Jít na stránku:  1234Další
Aktuální stránka:1 z 4
Chovatelské stanice v ?R
Zaslán uživatelem/kou: majda (IP)
Datum: 2010-10-18, 18:12
?as od ?asu se objevují dotazy, jak to vypadá se vznikem ?eských chovatelských stanic. Rádi bychom vás tímto seznámili se sou?asným stanoviskem vedení Klubu:

Naší p?edstavou je podpora chovu zejména drobných chovatel?, kte?í se zam??ují na zdravá mlá?ata bez ohledu na atraktivitu vzhledu, jako je barva nebo délka srsti, a svým vrh?m (a svým fretkám v?bec) se pln? v?nují. Takové odchovy bychom rádi podporovali, ale momentáln? bohužel nemáme dost lidí nejen na skute?n? efektivní kontroly celého chovu (nejen samotných mlá?at), ale ani na celou s tím spojenou širokou agendu.
Navíc sou?asná situace v chovu fretek nás donutila pon?kud p?ehodnotit priority a v?novat se spíše protipólu chovatelských stanic - fretkám "p?ebyte?ným", a? už nalezeným nebo jinak necht?ným. Projekt CHS se z t?chto d?vod? zatím ocitl na vedlejší koleji. Pokud se ale ?asem najde více nadšenc?, ochotných v?novat klubu a práci kolem chovatelských stanic sv?j volný ?as, uvítali bychom, kdyby se na projektu "chovatelské stanice v ?R" op?t za?alo pracovat.

Avatar

Re: Chovatelské stanice v ?R
Zaslán uživatelem/kou: majda (IP)
Datum: 2010-10-18, 18:15
Zaslán uživatelem/kou: ŽoFAlen
Datum: 2010-10-18, 15:50
Ahoj Majdi a ostatní..
a?koliv z našeho fret?ího útulku z MB, velmi se p?imlouvám za obnovení projektu chovatelské stanice v ?R... myslím, že když by byl chov fretek "kontrolovaný", fretky by byly zdravé, a hlavn? ?ipované, ?asem ur?it? odpadne práv? po?et jak necht?ných, tak vyhozených frete?ek bez majitel?.. Mou vizí je i, že by se ?asem rodilo a odchovalo pouze tolik frete?ek, kolik by bylo žádáno (pochopiteln? +-, p?esn? to nejde),ale tím by se mohl vy?ešit ?áste?n? i problém útulk?.. Vždy? když ?tu inzerci, necht?né fretky, daruji fretku, nemohu si nechat, a? už z jakéhokoliv d?vodu, a vidím, jak se plní a p?epl?ují fret?í útulky.. je z toho do plá?e.. A také by se tím t?eba ?asem vy?ešil i problém fretek ve zvermixech, které pak také kolikrát kon?í u nás z d?vodu nesocializace... JSEM VŠEMI DESETI PRO PROJEKT.. A kdybych mohla n?jak pomoci, s agendou a tak, nabízím své služby....Alena - Fretky na p?d?, Útulek Boleslav


Zaslán uživatelem/kou: Petra p.
Datum: 2010-10-18, 16:14
Nechci vám to tady rozkrafávat n??ím, co k tomu nepat?í, ale...
Vrátím se k vlkouš?m.. Klub vlkodav? míval n?kolik kontrolor? chov? a jednu poradkyni chovu, která m?la všeobecný p?ehled v krytí, porodech, rodokmenech a byl to ?lov?k vzd?laný, hodn? znalý chovu a v?d?l o všem, co kde kolem každého vlkodava d?lo. Byla to veteriná?ka.. Za její p?sobnosti, coby poradce chovu, šla vždy na odbyt všechna št??ata, která se narodila, v?d?la koho s kým krýt a p?i nedobrém spojení na následky takového krytí vždy byl chovatel upozorn?n, p?ípadn? upozornila, že trh je již nasycen. Nyní tato osoba již jako poradce neslouží, je jím jiná, která schvaluje vše, nemá o plemenitb? žádný šajn, št??ata z?stávají u chovatel? do roka a více, stávají se neprojdejnými.. Vyskytli se strmé nohy, bázlivá povaha a za?ala se nadm?rn? v chovu vyskytovat chudozubost.
Tím chci ?íct, že pokud se tak rozhodnete a já jsem pro, aby se pod vaším klubem chovalo, bude to hodn? náro?ná práce a ten hlavní "poradce chovu", bude hodn? bit ze stran chovatel?, m?l by o chovu n?co v?d?t, m?l by se vzd?lávat, mít kontakty v zahrani?í, ?íst a spolupracovat s dlouholetými renomovanými chovateli. Není to jen o tom, mít doma dv? fretky a za sebou jeden odchov..
Nejde ?íct - chov angor podporovat nebudeme nebo na hluché fretce se chovat nebude.. Pro? ne?
Ale tenhle názor už jsem zde vyjád?ila.. Nejsem ?lenem klubu a nemám do toho co mluvit.. Klidn? muj p?ísp?vek smažte..

Zaslán uživatelem/kou: graciijka
Datum: 2010-10-18, 17:07
Nechci do toho moc krafat...mlá?ata jsem m?la všehovšudy dvakrát, ale pokud jde chovateli o to, aby se mlá?ata dostala do dobrých rukou, m?la dobrý rodokmen a tak v?bec, postará se o to stejn? dob?e sám i bez n?jakého poradce chovu. Po prvním vyrhu mi slovenský klub nabízel založení chovné stanice...up?ímn? pochybuji, že by se n?kdo táhnul ze slovenska až do Prahy kontrolovat m?j chov.
A i kdyby tu n?jaký poradce chovu byl...bude po?ád stejn? debil? vemu fretku A a namnožím s fretkou B (aniž bych m?l chovatelskou stanici natož v?d?l o poradci chovu) a n?co z toho vznikne...viz. bazoš apod.



