Akutní-onemocn?ní
Zaslán uživatelem/kou: peki (IP)
Datum: 2010-06-20, 11:44
Zdravím všechny,

máme s p?ítelkyní fretku, je jí 5 let. V pátek jsme zjistili, že je malatná, hubená ja lund, když dýchá tak strašn? sípe a skoro nem?že chodit...

Okamžit? jsme s ní byli u veteriná?e, který diagnostikoval po?ínající zápal plic. Dostala antibiotika a ješt? n?co (nemužu si te? vzpomenout co...nejspíš kortikoidy) a s sebou nám dal prášek rozmíchaný ve vod?, který dostává ráno a ve?er (op?t nevím, co to je...skleróza hadr...)


Problém je, že od pátku (spíš už od ?tvrtka) nic nesežrala...jen spí a hodn? pije.. zkoušeli jsme všechno co nás napadlo ale vubec nic nechce jíst (granule, ko?i?í konzerva, rýže, ku?ecí maso...)

Evidentn? se ji o n?co ulevilo, už tolik nesípe, a dokonce i sama chodí i když váhav?. Ale starosti mi d?lá to, že v?bec nežere...

Nem?žete mi n?kdo poradit, jak do ní n?co dostat?



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: peki dne 20.06. v 11:44.

Re: Akutní-onemocn?ní
Zaslán uživatelem/kou: bea (IP)
Datum: 2010-06-20, 11:47
Je tu dost odborník?, kte?í ur?it? poradí, já bych dávala alespo? Calopet. A asi bych šla znovu na veterinu.

Re: Akutní-onemocn?ní
Zaslán uživatelem/kou: peki (IP)
Datum: 2010-06-20, 11:52
Zítra mám znovu zavolat veteriná?i, a z?ejm? tam s ní budu muset znovu.

Te? už to vypadalo, že sežere granuli, ale akorát si ji odnesla a pak vyplivla...

Re: Akutní-onemocn?ní
Zaslán uživatelem/kou: Erin (IP)
Datum: 2010-06-20, 12:07
Zkusila bych Calopet a u veta se zeptej, je jakási pasta - vysoce výživná - pro poopera?ní stavy. Možná by ti ?ekl i vet po telefonu, co to je, a v pohotovostní lékárn? by to snad m?li.Myslím, že by mohl poradit i vet zdaleka - n?kdo, kdo má nonstop.Nevím jestli mám ?i nemám, ale prosila bych o radu Lee - veterina Ho?ovice.
Avatar

Re: Akutní-onemocn?ní
Zaslán uživatelem/kou: cinderella (IP)
Datum: 2010-06-20, 12:11
Mn? když smra?oši odmítali žrát, lila jsem do nich vždycky konzervu A/D rozmíchanou ve vod?. Prost? na?edit, do st?íka?ky a šup s tím do krku... tím jsem krmila oba, když už hrozily infuze a hospitalizace... Budou je mít na každý veterin?.
Avatar

Re: Akutní-onemocn?ní
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2010-06-20, 12:50
jak ?íká cinderella - konzerva A/D Hills, na?edit, možná si to vezme i sama, když ne, st?íka?kou.
další hodn? výživná a vhodná pro tyhle stavy je pasta rekovalescent.

oboje by m?li mít bu? na veterin? nebo ve v?tší lékárn?, p?ípadn? objednají a do druhého dne mají.

(pozor u té konzervy, jsou to speciální diety a je jich víc druh?. aby to byla opravdu A/D)

Re: Akutní-onemocn?ní
Zaslán uživatelem/kou: Jordi (IP)
Datum: 2010-06-20, 13:15
Jak už tu bylo ?e?eno, je d?ležité, aby alespo? n?co do sebe dostala, takže potravu namixovat, aby to byla hustší tekutina a pomocí st?íka?ky to pomalu a opatrn? po malých dávkách st?íkat do krku. Dát pozor, aby se tím nedusila, takže opravku jen po malých "soustech" Pokud má bolavý krk, tak to m?že být d?vod, pro? potravu odmítá polykat.

St?íka?ku str?it zboku tlami?ky, skrz zuby (stoli?ky) ke ko?eni jazyku a trochu tak 0,5-1 cm obsahu st?íknout, aby musela polknout, ale aby se nedusila.



