Jít na stránku:  12Další
Aktuální stránka:1 z 2
ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2009-10-17, 00:37
Odpovídá MVDr. Lenka Vít?zníková (Lee)
D?lá to ve svém volném ?ase a zdarma,
takže m?jte strpení a pochopení, když nebude Váš dotaz zodpov?zen okamžit?.

PORADNA NENÍ UR?ENA PRO AKUTNÍ P?ÍPADY.
Její charakter je konzulta?ní, na dálku nelze stanovovat diagnózu ani ur?ovat medikaci.
Pokud si myslíte nebo se obáváte, že Váš problém nesnese odkladu,
JE?TE SE SVÝM ZVÍ?ETEM K VETERINÁ?I !!


Než se za?nete ptát,
projd?te si již zodpov?zené dotazy a také se zkuste podívat do zde nabízených vláken - velmi pravd?podobn? naleznete odpov?? v n?kterém z nich:


KAM JÍT NA VETERINU

P?ÍPRAVA FRETKY NA OPERACI A POOPERA?NÍ PÉ?E

LÉKY (vhodné/nevhodné, dávkování...), LÉ?BA, DIETA p?i...

O?KOVÁNÍ

NEJ?AST?JŠÍ DOTAZY aneb FRET?Í PORADNA

PRVNÍ POMOC CHOVATEL?M (budoucím, za?ínajícím i všem tápajícím )

POCHYBENÍ VETERINÁ?E - a jak dál




Dotazy nesouvisející se zdravotním stavem fretek nebo veterinární pé?í
budou automaticky smazány, resp. p?esunuty.




Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: martina dne 17.01. v 22:29.

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: Erin (IP)
Datum: 2009-10-17, 22:30
PO ÚRAZE - ZLOMENÁ NOHA

Mám fretku po úrazu (zlomená nožka). Byla ošet?ena, nožka je zhojená a pln? funk?ní, není citlivá na dotek,v míst? zlomeniny je p?i pe?livé prohlídce hmatný svalek.Prosím o radu, které potravní dopl?ky by byly vhodné v rekonvalescenci.


ODPOV?? VETERINÁ?E:

Kost je zivy organ, stejne jako kazdy jiny, podlehajici neustale remodelaci, v zavislosti na zatezi (silach a smerech, ve kterych na kost pusobi) se architektonika kosti neustale prestavuje. Kalus je fyziologicka odpoved na hojeni fraktur, zejmena tech, ktere nebyly osetreny implantatem.

Pokud je koncetina pohybliva, nebolestiva, ma zachovane krveni a adekvatni inervaci, nechala bych tomu volny prubeh. Potravni doplnek tezko zaridi odbourani nadbytecne kostni tkane (tyto pripravky existuji, ale jsou ve stadiu studii u koni, u fretek ani nahodou), predpokladam, ze se kalus casem bude zmensovat ci spise formovat podle zateze, ktera bude na koncetinu kladena.



Celkem upraveno 4×. Poslední úprava: martina dne 13.05. v 21:45.
Avatar

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: Lída (IP)
Datum: 2009-10-18, 19:07
VÝTOK Z VULVY

Mám vykastrovanou, dvouletou fretku, která má výtok z vulvi?ky a na veterin? v Ostrav? byly n?kolikrát v mo?i nalezeny zán?tlivé bakterie . U Dr.Jekla byla ud?lána všechna pot?ebná vyšet?ení. V krvi má zvýšenou hladinu bílých krvinek, v mo?i jsou bílkoviny. V dob? vyšet?ení v Brn? byly zán?tlivé bakterie už p?elé?eny. Hladina hormonu v norm?. V b?íšku nejsou zbytky vaje?ník? ani d?lohy. Orgány zv?tšené nemá. Prý by to mohl být únik mo?i po kastraci.

Jak o takovou fretušku pe?ovat?? Za?aly jsme každý den omývat vulvi?ku gelem pro intimní hygienu a slabým roztokem kontryhelu. Co ješt?..


ODPOV?? VETERINÁ?E:

Ja osobne bych se nejprve patrala po puvodu vytoku - rozumnej: omyvat je fajn (kontryhel asi fajn, u lidskych intimgelu bych byla opatrnejsi, hermanek, repik, cosi takoveho klidne, rebricek...), ale omyvanim se to nevyleci.

Da-li se lecit postkastracni inkontinence u fen, predpokladam, ze s patricnou opatrnosti by se dala resit i u fretky. Pokud se jedna o vlekly zanet nekde v mocovem ustroji (od ledvin po vulvu), melo by se to take resit.

Takze ja osobne bych odebirala krev, klidne i opakovane delala rozbor toho vytoku, krome toho by me zajimal rozbor moci (idealne z cystocentezy) a mozna i posevni cytologie.

Nicmene strilim panubohu do oken, protoze tady si nejsem jista, CO je u tehle fretky povazovane za problem - zda fakt, ze MA vytok (a co s tim), nebo JAK pojednat peci o fretku s vytokem.



Celkem upraveno 4×. Poslední úprava: martina dne 13.05. v 21:45.

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: ronnie (IP)
Datum: 2009-10-20, 18:38
ONEMOCN?NÍ SRDCE

Dobrý den, mám 4 letou fre?ulu a dneska ji zistili zv?tšené srdí?ko, které ji tla?í na dýchací trubici (v noci se dusí). Paní doktorka s tímto bohužel nemá zkušenosti a proto sem se cht?la zeptat co by bylo vhodné ji dávat a jak o ni pe?ovat. Prozatím mám tabletky Karsivan.
D?kuji moc za odpov??


ODPOV?? VETERINÁ?E:

Navstivit kardiologa, tedy toho, kdo rozumi srdci. Pokud kardiolog nerozumi fretkam, muze konzultovat s veterinarem, ktery ma fretku v osetrovani, fretkam rozumi a nerozumi srdci. Pokud rozumi fretkam i srdci - bingo. Zalezi na tom, odkud jste, popr. jak jste ochotni dojet, ci jak jste ochotni lecbu financovat.

"Zvetsene srdicko" je popis stavu, nikoliv diagnoza (zvetsene muzou byt ruzne casti, z ruznych pricin). Lecit po internetu se neda. Zejmena ne bez vysetreni. Karsivan by uskodit nemel, dalsi medikaci a stanoveni davek by mel posoudit nekdo, kdo fretku videl, vysetril a srdci rozumi.



Celkem upraveno 4×. Poslední úprava: martina dne 13.05. v 21:44.

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: stulitt (IP)
Datum: 2009-10-23, 17:00
NADLEDVINKY

Dobrý den,
mám p?tiletou kastrovanou (pouze ovariktomie) sami?ku. Od kv?tna 2009 oteklá vulva, alopacie na hlav? a bríšku. Receptal nezabral, takže d?láno sono a krevní testy (sono - nadledvinky velikostn? v norm?, levá o n?co v?tší než pravá, krev - v norm?, ale hodnoty lehce nad pr?m?r). Podány léky (název dodám), alopecie ustoupila, vulva splaskla. Nedávno (cca m?síc) za?ala op?t "plešat?t", tentokrát na zádí?kách, vulvu má ale nenateklou. Dnes prohlídka u veta, levá nadledvinka palpa?n? v?tší. Ud?lány st?ry (jestli nejde o svrab - negativní), testy na plíse? (výsledky budou v pátek), odebrána znovu krev a poslána do laborato?e (výsledky v pátek). Pokud nebude krev v po?ádku a vše tomu nasv?d?uje (alopacie, palpa?n? v?tší levá nadledvinka), byl mi nabídnut preparát SUPRELORIN. ?etla jsem o n?m již tady na fóru, ale tenkrát byl ve fázi "pro psy a ko?ky ano, pro fretky nevíme", nyní mi vetka ?ekla, že p?ed m?sícem byla na seminá?i a že preparát je již schválen i pro fretky, že už n?kolik fretek v Plzni ho má. Cht?la bych si tedy toto tvrení ov??it i u jiného veteriná?e, protože mi tato varianta samoz?ejm? p?ipadá lepší, než operace. D?kuji za odborný názor.


