Spole?ný chov a ?íje
Zaslán uživatelem/kou: discus (IP)
Datum: 2006-02-15, 23:24
Dobrý den.Obracím se na vás o radu.Mám ve volie?e sami?ku a samce fretek,ale od kamaráda jsem se dozv?d?l,že v období ?íje nebude mít same?ek o sami?ku zájem práv? kv?li spole?nému chovu v jedné volie?e.Jaké s tím máte zkušennosti?Pokud bych cht?l mlá?ata,je nutné chovat je zvláš? a k sob? je dát jen v dob? ?íje?Jinak samoz?ejm? vím,že pokud by došlo k napá?ení,sami?ku bych nechal ve volie?e samotnou kv?li jejímu klidu.Díky za vaše rady a názory.

vícero+oba+



Celkem upraveno 4×. Poslední úprava: martina dne 10.06. v 14:38.

Re: Spole?ný chov a ?íje
Zaslán uživatelem/kou: aronka (IP)
Datum: 2006-02-15, 23:40
to discus: není pravda, že o sebe nebudou mít zájem, práv? naopak. V období ?íje se same?ek snaží oplodnit vše co se hýbe:) Sami?ka bude mít naopak problém zvládnout jeho nároky, pokud ješt? nebude v ?íji-takže bys je m?l sledovat a pokud same?ek zachází se sami?kou drsn? a ona sy?í a smradí, je lepší je odd?lit do doby, než bude sami?ka ?íjit.
Pokud si to ale umí mezi sebou vy?íkat a sami?ka se mu ubrání a jinak nestrádá, odd?lovat je nemusíš.
D?ležité je, aby nebyli vzájemn? p?íbuzní a same?ek nenakryl sami?ku více než 1x ro?n?.
Hodn? št?stí.



Celkem upraveno 2×. Poslední úprava: martina dne 09.06. v 02:06.
Avatar

Re: Spole?ný chov a ?íje.
Zaslán uživatelem/kou: matka fretka redakce (IP)
Datum: 2006-02-16, 10:16
Oni si to m?žou vy?íkat i jinak - Ferda s Myškou to m?li za?ízené tak, že se pá?ili i mimo Myš?inu ?íji, dokonce i po její kastraci. Vyznávali zkrátka bezpe?ný sex ;o) Ale opravdu se musí sami?ka hlídat, aby nezab?ezla dvakrát v jednom roce, to by na ni bylo moc.

Re: Spole?ný chov a ?íje.
Zaslán uživatelem/kou: Yasmin (IP)
Datum: 2006-02-16, 14:16
Hlidat je to chce urcite, navic pokud jsou dva samci a oba v riji, tak samicku drzet jen s jednim, aby se vedelo ci jsou mladata, nenechat je kryt oba - samicka se v riji vetsinou necha klidne od nekolika, kdyby to bylo na ni :)

Jinak nekdo ale muze mit samce, ktery nechce samicku domaci - ale jine nakryje.. Uz sem to parkrat slysela, ze s domaci samickou se fretakovi nechce, ale s cizi se muze pretrhnout.. :o)
Avatar

Re: Spole?ný chov a ?íje.
Zaslán uživatelem/kou: mario (IP)
Datum: 2006-02-16, 14:20
teda Yasmin od tebe bych necekal, ze zase budes rejpat do mezilidskych vztahu :-)))

aronka: moooc peknej avatar :-)
Avatar

Re: Spole?ný chov a ?íje.
Zaslán uživatelem/kou: JanaG. (IP)
Datum: 2006-02-16, 14:23
Náš Shrek je po?ád se svými dv?ma sami?kami, taky se je po?ád ob? snaží "ojet" , žádné problémy s tím nejsou. Ale je fakt, že naši Dášu zatím nenakryl (Terezka je kastrovaná - p?esto se pá?í), a asi už ani nenakryje. Dáši letos budou 4 roky, tak už je na mim?a asi stará....
Avatar

