Zhoubný nádor - operace ?elisti
Zaslán uživatelem/kou: Hone-y (IP)
Datum: 2009-12-02, 17:50
Ahoj všichni,

bohužel tohle téma není v?bec pozitivní.:( Prosím vás o co nejvíce info, rad, názor?, protože se musíme co nejd?ív d?ležit? rozhodnout. Už jsem našla dost užite?ných informací, ale žádný stejný p?ípad jako ten náš.

U naší 3 a p?l leté Rory jsme zpozorovali menší bulku u tlamy ze strany,nejd?ív to vypadalo jako kdyby se zranila a oteklo jí to, ale bylo to tvrdý, tak jsme okamžit? jeli na veterinu. Tam nás hned objednali na rtg, a boh?žel výsledky byly špatné, vypadalo to na nádor. Doktor tu tká? vy?íznul,musel odstranit i 1 zub, protože to zasahovalo do spodní ?elisti. V?era jsem volala ohledn? výsledk? a po rozboru tkán? se potvrdilo to nejhorší - zhoubný nádor (nepamatuju si p?esný odborný název), i v kosti...

?ešení máme zdá se dv?.
Operace - s nádorem se odstraní i polovina spodní ?elisti. Prý se to d?lá ps?m a ko?kám. Doktorka dává nad?ji, že to m?že dopadnout dob?e, ale odpov?d?la mi, že u fretek se s tím nesetkala... Byla by to prý trochu "mikro" operace, ale dalo by se to. A nijak mechanicky by jí to p?ekážet nem?lo, m?la by s tím normáln? jíst a pít (jen by žvýkala na druhou stranu). Nejhorší ale je, že i po operaci je dost možné, že nádor bude r?st znova... Odkládat se to moc nem?že, tím se snížuje šance na úsp?ch.

Pokud operaci nepodstoupí, tak jí budeme muset nechat jaksi "dožít" :( dokud nebude mít vážné problémy, pak nebude smysl jí dál trápit... :(

Musíme se rozhodnout co nejd?ív. Uvažujeme spíš o operaci, jen se bojím, abysme to tím ješt? nezhoršili. Abysme jí zbyte?n? ješt? víc netrápili. Nádor m?že r?st dál,a k tomu ješt? operace,odstran?ní ?elisti... bez toho by možná aspo? te? byla veselejší. Zatím je v pohod?, papá, hraje si...

Nevím, jaká je šance, že všechno dopadne dob?e a nádoru se zbaví. Pochybuju, že velká :( P?esto se mi s ní lou?it nechce :( Nevím co je rozumn?jší...

Pokud o tom n?co víte nebo znáte podobné p?ípady, prosím, napište. D?kujeme!
Avatar

Re: Zhoubný nádor - operace ?elisti
Zaslán uživatelem/kou: ŽoFiRo (IP)
Datum: 2009-12-02, 18:00
blbá otázky, ale Rory je dcera Conny z HK?

[ZofiZoo.mondozoo.com]
Avatar

Re: Zhoubný nádor - operace ?elisti
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2009-12-02, 18:21
t?žká rada :o(
neporadím ti, co máte d?lat, ani nemám s n??ím podobným zkušenost. ?eknu, jak bych se - pravd?podobn? - rozhodla já. pro operaci.
kdyby rory byla starší p?ti let, bylo by rozhodování t?žší, ale v tomhle v?ku ano, zkusila bych operaci.

a? už bude vaše rozhodnutí jakékoli, p?eju vám, a? je pro vás všechny co nejmén? bolestné.

Re: Zhoubný nádor - operace ?elisti
Zaslán uživatelem/kou: Silva (IP)
Datum: 2009-12-02, 19:00
Tohle je pitomý rozhodování.Asi bych na tvém míst? zkusila bu? ješt? konzultovat jinde, nebo, pokud máš veteriná?e, kterému opravdu d?v??uješ, p?iklonila bych se k tomu, co se zdá lepší jemu.
Já byla v lét? v podobné rozhodovací situaci. Tla?ila jsem na doktorku dotazem, co by d?lala, kdyby to byla její vlastní fretka. Pravda, odpov?? zn?la -já se bála, že se na to zeptáte-, ale nakonec jsme se spolu dobraly k ?ešení.
Každopádn? moc a moc držíme palce a tlapky!!!!!



