Titul Matka/Ta?ka fretka 2006
Zaslán uživatelem/kou: matka fretka (IP)
Datum: 2006-09-23, 12:44
Ocen?ní Matka fretka vyjád?ené putovním pohárem ud?luje Klub chovatel? a p?íznivc? fretek osobám, které s "mate?skou" (otcovskou) láskou pe?ují o fretky v nouzi, pomáhají tam, kde to je pot?eba. Tyto osoby nemusejí být ?leny klubu a dozv?d?t se o jejich práci samoz?ejm? také m?žeme od kohokoliv. ?lenové klubu pak vyberou, komu z kandidát? toto ocen?ní klub ud?lí jako symbolické pod?kování za jeho práci. Mohou to být chovatelé, veteriná?i,... Pohár se ud?luje na jeden rok, protože lidí, kte?í v?nují opušt?ným, nemocným, hendikepovaným nebo jakýmkoliv dalším fretkám pot?ebnou lásku, ?as a vše, co je v jejich silách, nad rámec b?žného standartu, takových je ?ada.
Nejde o ve?ejnou sout?ž, ale o ocen?ní ud?lované chovatelským klubem - proto hlasují jen ?lenové. Vzdálenou inspirací bylo ocen?ní "zlatá muštelka" ud?lované Klubem chovatel? fretek Horního Porýní a Vestfálska. Pravidla ud?lování poháru Matka fretka se vytvá?ejí postupn?, diskutuje se o nich na klubových sch?zích a b?hem let se up?es?ují. Oproti p?vodnímu pravidlu neud?lovat pohár opakovan? stejné osob? nap?íklad naposledy padl návrh omezit toto omezení na p?t let.
Pohár jsem p?ed lety dostala za svou práci od ?len? klubu jako ocen?ní mé práce, ale rozhodla jsem se, že si ho nechci nechat pro sebe, protože lidí pe?ujících o fretky je celá ?ada, jen možná nejsou tak na o?ích. Hledali jsme tedy zp?sob, jakým každoro?n? vybrat, komu ho p?edat.

Letošní nominovaní:

