Preventivní prohlídka
Zaslán uživatelem/kou: Ene (IP)
Datum: 2005-03-09, 23:59
Zitra se chystam do Prahy k pani doktorce Chylikove na preventivni vysetreni tech nasich trhanu, priberu sebou i kamaradcina Bertika - dve prepravky a jedna taska na cestu 120 km, to bude jeste srandy kopec. No mili zlati, spocitala jsem si to podle pribliznych cen od Lee a vyslo mi pres 3200 za vsechny. Priznam se, ze u nektereho planuji nadstandartni vysetreni, ale jinak vsem, co je to teprve ceka, tak preji hodne velkou vyplatu!



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: martina dne 14.06. v 00:42.
Avatar

Re: Preventivky
Zaslán uživatelem/kou: Ene (IP)
Datum: 2005-03-10, 22:41
No vy jste mi ty preventivky pekne pokazili :-) Ja tu chci cinit osvetu, zjitit, kdo uz ma preventivky za tenhle pulrok za sebou, kolik do fretuli budou investovat ostatni a vy takhle...?! :-))

Takze pro ty, co se chystaji Na Sejdr, opisu ceny z faktury:
Parazit. trusu-flotace - 273 Kc
Toaleta zvukovodu (uzasny nazev :-))) - 85 Kc
Osetreni drobnych zvirat - 185 Kc

Pro starousky: Glukometrie - 62 Kc
Odber krve - 130 Kc

Snad jsem to rozdelila dobre. Jeste se zeptam: cytologie je co?
Avatar

Re: Preventivky
Zaslán uživatelem/kou: Lee (IP)
Datum: 2005-03-10, 22:51
Cytologie je podivani se veta na bunky pod mikroskopem (cytologie = veda o bunkach) - takze zalezi na tom, jaka ta cytologie byla - muze byt posevni (u fen napr.), nebo epitelialni - zkoumaji se bunky kuze, atd.
Avatar

Re: Preventivky
Zaslán uživatelem/kou: Ene (IP)
Datum: 2005-03-10, 23:02
No tam se divala na breberky z usi, tak to bude asi ono.
Takze pro doplneni: cytologie - 220 Kc
;-)
Avatar

Re: Preventivky
Zaslán uživatelem/kou: matka fretka (IP)
Datum: 2005-03-11, 09:10
Dopl?uji že breberky v tomto p?ípad? nejsou ty b?žné breberky (Otodectes) - to by byla parazitologie, ale kokovité bakterie a kvasinky, takže proto jde o cytologii.
Avatar

Re: Preventivky
Zaslán uživatelem/kou: matka fretka (IP)
Datum: 2005-03-11, 11:39
Ješt? doplním, že v ošet?ení drobných zví?at bylo opravdu d?kladné vyšet?ení - prohmatání, poslechnutí, zm??ení teploty, d?kladné prohmatání uzlin.... tedy propastný rozdíl proti tomu, když se vet na fretku zb?žn? mrkne - a vo tom to je :o)
Avatar

Re: Preventivky
Zaslán uživatelem/kou: Ene (IP)
Datum: 2005-03-11, 11:52
Jj. Jsem sice lehci o dva tisice, ale jsem s kontrolou moc spokojena :-)
Avatar

Re: Preventivky
Zaslán uživatelem/kou: katka (IP)
Datum: 2005-03-11, 16:47
Já teda nevim, jak to chodí jinde, ale naší Bub?e m??í teplotu p?i každé prohlídce, také jí pokaždé prohmatávají b?íško a okolo krku a jednou za p?l roku od?ervujeme pastou.
Má pro nás tedy smysl chodit na preventivku, když jí tohle všechno ud?lají p?i každoro?ním o?kování?
Avatar

Re: Preventivky
Zaslán uživatelem/kou: matka fretka (IP)
Datum: 2005-03-11, 18:11
Pokud je jí víc než t?i roky, tak ur?it? - pak je totiž velmi na míst? m??it pravideln? krevní cukr. JInak by m?l vet doplnit svou prohlídku hlavn? o kontrolu uší (tady se d?laly st?ry a kontrola pod mikroskopem), poslech srdce a plic a kontrolu uzlin - nejen pod bradou, ale i v podpaží a v t?íslech. Pak to bude sta?it jednou ro?n? p?i o?kování u zví?ete do 3-4 let a dvakrát ro?n? u zví?ete staršího.
Avatar

