FAQ - ?íje a kastrace samic
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2009-10-04, 23:59
samice, základ: Jak se pozná ?íje?
odpov??: Podle otoku pohlavních orgán?, p?ipomínajícího t?ešni?ku.

samice, základ: Jak dlouho trvá ?íje?
odpov??: ?íje u sami?ky fretky by nem?la trvat déle než ?ty?i týdny, protože v takovém p?ípad? jí hrozí vážné zdravotní komplikace vyvolané dlouhodobým p?sobením vysoké hladiny pohlavních hormon?. ?íje by m?la skon?it sama, pokud se to do m?síce nestane, je možné ji ukon?it nakrytím nebo injekcí hormon? u veteriná?e. Pokud neplánujete mlá?ata, bylo by dobré po skon?ení ?íje zvážit kastraci.

samice, základ: Kolikrát do roka má fretka ?íji?
odpov??: Samec na ja?e za?ne a na podzim skon?í, holka by nem?la mít víc než jednu až dv? za rok a nem?ly by trvat déle než ?ty?i týdny. P?ijít to ale m?že prakticky kdykoliv.

samice, základ: Naše fretka je poprvé v ?íji a zdá se mi že pom?rn? hodn? zhubla. Je to v po?ádku? Je v ?íji necelé t?i týdny.
odpov??: Fretka by nem?la být v ?íji déle než ?ty?i týdny (viz ?íje a kastrace u samic), ale pokud hubne nebo jinak strádá, je vhodné ukon?it ?íji i d?íve.

samice, základ: Máme 10 ti m?s.sami?ku. Po 20-ti dnech ?íje se jí vulva za?ala zmenšovat. Zmenšila se jí asi o t?etinu, ale nyní je to již n?kolik dní, co se dál nic ned?je..... Máme s ní jít k vetovi na ukon?ení, nebo ješt? po?kat? Od za?átku zmenšování je to 11 dní.
odpov??: Pokud je vulva tuhá a napjatá, nejspíš bude ?íji nutné ukon?it. Pokud je scrvrklá, ješt? bych pár dní po?kala, ?íje nejspíš ustupuje sama.

samice, ukon?ení: Jakým hormonálním p?ípravkem je nejlepší ukon?it ?íji, pokud to nejde "p?irozenou" cestou?
odpov??: Výborné jsou preparáty Pregnyl a Receptal, fretky po nich obvykle nemají žádné komplikace typu zán?tu d?lohy. Rozdíl je v ú?inné látce a tím pádem i v dávkování a dob? nástupu ú?inku.
Receptal se podává 3 až 5 x ob den, ale nej?ast?ji už po 3. dávce za?ne ?íje ustupovat, takže b?žn? do týdne víte, na ?em jste.
Pregnyl se podává v jedné dávce a po podání za?ne ú?inkovat za 7 - 10 dní. Pokud se ?íje neza?ne nejpozd?ji po 10 dnech ukon?ovat, podává se druhá dávka, jejíž ú?inek by se m?l projevit nejpozd?ji za dalších 7 až 10 dní.

P?ípravky na ukon?ení ?íje a jejich dávkování: (vloženo moderátorem - použito z p?ísp?vku uživatele Vendula R.)

1) „hCG“ (choriogonadotropní hormon):
preparát: nap?. PREGNYL
- dávkování: 50 – 100 IU hCG do svalu
- aplikace: 1 - 2 x. Pokud ?íjný otok neza?ne ustupovat, je nutné za 7 – 10 dní aplikaci zopakovat.
- riziko vzniku následného zán?tu d?lohy je minimální. Falešná b?ezost následuje tém?? vždy.
- ú?inkuje o n?co pomaleji než GnRH

2) "GnRH" (gonadotropiny uvol?ující hormon):
preparát: nap?. RECEPTAL
- dávkování: 20 mcg do svalu (odpovídá 0,2 ml Receptalu)
- aplikace: opakovan?, nej?ast?ji ob den (cca 3 – 5x). V?tšinou po 3., nejpozd?ji po 5. aplikaci otok za?íná m?knout a ustupovat.
- riziko vzniku následného zán?tu d?lohy je minimální. Falešná b?ezost následuje tém?? vždy.

