FAQ - Chceme, budeme mít nebo máme miminka a nevíme si rady s...
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2009-10-04, 23:45
odchov, p?ipoušt?ní: Kdy fretka pohlavn? dospívá, v kolika m?sících/letech života m?že mít mlá?átka?
odpov??: Holka v?tšinou dospívá okolo p?l roku a mlá?ata m?že mít tak v 8-12 m?sících, nejpozd?ji ve 4 letech (prvorodi?ky nejpozd?ji ve 3 letech). Kluci tak v 6-8 m?sících, nejpozd?ji dokud m?žou... :o)

odchov, p?ipoušt?ní: Mé fretce se asi p?ed osmi dny za?ala zv?tšovat vulva, kdy je nejvhodn?jší doba k p?ipušt?ní?
Odpov??: Optimáln? cca po týdnu - deseti dnech, ale jde to i pozd?ji, protože fretka má provokovanou ovulaci.

odchov, p?ipoušt?ní: Cht?la jsem se zeptat, dokdy sami?ce její vulva ochabne po spá?ení?
odpov??: Cca do týdne.

odchov, p?ipoušt?ní: M?žu sami?ku p?ipustit dvakrát do roka? Není to pro ní velká zát?ž?
odpov??: Máte pravdu, je to moc velká zát?ž, rozhodn? bych to nedoporu?ila. D?lá se to sice ve velkochovech, ale "životnost" takových sami?ek je cca 3-4 roky:o(

odchov, p?ipoušt?ní: Mám sedmi letou fretku a cht?la bych se zeptat, jestli je v jejím v?ku vhodné ji p?ipustit.
odpov??: ROZHODN? NE! V p?epo?tu na lidský v?k je to cca 70letá babi?ka ;o)

odchov, p?ipoušt?ní: Nevadí, když dám bílou fretku s hn?dou fretkou aby m?li malý? Jak to bude vypadat?
odpov??: Nevadí. Mlá?ata bude nejspíš všechna hn?dá, ale m?že se narodit i menší po?et albín?.

odchov, p?ipoušt?ní: Máme frete?ku v ?íji a nechali jsme ji p?ede dv?ma dny p?ipustit. M?žeme to ješt? zopakovat po týdnu pro jistotu? Neublíží jí to? Jak poznáme, že je b?ezí?
odpov??: Neublíží, m?žete to zkusit. Pokud zab?ezla, m?li byste už po týdnu vid?t, že otok pohlaví p?inejmenším za?íná scvrkávat, pokud se už výrazn? nezmenšil.

odchov, p?ipušt?ní: P?ed víc jak m?sícem jsem nechala p?ipustit svou ro?ní sami?ku. Bohužel se to nepoda?ilo, jelikož má vulvu venku. Myslíte, že bych ji m?la nechat p?ipustit ješt? jednou nebo to nechat odeznít? Prosím poradte nerada bych n?co zanedbala.
odpov??: Vzhledem k tomu, že je to víc než m?síc, doporu?ila bych spíš ?íji ukon?it a nakrýt až p?i p?íští ?íji. Ukon?ení rozhodn? neodkládejte. Krytí po m?síci ?íje nemusí být úsp?šné, takže bych spíš doporu?ila ?íji ukon?it a nakrýt až p?i p?íští. Ukon?ení rozhodn? neodkládejte, vhodné jsou hormonální injekce hCG nebo GnRH.

odchov, p?ipoušt?ní: Je to u fretek jako u ko?ek, že m?žou mít na jeden vrh mlá?at více otc??
odpov??: Teoreticky by to možné bylo, pokud by sami?ku napá?ili dva samci t?sn? po sob?, ale to není moc pravd?podobé...

