?asová náro?nost
Zaslán uživatelem/kou: Míra (IP)
Datum: 2005-02-10, 19:50
Dobrý den,
uvažujeme o fretce (více jsme napsali v tématu - chovatel v Plzni). Pro?ítali jsme tento server, diskuse atd.. Jsme tak trošku na vážkách, co si z toho vzít. Zajímalo by nás, kdyby jste nám odpov?d?li na 2 otázky:
1. Jak je to s ?istotností fretky? - Co jsme ?etli obecné povídání, tak všude chvála na to, že se fretka snadno nau?í chodit na písek. Co jsme ale ?etli zdejší forum, tak to vypadá, že kudy fretka chodí, tam budou ležet i bobky.
2. Zase z obecného povídání jsme si p?e?etli, že fretka je velmi p?izp?sobivá v ?ase, že jí tolik nevadí, že by p?es den nikdo nebyl doma. A op?t z fora se dovídáme, že je VELMI d?ležité být neustále s fretkou, aby v?bec byla tak p?ítulná a ocho?ená, jak bychom si p?áli.

z+vhodná+




Celkem upraveno 3×. Poslední úprava: martina dne 20.06. v 02:06.

Re: ?asová náro?nost´/ za?áte?ník
Zaslán uživatelem/kou: Yasmin (IP)
Datum: 2005-02-10, 19:57
No tak na to je lehka odpoved ctete ctete a ctete - uz je tu toho moc stejnyho a takova vlakna se stale opakuji - steci kouknou na nazvy a to samo napovi ktere si mate precist...



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: martina dne 01.06. v 02:27.
Avatar

Re: ?asová náro?nost
Zaslán uživatelem/kou: Jordi (IP)
Datum: 2005-02-10, 20:06
To s tím kontaktem s ?lov?kem je tak. Pokud fretku zav?ete n?kde na dv?r do kurníku a budete se jí v?novat stylem "tu máš žrádlo tu máš vodu" p?ítulná nebude. Budete-li se jí v?novat, tak, že když p?ijdete z práce a pustíte ji a v?nujete se t?eba uklízení, bude vám ochotn? asistovat (samoz?ejm? k vynervování vás, protože bude d?lat, to, co vy nechcete) ;o) No musíte se jí prost? v?novat tak, že ji budete vychovávat a hrát si sní. Být s ní v kontaktu a dop?át ji také prostor pro lumpa?ení.

K ?istotnosti: v?tšinou idividuální záležitost. Fretka se na písek nau?í chodit, ale když ji naštvete, tak vám to ud?lá just n?kde na o?ích. Tomu fretka?i ?íkají "trucbobky" ale to s ?istotností nesouvisí. To je jen druh pomsty.
Avatar

Re: ?asová náro?nost
Zaslán uživatelem/kou: Martina (IP)
Datum: 2005-02-10, 22:44
1. S ?istotností je to opravdu velmi, velmi individuální a hlavn? nezapomínejte p?i ?tení "stížností" na ?u?átka na to, že si st?žujou jen postižení (i když asi ne všichni, n?kte?í se p?izp?sobili - t?eba tak, že místo koberc? položili plovoucí podlahu :oP) a ti z druhého konce v?tšinou ml?í - protože ten problém se jich netýká. Takže to navenek vypadá, že co fretka, to ?un?, ale není to tak - m?žu to potvrdit i z vlastní zkušenosti. Zejména záleží na tom, z jakého prost?edí mlád? pochází - co se v mládí (od maminky) nau?íš.... :o)
2. Mám fretku na balkón? a podle mín?ní spousty "fretka??" je to spolehlivá cesta k tomu za?ít zví?e zanedbávat, až se kontakt postupn? omezí jen na jídlo a hygienu. Nevím, jak jinde, ale u nás to (zatím, a snad navždy) neplatí, kdo p?ijde d?ív z práce (v?tšinou manžel - zavilý to odp?rce fretek :oP), ten ji vezme dovnit? a za?ne "socializovat". Zpátky "dom?" fretka chodí, když si "?ekne", ?ím je to pozd?ji, tím jsem rad?ji, o víkendech je v byt? celé dny a v?tšinou i noci. Naše fretka ur?it? netrpí tím, že je "odstr?ená", už jen proto, že tém?? celou dobu venku prospí. N?kolikrát se mi stalo, že jsem v sobotu ráno "propásla", kdy je vzh?ru, a pokud jsem kluka necht?la budit, musela jsem si po?kat min. do p?ti odpoledne, n?kdy i déle (nebo jsem nevydržela a vzbudila ho).
Tak asi tak.

