Jít na stránku:  Předchozí12
Aktuální stránka:2 z 2
Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: Lee (IP)
Datum: 2010-06-27, 23:25
ZÁN?T D?LOHY - MOŽNOST ZAB?EZNUTÍ

Zaslán uživatelem/kou: denisan
Datum: 2010-06-27, 22:44

Dobrý den,
nechala jsem ukon?it ?íjí své fre?ulce covinanem a kv?li tomu dostala fretka zán?t d?lohy, který byl úsp?šn? vylé?en.
Cht?la bych se zeptat, zda-li existuje n?jaká šance, že by mohla mít fre?ule po zán?tu potomstvo nebo jestli je lepší ji nechat vykastrovat?


ODPOV?? VETERINÁ?E:

V prvni rade bych zvazila, zda chcete odchovavat potomstvo (fretka zdrava, povahove vyrovnana, bez exterierovych vad, ...) + zvazila mozne komplikace spojene s vrhem (nemyslim jen zdravotni).

Po prodelanem zanetu delohy samicka muze zabreznout. Ale - samicka prodelala pomerne zavazne onemocneni (tim pyometra bezpochyby je), byla lecena antibiotiky (predpokladam). Tedy asi neni uplne v kondici na odchov potomstva. Pokud samicku nechate pripusti "az na nejake dalsi riji, nekdy", riskujete, ze se zanet delohy objevi znovu.

Pokud by slo o mou fretku a neslo z hlediska chovu o nejakeho mimoradne cenneho jedince, tak bych ji kastrovala. Jsem spise zastancem racionalniho chovu nez chovu za kazdou cenu.



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: martina dne 28.06. v 23:55.
Avatar

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2010-06-28, 22:25
DOPL?KY STRAVY P?I INZULINOMU

Fre?ák (p?ez 5 let, kastrovaný) p?ez rok na Medrolu (diagnostikován inzulinom) a skoro 2 roky na Enapu (diagnostifikována srde?ní nedostate?nost) má v stolici krev (sv?tlá barva, asi krvácení ze žaludku, ne ze st?eva)

Co dál? Jak upravit stravování (fret není ochotný zmn?nit granule, už déle žere Premium Line)? Je možno dát n?jaké dopl?ky výživy?

Jde o to, aby fret dožil v pohod?. My víme že je vážn? nemocný....ale aby mu po zbytek života bylo co nejlépe, i kdyby mn?lo jít jen o týdny....

(je to jeden z fretú chovatelky Vl?áka, Gordon - adopovala ho jako mladou fretku)

ODPOV?? VETERINÁ?E:

krvaceni je pomerne neprijemna komplikace, nicmene pokud je svetle barvy - tzn. cervena, nebude pochazet ze zaludku, ale z koncovych useku streva (=neni natravena). Tam bych zapatrala po pricine, zvazila podavani nejakych probiotik ci mozna nejakych preparatu k ochrane strevni sliznice.

Co se tyce celkoveho "prilepseni", myslim, ze cokoliv z dostupnych preparatu na podporu imunity (ja davala Sanicell, Plerasan, vicemene porad), jsou doporucovane i omega nenasycene mastne kyseliny (oblibeny lososovy olej). U pacientu s inzulinomem krome dobre nastaveneho davkovani je velmi dulezite i pravidelne krmeni (+ kontrola krmeni, aby se freticka opravdu najedla).



Celkem upraveno 2×. Poslední úprava: martina dne 10.08. v 02:33.
Avatar

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: Žabka (IP)
Datum: 2010-06-29, 12:50
O?KOVÁNÍ MLÁ?AT - JEN N?KTERÝCH?

Mám dotaz ohledn? o?kování. Mám mlá?ata od své samice, která chci nechat o?kovat proti psince, a u nich je jedno mlád? cizí, na odchování, jeho majitelka ho ale o?kovat nechce nechat. M?že neo?kované mlád? n?jak ohrozit ta moje, nebo naopak nem?že se stát n?co jemu? Já bych je nejrad?j nao?kovala všechna najednou, ale p?eci jen není moje, takže pokud k tomu není opodstatn?ný zdravotní d?vod, tak bych asi m?la nechat rozhodnutí na majitelce.


