Jít na stránku:  1234567Další
Aktuální stránka:1 z 7
?ich a sluch fretek
Zaslán uživatelem/kou: Leyla (IP)
Datum: 2006-02-23, 12:25
Ahojky!
Zakládám toto vlákno, protože by m? moc zajímalo,jak jsou na tom fretky s ?ichem a sluchem oproti jiným zví?at?m. Jestli mají siln?jší ?ich a sluch než ko?ky a psy, nebo slabší? Jak je to v porovnání s ?lov?kem atd. :o) Díky všem za odpov?di.



Celkem upraveno 2×. Poslední úprava: martina dne 14.06. v 21:40.

Re: ?ich a sluch fretek
Zaslán uživatelem/kou: majda (IP)
Datum: 2006-02-23, 12:30
Odpozorováno u inteligenta Kryštofa: vy?uchá všechno a slyší jenom to, co chce. Ob?as mám pocit, že je postiženej trvalou hluchotou :-)
Avatar

Re: ?ich a sluch fretek
Zaslán uživatelem/kou: Jordi (IP)
Datum: 2006-02-23, 12:36
Fretka má špatný zrak. Když se dívá na tvou tvá? ze zem? vzh?ru, tak už nevidí detaily, ale jen ví, že máš n?jaký obli?ej. Naproti tomu, detaily umíst?né blíže, vidí lépe než my. Špatn? odhaduje výšky proto m?že s klidem sko?it z balkónu a? je v jakémkoliv pat?e. Z barev vidí jen ?ervenou a ostatní jen jako odstíny šedé. Lépe vidí za soumraku než p?i ostrém denním sv?tle a za naprosté tmy. Slepý bod má p?ímo p?ed nosem, proto ?asto nevidí bonón p?ed ?umákem a vyhledává ho ?ichem.

Slyší velice dob?e ale má slyšitelnost v rozmezí vyšších tón?. Proto lépe reaguje na ženské nebo pískavé hlasy, než na hlasy muž?. V období odchovu mlá?at má sluch ješt? zost?ený a proto reguje dost podrážd?n? na pískavé hra?ky. Albíni mají prý sníženou citlivost sluchu, ale slyší dob?e. A fretky s Waardenburgovým syndromem neslyší, protože se jim vnit?ní ?ást ucha nevyvine.

o?i+uši+



Celkem upraveno 3×. Poslední úprava: martina dne 15.06. v 03:01.
Avatar

Re: ?ich a sluch fretek
Zaslán uživatelem/kou: Leyla (IP)
Datum: 2006-02-23, 14:51
Jordi: No to koukam, jaci jsou tady profici! O tech barvach jsme nevedela, no a to s tim, ze nevidi presne v uhlu spicky cenichu - z toho jsem Maxe podezirala, protoze kdyz dostal neco na zemi - pamlsky a tak - tak me pripadalo, ze je snad nevidi a to je mel primo u nosu... Jinak se teda da jejich sluch prirovnat k lidskemu? S tim, ze jsou citlivejsi na vyssi tony.

Re: ?ich a sluch fretek
Zaslán uživatelem/kou: matka fretka redakce (IP)
Datum: 2006-02-23, 14:54
Jordi, kde jsi našla to, že:
A fretky s Waardenburgovým syndromem neslyší, protože se jim vnit?ní ?ást ucha nevyvine. ?
tedy konkrétn? to, že se vnit?ní ucho nevyvine? Fyzické p?í?iny hluchoty p?ece m?žou být i jiné, jak víš, že je to práv? tahle?
Ad barevné vid?ní - to taky není tak úpln? jednozna?né, ono se to t?žko prokazuje, je to dost spekulativní, m?lo by tam být sloví?ko "asi".

Re: ?ich a sluch fretek
Zaslán uživatelem/kou: Leyla (IP)
Datum: 2006-02-23, 15:21
Je treba nejaka stupnice slysitelnosti pro fretky? A jak to je tedy s tema barvama - jake asi barvy vidi fretecka?

Re: ?ich a sluch fretek
Zaslán uživatelem/kou: Jordi (IP)
Datum: 2006-02-23, 15:22
Leyla: Profík, to nejsem, ale snažím se n?co dozv?d?t, a?koliv to obnáší jisté nátlaky. ;o)

Z genetického hlediska ten W. gen zp?sobuje to, že se vnit?ní ucho nevyvine.

MF: No, fyzické, to myslíš, jako t?eba po úrazu? :o) Ne?íkám že m?že být p?í?ina hluchoty jiná. Nebo ano?

To ale p?ece není genticky d?di?né. W. gen je d?di?ná vada, která zp?sobuje krom? bílé barvy na hlav? také tuto vrozenou hluchotu. Ne každá fretka s bílým jezev?ím pruhem na hlav? je hluchá, ale až 75% ze zkoumaných jedinc? hluchých bylo.