ODPOV?? VETERINÁ?E:

Osobni zkusenosti s timhle preparatem nemam, dle vyjadreni vyrobce/tuzemskeho distributora by mel byt pro fretky schvaleny.

Jevi se to jako nadejna varianta, zejmena v zahranici docela dost vyuzivana. Nicmene zkuseni zahranicni veterinari mi rikali "zalezi na povaze veterinare - ja jsem internista - ja aplikuju suprelorin. Chirurg zase bude preferovat cestu chirurgie".

Co se meho nazoru tyce - pokud je opravdu problem v tumoru nadledvinek - aplikovat podkozni implantat zvladne vicemene kdokoliv jakkoliv, oddoperovat nadledvinky s vyhlidkou mozne plastiky cev - to chce asi nejake zkusenosti a ne kazdy se do toho pusti.

Nevim, co je lepsi. Ja bych do toho asi u sve fretky sla.

stulitt+Rody+Basty+Samu+Kiki :-)
www.stulitts-pets.wbs.cz



Celkem upraveno 5×. Poslední úprava: martina dne 13.05. v 21:44.
Avatar

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: Galina (IP)
Datum: 2009-11-06, 09:20
UKON?ENÍ ?ÍJE - SAMICE

Dobry den.
Mame 1,5 ro?ni sami?ku.A mame problem s ukon?enim ?iji.Je to už ponekolikate tento rok a vždy Pregnyl zabral napoprve.Tentokrat už dostala druhou injekci Pregnilu a nic.Nadledvinky to s velkou pravdepodobnosti nejsou.Ten samy problem jsme meli i u starši sami?ky.Proste na opakovane ?ije Pregnyl p?estava u?inkovat.A tak starši sami?ka podstoupila kastraci v ?iji.U mladši to nep?ipada v uvahu.Je to drobe?ek.Važi 560-600 g.A ted' co s tim:
1.Pokra?ovat hormonalne ukon?eni ale Receptalem?
2.Podstoupit kastraci v ?iji?
Ani jedno rešeni mne nep?ipada spravne.
Dekuji za odpoved'


ODPOV?? VETERINÁ?E:

Dobry den, vezmu to postupne:

- neuvadite, jak dlouho je jiz fretka v riji, popr. jak dlouho se o ukonceni rije snazite. Casovy faktor je treba vzit v uvahu pri volbe dalsiho postupu.

- vic nez na zhodnoceni "mala fretka vs. velka fretka" bych se zamerila na jeji zdravotni stav a kondici. Kastrovala jsem svou vlastni prvni fretku - a jestli mela 500g, tak to bylo hodne (ta druha, "velka", mela 650g, tusim). Zhodnoceni zdravotniho stavu by mel provest vas veterinar.

- pokud Pregnyl nezabral po prvni aplikaci, zkusila bych ho jeste reaplikovat, popr. bych se uchylila k aplikaci Receptalu (tam obecne byva potreba reaplikovat, i z mych zkusenosti). Podporit ucinek je jeste mozno zaviranim samicky do tmy, nicmene samo o sobe to asi nebude moc ucinne a ani ted, kdy se den prirozene zkracuje se bojim ,ze vysledek nebude zarivy. Jako dalsi "podpurna" metoda je casto citovane drazdeni v oblasti delozniho krcku (stimulace ovulace). Cetla jsem o tom vic, nez jsem videla uspesnych zakroku v praxi. Ale vas vet to klidne zkusit muze, doma bych to chovateli zkouset nedoporucovala.

- kastrace. Tady bych se rozhodovala prave podle toho zdravotniho stavu fretky. Nekdy proste je nutno vykastrovat i rijnou samicku. Na zaklade laboratornich vysledku a klinickeho nalezu zhodnoti vas veterinar. Po netu soudit obtizne.

- aplikace Superlorinu. V zahranici se pouziva, da se aplikovat i v prubehu rije. Kdo tento implantat pouziva v tuzemsku nevim, ale na trhu je. Osobni zkusenosti s nim nemam.



Celkem upraveno 3×. Poslední úprava: martina dne 13.05. v 21:44.
Avatar

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: Lee (IP)
Datum: 2009-11-13, 20:38
Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: Leny
Datum: 2009-11-07, 10:19

NESPECIFICKÁ BOLEST V HRUDNÍM KOŠI

Krásný den Vám všem! Obracím se na Vás s dotazem ohledn? zdraví mé 2, 5 leté fretky J?linky. Je to kastrovaná sami?ka.V tomhle m?síci, když ji vytahuji z klece bolestiv? na?íká a sy?í p?i jákémkoliv hmatu v oblasti hrudní?ku, zhruba uprost?ed hrudi.A beru ji jemn?. Je fakt, že když ji nechám delší dobu prob?hnout, tak když ji op?t vezmu, stejným hmatem, tak už nek?i?í ani nesy?í.V?tšinou sy?í a na?íká když se probudí.Co myslíte, že to je? Žádný novotvar ji ale nenahmatám. Je fakt, že v sou?asnosti její zájem o prob?hnutí se omezuje na brzkou ranní dobu, jinak celý den spí až do druhého rána. N?co s ní ur?it? musí být.Napadlo mne, zda by nemohla být p?eleželá, ?i co.Ve?er ji nebudím, jelikož tak sladce spí. Nebo bych ji m?la budit?Aby se probudila?A ješt? mne napadlo, zda ji nebolí ta jizva po operaci. Vždyt u lidí ob?as p?etrvávají bolesti po starých opera?ních ranách, zvlašt? se projeví v podzimním listopadovém období, jeliž je studené prom?nlivé po?así. Je to možné?Jinak, když je ráno venku, má náladu, hraje si a žere dob?e. D?kuji za odpov?d


ODPOV?? VETERINÁ?E:

Nepredpokladam, ze by bolestivost v oblasti hrudniku byla zpusobena bolestivosti po operaci (pokud se jedna o kastraci, jak predpokladam). "Prelezeni" si myslim, ze u takto maleho zviratka pripada v uvahu az po delsi dobe lezeni ve stejne pozici - prolezeniny postihuji pacienty dlouhodobe neschopne pohybu, zejmena tezke a zejmena v oblastech, kdy velka hmotnost tlaci na maly okrsek tela dotykajici se podlozky (napr. klouby tarzu-kotniku u velkych plemen psu, treba u tosa inu, doga,...).Cim je to zpusobeno u Vasi fretky si opravdu po internetu netroufnu odhadovat.

"Budit, aby se probudila", je nesmysl. Je mozne, ze se jedna pouze o snizenou aktivitu, ktera nastupuje s pribyvajicim podzimem/zimou u vetsiny fretek, ale je take mozne, ze snizena aktivita je zpusobena nejakou zdravotni komplikaci. Proto bych doporucovala vysetreni u veterinare.



Celkem upraveno 3×. Poslední úprava: martina dne 13.05. v 21:43.
Avatar

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: Lee (IP)
Datum: 2009-11-13, 20:41
Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: werunci
Datum: 2009-11-09, 22:10

ÚNAVA, LENOST, APATIE (?)

Dobrý den, cht?la bych znát váš názor. Mám rok a 4 m?síce starého same?ka. Je kastrovaný. Do minulého týdne byl bláznivý, rád si hrál, dožadoval se naší spolupráce, žádná kytka mu neunikla.bylo to takové naše kvítko. Ale již týden je takový líný,v?tšinu dne prospí a celkov? se nezajímá o nic. Párkrát se rob?hne a jde spát - bu? do klece, nebo k do naší blízkosti. Ale žere normáln?, pamlsky si hledá, pije.. Nevíme, zda je to v?k?m, a už není v pubert?, nebo je s ním n?co v nepo?ádku. :(
Díky za odpov??..