ODPOV?? VETERINÁ?E:

Ockovani maleho fretatka (omlouvam se, asi uz bylo vyreseno): nenavakcinovane frete by nemelo nakazit ta vakcinovana, zejmena, pokud neni nosicem. Stejne tak vakcinovana fretata by nemela nakazit to nenavakcinovane (nepouzivaji se zive vakciny). S prvni vakcinaci je to obecne slozite, doporuceni je vakcinovat ta mladata, ktera jsou od nevakcinovanych matek (nebo z prostredi, kde nakaza hrozi - utulky, osirela mladata, velkochovy...) drive - nemaji od matky zadnou imunitu, nebo jen velmi slabou. Naopak mladata od provakcinovanych matek se mohou vakcinovat podle pozdejsiho data schematu.



Celkem upraveno 2×. Poslední úprava: martina dne 10.08. v 02:35.

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: Markéta (IP)
Datum: 2010-07-01, 00:53
KO?I?Í ANTIKONCEPCE

Ahoj Lee - cht?la jsem poprosit o radu (v Op?t jinozví?ecí vsuvka jsou podrobnosti) -
Neexistují n?jaké antikoncep?ní injekce pro ko?ky?
Nebo cokoli antikoncep?ního...

ODPOV?? VETERINÁ?E:

antikoncepcni injekce a pilule jsou mezi kockari velmi oblibene a velmi rozsirene. S pilulemi je problem, ze pro kocky nejsou registrovane a davkovani je "bajvoko" (nasledky jsou taky "bajvoko"), injekce jsou, nicmene s tolika nezadoucimi ucinky, ze ja osobne se jim hodne branim. Uz jsem nedocitala, nicmene kastrace je v takovemhle pripade fakt asi nejlepsi reseni (ono tam slo o nemoznost kocky ubytovat nebo tak neco, ne?) - i v nouzovem pripade vykastrovat, nechat zavrene 2 dny a vypustit. Nevidim to rada, ale pripada mi jako vhodnejsi reseni.



Celkem upraveno 2×. Poslední úprava: martina dne 10.08. v 02:39.
Avatar

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: tica (IP)
Datum: 2010-07-06, 19:13
MLÁD? - DV? ?ADY ZUB?

Dobrý den,
mám osmy týdení frete?ku a všechny ?ty?i špi?áky má dvojmo. Myslím si, že jí nesta?ily vypadnout mlé?né zuby a narostli jí už normální. Prosím co s tím mám d?lat?

ODPOV?? VETERINÁ?E:

Osmitydenni fretecce zoubky pravdepodobne vypadnou, pokud by nevypadavaly do cca pul roku veku, je vhodne se objednat k veterinari na jejich odstraneni v sedaci.



Celkem upraveno 2×. Poslední úprava: martina dne 10.08. v 02:41.

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: Lee (IP)
Datum: 2010-07-16, 20:44
ŽLOUTNUTÍ FRETKY (?umá?ek)

Zaslán uživatelem/kou: lucbur2407
Datum: 2010-07-12, 20:13


Mám dotaz ohledn? Amy, dneska jsem zjistila,že jí zežloutl ?umá?ek.
Je to vážné,mám navštívit veta?

ODPOV?? VETERINÁ?E:

Ano, zluta fretka je jednoznacny kandidat na navstevu veterinarniho zarizeni!



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: martina dne 10.08. v 02:43.
Avatar

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: Mirka (IP)
Datum: 2010-07-25, 11:41
Dobrý de?,
potrebujem súrne poradi?. Mala som 3 mesa?né fretiatko. Pred týžd?om zo d?a na de? prestalo prijíma? potravu, vracalo. Neviem z ?oho to mohol ma?. U veterinára sme boli, ten netušil, ?o mu je, chodili sme na antibiotiká, dal mu aj výživu priamo do krvi, ale bezúspešne. Dnes zomrel. Na tejto stránke som ?ítala o víruse ECE, a mylsím, že mal viac príznakov : neprijímal vobec potravu(najprv len ovocie a neskor uz ani to nie), vodu som mu musela davat striekackou priamo do papulky, lebo sam pit odmietal, vracal, a vsimla som si, ze výkaly mal take zelenkavé a lepkavé.
Som z toho sklamaná, že som mu nedokázala pomôc?. Chcela by som sa spyta?, že ak mal ten vírus, ako dlho, a ?i, sa vôbec zdržiava v byte? A za akú dlhú dobu je možné si zadováži? ?alšiu fretku bez rizika nakazenia.
Za Vašu odpove? Vám vopred ?akujem.
S pozdravom Mirka Luš?áková.Miroslava.Luscakova@azet.sk[email][/email]

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2010-07-25, 12:10
mirko,

je mi hrozn? líto, co se stalo. na tvojí hlavní otázku (jak dlouho se virus drží v byt?, pokud by se jednalo o ECE) snad brzy odpoví lee (vet), základní info o ECE jsou i na hlavní stran? www.fretka, ve veterinárním okénku

já se jen zeptám - že by to byla ucpaná st?eva, o tom jste s vetem neuvažovali v?bec? náhle p?estat p?ijímat potravu, zvracení, do týdne úmrtí... a i ta zelenkavá stolice by tomu odpovídala, mohla by to být tzv. "hladová stolice", když fre?á?ek nic nejedl. nemohl n?co spolknout - kousek hra?ky, vykousanou látku z pelíšku, gumu, cokoli malého, ale p?itom dostate?n? velkého, aby se to n?kde ve st?evech vzp?í?ilo?