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: graciijka dne 18.10. v 17:09.

Zaslán uživatelem/kou: Johana
Datum: 2010-10-18, 17:38
ŽoFAlen: nechci brát iluze, ale ChS kde majitel vlastní cca 20 fretek a má X odchovú ro?n? problém s p?evahou nabidky nad poprávkou fretek ne?eší. A v?? že poradci chovu nejsou schopni zajistit, aby u takovýchto ChS byl chov fretek na úrovni jak má být, ani kdyby byli pozlaceni.

Gracijka: jsem stejn? skeptická. Pá? u seriozniho chovatele s 2 fretkama lze vrhy odkontrolovat. Ale co u t?ch ChS co mají 20 fretek a statut ChS jen kvúli zvednutí ceny mlá?at?

Majdo tohle taky klidn? smaž, jestli chceš, nechci CZ Klubu kafrat do aktivit.


Avatar

Re: Chovatelské stanice v ?R
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2010-10-18, 20:39
Petra p. napsal/a:
-------------------------------------------------------
> Nechci vám to tady rozkrafávat n??ím, co k tomu
> nepat?í, ale...
> Vrátím se k vlkouš?m.. Klub vlkodav? míval n?kolik
> kontrolor? chov? a jednu poradkyni chovu, která
> m?la všeobecný p?ehled v krytí, porodech,
> rodokmenech a byl to ?lov?k vzd?laný, hodn? znalý
> chovu a v?d?l o všem, co kde kolem každého
> vlkodava d?lo. Byla to veteriná?ka.. Za její
> p?sobnosti, coby poradce chovu, šla vždy na odbyt
> všechna št??ata, která se narodila, v?d?la koho s
> kým krýt a p?i nedobrém spojení na následky
> takového krytí vždy byl chovatel upozorn?n,
> p?ípadn? upozornila, že trh je již nasycen. Nyní
> tato osoba již jako poradce neslouží, je jím jiná,
> která schvaluje vše, nemá o plemenitb? žádný šajn,
> št??ata z?stávají u chovatel? do roka a více,
> stávají se neprojdejnými.. Vyskytli se strmé nohy,
> bázlivá povaha a za?ala se nadm?rn? v chovu
> vyskytovat chudozubost.
> Tím chci ?íct, že pokud se tak rozhodnete a já
> jsem pro, aby se pod vaším klubem chovalo, bude to
> hodn? náro?ná práce a ten hlavní "poradce chovu",
> bude hodn? bit ze stran chovatel?, m?l by o chovu
> n?co v?d?t, m?l by se vzd?lávat, mít kontakty v
> zahrani?í, ?íst a spolupracovat s dlouholetými
> renomovanými chovateli. Není to jen o tom, mít
> doma dv? fretky a za sebou jeden odchov..
> Nejde ?íct - chov angor podporovat nebudeme nebo
> na hluché fretce se chovat nebude.. Pro? ne?
> Ale tenhle názor už jsem zde vyjád?ila.. Nejsem
> ?lenem klubu a nemám do toho co mluvit.. Klidn?
> muj p?ísp?vek smažte..


tak, petro, ?áste?n? mi mluvíš z duše. ta ?ást, ve které jsme za jedno je ta, že "poradce chovu by m?l n?co v?d?t atd. atd."
a te? mi ješt? ?ekni - kolik takových lidí znáš a kde jsou??
vím asi o t?ech, kterým bych v tomhle sm?ru dala d?v?ru - že nejsou úplný tuponi, že jim nejde jen o kšefty, že jsou trochu soudní a že alespo? TUŠÍ, o ?em je ?e?, když se ?ekne GENETIKA.

bohužel, praxe je taková, že chs zakládají opravdu V?TŠINOU (ne?íkám, že vždy) lidi jen kv?li zvýšení (jakési) prestige a tím i ceny mlá?at :o(
nebo to tak možná není, ale t?ch pár, kte?í to takhle vnímají, kazí reputaci všem t?m slušným a solidním.

v té druhé ?ásti s tebou už souhlasit nem?žu v?bec, myslím si, že záleží ?ist? na z?izovateli, resp. posv?covateli CHS (nebo ?ehokoli jiného), jaká si ur?í pravidla. a když si ur?í pravidla, že CHS bude mít posv?cenou jen ten, kdo fretky k?íží s mandelinkou bramborovou, tak je to jeho svaté právo.
takže ANO, JE TO TAK, KLUB V ŽÁDNÉM P?ÍPAD? NECHCE PODPOROVAT CHOV ZDRAVOTN? POSTIŽENÝCH ZVÍ?AT :o)

navíc nejde jen o mlá?ata, ?lov?k, který má chovatelskou stanici ?ehokoli, by se m?l výborn? starat nejen o odchovy, ale i o dosp?lé jedince. a ne že se na kontrolu chovu na?an?á maminka s miminkama a zbytek je humus.
a na to fakt nejsou lidi (a pochybuju, že jsou u soused?), aby tohle kontrolovali a sledovali. a to je špatn?.

chovatelská stanice - to musí být pojem, musí to znamenat opravdu "záruku kvality". hluché fretky, fretky v ot?esných hygienických podmínkách, fretky týrané horkem - takhle si skute?n? ?eský klub chs nep?edstavuje, a nechce, aby k n??emu podobnému pod jeho hlavi?kou došlo.
nejsme schopní tohle ohlídat, ale jsme našt?stí schopní a soudní natolik, že si svoji neschopnost dokážeme p?iznat.

není mi to FUK

Re: Chovatelské stanice v ?R
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2010-10-18, 21:13
Martino, pln? souhlasím.

