Jake granule?
Zaslán uživatelem/kou: ratty (IP)
Datum: 2006-05-17, 10:58
Dobry den, potrebuji poradit.Nemate nekdo zkusenosti, ktere granule by byly nejvhodnejsi pro fretku s jednou zbyvajici ledvinou? Abych trosku vysvetlila problem-zazila jsem dost hrozny tyden, memu Plysakovi(mozna ho nekdo znate) se objevila na brisku boule, ze ktere se vyklubal nador na ledvine(fretakovi jsou tri roky!). Ledvina i s nadorem byla odstranena, spolu s ni i mizni uzlina. Protoze s tim mam ponekud osobnejsi zkusenost (mame ted s fretakem dohromady dve ledviny &:( ) ptala jsem se doktora, jestli ma mit nejak upravene krmeni a piti. Rekl, ze by mel mit co nejmensi podil rostlinych produktu a co nejvice bilkovin. V tabulce mi nejlip vychazi Vitakraft a Premium Dr. Clauders, hned v zavesu pak Anf. Doted jsem krmila Anf a Vitakraft. Co mi radite? Jinak myslete na nas-histologie jeste neni hotova, snad nebude spatna &:(



Celkem upraveno 2×. Poslední úprava: martina dne 01.06. v 13:29.

Re: Jake granule?
Zaslán uživatelem/kou: (IP)
Datum: 2006-05-17, 11:13
Plyšákovi a tob? držíme tlapky!
Co se tý?e granulí,tak fret?í vycházej nejlíp pro n?ho asi Vitakraft.
Ale esli chceš opravdu bez obilovin,tak se koukni na Acana pro kotata.Obsahují ku?ecí maso a losos v potraviná?ské kvalit? 60% a obiloviny nemají v?bec,jen trochu rýže,tudíž jsou nejlépe stravitelné.fretulím mým mooooc chutnají.Jen p?ejdi na jeden druh krmení a nest?ídej,nebo nemíchej,zat?žuje to srávení.
[www.championpetfoods.com]

Re: Jake granule?
Zaslán uživatelem/kou: Iv?a (IP)
Datum: 2006-05-17, 11:16
Držím p?sti?ky aby to bylo dobrý...
Z krmení (co jsem kdy ?etla nebo koukala) nejlíp vycházel práv? Vitakraft nebo ANF (aspo? si to myslím) navíc ANF neobsahuje konzevanty (nebo jich obsahuje mí?), protože je vakuov? balený.
Ale nevím co ti ?eknou ostatní (zkušen?jší).
Jak se Plyšák zotavuje po operaci? Myslím na vás a držím? p?sti?ky a tlapky...
Avatar

Re: Jake granule?
Zaslán uživatelem/kou: (IP)
Datum: 2006-05-17, 11:17
:o))))) cht?la jsem samozd?ejm? napsat trávení!

Re: Jake granule?
Zaslán uživatelem/kou: Martina (IP)
Datum: 2006-05-17, 11:19
no dyk to je totéž, nebo ne?! :o))))

Re: Jake granule?
Zaslán uživatelem/kou: kac (IP)
Datum: 2006-05-17, 11:19
Iva D. Vždy? je to skoro to samé :o))))
Avatar

Re: Jake granule?
Zaslán uživatelem/kou: Iv?a (IP)
Datum: 2006-05-17, 11:21
neboj, my t? chápeme :oD ale pobavila jsem se... Ko?i?í granulky m? v?bec nenapadly, ale nejsou i n?jaký pro ko?ky s nemocnými ledvinami? Nevím to jist?, ale za pokus (podívání na složení) to stojí...
Avatar

Re: Jake granule?
Zaslán uživatelem/kou: Ferda a Bertík (IP)
Datum: 2006-05-17, 11:24
ratty od stejné firmy, jako je Calo-Pet, Bezo-Pet a Geri_Pet, je i pasti?ka Uro-Pet pro zví?átka s chabrus ledvinama. Možná by pomohla.

Ferda a Bertík

[www.felicityaorin.estranky.cz]

Re: Jake granule?
Zaslán uživatelem/kou: (IP)
Datum: 2006-05-17, 11:27
Ja se umím ale trefn? p?eklepnout,no aspon trochu toho úsm?vu,žejo!
granule pro ledviná?ky ko?ky existují,ale jen u veta v dietách a sou pooooo?adn? drahý.Esli se má vyhnout jen obilovinám ,tak to ur?it? jde touhle cestou nahradit

