Zoubky našich fre?ouch?
Zaslán uživatelem/kou: Fill (IP)
Datum: 2004-10-31, 22:03
Ahoj, chci se zeptat v jakém v?ku se u fretek m?že objevovat zubní kámen.
Máme totiž dva brášky staré n?co p?es ?tvrt roku a od doby co je máme (od 7 týdn?) mají u ko?ene spodních obou špi?ák? n?co tmavého (tém?? hn?dého). Celkov? to zabírá tak 1/4 celého zubu. Mají to oba dva. Krmíme je jenom fretíma granulkama a granulkama Friskies, spole?n? s masí?kem friskies pro ko?ata. D?íve jsme m?li Fíbinku a tu jsme krmili tim samým a zoubky m?la v po?ádku. Myslíte, že jde o zubní kamen, ?i je to n?jak vážné? Omlouvám se za sv?j popis onoho jevu, ale prd zub?m rozumim. :-)
Díky za každou odpov??

zuby+



Celkem upraveno 2×. Poslední úprava: martina dne 10.06. v 16:53.

Re: Zoubky našich fre?ouch?
Zaslán uživatelem/kou: Yasmin (IP)
Datum: 2004-11-01, 08:30
No takhle brzo by kámen mít rozhodn? nem?li.. Fló je osm m?síc? a na zubech stále nic nemá..



Celkem upraveno 2×. Poslední úprava: martina dne 08.06. v 15:28.

Re: Zoubky našich fre?ouch?
Zaslán uživatelem/kou: Fill (IP)
Datum: 2004-11-01, 14:11
No práv? to mi nejde do hlavy. M?že to být t?eba jen n?jaké neškodné zabarvení? (jinak Fló je krásný jméno :-)

Re: Zoubky našich fre?ouch?
Zaslán uživatelem/kou: Lee (IP)
Datum: 2004-11-01, 16:11
Já jsem Cvokii škrabala zubní kámen asi v 6 m?sících. Krom? toho, že vznik zubního kamene je závislý na potrav? (p?i krmení granulí pozd?ji než p?i nap?. paštikách), je to dáno i geneticky - složení slin, vnímavovost na usazování plaku...Klidn? to m?že být zubní kámen. Pro ilustraci - chodí k nám pejsani na zubní kámen 1x za 3 m?síce a jsou tací, kte?í to pot?ebují t?eba nejd?ív v sedmi letech a pak až za 3-4 roky...

Re: Zoubky našich fre?ouch?
Zaslán uživatelem/kou: Vendula R (IP)
Datum: 2004-11-01, 16:33
My jsme nasemu Krakenovi nechali poprve sundat zubni kamen cca ve 4 mesicich (je-li to uz zubni kamen a ne plak, nedokazu posoudit- tmavozeleny az hnedy povlak). Ted uz to delame, po zauceni, pravidelne sami. Nejlepe je nechat si to predvest A) od veterinare B) na srazu fretek od nekoho zkuseneho (napr. Petra N.).
Zubni kamen se u Krakena objevuje ve stejne mire pri skrmovani varene stravy i pri krmeni vyhradne granulemi. Urcite hraje velkou roli slozeni slin.

Re: Zoubky našich fre?ouch?
Zaslán uživatelem/kou: Yasmin (IP)
Datum: 2004-11-02, 08:31
Tak to je zajímavý.. Fló je osm m?síc? a nic - asi za?nu ?ukat ;o) jinak krmim ganulema i masem a konzervama..

Fill: d?kuju.. Pro zajímavost to znamená blecha..

Re: Zoubky našich fre?ouch?
Zaslán uživatelem/kou: Šárka (IP)
Datum: 2004-11-02, 11:50
Jak už tady napsali, záleží i na genetice. Možná by ale bylo lepší, aby se ti na ty zoubky n?kdo mrknul.....M?že jít klidn? i o odumírání zoubku (ale to není povlak, pouze zm?na barvy samotného zubu!!!) a to je taky daný geneticky, ale stává se to jen starším fretkám - nechci t? tady strašit..... Ale já razím heslo jistota je jistota :-)

Re: Zoubky našich fre?ouch?
Zaslán uživatelem/kou: Yasmin (IP)
Datum: 2004-11-02, 11:59
A ješt? to co popisuje Šárka je jako proužek kolem zubu a povlak a kámen jsou od ko?ene zubu..