Jestli ChS pod CZ klubem, tak jen potom, když se vytvo?í velice p?ísná pravidla na jejich ud?lení a existenci.
Aby statut ChS nevedl ke komer?ímu chovu (jak už se žel párkrát stalo jinde) ale jen k chovu serioznimu.
To ale netuším jak by šlo statutem ChS ošet?it a hlavn? ohlídat :-(
Avatar

Re: Chovatelské stanice v ?R
Zaslán uživatelem/kou: ŽoFiRo (IP)
Datum: 2010-10-18, 21:28
ANO, JE TO TAK, KLUB V ŽÁDNÉM P?ÍPAD? NECHCE PODPOROVAT CHOV ZDRAVOTN? POSTIŽENÝCH ZVÍ?AT :o)


takže pokud si n?kdo po?ídí fretku t?eba s pruhem a ?asem by po ní cht?l mim?a, má se založením chst sm?lu jen proto, že má jeho fretka pruh a její mim?a m?žou být hluchá? nem?li by se spíš hlídat a mapovat práv? vrhy t?hle fretek, kde je v?tší pravd?podobnost n?jakých vad a snažit se p?edejít dalším vadám? tím, že se jejich chov v chst nebude podporovat nic ne?eší - množit se budou i bez toho.

[ZofiZoo.mondozoo.com]
Avatar

Re: Chovatelské stanice v ?R
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2010-10-18, 21:37
:o)
ale v?bec ne, žofiro, tohle p?ece nikdo z cz klubu netvrdí, to bysme si špatn? rozum?li.

ale "mapovat a hlídat" chovy fretek, o kterých se ví už p?edem, že jsou tzv. rizikové... není lepší takovým vrh?m spíš p?edcházet, než je zašti?ovat a p?epo?ítávat zdegenerovaný nebo postižený fretky??
no aspo? mn? to rozhodn? p?ijde smyslupln?jší, nem?žu si pomoct. a to podotýkám, že zrovna já pat?ím v ?eském klubu k té (menšinové) ?ásti, která se usilovn? snaží vznik chs protla?it!

není mi to FUK

Re: Chovatelské stanice v ?R
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2010-10-18, 21:55
ŽoFiRo, souhlasím s Martinou (p?ísp?vek nademnou)

Ale taky: pokud chovatel trochu fretkám rozumí a má frtetku pandu or jezevce (jestli ji koupil nebo adoptoval, to je jedno) pro? by zrovna na ni MUSEL chovat, když zná potenciální rizika d?di?né hluchoty?
Když je dost "nerizikových" zbarvení....

Kdyby mn?l majitel 2 fretky a z toho jednu s potenciáním p?edpokladem d?di?né hluchoty, tak na té druhé p?edse chovat múže. A múže mít i ChS když nebude chovat na té "hluché" fretce.

Já nemám nic proti hluchým fretkám a ani angorám (další genetický problém - potenciální neschopnost odchovat mlá?ata). Jsou fajn, milé a mají právo na plnohodnotný život. Ale pro? tyto genetické vady podporovat a množit?

Jen proto, že raritní zbarvení a osrst?ní se dráž prodávají?

To ale neni krédo tvé ani mé :-)

Avatar

Re: Chovatelské stanice v ?R
Zaslán uživatelem/kou: ŽoFiRo (IP)
Datum: 2010-10-18, 22:10
co se tý?e zbarvení, v?tšina chovatel? (pokud je nemá jen pro peníze) ned?lá v cenách rozdíl, znakatý prodává za cenu oby? tcho??.
p?edcházet tomu je sice fajn, ale tak trochu nereálný, když jsou barevný a chlupatý fretky žádaný, množit se nep?estanou a proto si myslím, že je daleko rozumn?jší takovýhle vrhy kontrolovat a tím p?edcházet dalším vadám, než je odsuzovat...

