FAQ - Bude s námi bydlet - doma nebo venku?
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2009-10-04, 22:16
bydlení, doma: Je možné chovat fretku na volno v byt??
odpov??: Pokud byste ji cht?l mít zcela navolno, bylo by nutné upravit odpovídajícím zp?sobem byt, aby nikam nemohla zalézt, aby nemohla k zásuvkám a prodlužovacím š??rám, do odpadkového koše, na WC, ke kv?tinám, museli byste zajistit sk?ín?, aby je nemohla otev?ít, P?i p?íchodu dom? dávat velký pozor, aby neprob?hla dve?mi ven, v?trat pouze horními okny nebo p?es pevnou sí?, aby nevypadla z okna, atd atd.... V?tšina byt? neumož?uje chov navolno, je to pro zv?davé a malé zví?e p?íliš velké riziko.

bydlení, doma: Je možné, pokud chovám fretku v byt?, nechat ji p?es víkend b?hem mé nep?ítomnosti zav?enou v kleci nebo je nutné si zajistit hlídání?
odpov??: Pokud jí v sobotu ráno prob?háte, dáte zásobu granulí a vodu do dvou napáje?ek, m?la by na vás po?kat do ned?lního ve?era bez problému - jen bude chtít víc ?ádit po vašem návratu.

bydlení, doma: Chceme si po?ídit fretku, ale bydlíme v panelovém dom? ve t?etím pat?e. Bojíme se, že by fretka mohla vylézt oknem nebo balkonem a spadnout dol?! M?že se to stát?
odpov??: Ano, m?že a stává se to, bohužel. Proto je pot?eba po?ídit fretce voliéru a po byt? ji poušt?t pod dozorem, vždy p?i tom zav?ít dve?e na balkon. Okna je vhodné zajistit, alespo? sítí proti hmyzu.

bydlení, doma: Zajímalo by mne jaké je pro fretku nebezpe?ná výška. nap?. pokud pro je nebezpe?ný pád ze stolu ?i k?esla.
Odpov??: To záleží na tom, jak šikovn? spadne. Pokud sko?í z k?esla, nic se jí nestane. Ze stolu už bych se trochu bála.

bydlení, doma: Mohla by být fretka i ve v?tším akvárku? T?eba jenom kdybych musela odejít, jinak bych jí m?la po?ád voln? po byt??
odpov??: Rozhodn? ne, není rybi?ka ani k?e?ek. Chov na volno je taky pom?rn? riskantní, fretka vleze všude.

bydlení, doma: ?ím post?íkat místa v byt?, aby je nich fretka nepoužívala jako toaletu? Když dám do rohu misku nebo hadr fre?ule to odtáhne. Ob?as mi ??rá i kadí vedle toalety v kleci. Ocet nezabírá.
odpov??: M?žete zkusit speciální ?isti? s odpuzova?em (prodávají t?eba happy animals nebo Petcenter), ale mám obavu, že to nebude o moc ú?inn?jší. Asi nezbude, než poušt?t fretku jen pod dohledem a trp?liv? hlídat, abyste ji v?as p?enesla na záchodek - a pak samozejm? hodn? chválit. Vzorový bobe?ek nesmí v záchodku nikdy chyb?t.

bydlení, venku: Je možné chovat fretku na volno venku? Pokud si po?ídím mladou fretku a nechám jí n?jaký ?as v byt? aby si zvykla, a pak jí ud?lám venku pelíšek kde bude mít vždy p?ichystanou n?jakou dobrotu. Bude se fretka vracet (jako nap?. ko?ka) nebo úpln? zdivo?í?
odpov??: Hlavn? se ztratí. Fretky není radno poušt?t venku z vodítka, zab?hnou se a netrefí zpátky. Takže rozhodn? ne.

bydlení, venku: Do jaké teploty mohou být fretky venku?
odpov??: Pokud je venku od léta, tak celou zimu. Nezbytností je stín, nezamrzající voda, zateplený budník. Teploty tak -20 až +30 °C . Ale musíte zamezit srážení vlhkosti - rosí se kv?li plastu, který nedýchá. Bu? je pot?eba ho navrtat (spíš víc menších dírek), nebo nahradit boudi?ku celod?ev?nou. Ur?it? bych pro jistotu nainstalovala dovnit? teplom?r pro ov??ení vnit?ní teploty, tedy pokud se vám poda?í ukrýt dráty. Ideální by byl ten pro auta, co má venkovní ?idlo a od n?j kablík k t?lu s displejem - mívají i alarm, který se spouští p?i teplot? pod 4 °C. Mnohem h?? ovšem fretky snáší letní vedra - už teploty kolem t?iceti stup?? jsou potencionáln? nebezpe?né, fretky jsou velmi náchylné na úpal.
Venkovní chov ale zvažte - fretka pravd?podobn? nebude tak ocho?ená a p?ítulná jako chovaná v byt?.