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: Bailee (IP)
Datum: 2010-07-27, 10:25
ZVRACENÍ, PR?JEM... ONEMOCN?NÍ LEDVIN (?)

Dobrý den,

mám dotaz ohledn? našeho ?abíka. Byli jsme dnes na veterin?, po zvracení a pr?jmech nám bylo ?e?eno, že problém je v ledvinách. Dostal antibiotika, výživu a n?co na hydrataci(nechce moc pít ani jíst), vše subcutáln?. M?l d?ív dietu FCD Adult Struvity management, te? nám dali kapsi?ku a vzorek granulí Royal Canin Renal S/O, zatím se teda ni?eho ani nedotkl, kapsi?ky ale nikdy nejedl a granule, no, dnes ráno jsem ho vid?la žrát n?co poprvé po ?ty?ech dnech, pokud se nejednalo o pamlsky, ty mu chutnají po?ád(mimo piškotu který mu teda nabízela sest?i?ka na veterin?, samoz?ejm? jsem jí pak ?ekla, že to se fretkám nedává...). Na podporu prý ješt? máme va?it urologický ?aj s trochou Glukopuru, ten tedy taky nechce, tak ho te? nechám vyspat a pak to do n?j n?jak dostanu... Dlouhodob? je prý ale prognoza špatná.

Jak špatná? Mluvila veteriná?ka o smrti? ?abík už tak není nejmladší, takže tam nejsou problémy jen s tímhle, bohužel.
A jak bych ?abíkovi mohla ješt? pomoci? Díky za odpov??.


ODPOV?? VETERINÁ?E:

Dobry den,

vezmu to poporade.

Zvraceni (mene prujem) muze doprovazet spoustu onemocneni, i onemocneni ledvin. Pokud je podezreni na onemmocneni ledvin, mela by se minimalne vysetrit krev a ledviny vysetrit sonem (coz asi chce nekoho, kdo ma dobre sono a nejake aspon male zkusenosti). Granule od WRC Renal jsou urcene pro krmeni u pacientu s onemocnenim ledvin, takze pokud bylo diagnostikovane, tak jsou asi na miste.

Co se tyce prognozy: nutno znat onemocneni + klinicky stav, pak se da OBECNE vyjadrit prognoza. Na zaklade "problemy s ledvinami + dalsi problemy" se bojim, ze je to hadani z kristalove koule.

Jak Cabikovi vice pomoct? Opet - pokud nevim(e), co presne mu je, tak je velice obtizne po netu vymyslet, co by se dalo udelat.


Zaslán uživatelem/kou: Bailee
Datum: 2010-07-27, 12:48


Lee: jasn?, chápu, víc mi paní veteriná?ka bohužel ne?ekla. O vyšet?ení krve mluvila, ale prý je to dost drahé a sama se bojí, že by krev nedokázala nabrat. Sono na veterin? asi mají, ale zkušenosti, no... to bysme asi museli do Prahy, a te? i kdyby, tak otázka, zda fretku ješt? stresovat zhruba t?íhodinovou cestou, která ho, když jsme ji jeli v únoru, upln? vy?erpala, pak jen spal, až jsem se bála že mu n?co je. Taky paní veteriná?ka mluvila o vyšet?ení z mo?i, které u nás d?lají, ale já s sebou mo? nem?la, napadlo m? vzát pouze exkrementy, když se jedná o takový problém(o ty zájem nem?la:D). S mo?í bych asi pak z vlastní iniciativy, tedy nikoliv že by m? veteriná?ka pozvala, dorazila, pokud by se nic nelepšilo, nebo ješt? zhoršovalo.
Jak jsem psala, obecn? o jaký problém s ledvinami jde nevím, a bojím se, že to neví ani paní veteriná?ka, další problémy jsou práv? zmi?ované krystalky v mo?i no a z t?ch neakutních zlámané zuby, šedý zákal obou o?í i cysti?ky na pindíku(zase se mi zdá že se jedna zv?tšila, ale dokud m?že ??rat, prý to nemám ?ešit).
M?žu s ním zkusit pak zajít ješt? k našemu panu veteriná?i, kam chodím obvykle, te? má m?sí?ní dovolenou, bohužel se ale bojím, že tam bude výsledek podobný, ale asi by tam byla v?tší ochota to s n?jakým jiným veteriná?em konzultovat nebo podobn?. Fret?ích pacient? asi u nás ve m?st? moc nemají, ale i tak, neznalost neomlouvá... Každopádn? díky za snahu:)