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: Jordi dne 20.06. v 13:16.
Avatar

Re: Akutní-onemocn?ní
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2010-06-20, 15:43
S krmenim už holky poradili....
Bych se cht?la optat, jestli vet d?lal RTG hrudníka, biochemii a sono b?icha?
Avatar

Re: Akutní-onemocn?ní
Zaslán uživatelem/kou: peki (IP)
Datum: 2010-06-20, 23:18
Tak trochu málo sn?dla (mix ku?e a rýže), hodn? pije a hodn? spí...nicmén? stav se z totálního deliria zm?nil k malátnosti. Už tolik nechr?í.

Jinak veteriná? ji jen prohlédl a poslechl. Zítra mu mám zavolat, co bude a nebude nevím... .

Re: Akutní-onemocn?ní
Zaslán uživatelem/kou: peki (IP)
Datum: 2010-06-21, 09:24
Dotaz, jak ?edit tu konzervu A/D?

Re: Akutní-onemocn?ní
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2010-06-21, 10:44
normáln? vodou, dá se na?edit tak hodn?, aby se dala krmit ze st?íka?ky. nebo mén? a dávat z prstu, nebo fretku nechat, aby chlemtala sama.

p.s. ze za?átku se bude ošklíbat (jako na všechno), ale ve v?tšin? p?ípad? tahle konzerva fretkám chutná.



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: martina dne 21.06. v 10:45.

Re: Akutní-onemocn?ní
Zaslán uživatelem/kou: peki (IP)
Datum: 2010-06-21, 11:07
V poledne za ní sjedu místo ob?da, takže b?da jí, jestli to nebude konzumovat.. :-)

Ráno jí bylo z?ejm? o n?co lépe, stále hodn? pije, dostal jsem do ní jednu st?íka?ku ku?ete, už se tak neošklíbala :-) Tak snad to bude už jen lepší.

Re: Akutní-onemocn?ní
Zaslán uživatelem/kou: Žabka (IP)
Datum: 2010-06-21, 11:44
Já s tím zkušenost nemám, ale co takové ty vlo?ky pro ko?ata? Rozmo?í se to ve vod? na kaši?ku a prý to fretkám chutná a je to hodn? výživné. V jiných vláknech to pro nežeroucí fretky n?kdo doporu?oval. Tak kdyžtak n?kdo kdo to znáte p?ímo, napište víc.

Re: Akutní-onemocn?ní
Zaslán uživatelem/kou: Janda (IP)
Datum: 2010-06-21, 12:10
Ja davam jedne fretce tyto vlocky s rozmackanym bananem coz se muze uzrat a druha si to vyzaduje s kotecim mlickem.

Re: Akutní-onemocn?ní
Zaslán uživatelem/kou: peki (IP)
Datum: 2010-06-21, 12:16
Uvidíme, za ho?ku za ní jedu, tak snad jí to pom?že.

Re: Akutní-onemocn?ní
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2010-06-21, 12:19
s vlo?kami pro ko?ata (baby flocken) bych byla opatrn?jší, jsou hodn? tu?né. zesláblá fretka pot?ebuje hlavn? proteiny.
ono jim to chutná, ne že ne :o), tak možná trochu poprášit to, co do ní ?lov?k pot?ebuje dostat.

Re: Akutní-onemocn?ní
Zaslán uživatelem/kou: Pavla Z (IP)
Datum: 2010-06-21, 12:54
Peki, jestli je fretka p?tiletá a nemá žádné jné p?íznaky než ty které píšeš, tak uvažujte nejspíš o kardiomyopatii (možná v kombinaci s inzulinomem).
Pak to nebude o diet?, ale o enalaprilu a (prednisonu). Jestli "sípe" od srdce, tak už bohužel i n?jaká diuretika.
Kardiomyopatii a m?stnání ale pozná jen veteriná?, který dob?e zná fretky.

Avatar

Re: Akutní-onemocn?ní
Zaslán uživatelem/kou: peki (IP)
Datum: 2010-06-21, 15:04
No ono to bylo celkem zjevn? od plic...tak snad veteriná? ví, co d?lá...

Jinak frete?ku ta pasta z konzervy velmi zaujala ale sama si ji nevzala. Nicmén? jedna st?íka?ka do ni zahu?ela, p?i druhé se už trochu prala a utikala ale nakonec ji zbaštila. Jsem zv?dav, jak se bude tvá?it nave?er...

Dýchá o n?co klidn?ji a hlavn? už nesípe. Už nemá pr?jem, ale bobek byl tmav? ?ernej.