Re: ?asová náro?nost
Zaslán uživatelem/kou: MajaZ (IP)
Datum: 2005-02-11, 09:57
Pripajam sa k Martine. Fretka je cistotne zviera a v 99% pripadov chodi na zachod vzorne. Takze o nejakov prasiatku nemoze byt ani reci a ze by bol okadeny cely byt, to uz vobec nie (pozname aj par vyslovenych prasiatok, ze Jolana). Ten cas straveny s fretkou v podstate znamena, ze ked prides z prace domov, tak fretku pustis a je s tebou az do casu, pokial sa nerozhodne ist spat. A to je v priemere tych 18-22 hodin denne podla rocneho obdobia a veku fretky.
Avatar

Re: ?asová náro?nost
Zaslán uživatelem/kou: JanaG. (IP)
Datum: 2005-02-11, 10:59
Milý Míro,
každé zví?e je jiné, a navíc - když si to tady všechno (coby ost?ílený n?kolikaletý fretka?) pro?ítám, tak to všechno zní strašn? náro?n? a složit?. Ale tak to v?bec není. Pokud vás fretka skute?n? osloví a vy si ji zamilujete, tak v??te, že budete sp?chat dom? ne kv?li rodin?, ale kv?li té malé kvokající a kousající mrše, protože se na ni budete t?šit od samého rána.
A bobky? V??te, že když už se milé fretce poda?í n?jaký ten bobek n?jak umístit, že ješt? rád vezmete had?ík a rád to po ní uklidíte. Možná s pat?i?n? tvrdým slovníkem, ale v podstat? rád. A nakonec možná usoudíte, že ten nemožný koberec už je tak nemožný, že lino nebo plovoucí podlaha je pro vaše dít? ur?it? daleko zdrav?jší.... A samoz?ejm? nikdy nep?iznáte, že za jeho vyhození m?že vaše milovaná, kousavá, smradlavou?ká potv?rka... :-))))

Avatar

Re: ?asová náro?nost
Zaslán uživatelem/kou: Erin (IP)
Datum: 2005-02-11, 12:14
?istotnost je individuální - nejvíc záleží na tom, co se fretka nau?ila od maminky. Z toho plyne, že fretky z domácího chovu bývají ?istotné. Mám fretku kdovíodkud, nalezenku, která opravdu naprosto klidn? natrousí kam nemá - pokud mne ale vidí, dob?hne si na píse?ek, protože ví, že dostane pochvalu a mlsku. Náš druhý nalezenec je naprosto spolehliv? ?istotný, ten snad ani trucbobek neumí.Ovšem stane se, že po bohaté ve?e?i je raní hovínko tak dlouhé, že se nevejde celé do záchodku (on tla?í a pocapkává a hovínko pokládá jako provázek za sebe)
Co se tý?e ?asové náro?nosti - p?ijdu dom? a pustím fretky. Pravda, asistují mi p?i va?ení (va?ím s n?kolika potvorami na ramenou a za krkem) a p?i úklidu (lezou do kýble, honí hadr), na ve?e?i zav?u sami?ky aby mi nelezly najednou po stole a pustím kluka - ten pravda žebrá víc než pes, tak dostane kousek ovoce a než ho sní, tak já ve?e?i zhltnu. Pak se same?ek odvalí a já pustím sami?ky, které b?hají až do únavy, nikterak nep?ekážejí chodu domácnosti, jen naská?ou do náru?e, pomazlí se a zase b?ží. Když se jdu mýt, prob?hnou sprchá?em, ot?ou se do ru?níku a jdou spát. Zatím se probudí kluk a vleze se pomazlit, protože si p?ed spaním ?tu a když chce spát, jde si do svého. Je to v?nování se fretkám? Je to náro?né? Já myslím, že jsou ty potvory milá spole?nost a celý den se na n? t?ším.
Avatar

