Jít na stránku:  12345678910Další
Aktuální stránka:1 z 10
o?kování fretek (kauza CANVAC)
Zaslán uživatelem/kou: milada (IP)
Datum: 2004-11-06, 22:15
Cht?la bych vás informovat o tom, co se m? potkalo . Veteriná? nao?koval moje frete?ky prošlou vakcínou proti psince. Zjistila jsem to až po dlouhé dob?, úpln? náhodou jsem kontrolovala o?kovací pr?kaz - tomu ?lov?ku jsem dosud naprosto v??ila. Na radu Petry jsem kontaktovala brn?nskou veterinu a výzkumný ústav vet. lé?iv, na obou pracovištích mn? potrvdili, že musím holky nechat p?eo?kovat. Ve výzkumáku se mi v?noval MVDr Beneš a díky n?mu jsem se dov?d?la, že pro fretky je ur?ena vakcína CANVAC DP ( psinka, parvovirosa) - je nutné p?ed aplikací správn? na?edit !!! a po apl. hlídat min. 30minut. Doporu?uje fretky o?kovat v domácím prost?ední, aby se nedostaly do kontaktu s možným vironosi?em a aby se na minimum snížil stres, který prožívají v souvislosti s návšt?vou ordinace.
Dále jsem se dov?d?la, že v ?R se už dlouho neobjevila vzteklina, jestli to ješt? rok vydrží, budeme vyhlášeni za zemi bez vztekliny a nebudeme proti ní o?kovat !
Ješt? bych cht?la všem poradit, aby si zkontrolovali o?kování - u každého o?kování je na nálepce napsán název o?kovací látky, šarže a datum expirace - tedy datum, po kterém se již nesmí používat. A na datum expirace je nutné se zeptat vždy d?ív, než fretka injekci dostane. Doufám, že veteriná?? s neetickým chováním není u nás víc, ale jeden nikdy neví.

o?kov+



Celkem upraveno 5×. Poslední úprava: martina dne 28.06. v 19:37.

Re: o?kování fretek
Zaslán uživatelem/kou: Lee (IP)
Datum: 2004-11-06, 22:34
Samoz?ejm? je lepší o?kovat doma, bez stresu a potenciálního nebezpe?í nákazy v ordinaci. Ale ne každý veteriná? je ochoten k návšt?vám po klientech a v?tšinou se to dost prodraží (jen tak pro orientaci - volala jsem veta ke kobyle, jen za cestu si naú?toval 350 K? (jel asi tak 15 km tam i zp?t), 50 K? za kouknutí na kon?, o kterém prohlásil, že TE? už na n?m nic nepozoruje...). Naše doktorky jezdí na "osobní návšt?vy" jen z?ídka kdy. A v?tšinou pomáhat u psích porod? nebo n?co podobného.
Ad CanVac: myslím, že se to tu ?ešilo, rozhodn? CanVac je ur?ena pro psy a kožešinová zví?ata. Faktem je, že se po n?m vyskytlo víc problém? a úhyn? se symptomy psinky, než jsem ochotná p?i?ítat náhod?.
Ad veteriná?i s neetickým chováním: selhání lidského faktoru - není v lidských silách, kontrolovat každý došlý balí?ek ?ehokoliv (mohli to zvorat ve velkoskladu, mohlo to projít vetovi v ledni?ce). Stejn? jako ty sis toho všimla až po delší dob?, kdy jsi kontrolovala o?kovák. Nemyslím, že by to ud?lal schváln?.

A projevily se u tvé fretky n?jaké p?íznaky? Nebo to prob?hlo všechno v pohod??