Fretce je skoro 5 let. P?íznaky: nechutenství->ztráta váhy (musím ji zvážit, n?jak nebylo ?ím....), pr?jem, lehce zvýšená teplota, t?žké m?lké dýchání (asi tak bych to popsal), sípání - jak když má ?lov?k ch?ipku je asi nejlepší definice jejího páte?ního stavu.

Re: Akutní-onemocn?ní
Zaslán uživatelem/kou: nikuska (IP)
Datum: 2010-06-21, 15:17
m?la jsem p?ed pár dny podobný problém,moje fretule
po kastraci v?bec nic nejedla a veteriná? mi dal
kaši jmenuje se convalescence support od Royal
canin,rozmichá se to v horké vod? a vznikne taková
?ídka kaše..dává se to ps?m a ko?kám po operacích
atd.Kaše zabrala a od ted už jí trošku
více,osv?d?ili se mi konzervi BRIT pro ko?ky,je tam
pravé maso,ne jako kitekat apod. a jsou trošku
?idší,moc jí chutnají

Re: Akutní-onemocn?ní
Zaslán uživatelem/kou: ŽoFiRo (IP)
Datum: 2010-06-21, 15:18
peki, kolik byla ta zvýšená teplota?

[ZofiZoo.mondozoo.com]
Avatar

Re: Akutní-onemocn?ní
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2010-06-21, 16:04
peki,

ono onemocn?ní srdce (kardiomyopatie) se projevuje podobn? (ztížené dýchání, sípání, únava, hubnutí...), pavla má bohužel pravdu :o(
takže vyšet?ení zkušeným veteriná?em (= zkušeným FRET?ÍM veteriná?em) opravdu není od v?ci.

Re: Akutní-onemocn?ní
Zaslán uživatelem/kou: peki (IP)
Datum: 2010-06-21, 16:34
Uvidím, jak se to bude vyvíjet...nesmýšlím negativn?, jsem optimista :-)

Re: Akutní-onemocn?ní
Zaslán uživatelem/kou: Pavla Z (IP)
Datum: 2010-06-21, 16:56
Kardiomyopatie neni tak negativní v?c,pokud se diagnostikuje (myslí se na ní). Postihuje více než 50% fretek ve v?ku ned 5 let.
Pokud fretka neselhává ?eší se enalaprilem.
Mám ?ty?i fre?áky na enalaprilu a p?ežívají bez potíží již více než 2-3roky. N?kdy m?že dojít k dekompenzaci kardiomyopatie (a? je to dilata?ní ?i hypertrofická forma) to už se mi také stalo.
Pak je to složit?jší,dochází k m?stnání na plicích a je t?eba nasadit diuretika (používá se furosemid, ale m?j fre?ák na n?j nezareagoval moc dob?e - byl dehydratovaný moc, tak jsem dávali hydrochlorothiazid + verospiron dle akruální poslechu plic). Našt?stí m?stnavá forma ustoupila a fre?ák je již jen na enalaprilu. Je mu osm. Jinak podle té "?ern?jší" stolice by se k tomu mohl p?idat ješt? v?ed. Stává se to ?asto druhotn? jako nástup p?i jiném onemocn?ní ve starším v?ku. To se moc ?ešit nedá, ale dává se potom omeprazol 1x denn? nebo jiná systémová antacida (p?. ranital, ale ten 2xdenn?) doživotn?.

Vaše hol?i?ka pot?ebuje zveroléka?e, který má dobré zkušenosti s fretkama. Myslím, že u Vás p?ipadá do úvahu ta kardiomyopatie,možná v?ed a možná i po?áte?ní inzulinom.

Convalescent Support od Royal Canine je nejlepší volba, jsou zde všechny živiny a jsou našt?pené (snadné pro všt?ebání), ale nejd?ležit?jší by bylo zjistit p?í?inu. Samotná ATB toto asi nevy?eší,ale veteriná?i je v?tšinou nasadí s tím že se "uvidí"...

Držím palce
Avatar

Re: Akutní-onemocn?ní
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2010-06-21, 18:46
peki, já se p?ikláním k názoru PavlyZ.
Mohla bys pls napsat který vet a kde fretku vyšet?oval? Taky (jak píše ŽoFiRo), kolik namn??il fretce zvýšenou teplotu? Díky. Držím fretce palce!
Avatar



Lituji, nemáte oprávnění pro zasílání/odpovídání do této sekce.
TOPlist