Nemoc?
Zaslán uživatelem/kou: Zdenek (IP)
Datum: 2005-07-27, 14:20
moje fretka 2 letý samec v?era cely den zvracel a m?l pr?jem. Dal jsem mu necelou ?tvrtku kinedrilu, to mi poradil veteriná?.
Dnes už je vše v po?ádku, ale je nervozní, dezorientovaný a vyplašený. Je dost pohublý, ale po?ád pobíhá po byt? a zkoumá.
Pije normále, sn?dl jen pár granulí. Stravu má po dva roky stále stejnou a nikdy nem?l problémy. Zítra chci jet k veterinári, jen jsem pot?eboval n?jakou radu, abych v?d?l co by mu mohlo být. D?kuji



Celkem upraveno 8×. Poslední úprava: martina dne 23.06. v 00:29.

Re: Nemoc?
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2005-07-27, 14:25
Pozri si vlákno "nemocný Kryštúfek". Inak ten Kinedril ma dos? prekvapil...no ale ja nie som vet...len som sa ešte nestretla s tým, aby sa pri prujmu a zvracaní ordinoval Kinedril...



Celkem upraveno 3×. Poslední úprava: martina dne 08.06. v 20:08.
Avatar

Re: Nemoc?
Zaslán uživatelem/kou: Olga (IP)
Datum: 2005-07-27, 16:54
Nevím, nejsem zv?roléka?, ale ten Kinedril je blbost.Tady je nutné jít k odborníkovi na fretky a dieta.Jestli jsi z Prahy, tak máš možností víc, kde jsou specializovaná pracovišt? pro fre?ule.
Držím palce, a? jste v po?ádku a brzy fit!

Re: Nemoc?
Zaslán uživatelem/kou: Vojta (IP)
Datum: 2005-07-28, 00:20
Presne tak, jak radi Olga.
Provereny veterinari ->[fretka.cz]
Staci prolezt tyhle stranky a nebo pouzit vyhledavani. Pokud nekomu nevyhovuje vyhledavani primo zde, muze pouzit www.google.com tak, ze napise "hledane slovo" pak mezeru "site:fretka.cz"
Avatar

Re: Nemoc?
Zaslán uživatelem/kou: Radka (IP)
Datum: 2005-07-28, 18:13
Olga: Ehm, já bych šla hlavn? na šejdr nebo za Králem...ale v?tšinou posta?í klasická dieta ala: den v?bec nic jenom hodn? vody! druhý den va?ený ku?ecí maso a pak k tomu p?idat rejži...to v?tšinou t?m rozmazlenc?m nechutná..tak se to dá ovonit Calopetem, ale fakt jenom ovonit!aby to sežrali...to v?tšinou zabere samo..nebo jít k vetovi a on píchne antibiotika a pod k?ži píchne zavod?ovací injekci a vitamíny:-)tak to aspo? dopadlo s Kukulínem, ale on nevracel a bylo to tím že mamka nedov?ela koš a on ho vyraboval..prasák jeden!
Avatar

Re: Nemoc?
Zaslán uživatelem/kou: Olga (IP)
Datum: 2005-07-28, 19:20
Taky si myslím, že posta?í ta dieta, hlavn? nedávat ten Kinedril.! Zdenek: Jak se da?í fre?ákovi, je už lepší?

Re: Nemoc?
Zaslán uživatelem/kou: Radka (IP)
Datum: 2005-07-28, 22:54
Olga: n?kdo t?eba psal že když je fretka nastydlá dávaj he?mánkovej ?aj...já skusila z?edit vodu trochou ?aje z ostružiníku...Freya by to pila klidn? ne?ed?ný a marod Kukulín se tvá?il že ho chci otrávit..tak jsem to vymn?li za ?istou vodu aby v?bec pil:-)

Jinak tu dietu mám od Petry..jsem plašan a tak radši než n?co pod?lám volám nebo píšu Pet?e o radu co bych m?la d?lat (když si pomyslém jak lé?ím svoje je mi blb?..tak fre?ák by mou lé?bu nemusel p?ežít.doktor?m by ze m? kleplo:-D
Avatar

Re: Nemoc?
Zaslán uživatelem/kou: Yasmin (IP)
Datum: 2005-07-28, 23:28
Kinedril mi taky nejak nesedi - bylinky jo jsou prirodni..
Avatar