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: Silva dne 02.12. v 19:01.
Avatar

Re: Zhoubný nádor - operace ?elisti
Zaslán uživatelem/kou: majda (IP)
Datum: 2009-12-02, 19:12
Kam chodíš na veterinu? P?iklán?la bych se ke konzultaci s dalším fret?ím vetem....
Avatar

Re: Zhoubný nádor - operace ?elisti
Zaslán uživatelem/kou: Lída (IP)
Datum: 2009-12-02, 19:34
Zdravím, je to moc t?žké rozhodování. Nepíšeš odkud si. Kdyby se jednalo o mého chlupá?e jela bych se poradit do Brna, k panu doktoru Jeklovi. Už jsem u nej s fretulkou byla a byla jsem moc spokojená. Jsem z Ostravy.
Kontakt je:
Veterinární a farmaceutická univerzita
Palackého t?ída 1-3
Klinika pro malá zví?ata
Brno Královo Pole
tel: 541562368

od vlakového nádraží tramvají 1,6,7
Zastávka Kartouzská

Hodn? št?stí.

Re: Zhoubný nádor - operace ?elisti
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2009-12-02, 19:48
Hone-y: Nevim odkud jsi, ale pokud by bylo možno konzultovala bych problém na VFU Brno, MVDr. Jekl. Pokud vím Jekl má dobré výsledky i s raritnámi/ne?astými zákroky na fretkách.
S tímto problémem taky žel a na št?stí skušenosti nemám....takže prakticky neporadim.
Držim moc palce!
Avatar

Re: Zhoubný nádor - operace ?elisti
Zaslán uživatelem/kou: Mirim (IP)
Datum: 2009-12-02, 20:00
Myslím, že Hone-y je z Plzn? (alespo? to ve starších p?ísp?vcích píše).

Asi bych taky vyhledala dalšího dobrého veta a vyslechla jeho názor - ani ne tak ohledn? diagnózy, jako spíš prognózy. Promluvila bych si s ním o všech mých obavách a otázkách, jaké by to bylo po operaci.
Požádala bych i Lee tady na fóru o vyjád?ení. Ona se na to umí kouknout nejen z pohledu veta, ale i z pohledu fretka?e a samotné fretky.
Avatar

Re: Zhoubný nádor - operace ?elisti
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2009-12-02, 22:20
hone-y,

tady jsem ti vyhledala vety ze západních ?ech, doporu?ované ostatními fretka?i:
[forum.fretka.cz]

hodn? št?stí

Re: Zhoubný nádor - operace ?elisti
Zaslán uživatelem/kou: Hone-y (IP)
Datum: 2009-12-02, 23:15
D?kuju mockrát všem za p?ísp?vky!

Ano, jsme z Plzn?. Náš doktor je pan doktor Protiva a pani doktorka Uzlová. Koukla jsem se na doporu?ované vety, jsou tam.

ŽoFiRo, jo p?esn? tak, Rory je dcera Conny z Hradce.. Pro??

Potvrdili nám to teprve v?era a je lepší se p?ed jakýmkoliv rozhodnutím poradit, zjistit co nejvíc.. Ješt? tam budu volat, zajedu tam to do detail? prokonzultovat..

Cením si každého p?ísp?vku, dám ješt? v?d?t jak to probíhá.
Avatar

Re: Zhoubný nádor - operace ?elisti
Zaslán uživatelem/kou: ŽoFiRo (IP)
Datum: 2009-12-02, 23:44
já jen že Conny i Fox (její syn) um?eli práv? na rakovinu a to dost mladý :o( jak je to se zbytkem vrhu nevím, jen to co je na FRK

[ZofiZoo.mondozoo.com]
Avatar

Re: Zhoubný nádor - operace ?elisti
Zaslán uživatelem/kou: Yasmin (IP)
Datum: 2009-12-03, 00:02
Aronky Ziga mela presne to same. Operovala ji Chylikova a dopadlo to dobre..

Zkus Aronce napsat SZ (upozornim ji na to, at se koukne na forum..)

Avatar

Re: Zhoubný nádor - operace ?elisti
Zaslán uživatelem/kou: aronka (IP)
Datum: 2009-12-03, 02:11
to Honey - Ahoj, naše Žiga m?la sice p?esn? takový nádor, jaký popisuješ, ale byl ve finálu dle histologie nezhoubný.