Jana Novotná
Má doma t?i fretky, z toho dv? opušt?né, kterých se ujala. Možná si vzpomenete na lo?ský sraz a fretku Nik?u ochrnutou na zadní noži?ky, ale p?esto tak vitální, že vyvolala naprosté nadšení a umístila se na 3. míst? sout?že o nejsympati?t?jší fretku. Jana se jí ujala i p?es její postižení, n?kolikrát denn? jí masíruje podb?išek, aby se Nik?a vyprázdnila. Další opušt?nou fretku, zdravého a p?ítulného same?ka, si s partnerem vzali z útulku v Praze Jinonicích.
Iva Dolhyová
I p?es sv?j nabroušený jazyk, který znají všichni návšt?vníci diskusního fóra na www.fretka.cz, má srdce na pravém míst?, a tak nepolevuje v intenzivní pé?i o všechny opušt?né fretky široko daleko. Na ja?e ubytovala zbída?enou Mikinku, pozd?ji fre?áky ze ZOO z Ústí nad Labem, odloženou Sn?hurku... Jen co n?jakou opušt?nou fretku vypiplá z nejhoršího, vymazlí a p?edá novému chovateli, vezme „do podnájmu“ n?jakou další, která pot?ebuje teplý pelíšek.
Pavla Fabiánová
Svojí první fretku si po?ídila ve zverimexu, kde byly velmi špatné podmínky, s informací, že fretka je hlodavec a strašn? kouše. Zprvu ho cht?la jen dát do po?ádku a pak ho v?novat n?komu, kdo má fretky rád. Jak to tak bývá, po ?ase zjistila, že Ference už nikomu nedá. Ale u jedné fretky nez?stalo, za p?l roku se rozjela do Záchranné stanice v Jinonicích. Cht?la k albínovi Ferencovi mít i tmavou sami?ku. Samoz?ejm? si odnesla, jak jinak, bílého same?ka. Když ho vytáhli z králikárny, d?kladn? ji oblízal a jemným štípnutím se ujistil, že ho tam nenechá – kdo by odolal?
T?etího fre?áka do „sbírky“ si po?ídila za rok, když se v ústecké ZOO objevili dva nalezení fre?áci. První už byl u Ivy a Pavla se nabídla, že druhého k ní doveze. Když k ní dorazila, rozhodla se, že si jednoho z fre?á?k? vezme a dá mu jméno ?enda.
Mario Ander
Ujal se Pepci a Leely, kdyz byly male a zbidacene a skoncily v utulku – diky Ive se z nej dostaly a pres forum k nemu.
Dalsi byl Archie zachranen z hroznych podminek ve zverimexu, dan do kopy a predan slecne, kterou v tu dobu Mario vozil s nemocnym fretackem na Sejdr a ktere bohuzel nakonec umrel, tak nasel Archie novy domov.
Nejvetsi ale je pomoc Sisticce – bohuzel chuderka to neprezila, coz mne moc mrzi, protoze to by byla ta nejvetsi odmena, ktere by se mu za o dostalo.
Siska byla prerijena samicka, pro kterou dojel do Rakovnika. Mela holy ocasek a zada az po lopatky. Na veterine ji prohlidli, zjistili svrab, ktery vylecili a nechali ji tri tydny na aklimatizaci a pak ji vykastrovali. Tim melo Sisticce vsechno trapeni skoncit, ale bohuzel se tak nestalo..
Uz i zadicka mela krasne zarostla, jen ocasek o neco min. Siska se po kastraci vyborne zotavila, konecne to vypadalo dobre - pak se ale jeji zdravotni stav zhorsil. Vypadala jako by oslepla a neslysela - vubec nereagovala a obcas narazela do veci. V te dobe dostala prvni zachvat. Bylo to tehdy vecer, tak jeli hned na Sejdr, tu noc se to opakovalo a jeli jeste jednou - to uz si tam Sisku nechali na kapackach. Druhy den zjistili, ze ma Siska cysty na jatrech, ktere brani jatrum pracovat jak by meli a tak se Sisticce nevyzivuje mozek - chybel ji cukr. Cysty se odsaly a vsichni doufali, ze se nezacnou znovu plnit. Kdyz uz si Siska udrzela dobrou hladinu cukru mohla domu.. Dostavala rano a vecer 1/4 predisonu, ktery do ni dostat je nadlidsky ukol. Ze zacatku slo ho strkat do krku docela snadno - ale cim vic mela sil, tim vic se zakousavala do rukou. Jedine co Sisticka jedla byl meloun a tak ji ho Mario kupoval, aby do sebe dostala potrebne tekutiny a cukr. Skoro to zacalo vypadat dobre, Siska zachvaty prestala mit a bylo to dobre. Ale pak se zase zacali objevovat kazdy vecer. Nakonec Sisku hospitalizovali na Sejdru, bohuzel i dr. Chylikova zjistila, ze pro Sisku je to nejvetsi trapeni – v te dobe Sisticka byla uz slepa, kazdy dotyk ji zpusoboval nejen bolest, ale predevsim strach. Sisticka nevedela co se sni deje.. Dne 18.6. v 15:45 Sisticce dr.Chylikova ukoncila bolest a trapeni. Slyset ten Sisticky plac v posledni chvili bylo to nejstrasnejsi co se cloveku muze stat.
Kdo vi jak drahy je Sejdr, si dokaze predstavit na kolik tohle vsechno vyslo (nad desitky tisic) Mario to vse dal bez mrknuti, fretecce, kterou neznal, ktera se k nemu dostala nahodou. Dal to s nadeji, ze ji to pomuze vylecit a ona konecne prozije krasne chvile a bude kvokat s ostatnima..
Siskou to vse nekonci. Mario se ujal maleho fretciho kloucka albinka jmenem Hribek. Byl nabidnut na foru k adopci – mela ho stara pani v terarku na balkone – jakmile se k Mariovi dostal kontakt na tuto pani, hned pro nej jel a s nim na veterinu. Hribek mel jak jinak "chodici" usi a tak dostal stronghold. Ted je jiz ockovanej a pribyl k nemu kamarad. Prestoze uz mel Mario Hribka, kdyz cetl na foru o sameckovi, ktery potrebuje azyl, nevahal a nabidl ho. Myslim, ze Drakousek uz neni v azylu, ale pribyl do party na stalo..

Toto vlákno slouží k diskusi o nominovaných, zve?ejn?ní dalších d?vod?, pro? by si kdo z nich ocen?ní zasloužil. Rozhodn? sem nepat?í výpady, osobní útoky nebo jiná ?evnivost - nejde o soupe?ení, kdo se postará o víc nalezenc?, ale o výb?r toho, kdo si zaslouží ocen?ní své nezištné práce.




Celkem upraveno 2×. Poslední úprava: martina dne 31.05. v 17:17.
Avatar

Re: Titul Matka/Ta?ka fretka
Zaslán uživatelem/kou: bóža (IP)
Datum: 2006-09-23, 18:46
A protože jsem to první nakonec nepovedené vlákno založila,dodávám co jsem m?la na mysli .

Volba opravdu není o tom ,kdo kolik má doma fretek,nebo kdo jich nakrmil,vykoupal a p?edal,nebo si i p?ípadn? nechal.Na tom není nic mimo?ádného.Takže svojí nominaci považuji za zavád?jící a mylnou(vše jsem k tomu už vysv?tlila ve vlákn? o srazu).Cht?la jsem se jí vzdát,ale nedošlo mi,že bych mohla svým vlastn? sobectvím zp?sobit precedens na další ro?níky,mohla by se z toho stát sout?ž o to kdo je nejskrom?jší,at už vážn? nebo ne.Což rozhodn? nebylo mým úmyslem n?jak poškodit cokoli dobrého.

Takže já osobn? považuju jako nejv?tšího kandidáta na titul letos Janu N.protože postarat se o zubožené ,postižené zví?e,nejen ho udržet na život?,ale dokázat mu život zlepšit a zkvalitnit každodenní pé?í a cvi?ením natolik,že je to život naprosto plnohodnotný ,je podle mne úžasný ?in!