ODPOV?? VETERINÁ?E:

Fretky obecne s pribyvajicim podzimem/zimou zacinaji byti spavejsi, linejsi, vetsinou o to vice zerou. Je to fyziologicky jev souvisejici se zkracovanim svetelneho dne.

Pokud se jinak chova normalne, da se usuzovat, ze se opravdu jedna o toto sezonni snizeni aktivity. Nicmene pro potvrzeni/vylouceni je vhodne nechat fretaka vysetrit u veterinare, podle popisu opravdu nejde diagnostikovat, lze se jen domyslet.



Celkem upraveno 3×. Poslední úprava: martina dne 13.05. v 21:43.
Avatar

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: Erin (IP)
Datum: 2009-11-19, 16:50
CH?IPKA - PREVENCE

Jak preventivn? ochránit fretku v dob? ch?ipkové epidemie?


Zaslán uživatelem/kou: Pišta
Datum: 2009-11-19, 17:53


A co ta populární MEXICKÁ ch?ipka? Dá se to u fretek poznat?D?kuji.


ODPOV?? VETERINÁ?E:

Zakladnim pozadavkem na prevenci prenosu chripky (libovolneho kmene) z cloveka na fretku je zamezeni kontaktu fretky s nemocnou osobou (idealne po dobu nemoci nesdilet stejne mistnosti, napr.).

Nespecificky je mozno bezpochyby podporovat imunitu ruznymi pripravky, ale na toho se nelze spolehat jako na zakladni kamen prevence!

Co se tyce diskutovaneho kmene A/H1/N1 2009, byl prokazan prenos s klinickymi priznaky u kocek a fretek. Prenos v opacnem smeru (ze psa, kocky, fretky na cloveka) zatim nebyl prokazan.

Vsechny "popularni" chripky jsou vpodstate jedinecne jen proto, ze maji "vlastni" jmeno. Samozrejme ma kazdy kmen viru sve oznaceni, ale pro potreby nafukovani medialnich bublin se cas od casu nejaka pojmenuje (byla tu ptaci, praseci, kdysi davno spanelska a buhvijaco maji jeste novinari v zaloze).

Co se tyce prevence u lidi, doporucuji tento odkaz: [www.pismak.cz], protoze nejhorsi, nejhorsi je smrt z leknuti (jo a smich prodluzuje zivot, pry:-)



Celkem upraveno 3×. Poslední úprava: martina dne 28.05. v 23:54.
Avatar

KASTRACE
Zaslán uživatelem/kou: pajinka (IP)
Datum: 2009-12-08, 23:13
KASTRACE SAMICE

P?eju hezký den,

cht?la jsem se Vás zeptat na kastraci u sami?ek. Na?etla jsem už spoustu materiál?, ale ?ím víc toho ?tu, tím víc se toho zákroku bojím. Mám sami?ku narozenou 11.5. letošního roku. Nakrývání neplánuji, mám ji jako mazlí?ka. Vzhledem k problémovosti ?íje u sami?ek jsem se tedy rozhodla, že ji nechám vykastrovat. Do?etla jsem se, že kastrace by m?la prob?hnout nejd?íve mezi 6. a 8. m?sícem. Nyní jsme v 7. Jsme z Chebu, ale nemyslím si, že by byli poblíž veteriná?i, kte?í by si v?d?li rady s frete?kou, tudíž bych ji ráda odvezla na kliniku do Plzn?. Nem?že jí ta cesta po zákroku n?jak uškodit?
Myslíte, že mám po?kat na první ?íji a pak ji teprve objednat na zákrok?

Pro m? by to bylo pohodln?jší po Vánocích, protože budu mít zkouškové období a m?žu to naplánovat tak, abych s ní byla po?ád doma. Ale o m? tu nejde, takže pokud je operace vhodná až po ukon?ení první ?íje, za?ídím se podle toho. Ješt? jsem se cht?la zeptat, jak zabráním tomu, aby si p?ípadn? nepoškodila stehy? Chci být na všechno p?ipravená.

d?kuji P.


ODPOV?? VETERINÁ?E:

Ad kastrace - urcite bych pockala na probehnuti první rije. Udaje o 6.-8. mesici (ci jakekoliv jine) jsou naprosto orientacni, vetsinou fretice poprve riji v roce nasledujicim po roce narozeni - takze zalezi na dobe, kdy se narodily (ma prvni fretka byla dubnova a prvni rije probehla odhadem dalsi rok v breznu (= 11 mesicu), me stribrne mimco se narodilo na prelomu cervence/srpna a odrijeno mela v unoru (= 6 mesicu).

Ad prevoz - cesta by po kastraci vadit nemela, za predpokladu, ze budete mit zajisten nejaky odvoz tak, aby fretice neprochladla (narkoza ovlivnuje termoregulaci), stat pulhodiny na vymrzlem autobusaku a cekat na zpozdeny autobus nevidim jako optimalni reseni, zatimco odvoz autem (od baraku do baraku) si myslim, ze je OK.

Ad poskozeni stehu - fretky si obecne stehu moc nevsimaji, mam zkusenost, ze cim vic se clovek jim snazi "pro jistotu" pristupu ke stehum branit, tim vic maji pocit, ze se neco deje, co stoji za zkoumani. Vhodnym resenim jsou tzv. intradermalni stehy, stehy, ktere prochazeji tloustkou kuze jakoby naplocho, narozdil od tech "obycejnych uzlickovych", ktere prochazi celou tloustkou kuze a jsou vyvedeny na povrch. Prvne jmenovane nikde nekoukaji a neprovokuji fretku k tomu, aby si jich vsimala. V pripade nouze lze pouzit nejake modifikace "alzbetinskeho limce", nekteri chovatele ho vyrabeli napr. z kelimku od jogurtu, ale ja osobne jsem to pro sve fretky ani pro fretky klientu zatim nepotrebovala.



Celkem upraveno 4×. Poslední úprava: martina dne 13.05. v 21:43.

Re: KASTRACE
Zaslán uživatelem/kou: majda (IP)
Datum: 2009-12-09, 09:00
PAPOUŠEK - SILNÉ PELICHÁNÍ

Tak já mám také dotaz na Lee, netýká se fretek, tak doufám, že m? nezaškrtí :-)
Mám v práci dva papoušky škraboškové,jak jsou sta?í netuším. V?era jsem si všimla, že jeden z nich má strašn? vyškubaný pe?í, má úpln? holej krk a lysinu na zádech (vypadá jak malej supík). Krmení dostávají po?ád stejný..vzhledem k tomu, že jsou to oblíbenci mého šéfa, pot?ebuju aby co nejd?ív zarost :-)))


ODPOV?? VETERINÁ?E:

Ad Majda - Lee skrtit nebude, Lee je hodna.

Kontaktuj MVDr. Necasovou - [www.vet-klinika.cz] (klinika Na hradku, Praha 2)

nebo MVDr. Tuka? - tel: 541 56 23 65 (VFU Brno).

O slepicich (barevnych, nebarevnych ci opelichanych) nevim lautr nic a dokazu (si) to priznat:-))))



Celkem upraveno 6×. Poslední úprava: martina dne 13.05. v 21:42.
Avatar

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: Lee (IP)
Datum: 2009-12-20, 14:27
dopl?ující dotaz pro lee ke kastraci samic:

co ukon?ení ?íje samcem, resp. nakrytí a následná kastrace v p?ípad?, že samice je b?ezí, a? už skute?n? nebo falešn?? je nebo není vhodné a pro?, p?ípadn? jak dlouho po krytí?
ptám se hlavn? proto, že se mi (laikovi) pro organizmus samice jeví p?ijateln?jší samec než hormonální injekce, ale zase netuším, jak moc riziková by pro ni byla kastrace v první polovin? nebo t?etin? b?ezosti

díky, martina




Ad Martina - je to na delsi povidani, odpoved prilezitostne.