Re: Nemoc?
Zaslán uživatelem/kou: Radka (IP)
Datum: 2005-07-29, 09:18
YAsmin: Každý lidský prášek mi pro zví?e nesedí! tak jako by nám asi nesedlo nic moc z jejich..každý organismus pot?ebuje sámpro sebe navážené a indokované jednotlivé množství látek...a ikdyž se zví?atama typu fretka pes ko?ka žijeme už hodn? dlouho, prost? nejsme si ješt? tak podobní ...
Avatar

Re: Nemoc?
Zaslán uživatelem/kou: Lee (IP)
Datum: 2005-07-29, 13:04
Radka: To se pletes!!! Je hodne leku, ktere se pouzivaji i v humanni i ve veterinarni medicine, ac maji primarni registraci jako humanni.

Antibiotika - valna vetsina. Krome jineho prijdou majitele mnohem levneji, jen je potreba prepocitat davku (pricemz davkovani ucinne latky je jine pro kazdy druh zvirete). Napr. Augmentin, Synulox, Synulox RTU, Cefaclor, Cefalexin, z masticek treba Bactroban

Masticky a kapicky obecne - borova voda, Optalmo Framykoin, Azulen, vsechny "cerne masti", Pana Weyxal - enzymaticka mast...

"Specialni leky" (ne vsichni je nastesti potrebuji) - Letrox, Pheanemal (epilepsie), Atarax (premedikace pred narkozou, proti svedeni - oblbovak, u lidi na spani a pri deletrvajicich depresich).

Jinak nekolikrat zminovany Degan - je humanni preparat, stejne tak Primamet a Ranital tusim taky.

A do zblbnuti muzu pokracovat.



Celkem upraveno 2×. Poslední úprava: martina dne 08.06. v 20:49.
Avatar

Re: Nemoc?
Zaslán uživatelem/kou: Pavla (IP)
Datum: 2005-07-29, 13:58
Ano, je velmi mnoho lék?, které se používají v humánní i veterinární medicín? zárove?.
To je pravda. Nejde ani tak o lék názvem jako o jeho ú?innou látku.
Nap?. "lidský" augmenti a "zví?ecí" Synulox je stejná ú?inná látka (amoxicilin s kys. klavulanovou). Pokud mám 60kg psa (váží jako já), není problém. Na recept vyzvednu Augmentin a je to. „A mám to zadarmo“. Ale. Pokud máte leh?í zví?e (což fretka je) , je nutné aby jste se zeptali kolik miligram? té ú?inné látky má zví?e dostat a jak ?asto. Pak se musíte podívat jakou tabletu máte (?i necháte si napsat) a spo?ítat si to.
Záludnosti jsou dv?.
První záludnost:
je ?ada humánních lék?, které mohou ur?itému druhu zví?at zp?sobit i smrtelné komplikace, nebo? je pro tento zví?ecí druh látka toxická.
Nap?. b?žný Paralen (paracetamol) s nejv?tší pravd?podobností u ko?ky vyvolá selhání ledvin (nebo? je pro ko?ku "renotoxický"). Dále ur?itý typ ATB ze skupiny glykosid? (u lidí b?žné ATB) vyvolá u hlodavc? taktéž v?tšinou smrtelné komplikace.

