Falešná b?ezost
Zaslán uživatelem/kou: Erin (IP)
Datum: 2006-01-13, 16:47
Kone?n? se vzpamatovávám z toho, že nebudeme mít miminka a chci se zeptat hlavn? Matky fretky a Lee, jak je to s falešnou b?ezostí u fretek.
Albínka byla regulérn? nakryta, 30 den na sono zv?tšená d?loha a dle veta "n?co tam je, ale jestli opravdu, to vám ne?eknu, fretky jsou mrchy, tam poznáte b?ezost naprosto spolehliv? až když vám to kníká v koší?ku" a pak ješt? dodal n?co v tom smyslu, že ty moje jsou mrchy obzvláš? vype?ené. 46. den po nakrytí jsem volala vetovi, že je na kraji termínu, jestli mám p?ijet. Vyptal se, zda sami?ka baští b?há a v?bec se chová normáln?. Když jsem ?ekla, že ano, tak doporu?il p?ijet až další den, pokud se v noci n?co nenarodí, že je veliká zima a nebezpe?í prostydnutí (bylo opravdu - 11). V noci Albínka kníkala jako na miminka a porodila zbytn?lou d?ložní tká?. Ráno pak kousala a hlídala koší?ek, ve?er už nic a další den s povd?kem p?ijala, že byla pušt?na do skupiny. Výtok (našt?stí) nemá žádný, je veselá, jen chvílemi tahá do hnízda Kazinu a Iris.
Prosím, máte n?kdo podobnou zkušenost?


(vloženo moderátorem - falešná b?ezost také zde [forum.fretka.cz])
fal+



Celkem upraveno 3×. Poslední úprava: martina dne 28.06. v 19:34.
Avatar

Re: Falešná b?ezost
Zaslán uživatelem/kou: Dodi (IP)
Datum: 2006-01-14, 09:16
Erin...to m? moc mrzí...my jsme prod?lali falešnou b?ezost 3X taky u bílé fretky...chovala se jako budoucí máma, b?íško nafouklé, struky taky, ale pak ze dne na den splaskla bez jediné známky porodu, oteklé pochvy nebo krvácení...

Vloni se mi stalo u 2 sami?ek n?co podobného a tím rozdílem, že Kikina byla na ultrazvuku v polovin? b?ezosti a mladé tam byli vid?t, z?eteln? aspo? 4...porodila jen 1 nedoch?d?e a to za pár hodin um?elo.
To stejné se stalo s necht?n? nakrytou Cindy...taky 1 polomrtvé. Domnívám se, že je to genetická záležitost, ob? sami?ky jsou podobné typem a s bílými znaky a rovn?ž tak Dutch, který je kryl.
Možná i u tebe zapracovala p?íroda, protože se mi nezdá, že by u falešné b?ezosti cokoliv sami?ka m?la porodit, spíše ty mladé t?lo strávilo a zbyla jen ta placenti?ka. Ale to ti už líp poví a potvrdí nebo neguje MF.

307-515-842
Avatar

Re: Falešná b?ezost
Zaslán uživatelem/kou: Jan?a (IP)
Datum: 2006-01-14, 19:14
Také se mi zdá, že to nebyla falešná b?ezost jako taková, zvlášt? kv?li tomu, že sami?ka porodila cosi jako placentu, nebo možná i ne zcela vst?ebané plody (plod), nevím p?esn?, jak to funguje u fretek, ale falešná b?ezost se vyzna?uje tím, že se sami?ka chová jako b?ezí, má zv?tšené b?íško, struky, s p?ibližujícím se termínem "porodu" se m?že za?ít starat o hra?ky (zvlášt? pískací atd.), m?že mít i lehký výtok, ale opravdu by p?i falešné b?ezosti nem?la nic porodit, protože by v d?loze prost? nem?lo nic být, pokud se v d?loze neuhnízdí vají?ko, nem?la by vzniknout ani placenta a plodové obaly. Proto se spíše domnívám, že sami?ka byla b?ezí a plody z n?jakého d?vodu odum?ely a sami?ka poté porodila pouze ne zcela vst?ebanou tká?. Pokud totiž sami?ky jakýchkoliv placentál? potratí v první polovin? b?ezosti, tak se plody vst?ebají a nikdo ani nemusí nic poznat. Domnívám se, že u fretek by to m?lo také takto fungovat. Pokud se mýlím, tak mi to snad odpustíte, ale takhle jsme se to u?ili ve škole - sice se to týkalo hospodá?ských zví?at, ale s drobnými odchylkami by to m?lo platit všeobecn?.