ODPOV?? VETERINÁ?E:

Na rozkrmeni, pokud nechce bastit, tak asi cokoliv - Convalescentku, Calopetku, a/d, varene a rozmixovane... Nicmene pokud zvraci, tak vsechno strasne opatrne. A pokud zvraci kvuli selhani/selhavani ledvin, coz se trosku bojim, ze si to pani doktorka mysli, tak je to problem - tam je resenim infuze a delsi dobu.

Cena vysetreni krve (biochemka, hematolka) je cca kolem 1000 kc. Takze nevim, zda je to moc nebo malo. Bez krve a minimalne toho sona se o onemocneni ledvin opravdu moc hezky mluvi, ale k diagnoze to nevede. Plus vysetrit moc je taky uzitecne, aspon orientacne.

Bohuzel, kdyz se nevi, co fretackovi je, tak se to "neco" obtizne leci. Bud se muze lecit to, co se "objevi" - lecime zvraceni, lecime prujem, ... Nebo zjistime, co fretackovi je a lecime pricinu, ktera stoji za tim, ze fretacek zvraci, ma prujem, drbe se, ...


(pozn. moderátora - p?i pozd?jší návšt?v? v animal clinic byl u ?abíka diagnostikován lymfom, ledviny jsou bez nálezu. bohužel po "ledvinové diet?", ordinované p?vodní veteriná?kou, je ?abík velmi hubený a zesláblý, takže jeho sou?asné lé?ení - viz vlákno "na ?abárn?" - bude o to obtížn?jší. pokud má vaše fretka vážn?jší potíže, NEVÁHEJTE S NÁVŠT?VOU DOBRÉHO FRET?ÍHO VETERINÁ?E!! poradna opravdu nem?že nahradit osobní návšt?vu.)



Celkem upraveno 7×. Poslední úprava: martina dne 10.08. v 02:59.
Avatar

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: Lee (IP)
Datum: 2010-08-21, 19:18
OLYSALÝ OCAS, ORANŽOVÉ FLÍ?KY, MODRÉ FLEKY

Zaslán uživatelem/kou: Black
Datum: 2010-08-09, 20:50


Dobrý den, náš dvouletý fre?ák za?al pelichat na OCASE. pro?etl jsem všechny vlákna a nejsem si úpln? jistý co s ním.

Vypelichal mu pouze asi 1/3 na špi?ce ocasu krom? oranžových flí?ku, které jsou prý neškodné má ješt? takové modré fleky, nevypadá to na nov? pror?stající srst, je vykastrovaný. M?že to být n?jáký problém jako paraziti, nebo n?co horšího?
Ocas není úpln? holý ale strst je hodn? ?ídká.

Mám o n?j docela strach. D?kuji za odpov??


ODPOV?? VETERINÁ?E:

Modre skvrny "tecky", pravdepodobne budou opravdu prorustajici nove chlupy. Pokud to nejsou tecky, ale celkove zabarveni kuze, teoreticky muze jit o modrinu nebo hyperpigmentaci - zabarveni kuze po dlouhodobem dermatologickem problemu (napr. chronicke drazdeni pri zanetu - u psu je to caste, u fretek jsem to zatim nevidela). Pokud se jedna o "tecky", ktere jsou z povrchu kuze odstranitelne, muze se jednat o necistoty/parazity/parazitarni trus.

Pristup k vylysalemu ocasku by mel byt nasleduji: vylouceni parazitu (provede veterinar), vylouceni endokrinniho onemocneni (provede veterinar), vylouceni plisnoveho onemocneni (provede veterinar). Pokud se povede vyloucit vsechny tyto nejcastejsi priciny, pravdepodobne se bude jednat o sezonni linani.



