FAQ - Zuby a drápky (pé?e a problémy)
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2009-10-04, 22:51
pé?e, zuby, mlé?né: Má fretka mlé?né zuby? Pokud ano, kdy jí rostou zuby druhé?
odpov??: Ano, má. Mezi 7 a 9 týdnem v?ku.

pé?e, zuby, ?išt?ní, kámen: Jak a ?ím se fretkám ?istí zuby? Našemu fretákovi se na stoli?kách ud?laly tmavé skvrny.
odpov??: To, co popisujete, vypadá na zubní kámen - požádejte veta o jeho odstran?ní zuba?skou škrabkou.

pé?e, zuby, kámen: Mám 2 roky starého samce. Má na zubech už dost zubního kamene. Už jsem ho objednal na odstran?ní ultrazvukem. ?ím zabráním tvorb? nového kamene? Krmím jej fret?ími granulemi, které jsou dostate?n? tvrdé a n?kdy mu dávám masové kapsi?ky pro ko?ky. Vždy má mimo kapsi?ky i granule, které jsou suché. Dávám mu i suchý chleba, ale to nepomáhá. Prosím pora?te, ?ím tento problém odstranit.
odpov??: ni?ím. Tvorbu kamene m?žete omezit krmením suchými granulemi. Ten suchý chleba rad?ji vynechejte, fretka není králík. Prost? bude nutné nau?it ho nechat si sahat do tlamy a dvakrát do roka zubní kámen nechat seškrábnout zuba?skou škrabkou (aby nemusel pokaždé do narkózy).

pé?e, zuby, kámen: Máme 6 m?sí?ního same?ka a má problémy se ZUBNÍM KAMENEM. Maso z konzervy dostává jen málo, sladké od nás nedostává v?bec, jenom suché fret?í granule.
odpov??: N?kterým fretkám se kámen tvo?í už v tomto v?ku, bez ohledu na druh krmiva (záleží to i na složení slin...). Zkuste zuby ob?as o?istit a každé p?íležitosti, kdy je uspaný (kastrace, pachové žlázy), využijte a požádejte veteriná?e o kontrolu a odstran?ní zubního kamene. V?tšina vet? nechce kámen sundavat v bd?lém stavu. Pokud by kámen byl velký, tmavý a tla?il na dáse?, která by zarudla ?i otekla, je nutné ho sundat hned (i když v?tšina veteriná?? kv?li tomu fretku uspí).

pé?e, zuby, kámen: Jak se v domácích podmínkách p?že fretka zbavit zubního kamene?
odpov??: Je lepší to nechat zkušenému vetovi, nanejvýš m?žete zkusit kámen opatrn? seškrábnout nehtem nebo tupým koncem kávové lži?ky. Doma m?žete omezit hromad?ní zubního kamene krmením granulemi, ale jeho tvorba se tím neodstraní úpln?.

pé?e, zuby, ulomený: Náš freták (9 m?síc?) si urazil špi?ku p?edního zubu. Doroste mu a pokud ne, nebude mu to do budoucna vadit?.............. Naše freka Bára si ulomila kousek p?edního horního špi?áku (tak 1/4).Vím, že asi žádný fret?í zuba? není, ale zajímalo by m?, jestli zoubek m?že za?ít bolet, jak se to pozná a jak se to pak ?eší?
odpov??: V?tšinou to ni?emu nevadí, prakticky všechny fretky st?edního v?ku už mají ulomený alespo? jeden. U fretek je to totiž velmi b?žný "úraz". Zub mu sice nedoroste, ale také mu chyb?jící špi?ka v?tšinou nijak nevadí. Podívejte se, jestli zub nemá ostré hrany, o které by si poranil dásn? a hlídejte, jestli dáse? neotéká. Pokud je vše v klidu, nechejte to být. ?asem m?že zub ztmavnout, to je normální a ni?emu to nevadí. Pokud by ale odmítala potravu nebo jí otekla dáse?, bylo by nutné ihned zajít k vetovi - pokud by to bylo opravdu od zoubku, musel by ho nejspíš vytrhnout, ale to se opravdu nestává. Jinak se s tím u nás nedá celkem nic d?lat - výpln? kanálku se provádí jen v USA. Zub jí pravd?podobn? ?asem ztmavne.

pé?e, zuby, dáse?: Naše 4 letá Terezka má už 3 roky ulomený špi?ák, který má už dlouho zahn?dlý, zubní kámen nemá v?bec. Veteriná? jí prohlížel zoubky naposledy loni v ?íjnu p?i kastraci a ?íkal, že jsou v po?ádku. Te? se mi ale zdá, že má Terezka mírn? zarudlé dásn?. Žere normáln? (granule), ale ukazovat zoubky už nechce, možná ji to bolí. Jak poznám zán?t dásní a hlavn? jak se vlastn? lé?í?
odpov??: Zán?t dásní se pozná tak, že jsou zarudlé, oteklé, v pokro?ilých p?ípadech i hnisají a uvol?ují se z nich zuby. Lé?í se podle p?í?iny - odstran?ním zubního kamene, odstran?ním bolavého zubu, obklady z ?epíku, aloe gelem na dásn?, p?ípadn? speciálními ATB, která se vylu?ují slinami (Stomorgyl). Rozhodn? to tedy bude chtít navštívit veta.

pé?e, drápky, st?íhání: Jak mám mé fretce st?íhat drápky? Mám na to klešti?ky, ale když se jí snažim drápky ost?íhat sama, nedrží a když je nás u toho víc, vyvádí a dokonce m? minule (asi strachy) po??rala. Po ost?íhání je vyd?šená a jakoby omrá?ená. P?itom drápky st?íhám dob?e a nikdy jsem ji nestihla tak, aby ji tekla krev. Nechci jí takhle trápit, ale drápky už jsou zase p?erostlé. K veteriná?i to máme daleko a jen kv?li drápk?m ji tam nechci vlá?et. Pora?te mi prosím jak ji uchopit, aby držela a abych ji nedostávala do stresu.
odpov??: Zkuste jí zam?stnat olizováním n?jaké dobroty - osv?d?ené jsou vitamíny Ferretone (momentáln? ale na našem trhu špatn? k dostání), sirup Ebi-vet nebo pasta Calopet, p?ípadn? st?íhat, když je rozespalá.

pé?e, drápky, st?íhání: Jak se fretkám mají st?íhat drápky? Mám doma mladou sami?ku a zdá se mi že je má už docela p?erostlé. Sice s ní chodím ven, hrabe, ale asi si je sama moc neobrousí.
odpov??: Ano, zejména na p?edních tlapkách rostou rychleji. St?íhají se asi 2 mm za prosvítajícím r?žovým. nejlepší jsou klešti?ky, které mají dv? ost?í proti sob?. Na veterin? mívají takové jako n?žky s výbrusem pro drápek, ale sta?í i "cvakátko" na nehty.

pé?e, drápky, t?epení: Máme ro?ního fre?áka a stále se mu t?epí drápky. Pomohou n?jaké vitamíny?
odpov??: Pokud se vám poda?í sehnat Ferretone (momentáln? ale na našem trhu špatn? k dostání) nebo sirup Ebi-vet, bylo by to ideální, jinak shán?jte n?jaké vitamíny zam??ené na srst (s vitaminem H - biotinem). Ale p?edevším drápky pravideln? zast?ihujte, podélné št?pení je vpodstat? normální a slouží k ost?ení dráp?, jde tedy spíš o to, abyste zabránili zachytávání za pelíšky atp.
poradna+



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: martina dne 05.10. v 01:44.



Toto téma bylo zamčeno
TOPlist