Celkem upraveno 2×. Poslední úprava: martina dne 21.12. v 18:39.
Avatar

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: Gazza (IP)
Datum: 2009-12-21, 17:32
PLÍSE?

Ad Lee:
Mám doma problém: m?j fre?ák dostal plíse? - výpadek srsti (ohrani?ený s n?kolika drobnými stroupky po obvodu), drbe se a líná. Nevím, kde k tomu p?išel, je stále doma a v poslední dob? ani neb?há po byt?, že by to mohl chytit z podlahy, bot nebo podobn?. (Nepouštím ho, protože jsem po operaci páte?e a nem?žu se ohýbat, tak bych ho ani nechytila - to jen pro ostatní, aby si nemyslely chudá?ek týraný!)
Pot?ebuju radu, jestli se u fretek m?že použít protiplís?ový Biocan nebo Biofel. Náš vet není p?es fretky a protože zatím nem?žu n?kam zajet, domluvili jsme se, že se na fóru zeptám. Zatím dávám lokán? Canestenovou mast a volieru vytírám octovou vodou.

Kdyby bylo vhodné i n?co jiného, dej mi,prosím ,v?d?t, mám 4 fretky a nerada bych, aby se mi to rozlezlo na všechny kožichy v byt?. (ješt? 3 psy)Díky


ODPOV?? VETERINÁ?E:

Zaslán uživatelem/kou: Lee
Datum: 2009-12-29, 21:51


Gazza:

nez pichat Biofel M/Biocan M, nejprve bych srst vysetrila kultivacne na pritomnost plisni. Existuji na to specialni media, fretce se vytrhnou chlupy, nechaji se vykultivovat a vi se. Do te doby se mi treba podari zjistit z nejakych odpovednych zdroju, jak s Biofelem (existuji treba i vakciny pro cincily s temito problemy). Ovsem je treba si uvedomit, ze ne kazde ohranicene alopeticke lozisko = plisen. Nektere plisne taky sviti pod UV svetlem, takze kdyby ji veterinar mohl strcit pod Woodovu lampu...




Celkem upraveno 3×. Poslední úprava: martina dne 13.05. v 21:42.

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: Janninna (IP)
Datum: 2009-12-24, 19:24
SÍPÁNÍ, KUCKÁNÍ, KAŠEL

Dobrý den!
Obracím se na vás s prosbou o informaci. Malý fre?ák vždy když se napije, tak se zakucká a ob?as sípá. Nevíte, ?ím by to mohlo být? Nastydlý být nem?že...
P?edem d?kuji za odpov??!
S pozdravem)
Helebrantová



ODPOV?? VETERINÁ?E:

Zaslán uživatelem/kou: Lee
Datum: 2009-12-29, 21:54


Janninna:

Bez vysetreni fretacka Vam opravdu nikdo nerekne, z jakeho duvodu pokaslava. Po internetu si opravdu netroufnu vyloucit postizeni dychacich cest infekcnim procesem nebo nejakou anomalii ve vyvoji prudusnice (napr.).

Ovsem je take pravdou, ze nektere fretky jsou hltave a obcas se zakuckaji pri piti nebo rychlem prijmu krmiva. Nekterym chovatelum pomohlo zavesit napajecku niz (aby byla hubicka v urovni fretci tlamy a fretka nemusela hlavu pri piti zvedat) nebo vymenit napajecku za misticku (popr. naopak).

Omlouvam se, vice po internetu asi nedokazu poradit.





Celkem upraveno 3×. Poslední úprava: martina dne 13.05. v 21:42.

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: evys (IP)
Datum: 2009-12-28, 02:31
PROBLÉMY S K?ŽÍ

Dobrý den,


Mám dotaz ohledn? mojí frete?ky, v poslední dob? se hodn? drbe, na k?ži se ji ud?laly pom?rn? velký ranky a na k?ži má vysušený místa a místama se ji tam i odlupuje k?že. Byli jsme u veteliná?e a ten nám ?ekl, že je to alergie nejspíš na písek co má v zách?dku, tak jsme ho zm?nili, a natíráme ji to n?jakou dezinfekcí. Ale ?ekla bych, že se to v?bec nelepší, podestýlku má jinší. Co by to mohlo být?

D?kuji za odpov?d.


ODPOV?? VETERINÁ?E:

Zaslán uživatelem/kou: Lee
Datum: 2009-12-29, 22:00


Evys:

Posoudit stav k?že pres internet opravdu nejde. Samozrejme tento stav muze byt zpusoben nejakym typem alergie - nejen stelivo, ale vpodstate cokoliv, s cim fretka prijde v domacnosti do styku, alergii na krmivo (coz se podle popisu nejevi uplne typicky), nebo jako reakce na prilisne koupani/koupani s nevhodnym samponem. Dalsi pricinou muze byt bakterialni dermatitida - zanet kuze, endokrinni onemocneni, metabolicka pricina.

Nepomaha-li zmena steliva a natirani desinfekci, je treba navstivit veterinare a minimalne ho informovat, ze "toto nepomaha, stav je stejny". Neni asi moc na co cekat. Na kuzi se muze manifestovat mnoho ruznych onemocneni a diagnostika muze byt obtizna.

Nespecificky pro zlepseni kvality kuze/srsti bych doporucila nejaky olej s nenasycenymi omega mastnymi kyselinami (ruzne typy lososovych oleju, Dermanorm, pupalkovy olej).




Celkem upraveno 3×. Poslední úprava: martina dne 13.05. v 21:42.

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: Leny (IP)
Datum: 2009-12-29, 12:41
DYSPLÁZIE KY?ELNÍHO KLOUBU

Krásný den! D?kuji za tuhle službu zve?ejn?nou na tomto foru.Chci zeptat na onemocn?ní kloub? u fretek.Je to již m?síc, co jsem zjistila zdravotní problém u mé fretky J?linky.Bolestiv? na?íká, když ji vezmu v oblasti pravého ky?elního kloubu.Za?ala jsem ji p?ed týdnem ohmatavát tuto oblast a zjistila jsem, ve srovnání s levým ky?elním kloubem, nesrovnalost, jakoby "bouli?ku" v oblasti ky?elního kloubu. Pátrala jsem jsem na internetu, psali tam o jakési hyperplazii ky?elního kloubu, ale též tam psali, že se vyskytuje spíše o velkých plemen ps?, v souvislosti s váhou. Je možné, aby m?la moje fretka toto onemocn?ní?Samoz?ejm?, hned jsem vyhledala veterinární ošet?ení v míst? bydlišt?.Ale ješt? nevím kone?ný výsledek, tak to zkouším orienta?n? na tomto foru.Mé fretce bude v dubnu 4 roky, je kastrovaná, zajímá se o okolí, ale je více unavená,p?i rychlejší ch?zi je patrne mírné napadání na pravou stranu, stále dob?e žere a bojí se skákat z menší výšky, i když n?kdy sko?í beze strachu.D?kuji za odpov?? a paní Lee p?eji krásný silvestr a následující rok 2010 plný radosti a úsp?ch?.Leny


Omlouvám se za nesprávné formulování- je to dysplazie ky?elního kloubu. D?kuji Leny


ODPOV?? VETERINÁ?E:

Zaslán uživatelem/kou: Lee
Datum: 2009-12-29, 22:08


Leny:

Dysplazie=chybne vyvinuti (cehokoliv). Clanku na internetu je spousta, literatury jeste vice, doporucuji nejaky hodnoverny zdroj (zejmena se tedy vyhnout diskuznim forum:-).

U fretek se DKK (dysplazie kycelniho kloubu) jako takova nevyskytuje (nebo spis nepopisuje), obcasne zminky jsou o "Leg-Calve-Pethes disease", coz je asepticka nekroza hlavice femuru (odumreni hlavice kycelni kosti), casteji se popisuje u malych psu (yorkshir, civava, ...). Stav je to bolestivy, pres kulhani se zhorsuje do stavu, kdy je noha nepohybliva (odumre hlavice), jako jedna z pricin se uvadi spatne cevni zasobeni. Nicmene vetsinou se jedna o problem mladsich jedincu. Resi se operativne vytnutim hlavice, telo pote vyrobi "pakloub". Dalsi pricinou muze byt nektery z kostnich nadoru.