[ZofiZoo.mondozoo.com]
Avatar

Re: Chovatelské stanice v ?R
Zaslán uživatelem/kou: Petra p. (IP)
Datum: 2010-10-18, 22:17
Marti - tvoje slova "a te? mi ješt? ?ekni - kolik takových lidí znáš a kde jsou??"
moje odpov??: neznám takovýho nikoho.. op?t ?íkám to samý - chov fretek je v za?átku a kdo do toho chce d?lat více a nechce množit jen "sousedka má hezkýho same?ka, tak s ním nakryju", ten se bude vzd?lávat sám od sebe, bude hledat kontakty a bude se o n?co snažit. I já jsem si p?e?etla spoustu názor?, jsou stále nové poznatky, po?ád se u?íme a ješt? dlouho se u?it a zkoumat budeme. A jen na nás, pokud se u?it budeme n?jak ?ízen? a sledovan? (tj. mít chs) nebo nesledovan? (tj. jeho rodi?e jsou asi ten šampá?o a albínka od tý ženský z támtý vesnice). Asi to neumím vyjád?it tak, jak bych cht?la.. :(
Myslím si, že cílem chovu by nem?lo být jen šlechtit tcho?ovité, šampa?ské a albínské (mimochodem, není u nich taky vadou to, že nesmí na sluní?ko kv?li o?ím??) fretky bez znak?, protože ti jediní jsou zdraví?? a b?h ví, jestli šampa? neni taky genetická mutace? T?eba jo a tak ho vylou?íme z chovu.. A mimochodem, nikde není psáno, že zrovna tcho?íci jsou perfetní bez vad, že vždycky budou mít správn? zuby, že se ve vrhu nevyskytne mlád? s kratším ocáskem, že neonemocní v budoucnu na jakýkoliv nádor... Nic z toho není podloženo a potvrzeno.. Jsou to jen naše domn?nky.. Domn?nky lidí, kte?í znakaté fretky a angory nemají v oblib?. Ob?as si myslím, že je to jen proto, aby se m?lo o ?em mluvit a aby oni byli zajímavý (nenarážím na nikoho konkrétního, ani mi nikdo takový zrovna te? nenapadá).
Mít chovatelskou stanici by m?la být pro chovatele pocta a je úpln? jedno, jestli za rok vyprodukuje mlá?at p?t nebo t?icet. Pokud budou mlá?ata kvalitní, tak pro? ne? Každý chovatel by m?l sv?j chov ukázat, je to jen jeho vizitka, mlá?ata jsou také jen jeho vizitkou.. A pokud bude produkovat mlá?ata nekvalitní, mezi lidmi se toto rozk?ikne a on sám p?ijde na buben.. Nebude mít odb?r, nevrátí se mu peníze (tak jako m? letos, ale to nebylo tím, že by mlá?ata byla nekvalitní, spíš pro mou blbost d?lat pro mlá?ata co nejvíce a na pen?zích m? nesešlo.. nekde jsou tu rozepsané celé moje výdaje na vrh ?ítající 8 mlá?at..) a on si p?íšt? další krytí rozmyslí. P?ípadn? nespokojený zájemce dá podn?t klubu - nemáš, nechceš.. - nebudeš mít stanici, hotovo..
Já nevím, chci chovat, ale nechci, aby mi n?kdo ur?ovat striktní podmínky, kolik mám mít zví?at, abych se o n? dokázala zodpov?dn? postarat. Já mám zví?at 10 a nestrádá žádný, jsou 2x denn? kydaný, 2x denn? b?hají (p?iznávám, že ob?as jen jednou denn?), všichni jsou o?kovaný (m?žu doložit), svrabem netrpí, krmím Acanou (p?echázíme na Technical), dostávají kozí jogurty, maso, lososový olej, vají?ka, ovoce a zeleninu jako pamlsky... Co víc bych jim mohla dop?át?? Nemám tu jen zví?ata chovný, mám tu i adoptovaný fretky, který chovný nejsou (Oghí, Cupído, Vav?u si z?ejm? taky nechám..). Nikdo z nich nekouše, jsou (relativn?) ?istotný..
Ale to už jsem asi ujela n?kam jinam...
Avatar

Re: Chovatelské stanice v ?R
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2010-10-18, 22:19
žofiro,

ano, "tyhle chovy", p?esn? jak ?íkáš, budou vznikat i bez podpory cz klubu. to ale ješt? neznamená, že by m?ly vznikat za jeho souhlasu, ne?
a n?jak mi nejde na rozum, jak by cz klub mohl "p?edcházet dalším vadám" tím, že geneticky vadný chovy zaštítí?? to je p?ece nesmysl. a stejný nesmysl je - v?d?t dop?edu o zdravotním postižení zví?ete (psa nebo jakéhokoli jiného, to se ned?je jen u fretek) a P?ESTO ho dál množit.
a a? ?íká jakýkoli chovatel cokoli "ušlechtilého" o výzkumu nebo pokroku a podobný blbosti, kterýma se snaží n?jak ospravedlnit to, co se zví?aty provádí, nejde o nic jiného než o kšeft, bohužel.

není mi to FUK

Re: Chovatelské stanice v ?R
Zaslán uživatelem/kou: Petra p. (IP)
Datum: 2010-10-18, 22:24
martina napsal/a:
-------------------------------------------------------

> a a? ?íká jakýkoli chovatel cokoli "ušlechtilého"
> o výzkumu nebo pokroku a podobný blbosti, kterýma
> se snaží n?jak ospravedlnit to, co se zví?aty
> provádí, nejde o nic jiného než o kšeft, bohužel.
>

Dob?e jsi m? ut?ela Marti :-/ K tomu už nemám co dodat...


Avatar

Re: Chovatelské stanice v ?R
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2010-10-18, 22:26
petro, proboha!!!

mám takový nejasný pocit, že fretky obecn? by nemn?ly na slunce, s albínama to nemá až tak moc spole?nýho, to za prvé, za druhé albinotismus je PODSTATN? n?co jiného, než k?ížení blaze apod...

a to je práv? to, o ?em mluvím - ?lov?k, který se do k?ížení pustí, by m?l mít o n?co víc než jen nadšení a elán a velký o?i... :o(

co se tý?e podmínek, který si klub (stát, ú?ad, sdružení, jakákoli instituce nebo zájmový kroužek) ur?í - je pak jen na zájemci, zda se stanoveným podmínkám chce nebo nechce pod?ídit, samoz?ejm?. to už je svobodné rozhodnutí každého.

není mi to FUK

Re: Chovatelské stanice v ?R
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2010-10-18, 22:27
ŽoFiRo: toto co píšeš je práv? ten problém, který ChS u fretek nevy?eší - množení potenciáln? degenerovaných jedincú.

