient?.
Je nutné podávat antimikrobiální látky (ATB) kv?li sekundární pneumonii, která se nevyhnuteln? vyvine. Primární p?í?ina vzniku megaesophagu nebyla u fretek ur?ena a prognóza fretek s megaesophagem z?stává špatná dokud p?esná p?í?ina nebude ur?ena.
Terapeutické látky, které mohou být použity jsou namí?eny proti možným p?í?inám megaesphagu. Pyridostigmin je cholinesterázový inhibitor (blokátor) používaný p?i lé?b? myastenie gravis. Pyridostigmin inhibuje destrukci acetylcholinu cestou cholinesterázy a tím podporuje transmisi impulzu p?es neuromuskulární spojení. Prednisolon se užívá k potla?ení systémové autoimunitní odpov?di a zvyšuje koncentraci krevní glukózy u hypoglykemických fretek s inzulinomem. Metoclopramid stimuluje peristaltiku distální (spodní) ?ásti jícnu a m?že být ú?inný u zví?at s transientní esophageální hypomotilitou. Indikace pro užití metoclopramidu u zví?at jsou nejednozna?né. Nicmén? protože zvyšuje tonus sval? gastrointestinálních sfinkter? (sv?ra??), m?že zbrzdit pasáž potravy skrz atonický jícen (pozn. p?ekl.:tím se vejde do jícnu mén? potravy a neroztahává se tolik ten jícen, ?eká se až potrava postoupí a krmí se další dávkou). Cimetidin je inhibitor H2-histaminových receptor? a blokuje bazální sekreci žalude?ní kyseliny. Je ú?inný v lé?b? gastritidy (zán?t žaludku) a žalude?ních v?ed?. Obojí se ?asto u fretek s megaesophagem sekundárn? vyvíjí.



Jen chci ješt? zmínit, že s tou gastro-sondou mám dobré zkušenosti v Brn? (Dr.Jekl). Jeden z mých f?e?ák? Kubík (7let) jí m?l od minulého ?íjna do letošního ledna po komplikacích, které nastaly po ECE. Manipulace se sondou je velmi jednoduchá.
n+mega+



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: martina dne 14.05. v 12:45.
Avatar

Re: MEGAESOFAGUS x ACHALÁZIE JÍCNU
Zaslán uživatelem/kou: lojzinka (IP)
Datum: 2010-05-14, 12:18
Pro: ŽoFiRo a Martina
Ur?it? se nehodlám rozhodovat podle toho co mi ?ekli na vet. klinice, kde ji hospitalizovali. Tam mi nejd?ív ?eknou, že když jí budu hlídat, že s tím žít m?že a o 2 dny pozd?ji nekompromisn?, že to cenu nemá. Dneska jedeme k našemu panu doktorovi, který jí d?lal i kastraci (bez problému) a se kterým už jsem to konzultovala. Vždycky nám pomohl, tak uvidíme te?. A kdyby to náhodou nevyšlo, tak se hned objednáme k tomu MVDr. Hnízdovi.
Dneska p?i krmení se se mnou o n?co víc prala, tak doufám, že nabírá sílu. Když vidím, co je to za práci s takovým krmením, pochybuju, že se tam s ní n?kdo takhle zabýval, aby jí každý 2 hodiny dával p?kn? zp?íma trochu dobroty, dáváme Hill´s prescription diet a rozmixovaný maso s vodou p?kn? na kaši. Akorát ur?it kolik toho dát, to je celkem problém. Dáváme zatím radši mí?.

Pro: Pavla Z
Moc d?kuju, hledala jsem o tom na netu, ale tolik toho nikde neni, tak jsem ráda, že se na to m?žu dneska veta zeptat.

Re: MEGAESOFAGUS x ACHALÁZIE JÍCNU
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2010-05-14, 12:28
lojzinko to "kolik" krmení na jednu dávku budeš muset odsledovat...ale hlavn? že je ochotná jíst.
Jak sem ?etla p?ísp?vky "pokousanýho" tak ze za?átku si myslel že fre?ák nechce jíst...?asem zjistil, že ne že by necht?l, ale že má stále plný žaludek z p?edchozího krmení (takže nemá pot?ebu jíst)....
Budu moc držet palce!
Avatar

Re: MEGAESOFAGUS x ACHALÁZIE JÍCNU
Zaslán uživatelem/kou: lojzinka (IP)
Datum: 2010-05-15, 22:26
Pro: Johana
Tak baše Lojza se zatím state?n? drží a je to o n?co lepší. Krásn? se cpe, i když já sem u toho celá vynervená, aby se neza?la dávit a neudusila se. Nabírá sílu a dneska jsme jásali nad p?kn? povedeným bobíkem.:)O?i?ka má ješt? trochu p?iv?ený.
Jinak pokousanýmu jsem poslala SZ a zatím nic, tak snad se n?kdy ozve,

Re: MEGAESOFAGUS x ACHALÁZIE JÍCNU
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2010-05-16, 09:11
lojzinky: super! Já v??ím, že si na to krmení ob? zvyknete. A ?asem jak nabydeš zru?nost se p?estaneš ty nervovat. Bude to pro tebe pracné...ale stojí to zato. Fre?ák od pokousanýho se s tim hezky srovnal, hrál si s ostatníma fretkama, byl spokojený p?es dva roky.
Moc vám oboum držim palce!

P?ípadn? skus napsat SZ i na ten nick "lili", já to kontrolovala, je to skute?n? manželka "pokousanýho". Maj te? mim?o a zdá se mi že sem ji vid?la ve vlákn? "Nová generace fretka?ú-gravidní vlákno" tak možná ona spíš vleze na forum jako její manžel.
Avatar

Re: MEGAESOFAGUS x ACHALÁZIE JÍCNU
Zaslán uživatelem/kou: lojzinka (IP)
Datum: 2010-05-18, 13:15
Pro:Johana
Tak já nevím, Lojzinka nabírá sice sílu, je to mnohem lepší, ALE nepohybuje se. Zkoušela jsem ji dvakrát pustit a pokaždý se za?ala dávit a vykašlávat.:( Myslím si že je to špatný, nem?že p?ece zbytek života neb?hat. Pokousanýmu jeho fre?ák normáln? b?hal..Navíc dokud bere atb, tak nebude mít infekci, ale až je dobere, tak nevím.:(

Jít na stránku:  Předchozí123456Další
Aktuální stránka:5 z 6


Lituji, nemáte oprávnění pro zasílání/odpovídání do této sekce.
TOPlist