Jít na stránku:  12Další
Aktuální stránka:1 z 2
Prikrmovanie mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2004-05-21, 14:06
Zaujímalo by ma, ?i je možné mlá?atá fretiek za?a? prikrmova? ihne? granulami (napr. pre ma?iatka), alebo je nutné za?a? najprv prikrmova? mäsom a prechádza? na grenule postupne? Prípadne kombinova?? A v akom pomere? Je oprganizmus fre?átka v tre?om týždni veku schopný spracova? granule?



Celkem upraveno 6×. Poslední úprava: martina dne 17.06. v 02:49.

Re: Prikrmovanie mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: lucia (IP)
Datum: 2004-05-21, 14:59
Odstavená mlá?ata nejprve krmíme 3x denn?,pozd?ji p?echázíme na krmení 2x za den.Denní krmná dávka složená z masa a p?íloh je v rozmezí 100 až
200g za den.Pokud zví?ata n?kolik dní nedožírají krmivo a jsou v dob-
rém výživném stavu, je dobré na pár dní snížit krmné denní dávky.M?-
žeme také ob?as za?adit den p?stu. Fretce to nijak neuškodí. Zbytky
potravy vždy odstra?ujeme, brzy v nich dochází k rozkladným proce-


s?m a p?i pozd?jším poz?ení by fretce mohly zp?sobit zažívací potíže.



Celkem upraveno 2×. Poslední úprava: martina dne 06.06. v 21:45.

Re: Prikrmovanie mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: lucia (IP)
Datum: 2004-05-21, 15:04
nikde to nespominaju,pozrem este doma v knihe.ale asi je to tak,len aby to bola pestra strava..a preco sa pytas na granule od 3. tyzdna?

Re: Prikrmovanie mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2004-05-21, 15:11
Pretože matka-fretka myslím v "odchove mlá?at" tohto fóra píše, že mlá?atá sú schopné cca 21 d?a veku prijíma? mäsitú potravu. Z toho som usúdila, že od tohto veku je vhodné ich prikrmova?. Erin zas písala, že ke? sa prikrmuje mäsom, tak je treba pridáva? minerály a vitamíny. Tak ma napadlo, že v kvalitných granulách práve tieto minerály a vitamíny sú, takže keby sa prikrmovalo granulami, bola by tá strava vyváženejšia. Ale možno som tie dva texty nepochopila a mýlim sa. Tak by som chcela, aby mi to niekto vysvetlil.

Re: Prikrmovanie mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2004-05-21, 15:14
V?aka, toto som ?ítala, ale odstavené mlá?atá chápem ako mlá?ata bez matky, ?iže cca v 6 týždni veku. M?a zaujímalo prikrmovanie ako doplnok kojenia. Ale zas to možno chápem zle.

Re: Prikrmovanie mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Lenka (IP)
Datum: 2004-05-21, 15:24
Johana, chápeš to asi dobre, aj ja som to tak pochopila. Naši drobci majú dnes 11 dní. Takže som si myslela, že za 10-14 dní za?nem prikrmova?. Chcem im to kombinova?, škrabané mäsko a granulky namo?ené vo vode alebo mlie?ku (dúfam, že oby?ajné mlieko im neuškodí). Potom ke? budú va?šie tak chcem skúsi? trošku zeleninky a ovocia, aby si zvykli aj na zdravé pamlsky.
Ale ak má niekto iné skúsenosti, názory, poznatky, tak ich ur?ite ocením, malinké fre?átka máme prvý krát takže sme len za?iato?níci a asi troši?ku neskúsení.

Re: Prikrmovanie mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2004-05-21, 15:33
Lenka, daj pozor, niekde som tu ?ítala, že pre fretky nie je vraj mlieko vhodné, môžu ma? z neho hna?ky. Asi by som tie granule radšej zvlh?ovala vodou ako mliekom. U psov je lepšie dáva? granule navlh?ené (vodou), než suché. Menej sa tak za?ažuje zažívací trakt, pretože sa po jedle naraz to?ko nenapijú.

Re: Prikrmovanie mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: lucia (IP)
Datum: 2004-05-21, 15:34
aha,jasne..to som zas ja nepochopila,ci sa pytas ked uz ho budes mat alebo teda v tych 3 tyzdnoch....tie granule asi nie do mlieka,skor do vody,nie? pamatam si,ze psy ked boli maly,tak sme im to tak robili,aby to pozuvali..mlieko vraj moc nestravia fretocky iba to mlieko pre macky ci co to je..tak asi radsej len namocit do vody.my sme to tam dali tak 5-10 min pred papanim a bolo to akurat.