Všechny informace jsou prost? získány z ur?itých test? a protože jsou z?ejm? zkoumány dále, nedá se s naprostou a kone?nou platností utvo?it definitivní záv?r. Pokud n?kde už definitivní záv?r je, tak se omlouvám, nevím o n?m. ;o)
Avatar

Re: ?ich a sluch fretek
Zaslán uživatelem/kou: Dodi (IP)
Datum: 2006-02-23, 15:42
Pravda takových informací je t?eba víc, Jordi jen do toho :-)
?etla n?co o tom, že hluchá fretka má daleko více vyvinut?jší ?ich... to je asi dáno i u lidí, že pokud chybí n?jaký smysl, tak je jiný daleko lépe vyvinutý.

307-515-842
Avatar

Re: ?ich a sluch fretek
Zaslán uživatelem/kou: Yasmin (IP)
Datum: 2006-02-23, 15:48
Pozorovanim Xavy zjistuji, ze ona vice reaguje na vizualni pojmy.. Vidi mnohem dal, nez ostatni a lip zachyti pohyb. Cich posoudit nemohu.
Nevim zda ma vic vyvinuty zrak, ale spis mi prijde, ze ho proste vic pouziva.
Jordi diky, dozvedela sem se zase o neco vic.. :o)
Avatar

Re: ?ich a sluch fretek
Zaslán uživatelem/kou: Jordi (IP)
Datum: 2006-02-23, 15:51
Mimochodem, p?ijde mi tento názor s nevyvinutým vnit?ním mechanismem ucha jako docela p?ijatelný. pro? jinak by ta fretka s WG neslyšela? Jestli je teda ješt? n?jaký pravd?podobn?jší názor, sem s ním. ;o)
Avatar

Re: ?ich a sluch fretek
Zaslán uživatelem/kou: Yasmin (IP)
Datum: 2006-02-23, 15:53
No me to taky prave prijde celkem logicke a prijatelne..
Avatar

Re: ?ich a sluch fretek
Zaslán uživatelem/kou: Dodi (IP)
Datum: 2006-02-23, 15:57
V souvislosti s Ws jsem ?etla to stejné, deformace hlavy, nevyvinuté st?ední ucho, snad i rozšt?p, ale to jsem u fretky ješt? nevid?la.

307-515-842
Avatar

Re: ?ich a sluch fretek
Zaslán uživatelem/kou: matka fretka redakce (IP)
Datum: 2006-02-23, 16:39
Jordi, nerozumíš, co mám na mysli. To co píšeš vím, ale cht?la jsem znát pramen, odkud máš, že d?di?ná hluchota je zp?sobena nedovyvinutým st?edním uchem. Prost? a jednoduše, jestli je to tvoje dedukce, nebo máš literaturu, kde je popsáno, co p?esn? je u WS na sluchovém ústrojí postiženo (jestli lagena, sluchové k?stky, bubínek nebo nervové bu?ky p?enášející vzruchy do mozku).

Re: ?ich a sluch fretek
Zaslán uživatelem/kou: Erin (IP)
Datum: 2006-02-23, 17:05
Jordi, prosím, odkud jsi ?erpala? Myslím jako informa?ní prameny - knihy, ?lánky, prost? bibliografické údaje. Promi?, ale u mne je to nemoc z povolání, že vše chci mít doloženo a chci mít podchycen zdroj informace. Díky.
Avatar

Re: ?ich a sluch fretek
Zaslán uživatelem/kou: Dodi (IP)
Datum: 2006-02-23, 17:09
tohle z?ejm? budete znát
[www.geocities.com]

307-515-842
Avatar

Re: ?ich a sluch fretek
Zaslán uživatelem/kou: Jordi (IP)
Datum: 2006-02-23, 17:29
Takhle dopodrobna, jak to o?ekávate, to v tom ?lánku není. Protože to je typ ?lánku informativní a ne p?ímo pro studie v?dy. ;o) Napsáno je pouze: which results in the underdevelopment of the hearing mechanism of the inner ear
Avatar

Re: ?ich a sluch fretek
Zaslán uživatelem/kou: Dodi (IP)
Datum: 2006-02-23, 20:26
A tohle jste ?etli? Je to v ?eštin? i pro takové dementy neznalé cizích jazyk? jako jsem já!
[fretka.kom.cz]

307-515-842
Avatar

Re: ?ich a sluch fretek
Zaslán uživatelem/kou: Yasmin (IP)
Datum: 2006-02-23, 20:29
Pani uzas, cely sem to precetla jednim hltem.. :o) jeste bych dodala tohle:
[fretka.kom.cz]
Avatar

Re: ?ich a sluch fretek
Zaslán uživatelem/kou: matka fretka redakce (IP)
Datum: 2006-02-24, 09:33
Aha :o( Jo, tenhle ?lánek od Matulich znám, myslela jsem, žes ulovila n?co podrobn?jšího. Škoda.
V tom odkazu od Dodi to taky není, a?koliv tomu bych v??ila víc, protože Rebecca Stout se hluchým fretkám v?nuje na velmi kvalitní úrovni, myslím, že podstatn? d?kladn?ji než Matulich, ta spíš opakuje, co kde pochytí.