Re: Jake granule?
Zaslán uživatelem/kou: ratty (IP)
Datum: 2006-05-17, 11:33
Dekuju za rady. Plysak je doma od pondelka (operace byla minulou stredu), byl strasne stastny,ze je doma, jeho bezelstnost a duverivost k lekarum je pryc. Bohuzel zviratko nechape, ze to vsechno delaji pro jeho dobro. Operacni ranu uz ma temer srostlou, hodne spi. Vcera jsem ho chtela nechat probehnout,jako spravneho rekonvalescenta pekne pomalu. Zacal vyskakovat vsemi ctyrmi do vzduchu, kvokat a vubec delat blazniviny. Nejhorsi bylo,ze jsem ho nemohla chytit. Myslim,ze vic situaci popisovat ani nemusim. Takze jsem zase celou noc nespala, kdovi co ze si mohl zpusobit. Ale vzhledem k tomu, ze rano zase koukal,ze by sel ven,tak asi se nestalo nic. Jinak jeste k tomu krmeni-michani dvou druhu granuli je spatne? To jsem teda docela vydesena, nevedela jsem, ze je to chyba. Chutnalo mu Anf i Vitakraft, tak jsem mu je michala. Pak jsme Vitakraft prestali, protoze dost ztloustnul(kde jsou ty casy). Jeste davam Calo - pet. Muze byt?

Re: Jake granule?
Zaslán uživatelem/kou: Ferda a Bertík (IP)
Datum: 2006-05-17, 11:34
Calopetkou ur?it? nic nezkazíš :-)

Ferda a Bertík

[www.felicityaorin.estranky.cz]

Re: Jake granule?
Zaslán uživatelem/kou: (IP)
Datum: 2006-05-17, 11:42
Nekde to tu Lee popisuje,jak špatné je míchat druhy granulí,nebo ?asto m?nit zna?ky.N?co jinýho je u?it mládata ochutnávat,aby pozd?ji nevyžadovaly jen jednu stravu,ale stálé krmení má být jedna zna?ka,jeden druh.
Já osobn? bych v tvém p?ípad? krmila bud Vitakraft pro fretky,nebo Acana Pro kotata,k tomu ur?it? pastu Uro-Pet a Calo_pet.Jestli baští maso,tak i samotné masí?ko.Nedávala bych ko?i?í tašti?ky vitamínový a maltozový,jen matl pastu(když líná),pá? v tech tašti?kách jsou obiloviny a lepek.

Re: Jake granule?
Zaslán uživatelem/kou: matka fretka (IP)
Datum: 2006-05-17, 11:48
M? trošku zaráží ta rada hodn? bílkovin... u ledvin se to d?lá spíš naopak. Byla bych ráda, kdyby se k tomu vyjád?ila Lee, n?jak se mi to nezdá...
Avatar

Re: Jake granule?
Zaslán uživatelem/kou: ratty (IP)
Datum: 2006-05-17, 12:01
V pondeli jdeme na vytazeni stehu, tak se jeste jednou poradne preptam, je mozne, ze jsem neco pochopila spatne. Byla jsem z toho dost psychicky spatna, ja totiz krome fretmena a potkaniku nikoho nemam, takze jsou pro me vsecko. No aspon to neni tak slozite jako u lidi, tam je to-pozor na sul,koreni mineraly atd.atp. clovek si nic neuzije.

Re: Jake granule?
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2006-05-17, 12:12
Ratty, aby som ?a trochu upokojila, tak som sa radila telefonicky s mojim vetom:

Teraz bezprostredne po operácii by vraj možno nebolo na škodu podáva? fre?ákovi dietetické granule s dietou na ledviny ur?ené pre ma?ky. Je to napr. granulované krmivo zna?ky Specifik (výrobca Simedika - Dánsko), toto krmivo obsahuje minimum dusíkatých látok, ktoré za?ažujú ledviny. To?ko info od veta.

Pokia? sa ja pamätám existujú takéto dietetické krmivá pre ma?ky aj zna?ky Royal Canin. Všetky tieto dietetické krmivá sú v predaji zvä?ša len u vetov.

Vet mi ešte povedal, že ledviny sú párový orgán, ktorý je v tele zna?ne "predimenzovaný", takže pokia? je zostávajúca ledvina v poriadku, nie je problém aby zvieratko žilo normálny život. Po ?ase by vraj bolo vhodné skontrolova? fre?ákovi príslušné hodnoty. Ak budú v norme, nemusel by by? ?alej k?mený dietetickým krmivom, ale mohol by jes? kvalitné granule pre fretky (Vitakraft, ANF), ktoré obsahujú ?o najmenej látok škodlivých na ledviny. Tuky na ledviny neškodia.

Ešte by som pridala svoj názor na podávanie Calopetu: Calopet obsahuje vitamíny a minerály, niektoré minerály môžu ledviny za?ažova?. Takže s Calopetom by som osobne bola asi opatrná. Ale opakujem...toto je len môj názor laika, nie som vet.




Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: Johana dne 17.05. v 12:19.
Avatar

Re: Jake granule?
Zaslán uživatelem/kou: ratty (IP)
Datum: 2006-05-17, 12:23
Johano,moc dekuji za snahu a rady. S jednou ledvinou se zit da, ja sama jsem toho prikladem(jak jsem psala,mame ted s Plysmenem dohromady dve ledviny). Nez mi ho dali domu, delali mu rozbory z moci i z krve a vsechno je v poradku, zbyla ledvina funguje jak ma. Samozrejme to budeme prubezne hlidat. Podivam se,jestli bych sehnala ty dietni kocici granule,ale mam trosku obavy,ze je by je fretmen nemusel uznat za pozivatelne. Anf a Vitakraft jsou "jeho" ,takze v tom neni problem. Jenom doufam,ze se bude chovat jako vzorny pacient,ne jak ten cirkus vcera &:) a taky jsem jeste hodne nervozni,jak dopadne ta histologie... &:(

Re: Jake granule?
Zaslán uživatelem/kou: Blanka (IP)
Datum: 2006-05-17, 13:19
Ratty,
ja jsem zde v Anglii objevila granule, ktere jsou vyrabeny specialne jen pro fretky a taky tak maji upravene i slozeni vlaknin. Jak na potvoru jsem si popis zapomela doma, ale zitra bych ti ho napsala. Co si pamatuju tak se sklada prevazne z krutiho masa, je tam podil ryb, nejake cerealie a dalsi vlakniny. Zitra napisi cely popis. Moc se omlouva, ale jsem hlava derava. 2kg techto granuly vychazi na 6 liber. Takze az si zitra prectes popis z ceho se tyto granule skladaji,dej mi co nejdriv vedet a ja bych ti jeden balik koupila. 3.6. jedu domu tak bych ti ho hned poslala.
Avatar

Re: Jake granule?
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2006-05-17, 13:50
Ratty, verím že histológia bude negatívna! Ale aj keby bola pozitívna, tak to neznamená ni? strašné, ke? sa nádor aj uzliny odstránili...toho som zas žiarivým príkladom ja :-))))
Avatar

Re: Jake granule?
Zaslán uživatelem/kou: Lee (IP)
Datum: 2006-05-17, 14:16
Ad Uropet:
Pasta k prevenci vzniku mo?ových kamen? u psa a ko?ky a odstran?ní zápachu po mo?i. Pasta obsahující esenciální aminokyselinu DL-methionin slouží k okyselení mo?e psa a ko?ky. Dávkování se m?ní dle individuální pot?eby. P?íjemná chu? pasty umož?uje dlouhodobé a bezproblémové podávání.
URO-PET pasta se používá k okyselení mo?e ko?ky a psa za ú?elem zamezení tvorby mo?ových kamen? a k odstran?ní zápachu po mo?i.

Dávkování:
ko?ka: ½ - 1 ?ajová lži?ka (2,5 – 5 ml, 3-6 g) 2 x denn?
pes: ½ - 3 ?ajové lži?ky (dle hmotnosti zví?ete) 2 x denn?
per os s krmivem, ?i v pitné vod?.
Pot?ebnou dávku lze individuáln? upravit.

Z cehoz mi plyne (to, co jsem si myslela), ze to je indikovane, pokud jsou ledviny zatezovane piskem ci kameny (diky spatnemu pH moci). Moc bych to asi fretackovi necpala, pokud mi to nedoporucil doktor.

To, ze nema jednu ledvinu je problem, ale nijak zavazny. Ledviny jsou fakt naddimenzovane a pise se, ze ze 75%. Takze by tam mohla byt jeste teoreticka 25% rezerva (spis mensi, ale asi nejedou nadoraz).

Co se tyce bilkovinneho ci malo bilkovinneho krmiva nevim - pokusim se dnes vysondovat, co si o tom mysli nadrizeni.

Co se tyce kocicich diet pro ledvinare, je to jako s tou Uropetkou. Kocka ledvinacka = kocka se struvity, uraty a spol. (vetsinou). Takze primarnim ucelem tehle diet je pohlidat, aby ty kameny nevznikly (popr. pomoct rozpustit ty, co tam jsou). Do toho bych se asi poustela az po zvazeni...



Celkem upraveno 2×. Poslední úprava: martina dne 08.06. v 23:27.
Avatar

Re: Jake granule?
Zaslán uživatelem/kou: ratty (IP)
Datum: 2006-05-17, 14:52
Diky Lee, ptala jsem se kdyz mi ho davali, v Brne na veterine. Doktor mi rekl, to co vy - ze pro kocky a psy jsou specialni krmiva pri ledvinovych potizich, ale pro fretky nic specialniho neni.Ze to chce prostudovat slozeni na krabici. Pouzila jsem tabulku,kterou mate tady a vyslo mi to,jak jsem psala. Ale budu rada,kdyz mi jako odbornik poradis, jsem z toho vseho nestastna, prece jen ve trech letech takovy problem...