Re: Zoubky našich fre?ouch?
Zaslán uživatelem/kou: Fill (IP)
Datum: 2004-11-02, 16:39
Tohle je od ko?ene zubu. Asi zajdu k veterinarovi. Co myslite, ze je vhodny nastroj (material) na to seskrabavani toho kamene?

Re: Zoubky našich fre?ouch?
Zaslán uživatelem/kou: matka fretka (IP)
Datum: 2004-11-02, 17:53
Usazování zubního kamene (o který tém?? jist? jde) je individuální, obecn? na n?j ale víc trpívají samci než samice. Odstra?uje se zuba?skou škrabkou, ale také to jde t?eba koncem kávové lži?ky. Veteriná?i ho v?tšinou necht?jí sundavat bez narkózy, protože se bojí (?asto oprávn?n?n?) o své ruce. Nicmén? pokud je fretka hodná, odmali?ka zvyklá nechat si kontrolovat zuby, není to problém. Pokud není, je to trošku riziko pro ruce toho, kdo kámen sundává :o) (jednou jsem p?išla ke slušné mod?in?, když "kousavý" fre?ák pevn? chytil m?j palec a nechat ho vít?zoslavn? zakousnutého byl jediný zp?sob, jak ho udržet v klidu). Kdybyste se chystali na Roztyly, dejte p?edem v?d?t t?eba na mail, abych m?la škrabku (znáte to - "obvykle s sebou dv? až t?i nosívám...").

zuby+



Celkem upraveno 3×. Poslední úprava: martina dne 10.06. v 16:53.

Re: Zoubky našich fre?ouch?
Zaslán uživatelem/kou: Fill (IP)
Datum: 2004-11-04, 10:34
Na Roztyly se bohužel nechystám, ale díky moc za všechny rady.

Re: Zoubky našich fre?ouch?
Zaslán uživatelem/kou: Šárka (IP)
Datum: 2004-11-04, 12:08
Taky je pro fretky mnohem bezpe?n?jší seškrábnout kámen bez narkózy - každá narkóza je pro tak malé zví?átko riziko :-(
Matka fretka je skute?n? na zubní kámen odborník, mým mr?ousk?m seškrabávala už 2x a jsem ráda, že jsem díky tomu s nima nemusela jít pod narkózu :-)

Re: Zoubky našich fre?ouch?
Zaslán uživatelem/kou: matka fretka (IP)
Datum: 2004-11-04, 14:00
Díky. Ješt? že tcho?íci sv?j názor neum?jí napsat ;o) Ob?as mi špi?ákem vy?ukávají do prst? n?jakou nelichotivou morseovku... Je fakt, že jistou opatrnost v??i narkózám jsem získala díky tchánovi, který léta pracoval jako chirurg. Tvrdí, že po šesti narkózách m?že ?lov?k zblbnout. Vetové dávají narkózy mnohem ochotn?ji (vlastn? chápu, že pot?ebují ruce vcelku).
K zuba?ským zákrok?m jsem p?išla jak slepý k houslím. Tak dlouho jsem hu?ela do Jarka Krále, aby mým fretkám sundával kámen bez narkózy, až mi vysv?tlil, že to klidn? zvládnu sama a a? riskuju svoje ruce. Tím netvrdím, že by to m?l hned každý bez po?ádné instruktáže zkoušet, Jarek vycházel z toho, že jsem náležit? proškolený biolog, který absolvoval opera?ní praktika. Ale proti t?m to opravdu není nic t?žkého.

Re: Zoubky našich fre?ouch?
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2004-11-04, 14:17
To matka fretka: Ja som dávala zubný kame? dole psom takým tupým nožíkom z manikúry alebo špi?kou kovového pilníku na nechty. Ale neviem, ?i je to vhodný nástroj aj pre fretku, ke? má tú pusu tak malú. Prosím, kde sa dá kúpi? tá zubárska škrabka? Dík!