Ano, ti co chovaj angory je budou chovat dál. Ale nemn?li by je chovat pod záštitou serioznich klubú. Jejich chovy by mn?li být "komer?ní"...asi jako chovy farem.

A monitorovat práv? tyto chovy (chov na hluchých fretkách nebo angorách, p?ípadn? u ChS s 20 fretkama p?imíchávání norkú kvúli barv?) by asi zádný klub nezvládl. Protože takovým chovatelúm jde o biznis. A komu jde o biznis, ten si spúsob najde....

Jeden klub už to skusil...a dle mne to je katastrofa.

Možná máš pravdu, že tcho? a tcho? s ponožkama se prodáva za stejnou cenu...ale podívaj se na cenu angor: je 10x vyšší.
Avatar

Re: Chovatelské stanice v ?R
Zaslán uživatelem/kou: Petra p. (IP)
Datum: 2010-10-18, 22:35
Marti - já to s t?ma o?ima myslela tak, že když vezu Oghího (albín) na veterinu, vezu v p?epravce. Ostatní vozím klidn? v tašce, na vodítku na ruce.. Nevadí mi, že jim zasvítí do o?í sluní?ko. Myslím sluní?ko, ne vedra a parno..

Mluvíme zde o genetických mutacích nevhodných k chovu.. Jak si m?žete být jistí, že šampa? bez znak?, který nenese hluchotu, je vhodný k chovu, když je to taky barevná mutace?
A ponožky nevadí? Hluchotu nenesou (teda nesou, ale hluší nejsou), vždy? je to taky genetická mutace..
Když samice odchová vrh a vyskytne se ve vrhu samec jednokul?ák, na sami?kách z vrhu povolíte dál chovat? To je taky docela blbost, ne? Ono se to jen u samice neprojeví, protože ty koule nemá, ale tu vadu nese dál...

Já nevím, nechce se mi moc se tady k tomu vyjad?ovat, muj postoj k tomu znáte, v lét? jste mi tu poslali n?jakej odstavec ze zákona, kde jste mi dali jasn? najevo, že vrhem po Beatris porušuju zákon.. Já na ní ale stejn? budu dál chovat. Ona je povahov? úžasná, mlá?ata m?la krásná, zdravá, bez vad (až na 4 z?ejm? hluchý), novým majitel?m d?lají samou radost a posílají mi skv?lá vypráv?ní a krásné fotky.. To je pro m? nejv?tší odm?na, d?lat radost dalším lidem...
Avatar

Re: Chovatelské stanice v ?R
Zaslán uživatelem/kou: Petra p. (IP)
Datum: 2010-10-18, 22:48
Johana napsal/a:
-------------------------------------------------------
> ŽoFiRo: toto co píšeš je práv? ten problém, který
> ChS u fretek nevy?eší - množení potenciáln?
> degenerovaných jedincú.

Nebejt množení "potenciáln? degenerovanejch jedinc?", tak tady ty barvy nemáme. Všichni moji zájemci byli upozorn?ni na to, že je ve vrhu hluchota a že zrovna tohle mlád?, který si vybrali, m?že být hluchý. Nikdo je nenutil, aby si to hluchý mlád? vzal. A navíc, kdyby ?etli, tak se to do?tou, že zrovna k t?m barvám se hluchota váže, takže tak jako tak, jsou pou?eni.. A kdo ne?etl a nestudoval, není pro m? dost dobrý zájemce a mlád? ode m? nedostane, i kdyby slyšelo 100x líp než jakýkoliv jiný...
>
> Ano, ti co chovaj angory je budou chovat dál. Ale
> nemn?li by je chovat pod záštitou serioznich
> klubú. Jejich chovy by mn?li být "komer?ní"...asi
> jako chovy farem.

P?irovnávat chov angor a hluchých fretek k faremním odchov?m mi p?ijde dost zcestný. Takže já, když budu mít 4 angorský mlá?ata z 8 mlá?at jednoho vrhu, tak jsem farma, jo? Te? se tu kone?n? sm?ju :o)))
>
> A monitorovat práv? tyto chovy (chov na hluchých
> fretkách nebo angorách, p?ípadn? u ChS s 20
> fretkama p?imíchávání norkú kvúli barv?) by asi
> zádný klub nezvládl. Protože takovým chovatelúm
> jde o biznis. A komu jde o biznis, ten si spúsob
> najde....

A nebo t?eba o novou krev??? To taky vadí, když n?kdo nakryje tcho?ku nebo polotcho?ku? To jsem nev?d?la, že vadí nová krev.. A norky do chovu nikdo nemíchá, to je jen výplod ?ísi bujný fantazie, aby si obhájil chov black self a black solid barvy.. Ono totiž kdybys sk?ížila norka s fretkou (což by se z?ejm? nepovedlo), tak by ti z toho vylezl neplodnej jedinec (asi tak jako k?? X osel = mezek/mula)
>
> Jeden klub už to skusil...a dle mne to je
> katastrofa.

A pro? je to katastrofa? Protože rozjel n?co, na co nem?l lidi? Kdo mohl tušit, že se to rozjede až takto ve velkém??? Že bude p?ibývat tolik stanic? Jako promi?, ale aby mi n?kdo ur?oval, kolik mám mít doma zví?at, na to fakt nemám žaludek. Jen já sama vím, kolik jich zvládnu obstarat zodpov?dn?. A že se to jednou n?komu nepovedlo?? Tak odsoudíme všechny ostatní, co maj doma víc jak 3 fretky...
>
> Možná máš pravdu, že tcho? a tcho? s ponožkama se
> prodáva za stejnou cenu...ale podívaj se na cenu
> angor: je 10x vyšší.