Re: ?ich a sluch fretek
Zaslán uživatelem/kou: fandik (IP)
Datum: 2006-02-24, 12:09
Jak pise MF, asi muze byt pricin vice. Ja kdyz jsem hledal po netu nejake info, tak jsem narazil treba na hypotezu (tykalo se to psu, kde pritomnost jakehosi genu ovlivnuje zbarveni a mj. hluchotu), ze nedostatek pigmentu zpusobi behem prvnich 4 tydnu odumreni sluchoveho nervu...
A nemusi byt hluchota jako hluchota - zvukove vlny vnima nejen vnejsi ucho, ale jdou i pres lebku, u rady zvirat jsou citlive jine organy, urcite budou fretky nizsi kmitocty vnimat i tlapkama. Takze presne rict, ktere rozsahy frekvenci a jakym zpusobem ma zdrava fretka vnimat, ktere nevnima postizena, to bude pekny orisek, tim spis, kdyz se to ma udelat prokazatelne a jednoznacne, s vyloucenim dalsich vlivu, proste vedecky :)
Avatar

Re: ?ich a sluch fretek
Zaslán uživatelem/kou: matka fretka redakce (IP)
Datum: 2006-02-24, 12:15
To u t?ch ps? by mohl být zrovna stejný gen, PAX3.

Re: ?ich a sluch fretek
Zaslán uživatelem/kou: Jordi (IP)
Datum: 2006-02-24, 17:42
fandik ;o)
Avatar

Re: ?ich a sluch fretek
Zaslán uživatelem/kou: Jordi (IP)
Datum: 2006-02-25, 00:33
:oD Ale: "opakování matka moudrosti" ;oP
Avatar

Re: ?ich a sluch fretek
Zaslán uživatelem/kou: matka fretka redakce (IP)
Datum: 2006-02-27, 09:41
Jasn?, vpoho, ale už jsem se namlsala, že máme n?jaký nový pramen...

Re: ?ich a sluch fretek
Zaslán uživatelem/kou: Yasmin (IP)
Datum: 2006-03-01, 14:29
No a k tomu novemu pramenu - pro nas ostatni (myslim krom tebe MF) je to pramen novy, jelikoz ty neuverejnuses sve prameny. :o/ Takze si radi pocteme a dozvime se vic..
Avatar

Re: ?ich a sluch fretek
Zaslán uživatelem/kou: matka fretka redakce (IP)
Datum: 2006-03-01, 15:07
fíííí, to bylo pod pás! A co to asi máme pod heslem ODKAZY? P?ece komentovaný výb?r nejlepších pramen? ;op

Re: ?ich a sluch fretek
Zaslán uživatelem/kou: Dodi (IP)
Datum: 2006-03-01, 15:13
Tam jsme taky koukali...ale o genetice a vadách tam toho moc není...mimo to, já analfabet na cizí jazyky si moc nepo?tu...jsem ráda, že se n?kdo ujal toho, to i p?ekládat, pro nás líné :-)

307-515-842
Avatar

Re: ?ich a sluch fretek
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2006-03-01, 15:20
Dodi, presne to je aj môj prípad: ad 1. nenašla, ad 2. som v?a?ná, ke? mi to je preložené :-)))
Avatar

Re: ?ich a sluch fretek
Zaslán uživatelem/kou: matka fretka redakce (IP)
Datum: 2006-03-01, 15:55
jak to píšete nová?k?m na DF? Kdo hledá najde - t?eba wolfysluv. NO a že je to anglicky - sorry, ale p?ekládat vám všechny zahrani?ní weby do ?eštiny, to už fakt nestíhám ;o) Takže fajn, že n?kdo p?iloží místo remcání pro zm?nu ruku k dílu - dík Jordi. (a kdyby se ti poda?ilo p?eložit n?co taky od Beccy Stoutové, bylo by to úžasné - je na WS velmi dobrá)

Re: ?ich a sluch fretek
Zaslán uživatelem/kou: Jordi (IP)
Datum: 2006-03-01, 16:12
MF uvidím, co se dá d?lat. ;o) dík.
Avatar

Jít na stránku:  1234567Další
Aktuální stránka:1 z 7


Lituji, nemáte oprávnění pro zasílání/odpovídání do této sekce.
TOPlist