soužití
Zaslán uživatelem/kou: Apolenka (IP)
Datum: 2010-09-15, 13:46
Dobrý den!
Obracím se na Vás s prosbou ohledn? chovu fretek. Doposud jsme m?li 3 vykastrované fretky( sami?ku - matka a 2 samce - synové. Snášeli se dob?e. Od ned?le jsme se ale rozrostli o dalšího vykastrovaného samce. Je to sami??in syn a samc? stejn? starý brácha.Jedna osoba už se o n?j nemohla starat,a tak jsme si ho po 2 letech vzali nazp?t.Neo?ekávali jsme tak prudké reakce. Nyní jsou odd?len? jak p?i odpo?inku tak p?i výb?hu. Mohou si v?bec na sebe zvyknout když jsou to samci? Díky za radu.

Re: soužití
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2010-09-15, 14:23
podle m? si zvyknout m?žou, jen bych to ne?ekala okamžit? - to by bylo spíš št?stí než samoz?ejmost. kastrovaní samci nebojují o teritorium, takže jde o "b?žnou" žárlivost, hlídání "svého" domova, "svojí" rodiny, naopak p?íchozí z?ejm? žil sám, tak se "neumí chovat" ve skupin?. všichni si musí zvyknout na nové seskupení a najít ve skupin? svoje místo.
vícero+skupina+vícero+kluci+vícero+oba+vícero+p?íbuzní+

Re: soužití
Zaslán uživatelem/kou: graciijka (IP)
Datum: 2010-09-15, 15:41
Mám sme?ku p?ti fretek a každá fretka krom té první si musela postupn? vybudovat svoje postavení ve sme?ce. Nejv?tší problém jsem m?la s první a druhou fretkou (samice). Žofka (první) byla hrozn? žárlivá. P?íchodem Hopíka (t?etí) se problém vy?ešil. Když nastal problém Hopík dal ob?ma po ?umáku a bylo :)
Myslím, že ?asem si zvyknou ur?it?.
Avatar

Re: soužití
Zaslán uživatelem/kou: Apolenka (IP)
Datum: 2010-09-15, 16:26
Díky za odpov?di! Za?nu tedy postupn? s aklimatizací. Hlavn?,že je nad?je. Vy?etla jsem,že je dobré prohazovat pelíšky.Zatím se mi zdá nejproblémov?jší území mimo volieru.Zvláš? ráno,když se mají všichni prob?hnout b?hem hodiny.
To stojí všichni u zav?ených dve?í pokoje.Jeden na chodb?,ostatní v pokoji. Chvíli je odlákám,ale p?itahují se jak magnet.
Díky za inspiraci a p?átelské rady!

Re: soužití
Zaslán uživatelem/kou: Apolenka (IP)
Datum: 2010-09-16, 09:26
Ahoj! Dnes jsem zkusila dát k sob? jednoho starousedlíka a nohého fre?á?ka. Byl to mžik a šli si tvrd? po krku .Starousedlík okamžit? za?al lomcovat s hlavou nového fre?á?ka.M?la jsem co d?lat,abych je odtrhla.Mrzí m? to.Má n?kdo osobní zkušenost,že by byli fretky natrvalo odd?lené? V klecích je stále neklid,protože jsou v jednom pokoji a cítí se. Máme panelákový byt,a tak se mi zdá p?epych,aby fretky bydleli ve dvou pokojích. Nová?ek je dnes na balkon?,který je prosklený,ale to nep?jde v??n?.Další negativum je,že p?vodní fretky m?ní své chování. Kluci jsou jak nabití elekt?inou a agresivn?jší k mám?. Ta je zákonit? vyplašená.Setkal se prosím n?kdo s takovouto situací a jak ji ?ešil?Nový fre?á?ek je milý a nekouše,ale jen do té doby než uvidí zbytek fretek.

Re: soužití
Zaslán uživatelem/kou: hanulka (IP)
Datum: 2010-09-16, 09:39
Ahojky, já mám fretek 5 - 2 sami?ky, 3 samce (všichni kastráti, až na posledního same?ka, ten je ješt? malý). V pohod? se mi snese nejstarší same?ek s ob?ma holkama. 2 další samce mám odd?len? (každý sám), protože rvou ostatní. Ti dva samci se navzájem nesnesou, starší samec Draco jde malému po krku a to tak, že když se k n?mu dvakrát dostal - vyšplhal po kleci a rval ho skrz m?íže - tekla krev. Je to trošku náro?n?jší, ale p?ežít se to dá, jen je t?eba zorganizovat ?išt?ní kleci a poušt?ní (ti dva samci se nesm?jí potkat ani p?es m?íže). Bydlím v jednopokojáku, takže nemám jinou možnost, než je mít v jedné místnosti. Ne vždycky je to takový extrém, ale od té doby, co u nás došlo k vážn?jšímu úrazu už si dávám velký pozor. V?tšinou si to fretky mezi sebou dokážou vy?íkat samy, jde hlavn? o zvyk.
Avatar