Ano, já prodávala vždycky všechna mlá?ata za stejnou cenu bez ohledu na barvu. A pro? cena angory v?tší než normální fretky? Asi proto, že její chov stojí víc pen?z, nemluv? o odchovu... Cena mi p?ijde p?emršt?ná, ale rozhodn? nehodlám p?íští rok (pokud se krytí povede) cenu snižovat jen proto, že m? zdá být vysoká. Svoje mimina mám natolik ráda a nedám je do ruky každýmu, kdo chce koupit n?kde nejlevn?jší mlád?.. Svých odchov? si vážím a tak to z?stane..


Avatar

Re: Chovatelské stanice v ?R
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2010-10-18, 22:50
Petra p. napsal/a:
-------------------------------------------------------
> Mít chovatelskou stanici by m?la být pro chovatele
> pocta a je úpln? jedno, jestli za rok vyprodukuje
> mlá?at p?t nebo t?icet. Pokud budou mlá?ata
> kvalitní, tak pro? ne? Každý chovatel by m?l sv?j
> chov ukázat, je to jen jeho vizitka, mlá?ata jsou
> také jen jeho vizitkou.. A pokud bude produkovat
> mlá?ata nekvalitní, mezi lidmi se toto rozk?ikne a
> on sám p?ijde na buben..

Petra p: Ano, takto by to být mn?lo. Žel neni. Podle mých info o ChS založených u SKChF. Dost lidí z ?R si založilo ChS u SKChF jen z dúvodu, aby mohlo pod záštitou klubu "množit".

Jsou lidi co si studují, jak fretky chovat a rozmnožovat tak, aby t?m fretkám (a jejich mladým) bylo co nejlépe a byli zdravé - jako to d?láš ty.
Ale pak jsou majitelé ChS, kte?í si sice studují, své info p?edvedou i na forech, ale fretku klidn? nakryjí norkem, pá? ?erná fretka se prodává dráž.

Žel žijeme v dob? biznisu....:-(
Avatar

Re: Chovatelské stanice v ?R
Zaslán uživatelem/kou: Lee (IP)
Datum: 2010-10-18, 22:50
A ja si zase myslim, ze kazdy z tech predchozich postu ma kousek pravdy. A muj zasadni nazor na fungovani ci nefungovani CHS pod klubem (jakymkoliv) by mela byt motivace klubu smerem k chovatelum, aby tito meli sami zajem a snahu odchovavat kvalitni a zdrava zvirata.

Asi budu za burice, nicmene si myslim, ze poslani klubu by v tehle otazce melo byt prave to motivacni (coz na klub samozrejme klade znacne naroky - viz to, co psaly holky vyse - vzdelani, rozhled, znalosti, ...).

A nez se nekdo zepta, tak ne, netusim, JAK chovatele namotivovat (je obtizne namotivovat soucastne spratkoidni deti, doby, kdy se motivovalo bonbonem jsou pryc, jak namotivovat dospeleho, bez pouziti represe...otazka, ktera me hodne zajima).
Avatar

Re: Chovatelské stanice v ?R
Zaslán uživatelem/kou: Silva (IP)
Datum: 2010-10-18, 22:53
Petra p. napsal/a:
...Já na ní ale stejn? budu dál chovat. Ona
> je povahov? úžasná, mlá?ata m?la krásná, zdravá,
> bez vad (až na 4 z?ejm? hluchý)...

Je to asi v?c názoru, ale mn? zní pojem "hluché zví?e bez vad" dost paradoxn?. Po?ád si myslím, že kdyby fretka nepot?ebovala slyšet, tak by uši prost? nem?la.
Avatar

Re: Chovatelské stanice v ?R
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2010-10-18, 22:56
petro,

a to je p?esn? to, co m? na tvém sice velmi nadšeném, ale p?esto ryzím amatérismu up?ímn? d?sí :o((

ty chováš x let fretky, dokonce jsem zaslechla n?co o tom, že bys m?la d?lat poradce chovu, a nevíš o (zjednodušen?) nevhodnosti SLUNCE (ano, taky mluvím o slune?ním zá?ení, ne o vedru nebo parnu) pro fretky obecn??
no tak pot?š košt?, když ti unikla tahle zásadní informace :o/

a tvrzení, že fretky byly bez vad, "jen" hluché... ony by mohly p?íšt? taky být bez vad, jen s t?ema nohama, nebo jedním okem uprost?ed - to by taky koneckonc? sta?ilo, ne? a jim to p?ece nijak nevadí...

ano, souhlasím s tebou, že majitel?m m?že i taková fretka p?inášet radost, to ur?it? jo. jen mi zcela uniká smysl úmyslného množení vadných zví?at všeho druhu. jediný, který vidím, je lepší odbyt, nic jiného.

a k tvému dotazu o povolení-nepovolení chovu, genetických vadách-nevadách... to je práv? to, co se tu snažím ?íct od za?átku.
není u nás v ?r moc lidí, kte?í by SKUTE?N? V?D?LI, O ?EM JE ?E?, když se mluví o k?ížení a genetice. a v tom je ten zakopaný pes.
našt?stí si tohle cz klub uv?domuje. bohužel (a zárove? i bohudík) práv? kv?li tomu "uv?dom?ní si vlastní malosti a sebereflexe" nebo jak to jinak ?íct, v ?eském klubu zatím chs vznikat nebudou.
nemáme lidi, který by tomuhle rozum?li, nadšení (který mn? taky nechybí) je skute?n? proklat? málo :o/

není mi to FUK

Re: Chovatelské stanice v ?R
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2010-10-18, 22:59
Lee - toto je zásadní problém: jak lidi motivovat, aby mn?li chov fretky (psa, ko?ky) jako hobby a snažili se jen o blaho t?ch zví?at a jejich potomstva!

