FAQ - ?ím a kdy fretku o?kovat?
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2009-10-04, 22:31
o?kování, kdy: Kdy mám poprvé fretku o?kovat ?
odpov??: Proti psince v 6, 9 a 12 týdnech, pak proti vzteklin?. Následn? oboje jednou ro?n? p?eo?kovat. Vyhn?te se ovšem vakcínám Canvac, ty pro fretky nejsou vhodné.

o?kování, kdy: Je možné jít na p?eo?kování vztekliny, pokud je sami?ka b?ezí?
odpov??: B?ezí by na o?kování ur?it? jít nem?la, rad?ji se domluvte s vetem, o kolik m?žete o?kování posunout, vakcíny mívají n?jaký ten p?esah.

o?kování, kdy: M?žu nao?kovat frete?ku pokud je b?ezí nebo kojí?
Odpov??: Rozhodn? po?kejte až po odstavu mlá?at.

o?kování, kdy: M?že spojit 3. o?kování (ve 12. týdnech) s o?kováním proti vzteklin??
odpov??: Ano, pokud je mlád? v dobré kondici, zvládne to. Pokud máte obavy, samoz?ejm? je možné o?kovat zvláš? - vy platíte, vy si ur?ujete a v tomhle vám vet musí vyhov?t:o)

o?kování, kdy: Môže sa hormonálna injekcia kombinova? s o?kovaním proti besnote?
odpov??: Osobn? bych to nekombinovala - 14 dní odstupu rozhodn? neuškodí a zát?ž bude menší.

o?kování, ?ím: ?ím nao?kovat 8týdenní frete?ku? Zatím jsem se do?etla, že Canvac DPH nebrat, mohli byste mi doporu?it n?jakou vakcínu, ze které bych nemusela mít takový strach jako z toho Canvacu DPH?
odpov??: Žádná jiná u nás dostupná není takto nebezpe?ná. Ale taky tu není žádná skute?n? vhodná... Vyzkoušený je Eurican, Trivirovax, Duramune, Nobivac, Biocan. Hlavn? žádný Canvac.
(pozn. moderátora, 06/2010: u Biocanu puppy DP - lze ob? složky odd?lit a o?kovat pouze psinku)

o?kování: Je nutné nosit s sebou na procházky s fretkou o?kovací pr?kaz? T?eba u koní to vyžaduje zákon. Co kdyby v tramvaji n?koho kousla? Jak dokážu, že je o?kovaná bez pr?kazu?
odpov??: Tak to je moc p?kný dotaz:o) Není p?ímo stanovena povinnost nosit OP s sebou, ale pokud n?koho fretka pokouše, musíte prokázat, že je o?kovaná proti vzteklin?. Takže je lepší mít pr?kaz s sebou, pokud nemáte, musíte doložit dodate?n? (krom? o?kování ješt? 4 dny po pokousání potvrzení od veta, že je zví?e klinicky zdravé) - pokud nespolupracujete, m?že pokousaný požádat o pomoc policii. Doporu?ila bych spíš spolupracovat ;o)

o?kování: Musí se fretka o?kovat, pokud s ní nebudu chodit ven?
odpov??: Ano, m?la by. Psinku m?žete zanést dom? na oble?ení a botách, vzteklinu sice doma nechytí, ale sta?í aby kousla návšt?vu a bez o?kování vám hrozí velké nep?íjemnosti.

o?kování: Je nutné o?kovat fretku proti psince, když se nikdy nesetká se psem? Má obecn? vliv o?kování fretek na zdravý odchov mlá?at? odpov??: Ano, psinka se p?enáší i nep?ímo a pro fretky je tém?? 100% smrtelná. Vliv to má na zdraví mlá?at ve chvíli, kdy si ji dom? p?inesete t?eba na botách a o všechny fretky p?ijdete. Bohužel už jsem se setkala s chovatelkou, která takhle p?išla o osm fretek najednou:o(

o?kování: Dnes jsme byli s naším fret?ím klukem na druhém o?kování proti psince. Cht?la jsem si krom? termínu na t?etí o?kování domluvit i na o?kování proti vzteklin?. Veteriná? mi ?ekl, že v naší oblasti se vzteklina již tak dlouho nevyskytla, že je o?kování proti ní zbyte?ná zát?ž fret?ího t?lí?ka, zvlášt?, když fretka bydlí v byt? a ven bude chodit jen pod dohledem. Prosím o Váš názor.
odpov??: Svým zp?sobem má pravdu, ale nem?l by vás navád?t k porušování zákona. Ten totiž ur?uje povinnost o?kovat šelmi?ky nejpozd?ji do 6 m?síc? života proti vzteklin?. Není to ani tak d?ležité proto, aby fretka vzteklinu nechytla (kdyby ji pokousal vzteklý pes, stejn? by to nep?ežila), ale pro p?ípad, že n?koho kousne fretka. Pokud totiž nebudete schopni doložit, že je o?kovaná, musí pokousaný neš?astník podstoupit bolestivou lé?bu, vy zaplatíte mastnou pokutu za nespln?ní zákonné povinnosti a fretka m?že být utracena kv?li vyšet?ení mozkové tkán? na p?ítomnost viru. Takže rozhodn? doporu?uji dodržet, co ukládá zákon, tedy o?kovat.
(pozn. moderátora, 06/2010: v sou?asné dob? není ze zákona povinné o?kovat fretku proti vzteklin?, p?esto toto o?kování Klub doporu?uje)

o?kování, ?ipování: Jak je to s ?ipováním fretek v Praze? Je to povinné?
odpov??: Povinné to je pouze v p?ípad?, že chcete s fretkou cestovat po evropské unii. Pokud nikam necestujete, povinné to není, ale je to užite?né pro p?ípad, že by se fretka ztratila.
poradna+



Celkem upraveno 3×. Poslední úprava: martina dne 26.06. v 13:40.



Toto téma bylo zamčeno
TOPlist