kortikoidy a fretky
Zaslán uživatelem/kou: MVDr. Jekl Vladimír (IP)
Datum: 2005-07-12, 20:01
[Dobrý den,
pokusil bych se jenom osv?tlit dávkování prednisonu (prednisolonu) u fretek, v jakých indikacích a n?co o nežádoucích reakcích. Existuje totiž mnoho informací o tomto lé?ivu, ale všechny se opírají o poznatky z lidské medicíny nebo použití u ps? a hlodavc?.

Indikace použití kortikoid? u fretek je jednozna?n? pouze p?i šokovém stavu, p?i virových nebo parazitárních encefalitidách nebo meningoencefalitidách(zán?tech mozku a mozkových blan), p?eh?átí, p?i nádorových onemocn?ních a transplantacích. Z nádor?, u kterých se používá prednison je nej?ast?jší inzulinom (nádor slinivky: zvýšení hladiny inzulinu a snížení hladiny glukózy, vyskytuje se slin?ní,k?e?e a koma). V tomto p?ípad? má ten ú?inek, že zvyšuje produkci glukózy v játrech a snižuje hladinu inzulinu. P?i systémových nádorových onemocn?ních (lymfom, leukémie, a pop?. další nádory) se využívá jeho vlivu imunosuprese, aby se pozastavil r?st nádor? a vlastní nežádoucí odpov?? organismu.
P?i p?eh?átí nebo vir. encefalitidách se naopak využívá jeho ú?inku ve snížení otoku a stabilizaci n?kterých látek. V tomto p?ípad? se ale používá spíše dexametazon.

Dávkování
Naše dlouholeté zkušenosti a ov??ení na velkém po?tu frete?ek ukazují, že i velmi vysoké dávky výrazn? neovliv?ují imunitní stav fretky. V n?které literatu?e se spíše popisují dávky kolem 0,5 mg/kg 1 - 2x/den, nicmén? bez velké úsp?šnosti práv? p?i lé?b? lymfomu, a nakonec i inzulinomu.
V naší praxi však dáváme dávky až 5 mg/kg/den 2x/den (1 tableta 5 mg balení 2x/den/kg) bez vedlejších ú?ink?!!!. Tyto fretky jsou pod pe?livým dohledem - výsledky ukazují, že nedochází ke zm?nám ve vyšet?ení krve (biochemie, hematologie) ani ke snížení imunity fretky (kontrola zasoupení a po?tu bílých krvinek, jejich funkce). Navíc z fretek, které dostávaly dávky v rozmezí 1 - 5 mg/kg 2x/den pouze jedna z nich onemocn?la ch?ipkou, která se zvládla antibiotiky.
!!! Je nutné, aby se opravdu používaly tablety s uvedeným obsahem prednisonu (5 mg) u tablet s v?tší gramáží (20 mg) by opravdu mohlo dojít k problému.
!!! Pozor, poku by jste však dali tyto dávky psovi, asi by došlo k úhynu do n?kolika dní vzhledem k sekundární bakteriální infekci nebo následkem výskytu v?ed? trávicího traktu a krvavého pr?jmu nebo zvracení. U lidí je tato situace obdobná. Fretky mají totiž jiný metabolismus, a proto je nelze v tomto ohledu srovnávat s ostatními zví?aty nebo ?lov?kem.

!!! Vždy je nutné za?ít dávkování s prednisonem až po konzultaci s veterinárním [u]léka?em po zjišt?ní p?í?iny onemocn?ní.U starších fretek se mohou však onemocn?ní kombinovat, a proto je nutné lé?it i tato onemocn?ní (zejména onemocn?ní srdce).[/u]

--- Pokud frete?ka špatn? zvládá stresové stavy, m?že to být zp?sobeno práv? onemocn?ním srdce, proto bych prozatím ?išt?ním uší a st?íhání drápk? ur?it? nechal na dny až se stav zlepší. Nicmén? lymfom m?že mít metastázy i plicích, což m?že komplikovat onemocn?ní.
V tomto p?ípad? doporu?uji vyšet?ení krve, RTG a USG (ultrasonografické vyšet?ení) s echokardiografií. Bez uvedených vyšet?ení (minimáln? vyšet?ení krve, RTG hrudníku) nelze p?esn? ur?it diagnózu více možných onemocn?ní.

Budu vd??en za jakékoli Vaše p?ipomínky

S pozdravem

Vladimír Jekl

MVDr. Vladimír Jekl,
Klinika chorob pták?, plaz? a drobných savc?
FVL VFU Brno
jeklv@vfu.cz



Celkem upraveno 2×. Poslední úprava: martina dne 02.06. v 09:42.

Re: kortikoidy a fretky
Zaslán uživatelem/kou: Olga (IP)
Datum: 2005-07-12, 21:24
Dobrý den, už jsem byla s Vámi ve spojení p?es víkend ohledn? mého fre?áka.
Já jsem z této situace, která nás postihla - lymfon mízních uzlin-,úpln? vedle.
S tím dávkováním, jak jsem Vám ?íkala, že po 1/4 denn? byl jeho stav horší. Te? mu dávám 1/8 denn?. a snad je to dobrý, ale jelikož jsem laik, neumím posoudit, když je mu špatn?-motání, padání na zadní noži?ky,trhání hlavi?kou, zda je to z léku, ?i od nádor?.Proto, jak jsem Vám psala, pojedu ješt? jednou do Prahy, aby nám vyšet?ili srdí?ko, krev.Doufám,že paní doktorka už bude zdravá.jinak se budu muset objednat k n?komu jinému.

Re: kortikoidy a fretky
Zaslán uživatelem/kou: matka fretka (IP)
Datum: 2005-07-12, 21:47
Nechci rušit vlákno, jen bych moc ráda pod?kovala panu doktoru Jeklovi, že si pro naše diskusní fórum našel ?as a velmi podrobn? dané téma vysv?tlil :o)
Nezbývá než doufat, že na naše DF zabloudí i ti veterinární léka?i, kte?í nemají s fretkami mnoho zkušeností a pro které by tyto informace mohly být velkým p?ínosem ;o)



Celkem upraveno 2×. Poslední úprava: martina dne 02.06. v 09:42.
Avatar



Lituji, nemáte oprávnění pro zasílání/odpovídání do této sekce.
TOPlist