Re: o?kování fretek
Zaslán uživatelem/kou: Yasmin (IP)
Datum: 2004-11-07, 02:03
Ten Canvac se tu diskutoval hodn?krát a fretce bych ho rad?ji nedávala!! Hodn? fretek na to um?elo..
Mzslím, že Pavel k tomu má hodn? co dodat =o/

Re: o?kování fretek
Zaslán uživatelem/kou: Jordi (IP)
Datum: 2004-11-07, 02:43
CANVAC je sice pro kožešinová zví?ata, ale taky je v jeho návodu poznámka, že u fretek, m?že mít špatnou snášenlivost, a je pravda, že po o?kování touto vakcínou proti psince, již pár fretek um?elo na psinku. Já už tuto vakcínu nao?kovat fretce nedám. Díky bohu, že s ní nikdy nebyly o?kované.

Re: o?kování fretek
Zaslán uživatelem/kou: Pavel (IP)
Datum: 2004-11-07, 11:12
K Canvacu jsem psal už n?kolikrát. Jak ?íká Lee existuje (nejmén? letos) dost p?ípad? umrtí po 1. aplikaci vakcíny na mlád? (jak všichni ví tak nám taky - a n?komu dokonce 2 mlá?ata naráz), ale ne?ekl bych že za to m?že "prošlá expirace" vakcíny. Ta má trvanlivost myslím 3 roky, takže jestli byla o týden prošlá nevidím v tomto p?ípad? v?bec jako kritický. Kritická je už samotná ta vakcína, nejmén? pro ur?itou skupinu "na ní vnímavých" fretek. ?ím je to dáno nevíme (obávám se že to ani doktor nedokáže p?edem ur?it), ale je až neúm?rn? velké riziko že to dopadne jak už mnohokrát p?edtím, tj. úhynem s p?íznaky podobnými psince cca 10-15 dní po o?kování (Canvac DHP, nikoli DP - z osobní zkušenosti). I v pr?vodním listu stojí varování pro fretky o?kované tímto, t?ebaže ta vakcína má primárn? býti ur?ená i pro kožešinová zví?ata ... Pokud to bylo zjišt?no po dlouhé dob? a fretka stále žije, znamená to že se vše povedlo, maximáln? s banalitou že vakcína neú?inkuje z d?vodu její prošlé expirace. Tak bych se pídil po novém o?kování, ale preventivn? ur?it? už jinou vakcínou. Mohlo se totiž výrobci stát, že to (vakcínu) jen n?jak "do?asn? zvoral" a že tento efekt mají pouze ur?ité šarže - ale zatím se neví ... Takže snaha o p?eo?kování tou samou neprošlou by paradoxn? mohla fretce uškodit daleko víc, totiž ukon?it jí život, pokud by vážn? u toho výrobce t?eba došlo k tomu, že "ty letošní vakcíny jsou divný" - ale kdoví...?? Jak dlouho už je od o?kování?? Naše vakcína byla z šarže 020203 s expirací 27.8.04 - pokud to první je sou?asn? datum výroby, znamená to že má trvanlivost 2.5 roku.

Re: o?kování fretek
Zaslán uživatelem/kou: matka fretka (IP)
Datum: 2004-11-07, 11:30
Dopl?uji Pavla: ?ím je to dáno víme velmi dob?e. Canvac DHP (Distemper, hepatitis, parvovirosis) nebo DP (distemper, parvovirosis) je atenuovaný živý virus pomnožený na bun??né linii psích ledvinných bun?k. Jak jsem psala mnohokrát, živé vakcíny proti psince pro fretky NESMÍ být v žádném p?ípad? d?lané na psích bu?kách, protože to m?že vést ke komplikacím. Proto také sám výrobce doporu?uje u fretek zvýšenou opatrnost (chrání se). Jak jsem psala i Milad? do poradny, pro fretky u nás není registrovaná žádná speciální vakcína, ale p?í výb?ru z dostupných vakcín je pot?eba se orientovat podle zdroje - fretkám se má dávat modifikovaný živý virus propagovaný na KU?ECÍCH EMBRYÍCH!!!!!!!!!! Opravdu nevycházím z úžasu, že zrovna tu nejmén? vhodnou vakcínu co znám, doporu?ují ve veterinárním ústavu.