Celkem upraveno 2×. Poslední úprava: martina dne 12.09. v 23:45.
Avatar

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: Lee (IP)
Datum: 2010-08-21, 19:22
PARAZITÉ VN?JŠÍ - KLÍŠ?ATA

Zaslán uživatelem/kou: Petra p.
Datum: 2010-08-15, 00:36


Mam tu nalezence, ve st?edu ve?er jsem si ho p?ivezla, ve ?tvrtek ráno jsme s veteriná?em z n?ho vytahali asi 15 klíš?at. Mysleli jsme, že jsme je vytahali všechny, ale v pátek ve?er jsem z n?j op?t tahala asi 8 klíš?at. Jsem si jistá, že další na sob? nem?l a dnes ve?er jsem s n?j vytahala dalších 7 klíš?at. Docela se d?sím toho, kolik jich budu tahat ješt? další dny.

Je možné, že by m?l na sob? n?jakou klíšt?cí líhe?? Že by se na n?m ty klíš?ata množili??
P?edem d?kuju za odpov??.

Ješt? dodávám, že jsme dostali od veta Profender za krk.


ODPOV?? VETERINÁ?E:

Vezmu to od konce: Profender je preparat (sice ve forme spot-on), ktery pusobi proti strevnim parazitum - skrkavky, tasemnice. S klistaty si neporadi ani jedna z jeho 2 ucinnych latek.

Klistata - nemyslim, ze by se na fretackovi klistata lihly. Spis si myslim, ze nasbiral jejich ruzna vyvojova stadia, ktera na nem ted rostou. Nymfy (tusim?) klistat jsou vpodstate male pruhledne tecicky, takze nemusely byt videt.

Takze se si myslim, ze tahat jeste chvili budes, ale nemyslim, ze se na nem budou mnozit geometrickou radou.



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: martina dne 12.09. v 23:48.
Avatar

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: Lee (IP)
Datum: 2010-08-21, 19:26
NECHUTENSTVÍ, ODMÍTÁNÍ POTRAVY

Zaslán uživatelem/kou: teerinks-max
Datum: 2010-08-21, 16:53


Dobrý den, m?la bych dotaz ohledne same?ka 5 m?sí?ního, nechce nám v?bec jist,už to trvá asi 3 týdny, máme r?zne granulky, konzervy a nic, ani ty co d?íve jedl už nechce, je hravej, veselej ale strašn? hubenej. U doktora nam ?ekli, že je náladový. D?kuji za odpoved.


ODPOV?? VETERINÁ?E:

"Vubec" nejist znamena co? "Vubec nejist" 3 tydny neni u fretky moc slucitelne se zivotem. Vybiravy byt bezpochyby muze, ale muze byt i nemocny. Idealne nechat fretacka skouknout nejakym zkusenym chovatelem, zda fretak odpovida svemu veku, treba to jen vidite moc cerne (neda se porovnavat mimco s dospelym samcem, ktery nabral na zimu). Pokud hubeny je, bezte k veterinari. Po netu se tohle opravdu neda hodnotit, notabene lecit!




Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: martina dne 12.09. v 23:51.
Avatar

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: Lee (IP)
Datum: 2010-09-25, 18:41
MLÁD? - SÍPÁNÍ

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: Karotela
Datum: 2010-08-24, 21:36


Dobrý den,

po?ídila jsem si druhou fretku, jsou jí 4 m?síce. Už od té doby co jsem si ji p?ivezla se stává, že když delší dobu b?há tak za?ne sýpat. B?há s otev?enou tlami?kou a sýpe jako by m?la chrapot nebo ji bolelo v krku. U své první fre?ule jsem se s tím nesetkala.

?ím by to mohlo být ?
D?kuji


ODPOV?? VETERINÁ?E:

Po vylou?ení p?í?in, které mohou pocházet z prost?edí (p?íliš suchý vzduch, prašnost, srst v tlam?/dýchacích cestách, p?íliš intenzivní v?n? v domácnosti) bych navštívila veteriná?e k podrobn?jšímu vyšet?ení.




Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: martina dne 25.10. v 16:33.
Avatar

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: Lee (IP)
Datum: 2010-09-25, 18:43
KOUSÁNÍ DO JAZYKA

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: jituššška
Datum: 2010-08-24, 22:55


Dobrý den.
Mám doma samce fretky (7) let. Poslední dobou se furt kouše do jazyka a pak ho má celý fialový, p?edníma tlapkama si trhá dásn? do krve. Byla jsem s tím n?kolikrát u veteriná?e, odstra?oval mu zubní kámen, ale po m?síci to zase za?al d?lat znovu. Od veteriná?e jsem dostala i vodi?ku a vyplachování pusinky,ale itak to nepomáhá.

Jsem z toho zoufalá protože mi ho je moc líto.
Bohužel naznám žádného dobrého veteriná?e z Olomouce který by mi dob?e poradil

D?kuji za odpov??