bydlení, venku: Vím, že fretka se dá chovat venku a dokonce je to pro ni lepší než doma.Co nevim - jestli se dá chovat venku celoro?n?. P?eci jen zima umí být u nas docela krutá.
odpov??: Ano, dá se chovat celoro?n? venku. Ne, není to pro ni lepší než doma. Ne, naše zima není krutá, krutá zima je na Sibi?i a i tam se (aklimatizované) fretky chovají celoro?n? venku. Ale chci vás vid?t, jak se s ní na n?kolik hodin denn? chodíte ven mazlit, až bude deset pod nulou. Takže bych to vid?la spíš na ten byt ;o)

bydlení, klec: Koupila jsem si klec s plastovým dnem a n?kdo mi ?íkal že ho fretka prokouše. Je to pravda?
odpov??: Ne, to není pravd?podobné, za celá léta jsem se nesetkala s fretkou, která by tohle ud?lala. Klece s plastovým dnem se b?žn? používají.

bydlení, klec: Mají mít dv? fretky taky dva pelíšky nebo si vysta?í s jedním?
odpov??: Do jednoho pelíšku se klidn? vejdou dv? fretky, t?eba i t?i! Rády se k sob? p?itulí. Pokud jim chcete nabídnout luxus, dejte do voliéry t?eba dva r?zné pelíšky (klasický na zem a t?eba záv?snou houpa?ku nebo tunel) - fretky se samy rozhodnou, kde a s kým budou spinkat.

bydlení, klec: Kde se prodávaji speciálni hra?ky pro fretky?
odpov??: Shán?jí se velmi špatn?, ob?as je mívají prodejny firmy Petcenter, ob?as je n?co na internetu, v?tšinu v?cí si ale chovatelé vozí ze zahrani?í. Ale když prozkoumáte fretí hra?ky na zahrani?ních webech, jist? v obchod? najdete n?co podobného i mezi hra?kami pro ko?ky a psy.

bydlení, klec: Cht?la bych se zeptat na vhodnou podestýlku do klece ?i do voliéry. Setkala jsem se ale i s názorem, že podestýlka v?bec není nutná. Co byste doporu?ila Vy?odpov??: Nic. Fretkám se opravdu nic nedává, stejn? jako ko?kám a ps?m. Do klece je nejvhodn?jší omyvatelný podklad kv?li udržování hygieny.

bydlení, klec: Budu mít fre?átko a už se na n?j strááášn? t?ším jenom nevím jaký ko?kolit používat. Jaký p?ipadá nejlepší Vám??
odpov??: Naše fre?ule vyzkoušely kdeco, ale mn? jako pani?ce se nejvíc líbilo Magic Pearls (silikonové, dob?e pohlcuje pach), Zverlit a Biokats Orange (hrudkující steliva, dob?e sají, nepatlají se a pohlcují pachy). Úpln? obecn? - stelivo pro ko?ky

bydlení, klec: Lze místo ko?kolitu použít do záchodku kuku?i?ná dr??
odpov??: V principu ano, ale na m?j vkus je moc lehká, asi jí rozhrabe všude kolem

bydlení, koupání: Od jakého v?ku m?žu fretku koupat? Je jí 7 týdn?.
odpov??: Když se v n??em vyválí, tak ji vykoupejte. Když ne, tak to ješt? odložte, v tomhle v?ku ješt? nijak moc nesmrdí, takže to je dost zbyte?né. Pokud do ni?eho nespadne, neušpiní se, rad?ji se koupání vyhn?te, aby neprochladla.

bydlení, koupání: Jak ?asto by se m?ly fretky koupat? V jak teplé vod??
Odpov??: Tak ?asto, jak je pot?eba. V?tšinou sta?í tak jednou za m?síc, ale n?kdy se umaže ?ast?ji... Voda by m?la mít 37 stup??.

bydlení, koupání: Mám fretku starou 7 m?síc?. Koupu ji každý týden. Poslední dobou jsem si všiml, že se za?ala drbat. M?že to být následek ?astého koupání?
odpov??: Mohl. Zkuste koupat mén? ?asto (sta?í i jednou za m?síc) nebo nepoužívat šampon (jen ?istou vodu), p?ípadn? šampon s norkovým olejem.

bydlení, koupání: Co mám d?lat, když se fretka nechce koupat? P?ipadá mi, že se bojí vody. Když ji tam dám, tak se drápe nahoru a kvi?í...
odpov??: S tím asi nic moc nenad?láte:o( Našt?stí fretky není nutné moc ?asto koupat, sta?í ?asto m?nit pelíšky a koupat teprve pokud zjistíte, že se venku uprášila tak, že máte po pohlazení špinavou ruku ;o) Proto rad?ji cho?te na trávu, kde se neu?uní, pokud je tráva vlhká, dokonce si v ní vyt?e kožíšek. M?žete taky zkusit místo koupání otírat vlhkým had?íkem. Je samoz?ejm? také možné, že jí nevyhovuje teplota vody - ta by m?la mít cca 37 stup??.

bydlení, koupání: Do?etla jsem se, že fretky mají velmi citlivá ouška. Cht?la jsem se optat zda se musí p?i koupaní "zabezpe?it", aby do nich nenatekla voda. A co d?lat, pokud do nich nate?e?
odpov??: Držet hlavu nad vodou. Pokud se fretka sama potápí, uši si zav?e. Když voda nate?e, sto?eným r?žkem kapesní?ku opatrn? vodu vysát.
poradna+



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: martina dne 05.10. v 01:40.



Toto téma bylo zamčeno
TOPlist