Re: o?kování fretek
Zaslán uživatelem/kou: Pavel (IP)
Datum: 2004-11-07, 11:32
MOMENT: Te? jsem si znovu ?et ten p?vodní p?ísp?vek a pokud jsem to pochopil dob?e, tak je to takto

fretky (víc než 1) byly nao?kované proti psince n??ím prošlým, toto n?co ale pravd?podobn? není CANVAC. Protože vznikla pochybnost o ú?innosti toho n??eho z d?vodu jeho prošlé expirace, byl hledán další postup, b?hem n?jž vyplynula nutnost fretky nao?kovat znovu a to neprošlou vakcínou a jako vhodná byl doporu?en Canvac DP ... Je to tak???

Potom chci p?ed tímto krokem co nejd?razn?ji varovat, vakcína Canvac DHP (neznám Canvac DP, ale DHP je trojkombinace na psinku + 2x n?co, ne ovšem vzteklina) ?asto zp?sobí smrt (jak jsem psal naho?e), p?i?emž existují mnohem bezpe?n?jší jiné druhy vakcín, s Canvacem nemá cenu riskovat ... Po jeho aplikaci není cesta zp?t, antisérum není !!! Pokud ty fretky nebyly dosud Canvacem o?kovány (tj. neví se zatím, jak by ho snášely), !!! -- ROZHODN? BYCH JE JÍM NEO?KOVAL -- !!!

Re: o?kování fretek
Zaslán uživatelem/kou: matka fretka (IP)
Datum: 2004-11-07, 11:41
To n?co jsem práv? psala v t?ch závorkách - písmena zkracují latinské názvy (pro srozumitelnost p?eklad: distemper=psinka, hepatitis=virový zán?t jater, parvovirosis= parvoviróza, fretka z toho pot?ebuje vlastn? jen tu psinku). Pochopils ale dob?e, že ve SVÚ (!!!) doporu?ila Canvac, po kterém letos jen v mém okolí um?elo asi p?t fre?at.

Re: o?kování fretek
Zaslán uživatelem/kou: Pavel (IP)
Datum: 2004-11-07, 12:05
matka: te? to vypadá, že neumím do p?ti po?ítat (smile: :-))), ale to že na sebe reagujeme "ženo, nešly tudy 3 d?ti? - P?edu p?edu len!" je díky tomu, že jsem byl op?t o 1 p?ísp?vek pozadu, odpovídal jsem de facto sám sob? hned poté, co jsem si to znovu p?e?et. Po odeslání mého story jsem však uz?el, že už tam mezitím p?ibyl také tv?j p?ísp?vek, tudíž se znovu opakuju a jako neznámé mám po?ád n?co, co už jsi ale mezitím vysv?tlila. Aspo? to mají ostatní pest?ejší :-))) a n?jak jsme se krkolomn? nakonec stejn? dobrali toho, že od Canvacu x, xx, xxx - (za x dosa? dle libosti) ruce pry?, protože sama filosofie té vakcíny znamená, že fretkám nesv?d?í a pokud to n?jaká snese, je to více zázrak než o?ekávaný vývoj ... Jen z?stávám v úžasu nad tím, co kdesi kdysi psala Lee a sice že je doporu?ován n?jakým v?stníkem veteriná?? ?i ?ím. Takže zkusit páchat osv?tu z nejvyšších míst a oslovit p?ímo n?jaké takové bulletiny??