Re: Preventivky
Zaslán uživatelem/kou: Martina (IP)
Datum: 2006-04-07, 09:59
vytahuju tohle vlákno a PROSÍM MF, aby nám sem "ve volných chvílích" doporu?ila, jaké vyšet?ení je vhodné v tom kterém v?ku fretky.

zárove? PROSÍM ENE, aby svoje vlákno p?ejmenovala (musí se to ud?lat u 1. p?ísp?vku) na "prevence", "prevence chorob", preventivní prohlídky" nebo tak n?jak, aby se líp hledalo až zas zapadne.


Re: Preventivky
Zaslán uživatelem/kou: selly (IP)
Datum: 2006-10-06, 21:18
MF-prosím,jaké je vhodné preventivní vyšet?ení u 2,5leté fretky?co když je podez?ení na nádor slinivky,jaké vyšet?ení a zda je k tomu pot?eba specialn? vybavena klinika?d?kuju.

Re: preventivní prohlídky
Zaslán uživatelem/kou: matka fretka (IP)
Datum: 2006-10-06, 21:34
Preventivní pé?e:
standard:
dvakrát ro?n? vyšet?ení (poslech, pohmat, teplota, uši, trus) - ideáln? na ja?e a na podzim kv?li období viróz
geriatrie (nad 4 roky) - ke standardu nejmén? jednou ro?n? glukometrie, pozornost v?novat uzlinám, u samic ?íjím (vhodn?jší již kastrovat i dosud nekastrované), p?ípadnému zadýchávání (srdce) a ztrát? srsti (nadledvinky)


MIMO PREVENCI jsou nutná další specializovaná vyšet?ení p?i podez?ení na n?jaké onemocn?ní:
cukrovka, inzulinom (nádor slinivky) - glukometrie (Nap?. Na šejdru mají glukometr) tedy stanovení hladiny cukru v krvi
srdce - echokardiograf (sono ani rtg v?tšinou nic moc neukáží, EKG už teprve ne)
lymfosarkom - biopsie mízních uzlin
hyperadrenokorticismus (nadledvinky) - sono, pohmat, vyšet?ení krve (nutná kombinace t?í hodnot estradiol, androstenedion a 17-hydroxyprogesteron - jinak je výsledek testu velmi pochybný!!!)

prev+



Celkem upraveno 4×. Poslední úprava: martina dne 14.06. v 13:05.
Avatar

Re: Preventivky
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2009-01-26, 13:54
Mám dotaz: už vám n?komu d?lali u fretky odb?r krve na zjišténí hladiny glukózy glukometrem?
Avatar

Re: Preventivky
Zaslán uživatelem/kou: Silva (IP)
Datum: 2009-01-26, 14:57
No, podle m? to d?lají mým kluk?m pravideln? jako sou?ást seniorské preventivky. (Seniorské myslím v tom smyslu, že stará jsem nejen já, ale i moji tcho?i :-))
Nevím p?esn?, jestli glukometrem, ale asi jo - odeberou trochu krve a výsledek je na po?kání.



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: Silva dne 26.01. v 14:59.
Avatar

Re: Preventivky
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2009-01-26, 15:04
Silvo, nám d?lali na podzim v rámci kastrace i preventivku, kompletní rozbor krve, biochemii i hematologii....no a mn?l mali?ko zvýšený cukr, tak vetka chce po pár m?sících skontrolovat jenom tu hodnotu...a že to ud?lá glukometrem. Tak mn? jen zajímalo, jak se to fretkám d?lá, jestli stejn? jako lidem :-)))
Avatar

Re: Preventivky
Zaslán uživatelem/kou: Silva (IP)
Datum: 2009-01-26, 15:28
Já už si to nepamatuju, protože te?, co jsou kluci ješt? starší, brali jim taky krve víc na r?zné rozbory, ale mám dojem, že p?edtím jim paní doktorka vzala z tlapky jenom mali?ko krve a d?lala jenom tu glykemii.
Avatar