Re: Zoubky našich fre?ouch?
Zaslán uživatelem/kou: JanaG. (IP)
Datum: 2004-11-04, 15:13
Trošku zubní kámen mívá ob?as naše Dáša, seškrabávám to oby? lži?kou od kávy, jde to skv?le, krásn? se to rozdrobí v bílý písek a je zas p?l roku klid. Dáša z toho sice dvakrát nadšená není, ale uspávat bych ji kv?li tomu nenechávala. Vždycky ji jen po?ádn? nakrmím a po?ádn? unavím. Pak už to jde.

Re: Zoubky našich fre?ouch?
Zaslán uživatelem/kou: matka fretka (IP)
Datum: 2004-11-04, 16:10
Tupá lži?ka dobrý, tupý nožík z manikury taky dobrý. Zuba?ská škrabka se dá koupit ve zdravotnických pot?ebách nebo vydyndat vy?azená od známého zuba?e.

Re: Zoubky našich fre?ouch?
Zaslán uživatelem/kou: Radka (IP)
Datum: 2004-11-04, 18:29
No já se snažím mr?ouse (no už má asi 90dkg%-) ) nau?it aby otvíral tlamu dobrovoln?....našt?stí to není žádná kousací bestie, takže se ani moc nebrání...jeho spíš štve že ho ,,omezuji", tedy že nám zrovna t?ch pár vte?in nem?že demolovat byt;-)
Sem se práv? pou?ila z minula, když si MF kontrlovala zuby Freye...tak doufám že bude šikovnej.

Mám takový dotaz: pro psi a ko?ky se d?lá takové žvýkací cosi co jim má údajn? ?istit zuby...tak dv? otázky: Je to v?bec k n??emu? Nedalo by se to aplikovat i pro fretku?

Re: Zoubky našich fre?ouch?
Zaslán uživatelem/kou: Jordi (IP)
Datum: 2004-11-04, 19:34
Já myslím, že okusovat kosti pro psy nebudou, leda, že bys d?lala, že je to tvoje v?c a že ti na ní jako záleží a hyster?ila p?i p?íležitosti, když se k ní p?iblíží ;o) Nebo já nevím, prost? aby m?la pocit, že d?lá n?co co nemá a m?la z toho radost. Ale jinak myslím, že nebude.

Re: Zoubky našich fre?ouch?
Zaslán uživatelem/kou: Hanka Brno (IP)
Datum: 2004-11-05, 08:14
No ony neexistují jenom kosti, ale vid?la jsem i takový m?kký gumový polštá?ek, a prý sta?í, když se do toho pejsek zakousne - t?eba by to na tu fretku mohlo fungovat, kdyby byl žlutý. Gumové hra?ky taky okusujou.

Re: Zoubky našich fre?ouch?
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2004-11-05, 09:55
Tak som si v?era poriadne prezrela Vl?ákové zuby. Dá si ich pozrie? bez problémov. A zdalo sa mi, že spodné o?áky má pri ?asne trochu žltšie/hnedšie, ako horné. Fre?ák má 6 mesiacov. Skúšala som to zoškrabnú?, ale nejde to, pod?a m?a to nie je nános kame?a, ani plag, ale zafarbené zuby. Môže to ma? od granulí? Stretli ste sa s tým niekto?

Re: Zoubky našich fre?ouch?
Zaslán uživatelem/kou: matka fretka (IP)
Datum: 2004-11-05, 10:30
Pokud je to totéž, jako má t?ebanaše Betka, tak je to za?ínající zubní kámen a seškrábnout to p?jde až se ud?lá trošku v?tší vrstvi?ka.

Re: Zoubky našich fre?ouch?
Zaslán uživatelem/kou: Lee (IP)
Datum: 2004-11-06, 23:03
To Radka: Ješt? se d?lají jakési "enzymatické suchary" - jak to požírají, uvol?ují se jim ty enzymy (pevn? doufám, že to je pokud možno málo chemické) na zoubky a omezují p?sobení plaku. Vyrábí to Virbac a stojí jeden kolem 5 K? (piksla asi 208 Kc,pokud me pamet neklame), prodávají to vetove a mozna vetsi zverimexy. Krom? toho se d?laji kartá?ky - bud klasicke, nebo takové navleky se sterickama (mládez promine, ale pripomina to silnostenny kondom s kartackem na jedne plose) - natahnes na prst a hura. K tomu se vyrabi jeste jakasi pasta, specialni chute a nepeniva. Cenove si to nepamatuju, hlavni vyrobce opet Virbac (nic z toho nemam, zadna reklama to neni, je to konstatovani:-)))).