PS: pokud mezitím p?išel další p?ísp?vek a jsem op?t out tak pardon ... :-))

Re: o?kování fretek
Zaslán uživatelem/kou: milada (IP)
Datum: 2004-11-07, 12:42
Prošlá vakcína byla Biocan ( byla prošlá 8 m?síc? ) a reakci MVDr Beneše z SVÚ na informaci o o?kování jsem popsala . Pan doktor se nyní p?ipravuje na atestaci, po složení p?íští týden si s námi ur?it? na to téma podiskutuje.
Ješt? bych cht?la napsat Lee - té obhajob? léka?e, který použil k o?kování prošlý lék snad sama nev??íš! Zní to jako argumenty, které se snad daly používat v dob? bezplatného zdravotnictví , ale nyní si všechno dost draze platíme, máme nárok na kvalitní pé?i. Lidský faktor tam samoz?ejm? je, ale je to jen touha po zisku za každou cenu.
Jinak jsem ráda, že se to více diskutuje, nakonec i výrobce a výzkumníci by m?li dostat zp?tn? informace z terému o dopadu své práce!

Re: o?kování fretek
Zaslán uživatelem/kou: Pavel (IP)
Datum: 2004-11-07, 12:58
Milada: nikdo nerozporuje Tvou snahu o nápravu nao?kování funk?ní a neprošlou vakcínou, možná že i doktor by Ti vyšel vst?íc a p?eo?koval na své náklady ?erstvou, pokud ho na to upozorníš s tím, že máš strach o ú?inek... Nicmén? ti ale asi každý ?ekne a? si dáš sakra bacha na to zkusit to nap?íšt? Canvacem, je to skute?n? psí vakcína a to že tím lze o?kovat kožešinová zví?ata v pr?vodním list? sice stojí, ale nejmén? u fretek bohužel p?íliš nefunguje. Renomovaná pražská veterinární pracovišt? toto bu? z vlastní praxe v?dí nebo z obez?etnosti radši nepokoušejí, protože ten list sou?asn? ?íká (jak píše matka výše), že k o?kování fretek Canvacem je t?eba nesmírné opatrnosti a dohledu léka?e. Ovšem jak ten dohled má vypadat a co d?lat když taky dohlížením zjistím že zví?e vakcínu nep?ijalo list neuvádí a sou?asná veterinární medicína zdá se nezná ... Takže si vyber!! Mimochodem Biocan má náš druhej fretek a je v po?ádku, takže já osobn? bych to nechal p?eo?kovat znovu tím samým novým. My m?li Biocan Puppy P + Biocan Puppy D (obé o?kováno 2x naráz jednou injekcí) a Biocan DHPPi + Biocan LR v jedné injekci na t?etí kolo. To o?kuje psinku + další, ten LR v poslední fázi navíc vzteklinu, takže ve t?ech m?sících v?ku zví?ete jsme m?li kompletní o?kování na celý rok ve 3 návšt?vách a úpln? bez problém? ...

Re: o?kování fretek
Zaslán uživatelem/kou: matka fretka (IP)
Datum: 2004-11-08, 15:46
My zase bez problém? používáme Duramune. Vakcína n?d?lává problémy, ale znám n?kolik fretek alergických na standartní médium (t?eba Kuba Petry H.), takže je to pot?eba v takovém p?ípad? ?edit n??ím jiným a obecn? po každém o?kování je lepší se tak p?l hodiny až hodinku zdržovat "na dost?el" od veteriny.

Re: o?kování fretek
Zaslán uživatelem/kou: Lee (IP)
Datum: 2004-11-08, 15:57
To Milada: Obhajoba neobhajoba...konstatovani. Zazivam kontroly expiracky u veci, ktere se pouziji 1X do trech mesicu (tetanove serum). Veci, ktere se objednavaji denne a denne se spotrebovaji nema nikdo cas kontrolovat. Promin, ale je to tak. Proste, mozna naivne, cekame, ze to ze skladu dodaji v poradku. Prohlizis si datum spotreby u cukru, ktery koupis v samosce? A pamatujes si, do kdy ho mas spotrebovat? Ockovaci sera jsou stejne "spotrebni zbozi". Pokud jsem te urazila, pokud jsem se nekoho dotkla, pokud se mnou nekdo nesouhlasi, pokud se citite poboureni, tak se vsem omlouvam. Popsala jsem zivot.