3) Gestageny:
- preparáty: COVINAN, PROVERA, MEDROXYPROGESTERONE ACETAT (MPA), PILLKAN tbl.
- dávkování: COVINAN: 0,3 cm3 na 700g váhy
- aplikace: v?tšinou jednorázová. Pokud otok neza?ne po týdnu ustupovat, je nutné aplikaci zopakovat.
- falešná b?ezost následuje tém?? vždy a má velmi bou?livý pr?b?h.
- pom?rn? velké riziko komplikací! ?asto zán?t d?lohy - pyometra!!! Pokud tedy neexistuje jiná možnost a je nutné ukon?it ?íji gestageny, hlídejte proto p?ípadný výtok z rodidel (hnisavý nebo hn?dý ?i krvavý), nechutenství, apatii, bledost sliznic. V p?ípad? výskytu t?chto p?íznak? jd?te s fretkou ihned k veteriná?i! Po zalé?ení zán?tu antibiotiky je pak vhodné fretku nechat vykastrovat.

samice, ukon?ení: Co se stane, pop?. nestane, když se ?íje ukon?í hned po jejím za?átku?
odpov??: Myslím že nic zásadního. Jen je opravdu zbyte?né fretku zat?žovat um?le podanými hormony hned v po?átku ?íje, když existuje reálná šance bu? spontánního ukon?ení ?íje nebo ukon?ení ?íje pomocí zatem?ování. Až teprve když tyto metody selžou, je na ?ad? hormonální ukon?ení ?íje. Tento zp?sob ukon?ení ?íje d?íve než za 4 týdny je indikován pouze v p?ípad? zdravotních problém? (nap?. projev? hyperestrogenismu).

samice, ukon?ení: Týden je naše sami?ka v ?íji. Cht?la bych v?d?t, po jaké dob? máme zkusit zatem?ování, pokud by ?íje nekon?ila? Nebude zatemn?ní vadit druhé sami?ce, se kterou je v kleci? Nebo musí být po dobu zatem?ování sama? Taky máme jít na o?kování proti psince. Máme po?kat, až ?íje skon?í?
odpov??: Zatemn?ní m?žete zkusit hned od za?átku ?íje, druhé sami?ce nebude vadit. Ú?inek se dostaví tak za dva týdny, proto je vhodné použít tuto metodu hned na po?átku ?íje, aby v p?ípad?, že nezabere, bylo ješt? dost ?asu na hormonální injekci (do 4 týdn? od po?átku ?íje). Zatem?ování musí být úplné (šikovný je t?eba nepr?svitný záv?s p?es voliéru), po dobu nejmén? 18 hodin denn?. Fretka je tedy prakticky po?ád v absolutní tm?, s výjimkou ideáln? dvou hodin ráno a dvou ve?er, kdy je pušt?ná. Na o?kování m?žete jít i v dob? ?íje.

samice, ukon?ení: Naše sami?ka má první ?íji. Dnes jsem si toho všimla a zajímalo by m?, kdy se má aplikovat hormonální injekce na ukon?ení ?íje. Mám rad?ji po?kat, jestli ?íje sama ustoupí, a teprve až pokud by trvala moc dlouho ji zavést k vetovi, nebo je lepší zarazit ?íji hned v po?átku?
odpov??: Pokud je vše v po?ádku, m?žete dva až t?i týdny po?kat a fretku mezitím umístit do tmy (nejmén? 18-20 hodin denn?, t?eba p?es klec hodit deku, stáhnout žaluzie,...). Pokud ?íje neustoupí, je nutné ji nejpozd?ji po 4 týdnech ukon?it (stejn? tak, pokud fretka odmítá potravu, hubne, je málo aktivní,...).