Re: ?asová náro?nost
Zaslán uživatelem/kou: Tomáš (IP)
Datum: 2005-02-11, 13:24
1. fretky jsou prodejne. Za pamlsek udelaji cokoli. Fretku je treba k cistotnosti stimulovat. My nase odmenujeme calopetem a fretcimi mlsy... a funguje to na 99,5%. Mame samicku z utulku (kdyz jsme si ji brali mela asi rok) a na zachodek se naucila i v tomto veku. Je to asi hodne o individualite kazdeho zvirete, ale predevsim o duslednosti chovatele. Na fretce jde poznat, kdy chce vykonat potrebu, chce to jen ji v zacatcich (2-3 mesice) hlidat a pokud couva do kouta, odnest ji na misto a delat to tak dlouho, az potrebu vykona a pak dat odmenu. Zjednodusene lze rict - fretka vykona potrebu po probuzeni, pripadne cca 2 hod. po zradle.

2. my mame fretky ve voliere v byte. Jsou naucene vstavat v 6:00, to je pustime a zavirame je pri odchodu do prace, tj. v 7:00. Pak je poustime zase odpoledne cca v 17:00 a behaji dokud nekde neusnou (v posteli, ve skrini, na kline nebo ve voliere). Z toho plyne, ze fretky jsou nenarocne na cas, ale pokud jsou vzhuru, je nutno se jim venovat, aby byly ochocene. Pokud je jich vice (min.2), vystaci si mezi sebou, ale do hry zatahuji i panicky...:o)

Re: ?asová náro?nost
Zaslán uživatelem/kou: Jordi (IP)
Datum: 2005-02-11, 14:59
Já už nikdy nechci mí? jak dv? fretky. Když vidím co vymíšlejí a jak si hrají, tak jedna je osam?la. Já plánuji 3 fretky, ale páne?ek moc rád není, jenže si ?íkám, co až jedna um?e stá?ím. Tak prost? až p?ijde ten ?as, aby z?staly na to alespo? dv?.
Avatar

Re: ?asová náro?nost
Zaslán uživatelem/kou: Ymsha (IP)
Datum: 2005-02-11, 15:23
to Jordi: Já myslím, že když si zvykneš na t?i a jedna ti um?e stá?ím, tak jim po?ídíš n?jké mimino, aby jim ani tob? nebylo moc smuno ;-)

Re: ?asová náro?nost
Zaslán uživatelem/kou: Radka (IP)
Datum: 2005-02-11, 16:58
Tak já se taky p?idám
1. Je to hodn? o výchov?...mám holku která je od chovatelky ad svý mámy se nau?ila fakt 100% chození na svoje místo. Má dv? v celým byt? kde má záchodky.
Same?ek je v?tší ?un?, ale to tím že je práv? v ?íji, jinak je d?sn? úplatnej takže kdž ví že za to že hodí bobek do záchodku v kleci tak by se i p?etrhnul..jinak u kluka je hlavn? problém že máme malej byt a na jeho místa se nedá uméstti dost velký záchod... (uprost?ed vchodových dv??í%-) )
2. Ráno vstávám v 6:30 dklidím posmrkané kapesníky a pustím fretky...hrajou si, b?hají, ob?as je poškádlím. Kukulín mi poravideln? asistuje u ?išt?ní zub? a když si d?lám sva?inu (žebrák...jaknile ?lov?k str?í n?co k puse už žebrá) v 7:10 je zavírám a odcházím do školi, pou?tím je pak tak kolem 15:00hodin...a b?hají dokd n?kam nezalezou a tam nechrní. (holka za sk?íní, kluk v houpa?ce v kleci...je tlustej tak se za sk?í? za holkou nevejde.:-) ) n?ní to náro?né se jim v?novat...obvykle p?i tom venování se jim ?lov?k zvládá uklízení a b?žnou domácí práci.A když si cht?jí vyložen? hrát vyzvou vás tak že stejn? nedokážete odmítnout a tak s nima b?háte po ?tvrech po byt?%-)
Avatar