Re: Prikrmovanie mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Lenka (IP)
Datum: 2004-05-21, 15:36
Ok, mlie?ko radšej dáva? nebudem. Ve? Žofka ho, dúfajme, bude ma? dos?. Tá voda je iste ?ahšia, ?o sa týka strávenia.

Re: Prikrmovanie mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: lucia (IP)
Datum: 2004-05-21, 15:36
johana: ale sme ju sfukli skoro naraz ;-)

Re: Prikrmovanie mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: lucia (IP)
Datum: 2004-05-21, 15:38
johana: pisala si daky mail? ci su to fretky? ale nie je tam priloha..teda je to v bratovom maile,lebo ja som to po nom nezmenila na moj..

Re: Prikrmovanie mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2004-05-21, 15:44
Lucia, ja som nechcela nikoho sfukáva?, len je tých informácií niekedy naraz moc a ?loveku môže nie?o uniknú?, tak len píšem, ?o si pamätám z pre?ítaného. V žiadnom prípade nechcem Lenke keca? do starostlivosti o mali?kých, lepšie sa už ani o ne stara? nemôže. Aký máš e-mail?

Re: Prikrmovanie mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Lucia (IP)
Datum: 2004-05-21, 16:22
sak to bolo zo srandy ;-) dosiel nejaky mail na bratovu adresu ako keby od teba s textom: su to fretky? to bolo vsetko..

Re: Prikrmovanie mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2004-05-21, 16:25
Lucia, poslala som ten e-mail znova (teraz asi Tebe). Možno nemáš program na tú prílohu, ale i tak by sa mala zobrazi?.

Re: Prikrmovanie mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Lucia (IP)
Datum: 2004-05-21, 16:34
prisiel mail,ale bez prilohy,ani mi to ziaden obrazok neukazalo...

Re: Prikrmovanie mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: roman-smile (IP)
Datum: 2004-05-21, 16:40
to johana tak to skus poslat na 008smile@atlas.sk tam bi to mal ist ten azet je taky blbi.

Re: Prikrmovanie mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: matka fretka (IP)
Datum: 2004-05-22, 18:16
Fre?átka jsou do 6 (n?kdy i 7) týdn? kojena, ale od cca 3 týdn? se za?ínají p?ikrmovat masí?kem. To není pot?eba nijak zvláš? organizovat, zkrátka za?nou chodit mamince do misky :o) Kravské mléko opravdu není vhodné. A jestli je lepší maso nebo granule? Jak se to vezme: dob?e vyvážená strava na základ? masa je lepší, ale u granulí je spolehliv?jší, že chovatel na nic "nezapomene". V tom p?ípad? je dobré koupit fret?í nebo kot?cí kvalitní granule (kot?cí t?eba Iams, Hills) a zpo?átku namá?et. Sta?í je p?elít teplou vodou a nechat zchladnout, na obm?nu se dá použít t?eba zeleninový nebo nep?íliš mastný masový vývar, p?i pr?jmu odvar z ovesných vlo?ek... Pokud budete chystat ?erstvou stravu, je základ maso (ku?ecí, kr?tí, hov?zí, vynikající je konina), dopln?né va?enou rýží (nebo p?eva?enými vlo?kami) a zeleninou, a troškou tvarohu. Po porad? s veteriná?em je možné p?idat i dopl?ky, jako vitamíny nebo minerály - nap?íklad, když miminka hodn? rychle rostou, m?že být dobré p?idat vápník (v?tšinou ale sta?í to, co je v tvarohu). Maso m?že být syrové i va?ené. Pokud mají snahu p?ebírat a jíst jen maso, je možné sm?s namixovat. Ob?as se p?idávají vnit?nosti (jatýrka), ale opatrn?, mohou vyvolat pr?jem. Držím palce, a? se drobe?k?m da?í :o)

Re: Prikrmovanie mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2004-05-24, 09:04
Matka-fretka, ve?mi pekne ?akujeme za vy?erpávajúcu informáciu.

Re: Prikrmovanie mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Lenka (IP)
Datum: 2004-05-24, 09:33
Tak tak, dakujeme pekne. Fakt sa o prikrmovaní píše v literatúre velmi málo.
To Johana: aj tebe patrí ve?ká v?aka. To že sa bude u teba ma? Vl?á?ik ako v bavlne viem a ve?mi ma teší, že už teraz mi takto pomáhaš.
Inak, už nám asi pôjdu zúbky :-), miminká majú na mieste kde budu špicáky také maliné hr?ky.