Nicmén? asi rok a p?l po této operaci, kterou Žiga absolvovala bez problém? /nádor nezasahoval do kosti/ se objevil nádor na játrech, který zhoubný byl. M?síc po operaci bylo vše v po?ádku, v?etn? krve, no asi za 2 týdny po této kontrole však za?ala polehávát /nic vážného - jedla,pila i vylu?ovala bez problém?-pouze si tolik nehrála. Následná "sychrová" kontrola /rad?ji p?jdu na veterinu zbyte?n?, než pozd?/ odhalila ?etné metastázy rozeseté po celém b?íšku - až po bránici - prakticky neslu?itelné s jakoukoliv lé?bou. Jelikož na fretce nebyl znát jediný p?íznak, ?íkala jsem si, že jí ud?lám hezký "dožití" - no jestli v Pond?lí Žiga vylezla na vyzvání - tak v Pátek v?tšinou ležela, b?íško viditeln? "boptnalo" - bylo vid?t, že jí už p?estává chutnat. "Užili" jsme si ješt? krásný "lou?ící" víkend a hned v Po jsem jí "pustila" do v??ného lesa /byla uspána/. Šlo to opravdu rychle.

Naproti tomu - m?li jsme asi p?ed 5ti lety "na dožití" fretku Dášu, která m?la zhoubný lymfosarkom - a ta "vydržela" na Prednisonu relativn? bez potíží /by? m?la ty uzliny velký po celém t?le a byla prakticky bez srsti/ tak 3 m?síce, než nastalo to bolestné rozhodování, "uleh?ené" tím, že už ji za?ínalo t?lí?ko p?i ležení bolet.

Vzhledem k mým zkušenostem to, co Ti te? napíšu se mi absolutn? V?BEC nepíše lehko...
Já bych ur?it? skonzultovala ješt? s vetem prognozu tohoto typu nádoru:
a)pokud tento typ nádoru je agresivní, rychle metastazuje a p?er?stá p?es mízní uzliny do t?la - pak bych se p?imlouvala za uspání. Dle mého názoru by za t?hle okolností bylo "žití" záležitostí pár týdn?.

b)pokud tento typ nádoru metastazuje pomalu, ší?í se spíše p?es kosti než m?kké tkán? - p?imluvala bych se za "dožití". Za t?hle okolností si myslím, že to bude záležitost /v lepším p?ípad?/n?kolika m?síc? /s operací, nebo bez=vyjde to nastejno/. Pak si sama v sob? zvaž, jestli "?ekání na kone?né p?íznaky" ustojíš, aníž by to fre?ulka na Tobe poznala. Pokud vycítí, že n?co není v po?ádku - bude smutnit s Tebou. Operaci bych volila v p?ípad?, žeby u ko?ek bylo p?ežití po operaci záležitostí více než 3 m?síc?, jinak to vyjde nastejno - tzn. pokud beru do úvahy, že si následnou rekonvalescenci "ukrojíš z ?asu "kvalitního" žití, než se dá dohromady, tak si myslím, že to není p?ínosem.

A pro? si myslím, že to vyjde nastejno? Protože pokud už se do nádoru jednou ?ízlo, je vysoká pravd?podobnost, že bude nádor aktivní, navíc fretky mají strašn? rychlý metabolismus. Za sebe neznám žádnou fretku, která by žila déle než pár m?síc? /2-3/, když jí byl diagnostikován zhoubný nádor - s operací, nebo bez. Ze své zkušenosti mohu ?íci, že jakmile Ti fretka za?n? polehávát = jí+pije i vylu?uje OK, ale je taková ospalejší, nehraje si jako d?íve, musíš ji z pelíšku vylákat, tak bu? hodn? silná...
Pokud bys cht?la ješt? n?co probrat - klidn? napiš na m?j mail: jana.jackova@gmail.com a promi?, pokud jsem Ti n?co napsala stroze, nebo chladn? - jsem po smrti Žigy ješt? "mimo" a mám na rakovinu d?sný vztek, což mi dává až moc reálné brýle...ale budu držet p?sti a? máte št?stí a posílám hodn? pozitivní energie Tob? i fret?ímu brou?kovi!!!
Avatar

Re: Zhoubný nádor - operace ?elisti
Zaslán uživatelem/kou: majda (IP)
Datum: 2009-12-03, 08:47
No tak pokud jsi z Plzn?, nemáš to do Prahy tak daleko, zajela bych za Chyldou na konzultaci...
Avatar



Lituji, nemáte oprávnění pro zasílání/odpovídání do této sekce.
TOPlist