To Matka fretka: A Duramune je v jakych kombinacich, smim - li se ptat? A da se pouzit pro psa? Ze bych lobovala za priobjednavani tehle znacky, par fretek k nam chodi, i kdyz jsem na vlastni oci videla jen jednu.

Re: o?kování fretek
Zaslán uživatelem/kou: Yasmin (IP)
Datum: 2004-11-08, 18:14
Lee, myslím, že máš celkem pravdu - víš jak to chodí v praxi.. Je to sice blbé, že se to stalo, ale myslím, že mohla Milada zajít za tim vetem a zeptat se na to p?eo?kování - pokud je opravdu tak hrabavej nechá jí to zaplatit ( v tom p?ípad? bych šla jinam) Ale t?eba by jí to p?eo?koval zadarmo.. Je to sice blbá v?c, když jsou léky prošlý, ale asi se tomu zcela nedá zabránit - taky pletu v?ci =o/

Re: o?kování fretek
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2004-11-09, 08:37
Môj fre?ák má psinku o?kovanú 1x Eurikanom a 2x Duramunom (prvýkrát ho o?kovala chovate?ka v Kubíne, potom ja v Blave.). V?era sme boli o?kova? besnotu - tuším Rabisin, alebo podobne. Pýtala som sa môjho veta, ?i ešte používa Canvac - nepoužíval ho nikdy. Viem však, že na Slovensku sa Canvac používal hojne, kedysi mi ním o?kovali psov - to bol ale iný vet.

Re: o?kování fretek
Zaslán uživatelem/kou: matka fretka (IP)
Datum: 2004-11-09, 13:47
To Lee - z hlavy nevím, musela bych se podívat na webovky, zkus tam mrknout. Je jich hrozná ?ada. A pro psy se, pokud vím, používají. Nejlepší by ale bylo propátrat výrobce vakcín, aby nám dali podklady, co na ?em d?lají - zatím jsem stihla zjistit jen ten Canvac, protože d?lal problémy, ale Duramune ani další nemám zatím ov??ené.

Re: o?kování fretek
Zaslán uživatelem/kou: Lee (IP)
Datum: 2004-11-09, 15:11
To Yasmin - ja bych predpokladala, ze to zadarmo preockuje!! Omluvi se a da si priste pozor. Nebo majitelce pri pristim osetreni slevu:-) Udelala bych to tak, mozna bych namatkove kontrolovala expiracky, ale delat to u kazde jednotlive dodavky? Kdyz prijdou 4 bedny (realne) - a polozek je tak 45? Je mi lito, ale to je prace pro dalsiho pracovnika a ne veta, ktery mozna pracuje bez sestricky.

Re: o?kování fretek
Zaslán uživatelem/kou: Yasmin (IP)
Datum: 2004-11-09, 16:42
Navíc by se dozv?d?l, že byla prošlá a tím rychleji to spravil..

Re: o?kování fretek
Zaslán uživatelem/kou: Pavel (IP)
Datum: 2004-11-11, 17:14
Te? mi n?kdo z fora vnuknul mimod?k možná dost zajímavou myšlenku. Je nás dost, každej chodíme n?kam na veterinu (tu a tam). Koukal jsem že se za?íná sbírat n?jaká vlna p?íznivc?, kte?í jsou ochotni p?i té návšt?v? promluvit s doktorem o nevhodnosti vakcíny Canvac pro o?kování fretek (i když tam jdou t?eba zrovna se zácpou anebo dokonce s pejskem nebo jiným tvorem kterého mají taky). No a co zkusit n?jak p?esv?d?it lidi aby to (dobrovoln?) d?lal každý a mimod?k, aby každý toho svého oblíbeného veta upozornil. To nikomu nic neud?lá a vyhubováno taky snad nikdo nedostane. Jediné co je velký problém je to, že tohle forum a tím spíš vlákna s Canvacem sleduje pouze malá komunita nadšenc? a jen málokoho z t?ch co to ?etli to taky "podrží na pam?ti" zrovna když jde k vetovi. Myslím že kdyby to vstoupilo do širšího pov?domí lidí (fretkochovatel?), že by to t?eba i za?ali zcela spontánn? propagovat (tu osv?tu). Na jiném vlákn? už o tom n?kdo píše, nechci nikomu brát nápad ale spíš pop?emýšlet o tom jak to mezi ty lidi vlastn? dostat? Kdo se p?idáte a kdo vymyslíte jak to dát v?d?t dalším. Srazy?? Škoda že ten celorepublikový byl ... Co dál, napadá n?koho n?co?