Je potreba navstivit veterinare, osobne bych provadela RTG vysetreni (pravdepodobne v sedaci) za ucelem zjisteni stavu kloubu a pote lecit. V pripade nalezu nejake neoplazie (nadoru) by bylo vhodne vzit biopticke vzorky pro vysloveni prognozy.

Krome vysetreni pohyboveho aparatu bych se take zamerila na vysetreni celkove, minimalne rozbor biochemie a hematologie. Pohybovymi obtizemi se mohou manifestovat i interni onemocneni, nemusi jit primarne o problem pohybovy.



Celkem upraveno 4×. Poslední úprava: martina dne 13.05. v 21:41.

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: matejtom (IP)
Datum: 2010-01-02, 13:07
NESESTUPUJÍCÍ VARLE


Našemu fret?ímu klukovi je 7 m?síc? a v 5 a 1/2 mu sestoupilo jedno varle, ale druhé se jaksi zadrhlo - prost? ne a ne sestoupit. Masáže nepomáhají. Je n?jaká šance, že ješt? samovoln? sestoupí nebo jde o nezvratitelnou situaci. Nepomohla by n?jaká hormonální lé?ba?
Nikdo z jeho p?edk? monorchismem netrp?l. P?ece jen bychom se rádi do?kali potomk? našeho kluka, ale v p?ípad? této anomálie to asi nep?jde, jelikož nechceme dál p?edávat špatnou genovou informaci. D?kuji za jakoukoliv radu.


ODPOV?? VETERINÁ?E:

Zaslán uživatelem/kou: Lee
Datum: 2010-01-02, 22:00

Pockala bych na ?íji, kdy maji varlatka regulerne sestupovat. Pak bych resila dale. Pokud je v riji uz ted a nema varle sestouple, tak bych nechala vykastrovat (+ samozrejme nechala odstranit nesestouple varle).

Ne vzdy se hormonalni terapii podari varle sestoupit. Nicmene - kryptorchismu-nesestouple varle znamena, ze je jakysi problem pri procesu vyvoje a sestupu varlete do fyziologicke polohy (ten problem je geneticky fixovany, viz vas dotaz), tzn. jakekoliv umele (tedy i hormonalni) ovlivnovani sestupu muze problem vyresit na "kosmeticke urovni" (obe varlata v sourku), ale primarni problem se sestupem to jaksi nevyresi.

Tolik muj nazor, omlouvam se, ze nemam priznivejsi.

odpov??:
D?kuji za Váš názor. Varle je dole, prost? mu to jen trvalo trochu déle.
Díky, Tomáš



Celkem upraveno 6×. Poslední úprava: martina dne 13.05. v 21:41.

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: Ymsha (IP)
Datum: 2010-01-19, 22:21
ZÁN?T DÁSNÍ

M?j fretkoun má už n?co p?es 2 m?síce zán?t dásní. Byla jsem u veteriná?e, dal mi antibiotika na 12dní. Po dobrání byly o n?co mén? zarudlé, ale ješt? je nem?l zdravé, proto jsem dostala Enzymatickou zubní pastu s tím, že mám ješt? 2týdny potírat dásn?. Nezabralo to. Šla jsem tedy ke svému bývalému vetovi, ten Montymu píchnul op?t antibiotika, seškrábnul trochu zubního kamene a ?ekl, že mám tou pastou dále potírat. Nepomáhá to :-(
Je možnost ješt? n?jaké jiné lé?by, když antibiotika nezabraly, nebo je t?eba nasadit znovu antibiotika na delší dobu? Samoz?ejm? zajdu za veteriná?em, jen bych se ráda zeptala i jiného odborníka. D?kuji Bára


ODPOV?? VETERINÁ?E:

Zaslán uživatelem/kou: Lee
Datum: 2010-01-24, 14:23

Zanet dasni je nejcasteji vyvolany zubnim kamenem. Antibiotika sice zanet resi, ale neresi vyvolavajici pricinu -> zubni kamen (pokud vam divne huci motor v aute, muzete si bud nacpat spunty do usi=nic neslysite a mate pocit, ze motor nehuci, nebo ho nechat opravit=pak taky nehuci).

"Trosku seskrabnout" zubni kamen pomaha v situaci, kdy chci, aby nemela fretka/pes/kocka na zubech hnusny povlak (napr. pred vystavou). Ze zdravotniho hlediska to neresi nic, protoze zubni kamen se usazuje i v oblastech pod dasni.

Moje doporuceni (pro pripad zubniho kamene a nasledneho zanetu) je podani ATB, behem terapie nebo tesne po ni sedace pacienta a dukladne osetreni zubu v sedaci ultrazvukem. Po tomto zakroku je mozno na postizene dasne natirat napr. Gingisan gel, po dohojeni je vhodne pouzivat ruzne zubni gely, ktere enzymaticky omezuji usazovani zubniho plaku, cimz ucinne oddaluji nutnost dalsiho osetreni.




Celkem upraveno 4×. Poslední úprava: martina dne 13.05. v 21:41.
Avatar

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: Bailee (IP)
Datum: 2010-01-26, 17:13
ŠPATNÉ ZUBY, ŽLUTÉ ZUBY, ULÁMANÉ ŠPI?ÁKY, ZBARVENÍ ZUB?, ZUBNÍ KÁMEN

Dobrý den,

mám takový problém, nic akutního. Vzala jsem si fre?á?ka, který byl zachrán?nec, byl ve špatných podmínkách, krmen granulema pro KOI kapry... vypadá to, že mu je zhruba rok. U nás dostává Ontario Kitten, sem tam pastu, když si vezme tak ovoce a zeleninu, ob?as maso, nic víc.
Ale trápí m? jeho zuby, špi?áky má naprosto strašný. Nejenom, že je má dost žluté, a olámané(n?co má od on?ch p?edchozích majitel?, ale zdá se mi že n?co se mu muselo ulámat už i u nás), ale jsou celkov? divné. Zubní kámen to není...

Nevím, co s tím d?lat. Stravu mu vhodn?ji upravit asi nemohu, myslím si. Bojím se, že takhle o zuby brzy p?ijde. Ostatní zuby má dobré, jen horní a dolní(ty se mi nedopa?ilo vyfotit) špi?áky má takovéhle... má cenu jít s tím k veteriná?i, mohlo by existovat n?jaké ?ešení?
P?edem d?kuji za odpov??.

P.S: fotka smazána, byla moc velká:)


ODPOV?? VETERINÁ?E:

Zaslán uživatelem/kou: Lee
Datum: 2010-01-26, 20:37

Na snimku jsou zuby s nekvalitni, poskozenou sklovinou. Tezko se s tim neco udela, pokud u ulamanych spicaku neni obnazen drenovy kanalek, nechala bych to byt.

Pokud je obnazen drenovy kanalek, nabizi se varianta osetreni v sedaci, kdy se z drenoveho kanalku odvrta dren a dutina se vyplni skloionomerni vyplni. Druha moznost je zub vytrhnout. Se vzhledem zubu se toho ovsem moc nezmuze (spicak je mozno domodelovat, ale malokde se to dela).


Bailee



Celkem upraveno 6×. Poslední úprava: martina dne 13.05. v 21:41.
Avatar

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: Lee (IP)
Datum: 2010-01-26, 20:33
ZAKALENÉ OKO - ZM?NA BARVY OKA - ŠEDÝ ZÁKAL


Zaslán uživatelem/kou: Kuklynka¨
Datum: 2010-01-23, 22:34


Máme problém ...
vím, že Monty už p?ed n?kolika týdny (m?síci) p?ivíral jedno o?í?ko, ale potom to p?ešlo a ok. dnes koukám že zase p?ivírá a že ho má šedé!!! to normální je tmavé, je lehce vid?t i tmavá ?o?ka. to druhé je ale (na ?o?ce) šedé. Nevím jak moc na n?j vidí/nevidí, u zví?ete t?žko zkoušet.
Letos v ?ervnu mu budou 4 roky.



