chov mimo klec
Zaslán uživatelem/kou: Juli (IP)
Datum: 2005-08-21, 14:07
Ahoj, svého Jamese Tcho?e nechci moc zavírat do klece, nemáte n?kdo zkušenosti s chovem bez ní? Jako kde v byt? má mít nejlíp zách?dek a jak ho p?inutit spinkat na jednom míst? a tak. Díky moc a p?ejem hezký den.

ch+volno+



Celkem upraveno 6×. Poslední úprava: martina dne 10.06. v 20:17.

Re: chov mimo klec
Zaslán uživatelem/kou: kacik (IP)
Datum: 2005-08-21, 14:13
záchodek dej do rohu, fretka si roh vybere sama, teda aspo? ty naše jo, když sme jim ho dali tam kam sme cht?li mi tak si stejn? chodili tam kam cht?li oni. Pelíšek asi taky, nebo ho tam dej spinkat ty a on si na to ?asem zvykne,
Podle m? to ale není dobrý zp?sob chovu, je to pro fretku nebezpe?né, budeš muset byt dob?e zabezpe?it, když fre?ák bude bez dohledu.



Celkem upraveno 2×. Poslední úprava: martina dne 08.06. v 19:45.

Re: chov mimo klec
Zaslán uživatelem/kou: Egon (IP)
Datum: 2005-08-21, 20:13
My naše tcho?íky necháváme p?es den pušt?ný voln?, jen na noc je zavíráme a když odjíždíme do školy. Je to podle m? nebezpe?ný ho nechat voln? bez dozoru. N?kdy vlezou n?kam, kam by nás to ani nenapadlo. Náš Egon vylezl 2 m do výšky po bambusový rolet?, ale dol? už mu to n?šlo a spadl.Chladi? na lednici (lednice je u okna)pro n?j není problém.Už párkrát sed?l na otev?eným okn? (bydlíme ve 4.pat?e) a roch?al se v kytkách. Záchod má na jednom míst? kam úsp?šn? chodí, ale n?kdy si taky vyzkouší nové místo, hlavn? když ho sledujem.

Re: chov mimo klec
Zaslán uživatelem/kou: Uju (IP)
Datum: 2005-08-21, 20:37
Myslím, že je stejn? dobré n?jakou klec mít. jen tak pro sychr. Naše návšt?vy se v?tšinou Matýska dost bojej(jsou divný :-)) A tak je lepší ho na tu chvilenku zav?ít.

Re: chov mimo klec
Zaslán uživatelem/kou: Martina (IP)
Datum: 2005-08-21, 20:49
já mám ?a?u voln?, pak ješt? vím o pavlovi a ivet?, ale jsme opravdu asi spíš výjimky a je na to pot?eba:
1) D?KLADN? zabezpe?ený prostor, kam se fretka dostane, aby si nemohla ublížit
2) D?KLADN? zabezpe?ený prostor, kam se fretka dostane, aby mu nemohla uškodit
3) slušn? vychovanou fretku, která nechodí na záchod libovoln?, ale na vámi (po vzájemné dohod?, samoz?ejm?) ur?ené místo
pelíšek n?kam umíst?te, to by nem?l být problém, nebo si sama fretka "?ekne", kde by jí vyhovovalo spát.

klec mám ovšem pro nutné p?ípady zav?ení taky (na balkon?), a ?a?a se do ní dokonce dost ?asto dobývá sám, z?ejm? se mu tam spí líp než v domácím pelíšku....?