odchov, p?ipoušt?ní: Zítra chceme nechat p?ipustit tu naší fre?ulu, ale v?bec nevíme, jak mají být u sebe dlouho a hlavn? jak poznáme, že se to povedlo ?i ne. Nebo je máme p?ipustit radši víckrát? Nebo je snad máme špehovat, jestli bude držet? Je totiž dosti divoká. Prosím pora?te.
odpov??: Dokud se to nepovede, klidn? t?eba p?es víkend. Špehujte ;o) Pokud se spá?í, z?stanou svázaní, to se celkem pozná. No a p?i úsp?chu by do týdne m?la splasknout vulva. Podrobn? máte pr?b?h pá?ení popsaný v knize Fretka jako domácí zví?e.

odchov, p?ipoušt?ní: V poslední dob? doma rozebíráme téma, jestli na ja?e budeme shán?t ženicha nebo ne. M?j p?ítel se v jakési publikaci do?etl, že p?i námluvách se vodí samec za samicí, ale já jsem se na Vašich stránkách do?etla p?esný opak. Tak jak to vlastn? s t?mi námluvami je? ?ím je podmín?no, že se má samice p?ivést k samci?
odpov??: Tak to je zapeklitý problém:o) Ono jde v zásad? oboje, ale vozí se spíš samice k samci, a to z prostého d?vodu: námluvy fretek vyžadují aktivitu spíš od samce, který sami?ku doslova uloví (p?es její hlasité "protesty"). No a když je na svém území, m?že se na tento nelehký úkol lépe soust?edít, zná terén. Zatímco když p?ijde k sami?ce, ?asto se stane, že se v?nuje víc zkoumání bytu a vyjídání její misky, než tomu, kv?li ?emu p?išel. Ale jsou i výjimky - t?eba n?kte?í samci zplodí potomstvo v p?epravce (tam alespo? sami?ka tak neutíká). I naše fretka m?la jednou ženicha na návšt?v?, ale je pravda, že se dva dny rozkoukával, než se jí za?al v?novat. Když p?ijede nev?sta k ženichovi, sta?í mu v?tšinou jedno odpoledne:o)

odchov, p?ipoušt?ní: Jak je to s fyzickým nepom?rem p?i krytí? Nap?. malinká sami?ka a normáln? veliký (ne nejv?tší) samec? Jde o to, aby velký samec té malinké nev?st? neublížil.
odpov??: Ublížit by jí nem?l, spíš bych se bála, jestli se zvládne tak skr?it, aby na ní dosáhl ;o) On jí p?i krytí drží zuby za zátylek a pat?i?nými partiemi se musí zkroutit k jejímu ocásku - to bude možná výkon pro jogína - nicmén? držím palce!

odchov, b?ezost: Jak poznám, že je moje fretka b?ezí?
odpov??: T?žko. Pokud jí ustoupí do cca týdne ?íje, je to pravd?podobné, ale 100% jistotu budete mít až vám bude pískat pelíšek.

odchov, b?ezost: Mám doma fretku a ?eká fre?átka. Chci se Vás zeptat jak dlouho je nosí.
odpov??: Šest týdn? a pak je dalších šest týdn? kojí.

odchov, b?ezost: Co máme dávát fretce za potravu, když je b?ezí? Jaké jsou vhodné dopl?ky stravy b?ezích a kojících fretek?odpov??: P?i kvalitním krmení (nap?. Vitakraft, Ferret Complete, Totally Ferret, ANF....) ani není pot?eba nic dodávat, u ?erstvé stravy m?žete p?idávat trochu tvarohu a bílých jogurt?, ale opatrn? (on škodí nejen nedostatek, ale i nadbytek vápníku). Nic nezkazíte Ferretonem (momentáln? ale na našem trhu špatn? k dostání), sirupem Ebi-vet nebo Calopetem (vitamínové p?ípravky), až bude kojit m?žete jí a pozd?ji mimink?m dávat trošku Babyflocken od Gimpetu.

odchov, b?ezost: Jaké mléko je vhodné pro b?ezí samici a pozd?ji do krmiva pro fre?ulata?
odpov??: Rad?ji žádné. Fre?ata mají dost mlí?ka od maminky, sami?ce m?žete ob?as p?idat tvaroh nebo bílý jogurt, p?ípadn? Baby Flocken vlo?ky pro ko?ata od firmy Gimpet. Normální mléko v?bec, to pro ko?ata rad?ji jen mali?ko (pokud je ho moc, m?že narušit rovnováhu vápníku a fosforu v t?le, což je dost nebezpe?né, p?ípadn? vyvolá pr?jem). Pokud krmíte dost kvalitním krmivem (Vitakraft, Ferret Complete, Totally Ferret se osv?d?il), sta?í opravdu jen ob?as troška tvarohu pro zpest?ení.