Já v dnešní dob? taky nevim jak.

A proto si myslim, že ChS fretek jsou v sou?asné dob? ne p?íliš dobrou aktivitou.

Protože jsou velice zneužitelné v prosp?ch biznisu.




Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: Johana dne 18.10. v 23:07.
Avatar

Re: Chovatelské stanice v ?R
Zaslán uživatelem/kou: Lee (IP)
Datum: 2010-10-18, 23:08
Me proste ta motivace jako takova zajima. Jak presvedcit lidi, aby delali neco, co pro ne bude slozitejsi (napr. tuna byrokracie pri uchovnovani a vyrizovani PP pro psa vs. pusteni harave voresky k sousedove vorechovi), bude je to stat vic penez (kvalitni krmeni a lekarska pece o kocku vs. nechani kocky svemu osudu a jeji pripadna nahrada "kotetem ze staje"), vice usili (neco si precist nebo si vyzadat informace vs. "mam doma fretku, riji se mi uz 5 mesicu, ale zatim jsem se nepotkal se sousedem, co ma toho fretaka, tak proste casem ta fretata budou").

Nevim, tohle by me zajimalo. A podle meho to je klic. Proc by mel chovatel chtit mit krasna, zdrava fretata? (cize prvni otazka k te motivaci - "Proc je spravne to, co si myslim, ze je spravne, a jake duvody dam ostatnim, aby si to mysleli taky"). Ja bych se zas tomu byznysu tolik nebranila (za predpokladu, ze penize jsou to, na co lidi slysi). Spis by me zajimalo, jak tu touhu po byznyse=penezich prevest pro ucel toho, co si myslim (treba spatne), ze je spravne (=vyrovnany, zdravy, kvalitni vrh, po kvalitnich proverenych rodicich, vsichni jedinci evidovani, s nejakym carem papiru, ...).

Cimz jsem chtela rict, ze je-li hnacim motorem chov fretek za ucelem zisku, hledala bych moznosti, jak chovateli financne zvyhodnit chov kvalitnich fretek a tvrde omezit zisk z nekvalitniho odchovu.




Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: Lee dne 18.10. v 23:11.
Avatar

Re: Chovatelské stanice v ?R
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2010-10-18, 23:19
no já si mylsím, že tou motivací pro chs jsou práv? ty prachy, samoz?ejm?, co jinýho :o)

moje (velmi naivní) p?edstavy jsou takový, že chs bude (draze, viz výše) produkovat kvalitní zdravý mlá?ata. a klub (jakýkoli) takovýmu chovu rád dá "razítko kvality", protože to d?lá dobré jméno i jemu (naopak špatné chovy, nemluvím o jednom nepovedeném vrhu, vrhají špatné sv?tlo i na z?izovatele)
a protože mlá?ata budou kvalitní a budou na to mít i ten štempl, budou se taky draze prodávat, to je p?ece jasný, ne? :o)

a kvalitním zdravým odchov?m se cz klub v nejmenším nebrání - jen bohužel nemá, jak to ohlídat (viz výše psané)

no a v neposlední ?ad? je t?eba dohodnout se na t?ch pravidlech, což je ale vlastn? brnka?ka, když nám všem jde o totéž, ne? :o)

není mi to FUK

Re: Chovatelské stanice v ?R
Zaslán uživatelem/kou: Petra p. (IP)
Datum: 2010-10-18, 23:45
Nemá smysl se tady vyjad?ovat dál.. Dali jste mi všechno jasn? najevo.. Nejsem ?len klubu, nebudu vám tady do toho dál krafat..
Avatar

Re: Chovatelské stanice v ?R
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2010-10-18, 23:45
Lee, Martino: Jak zabránit aby dle ideálú o ChS (kvalitní chovy a odchovy serioznich majitelú, kterým jde jen o zví?ata) "nenalezli" do statutu ChS i lidé co chovají na bázi farem a množí jen pro zisk, zví?ata maj v ot?esných podmínkách (jak se stalo u ChS z ?R registrovaných u SKChF) - to fakt nevim.

Obávám se, že to nejde.

Každopádn?: jestli by CZ klub uvažoval o statutu ChS, doporu?uji ponejprv nastudovat platné zákony ?R (a okolitých státú) a smn?rnice EU co do chovu a odchovu zví?at a fretek konkrétn?. A až pak ur?it pravidla pro ud?lení statutu ChS a jeho zachování.