Re: Zoubky našich fre?ouch?
Zaslán uživatelem/kou: matka fretka (IP)
Datum: 2004-11-07, 11:45
Ty silikonové kartá?ky mají v prodejnách pot?eb pro mimina. Ale je dost t?žké fretce vysv?tlit, že to ení nové kousátko.

Re: Zoubky našich fre?ouch?
Zaslán uživatelem/kou: Yasmin (IP)
Datum: 2004-11-08, 20:06
Jo tak to bych Fló opravdu nevysv?tlila.. Chodí mi krást rukavice.. Kamkoli je str?im, tam je najde..

Re: Zoubky našich fre?ouch?
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2004-11-09, 09:01
Psom som ?istila zuby pravidelne. Už ma aj napadlo, ?i by to šlo aj fre?ákovi, ale v praxi si to neviem predstavi?. Má tú pusu hrozne malú!

Re: Zoubky našich fre?ouch?
Zaslán uživatelem/kou: Lee (IP)
Datum: 2004-11-09, 15:14
To Matka fretka: Já bych to mozna ani nezkousela vysvetlovat, protoze cokoliv, co pripomina gumu, tchorice miluje (ach me ubohe zimni kozacky k sukni a jejich podpatky!!!). To je mozna lepsi fakt jednou za pul roku fretoucha prepadnout s kavovou lzickou a skrabat!

Re: Zoubky našich fre?ouch?
Zaslán uživatelem/kou: Iveta M (IP)
Datum: 2004-11-11, 11:57
Guma vládne i nám a nejvíc to odnáší pání?ek, sbírá stará rádia a pokud maji originál š??ru, což se ?asto nestává, jásá do té doby než zjistil ?ím se tcho? baví, když se k t?m rádiím dostane - no p?ece je celé okouše teda ty š?ury se zástr?kou.A další škodní fretí akce - vlezl do sk?í?ky, kde je uschován tlakom?r (pání?ek míval vysoký tlak, tak mu jej p?inesl Jéžíšek) ,a hádejte co se stalo s gumovými hadi?kami? No p?ece jsou d?ravé a p?i pokusu s nimi nafouknout manžetu sy?í jako tcho? o:))

Re: Zoubky našich fre?ouch?
Zaslán uživatelem/kou: Galina (IP)
Datum: 2008-09-16, 09:29
Ahoj holky.Mame 3,5 mesi?ni holku.Už davno vymenila všechny zoubky.Jen jeden mle?ny špi?ak na spodni ?elisti ne a ne vypadnout.Atak mame dvojity zub.Problem spo?iva v tom že ten staly zub kvuli mle?nemu je hodne vyk?iveny ven.Manžel mluvil se znamym vetem,a ten ?ikal že do 5 mesicu musi ven,že by pak mohli nastat nejake komplikace.Zkoušime ho nehtem pomalu povolit ale ten drži pevne.A nevypada na to že chysta ven.Mate s tim nejake zkušenosti u fretek nebo u psu?Dekuji.





zuby+



Celkem upraveno 6×. Poslední úprava: martina dne 10.06. v 16:51.
Avatar

Re: Zoubky našich fre?ouch?
Zaslán uživatelem/kou: adelaida (IP)
Datum: 2008-09-16, 09:50
Ahojky zkušenost mám u jorkšírky u nich je to b?žné . Pomohlo nám p?etahování o balón a to dost velkou silou. A pak jsme jí dávali velké kosti na kousání. Takže já bych zkusila se s fre?ulí p?etahovat jinak asi budete muset k vetovi zub vytrhnout.
Avatar



Lituji, nemáte oprávnění pro zasílání/odpovídání do této sekce.
TOPlist