ODPOV?? VETERINÁ?E:

Zaslán uživatelem/kou: Lee
Datum: 2010-01-24, 14:29


opravdu tezko soudit. Zmena barvy oka rozhodne ukazuje na nejaky problem, jehoz diagnostikovani a reseni by bylo vhodno sverit specialistovi. Zejmena proto, ze s okem jiz problem byl.

Nevim, odkud jste, ale v Praze na AAvetu (www.aavet.cz) ordinuje dr. Gbelec, tam bych se nevahala obratit.

V Pardubicich a do Prahy na Kolmou (www.vetkolma.cz) zajizdi dr. Jiri Beranek (neplest s Janem Berankem, ten je chirurg), rovnez vyborny.

V Kladne a obcas v Praze (Vetcentrum Stodulky - www.vetcentrum.cz) je k dispozici dr. Barbara Lenská.

Radeji bych se v tomto pripade obratila na ophtalmologa-specialistu. Popr. absolvovala bezne ophtalmo vysetreni u sveho veterinare a nechala na jeho zhodnoceni, zda je nutno referovat ke specialistovi, nebo zda se jedna o vec, resitelnou a diagnostikovatelnou v beznych podminkach.



Zaslán uživatelem/kou: Kuklynka
Datum: 2010-01-26, 11:42


P?edem d?kuji Lee za odpov?? ...

Ad oko:
V?erejší vyšet?ení u veteriná?e oftalmologa potvrdilo šedý zákal. Na o?ko prý nevidí. Prý bu? vznikl zán?tem (?ehož jsem si tedy nevšimla, byl nachlazený v prosinci ale vše vylé?eno, o?ko p?ivíral p?ed pár m?síci ale vše p?ešlo) nebo u fretek jsou možny také jako d?vod endokrinní žlázy.Pro jistotu tedy doporu?il vyšet?ení krve u MVDr. Jungwiertové a to na la?no (6hod bez jídla), pít po?ítám m?že?
Co se ale uvádí k vyšet?ení endokrinních žláz, je dáno sono, ráda bych se tedy zeptala, zda krev jako vyšet?ení posta?í? A jak "stará" mo? k vyšet?ení max m?že být?
Vet ješt? ?íkal, že to vypadá, že se mu duhovka spojila s ?o?kou a následkem znovu odpojení vznikly skvrny - zákal. V p?ípad? že by ho o?í?ko n?jak bolelo, výtok, apod. by ho musel vzít celé.
Na o?ko jsme dostali kapi?ky Predni POS (ráno a ve?er po 1 kapce), aby se z n?j vytratila alespon ta infekce.
Lee, nem?že z toho ten zán?t se n?jak dostat do toho druhého oka? (mám z toho strach).

Je škoda, že u fretek se odstran?ní zákalu neprovádí :(



ODPOV?? VETERINÁ?E:

postupne, v bodech:
1) pít p?ed odb?rem krve m?že

2) nevím, na co mají podez?ení a co cht?jí stanovovat v mo?i - tedy se rozhodn? dostate?n? dop?edu zeptej (jsou parametry, které se bez problemu stanovi z i pom?rne stare moci, jine parametry vyzaduji moc cerstvou)

3) sono vs. krev: zalezi na tom, co chteji stanovovat. Predpokladam, ze pokud budou mit podle krve podezreni na problem s nadledvinkami, domluvite se na sonu. Lepe se sonem hleda "neco urciteho" nez "neco".

4) moznost postizeni druheho oka - zalezi na tom, jak vzniklo poskozeni toho prvniho. Ja chapu soucasny stav jako nasledek nejakeho predchoziho onemocneni/urazu/jineho problemu. Pokud se tedy tento prvotni inzult nebude opakovat (za predpokladu, ze uz v organismu nepusobi), nemusi dojit k postizeni druheho oka.

A Martina ma pravdu - neni-li mi jako klientovi neco jasne, ptam se rovnou. Tezko se odpovida na otazky "co tim myslel, ze ...". Nikdo z nas se bohuzel vysetreni neucastnil, pokud neni neco jasne, idealne resit na miste. Radeji vysvetlim klientovi problem znovu a 3x, treba jinymi slovy, kdyz si nerozumime, nez aby jen kvuli nepochopeni a spatne interpretaci pak spatne daval leky, nezavolal, nehlasil zmenu zdravotniho stavu...




Celkem upraveno 3×. Poslední úprava: martina dne 13.05. v 21:40.
Avatar

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: Lee (IP)
Datum: 2010-02-21, 11:22
Zaslán uživatelem/kou: scarabeus
Datum: 2010-01-27, 14:14


TASEMNICE

Dobrý den.

Moje p?ítelkyn? vlastní kocoura u kterého dnes veteriná? p?ed kastrací diagnostikoval tasemnici. Zahájili lé?bu.

Cht?l bych se zeptat jak se dá u fretky poznat napadení tímto parazitem a jak se to má s p?enosem na fretku. Fretka s ko?kami nesdílí ani WC ani misky na jídlo a celkov? do fyzického kontaktu s nimi p?ijde jen minimáln? ( ko?ky se jí bojí ).

Druhou otázkou pak je, jaké je riziko p?enosu tasemnice z ko?ky na ?lov?ka.

D?kuji




ODPOV?? VETERINÁ?E:

Infestace tasemnici, pokud neni zavazne, se na fretce nemusi klinicky projevit. Pokud zavazne je, daji se predpokladat priznaky typu hubnuti, prujem (vetsinou obcasny), spatna kvalita srsti, ...

Diagnostika se provadi stejne jako u ostatnich druhu zvirat - bud si majitel vsimne clanku tasemnice (vypadaji jako zrnicka ryze, napr.) v trusu ci okoli ritniho otvoru nebo se v koprologickem vysetreni daji najit vajicka (ne vzdy).

Lecba probiha obdobne jako u ostatnich domacich zvirat peroralnim podanim antiparazitik s kombinovanym spektrem proti oblym i plochym cervum. Pokud freticka sdili jeden byt s kockou, doporucovala bych odcerveni.

Prenos na cloveka (z kocky, fretky, psa, ...) je mozny, nicmene za dodrzovani zakladnich hygienickych pravidel to neni takova hrozba. Problematicke to byva, pokud se v domacnosti vyskytuji deti, u tech je potreba dohlednout na pravidelnou hygienu ruku, neolizovani predmetu, ...



Celkem upraveno 2×. Poslední úprava: martina dne 13.05. v 21:40.
Avatar

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: Lee (IP)
Datum: 2010-02-21, 11:28
Zaslán uživatelem/kou: Aniii
Datum: 2010-01-28, 16:18


HORMONÁLNÍ IMPLANTÁT PRO KASTROVANÉHO SAMCE

Ahoj,
jedna známá se zmínila, že dá fre?ákovi p?i kastraci implantovat n?jaký implantát s hormony. Nikdy jsem o tom neslyšela a nevím, kde o tom získat informaci, mohla bys mi k tomu prosím n?co ?íct? Jsem hrozn? zv?davá.
Díky, Aniii



ODPOV?? VETERINÁ?E:

V soucasne dobe je kratce na trhu preparat, ktery slouzi k tzv. chemicke kastraci. Principem jeho ucinku je potlaceni produkce testosteronu tim, ze v hypofyze blokuje produkci a uvolnovani hormonu, ktere jsou odpovedne za udrzeni pohlavni aktivity.

Jedna se o lekovou formu podobnou "klasickemu" mikrocipu, aplikuje se podkozne, doba pusobeni je ruzna, ale obecne 1,5-2 roky. Po "skonceni ucinnosti" se implantat nevyjima, mel by se "rozpustit" sam.