samice, ukon?ení: Zítra to budou 3 týdny po injekci (HCG v doporu?ené dávce), vulva se sice malinko zcvrkla, ale stejn? mi p?ijde, že je po?ád hodn? zdu?elá. Je to normální? Mám jít op?t k veteriná?i pro druhou injekci? O víkendu jsem za?ala klec p?ikrývat na 20 hodin dekou, mám tak pokra?ovat nebo rad?ji vyrazit k veteriná?i?
odpov??: HCG ú?inkuje pomaleji než GNRH, takže je to normální. Jestli se to alespo? trošku scvrklo, fretka je aktivní, žere, b?há, hraje si, tak k vetovi nemusíte. Pokud je apatická, bledá a nemá chu? k jídlu, p?ípadn? hubne, tak rad?ji ano, mohla by být nutná akutní kastrace p?ed plným ustoupením ?íje. Zatem?ovat klidn? m?žete, tím rozhodn? nic nezkazíte.

samice, ukon?ení: Môže sa hormonálna injekcia kombinova? s o?kovaním proti besnote?
odpov??: Osobn? bych to nekombinovala - 14 dní odstupu rozhodn? neuškodí a zát?ž bude menší.

samice, ukon?ení: Naší freti?ce byla ukon?ena ?íje injekcí. Od té doby kouše psy i ko?ky, vrhá se po nich, p?estože až dosud s nimi výborn? vycházela. Mám strach, že je vyprovokuje natolik, že po ní vystartují. Také nás kouše a snaží se nás n?kam zatáhnout, pod deku, do rohu. Hodn? se povahov? zm?nila. M?žeme s ní n?co d?lat?
odpov??: Po ukon?ení ?íje u ní nastala falešná b?ezost. S ohledem na to se chová naprosto normáln? a za 4-6 týdn? ji to p?ejde. Zajist?te jí zatím maximální klid, psy a ko?ky k ní rad?ji nepoušt?jte, mohlo by to špatn? dopadnout. Vás adoptovala jako mlá?ata, proto se vás snaží ukrýt. Zkuste jí jako náhradu nabídnout hra?ky, nejrad?ji plyšové, ale rozhodn? na n? nepískejte! Nehubujte jí, mluvte a chovejte se maximáln? klidn? a vydržte:o)

samice, dlouhá: Dobrý den moje fretka je už podruhé v ?íji a to i p?esto že m?la zatemn?ní voliéry. Pom?že dále zatemn?ní voliéry?
odpov??: Pokud je na za?átku ?íje, zkuste to. Každopádn? nenechejte ?íji trvat déle než 4 týdny, pokud to bude pot?eba, nechejte ji ukon?it u veta.

samice, dlouhá: Dobrý den, m?žete mi prosím Vás poradit. Moje fretka zhruba p?ed 2 m?síci harála, ?íji jsme nechali ukon?it veteriná?em. Po ukon?ení ?íje je tak m?síc a dnes jsem si všimla, že jí znovu natéká vulva jako p?i ?íji. M?že mít další ?íji v tak krátké dob?? Jsem na pond?lí objednaná na kastraci, takže nevím,co s tím d?lat.
odpov??: Ano, m?že jít znovu do ?íje. Proto je dobré provád?t kastraci do 6 týdn? od ukon?ení ?íje, kdy je pravd?podobnost nové ?íje minimální. Kastrace v ?íji je v?tší zát?ž než jindy, ale druhá injekce po sob? taky, takže "babo ra?". Asi bych ji vzala Na Šejdr k Chylíkové, nechala d?kladn? vyšet?it, ?ekla co absolvovala a doktorka by rozhodla podle jejího aktuálního stavu zda bude menší zlo další ukon?ení nebo kastrace b?hem ?íje. Ob? varianty jsou celkem na pytel, jde jen o to, která mí?.

samice, dlouhá, falešná: P?ed m?sícem a p?l byla má fretka na ukon?ení ?íje. Potom ji nastoupila tzv. falešná b?ezost a ted ji nastala znovu normákní ?íje - zv?tšuje se jí vulva. Je to normální, že by se jí to tak rychle vrátilo? P?ipustit ji zatim nechci - až p?íští rok. Mám jí vzít znovu na hormonální injekci??? Nerada bych jí ubližila, vím že je to velká dávka hormon?, tak bych byla ráda kdyby jste mi poradila co si sní mám po?ít?
odpov??: Bohužel se to m?že stát. Optimální by bylo ji nakrýt už letos. Pokud to nejde, zkuste jí zatem?ovat, ale pokud to do dvou až t?í týdn? neza?ne p?sobit, budete muset znovu na injekci. To samoz?ejm? není optimální a rozhodn? by se totéž nem?lo letos opakovat, proto by bylo na míst? zvážit krytí nebo kastraci. N?kdy zkrátka p?íroda našim plán?m nevyhoví, to se nedá nic d?lat.