Re: Falešná b?ezost
Zaslán uživatelem/kou: Yasmin (IP)
Datum: 2006-01-14, 20:05
Erin: a nemuze to byt tim, ze Sixtus je z pribuzenskeho vztahu, takze "zasahla" priroda?
Myslim, ze by stalo za to zkontrolovat sourozence, pokud se u nich stane neco podobneho, vykastrovat je :o( Prece jen nekde se nemusi mladatka "vstrebat", ale narodit postizena, nebo to muze ublizit samicce.
Avatar

Re: Falešná b?ezost
Zaslán uživatelem/kou: MajaZ (IP)
Datum: 2006-01-14, 21:31
To Janca: suhlasim...tiez sme sa to takto ucili. Nasa Sara mala minuly rok fal. brezost 3x a len pri druhej mala krvavy vytok, ale regulerne nakryta nebola.
Avatar

Re: Falešná b?ezost
Zaslán uživatelem/kou: Erin (IP)
Datum: 2006-01-16, 11:12
Albína m?la miminka p?ed dv?ma lety s tcho?ovitým samcem, všechno bylo v po?ádku. Iris, sestra Sáry, m?la miminka loni s bratrancem, jedno z nich je Sixtus. Pokud by se potvrdila genetická vada o které píše Yasmin, tak samoz?ejm? p?jdeme na návšt?vu k pánovi v bílém.Prosím majitele st?íbr?ák? - napište, jak jsou na tom vaši synci a dcerky.
Avatar

Re: Falešná b?ezost
Zaslán uživatelem/kou: Yasmin (IP)
Datum: 2006-01-16, 15:55
Erin, pozor ale bratranec to neni (maji stejneho otce) :o( Urcte to hlidat.. Drzim palecky, aby to byla spis nahoda :ó(
Avatar

Re: Falešná b?ezost
Zaslán uživatelem/kou: Lee (IP)
Datum: 2006-01-18, 10:23
Ja si taky myslim, ze to mohlo byt cokoli, co donutilo Albinku vstrebat. Pokud porodila placentu, nebyla to falesna brezost.
Co mohlo byt tim podnetem pro vstrebani? Cokoli - zradlem pocinaje, "prirodou" konce. Vsak u zen se to taky stava, ne? :-(
Avatar

Re: Falešná b?ezost
Zaslán uživatelem/kou: Jan?a (IP)
Datum: 2006-01-18, 21:47
Stává se to úpln? všude, jen u každého druhu v jiné mí?e. Jsou druhy citliv?jší na stres a druhy, které by "na sob? nechaly d?íví štípat", ale je to hodn? ovlivn?né individualitou daného jedince. U druh?, Které mají více mlá?at ve vrhu je b?žné, že je oplodn?no více vají?ek, než se poté narodí mlá?at. N?která vají?ka se prost? vst?ebají b?hem b?ezosti jaksi samovoln?, aniž by to poškodilo jiné plody... Takový p?irozený výb?r... Ale p?im?t sami?ku ke vst?ebání plod?, p?ípadn? k potratu m?že opravdu cokoli - žrádlo, nemoc, nachlazení, stres, zán?t, u n?kterých druh? (nevím zda je to možné i u fretek, ale t?eba u koní dost ?asto) m?že vst?ebání/potrat zp?sobit i p?ítomnost jiného samce, než který je otcem mlá?at... P?íroda je opravdu n?kdy nevyzpytatelná a mocná ?arod?jka.