Po odezneni ucinku preparatu by se mela obnovovat plodnost u samcu. Tim, ze se jedna o pomerne novou zalezitost, osobne nemam jeste zkusenosti, jak je to s navratem plodnosti u fretek.





Celkem upraveno 3×. Poslední úprava: martina dne 13.05. v 21:39.
Avatar

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: Lee (IP)
Datum: 2010-02-25, 19:43
Zaslán uživatelem/kou: kristyna langmajerova
Datum: 2010-02-25, 18:09


STARŠÍ SAMICE - HORMONY NEBO KASTRACE?


Dobry den,

cht?la bych poradit.Nevime si rady jestli nechat nasi fretku kastrovat nebo jestli ji podavat hormonalni injekce,aby riji nemela vubec. V zari ji bude pet let a jeji posledni rije trvala sedm mesicu,a zadna z injekci na ukonceni nezabrala, zatemnovani take ne. ?ije ji pote skoncila asi 5 tydnu po posledni injekci. bojime se ze by kastraci nemusela prežit, ale nevime jestli je pro ni dobre zatezovat ji hormony.
dekuji za odpoved.


ODPOV?? VETERINÁ?E:

Dobry den,

bez klinickeho vysetreni samicky tezko soudit. Doporucovala bych kazdopadne nechat odebrat krev na biochemii a hematologii a posoudit aktualni zdravotni stav. To, ze rije trvala 7 mesicu a nebyla "ukoncitelna" muze ukazovat na nejakou patologii na pohlavnich organech - to se opravdu neda posoudit od stolu.

Abych to shrnula: pro freticku je nejvetsi zatez dlouha rije. U zdrave fretky jsou oba zpusoby ke zvazeni, u nemocne (a ja nevim, zda a jak je vase nemocna; vek 4,5 let neni sam o sobe nijak kriticky) zalezi na zhodnoceni aktualniho stavu a vyslovene prognozy.



Celkem upraveno 2×. Poslední úprava: martina dne 13.05. v 21:39.
Avatar

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: Leny (IP)
Datum: 2010-05-10, 17:40
MODRÁNÍ K?ŽE

Je to týden, co jsem zjistila, že mojí fretulce promodrává k?že na b?íšku, v oblasti struk?. Mám ji doma 3 m?síce a už od za?átku m?la holejší b?íško s náznakem r?stu tmavých chloupk?. Nyní jsem zjistila, že i b?íška u zadních tlapek promodrávají.
Momentáln? nyní fretulku vy?esávám, m?ní srst. Tento týden chci s ní na kastraci.
Nevíte, ?ím by to promodrávání bylo? Zezina všechno sní, jí n?kolikrát denn?, strašn? ráda si hraje, je to prost? správná aktivní fretka i doted.
Je jí zhruba rok, m?la již svou první ?íji, kterou jsme ukon?ily kastrovaným samcem. Nem?že to být n?jaká hormonální porucha, tot otazka pro Lee?. Veteriná?e mám zajišt?ného tento týden, nicmén? bych se nejd?íve informovala od chovatel?.


Zaslán uživatelem/kou: ŽoFiRo
Datum: 2010-05-10, 17:56
pokud je tcho?ovitá, tak je modrá kv?li rostoucí srsti, nic víc v tom není. pokud by olysala a nezar?stala, tak pak by mohlo jít o hormonální poruchu, ale pokud p?esrstuje, roste jí srst a modrá, tak ta modrá kuže jsou prosvítající tmavé chlupy.

Zaslán uživatelem/kou: Leny
Datum: 2010-05-10, 18:07
Zezinka je zbarvením tcho?. Holé má pouze b?íško, v kterém prosvítá nová srst. Nevíš,prosím, Žofiro, jak dlouho to p?esrs?ování potrvá? M?že jít na kastraci, nebo je lépe po?kat? Není to moje první fretka, ale i tak mám o ní strach. Díky

Zaslán uživatelem/kou: ŽoFiRo
Datum: 2010-05-10, 18:13
p?esrstování jak u které, ale srst roste dost rychle a ?asto p?esrstí b?hem m?síce, tedy u n?kterých se dá srst "oškubat" b?hem jednoho dne. p?esrstování kastraci v ni?em nebrání.


ODPOV?? VETERINÁ?E:

Zaslán uživatelem/kou: Lee
Datum: 2010-05-12, 21:12


Ad modrání k?že:
Modrání k?že je normální u tch?ovitých fretek, kdy tmavé chlupy prosvítají k?ží. Pokud fretka p?esrs?uje, což je v tuhle dobu pom?rn? b?žné, jedná se o normální stav.

Pokud byla vylínalá z jiného d?vodu, než vým?na srsti, o problém se m?že jednat. Takže doporu?uji zam??it se na p?í?inu r?stu nové srsti (je po línání - OK, nelínala, nap?. byla úpln? holá - m?že se jednat o problém).




Celkem upraveno 4×. Poslední úprava: martina dne 28.05. v 23:49.

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: Jatina04 (IP)
Datum: 2010-05-12, 13:05
APATIE PO HORMONÁLNÍM UKON?ENÍ ?ÍJE

Dobrý den,
mám obavy o naší ro?ní frete?ku. P?ed t?emi týdny jsme nechali ukon?it ?íji, která trvala 3 a p?l týdne.
Vulva pomalu splaskávala, trvalo to týden, než byla v p?vodním tvaru. Od té dyby je to 2 týdny. Problém je, že když m?la ?íji byla opravdu hyperaktivní, ale po injekci se to oto?ilo o 180 stup??. Je po?ád unavená až apatická, tém?? neustále spí. Pije a jí více než dostate?n?, až se mi zdá, že jí až p?íliš. ??rá a kaká normáln?.
Myslím, že trochu p?ibrala.
Také se nap?íklad stane, že se zastaví uprost?ed pokoje a za?ne sy?et, pak p?estane a jde dál. Neustále se chce chovat a mazlit. ?asto si nechává drbat zádí?ka a nastavuje i b?íško. Když se jí ?lov?k nev?nuje, jde hned spát.

?etla jsem o falešné b?ezosti, ale naše frete?ka nekouše a ani se nechová nijak agresivn?. Bojím se, protože nám minulé léto zem?el náš fre?á?ek - m?l podobné p?íznaky, až na to, že zhubnul. Veteriná? nám ?ekl, že selhaly ledviny.
D?kuji za odpov?? a radu


Zaslán uživatelem/kou: ŽoFiRo
Datum: 2010-05-12, 13:15
ted je pouze "t?hotná" kousat za?ne až po porodu, cca 6 týdn? po ukon?ení ?íje ;o)

Zaslán uživatelem/kou: Žabka
Datum: 2010-05-12, 14:08
P?esn? jak píše Žofiro. Jsou to celkem jasné p?ízanky falešné b?ezosti, tedy "t?hotenské" ?ásti. Víc jí (a p?ibírá) a spí, protože se její t?lo chová, jako kdyby byla b?ezí. Pot?eba kontaktu, mazlení a chování je pro tuto dobu typická. Dost fretek v tuto dobu úpln? odmítá chodit na procházky, cht?jí být blízko "u hnízda." Úpln? stejn? se chovají fretky, které jsou b?ezí doopravdy.



ODPOV?? VETERINÁ?E:

Ad únava po ?íji:
Viz holky p?ede mnou.



Celkem upraveno 6×. Poslední úprava: martina dne 28.05. v 23:48.

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: Lee (IP)
Datum: 2010-05-13, 21:00
LÍNÁNÍ NA OCASE

Zaslán uživatelem/kou: ?ara
Datum: 2010-05-13, 20:10

Dobrý den cht?la sem se zeptat u mé ro?ní frte?ky se objevyl na ocásku men? ochlupený pruch. stravu ma stejnou jako ty staší fretulky co mam doma. Muže se zeptat ?ím to muže být.
d?kuji za odpov??