Já lobbuju pro Janu a celkem ani nezáleží ve volb?,že se letos nem?že srazu zú?astnit,sice je nám to líto,na Nik?u jsme se t?šili,šak on se n?kdo najde,kdo Jan? cenu doveze a se všemi pozdravy p?edá.

Re: Titul Matka/Ta?ka fretka
Zaslán uživatelem/kou: Iv?a (IP)
Datum: 2006-09-24, 22:03
A Jana nakonec cenu opravdu získala - chci jí moc moc pogratulovat, myslím, že ji získal ten pravý ?lov?k...
:o)
Avatar

Re: Titul Matka/Ta?ka fretka
Zaslán uživatelem/kou: Heretika (IP)
Datum: 2006-09-24, 22:51
Jani,velká gratulace!!!!:-)))

Re: Titul Matka/Ta?ka fretka
Zaslán uživatelem/kou: bóža (IP)
Datum: 2006-09-24, 22:55
Jano ,já mám takovou radost,moc gratuluju,Tob? i Nik?e !!!

Re: Titul Matka/Ta?ka fretka
Zaslán uživatelem/kou: matka fretka redakce (IP)
Datum: 2006-09-25, 09:53
P?ipojuji se ke gratulacím, opravdu ze srdce, protože potom, co jsem vloni Nik?u vid?la, byla Jana i mým favoritem. Nejenom proto, jak se o ni stará nebo kolik ?asu jí v?nuje, ale že jí dokázala dát to nejd?ležit?jší, radost ze života. Ceny už putovaly za ní, pohár bude následovat jen co na štítek vyryjeme Janino jméno :o)
Ale bylo to opravdu vyrovnané, i ostatní nominovaní získali tém?? stejný po?et hlas? a myslím si, že i oni si zaslouží velké uznání.

Re: Titul Matka/Ta?ka fretka
Zaslán uživatelem/kou: JanaN (IP)
Datum: 2006-09-25, 10:01
D?kuji všema za gratulace!!Mám z toho velkou radost,opravdu jsem ne?ekala,že by to vyšlo.Ješt? jednou díky za podporu.
Jen m? mrzí.že jsme se nemohli zú?atnit.

Re: Titul Matka/Ta?ka fretka
Zaslán uživatelem/kou: HelenaG (IP)
Datum: 2006-09-25, 14:31
Jani, jsem dojatá a mám velikou radost. Móóóc gratuluju.

Re: Titul Matka/Ta?ka fretka
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2006-09-25, 14:41
jéžiš, já gratulovala ve "špatném" vlákn?!!

tak znova:

up?ímná gratulace Matce Fretce! ;o)

Re: Titul Matka/Ta?ka fretka
Zaslán uživatelem/kou: majda (IP)
Datum: 2006-09-25, 14:43
I já Jan? moc gratuluju :-)
Avatar

Re: Titul Matka/Ta?ka fretka
Zaslán uživatelem/kou: HelenaG (IP)
Datum: 2006-09-25, 14:53
MF - co kdyby se Jan? p?edal pohár na procházce - srazíku v Rokycanech? Myslím, že taková událost by si zasluhovala trochu oficieln?jší atmosféru a i když bude srazík bez programu, dorazí na n?j dost lidí, aby byla vytvo?ena alespo? trochu sváte?n?jší atmosféra. Do konce tohoto týdne bych se m?la dozv?d?t volný termín pro místo setkání.
V?as dám v?d?t na vlákno "Plze?áci".

Re: Titul Matka/Ta?ka fretka
Zaslán uživatelem/kou: matka fretka redakce (IP)
Datum: 2006-09-25, 15:03
To je super nápad!

Re: Titul Matka/Ta?ka fretka
Zaslán uživatelem/kou: Dodi (IP)
Datum: 2006-09-25, 15:33
Gratuluji Jan? k ocen?ní :-)

Protože se nem?žu dostat u delších p?ísp?vk? k napsání odpov?di (nad 300 p?ísp?vk? m? to tam nepustí), tak využívám tohle téma k pogratulování všem úsp?šným vnou?at?m Dutche a Pimpy v jejich úsp?chu na pražském srazu. D?láte mi radost, jen tak dál :-)

307-515-842
Avatar

Re: Titul Matka/Ta?ka fretka
Zaslán uživatelem/kou: vladimír (IP)
Datum: 2006-09-25, 15:39
Taky gratulujeme Jan? k ocen?ní. Sou?asn? i všem ostatním nominovaným, kte?í podle mn? jako by dostali stejné ocen?ní, aspo? já osobn? je tak beru.
Avatar

Re: Titul Matka/Ta?ka fretka
Zaslán uživatelem/kou: matka fretka (IP)
Datum: 2006-09-25, 20:54
Naprosto souhlasím, uznání si zaslouží rozhodn? všichni.
Avatar



Lituji, nemáte oprávnění pro zasílání/odpovídání do této sekce.
TOPlist