Re: o?kování fretek
Zaslán uživatelem/kou: Pavel (IP)
Datum: 2004-11-11, 17:15
Byla to Jordi, vlákno Denisa. A za ní další. Díky !!!

Re: o?kování fretek
Zaslán uživatelem/kou: Martina (IP)
Datum: 2004-11-11, 17:19
No, já nevím.... Už se vidím, jak vetovi vysv?tluju, že ta vakcína, kterou používá, je špatná... :o(
To p?jdu rad?j jinam, kde si nejd?ív zjistím, ?ím o?kujou.

Anebo p?jdu ke svému, ale budu trvat na jiné vakcín? než... A p?ípadn? když se zeptá pro?, zmíním se o ....

Re: o?kování fretek
Zaslán uživatelem/kou: Jordi (IP)
Datum: 2004-11-11, 17:32
Já si myslím, tak jak to ?íkala Lee, že každý majitel se m?že svobodn? rozhodnout, jakou vakcínou bude jeho zví?e o?kováno. Samoz?ejm? s ohledem na to, jaké vakcíny má doktor u sebe. Ale asi je fakt, že ji musí mít víc druh?, kv?li t?m alergickým reakcím, no ne?

Re: o?kování fretek
Zaslán uživatelem/kou: Pavel (IP)
Datum: 2004-11-11, 18:36
Práv? že já myslím n?co jiného, totiž: mám tu pejska, pot?ebuje vyndat stehy (nap?.). Ále, když už spolu mluvíme, te? se prý n?kde stalo že fretky umírají po Canvacu, to by se u vás nikdy nestalo, že ne? A hodit ?e? na téma Canvac, i když tam jdu s bolavým zubem ...

Re: o?kování fretek
Zaslán uživatelem/kou: Pavel (IP)
Datum: 2004-11-11, 18:46
Canvacem bych už nikdy v život? nenechal o?kovat fretku, tohle neberu jako osv?tu, ale jako ochranu zví?ete p?ed jistou smrtí a tohle asi p?i o?kování své fretky bude typický návšt?vník tohoto fora pe?liv? hlídat a uvážliv? se rozhodne, pa? má informace a zná dopady. Já myslel zkusit n?jak informovat veteriná?e, aby jim samotným stálo za to zjiš?ovat co za tím je a poznat, že tohle není cesta a p?íšt? lépe volit, až jim druhý den p?ijde do ordinace úpln? jiná n??í fretka s t?eba úpln? novým ?lov?kem, nebo ?lov?kem který internet ne?te ...

Re: o?kování fretek
Zaslán uživatelem/kou: MajaZ (IP)
Datum: 2004-11-11, 18:57
Poskytla som tuto info mojmu vetovi a dalsim asi trom, co tam s nim robia. Sami mi povedali, ze Canvac nepouzivaju vobec, ale ze o nom vedia. Informacie budu poskytovat dalsim vetom, ked sa stretnu.

Re: o?kování fretek
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2004-11-12, 09:20
Pavle, ja si myslím, že nie je problém každého veta s ktorým sme v styku na "Canvak x fretka" upozorni?. Ja som to urobila (už som to tu písala) môj vet bol dos? šokovaný, aj ke? Canvac nikdy nepoužíval. Ako toho veta poznám, tak si túto informáciu ur?ite nenechá pre seba a bude informova? kolegov. Na Slovenskom fóre je už tiež dávno dôrazné varovanie. Týmto chcem aj po?akova? ?eskému fóru, bez ktorého by mohlo aj na Slovensku prís? k zbyto?ným úmrtiam po o?kovaní.