Re: Spole?ný chov a ?íje.
Zaslán uživatelem/kou: mario (IP)
Datum: 2006-02-16, 14:27
ja mam ted problem udrzet separe kroupu a holky, a kroupa je schopnej probourat zed a pepca nadelat ze vseho trisky jak moc chcou za sebou...
Avatar

Re: Spole?ný chov a ?íje.
Zaslán uživatelem/kou: Yasmin (IP)
Datum: 2006-02-16, 14:31
Mario O:o)

Kdyz holky mely pred riji, byli vsichni spolecne pusteni. A vse bylo ok, holky si to nechaly bud libit nebo se s klukama rvaly - nikdy zadny smrad a jekot, vse v normalu :)
Avatar

Re: Spole?ný chov a ?íje.
Zaslán uživatelem/kou: Erin (IP)
Datum: 2006-02-16, 16:16
Náš nemrava by rád s každou, i s domácí i s jinou a s tou domácí zvláš? rád, když ji zná a ví o jejích schováva?kách - alespo? dob?e ví, kam mu ute?e a odkud ho kousne, když ho nechce. (Našt?stí ty kousance nejsou krvavé)
Avatar

Re: Spole?ný chov a ?íje.
Zaslán uživatelem/kou: Gazza (IP)
Datum: 2006-02-16, 16:25
Taky mám zatím problém , ale se samicemi. Když jsem p?inesla mojí poslední - puber?a?ku a po ov??ení jejího zdravotního jsem jí cht?la poušt?t na neutrální p?d? s ostatními, vrhly se mi ostatní dv? samice na ní. Ony už v?d?ly to, co já ne , že malá za?ne za 4 dny ?íjit. Mám jí odd?len? a pouštím jí se samcem, ale samice k ní pustit nem?žu, protože jedna ze starších obyvatelek je te? taky v ?íji. A tak ?ekám, jak se v?ci po od?íjení obou vyvinou. Doufám, že jí pak postupn? p?ijmou, jinak bych jí musela nabídnout k adopci. Nemáte n?kdo podobné zkušenosti? Jak je sžít?

Re: Spole?ný chov a ?íje.
Zaslán uživatelem/kou: Yasmin (IP)
Datum: 2006-02-16, 20:14
U me nemaji rijici samicky problem. Kdyz sem mela dve cizi doma na navsteve, vsechny samice byly v pohode - krom Flo, ta rve kazdeho za kazde situace - kort kdyz je to cizi..
Avatar

Re: Spole?ný chov a ?íje.
Zaslán uživatelem/kou: Gazza (IP)
Datum: 2006-02-16, 23:39
Hmm, ta jedna se chová dost ost?e. P?itom tu p?edcházející samici p?ijala celkem dob?e. Bylo pár kole?ek po byt?,trošku k?iku , ale pak v pohod?. Na tuhle se dívá opravdu zle, a kdyby mohla, vyrazí dví?ka voliéry.Kouše pletivo a snaží se jí kousat i p?es n?j. No uvidím. Nevíš, jestli by si mohly opravdu n?jak víc ublížit?

Re: Spole?ný chov a ?íje.
Zaslán uživatelem/kou: discus (IP)
Datum: 2006-02-17, 00:47
Díky všem za reakce.Takže jsem nakonec samce od sami?ky od?lil,až uvidím na sami?ce,že je v ?íji,same?ka k ní budu poušt?t.Ješt? bych se cht?l zeptat-v ostatních tématech jsem se do?etl,že hodn? fretek už je touto dobou zab?ezlých,ale u mojí ješt? ?íji nepozoruji.Tedy vizuáln? pohledem na vulvu,která by m?la být v dob? ?íje nab?hlá.V knihách se píše,že nej?ast?jší doba ?íje u sami?ek bývá za?átek b?ezna.Jaké zkušenosti máte vy?A jen malý dodatek k jedné z odpov?dí,jsou samoz?ejm? nep?íbuzní,tedy že je sami?ka od jiného chovatele než same?ek,zhruba 80km od sebe vzdálených chovatel?.

