zubni kaz u fretky
Zaslán uživatelem/kou: Jitka (IP)
Datum: 2004-05-13, 13:33
Ahoj vsichni fretkari, mam takovy dost vazny problem, se kterym si vetsina veterinaru nevi rady. Zjistila jsem u sveho Ferdy, ze ma dole zkazeny cely zub - je zacernaly a zubni kamen to podle mne neni, je to jakoby zespodu zubu z obou stran (na to ze by mu mely byt necele 2 roky, tak fakt nechapu, z ceho to muze byt, zere vetsinou jen granule totiz, moje Tecka ma zuby v poradku a ta zere vsechno). Jeden veterinar mi poradil, ze by to chtelo se domluvit se zubarem pro lidi, protoze on nema na to tu zubni hmotu, ze by mu to zvladl jen vyvrtat, coz nema vyznam.
Chtela bych se vas proto zeptat, jestli jste nekdo podobny problem s fretkou uz meli a jestli mate tip na dobreho veterinare, protoze znicit zub bych mu neodbornym zasahem opravdu nechtela. Tady v Brne vetsina veterinaru nevi ani, co je fretka a kdyz vi, tak delaji klasicke operace typu kastrace, zlazkovani a ockovani. Dojela bych i do Prahy.
Jinak Ferda ma slzicky v ocich a ja dlouho premyslela z ceho a muze to byt z toho zubu, protoze to vypada dost hrozne a pravdepodobne ho to i boli. Kdyz mu otevru tlamicku, tak si necha oskrabat zubni kamen z hornich zubu, ale na ty dolni me nepusti vubec, takze je potreba ho uspat.
Dekuju za kazdou radu.

zuby+



Celkem upraveno 2×. Poslední úprava: martina dne 10.06. v 16:54.

Re: zubni kaz u fretky
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2004-05-13, 14:07
Mám so zubami skúsenosti od psov: zubný kaz, zubný kame? môžu vyvola? zápal, hnisavý va?ok, pes mi behom 24 hod. opuchol pod okom, bolo treba zub vytrhnú? a zápal vylie?i? antibiotikami. Predtým si tiež moc nedal saha? na tú ?as? hlavy. Chrup sa mu kontroloval pravidelne u veta aspo? 2-3 krát ro?ne a i tak sa mu ten zápal a kaz zuba urobil hrozne rýchlo. V Bratislave sa už dos? bežne odstra?uje psom zubný kaz pri zachovaní zuba. Neviem, ako fretkám, je to zvieratko ove?a menšie ako pes (i ke? taká ?ivava ...). V Brne je predsa vynikajúca veterinárna klinika, chodia tam aj od nás. Ani tam by si s tým nevedeli poradi??



Celkem upraveno 2×. Poslední úprava: martina dne 08.06. v 12:41.

Re: zubni kaz u fretky
Zaslán uživatelem/kou: Lee (IP)
Datum: 2004-05-13, 17:48
Já si myslím, že by to na VFU mohli um?t:-) Nevím. Ale je pot?eba p?ijít v dost nek?es?anskou dobu - už ve t?i odpoledne tu nikdo není a slouží se jen pohotovost, což se zase navíc platí:-(

Re: zubni kaz u fretky
Zaslán uživatelem/kou: Jitka (IP)
Datum: 2004-05-14, 09:46
Na VFU jsou schopni s tim neco udelat, jen je pan doktor pryc, takze zkusim za tyden znovu, pry by tam mel byt uz.. Tak jsem zvedava. Nastesti to u Ferdy neni kriticky stav, ze by nezral a tak, chova se uplne normalne jak predtim, asi uz to ma dyl :( Pak dam vedet, jak to dopadlo, aby meli i ostatni prehled..

Re: zubni kaz u fretky
Zaslán uživatelem/kou: Šárka (IP)
Datum: 2004-05-14, 09:48
Držíme tlapi?ky, zuba?i jsou i pro nás dost fuj fuj :-)

Re: zubni kaz u fretky
Zaslán uživatelem/kou: Lee (IP)
Datum: 2004-05-14, 14:48
To all: Jednou jsem si dovolila chtit jit na kliniku VFU (jsem studentem). Byla jsem velmi prekvapena pracovni dobou: od 8.00 do 15.00, pak pouze pohotovost (se zasadni prirazkou). Kazdy tyden slouzi jiny doktor, tzn. pokud mate doporuceni, ze MVDr. XY dela fretky a dobre, prosvihnete to, tak muzete cekat treba mesic, nez se podle rozpisu dostane na radu. Alespon takhle mi to vysvetlovali...Ale urcite vas v Brne radi uvitame:-)

Re: zubni kaz u fretky
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2004-05-14, 16:01
Ja viem, že z Blavy sa chodí na brnenskú kliniku na závažné operácie a samozrejme na objednávku. Kamarátkynej fenke tam operovali chrbticu (úspešne), ?alším známym operovali psíkovi hlavi?ku, mal nádory na o?iach, robili aj CT hlavy, psík síce prišiel o o?ká, ale je zdravý a behá ako ?ert. Od nás bol doteraz s VFU každý maximálne spokojný.

Re: zubni kaz u fretky
Zaslán uživatelem/kou: Lee (IP)
Datum: 2004-05-14, 16:29
Chapu, že na operace (i nezavazne). Ale ambulance by mohla IMHO byt casteji... Ja musim byt spokojena a drzet krok, ze:-))

Re: zubni kaz u fretky
Zaslán uživatelem/kou: matka fretka (IP)
Datum: 2004-05-18, 23:47
Ahoj! Co je to za zub? U špi?ák? se ?asto stává, že se ulomí, ztmavne tedy odum?e a nijak to nevadí. D?ležité je, aby nenastal zán?t, aby nic neoteklo, nebolelo, aby kousal... Se zubními zákroky je to i v Praze bída, ale tipla bych kliniku Na Šejdru a prý se na zuby specializuje ješt? jedna ordinace na Zbraslavi, ale ješt? si chci sehnat reference (náhodou jsem to zjiš?ovala kv?li Kesince - té od Megi a Toma, p?iznávám, že jsem si na ni d?lala zálusk, ale dali ji nakonec n?komu jinému :o( Škoda, ?endík s Margaretkou se do ní zamilovali skoro tak, jako já.



Lituji, nemáte oprávnění pro zasílání/odpovídání do této sekce.
TOPlist