Re: soužití
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2010-09-16, 10:45
že to mezi nimi jisk?í a starousedlíci zm?nili chování je normální.

já teda m?la zatím vždycky kliku, nov? p?íchozí kluk se sice ne vždy zkamarádil, ale aspo? se mi nezabíjí. ale jejich hry byly ze za?átku taky hodn? drsné, resp. vypadalo to h?? než jaké to ve skute?nosti bylo - a krev netekla nikdy. nejhorší byla rozkousaná záda, tam se nejvíc rvali za k?ži mezi lopatkama.

jestli to není i u vás tak - možná to vypadá hr?zostrašn?, ale ve skute?nosti je to jen trochu drsn?jší "držkovka". rozhodn? bych zkusila klece vedle sebe, resp. ne je úpln? odd?lovat, aby si zvykali aspo? po ?uchu. pak možná nejd?ív cestu nejmenšího odporu - tedy nového samce se starou samicí...

v každém p?ípad? je opravdu brzo házet flintu do žita, máte je ani ne týden a vlastn? nem?li šanci si spolu nic "vy?íkat", protože se bojíte, že by se pozabíjeli, tak je spolu nenecháte, resp. odd?lujete je.

ješt? jedna možnost, která ob?as zabere - pustit je k sob? na neutrální p?d?, t?eba n?kde venku. tam nebude mít ani jeden výhodu domácího prost?edí. chce to ale možná rad?ji d?ív než pozd?ji, aby se nová?ek neza?al drsných starousedlík? bát.

Re: soužití
Zaslán uživatelem/kou: Apolenka (IP)
Datum: 2010-09-16, 11:33
Martino,m?žu se zeptat jak dlouho to u vás probíhalo? My jsme pod?dili fretky po dce?i,která je nem?že mít v podnájmu. To nebyl velký problém,ale tohle,kdy samostatné fretky jsou and?lé a spole?n? jsou d?áblové je ne m? soda.

Re: soužití
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2010-09-16, 12:47
jak ?íkám - já m?la kliku, nebo možná je to tím, že nejsem tak útlocitná, nevím.

kluci se nikdy nervali tak, že bych m?la strach, že se pozabíjí nebo si opravdu ublíží, i když kvi?ení, smrádek, je?ení u toho bylo taky. a rozkousaná záda - tam se nejvíc tahali a vždycky roztrhli strup, tak se to nehojilo a naopak zv?tšovalo. to byl problém, který vy?ešilo "brn?ní" z kšírk?. po zahojení zad už se to neopakovalo, kluci se nau?ili prát "s citem" a možná i líp bránit, nevím.

vždycky to zhoustlo p?ed plánovanou kastrací, protože první dva byli puber?áci, tak jsem ?ekala, až budou mít v?k, ten další nebyl kastrovaný, ale už mu kon?ila ?íje a byl vet?elec, takže síly byly taky jakžtakž vyrovnané.

zkraje jsem je m?la odd?len? a poušt?la spolu - abych mohla dohlídnout. ale velmi brzy jsem je spolu dávala do klece, tam se nervali nikdy (protože to ve skute?nosti nebyly rva?ky, ale drsné hry). pamatuju si na první den, to jsem m?la takový strach, že si n?co ud?lají, že jsem místo ob?da jela z práce dom?, v p?edstavách krev rozst?íkaná všude kolem, kousky úd? rozseté po kleci... a doma skute?n? mrtvo, chrápali na jedný hald? :o) to už byli t?i.

už si nepamatuju, jak dlouho trvalo rvací období, ale moc dlouho ne, m?síc? protože dokud byli mladí, nebylo to tak šílené, vadil mi jen ten strup na zádech, a jak to zhoustlo, šli pod kudlu. a totéž s tím dvouletým nekastrovaným - zkraje si na n? netroufal a pak šel na kastraci. u n?j je spíš problém, že ho ani za dva roky první dva nevzali do party - nervou se s ním, ale ani si s ním nehrají... :o/

zkus opravdu nejd?ív samici nebo to neutrální území, držím palce, a? to vyjde.