Re: Jake granule?
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2006-05-17, 15:40
Ratty, ak sa môžem opýta?...ako si prišla na Plyšákov problém? Na preventívnej prehliadke? Alebo mal nejaké potiaže? A aké? Prepá?, že s tým otravujem, ale v posledných mesiacoch som tu zaznamenala ve?a ochorení na nádory.... A ešte otázo?ka: je Plyšák kastrovaný? Mne sa akosi zdá, že nádorové ochorenia sa ?astejšie vyskytujú u kastrovaných samcov...alebo to je náhoda... Proste chcem vedie?, na ?o sa mám všetko zamera?, ke? pôjdem s fre?ákom na preventívnu prehliadku. Díky za odpove?.
Avatar

Re: Jake granule?
Zaslán uživatelem/kou: ratty (IP)
Datum: 2006-05-17, 16:04
Bylo to tak, ze pri hrani jsem ho zdvihla tak, ze mu telo viselo dolu a v te chvili jsem si vsimla, ze brisko neni pravidelne. Musim dodat, ze to brisko mel oholene,asi pred nejakymi dvema mesici ho operovali, ovsem to co vypadalo jako bricho a hrudnik plny vody se ukazalo jako tuk(slovy doktora "obezita je pro nej slabe slovo"). No zkratka vsimla jsem si vybouleniny na jedne strane briska. Jenze nebyla jsem schopna poznat,co to je. Nejhorsi na tom bylo to,ze bych prisahala,ze den predtim to tam jeste nemel,protoze ho kazdy den prohlizim a muchlam ho.Rikala jsem si, ze to treba je narazenina,jako boule,protoze den predtim sebou pri radeni pekne prastil. Jinak mu nebylo vubec nic, jedl pil,kakal,cural,vsechno vizualne v poradku. Boule se ale nezmenila,ani se nezmensila,ani nezvetsila(samozrejme jsem necekala dlouho). No vysledek znas. Doktor mi vysvetlil, ze ten nador muze rust velice rychle,takze jeden den je pro laika neviditelny a nehmatny a druhy den uz ano. Jine problemy nemel proto, ze ta druha ledvina fungovala jak mela,takze to vsechno zvladala(coz je i muj pripad). Jinak operace asi nebyla zadna legrace, protoze hlavni duta zila tak vyzivovala ten nador,ze byla zvetsena. Musim rict, ze doktoru v Brne na veterine na oddeleni drobnych savcu si hrozne moc vazim, takove lekare kdybych mela ja, tak bych dokonce i chodila k doktorovi. Takhle si ja predstavuju odborniky na svem miste.No to jsem odbocila, jeste dodam, ze Plysak neni kastrovany a jeho rodice a sourozenec nemaji ani nemeli zadne vazne potize(aspon co vim).

Re: Jake granule?
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2006-05-17, 16:10
Ratty, díky za odpove?. Lekári na vet. klinike v Brne sú jedni z najlepších už odjakživa! Aj z BA tam chodia ?udia na vyšetrania a operácie so svojimi milá?ikmi. A plne súhlasím...tiež som už viackrát povedala, že je ve?ná škoda, že ja nemôžem (sama so sebou) ís? na vyšetrenie k vetovi :-))))
Avatar

Re: Jake granule?
Zaslán uživatelem/kou: Lee (IP)
Datum: 2006-05-18, 15:55
Toz vyjadreni nadrizenych:-)
Dieta pokud se vari doma - snaha o nahradu masa bilkovinami mleka a vejce, coz si myslim, ze je dost problem.
Granule - normalni kvalitni granule, mozna trosku mene vyzivne (z hlediska bilkovin), kvalitni kocici seniorka (Pro Plan, Royal Canin, Eukanuba, Eukanuba-Iams, asi neco dela i BioMill ci Trainer) a po case to prostridat s Renal dietou (setrici ledviny) - Specific, Trovet, Purina dela, ale nevim, zda kocici. Toz asi tak.
Jo, jeste pravidelne kontroly moci - hustota, pH a tak (asi lze bez problemu domluvit s mistnim vetem, neni to narocne vysetreni, jen musi byt moc cerstva). Jak jsou na tom fretky se struvity a podobnymi nevim, to bych musela nekde lovit:-)
Avatar



Lituji, nemáte oprávnění pro zasílání/odpovídání do této sekce.
TOPlist