Re: chov mimo klec
Zaslán uživatelem/kou: Pavel (IP)
Datum: 2005-08-21, 21:40
Taktak, náš je voln? furt. Te? je u matky na prázdninách (u nás zu?í stavba a tcho? od betonu špatn? pouští) a má ho taky na volno, sama si o tom rozhodla. Za?átek byl takovej, že tcho? neustále n?kde v nebi (záclona, po televizi na st?nu, ...) a neustále se všeho lekal (za?la vypoušt?t pra?ka, cvakly dve?e, ...), ale pak zdomácn?l, byt p?ijal za sv?j revír a te? už jen úto?í na to co je jinak (tašky s nákupem, kabát na v?šáku, ...), jinak se stal vcelku pozemním a slušným. Spát chodí samostatn? obvykle pod vanu nebo i jinam, n?jaké pelíšky net?eba mu stav?ti - je bezobslužný, ukradne triko a n?kam s ním zapadne, záchodky dostal 3 a všechny svorn? p?ijal, nehody mimo nemá (nem?l ani zpo?átku). Je to ale starší tak 1.5 letej kastrát, takže už to není ten rozjívenej janek a je s ním lepší domluva. Ale stejn? jí ob?as proklouzne dve?ma a vezme kramle, pak se hon?j po schodech tcho? d?lá keh keh a matka hek hek. Takže je to jen pro ty co si troufaj a zví?eti v??í - ale je fakt že to zví?e to bere jako poctu, nic neni?í, necuchá, nekouše, smrady nepouští, ... prost? zlatej tcho?.

Re: chov mimo klec
Zaslán uživatelem/kou: Juli a James Tcho? (IP)
Datum: 2005-08-21, 22:28
Díky za dosavadní rady, James Tcho? svou klec má, ale když je mimo ni, je mu líp a když je v ní, ?umí jak drozd :) Mám ho dva m?síce a zatím se o nic nezranil, a?koli už spadl z to?itých schod?...šikulka:) Pelíšky si hledá sám, nekrade tri?ka, ale moje kalhotky :) Bojím se jenom, že se p?iplazí v noci do postele a že ho zalehnem, i když vlastn? do te? nás vždycky v?as vzbudil :)
Zatím díky, že píšete vaše zkušeností. Zdravíme.

Re: chov mimo klec
Zaslán uživatelem/kou: Pavel (IP)
Datum: 2005-08-21, 23:15
Tcho? je nezalehnutelnej - m? taky leze do postele, dokonce na chalup? kde je voln? taky to prohlásil za sv?j pelech a tam máme díky zim? víc pe?in, takže pod všema (t?eba t?ema) jsem já a o jednu mí? (takže pod dv?ma) je tcho? - a vydrží tak až do rána, kdy ská?e po hlavách a všemožn? otravuje, ale zalehnout by se nenechal. Jednou jsem se na n?j p?es n?kolik pe?in dokonce svalil (ne?ekal jsem ho tam) a v pohod? se odžouželil...

Re: chov mimo klec
Zaslán uživatelem/kou: Martina (IP)
Datum: 2005-08-22, 00:22
my máme v?tší byt a v ložnici se v noci zavíráme, aby nás tcho? nep?epadal... :o), ale krom? ložnice a d?tského pokoje - tam má vstup také d?razn? zakázán, takže ob?as vít?zoslavn? proklouzne a bleskov? zaleze pod jedinou sk?í?, odkud nelze vydolovat - chodí všude. jen v noci mu ?áste?n? omezím prostor, protože v pracovn? by mohl sežrat koberec, anžto mu velmi výrazn? zachutnal a není možné ho p?esv?d?it, že existují jiné, mnohem prosp?šn?jší pochutiny...

Re: chov mimo klec
Zaslán uživatelem/kou: xnovm (IP)
Datum: 2005-08-22, 00:50
My máme tcho?íky taky na volno, mají po?ád otev?enou klec a p?epravky, kde si podle nálady ustelou (nejradši za p?ehozem v seda?ce, Gandalf v p?epravce). Chce to jenom vychytat otev?ená okna, rozmístit n?kolik záchodk? (oni t? nau?í, kam ho máš dát) a je pohoda. Za chvíli se st?hujeme do vlastního dome?ku, tam už mají vyhrazený tcho?ecí pokojí?ek jen pro sebe. Moc si nedovedu p?edstavit, že by byli zavíraní, praktikovali jsme to jen když Eowyn ?ekala mladé a následn? když ji Gandalf po porodu otravoval.
Avatar

Re: chov mimo klec
Zaslán uživatelem/kou: rada (IP)
Datum: 2005-08-22, 08:05
Tak u nás chování na volno moc nejde.Zatím má pouze "volný"pohyb pod dozorem v d?tském pokoji.Zbytek není p?izp?sobený.I tak se mu da?í b?hem chvilky(když si t?eba jen odsko?íme pro pití) n?kam vysoko vylézt nebo n?co ukrást(má rád už i CD).A taky n?kam zapadnout:o(
Avatar