ODPOV?? VETERINÁ?E:

pokud se vám nepoda?ilo odhalit p?vod kousání do jazyka, zvážila bych vyšet?ení u veteriná?e (klidn? mimo Olomouc). Fretka, která se stále kouše do jazyka prokazateln? bude mít n?jaký zdravotní problém.



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: martina dne 25.10. v 16:36.
Avatar

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: Lee (IP)
Datum: 2010-09-25, 18:50
ÚMRTÍ - ?ÍJE??

Zaslán uživatelem/kou: sllus
Datum: 2010-08-27, 11:46


dobrý den,
ve ?tvrtek nám zem?ela ?t?náctim?sí?ní fretka. Nebyla jsem u toho, byla od ned?le u mých rodi??. Podle pitvy zem?ela na p?etrvávající ?íji ale ješt? v nedeli ve?er nem?la žádné p?íznaky/otok vulvy, ztátu srsti, výtok/. Byla hravá a žrala normáln?. Ve ?tvrtek ráno ješt? ud?lala bobek a ve?er si šla lehnout a zem?ela. Na pitv? m?la prázdná st?eva i žaludek a nateklou vulvu.

Nechápu to! Jak tedy poznám, že je fretka v ?íji?! P?ed dv?ma m?sící jsem s ní byla u veta a ten ješt? o ?íji nic ne?íkal. Ješt? bych se cht?la zeptat jestli ni m?žete doporu?it n?jakého veteriná?e v Havlí?kov? Brod?. D?kuji.

ODPOV?? VETERINÁ?E:

Frete?ky je mi moc líto, nevid?la jsem ani freti?ku ani pitevní protokol. Nicmén? ?íje u sami?ek bývá velmi typická, spekulovat nad tím, co se stalo je, opravdu nejde. Jaký další nález tam byl uvád?n (krom? prázdného zažívacího traktu)?

Nemám jinou pom?cku pro ur?ování ?íje u sami?ky, než je otok vulvy, slabý, n?kdy aromatický výtok z vulvy (spíš pr?hledný), zm?na chování sami?ky, svolnost k pá?ení.

Co se tý?e koleg? v Havlí?kov? Brod?, tak bohužel nikoho neznám osobn? (?ímž nechci ?íct, že tam žádný kolega kamarádící s fretkami není, jen se všichni neznáme).



Celkem upraveno 2×. Poslední úprava: martina dne 25.10. v 16:39.
Avatar

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: Lee (IP)
Datum: 2010-09-25, 18:56
SILNÉ LÍNÁNÍ

Zaslán uživatelem/kou: Sárusa
Datum: 2010-09-22, 12:39


Dobrý den,
pot?ebovala bych radu. Mám fre?uli je to sami?ka 3 roky kastrovaná. Za?ala pelichat, za?alo to na b?íšku a ted už i hlavi?ka, ale k?že vypadá že je ok žádne strupy atd.
P?ed 2 týdny jsme byli u našeho veteriná?e a ten nám ?ekl, že se jedná o hormonální poruchu a nazval to nedobrovolná plešatost, ale nic víc, jinak po fyzické stránce vypadá skv?le, žere normáln?, b?há vše jak má být.
Loni jsme ?ešili už jednou problém a to bylo vypelichání ocásku bylo ud?lané vyšet?ení odebrání chloupku atd. s tím že nám paní doktorka vylou?ila možné onemocn?ní nadledvinek a ?ekla že se jedná o nedostatek vitamínu a museli jsme podávat fretuli takový žlutý roztok a tím se to vše zase zlepšilo.Tak a ted si nejsem jistá jestli t?ebas fretuli zase nechybí n?jaký ten vitamín.

M?žete mi prosím poradit co zkusit koupit? N?jak se nedokážu spokojit z v?tou, že se jedná o nedobrovolnou plešatost a nerada bych n?co podcenila. Díky moc


ODPOV?? VETERINÁ?E:

Nepodcenovat urcite, nenechat freticku olysat celou, sebrat fretku a odvahu a navštivit veterinare, ktery ma dobre sono a umi najít fretci nadledvinky (umi-li najit fretci nadledvinky a zhodnotit je, zhodnoti, zda je plesatost normalni nebo se jedna o onemocneni). Bude-li potreba nejaky vitamin, urcite ho doporuci taky.



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: martina dne 25.10. v 16:42.
Avatar

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: Lee (IP)
Datum: 2010-09-25, 19:03
NEBEZPE?NÉ O?KOVÁNÍ?