Re: Spole?ný chov a ?íje.
Zaslán uživatelem/kou: Jordi (IP)
Datum: 2006-02-17, 01:21
to discus:
ani u m? nejsou sami?ky ješt? v ?íji, takže žádná tragédie. I když se zdá, že jedna už do ?íje p?jde, zatím je to jen na okraji, kde se to zastavilo, jako by váhala, zda už je správná doba. ;o)
Avatar

Re: Spole?ný chov a ?íje.
Zaslán uživatelem/kou: Bara (IP)
Datum: 2006-02-17, 12:59
U nas je to stejne jako u Jordi:) Takze nezbyva jen cekat, az se damy rozhoupou:)

Re: Spole?ný chov a ?íje.
Zaslán uživatelem/kou: Yasmin (IP)
Datum: 2006-02-17, 16:33
Discus, ja ti nevim - ale podle me - na kilometrech a vzdalenosti nezalezi, ale na tom jestli nemaji spolecne predky (ale to jen male rypnuti) protoze ja treba kryla loni cca 200km daleko, letos dokonce 600 km daleko ;o)
Samicky se letos sice zblaznily, ale ne vsechny, tva samicka muze do rije klidne prijit az v dubnu. ;o) To je ruzne..

Gazza a neni ta tva "agresivni" fretka uz po riji? ony proste samicky pomerne meni nalady - kort kdyz riji, nebo jsou ve falesce.. Zkus je nechat si to vyridit (pokud ta nova neni mlade) a kdyz to bude moooc drsny, tak je oddel - vetsinou je smrad a jekot a pak si to proste vyrikaji a dobry.. U me vyrikavani trvalo dlouho (pritom Xavy je dcera Flo) a obcas se ozvyval jekot, ale nechala sem je byt, Xavy se naucila branit ;o)
Avatar

Re: Spole?ný chov a ?íje.
Zaslán uživatelem/kou: Gazza (IP)
Datum: 2006-02-17, 17:48
Yasmin: máš pravdu, ta moje agresíva je 4 týdny po ukon?ení ?íje a navíc ta nová je odrostlé mlád? (9 m?síc?)a poprvé v ?íji - je jí te? asi 9 m?síc?. Zatím je mám odd?len?, m?žu s ní poušt?t jen samce. Až nebude nikdo doma (kv?li smradu), zkusím tu mén? agresivní samici, která te? ?íjí první týden a za?íná mít mate?ské pudy, jestli by jí nep?ijala a nakonec zkusím tu agresívu.Mám jen obavy, aby jí n?jak neublížily, jinak a? si k?i?í a smrdí, to mi nevadí, to se dá uklidit.

Re: Spole?ný chov a ?íje.
Zaslán uživatelem/kou: discus (IP)
Datum: 2006-02-17, 18:19
Yasmin,vím že na vzdálenosti nezáleží,ale p?i odb?ru sami?ky jsem se ptal na jméno a bydlišt? chovatele,odkud pocházejí a našt?stí bydlel majitel jiným sm?rem,než odkud mám same?ka.Vím,že generaci p?ed tím to mohlo být jinak,ale kdo ví.A využiji to v otázku:Co by následovalo,kdyby nap?íklad generace p?edtím m?la spole?nou krev?To by hrozila úmrtnost mlá?at?Omluvte amaterský dotaz.