Re: chov mimo klec
Zaslán uživatelem/kou: Nadja (IP)
Datum: 2005-08-22, 08:58
Ahoj u nás chování na volno od minulého týdne pouze pod dohledem.Protože minule co ud?lala málem m? odvezla záchranka.Jen na blbou p?l ho?ku jsem si odb?hla nakoupit a když jsem se vrátila kuchy? jsem nepoznala.Vylezla po kleci na horu.Vysypala mi všechny kv?tiná?e,rozházela a polámala CD.A kdybych se vrátila o n?co pozd?ji tak se koupe v akvárku.



A na ten její roztomilej kuku? a ?umák od hlíny asi nikdy nezapomenu.:o)))



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: Nadja dne 22.08. v 09:10.

Re: chov mimo klec
Zaslán uživatelem/kou: Uju (IP)
Datum: 2005-08-22, 10:44
No, já Matýska také po?ád navolno nemám. jde spíš o dceru, která ho rozdivo?í a on ji potom d?sn? hrýže. Já bych potom ned?lala nic jiného než odhán?la tcho?e a ut?šovala. Takže Mates je pušt?nej když nemám moc práce a po ob?d? a ve?er když dcera zapadne do pelechu.

Re: chov mimo klec
Zaslán uživatelem/kou: Yasmin (IP)
Datum: 2005-08-22, 16:17
Tak to jam mam idealni fretkuvzdornej byt - PRAZNEJ! mam fretulky obcas volne obcas v kleci.. Na zachod chce kazda jinam takze to doma obcas vypada ze mam zachody kolem dokola sten.. V pokoji v kterem sjou je i kuchyn - jedine co jsem musela zadelat je vlez za linku a tudiz i do stupacek a pak jeste za lednici. Na skrinky jsem radeji udelala hacky (odpadkovej kos sem schovala..)
Avatar

Re: chov mimo klec
Zaslán uživatelem/kou: Uju (IP)
Datum: 2005-08-22, 16:30
Odpadák mám p?ed bytem na hlavní chodb?. Dnes jsem ho dvakrát sbírala:-)

Re: chov mimo klec
Zaslán uživatelem/kou: fr?an (IP)
Datum: 2005-08-22, 20:07
Nasi fretaci jsou na volno v byte v Brne, ale kdyz zacnou delat strasny bordel v noci, musime je zavrit. Co mame Zofku, vyhani nas z postele, takze desne kouse a nesnese se o postel delit :) jsem zvedava jak se to vyresi ted po prazdninach, kdyz se vratime do Brna :) V Koprivnici u nasich v Baraku mame totiz volieru a fretaci litaji pres den jak chcou, ale na noc jdou do voliery. Nejsou moc dobri splhouni a vysek se boji, tak nejvys se vyskrabou na tu postel. Jedine co nesnasim, kdyz vytahnou v koupelne odpadni sito ze sprchace. Mozna se nevyjadruju presne a odborne, ale desne to pak smrdi po celem byte a fretky jsou smradlave taky:))) hlavne ze nesnasi vodu, ale ta smradlava jim nevadi!!!
Avatar

Re: chov mimo klec
Zaslán uživatelem/kou: Ev?a (IP)
Datum: 2005-08-22, 22:45
Ahojky, já mám Davídka stále voln? pušt?ného v byt?. Nervov? jsem nesnesla jeho no?ní škrábání a trhání pletiva, tak jsem ho za?la nechávat i na noc pušt?ného. P?es noc je pouze v mém pokoji i s ko?kou Eliškou. Záchodky mají dohromady a celkem 4. Dáda používa 3 a ko?ka dva jeho a jeden, do kterédo Dáda neleze. Ale ob?as se jde naschvál vyd?lat vedle. To už záleží na jeho nálad?, ale vetšinou to d?lá, když se vrátíme z n?jaké cesty, kde byl s námi a nebo, když ho necháme doma a stará se o n?ho mamka. Prost? trucuje. Pelíšek si zvolil sám. Bu? chrní ve st?n?, kde má n?jaké staré hadry a bat?žek, nebo mi spí v posteli (jen když tam zrovna není ko?ka) a nebo má pod oknem plastový pelech pro psi a v n?m spoustu hadr? a hra?ek. Klec má neustále otev?enou, protože tam má granule a vodu, ale už v ní moc nespí. Je to takový naš lumpík a mazlík.
Avatar