Re: soužití
Zaslán uživatelem/kou: Andrea.S (IP)
Datum: 2010-09-16, 13:46
Me se osvedcilo samce , ktrey nebyl zvykly na moji smecku nejdrive zacit poustet se samicemi, asi po mesici zacal i bydlet s jednou samici. A pozdeji zkusit tlupy dohromady. Pokud to nepomuze nechat dve voliery u sebe at si na sebe zvyknou pres mrize, ale taky to neuspechat. Nebo zkusit davat obema pastu zaraz a odpoutat pozornost od souboje.

Re: soužití
Zaslán uživatelem/kou: Apolenka (IP)
Datum: 2010-09-16, 14:13
To se máte,že už to máte za sebou. Cht?la jsem vložit fotku,ale n?jak se proces neda?í.

Re: soužití
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2010-09-16, 14:22
ono se to taky poddá, v??ím tomu :o)
v?tšina fretek si na sebe nakonec zvykne, že by se cht?ly zabít, to se týká opravdu spíš nekastrovaných kluk? (ty pak zabíjí cokoli, co se mihne a je cítit po jiném klukovi).

já m?la opravdu (zatím) kliku, ale n?kde tohle sbližovací období trvá n?kolik m?síc?. n?kdy se to opravdu nepovede, ale u vás je zatím velmi p?ed?asné se vzdávat nad?je.

Re: soužití
Zaslán uživatelem/kou: Apolenka (IP)
Datum: 2010-09-16, 15:16
Tak to jsou oni...

Přílohy: naše nezbedy.jpg (91kB)  
Re: soužití
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2010-09-16, 16:08
a ty že se rvou jako kon??? takový andílkové? blbost... ;o)

Re: soužití
Zaslán uživatelem/kou: Petra p. (IP)
Datum: 2010-09-17, 11:29
Já si kdysi po?ídila samce. Po roce a p?l jsem adoptovala jeho brášku. První nebyl kastrovaný, druhý p?išel jako kastrát. Snažila jsem je skamarádit, ale p?vodní fre?á?ek toho nového rval jako k??. Po dvou m?sících marné snahy, kdy se mi snesli jen u pasty nebo jiného pamlsku, šel p?vodní na kastraci a po dalších ?ty?ech m?sících jakoby jim p?esko?ilo a na procházce mi usnuli oba v náru?í spolu. Seznamování tedy trvalo p?l roku a ješt? musel p?vodní na kastraci.
Avatar

Re: soužití
Zaslán uživatelem/kou: Apolenka (IP)
Datum: 2010-09-20, 09:48
Seznamování v podob? klec vedle klece prob?hlo výborn?. Možná to bylo tím,že byli všechny fre?ulky vyb?hané.Ale byla sranda pozorovat jak na sebe koukají z houpa?ek. Asi je nechám takhle týden a pak zkusím sami?ku s nová?kem. Nebo by n?kdo poradil n?co jiného?
Petro,m?la jsi same?ky po celou dobu v jedné místnosti? A asi v odd?leném bydlení,vid??

Re: soužití
Zaslán uživatelem/kou: Petra p. (IP)
Datum: 2010-09-21, 08:48
Po celou dobu byli každý ve své kleci a klece m?li vedle sebe. M?la jsem ješt? jednu výhodu - sami?ku, která se snesla s ob?ma samci, takže p?i st?ídání napachovaných pelech? jsem st?ídala i sami?ku..
Avatar

Re: soužití
Zaslán uživatelem/kou: Apolenka (IP)
Datum: 2010-09-21, 09:32
My máme domácky ud?lanou volieru,v které sami?ka a 2 samci žili v pohod?. Ted ji jeden ze samc? razantn? demoluje ,protože vedle je klec s adoptivní fretkou. Doufám,že voliera vydrží.

Re: soužití
Zaslán uživatelem/kou: Apolenka (IP)
Datum: 2010-09-27, 16:48
Ahoj! Ráda bych znala váš názor ohledn? snášenlivosti. Zatím se to jeví tak,že jeden p?vodní same?ek by nová?ka s chutí zakousl.Ostatní jsou celkem v klidu,ale ješt? jsem je nedala k sob?. Pokud se nesnesou,tak fre?á?ek z po?etné rodiny bude jediná?kem a obrácen?? Jak jste fretky v tomto p?ípad? ven?ili?
Jeví se mi tato situace jako nefér,aby z?stal fre?ák sám.Nebo jste fretky r?zn? strídali? Dík za názor!