Zaslán uživatelem/kou: werunci
Datum: 2010-09-24, 21:20


Dobrý den,
chodili jsme s naším fre?ákem k jednomu veteriná?i, jenže te? jsem zjistila, že nás úpln? zanedbával. A po shlédnutí internetové stránky, kde jsou uve?ejn?ny o?kovací vakcíny, které nejsou vhodné pro fretky - z d?vodu rakoviny jater a lymfatického systému, jsem zjistila, že nám ho touto látkou - Vanguard DA2Pi , nao?koval dvakrát a to jednou 2 m?s po narození a poté po necelém roce.

Tak se chci zeptat, jestli ho máme na tato onemocn?ní hlídat a zda se to dá, a jaká je pravd?podobnost, že se to u n?j projeví.
D?kuji moc Werunci a Joey.

ODPOV?? VETERINÁ?E:

Vakcinace: pokud byla provedena 1x kolem dvou mesicu veku a pak asi za rok (jak si to predstavuji z vaseho popisu), tak nema moc smysl. Obecne zalezi na dobe, kdy se frete ockuje (a na tom, jak byla ockovana matka) - podle toho se ridi interval preockovani. Dalsi ockovani az po roce.

Co se vakcinace a rakoviny tyce, stale neexistuji jednoznacne studie (a to ani u psu a kocek, kde se da cekat, ze budou driv). Takze vsechno je ve stadiu hypotez (u lidi, odborniku - veterinaru, specialistu, imunologu), my z praxe si "myslime" nebo "nemyslime", ale 100% spravny nazor dat jaksi nemuzeme. Takze bych rozhodne nepanikarila, ze fretak onemocneni nejakym typem onkologickeho onemocneni jen proto, ze byl vakcinovat touto vakcinou (znam freticku, ktere je skoro 8, je bez problemu, cely zivot ockovana Vanguardem. Ovsem to me jaksi neopravnuje k prezentovani nazoru "Vakcinujme Vanguardem, fretky se po nem dozivaji vysokeho veku", tak to opravdu nefunguje).

Kastrace u samcu pred dosazenim pohlavni dospelosti neni uplne vhodna. Nekdy ovsem pro to muze byt indikace.



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: martina dne 25.10. v 16:44.
Avatar

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: Lee (IP)
Datum: 2010-10-22, 12:36
BOULE V PODKOŽÍ

Zaslán uživatelem/kou: šaryk
Datum: 2010-10-22, 10:46


Dobrý den,
máme 4 letého fre?áka, byl kastrovaný asi na roce. Asi p?ed m?sícem se mu na pravé lopatce ud?lala boule, kterou si škrábal, na veterin? zjistili, že je boule bez hnisu, dali nám betadinku na omývání, s tím, že to zkusíme nechat "dozrát". Po týdnu se k tomu p?idali i respira?ní obtíže, vetka nasadila antibiotika (n?jaký druh penicilinu. Po dalším týdnu se "ch?ipky" zbavil, nicmén? boule stále rostla a stále bez hnisu. ?ekla, že už neví co s tím, a? jedeme na kliniku do Lbc, že tam jsou specializovaní na exoty. Tam si ho po shlédnutí ultrazvukem ihned nechali, že to musí ven, že je to n?jakej novotovar...

Takže Bártík je ted týden po operaci, p?kn? se hojí, ale v?era jsem mu nahmatala další malé bouli?ky v okolí h?betu... ?ekáme na výsledky histologie. Fre?ák se celou dobu chová normáln?, hraje si, žere, nedává na sob? znát pokud ho n?co bolí.
Zajímal by m? Váš názor. D?kuji. Šárka

ODPOV?? VETERINÁ?E:

u zví?at (nej?ast?ji tedy u ko?ek) se vyvíjí jako komplikace podkožních injekcí (antibiotika, vakcinace, ...) tzn. postinjek?ní sarkom. Jeho problem je relativne vysoka invazivita, ?asto se problem i po extirpaci-odstran?ní opakuje (zažila jsem ko?ku operovanou 3x, poté chemo, poté radia?ní terapie, pak byla dobrá, ale s tím, že je zahodno už do ní nikdy nepíchat injekci - žádnou). Tenhle problém asi nem?zu vyloucit ani u fretky.

Druhou moznosti je napr. kombinace "postinjek?ní sarkom+jina neoplazie k?ze", nebo "jina neoplazie k?že". Nebo cokoliv jiného.