Re: ?asová náro?nost
Zaslán uživatelem/kou: Iveta (IP)
Datum: 2005-02-13, 19:19
Moc se mi líbí, co napsala Jana G., pln? to vystihuje to, co si myslím já. Nemám co k tomu dál dodat :o)))

Re: ?asová náro?nost
Zaslán uživatelem/kou: Iveta M (IP)
Datum: 2005-02-14, 09:56
Také naprosto souhlasím s Janou G. Koberec v obýváku byl "Hnusný", plovoucí podlaha je lepší a letos ?eká na vým?nu ješt? "hnusn?jší" koberec v d?cáku . Akorát nevím za co vym?ním rozpáranou seda?ku o:))
Avatar

Re: ?asová náro?nost
Zaslán uživatelem/kou: JIRKA (IP)
Datum: 2005-02-14, 10:29
To Míra: fre?ulky jsou skv?lá zví?átka.

Re: ?asová náro?nost
Zaslán uživatelem/kou: petus.MiCi (IP)
Datum: 2005-02-19, 19:01
Když jste tu mluvili o té plovoucí podlaze: Nesmeká se jim to po ní? Já bych si myslela že jim to musí aspo? trochu klouzat... Nebo ne?
Avatar

Re: ?asová náro?nost
Zaslán uživatelem/kou: Galina (IP)
Datum: 2005-02-19, 21:10
To by divila jak litaji.My mame dlažby a ja taky myslela že nezmuže po ni litat a pak nau?ilas a nikdo ji nemohl chytit.Ale spiš mne šlo o život když za?inala litat pod nohama a musila davat pozor aby na ni ne šlapla a p?i tom neuklouzla a ne rozmlatila hlavu.

Re: ?asová náro?nost
Zaslán uživatelem/kou: Ene (IP)
Datum: 2005-02-21, 12:38
To je ta nejvetsi legrace :-) Nas pes si na plouvouci podlaze u rodicu dokaze tak krasne natlouct cumak, kdyz to neubrzdi a skonci ve skrini :-))) Spis bych se bala, ze tu podlahu poskrabou, ale radeni na ni je bude spis jeste vic bavit.
Avatar

Re: ?asová náro?nost
Zaslán uživatelem/kou: Lee (IP)
Datum: 2005-02-21, 12:42
U nas to Cvokine klouze, ale zvykla si. Uz zvlada i rychle starty a namele si cumak malokdy:-))) A zatim to poskrabane neni (striham drapy co tyden) - a verim tomu, neb u nas je podlaha cenenejsi, nez nejaka fretka (aneb ja se nemuzu na podlahu ani krive podivat, co kdyby dostala pupinky:-).
Avatar

Re: ?asová náro?nost
Zaslán uživatelem/kou: Radka (IP)
Datum: 2005-02-21, 13:42
No my jsme nejd?ív cht?li plouvoucí podlahu, ale pak vrámci úspor pen?z a na rady lidí, jsme si koupili oby?ejné lino skv?le napodobující plovoucí podlahu (skoro se nepozná rozdíl, když na tom jenom stojíte...akorát to lino mí? klouže) a fretky po tom b?haj jak torpéda....Freyu u ž s kapesníkama nemám šanci dohnat.je to lepší než koberec,,na koberci se jim n?kdy i zachytávali drápky a pšíkali o dost víc...díky v?tšímu prachu.
Avatar

Re: ?asová náro?nost
Zaslán uživatelem/kou: matka fretka (IP)
Datum: 2005-02-21, 19:29
My jsme plovoucí p. po?ídili rad?ji tu s vyšší odolností, aby neskon?ila od fretek poškrábaná ale fretky na ní nenechaly žádné stopy (nepo?ítaje louži?ky) Zato máme škrábanec od kamínku sk?ípnutého pod dve?e a dost ošklivý zásek od diamantové brusky (to jsem jedno gravírovala pohár pro vít?ze fret?ích závod?, položila brusku na st?l a Mare?ek jí shodil. Diamantové brousítko bratru za stovku ohnul a na podlaze je díra). Ale ani neost?íhané fret?í drápy tohle neud?lají.