Re: soužití
Zaslán uživatelem/kou: ŽoFiRo (IP)
Datum: 2010-09-27, 22:47
momentáln? mám fretek 6, všechny se spolu nesnesou, takže v klecích jsou po 1,2,3, stejn? tak jsou na st?ída?ku poušt?né, ta, která je sama, snese pouze nejsatršího samce, takže pokud jsou vzh?ru oba naráz, pustim je spolu.

[ZofiZoo.mondozoo.com]
Avatar

Re: soužití
Zaslán uživatelem/kou: Petra p. (IP)
Datum: 2010-09-28, 09:53
Mám tu fretek 10, na ?ty?i sme?ky. Pouštím každou sme?ku zvláš?, když nemám tolik ?asu, zav?u dve?e a pouštím dv? sme?ky naráz, každou v jiné místnosti.
Avatar

Re: soužití
Zaslán uživatelem/kou: Lucík (IP)
Datum: 2010-09-28, 12:49
Jestli m?žu mi v útulku máme každá 9 fretek.Jen t?etina se nám mezi sebou snese ?ešíme tím že je pouštíme po celím baráku každou v jiný místnosti a ješt? se musej prost?ídávat.Dotoho máme ješt? svý fretky takže já t?eba momentáln? musím ven?it fretky na osm skupin ve t?ech místnostech.M?j názor když ?lov?k chce vždycky to jde vy?ešit.Mám doma momentáln? 9 útulkovejch a 5 svejch takže nevydím problém ve 4.

Re: soužití
Zaslán uživatelem/kou: skipka (IP)
Datum: 2010-09-30, 11:40
Ahoj mám dotaz, máme doma fretku samce, je mu necelých 6 m?síc?, ale cht?li bychom mu po?ídit dalšího kamaráda na "hraní" a? není tak sám. Mohli byste mi napsat jestli je lepší sami?ka nebo same?ek? Musí být každý zvláš?? Máme docela velkou klec, která je pro 2-3 fretky, musíme i tak koupit klec další? D?kuji moc

Re: soužití
Zaslán uživatelem/kou: ŽoFiRo (IP)
Datum: 2010-09-30, 12:13
pokud se snesou mohou být spolu, ale samec v pubert? a v ?íji bude s nejv?tší pravd?podobností druhou fretku tahat a znásilnovat, takže bude pot?eba je mít odd?len?, pokud to budou dva samci, je tam dost velký riziko, že se v dob? ?íje nesnesou v?bec. takže pokud neplánujete mít samce na chov, dala bych ho nejd?ív vykastrovat a až potom mu po?ídila kamaráda/ku, tedy pokud je nechcete mít do tý doby odd?len?. pokud plánujete chov a odchov, pak by stejn? bylo pot?eba mít samici od samce odd?lenou po dobu odchovu

[ZofiZoo.mondozoo.com]




Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: ŽoFiRo dne 30.09. v 12:14.
Avatar

Re: soužití
Zaslán uživatelem/kou: Silva (IP)
Datum: 2010-09-30, 12:15
Ale v šesti m?sících je ješt? na kastraci brzo!
Avatar

Re: soužití
Zaslán uživatelem/kou: skipka (IP)
Datum: 2010-09-30, 12:35
ŽiFiRo: Díky moc...Práv? p?emýšlíme jesli ho necháme vy?ádit na n?jaké té sami??e. Ale kastrovat ho hned jak na n?ho vlítne ?íje ur?it? nechci...O n?jakým chovu u nás nem?že být ani ?e?, bydlíme v malým byte?ku a tam by na to nebyly prostory.

Silva: jj, to je mi jasný, já bych ho tak brzo ur?it? na kastraci nedala..:)

Re: soužití
Zaslán uživatelem/kou: Apolenka (IP)
Datum: 2010-10-14, 12:24
Dobrý den,uplynul skoro m?síc,kdy jsem vás prosila o rady. Fretky( Midorka,Morgen,Merlot a Kiko) jsou stále spolu v jednom pokoji.Zásluhou mé dcery se Kiko skamarádil s Midorkou Midorka je vlastn? jeho máma.Jsou spolu v kleci. N?jaké menší rozep?e tam asi jsou,protože klec je po mém p?íchodu z práce dost rozházená. Ale dvojka pokousaná není.Trápí m? ale jiná v?c. Když pustím Midorku prob?hnout s Merlotem a s Morgenem, chovají se k ní hodn? úto?n? a koušou jí,jak kdyby byla cizí. Te? máme 2 páry,které mem?žeme poušt?t spolu.Prošel n?kdo také touto zkušeností? Díky za nápady!



Lituji, nemáte oprávnění pro zasílání/odpovídání do této sekce.
TOPlist