FAQ - ?íje, pach a kastrace samc?
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2009-10-04, 23:48
samec, ?íjný: Jak dlouho trvá u samc? fretek ?íje a jak se projevuje?
odpov??: Od jara do podzimu, projevuje se zv?tšením varlat a zm?nou chování.

samec, ?íjný: Kolikrát do roka má fretka ?íji?
odpov??: Samec na ja?e za?ne a na podzim skon?í, holka by nem?la mít víc než jednu až dv? za rok a nem?ly by trvat déle než ?ty?i týdny. P?ijít to ale m?že prakticky kdykoliv.

samec, ?íjný: Máme samce fretky. A vždy za?átkem roku mi za?ne okusovat ruku, škrábat mi ji, brát mi palec do tlami?ky s úmyslem s ním n?kam odejít. Když dávám ruku pry? b?ží za ní a kvoká.
odpov??: Pokud není kastrovaný, nejspíš si vaši ruku namlouvá. Ned?ste se, je to docela normální:o) M?žete se nechat za ruku chytit a pozorovat, co bude dál - nejspíš si vás odtáhne pod gau? nebo na jiné oblíbené ukryté místo ;o)

samec, ?íjný: Je možné,aby se vykastrovaný samec choval jako v ?íji? Totiž mám divný pocit, že to zase za?íná a nevím, zda je to v po?ádku?
odpov??: N?kdy se to trošku stane (síla zvyku), ale pokud by mu za?al i línat ocas, jako v ?íji, je lepší navštívit veteriná?e. Projevy ?íje u kastrovaných fretek totiž mohou být vyvolány onemocn?ním nadledvin (hyperadrenokorticismus).

samec, ?íjný: Máme dvouletého samce a za?íná op?t zna?kovat. To nás ?eká každoro?n??
odpov??: Ano, každoro?n?, i když s v?kem to trošku víc flákají ;o)

samec, ?íjný: Máme rok a p?l starého same?ka. Jeho lo?skou ?íji jsme sice p?ežili, ale užili jsme si. M?li jsme ozna?kováno vše, co se mu postavilo do cesty, v?etn? bot, ovlada?? k televizi, ur?it? víte, o ?em mluvím. S jeho hygienou to také nebylo nic moc. Letos za?al ?íjit o n?jaký ten týden d?ív, ale zatím je to únosné. Psala jste, že se zna?kování s v?kem omezuje. Mohu se tedy letos t?šit, že nebudu muset tolik uklízet?:-)
odpov??: Nad?je umírá poslední:o) Ale ne, m?lo by to být o n?co lepší, i když ur?it? jeho ?íji pocítíte, to vám zase nebudu lhát.

samec, varlata: Máme fretuli-same?ka asi 3/4 roku a stále nemá vyvinuté jedno varle. Veteriná? mi ?ekl, že mohlo uvíznout v t?le. Bude s tim mít n?jaký do budoucna n?jaký problém?? M?žete mi prosím poradit?
odpov??: Ano, mohl by s tím být problém, pokud varle nesestoupne, je vyšší riziko rakoviny. Bylo by lepší nechat ho vykastrovat (tedy najít nesestouplé varle a odstranit ho).

samec, varlata: V jakém p?ibližn? v?ku sestupují samc?m varlata? Mám 8m?sí?ního kluka a po?ád nic. Pokud by mu nesestouply, je lepší nechat ho vykastrovat? Nemyslím ani tak kv?li pá?ení (sami?ku nemáme), ale spíš kv?li tomu jako je to t?eba u ps?,kde je v?tší pravd?podobnost vzniku nádor? na nesestouplých varlatech. Je tato kastrace složit?jší než u "normáln?" vyvinutých fret´ák??
odpov??: V tomhle v?ku už by m?ly. Ale protože v prosinci samci nejsou v ?íji, je možné, že jsou sestouplá, ale tak mali?ká, že jste si jich nevšimli - ješt? ho prohmatejte. Pokud by do jara nesestoupla, opravdu by byla lepší kastrace, která je o n?co složit?jší - rozhodn? bych se obrátila na osv?d?eného veta.

samec, kastrát: Je možné provést kastraci samce v dob? ?íje?
odpov??: U samce ano, u sami?ky rad?ji ne:o)

samec, kastrát: Nechal jsem vykastrovat fretku a nevím jak si poradit s tím, aby si nekousala ránu. Plastový límec jsem si nevzal. Zkušil jsem prost?íhat ponožku, ale je to tém?? k ni?emu.
odpov??: On by límec byl stejn? na nic. Pro fretku prakticky neexistuje zp?sob, jak ji omezit v p?ístupu k rán?. Postrádám ale informaci, jestli jde o kluka nebo holku (to je dost rozdíl), jestli si opravdu ránu kouše, jak vet ránu zajistil. Tak obecn?: U samc? se rána ani nemusí šít, tam n?jaký vypadlý steh ani moc nevadí. V?tšina fretek si ránu nekouše, maximáln? olizuje a v?tšinou si nijak neuškodí. Sledujte a kdyby se rána otevírala, honem na veterinu. Náš vet ránu chrání tím, že p?es ni p?išije ke k?ži gázový dren - to je optimální a nedá se to sundat. N?kdo ránu p?et?e zelenou desinfekcí (Novikovem), to taky docela vyhovuje. Pokud není nijak chrán?ná, radši ji hodn? ?asto hlídejte. M?žete veta požádat o tzv. Proban, takovou tu elastickou ponožku, ale v?tšina fretek si ji stejn? umí sundat. Pak leda p?et?ít Novikovem nebo n??ím podobným.