Problém s kožním onemocn?ním je ten, že k?že reaguje temer vzdy podobne - bud tvorbou nejakeho uzliku (hladky, zvrasneny, maly, velky...), zanetem kuze (mokvavy, hnisavy, ...), ztratou chlupu, zvysenym supinatenim. Takze podle toho, "jak to vypada" se opravdu neda usoudit na skoro nic. Rozhodne ne s jistotou. Takze z toho utvaru, co se oddoperoval v Liberci bych nechala udelat histologii (je-li jeste mozno), abychom vedeli, o co slo ("novotvar" znamena, ze to tam nema co delat, nerika nic o tom, jak se to chova!), pokud ne, pichnout do novych utvaru (udela veterinar, toho byste meli kazdopadne navstivit), udelat minimalne cytologicke vysetreni a podle vysledku se rozhodnout.


Zaslán uživatelem/kou: šaryk

Lee, d?kuju za rychlou reakci. Na výsledky histologie práv? ?ekáme. M?ly by být nejpozd?ji za?átkem p?íštího týdne. V pond?lí máme jít na vyndání steh?, p?vodn? jsem myslela, že to posta?í k vetce tady, ale asi budeme muset znovu do Lbc. Cht?la jsem jen znát názor n?koho fretkoznalého. Až budu v?d?t víc, ozvu se. Ješt? jednou díky. Š.




Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: martina dne 25.10. v 16:48.
Avatar

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: šaryk (IP)
Datum: 2010-10-25, 15:06
Tak už máme výsledy histologie, je to lymfom pomalu rostoucí infiltrující k?ži a podkoží. Vetka mi ?ekla o možnosti nasadit Prednison. Jsou i jiné možnosti?

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: Pristy (IP)
Datum: 2010-10-28, 11:59
Dobry den,
odvcera mi fretaka natahuje na vracanie. Neviem cim to moze byt, jedol ten den len granule. Cokolvek teraz zje zacne ho natahovat a trva to aj niekolko minut. Je hladny a po vsetkom sa vrha, taktiez je hravy ako inokedy. Skusala som mu pomasirovat brusko, krk, rozne ho ponatahovat, nejak mu to uvolnit. Nic z toho mu nevadilo ale ani nepomohlo. Co s nim? Je mozne, ze pri jedle si nejak poskrabal krk a teraz ho to pri prehltani drazdi co ma za nasledok vracanie, prehltanie a zas dokola?

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: Renn (IP)
Datum: 2010-11-08, 08:45
Dobrý den,

máme te? na hlídání druhý m?síc cca 15 m?sí?ní fretku(našli jsme ji a bydlí u rodi??, kte?í rekonstruují jádro). V?era jsem si všimla výrazného prosvítajícího šedo?erného fleku na horním zoubku upln? vzadu. Následn? jsem jí prohlédla všechny zoubky, které jsou ale ?isté, bílé. Nejednalo se o zbytek potravy. Z výrazné ?erné skrvrnky ?ist? na jednom zubu se obávám, že by se mohlo jednat o zubní kaz. Frete?ka Baští granule ferret complete, ku?ecí maso v?etn? k?že a jako pamlsek maltsoft a multivitaminovou pastu. Zatím na ní nepozoruji známky bolesti, žere normáln?, i tvrdé granule bez problém?.

Na veterinu zajdu b?hem týdne, jen se chci zeptat, jestli se setkáváte u fretek se zubním kazem. Pokud ano, jestli se v takovém p?ípad? zoubek vrtá, nebo vytrhává. P?edpokládám, že by musela fretka pod narkózu, nebo? se jedná opravdu o stoli?ku upln? vzadu.

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: SimonkaXD (IP)
Datum: 2010-11-15, 16:38
Dobrý den, CHt?la bych se zaptat ,když fretka prská
a te?e jí z o?í co jí m?že být a jestli jí m?žeme
dát n?jaký lék ?

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: ŽoFiRo (IP)
Datum: 2010-11-15, 17:01
nejspíš je nachlazená, co se tý?e lék?, tak z t?ch "lidských" jako t?eba paralen, tak to ur?it? ne! o nachlazení se tu psalo už celkem dost, zkus pohledat t?eba pod názvem "kýchání, kašel" a podobn?...

[ZofiZoo.mondozoo.com]
Avatar

Re: ZEPTEJTE SE VETERINÁ?E
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2010-11-16, 10:49
SimonkaXD napsal/a:
-------------------------------------------------------
> Dobrý den, CHt?la bych se zaptat ,když fretka
> prská
> a te?e jí z o?í co jí m?že být a jestli jí m?žeme
>
> dát n?jaký lék ?


jestli nep?estane b?hem pár dn?, tak NA VETERINU, nachlazení u fretky není legrace.




není mi to FUK

Jít na stránku:  Předchozí12
Aktuální stránka:2 z 2


Toto téma bylo zamčeno
TOPlist