Zaslán uživatelem/kou: Žabka
Datum: 2010-05-13, 20:45
Nemá fretka ?íji? M?že jen pelichat, nebo to m?že indikovat n?jaký hormonální problém.



ODPOV?? VETERINÁ?E:
Doporucuji vyšet?it jak k?ži, tak chlupy, pop?. ješt? provest kultivaci na kožní plísn? (i když to by asi nelínala v pruhu).



Celkem upraveno 2×. Poslední úprava: martina dne 13.05. v 21:38.
Avatar

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: Lee (IP)
Datum: 2010-05-14, 20:47
OCHRANA FRETKY P?ED PARAZITY - KLIŠ?ATA

Zaslán uživatelem/kou: majda
Datum: 2010-05-14, 17:44
Lee,m?žeš nám prosím poradit co dávat zv??i proti klíš?at?m? Spot-on Frontline už u nás nezabral...jak to vidíš s ú?inkem spot-on?, které jsou na p?írodní bázi? Mám to zkoušet?


ODPOV?? VETERINÁ?E:

U fretek je s ochranou pred napadenim klistaty dost problem. Obecne se da vychazet ze 2 stezejnich informaci:
- pouzivat preparaty s ucinnou latkou, ktera je bezpecna pri pouziti u kocek
- lze pouzit preparaty (davkovani), ktere jsou bezpecne pro pouziti u kotat a stenat,

z cehoz plyne => pokud se to nesmi pouzit u kocek, nepouzivat u fretky. Potom z nabidky vyradime obojky, z cehoz nam v nabidce zbyde "Frontline" (+ generika: Fipron, Effipro, ...), "Advantage Cat" (Advantage Cat je ucinny pouze proti blecham), "Stronghold" (taktez + dalsi parazite, nikoliv vsak klistata) a "Advocate" (dtto).

Co se tyce ruznych "bio" a "nature" produktu - uprimne receno netusim, nemam vyzkouseno na vlastni triko. V Praze byly docela oblibene, nicmene vetsinou slo o psy, kteri by stejne nemeli velkou sanci s klistaty prijit do styku, takze tezko rict. Ve zdejsi parazity zamorene oblasti to vyzkousene nemam. U fretek bych se opet ridila tim, ze pokud to smim dat kocce, muzu to dat i fretce.

Jeste vlastne - ad "prirodni" a spol. "Pyrethriny" jsou látky "p?írodní, produkovane tusim kopretinami a jimi podobnymi kvetinami. Pro kocky jsou toxicke. Na jejich bazi jsou vyrabene "pyrethroidy", ktere jsou pro kocky taky toxicke (do spot-onu pro psy se s uspechem pouzivaji). Takze pri testovani "prirodnich" spot-onu doporucuju precist, co je ona ucinna prirodni slozka.



Celkem upraveno 4×. Poslední úprava: martina dne 28.05. v 23:51.
Avatar

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: petrysta.kapicka (IP)
Datum: 2010-05-21, 21:38
PODRÁŽD?NÍ K?ŽE PO ODB?RU KRVE/ZAVEDENÍ KANYLY

Mám fre?á?ka, který je nemocný. Mimo jiné má rýmu, prská, te?e mu o?i?ek, dále se lé?í s b?íškem. Je toho víc najednou. Dostáválá léky na b?íško a st?eva, na tu rýmu už jsme to dobrali a má jen jitrocelový sirup. Doufám, že by na tu rýmu mohl pomoci.
V úterý ho paní doktorka poslouchala a prohlídla, dnes je pátek, už jsme dobrali Melovem - Metacam a stále má rýmu a dáváme ten jitrocelový sirup, ale te?e mu z nosíku a z o?í po?ád.

Je to na antibiotika? nebo je brzy na to aby se to zlepšilo?

A ješt? mám dotaz, oholili mu noži?ku, když mu brali krev a dávali kanylu a on si to te? šílen? drbe, skoro do krve... tak jestli mu to m?žeme ne?ím namazat, jakou masti?kou nebo ?ím, aby mu to neublížilo, protože on si to zaru?en? zase oblíže a okouše??
d?kuji


ODPOV?? VETERINÁ?E:

Vseobecne (to all!): dotazy na zdravotni stav ("Je to jeste na antibiotika?") opravdu smerujte ke svemu osetrujicimu lekari. Takove veci se opravdu bez vysetreni nedaji zodpovidat.

Ad podrazdení k?že po odb?ru krve/zavedení kanyly atd.: pom?rn? dob?e p?sobí Betadine mast (cca 60 kc), vyborné mazání je také Dr. Maggie (na pom?rn? p?írodní bázi, cenov? bohužel cca 400kc), použít by se dala i kalciová mast nebo m?sí?ková mast. Zavazovat tlapku nemá moc smysl, spíše namazat a fretku ne?ím zabavit (chvíli dávat po kouskách pamlsky, pohrát si, pomazlit v náru?í, ...)



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: martina dne 28.06. v 23:35.

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: HALEY (IP)
Datum: 2010-05-30, 16:24
KASTRACE SAMI?KY - HORMONÁLNÍ NEBO CHIRURGICKÁ?

Dobrý den, chceme nechat kastrovat naší sami?ku fretky a paní doktorka nám dala na výb?r t?i možnosti:
1. normální kastrace
2. p?i každé ?íji ukon?ování injekcí
3. vložení ?ipu s hormony na 1,5roku
u prvních dvou variant se strašn? bojím onemocn?ní nadledvinek a d?lohy a poslední prý není ješt? tak známá a prov??ená
Cht?la bych se zeptat jaký zp?sob byste doporu?ovala a jak velká je pravd?podobnost, že fretka po kastaci onemocní.
P?edem d?kuji za odpov??.



ODPOV?? VETERINÁ?E:

Z doporu?ených variant bych rozhodn? vylou?ila "po každé ?íji ukon?ovat injekcí". Fretka pravd?podobn? bude v ?íji od svého prvního roku sezonu co sezonu, nemyslím, že je to vhodná varianta. Nehlede na to, ze velmi pravdepodobne po vetsine takto ukoncenych riji nastoupi falesna brezost, coz musite zvazit, zda rok za rokem jste ochotni "pretrpet" (situace se da aplikovat i na vasektomovaneho fretaka).

O kastraci vs. aplikaci implantatu jsem tu uz nekde psala. Oboji ma sve pro i proti, pro nekoho muze byt dulezite i financni hledisko, kdy cena cipu s aplikaci je priblizne stejna, jako cena kastrace (s tím, ze implantat je potreba aplikavat vicekrat za zivot fretule). Osobne nejsem striktnim zastancem jedne z metod



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: martina dne 28.06. v 23:46.

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: Lee (IP)
Datum: 2010-06-27, 17:18
ÚHYN RO?NÍ FRETKY - D?VOD?

Zaslán uživatelem/kou: monika brožová
Datum: 2010-06-27, 15:10

dobrý den, p?íbuzní vlastnili fretku, chodili na o?kování atd. prost? všechno správn? až na to, že granule jí dávali je psí.
fretka jim po roce zem?ela, nikdo neví na co? m?že to být tím, že m?la jako jídlo psí granule?byl to vymazlený same?ek.


ODPOV?? VETERINÁ?E:

Pricinu smrti je schopen stanovit veterinarni patolog (napr. SVU ve vetsich mestech - Praha, Brno, Jihlava, Olomouc, ... viz nap?. [www.svscr.cz] , pop?. v Plzni Vedilab Analytika, p?edpokládám, že i další), rozhodne ne nikdo po siti.
Kazdopadne krmeni psimi granulemi (byt sebekvalitnejsimi) je pro fretku (navic fretku v rustu) naprosto NEVHODNÉ!



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: martina dne 28.06. v 23:51.
Avatar

Jít na stránku:  12Další
Aktuální stránka:1 z 2


Toto téma bylo zamčeno
TOPlist