Re: o?kování fretek
Zaslán uživatelem/kou: Iveta M (IP)
Datum: 2004-11-12, 11:07
P?i návšt?v? v Kolmé jsem se o Canvaku taky zmínila. Tam o?kují fretky Euricanem.

Re: o?kování fretek
Zaslán uživatelem/kou: Mousy (IP)
Datum: 2004-11-12, 11:33
Tiez som informovala moju veterinarku o Canvacu...

Re: o?kování fretek
Zaslán uživatelem/kou: Erin (IP)
Datum: 2004-11-12, 15:00
P?esn? jak to píše Pavel.Ptát se p?i každé p?íležitosti. Mám hol?i?ky o?kované Euricanem v Kolmé - naprosto bez problém?, Teide o?kován Canvacem a šílen? jsem se bála, že mi um?e. Týden po o?kování nástup nechutenství, pr?jem, dehydratace, t?esavka - ješt? jsem si ?íkala že jsem snad chudá?ka m?la nechat v útulku že u mne n?co chytil a volala jsem kamarádovi vetovi na zví?ecí farmu. ?ekl mi, že je to silná reakce na o?kování, že fret asi nebyl dostate?n? silný a poradil rehydrata?ní roztok do tlami?ky a ?ekat. Zhruba po týdnu za?al malý opatrn? žrát, ale jak jsem se o n?ho bála nechci popisovat. Brala jsem si ho abych fretímu rodu vrátila to, že v Plzni tehdy v útulku zabili freti?ku a te? tohle. ?ukám ?ukám na d?evo - malý krásn? papá a je zdravý, ale na o?kování p?jdeme p?íšt? do Kolmé.

Re: o?kování fretek
Zaslán uživatelem/kou: matka fretka (IP)
Datum: 2004-11-12, 21:13
Hlavn?, že to dob?e dopadlo. Bavila jsem se o vakcínách s Králem i Na Šejdru a ani jedni nepoužívají pro fretky Canvac, o možných problémech v?dí.
Ono se vážn? n?kdy vyplatí moc neriskovat neov??ené veteriná?e. Ale protože ková?ova kobyla a ševcova dcera chodí bosy, vlastní matka místo aby dojela 15 minut tramvají ke Královi na kula?ák, zašla k vetovi v Delvit? na ?erve?áku s banalitou - korekcí zobáku u papouška. To prase Lorince ucvaklo horní zobák (ten p?er?stá jaksi ?ast?ji) namísto p?erostlého dolního, a to tak že do krve. Což je pro papoucha život ohrožující situace. Ani jí neum?l zastavit krvácení a dal jí na to jód!!!!!! Lora ?vala bolestí, krvácela a kupodivu to p?ežila. Je to už n?kolik let, Král jí to od té doby dává do po?ádku. Nicmén? má Lorinka na zobáku trvalou jizvu a stálé problémy, špatn? staví zobák proti sob? a bojí se p?epravky jak ?ert k?íže. Ke Královi má d?v?ru. Kdyby to byla andulka, tak to t?eba t?ch pár let vydrží, ale jde o velkého žaka, papoucha žijícího p?es padesát let. Na mat?in? míst? bych ho žalovala za trvalou exteriérovou vadu u papoucha v hodnot? kolem patnácti tisíc, lé?ba za ty roky i p?es dobro?inost MVDr Krále taky slušn? podražila.
Mám obavu, že takovému ?un?ti je úpln? zbyte?né n?co vysv?tlovat, protože když n?kdo zastavuje krvácení zobáku jódem, asi nemá dost mozkových bun?k, aby to pochopil.

Jít na stránku:  12345678910Další
Aktuální stránka:1 z 10


Lituji, nemáte oprávnění pro zasílání/odpovídání do této sekce.
TOPlist