Idiopatické kardiomyopatie fretek
Zaslán uživatelem/kou: Pavla Z (IP)
Datum: 2009-06-23, 17:03
Zakládám toto vlákno jelikož si myslím, že níže zmín?né informace mohou být pro n?koho velmi užite?né...

?lánek je velmi stru?ný, v podstat? informativní a budu ho pop?ípad? (na podn?t dotaz?) ješt? dopl?ovat.


Kardiomyopatie jsou jedna z nej?ast?jších onemocn?ní u fretek starších v?kových kategorií.
V praxi Dr.Jekla (veterinární univerzita) se s kardiomyopatiemi setkávají u 12,5% fretek ve v?ku nad t?i roky.
Incidence (výskyt) se s v?kem zvyšuje.
Existují dva typy kardiomyopatií – Dilata?ní kardiomyopatie (DCM) a hypertrofická kardiomyopatie (HCM).

Symptomatologie (soubor p?íznak?):
Ob? tyto poruchy se mohou projevovat subklinicky (žádné nebo nevýznamné p?íznaky), s mírnými klinickými p?íznaky až stadii akutního srde?ního selhání a synkopu (bezv?domím). Zaznamenává se celková slabost až letargie, intolerance (nesnášenlivost) zát?že, paréza (ochrnutí) pánevních kon?etin, poruchy spánku a nervozitu.

Diagnostika (musí d?lat vet, který ví o co jde):
je založena na anamnéze, klinickém vyšet?ení (zejména poslech hrudníku) RTG (rentgenologickém), echokardiografickém a EKG (elektrokardiografickém) vyšet?ení.
Prognóza idiopatických kardiomyopatií je vždy opatrná a závisí na stupni srde?ního postižení, celkovém zdravotním stavu pacienta a p?ítomnost konkuren?ních onemocn?ní. P?i každodenní medikaci pacient? jsme zaznamenali p?ežitelnost zví?at 0,25 – 4 roky.

Doporu?ení je tedy takové:
Vzhledem k vysoké incidenci kardiomyopatií u zví?at ve v?ku nad t?i roky doporu?ujeme preventivní klinické vyšet?ení každé 3-4 m?síce.
Monitoring hematologických a biochemických hodnot je vhodný v odstupu 4-6 m?síc?. Kompletní vyšet?ení (hematologie, biochemie, hormonální profil , vyšet?ení mo?i a p?ípadn? EKG, USG (sono) a RTG je optimální 1-2xro?n?.

Jen pro informaci.
Mám šest fretek. ?ty?i z nich (4,5,6 a 7letý) se podrobili v Brn? kardiologickému vyšet?ení.
Všichni mají jeden z typ? kardiomyopatie :-(.
Pouze dva z nich (6 a 7letý) byli symptomati?tí.
Avatar

Re: Idiopatické kardiomyopatie fretek
Zaslán uživatelem/kou: petulevrtule (IP)
Datum: 2009-06-24, 22:56
P?kný ve?er p?eji všem,
když jsem tu ?etla tento p?ísp?vek od Pavly, ?íkala jsem si, že naše mla?oulinkaté dvoleté fretky nemohou mít tento problém...Bohužel mohou :-(
Nenechte se mýlit v?kem zví?ete a pokud se Vám n?co na fretce nezdá - by? jen chvilková únava, která se d?ív u fretky neprojevovala, za?n?te se o toto zajímat :-(
Dnes jsme byli u padan doktora Jekla na vyšet?ení a diagnostikoval nám kardiomyopatii ve st?edním stadiu - ješt? nemají kompletní výsledky, vzhledem k dnešnímu po?así jsme p?ijeli pozd?ji, takže te? budu ?ekat na zbytek výsledk?. Musím ?íct, že má návšt?va m?la jiný d?vod - podez?ení na mo?ové kameny pop?. zán?t mo?ového m?chý?e, protože doktor?m u nás se nezdály výsledky mo?i. Vezla jsem tam RTG od veteriná?? od nás a ti mi ?ekli, že Kiminka je jinak zcela v po?ádku. Když si vzal snímek do ruky pan doktor, tak po prohlídnutí okamžit? konstatoval, že u tak mladého zví?ete takto zv?tšené srdce není normální a tak za?ali s kompletním vyšet?ením. Po tom, co jsme tu s p?ítelem objela všechny veteriny, kde nám ?ekli, že je naprosto zdravá, krom? výsledk? mo?i, to byl pro m? naprostý šok. Musím doporu?it tuto veterinu, v podstat? mám velký vztek, že to tam máme 3,5 hodiny - protože s tímto onemocn?ním toto dlouhé cestování není vhodné :-(

Dobrá nálada nevy?eší všechny Vaše problémy, ale nasere tolik lidí, že je dobré si ji udržet :-)
Avatar

Re: Idiopatické kardiomyopatie fretek
Zaslán uživatelem/kou: petulevrtule (IP)
Datum: 2009-06-27, 20:02
Dnes mi p?išel email s radostnou zprávou (alespo? pro m? ano...) Další výsledky vyšet?ení (echoakrdiografie, EKG) potvrzují klinický auskulta?ní a rentgenologický nález - jedná se o onemocn?ní srdce - mírnou dilata?ní kardiomyopatii. Nejmarkatn?jší nález je na EKG - je patrný výskyt nepravidelného impulzu - porucha v p?enosu nervového vzruchu mezi síní a komorou - citace emailu. Ješt? mi prý musejí n?co up?esnit, víc budu v?d?t v pond?lí.

Dobrá nálada nevy?eší všechny Vaše problémy, ale nasere tolik lidí, že je dobré si ji udržet :-)
Avatar

Re: Idiopatické kardiomyopatie fretek
Zaslán uživatelem/kou: Pavla Z (IP)
Datum: 2009-06-27, 20:37
Pe?ul, pro? radostný? Jako, že je to "jen" kardiomyopatie? A že nemá nic jiného? Tak to by bylo fajn :-).
Avatar

Re: Idiopatické kardiomyopatie fretek
Zaslán uživatelem/kou: petulevrtule (IP)
Datum: 2009-06-27, 20:51
JJ Pavlí, hlavn? že se nepotvrdila ta st?ední kardiomyopatie...Asi m? pan doktor radši p?ipravoval na horší variantu, když ?íkal, že to vypadá už na st?ední stadium, že se mu to nezdá. Jsem ráda, že to výsledky nepotvrdily.

Dobrá nálada nevy?eší všechny Vaše problémy, ale nasere tolik lidí, že je dobré si ji udržet :-)
Avatar

Re: Idiopatické kardiomyopatie fretek
Zaslán uživatelem/kou: Pavla Z (IP)
Datum: 2009-06-27, 20:53
Tak to je dobrý , fakt.
Když jí budeš dávat ten Enap, tak tu jist? bude dlouho, kardiomyopatie bude stabilizovaná...
Ješt, že jste tam šli!!!
:-)
Avatar

Re: Idiopatické kardiomyopatie fretek
Zaslán uživatelem/kou: petulevrtule (IP)
Datum: 2009-06-27, 21:13
offtopic: To teda, když je pro ostatní veteriná?e p?ece úpln? zdravá ;-)


Dobrá nálada nevy?eší všechny Vaše problémy, ale nasere tolik lidí, že je dobré si ji udržet :-)
Avatar



Lituji, nemáte oprávnění pro zasílání/odpovídání do této sekce.
TOPlist