Re: Prikrmovanie mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Lucia (IP)
Datum: 2004-05-24, 09:34
ako lenka vravela,ze nema este tolko skusenosti,za chvilu z nej bude odbornicka ;-) a kucharka v jednom ;-)

Re: Prikrmovanie mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Jana G. (IP)
Datum: 2004-05-24, 10:07
Vzhledem k tomu, že mimina, která teprve za?ínají žrát maso, toho první dny sežerou jen strašn? málo (asi 1/2 kávové lži?ky denn?), tak jsem to moc s ni?ím nemíchala, jen jsem koupila kousek kvalitního zadního hov?zího, jemn? jsem to naškrábala nožem a v malém množství jim to dávala na misce mimo klec, ony si to hezky nejd?ív ožižlaly, druhý den už sn?dly a za týden už jsem maso jen krájela. Snažila jsem se jim to míchat se žloutkem, ale to odmítaly. Na má?ené granule jsme p?ešli až n?kdy kolem 5. týdne, to dostávaly v?tšinou na dopoledne do klece, když nikdo nebyl doma. Jo a m?ly rády konzervu kitekat s jogurtem, ale to jsem jim dávala jen na "docpání" (dokážou se nacpat tak, že se pak nezvednou z podložky, jak mají plná b?íška). Obdobím dokrmování se taky zklidnila mamina, asi už m?la jistotu, že mim?a dokážou p?ežít i bez ní.

Re: Prikrmovanie mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Erin (IP)
Datum: 2004-05-24, 10:26
Naše maminky jim za?aly nosit kousky masa z misky do pelíšku. Jenže ty žravky kousky hltaly až se dávily, tak jsem dávala kus masa v celku. Nap?ed jim ho maminka odtáhla, pak se nau?ily a vrhaly se na maso samy a maminka dojídala když už nemohly. To je od misky odtáhla do pelíšku a pak se najedla.

Re: Prikrmovanie mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Jolana (IP)
Datum: 2004-05-24, 19:49
Surovým mäsom sa môžu dosta? do tela parazity, napr. pásomnice. Nie je nebezpe?né k?mi? ním mlá?atká?

Re: Prikrmovanie mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2004-05-25, 08:26
Aj surovým kuracím mäsom?

Re: Prikrmovanie mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Lenka (IP)
Datum: 2004-05-25, 08:30
No to ani nestrašte, ja teraz Žofke dávam surové kuracie mäsko.

Re: Prikrmovanie mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2004-05-25, 08:39
Matka-fretka píše na tejto stránke (informace o chovu, krmení) o k?mení vareným alebo surovým kuracím, hovädzím, ko?ským mäsom. Tak sná? tá pásomnica nie je tak ?astá. A ?o tak pre istotu to mäso "oblanšírova?" vo vriacej vode?

Re: Prikrmovanie mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Lucia (IP)
Datum: 2004-05-25, 09:50
v kuracom by nemalo nic take byt,ani som nic take necitala,nemal by to byt taky problem...ked sa uvari,uz tam asi nebudu tie dobre zlozky pre nich.

Re: Prikrmovanie mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Lee (IP)
Datum: 2004-05-25, 12:11
Já si myslím, že pokud maso projde hygienou jako ur?ené pro lidský konzum, tak v n?m takového není, aspon myslím, že pásomnice = tasemnice. Jiné je to s vep?ovým, které m?že obsahovat latentní herpesviry (ur?ité druhy zp?sobují t?eba opary), na které je ?lov?k imunní, reps. tyto herpesviry na ?lov?ka v?bec nejdou, ale t?eba u šelem zp?sobují nervové problémy (zví?e si myslí, že ho n?co sv?dí, drbe se, až se udrbe - vážn?!).

Re: Prikrmovanie mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Rasto (IP)
Datum: 2004-05-31, 12:28
Ahoj, nasa Natalka ma len 2 tyzdnove malinke a uz ich nevladze krmit musime ich prikrmovat zacat hned a to asi mlieckom macacim zatial sme ine nezohnali ;)

Re: Prikrmovanie mlá?at
Zaslán uživatelem/kou: Lenka (IP)
Datum: 2004-05-31, 12:40
Rasto, prosim ta, ako ste zistili, ze maminka malinke uz nevladze krmit? Naša Žofka zatial vypada dobre, ale aj tak - neviem ako by som to rozpoznala.

Jít na stránku:  12Další
Aktuální stránka:1 z 2


Lituji, nemáte oprávnění pro zasílání/odpovídání do této sekce.
TOPlist