odchov, b?ezost: Jsme v o?ekávání p?írustku a nem?žeme se shodnout, jestli je pro maminu a miminka lepší v?tší pelíšek, dome?ek nebo n?jaká d?ev?ná boudi?ka a co použít jako vystýlku.
odpov??: Zpo?átku mají rády menší, uzav?ený prostor, kolem t?í týdn? m?žete miminka p?emístit do v?tšího otev?eného pelíšku, z kterého si snadno dojdou na píse?ek. Do dome?ku/pelíšku dejte prací polštá?ky a pelíšky a pravideln? je vym??ujte.

odchov, b?ezost, falešná: Je zmenšení vulvy pár dní po krytí 100% p?íznakem, že sami?ka je b?ezí?
odpov??: Není. Znamená to pouze to, že skon?ila ?íje. M?že jít i o falešnou b?ezost. Jistotu tedy budete mít až za 6 týdn?, pokud sami?ka porodí. P?ípadn? o dva t?i týdny d?íve, pokud dáte pár set korun za kvalitní ultrazvukové vyšet?ení:o)

odchov, falešná: Naší freti?ce byla ukon?ena ?íje injekcí. Od té doby kouše psy i ko?ky, vrhá se po nich, p?estože až dosud s nimi výborn? vycházela. Mám strach, že je vyprovokuje natolik, že po ní vystartují. Také nás kouše a snaží se nás n?kam zatáhnout, pod deku, do rohu. Hodn? se povahov? zm?nila. M?žeme s ní n?co d?lat?
odpov??: Po ukon?ení ?íje u ní nastala falešná b?ezost. S ohledem na to se chová naprosto normáln? a za 4-6 týdn? ji to p?ejde. Zajist?te jí zatím maximální klid, psy a ko?ky k ní rad?ji nepoušt?jte, mohlo by to špatn? dopadnout. Vás adoptovala jako mlá?ata, proto se vás snaží ukrýt. Zkuste jí jako náhradu nabídnout hra?ky, nejrad?ji plyšové, ale rozhodn? na n? nepískejte! Nehubujte jí, mluvte a chovejte se maximáln? klidn? a vydržte:o)

odchov, falešná: Asi p?ed m?sícem jsme nechali ukon?it ?íji našim dvoum fretkám - holkám. U jedné z nich se te? za?ínají projevovat znaky falešné b?ezosti. Jak dlouho toto období trvá a dá-li se s tím n?co d?lat. Doma nás hrozn? terorizujou:-))
odpov??: Trvá 6 týdn? a d?lat se s tím nedá celkem nic, jen vydržet, nebrat hra?ky a vyhýbat se vysokým tón?m v?etn? pískání na hra?ky. Ono ji to p?ejde... ;o)

odchov, falešná: Naše fretka (11 m?s.) m?la koncem b?ezna ?íji, která p?etrvávala asi 6 týdn?,nechali jsme ji ukon?it hormonální injekcí a asi do 10 dn? p?estala.Nyní (kv?ten) jí za?ala vypadávat srst, zhubla a celá se t?ese. Nechce žrát z misky, jenom z ruky a za?ala kousat d?ti a manžela, jenom m? ne. A stále m? olizuje. Prosím, pora?te mi, ?ím to m?že být a zda neza?íná druhá ?íje?
odpov??: Zdá se, že má "falešné mate?ství" - vylínala na hnízdo, "porodila" a t?ese se o miminka, která brání p?ed "nep?áteli" a olizováním o n? pe?uje - hádejte, kdo je to miminko? Vydržte tak šest týdn?, pak ji to p?ejde samo. A hlavn? žádné vysoké zvuky, smích, pišt?ní, zpívání a podobné aktivity dávající iluzi, že miminko plá?e.