samice, dlouhá, falešná: Naší - ?erstv? ro?ní - frete?ce Matyld?, byla na Šejdru,u MVDr.Chylíkové p?ede dv?ma m?síci um?le p?erušená ?íje. Te? je druhým týdnem "falešnou" maminou našemu dvouletému fre?ákovi Montymu. Všechno by bylo relativn? v po?ádku, ale: asi p?ed 3 dny jsem si všimla, že Maty op?t za?íná natékat vulva a na 99% op?t p?ichází do ?íje. P?vodn? jsme cht?li, aby si své "mate?ské povinnosti" v klidu vychutnala a pak jí nechat vykastrovat. Což ovšem te? nebude možné. Navíc si myslím, že by pro její organismus nebylo dobré b?hem tak krátné doby ukon?ovat ?íji op?t hormonální injekcí a zasahovat tak do jejího organismu. Prosím pora?te..
odpov??: Bohužel v takové chvíli je nutné se rozhodnout, jestli nakrýt nebo cht?-necht? ukon?it podruhé a pak do 6 týdn? vykastrovat, aby nep?išla ješt? do t?etí. Druhé ukon?ování sice pro ni není dobré, ale neukon?ená ?íje delší než 4 týdny by byla ješt? horší.

samice, dlouhá: Naše skoro ro?ní fretka m?la asi p?ed m?sícem ?íji, kterou jsme museli nechat ukon?it, protože trvala p?íliš dlouho. Všechno bylo v po?ádku, ale te? tak posledních 14 dní strašn? pelichá a dnes jsem zjistila, že má op?t nateklou vulvu. Prosím pomozte, co mám d?lat?
odpov??: Bohužel ?íje se po falešné b?ezosti (za 6 týdn?) m?že opakovat. Není optimální ji ukon?ovat p?íliš ?asto, ale momentáln? vám nic jiného nezbývá. Nicmén? za 4-6 týdn? po ukon?ení si naplánujte kastraci, abyste p?edešli dalším problém?m.

samice, dlouhá, falešná: Naše fretka (11 m?s.) m?la koncem b?ezna ?íji, která p?etrvávala asi 6 týdn?,nechali jsme ji ukon?it hormonální injekcí a asi do 10 dn? p?estala.Nyní (kv?ten) jí za?ala vypadávat srst, zhubla a celá se t?ese. Nechce žrát z misky, jenom z ruky a za?ala kousat d?ti a manžela, jenom m? ne. A stále m? olizuje. Prosím, pora?te mi, ?ím to m?že být a zda neza?íná druhá ?íje?
odpov??: Zdá se, že má "falešné mate?ství" - vylínala na hnízdo, "porodila" a t?ese se o miminka, která brání p?ed "nep?áteli" a olizováním o n? pe?uje - hádejte, kdo je to miminko? Vydržte tak šest týdn?, pak ji to p?ejde samo. A hlavn? žádné vysoké zvuky, smích, pišt?ní, zpívání a podobné aktivity dávající iluzi, že miminko plá?e.

samice, dlouhá: Moje tém?? ro?ní fretka m?la p?ed n?kolika týdny hormony ukon?enou ?íji, nyní se dostává do další. Je normální, že vždy po pár (6-7) týdnech se ob?ví znovu?
odpov??: Po hormonálním ukon?ení ?íje se m?že po 6 týdnech stát, že nastoupí nová ?íje. Nicmén? další injekce ve stejném roce jsou velkým stresem pro organismus, proto by bylo vhodné zvážit kastraci do 6 týdn? od ukon?ení ?íje. Takhle ?asto se ?íje opakují v?tšinou p?i n?jakém gynekologickém problému, jako jsou nap?íklad cysty na vaje?nících, takže by byla kastrace vhodná i z tohoto d?vodu. Pokud dojde k zán?tu d?lohy (hn?dý, hnisavý nebo krvavý výtok z pochvy), neváhejte a OKAMŽIT? navštivte veta.