Re: Preventivky
Zaslán uživatelem/kou: MajaZ (IP)
Datum: 2009-01-27, 10:26
Ano prosim, robi sa to ako ludom, na tych istych pristrojoch ako maju cukrovkari (glukometre) akurat hodnoty sa porovnavaju s hodnotami pre fretky a nie pre ludi...;-)))
Avatar

Re: Preventivky
Zaslán uživatelem/kou: Lee (IP)
Datum: 2009-01-30, 15:45
Hnusny rypak rypavy dodava, ze se to dela i na skole, nicmene vysledky velmi pochybne (clovek je tvor hloubavy a kdyz z jednoho odberu jen tak z hecu (a navic tajne) udela dvoji vysetreni a vyjdou mu diametralne odlisne vysledky - a to rozhodne ne ZA desetinnou carkou!, zacne se ptat, zda-li je toto vysetreni alespon "orientacni"). Takze pokud otazka znela, zda se to dela glukometrem, tak odpoved zni "ano, dela". Lee dodava, ze vysledkum glukometru neveri ani nahodou (Lee se taky muze plest, ze jo!).
Avatar

Re: Preventivky
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2009-01-30, 15:53
No a já zas v??im Lee! :-) Takže jak navrhuješ ud?lat kontrolní vyšet?ení jen na ten cukr?

A další otázka OFF: kamoška je cukrovká? na inzulinu. Denn? si kontroluje cukr glukometrem a dle namn??ených hodnot upravuje stravu a inzulin. Mám ji upozornit, aby si ?astéji nechala p?emné?it cukr i jinak? Když ty glukometry nejsou spolehlivé? Mám ji celkem ráda, tak abych si ji ješt? chvíli zachovala :-)
Avatar

Re: Preventivky
Zaslán uživatelem/kou: Lee (IP)
Datum: 2009-01-30, 16:05
Odebira se krev (trapne ji potrebujes vic - zejmena pokud posilas do nejake vetsi laboratore, ale to je individualni), z te se to stanovuje na analyzatoru (vetsi ci mensi masinka, nekteri veti to maji, nekteri ne) - tam pak nepotrebujes ani te krve tolik (na jednom analyzatoru potrebuju 0,3 ml a stanovim z toho cely panel vysetreni, u druheho potrebuju radove mikrolitry).

Osobne si myslim, ze princip musi byt stejny, ale relevantnost vysledku roste s kvalitou pristroje (logicky - napr. kdyz srovnavam kvalitu zvuku z walkmana a malych sluchatek a profi audio sestavy - walkman je obecne dostupny (=mohl si ho koupit skoro kazdy), audio sestavu si nekoupim v kazde samosce za "petpadesat").

[www.prozdravi.cz]
vs.
napr. [www.medista.cz]

(hledam narychlo a v cestine, ale doufam, ze je to reprezentativni aspon trosku...)

Asi bych v ramci klidu kamaradku poslala, at si to obcas necha premerit i jinde (idealne u stejneho doktora, at to miva z jedne laborky furt), zejmena pri vyskytu nejakych problemu. Nevim, co ji na to rekne doktor, ale ja proste tem glukometrum neverim... Setkala jsem se s tim na skole vickrat na vlastni oci (a na vlastni glukoprouzky!), nez abych rekla, ze je to nahoda. A fakt jsem asi ochotnejsi verit velke laboratori, ktera tech vzorku dela hodne (tudiz ma drahe a nakladne masiny), nez miniaturizovanemu meraku, ktery se poridi v kazde lekarne, byt za "nekolik tisic".
Avatar

Re: Preventivky
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2009-01-30, 18:03
Vet-klinika kam chodim má vlastní p?ístroje, na tom d?lali i ten kompletní rozbor te? v listopadu (jak si poradila: hematologii a biochemii) Takže asi snad pújdu radši tam.

Kamošce tohle ur?ité ?eknu!

A díky moc!
Avatar



Lituji, nemáte oprávnění pro zasílání/odpovídání do této sekce.
TOPlist