Re: Falešná b?ezost
Zaslán uživatelem/kou: Yasmin (IP)
Datum: 2006-01-18, 22:09
Janco u fretek ten samec asi ne - zalezi teda rijnej, ale znam spoustu nakrytych samicek co porodily a mely u sebe samce - ale vetsina snad kastrati.. :o)
Je vice moznosti je to fakt, ale prece jen kdyby zradlo a podminky - mely by asi velkochovy utrum :o) Tam ze sebe samice vydaji vsechno a rodi i 3x do roka..
Avatar

Re: Falešná b?ezost
Zaslán uživatelem/kou: Jan?a (IP)
Datum: 2006-01-19, 00:16
Yasmin: jen jsem dávala p?íklady z praxe - sice u jiného druhu, ale t?eba u vlk?, lv? a jiných se m?že stát to samé co u t?ch koní... Neví se nic moc o tom, co to vlastn? zp?sobuje, spekuluje se o tom, že to snad mají na sv?domí hormony, ale nic ješt? není podložené n?jakým výzkumem... Jen m? tak napadlo, že by u fretek mohlo docházet k n??emu podobnému, i když to asi nebude zrovna tenhle konkrétní p?ípad, který se tu ?eší...

Re: Falešná b?ezost
Zaslán uživatelem/kou: Yasmin (IP)
Datum: 2006-01-19, 16:54
Janco chapu - ja jen napsala - jak vidim tento nazor.. :o)
Avatar

Re: Falešná b?ezost
Zaslán uživatelem/kou: HelenaG (IP)
Datum: 2006-05-29, 11:43
Ahoj. Setkali jste se n?kdo ve falešné b?ezosti u své fre?ulky s tím, že by si adoptovala sv?j ocásek? Stalo se to u ro?ní sami?ky mé kamarádky. Jejich fre?ulka si nikdy n?jak moc nehrála s plyšá?ky a nyní ve fal.b?ezosti adoptovala vlastní ocásek. Je to moc tristní pohled na to, jak ho opatrn? uchopí uprost?ed a to?ivými pohyby t?la - jako na zpomalené to?n? se sune s ocáskem v tlami?ce do bezpe?í pelíšku. P?inesla jsem jí plyšá?ky našich fre?ulek, ale neadoptovala je.

Re: Falešná b?ezost
Zaslán uživatelem/kou: Yasmin (IP)
Datum: 2006-05-29, 12:40
:oD tak to uz je dokonalost sama :o) no ony si neco vyberou a jine veci uz neakceptuji.. Takze kdyz ji chces vymenit plysaka, nepodari se to. Stejne tak kdyz si samicka adoptuje jinou dospelou samicku a ty ji treba pak das mlade, ona ho spis uz bude brat jako vetrelce a dokonce to mlade napadne..
Avatar

Re: Falešná b?ezost
Zaslán uživatelem/kou: HelenaG (IP)
Datum: 2006-05-29, 14:34
to Yasmin - tomu v??ím. Naše ro?ní Ája adoptovala naší další fre?ulku - 4 letou, která by jí mohla d?lat babi?ku. Up?ímn? mi bylo Bobinky líto co si od nové "mámy" musela vytrp?t za peskování a odtahování do pelíšku. Jinak Ájinky sestra, která si k nám ob?as chodí hrát se rázem stala vet?elcem a tak jsme museli do?asn? návšt?vy ukon?it.Našt?stí se chýlíme ke konci fal. b?ezosti - to si všichni oddychneme. Já jsem totiž byla další adoptovaná a taky jsem to ob?as p?kn? schytala, když jsem se necht?la vt?snat k nim do pelíšku. Ta pane?ku p?kn? nadávala.....



Lituji, nemáte oprávnění pro zasílání/odpovídání do této sekce.
TOPlist