samice, dlouhá: Moje sami?ka m?la letos 4 ?íje, které šly obtížn? ukon?it a dvakrát mlá?ata. Te? jde znovu do ?íje. Co mám d?lat? Mám nechat ukon?it hormonální injekcí nebo p?ímo kastrovat?
odpov??: Ur?it? by bylo nejlepší kastrovat. Mlá?átka víc než jednou ro?n? ji hodn? vy?erpávají, opakované ?íje také (navíc každá delší nebo opakovaná ?íje zhoršuje stav kostní d?en? a tvorbu krve). Hormonální injekce jsou menší zlo než dlouhé ?íje, ale také mohou mít nežádoucí ú?inky (zán?t d?lohy atp.). Kastrace je tedy nejbezpe?n?jší ?ešení - navíc to, že se ?íje tak ?asto opakují nebývá po?asím a jinými vn?jšími vlivy, ale mívá to vnit?ní p?í?inu - n?jaký gynekologický problém (nej?ast?ji cysty na vaje?nících), který se kastrací vy?eší d?íve, než bude mít n?jaké nep?kné následky.

samice, dlouhá: Fretka nám za?ala op?t hárat, zkoušeli jsme zatemn?ní klece - nic.Tak po 3 týdnech jsme šli ukon?it hárání injekcí a cht?li jsme ji vykastrovat. Dostala 3 injekce pregnylu (v doporu?ených dávkách od výrobce), ale ty bohoužel nezabraly. Pan veteriná? nám ?ekl, že ji musíme vykastrovat i p?es hárání dokud je ?ilá a nemá problémy s p?íjmem potravy. My z toho máme ale velký strach, co máme d?lat?
odpov??: Pregnyl by m?l zabrat. Takže je možné, že to bu? byla špatná dávka, nebo n?co jiného než pregnyl nebo jde o nadledvinky. To takhle na dálku nikdo neposoudí, takže t?žko poradit. Pokud byste kastrovali v ?íji, zvolila bych velkou kliniku s možností krevní transfuze (viz Registr dárc? krve). Pokud je zcela v po?ádku, dalo by se taky ješt? stihnout nechat ?íji ukon?it na druhý pokus, a to pomocí vyzkoušeného Receptalu (0,2 ml obden t?ikrát po sob?).
Je ale nutné vést v patrnosti i to, že ?íje nereagující na správnou dávku pregnylu m?že být vyvolaná onemocn?ním nadledvin (viz veterinární okénko).

samice, dlouhá: Moje fretka je už asi dva m?síce v ?íji a už jsem sní byla dvakrát u vet. na ukon?ení a v?bec to nepomáhá...Tak co mám d?lat???
odpov??: P?edevším zjistit, ?ím vet ukon?oval (p?esný název a pokud možno i dávku), protože je tu zcela prozaická možnost, že prost? použil špatný preparát. Pokud ukon?uje správným p?ípravkem a nic, bylo by to horší - mohlo by jít o onemocn?ní nadledvin.

samice, dlouhá: Máme fretku, má 3 mladé. M?že mít znovu ?íji, když ješt? kojí 14denní fret?ata??
odpov??: Nem?la by. Pokud by p?išla do ?íje, bylo by vhodné konzultovat to s vetem.

samice, výtok: Je b?žné, že 3 týdny po pá?ení má freti?ka malý výtok (poznám to spíš podle p?ilepeného steliva) a vulvu ne úpln? splasklou (ale je malá)?
odpov??: Pokud je výtok ?irý, bude to v po?ádku (s tím, že možná bude mít falešnou b?ezost), pokud je krvavý, hn?dý nebo hnisavý, mohlo by jít o zán?t d?lohy.

samice, výtok: Mám fretku, je jí asi 7 m?síc? a z vulvy jí vytéká takový nažloutlý výtok, ale nemá ji zv?tšenou. M?že být v ?íji, nebo je nemocná?
odpov??: Pokud vulva není oteklá, není v ?íji a nem?l by se objevit žádný výtok - rozhodn? rad?ji zajd?te na veterinu, mohlo by jít o zán?t.