Druhá záludnost:
pokud si již budete jisti o možnosti využití daného léku vaším zví?etem, je ale dost pravd?podobné, že jej nebudete schopni správn? "indikovat" a dávkovat.
Indikovat znamená odhadnou indikaci (diagnózu nebo správný symptom) kdy látku použít.
Podání u zví?at je rovn?ž složit?jší v tom, že musíte v?d?t kolik miligram? ú?inné látky na kilo zví?ete máte použít. Jak jsem psala. Podívat se jak silnou máte tabletu. Je možné že by jste ji museli p?lit ?i ?tvrtit a to je obtížné bez p?lících ?i ?tvrtících rýh na tablet?. Proto se n?kdy využívají ve veterinárních lécích ty samé ú?inné látky, ale jinak gramážované. To znamená, u n?jakého lidského p?ípravku máte t?eba 40 mg v jedné tablet?, ale na veterin? mají již tabletu která obsahuje totéž v dávce 10mg. A ješt? má t?eba tableta p?lící rýhu a vy se tedy vlastn? dostanete až na 5mg.
Jako p?íklad m?žeme využít zmín?ný Kinedryl.
Jde o látku moxastin, která má výrazný antiemetický (protizvracivý) ??inek, který je dán centrálním p?sobením (v mozku) a je nej?ast?ji používán u zvracení "vertiginózního" p?vodu. To znamená p?i pohybech p?i cestování atd, nebo? se p?i tom aktivuje v uchu tzv vestibulární aparát a pak je ?lov?ku blb?. K tomu sta?í i koukat se na obrovské plátno kde je pušt?na horská dráha.To znáte. Prost? se dráždí toto centrum a pak je vám na zvracení. Zde pom?že Kinedryl. Tableta obsahuje 25mg ú?inné líátky moxastin a má ?tvrtící rýhu. Nejnižší možná p?esn? podaná dávka je tedy 6,25 mg, což je dávka doporu?ující se d?tem 2-6let. Ale víte kolik má vzít fretka?
Kinedryl není naštestí výrazn? toxický (snad ani u fretek ne, tak to bude s fre?ákem snad ok.)
Ale jinak u jinéhop?ípravku, kdyby se mu dala v podstat? tak ?ty?násobná dávka, což ta ?tvrtka tablety je, mohli t?eba selhat játra ?i ledviny, a tak!)
A nakonec. Kinedryl se používá u kinetóz, to je nevolnost z cestování. Mechanismus viz výše.
U onemocn?ní kdy zví?e výrazn? zvrací a nep?ijímá je na prvním míst? dostatek tekutin.
bez nich za?nou selhávat d?ležité orgány, nebo? nebudou okysli?ovány krví, kterou je málo, protože zví?e je dehydratované. ?ím menší zví?e, tím má mén? krve v ob?hu, tím v?tší riziko dehydratace. Stejn? tak i u malých d?tí. (pro info dehydratace je snížené množství vody v t?le, ale dehydrovaný živo?ich neexistuje, jedin? sušený. Dehydrovaný je totiž synonymum pro bezvodý). Takže dehydrotovaný je správn?, dehydrovaný nikoli.
Takže když fretka dost zvrací , zavod?ovat (lži?kou vodu s troškou glukózy), a k veteriná?ovi. Myslím.




Celkem upraveno 2×. Poslední úprava: martina dne 04.06. v 01:46.

Re: Nemoc?
Zaslán uživatelem/kou: Radka (IP)
Datum: 2005-07-29, 14:13
Lee: Já jsem to myslela tak že t?eba když já budu mít antibiotika jako prášek (d?lá se to?znám je jako injek?ní...)doma...tak je asi nebudu moct dát zví?eti ikdyby to nemoc vyžadovala, m?l by mít svoje, nebo je tam pom?r látek jak u nás tak u zví?at aspo? tém?? stejný? povídej..tohle m? zajímá!!!:-)

a koukám že mi vlastn? odpovídá pavla v dalším p?ízp?vku..tak nic:-)

pAVLA: To je hrozn? hezký co tu píšeš...m?žu se zeptat..to co studuješ je veterina nebo medicína, nebo n?co jinýho?
Avatar

Re: Nemoc?
Zaslán uživatelem/kou: Pavla (IP)
Datum: 2005-07-29, 14:19
Já už dostudovala, medicínu.
Víc jsem cht?la jít naveterinu, ale jsem asi divná, když více snáším bídu nemocí u lidí než u zví?at. A to mi bylo jasný, tak jsem zvolila ty lidi.

Re: Nemoc?
Zaslán uživatelem/kou: Lee (IP)
Datum: 2005-07-29, 14:51
To Radka: Kdyz budes mit doma ATB jako prasek pro sebe, tak ho mas z nejakeho duvodu - tzn. nebudes z nej odsypavat pro fretaka, byt by mu bylo sebehur. Protoze ve vsi ucte, pro tebe je to prasek, ale vubec nevis, proc funguje tak, jak funguje. Kdyz ti ATB doma zbydou, doneses je do lekarny. Zadny ordinovani ATB zvireti doma jen tak, jako koho napadne, brrr!

To Pavla: A kterym nestastnikum pomahas?:-)) Nejaka zajimava odbornost?:-))))
Avatar



Lituji, nemáte oprávnění pro zasílání/odpovídání do této sekce.
TOPlist