Re: ?asová náro?nost
Zaslán uživatelem/kou: JanaG. (IP)
Datum: 2005-02-22, 10:02
My jsme v byt? m?li taky plovoucí podlahu, laminátovou, myslím, že z t?ch levn?jších. Fretky ji rozhodn? nepoškrábaly. Podstatn? v?tší škody nad?lala napáje?ka, p?i otev?ených dví?kách od voliérky odkapávala na podlahu a i když jsem to poctiv? utírala, tak po n?jaké dob? se za?aly nadzvedávat spáry. P?i st?hování jsem taky zjistila, že v oblíbeném Shrekov? koute?ku (na louži?ky samoz?ejm?) je laminátová vrstva už úpln? odchlíplá.
Te? zrovna se chystáme budovat obývák v bará?ku (hurá, už mám kuchy?!!!!) a zrovna zvažuji, co dát na podlahu. Plošný koberec jsem zamítla okamžit?, te? se rozmýšlím mezi plovou?kou, která se mi líbí víc a mezi dlažbou, která se mi zdá chladn?jší a mén? p?kná, ale zato odoln?jší pro naši hav??.....
Avatar

Re: ?asová náro?nost
Zaslán uživatelem/kou: Ene (IP)
Datum: 2005-02-22, 10:32
Kdyz jsme byli ted na navsteve u majitelu Pidi a Berusky, tak me velmi prekvapila jejich koupelna. Maji tam dlazbu, ale vypada jako drevo! Podlouhle dlazdice jako imitace dreva vypadala moc pekne. Co se zkusit podivat po necem takovem?
Avatar

Re: ?asová náro?nost
Zaslán uživatelem/kou: Hovno panká? (IP)
Datum: 2005-02-23, 21:43
No, m?la už jsem všemožn? r?znejch zví?átek,když mi um?el potkan máma dovedla p?istoupit už jen na fretku,že je ¨rostomilá¨.Tak sme si jednu po?ídili,po prvním m?síci jsem byla zoufalá,už neexistovalo žádný rovnou ze školy do hospody a užívání si svého ?asu,je fakt že fretka asi18h d?ne prospí,ale zbylejch 6se jí musíte naplno v?novat.Taky ze za?átku jsem uvažovala že jí dám pry?, protože byla zlá kousavá, ve?er m? budila a trošku smrd?la. Jenže sem si ?ekla že to n?jak p?ekonáme. Už spolu žijem p?l roku,kouše jen když se p?i h?e rozdovádí a smrdí když jí plesknu aby se uklidnila:-)Rodina jí miluje pro její kouzlo,až na tátu kterej z prvních zkušeností se jí bojí. Hodn? s ní trávím ?asu,hovínko mimo klec mi ud?lala jen jedinkrát,akorát mi nosí zásoby granulek pod postel a staví z nich pyramidy asi na horší ?asy:-)Nau?ila se voln? bejt po byt?,jen nesmíme kdekoliv nechat nic k jídlu jako sou žvejky nebo prášky,po tom je jako divá:-)Jo a muj pes z ní má taky ješt? hr?zu:-)Pokud máte dostatek trp?livosti,?asu a prost?edk?(po?ád jí budete chtít koupit n?co aby m?la radost) tak toto naprosto jedine?né stvo?ení doporu?uji



Celkem upraveno 2×. Poslední úprava: martina dne 01.06. v 02:27.



Lituji, nemáte oprávnění pro zasílání/odpovídání do této sekce.
TOPlist