samice, výtok: Krvácí fretka p?i ?íji z vulvy t?eba jako fenky? Máme mladou sami?ku (7m?síc?), která by m?la mít první ?íji, vulvu zatím oteklou nemá má ji v rovin?, ale objevují se jí uprost?ed kapi?ky krvavého výtoku. Je to tak p?irozené nebo rad?ji zajít na poradu k vetovi?
odpov??: Ne, fretky nekrvácejí. Mohlo by jít o p?íznak zán?tu d?lohy nebo jiného onemocn?ní, rad?ji zajd?te k vetovi.

samice, chybí: Máme osmim?sí?ní fretky - samec a samice (nar. zá?í). Je možné, že dosud (kv?ten) samice neni v ?íji?
odpov??: To je úpln? normální, je ješt? mladá. Však ona letos do ?íje p?ijde.

samice, chybí: Je normální, že naše skoro ro?ní sami?ka ješt? nyní, v ?ervenci, nem?la ?íji??
odpov??: Ano, celkem je. Kdyby ji nedostala do konce roku, bylo by to neobvyklé, ale vzhledem k pozdnímu narození možné. P?íští rok už by to ale bylo dost divné až znepokojivé ;o)

samice, kastrace: Kdy se m?že kastrovat frete?ka a hodn? ji to bolí?
odpov??: Nejd?íve v 6-8 m?sících v?ku, sami?ka mimo ?íji. Kastrace se provádí v narkóze, takže zví?átko o ni?em neví. Po probuzení mají sami?ky v?tší bolesti než samci, ale druhý den už b?hají jakoby nic, nebojte:o)

samice, kastrace: Mám fretku sami?ku a p?emýšlím o kastraci. Nevím jestli jí mám nechat vykastrovat, ale nechci aby m?la problémové ?íje a aby mi neum?ela . Co je lepší a je ta problémová ?íje u fretek hodn? nebo to je spíše vyjímka?
odpov??: Bohužel problémy s prodlouženou ?íjí jsou u fret?ích sami?ek dost ?asté. Pokud neplánujete odchov miminek, rozhodn? je kastrace jist?jší.

samice, kastrace: Mám fretku je te? po kastraci a její chování se dost zm?nilo. Je taková splašen?jší a strašn? za?ala jakoby kvokat. P?ijde mi, že pokud nespí a je s námi v kontaktu tak kvoká, a navíc se strašn? upla k mé p?itelkyni. Neustále za ní b?há a je po?ád v neklidu. Neustále n?kde pobíhá, mohli byste mi n?jak vysv?tlit její chování?
odpov??: Napadají mne dv? možnosti. Jednak u starších sami?ek (kolem t?í, ?ty? let) se stává, že po kastraci jakoby omládnou a za?nou dovád?t jako kdysi, když byly mlá?ata. Na druhou stranu neklid a fixace na p?ítelkyni spíš napovídá na n?co jiného: po kastraci dojde k prudkým zm?nám hladiny hormon? a sami?ka se m?že chovat, jakoby m?la mladé. Je neklidná, n?koho nebo n?co adoptuje a stále hlídá, tahá do pelíšku atp. Matka také na svá mlá?ata kvoká, když se je snaží p?ivolat. M?že být velmi nervózní z toho, že se jí neda?í miminka uhlídat, n?které sami?ky se doslova t?esou stresem. V takovém p?ípad? je na míst? maximální klid, hodn? mazlení, nebrat žádné hra?ky ani jiná miminka z pelíšku (mohou to být i smotané ponožky) a v žádném p?ípad? nepískat na gumové hra?ky! Pokud jde o tento p?ípad, je pot?eba mít trp?livost n?kolik týdn?, než se hladiny hormon? op?t vyrovnají.

samice, kastrace: Kdy je nejvhodn?jší kastrovat mladé sami?ky, které nemají mít miminka? P?ed nebo až po první ?íji?
odpov??: Spíš p?ed ?íjí, ale pokud nebude delší než 4 týdny, je to v podstat? jedno. Nejd?íve však v 6-8 m?sících a samoz?ejm? kdykoliv pozd?ji u starší fretky, zejména u sami?ek nad 3-4 roky se kastrace velmi doporu?uje jako prevence gynekologických problém?.