Re: Spole?ný chov a ?íje.
Zaslán uživatelem/kou: Yasmin (IP)
Datum: 2006-02-17, 18:27
Gazza - tak myslim, ze ta tvoje agresivka sve chovani postupne zmeni.. bude to asi chvili trvat, ale pak bude zase ok :) Takze VYDRZ! :o)

Discus - nevi se to tu uplne presne (loni se mladatka narodila z pribuzenskeho vztahu a ok - ale mozna se to projevi v dalsich generacich) osobne si myslim ze letos to pozname.. :o/ Krizi se to tu o 106 a pristi rok uz budou inzeraty typu: nabizim fretatka z NEpribuzenskeho spojeni :o/
Avatar

Re: Spole?ný chov a ?íje.
Zaslán uživatelem/kou: Nikola (IP)
Datum: 2006-02-18, 15:23
Ahoj,potrebovala bych poradit.Mam samicku Masu- 10 mesicu a samecka Miloska- 6 mesicu,samicka je po prvni riji,fretatka nechci a nevim koho nechat kastrovat,stale vaham,mam strach z Mildovi agresivity az bude v riji a priznam se,ze i ze smradku,takze se priklanim k nemu,na druhou stranu pro samicku asi nebude nejlepsi injekce na ukonceni rije dvakrat za rok..Poradte,co je lepsi

Re: Spole?ný chov a ?íje.
Zaslán uživatelem/kou: Martina (IP)
Datum: 2006-02-18, 19:35
jednodušší je kastrace kluka:
proti - zmizí další potenciální "dárce spermatu", kterých je už te? po?ertech (pofretkách) málo.
pro - bude mí? cítit, líp chodit na záchod místo vedle, p?estane "zoufale" bloumat bytem a myslet "jen na to jedno", bude spokojen?jší, klidn?jší.
same?ek v ?íji není "agresivní", jen prost? chce "urvat" všechno, co se hýbe i nehýbe, aby to mohl oplodnit. jelikož nemá ruce, chytá vše do zub?. a aby se to nevysmeklo, tak si to p?idrží, to je jasný, ne? :o)

u sami?ky je velké riziko zdravotních komlikací p?i dlouhých, resp. ?asto opakovaných ?íjích, takže pokud nechceš mlá?ata od této sami?ky ani v budoucnu, je kastrace velmi vhodná.
proti - trochu v?tší riziko operace než u kluka (ne nijak velké, ale p?eci jen se ?eže vevnit?, u kluk? venku), ne vždy je zákrok 100%, n?kdy se musí reoperovat (ne p?íliš ?asto, velmi z?ídka, ale stane se, proto je d?ležité vybrat dobrého fret?ího veta)
pro - v p?ípad? úsp?šné kastrace (?ili tém?? vždy) má sami?ka v?tší šanci na zdravý, dlouhý život.

rozhodnutí je ovšem na tob?... ;o)

vícero+p?íbuzní+kast+ona+kast+on+



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: martina dne 27.06. v 17:00.

Re: Spole?ný chov a ?íje.
Zaslán uživatelem/kou: Nikola (IP)
Datum: 2006-02-19, 16:38
No,to ja vsechno vim,ale nerada bych udelala chybu..Byl jste nekdo v takovy situlaci?

Re: Spole?ný chov a ?íje.
Zaslán uživatelem/kou: matka fretka redakce (IP)
Datum: 2006-02-20, 10:19
Jo, pravideln? ;o) Bu? jsme kryli nebo nechali kastrovat sami?ku, samce nikdy.

Re: Spole?ný chov a ?íje.
Zaslán uživatelem/kou: Yasmin (IP)
Datum: 2006-02-20, 16:11
Moji samci nekousou vubec - prave na to maji samice ;o) Takze kdo ma dve fretky, vetsinou se ho kousani samce netyka.
Ja bych nekastrovala,ale hlidala, kdyz pak bude mit samicka problemy, pak teda kastrovat, do te doby ne.. Kdyz samec bude moc otravovat samicku a ji se to nebude libit a tobe bude vadit jeho smrad, vykastrujes pripadne jeho - ale pockej az potom, nerozhoduj ted :o)
Avatar



Lituji, nemáte oprávnění pro zasílání/odpovídání do této sekce.
TOPlist