Bude to asi ?tení na dlouho...já te? p?e?etla jednu smn?rnici EU, trvalo mi to púl hodiny (a to sem ji jen ?etla - ne studovala a hodnotila na podmínky statutu ChS).... :-)

Petra p.: já taky nejsem ?len CZ klubu :-)



Celkem upraveno 2×. Poslední úprava: Johana dne 19.10. v 00:18.
Avatar

Re: Chovatelské stanice v ?R
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2010-10-19, 00:11
jak zabránit? stanovením takových pravidel, který by to množitel?m a velkochov?m znemožnily nebo ztížily a samoz?ejm? kontrolou dodržování všech nastavených pravidel - a nejen v dob? rození mlá?at, ale namátkov? kdykoli b?hem roku.

a že takový pravidla jsou pro n?koho nep?ijatelný? no pak ho p?ece nikdo nenutí na n? p?istoupit.

nep?istoupíš na naše pravidla, nenutíme t? na n? p?istoupit. nedodržuješ námi stanovený pravidla, odejdi.

já vím, že není to tak jednoduchý, jak to ?íkám. jen si to tak jednoduše p?edstavuju :o)

není mi to FUK

Re: Chovatelské stanice v ?R
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2010-10-19, 00:24
Martino, žel toto asi ne?eší problém množení na "degenerovaných" fretkách mimo ChS. Budou se množit dál a pá? budou mít líbiv?jší barvi?ky a délku srsti, budou se prodávat....a lépe a dráž jako ty "oby?ejný" s garancí chovu z ChS.

Já nejsem skeptik, sem jen realista.
Avatar

Re: Chovatelské stanice v ?R
Zaslán uživatelem/kou: Lee (IP)
Datum: 2010-10-19, 00:39
Navazu na posledni post Johany. Budou se mnozit "takove a makove fretky". Proc? Protoze je po nich poptavka. Takze je potreba namotivovat nove majitele, aby takova fretata nechteli. Cize motivaci pro odchov zdravych, krasnych etc. fretat z CHS je zajem novych majitelu (potazmo financni zisk). Motivaci novych majitelu, aby si cilene vzali (pockali si) na zdrave, krasne, proverene etc. mlade z CHS je co?! A jsme v kruhu... (a zvedavou tetu Lee by furt zajimalo, klidne i od psychologa, jak teda ty DOSPELE lidi namotivovat...)
Avatar

Re: Chovatelské stanice v ?R
Zaslán uživatelem/kou: ŽoFiRo (IP)
Datum: 2010-10-19, 00:42
Johana napsal/a:
-------------------------------------------------------
> Martino, žel toto asi ne?eší problém množení na
> "degenerovaných" fretkách mimo ChS. Budou se
> množit dál a pá? budou mít líbiv?jší barvi?ky a
> délku srsti, budou se prodávat....a lépe a dráž
> jako ty "oby?ejný" s garancí chovu z ChS.
>
> Já nejsem skeptik, sem jen realista.


...p?esn? proto jsem psala, pro? omezovat chs jen na fretky ve standartních barvách a srsti, když se mimo chst budou množit dál ve velkém a nekontrolovateln?. t?eba u znakatých fretek jsou pom?rn? ?asté k?ivé zuby, víc zub?, kratší ocas a podobn?, takže jako když už trpí na hluchotu, není pot?eba hlídat ani ty další vady?

[ZofiZoo.mondozoo.com]
Avatar

Re: Chovatelské stanice v ?R
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2010-10-19, 01:05
ŽoFiRo, toto je taky jeden z dúvodú pro? já jsem v sou?asné dob? PROTI statu ChS. Protože u fretky neni jednozna?ný standard, neni popsaná genetika (co do genetických vad s ohledem na barvy a délku srsti) do té míry aby se ten standard vytvo?il....?iže neni nožno definovat ani statut pro ChS.

Tím nechci ?íct, že nemáme d?lat nic. Máme sledovat vrhy serioznich chovatelú, odevzdávat si co nejvíce info....a snažit se aby byl podklad k vytvo?ení statu ChS na seriozní bázi.

Vytvo?ení statutu (?ehokoliv) bez znalosti rizik je dle mne velmi nebezpe?né. Múže to vést k úpln? opa?nému efektu (kvantita) jako byl zámn?r (kvalita).
Avatar

Re: Chovatelské stanice v ?R
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2010-10-19, 01:19
Petra p. napsal/a:
-------------------------------------------------------
> Já nevím, nechce se mi moc se tady k tomu
> vyjad?ovat, muj postoj k tomu znáte, v lét? jste
> mi tu poslali n?jakej odstavec ze zákona, kde jste
> mi dali jasn? najevo, že vrhem po Beatris porušuju
> zákon.. Já na ní ale stejn? budu dál chovat. Ona
> je povahov? úžasná, mlá?ata m?la krásná, zdravá,
> bez vad (až na 4 z?ejm? hluchý), novým majitel?m
> d?lají samou radost a posílají mi skv?lá vypráv?ní
> a krásné fotky.. To je pro m? nejv?tší odm?na,
> d?lat radost dalším lidem...´


...až na 4 z?ejmn? hluchý....

Petra p: optám se t? jako chovatelky ?istokrevných psú: když ti na bonitaci vy?adí psa z chovu pro genetickou vadu - budeš i tak na n?m odchovávat?

- jestli ne si dobrý chovatel
- jestli ano, budeš produkovat bezpapírová št??ata jen za ú?elem zisku a riskuješ, že p?ijdeš o ChS.

Jaký je princialní rozdíl mezi reprodukcí kvalitních psú a kvalitních fretek?

Asi jen v tom, že nad psi je kuratela FCI a mezinárodních standardú...a nad fretkou ni?eho.

Tak kdo komu dává právo množit degenerované fretky jen proto, že je žádná legislativa nezast?ešuje?




Avatar

Jít na stránku:  1234Další
Aktuální stránka:1 z 4


Lituji, nemáte oprávnění pro zasílání/odpovídání do této sekce.
TOPlist