samice, kastrace: Kdy nejlépe kastrovat fretku po hormonálním uko?ení ?íje?
odpov??: Pro kastraci je optimální ?as za 4-6 týdn? po ukon?ení ?íje.

samice, kastrace: Dobrý den, m?žete mi prosím Vás poradit. Moje fretka zhruba p?ed 2 m?síci harála, ?íji jsme nechali ukon?it veteriná?em. Po ukon?ení ?íje je tak m?síc a dnes jsem si všimla, že jí znovu natéká vulva jako p?i ?íji. M?že mít další ?íji v tak krátké dob?? Jsem na pond?lí objednaná na kastraci, takže nevím,co s tím d?lat.
odpov??: Ano, m?že jít znovu do ?íje. Proto je dobré provád?t kastraci do 6 týdn? od ukon?ení ?íje, kdy je pravd?podobnost nové ?íje minimální. Kastrace v ?íji je v?tší zát?ž než jindy, ale druhá injekce po sob? taky, takže "babo ra?". Asi bych ji vzala Na Šejdr k Chylíkové, nechala d?kladn? vyšet?it, ?ekla co absolvovala a doktorka by rozhodla podle jejího aktuálního stavu zda bude menší zlo další ukon?ení nebo kastrace b?hem ?íje. Ob? varianty jsou celkem na pytel, jde jen o to, která mí?.

samice, kastrace: Je n?jaká možnost vyšet?ení p?ed kastrací? N?jaké podp?rné p?ípravky (pro lepší p?ekonání operace), jaká je vhodná narkóza?
odpov??: Hlavn? je dobré s kastrací po?kat až po skon?ení (ukon?ení) ?íje, tak 4-6 týdn?, aby se vzpamatovala. Je možné nechat p?ed operací vyšet?it krev (hematokrit) a srdí?ko (echokardiografem), aby byla v?tší jistota, že má p?edpoklady narkózu dob?e zvládnout. Samotná narkóza je šetrn?jší inhala?ní než injek?ní (inhala?ní mají t?eba Na Šejdru nebo v Brn? na univerzit?). Ur?it? je dobré dostat ji nejprve do maximální kondice pomocí vitamínk? (Calopet, Ferretone, Ebi-vet...). Budu držet palce :o)

samice, kastrace: Nechal jsem vykastrovat fretku a nevím jak si poradit s tím, aby si nekousala ránu. Plastový límec jsem si nevzal. Zkušil jsem prost?íhat ponožku, ale je to tém?? k ni?emu.
odpov??: On by límec byl stejn? na nic. Pro fretku prakticky neexistuje zp?sob, jak ji omezit v p?ístupu k rán?. Postrádám ale informaci, jestli jde o kluka nebo holku (to je dost rozdíl), jestli si opravdu ránu kouše, jak vet ránu zajistil. Tak obecn?: U samc? se rána ani nemusí šít, tam n?jaký vypadlý steh ani moc nevadí. V?tšina fretek si ránu nekouše, maximáln? olizuje a v?tšinou si nijak neuškodí. Sledujte a kdyby se rána otevírala, honem na veterinu. Náš vet ránu chrání tím, že p?es ni p?išije ke k?ži gázový dren - to je optimální a nedá se to sundat. N?kdo ránu p?et?e zelenou desinfekcí (Novikovem), to taky docela vyhovuje. Pokud není nijak chrán?ná, radši ji hodn? ?asto hlídejte. M?žete veta požádat o tzv. Proban, takovou tu elastickou ponožku, ale v?tšina fretek si ji stejn? umí sundat. Pak leda p?et?ít Novikovem nebo n??ím podobným.

samice, kastrace: Mohu kastrovat samici v ?íji?
odpov??: Pokud není v p?ímém ohrožení života (nedožila by se ukon?ení ?íje), rozhodn? to není vhodné, je zbyte?n? zvýšená krvácivost a riziko komplikací (d?loha je v ?íji šestinásobná, p?ekrvená). Vhodn?jší je kastrovat až po skon?ení ?íje.