Re: chov mimo klec
Zaslán uživatelem/kou: Leisha (IP)
Datum: 2005-08-23, 12:14
Ja mam freta taky volne, po prvnim pokusu s prvni kleci a prvnim fretackem pred 6 lety, kdy Lump odmital v kleci delat cokoliv jineho nez chodit na zachod, jsme to vzdali.....fretky muzou byt v kuchyni a loznici, ve dverich mezi nima maj prorizlou diru, pelech maj v loznici za posteli, sami si vybrali kde....a klec uz davno zadnou nemame.
Nejakou dobu trvalo nez zacal bejt byt fretkuvzdornej.....mockrat jsme zjistili ze to jeste nebylo tak dokonaly jak vypadalo
:-)) ale aspon se ucim nelpet na hmotnem majetku :-))))))
No, nemuzem si dovolit kresla nebo gauc (na zidli bez latkovyho potahu nevylezou, to je v pohode), dlouhy zavesy jsem taky ozelela, na posteli mi nemuzou zustat polstare na hromade (i kdyz mam pocit ze ten parchant Garfield si je umi pritahnout a nastosovat, jinak to neni mozny) ponevadz jinak mi obluda vyleze na stul a uklidi na nem (po zkusenostech s prevrzenou cukrenkou, rozlitym cajem a nadsenym lepicim fretem ktery skakal po cele mistnosti a oblemcaval vsechno ceho se dotknul si fakt davam pozor). A hlavne kytky musej bejt vysoko.....no ale da se to :-)) A zalehnuti fretky bych se nebala, me prisery taky lezou do postele a nevypadaj ze by tim nejak trpely.....

Re: chov mimo klec
Zaslán uživatelem/kou: Uju (IP)
Datum: 2005-08-23, 12:55
Takže u nás Mates na židly bez ?aloun?ní v poho vyleze, ze židle na st?l kde úsp?šn? vytáhne knot ze sví?ky a roz?uch?á koší?ek se sušenýma kytkama-takovou práci mi to dalo. Pokud mám na stole n?jakou de?ku, tak si do ni nezapomene ut?ít hubu :-/ Ze stolu p?ezko?í bez problém? na akumula?ní kamna, kde mám v krabi?ce kousky chleba atd...pro králíky. Ty samoz?ejm? roznosí denn? po byt? a když mám št?stí, tak na n? dcera nebo manžel nešlápn?.Odpadkoého koše jsem se zbavila a máme ho p?ed vchodem do bytu, pon?vadž jsem ho sbírala asi 10 do hodiny.To už m? p?estalo bavit.Co se chodby tý?e, tak jsem rad?ji po?ídila na hlavní chodbu v?tší botník, protože kdo u nás na chodb? nechá botu b?hem n?kolika minut se bota ocitá pod vanou(tam jsem te? taky zamezila p?ístup) nebo pod kuch.linkou.V obýváku je to vcelku v poho. Jen poli?ky dole jsou dost prázdný. Když si Mates myslí, že mi to je líto tak tam zanechá nadílku. To pak fakt zu?ím. Jinak tam p?vodn? byla koule s pískem a mušlema. Ale od tý doby co to Mates rozprášil po celým obýváku a na nový koberec, tak jsem ji oželela.
Co se naší nový a dost drahý seda?ky tý?e tak ze zadu funguje jako úžasný škrabátko na drápky. Jo a do subá?e od domácího kina po?ád strká hlavu. Nejd?ív jsem si myslela, že nechce aby tam byl prach, ael po ?aser jsem zjistila, že ho tam d?sn? p?itahuje m?ížka co chrání tu menbránu:-/
Ješt?, že kytky pokud nejsou ?erstv? zalitý(to u nás moc nejsou) tak ty nechává prozatím napokoji.
Takže záv?rem. Kdybych nem?la klec tak ten divoch z bytu ud?lá b?hem týdne k?lni?ku na d?íví.



Lituji, nemáte oprávnění pro zasílání/odpovídání do této sekce.
TOPlist