samec, kastrát: Je možné,aby se vykastrovaný samec choval jako v ?íji? Totiž mám divný pocit, že to zase za?íná a nevím, zda je to v po?ádku?
odpov??: N?kdy se to trošku stane (síla zvyku), ale pokud by mu za?al i línat ocas, jako v ?íji, je lepší navštívit veteriná?e. Projevy ?íje u kastrovaných fretek totiž mohou být vyvolány onemocn?ním nadledvin (hyperadrenokorticismus).

samec, kastrát: Jak se zm?ní chování samce po kastraci?
odpov??: Povaha se zm?ní tím zp?sobem, že odpadnou projevy ?íje (obvykle). To, že fre?ák za?ne být klidn?jší a mazliv?jší, není d?sledek kastrace, ale dospívání.

samec, pach: Líbí se mi fretka, ale ješt? než si ji koupím bych se cht?la zeptat, jestli fretky smrdí?
odpov??: Smrdí. Cítit je ur?it? sami?ka mén? než samec (kastrovaný je cítit mén? než nekastrovaný v ?íji), ale KAŽDÉ zví?e (tedy snad až na plyšové) cítit je a bude. Rozhodn? se nejd?ív zkuste seznámit s n?kým, kdo fretky má, a poznat to u n?j osobn?. Je to lepší, než za p?l roku zjistit, že je to s fretkou jiné, než jste si mysleli.

samec, pach: Je možné nechat fretce operativn? odstranit pachové žlázy?
odpov??: Ne, není. Od jara 2004 to zakazuje Zákon na ochranu zví?at proti týrání.

samec, pach: Cht?la bych si po?ídit same?ka fretky. Mám dotaz ophledn? zápachu - jestli se dá zmírnit pomocí kastrace a jestli je tento zákrok složitý a nebezpe?ný.
odpov??: Musíte si uv?domit, o jaký pach Vám jde. Pach mo?i a zna?kování kastrace omezí, trochu i pach t?lí?ka. Ten ale do jisté míry vždy z?stane, stejn? jako pach vým?šku pachových žlázek, vypoušt?ný p?i strachu a leknutí. Pro podrobn?jší informace bych doporu?ila pro?íst sekci Pach a kastrace u samc? (viz mapa stránek). U samc? je kastrace zása jednoduchý a nenáro?ný, nenese o nic v?tší rizika než jakákoliv jiná narkóza (ta je vždy riskantní nap?íklad u zví?at s nemocným srdcem).

samec, pach: Mám same?ka (cca 1rok a 2 m?síce). Posledního p?ibližn? ?tvrt roku za?al pon?kud více "von?t" než d?íve a rodi?e to nemohou vystát. Pot?ebovala bych informaci, jak moc v tomto ohledu pom?že kastrace nebo jsem slyšela, že se mu dají odstranit pouze pachové žlázy.
odpov??: Samec je víc cítit, protože je v ?íji. V tom vám ?áste?n? pom?že kastrace. Nicmén? odstran?ní pachových žláz, na které se ptáte, je zakázáno Zákonem na ochranu zví?atp roti týrání, takže tudy cesta nevede. Navíc by to váš problém ani ne?ešilo, pachové žlázy jsou obranná zbra? a nejspíš nejsou p?í?inou zmín?ného pachu.

samec, pach: Je normální, že fretka používá každý den pachové žlázy?
odpov??: Moc obvyklé to není, ale záleží i na v?ku a dalších podmínkách... u dospívajícího mlád?te (nebo u vystrašeného nalezence) si to docela umím p?edstavit, s v?kem by to m?lo p?ejít.

samec, pach: Když si koupím mlád? bude používat pachové žlázy nebo je používá jen v krajních p?ípadech?
odpov??: Mlá?ata ob?as používají pachové žlázy z bujnosti, když se p?íliš rozdovádí. Dosp?lé fretky je však již použijí jen v krajním p?ípad?, kdy se cítí ohrožené - takže trp?livost:o)

samec, pach: Máma nechce fretku, protože prý když se bojí, vypouští n?co jako hrozný zápach. Je to pravda? A m?žu nechat fretku odžlázkovat?
odpov??: Odstran?ní pachových žláz je zakázané zákonem na ochranu zví?at. Ale s tím pachem to není tak strašné, málokterá fretka žije v neustálém stresu aby se musela "bránit", jinak než na svou obranu totiž pachové žlázy nepoužívá.
poradna+



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: martina dne 05.10. v 01:45.



Toto téma bylo zamčeno
TOPlist