samice, kastrace: Pro? vlastn? se nemá kastrovat sami?ka v ?íji?
odpov??: B?hem ?íje je d?loha výrazn? zv?tšená a p?ekrvená, což pochopiteln? p?ináší v?tší krevní ztráty p?i operaci. Navíc p?i delší ?íji dochází n?kdy ke zhoršení krevního obrazu, což není dobrý výchozí stav pro tak náro?ný zákrok. Má-li veteriná? pochybnosti, m?že chtít p?ed kastrací odebrat malé množství krve a vyšet?it hematokrit. Kastrace v ?íji se v?tšinou provádí pouze v krajním p?ípad?, kdy není ?as ?ekat, až zabere injekce (pokud je fretka ve vážném stavu a operace, by? riskantní, jí dá alespo? n?jakou šanci na p?ežití, není co ?ešit). Rozhodn? je menší riziko komplikací, pokud jsou d?loha a vaje?níky v klidu.

samice, kastrace: Naše ro?ní fre?ulky m?ly ?íji, jelikož trvala déle jak m?síc, tak jsme jim jí nechali ukon?it. Domluvili jsme se s vetem, že se ozvem tak za 4 týdny a necháme ud?lat kastraci, ale naše hol?i?ky mají te?, po m?síci, zase falešnou b?ezost. Tak te? nevím, zda nemáme tu kastraci odložit a za jak dlouho je nechat vykastrovat. Bojím se o n?.
odpov??: O moc to neodkládejte, protože šest týdn? po ukon?ení ?íje by mohly p?ijít op?t do ?íje - a to už je menší zlo kastrovat ke konci falešné b?ezosti, tedy b?hem následujícíh dvou týdn?. Samoz?ejm? každá operace nese ur?itá rizika, ale pokud byla ?íje ukon?ena v?as (ne t?eba po n?kolika m?sících) a zví?e je zdravé a v dobré kondici, je riziko minimální.

samice, kastrace: Je možné, že by vloni vykastrovaná sami?ka vykazovala chování jako fretka v ?íji? Je velmi aktivní, trochu podrážd?ná, málo spí, vynucuje si p?ístup na místa, kam ví že nesmí atd. Baští, pije a vyprazd?uje se normáln?. V?era jsme s ní byli na kontrole u veta (po zán?tu st?.ucha) a je zdravotn? v po?ádku.
odpov??: Pokud jde jen o chování, nic se ned?je. Pokud by se ale objevil i otok pohlavních orgán?, m?že jít o dva problémy: bu? zbyl v b?íšku kousek vaje?níku nebo má potíže s nadledvinami.

samice, po kastraci: Máme fretku - 3 letou sami?ku. Vloni jsme ji dali vykastrovat (m?la potíže s ?íjí). P?ed dv?ma m?síci m?la op?t p?íznaky ?íje.Veteriná? ?ekl, že má z?ejm? zán?t pochvy. Lé?ba trvala cca m?síc a p?l. Není možné, že by byla kastrace provedena špatn? a skute?n? se jednalo o ?íji?
odpov??: Možnosti jsou v zásad? dv?:
1. syndrom reziduální ovariální tkán? - prost? n?kde z?stal kousek vaje?níku. Reaguje na injekci hCG
2. hyperadrenokorticismus neboli onemocn?ní nadledvinek. Nereaguje na hCG a na UZ je v?tšinou vid?t zv?tšení nadledviny.

samice, po kastraci: Ahoj, cht?la jsem se zeptat - moje ro?ní fretka je 2x po kastraci a po odstran?ní 1,5 nadledvinky a znova má nateklou vulvu. Veteriná?ka už si neví rady. ?ekla nám, že už se nedá nic d?lat a že o ní p?ijdeme - je to otázka m?síc?. Napadá T? n?jaká pozitivn?jší zpráva? Moc díky za odpov??.
odpov??: Kontrolní vyšet?ení v Brn? na univerzit?. Veta s v?tšími zkušenostmi s tímto problémem jinde v ?R nenajdete. Otázka je, zda kastrace nebyly zcela vpo?ádku (zbyl-li kousek vaje?níku, bude otok reagovat na injekci hCG), v opa?ném p?ípad? to vypadá na nadledviny.
poradna+



Celkem upraveno 3×. Poslední úprava: martina dne 07.10. v 17:37.



Toto téma bylo zamčeno
TOPlist