odchov, falešná: Mám fretku je te? po kastraci a její chování se dost zm?nilo. Je taková splašen?jší a strašn? za?ala jakoby kvokat. P?ijde mi, že pokud nespí a je s námi v kontaktu tak kvoká, a navíc se strašn? upla k mé p?itelkyni. Neustále za ní b?há a je po?ád v neklidu. Neustále n?kde pobíhá, mohli byste mi n?jak vysv?tlit její chování?
odpov??: Napadají mne dv? možnosti. Jednak u starších sami?ek (kolem t?í, ?ty? let) se stává, že po kastraci jakoby omládnou a za?nou dovád?t jako kdysi, když byly mlá?ata. Na druhou stranu neklid a fixace na p?ítelkyni spíš napovídá na n?co jiného: po kastraci dojde k prudkým zm?nám hladiny hormon? a sami?ka se m?že chovat, jakoby m?la mladé. Je neklidná, n?koho nebo n?co adoptuje a stále hlídá, tahá do pelíšku atp. Matka také na svá mlá?ata kvoká, když se je snaží p?ivolat. M?že být velmi nervózní z toho, že se jí neda?í miminka uhlídat, n?které sami?ky se doslova t?esou stresem. V takovém p?ípad? je na míst? maximální klid, hodn? mazlení, nebrat žádné hra?ky ani jiná miminka z pelíšku (mohou to být i smotané ponožky) a v žádném p?ípad? nepískat na gumové hra?ky! Pokud jde o tento p?ípad, je pot?eba mít trp?livost n?kolik týdn?, než se hladiny hormon? op?t vyrovnají.

odchov, falešná: Už to trvá asi 3. den, kdy nás naše fretka za?ala nemilosrdn? se vší silou a dosti extrém? kousat. Z období, kdy byla snad nejhodn?jší a nep?ítuln?jší, p?ešla v jakýsi zkrat. Za?n? se celá t?ást, jako by jí byla zima. Když ji potom kone?n? uklidníme, tak nás odm?ní tím, že se po?ádn? zakousne a nechce nás pustit za žádnou cenu a snaží se nás odtáhnout pry?. Zjistili jsme, že zb?sile hledá jídlo a co by sn?dla a když nic nedostane, pokouše nás. Poblázn?n? b?há po celém byt?, jako narkoman, který hledá svou dávku. P?itom ve své misce má potravu k dispozici. V?bec nechápeme, co se s ní d?je. P?emýšlíme o n?jaké hormonální zm?n?, první ?íji prod?lala p?ed m?sícem. V?bec netušíme, co s ní máme d?lat. Potrestáme ji tím, že ji zav?eme do klece, ona se uklidní, ale potom vše zopakuje. Poradte prosím.
opov??: Pravd?podobn? jde o sami?ku a má falešnou b?ezost - tudíž je nervózní kde má d?ti. Za šest týdn? to odezní samo.

odchov, porod: Za pár dní bude moje fre?ulka rodit. Jak jí mám pomoc, co si p?ipravit a ?eho si všímat, když za?ne rodit?
odpov??: V?tšina fretek zvládne porod bez problém?. Nachystejte jí samostatnou klec a pár dní p?ed porodem ji odd?lte od ostatních fretek. P?ipravte pelíšek, který se dá dob?e ?istit, má v n?m soukromí, ale vy m?žete v p?ípad? pot?eby mlá?ata zkontrolovat. Umíst?te klec na klidné místo. Porod trvá dlouho, mlá?ata se rodí s odstupem i hodiny. Pokud n?jaké uvízne v porodních cestách (sami?ka marn? tla?í, na?íká, zmaten? pobíhá) a dlouho (t?eba ?tvrt hodiny a víc) nem?že ven, m?žete vydrhnutýma rukama jemným tahem a pootá?ením do stran pomoct. Pokud je sami?ka velmi vy?erpaná, m?žete jí b?hem porodu nabídnout trošku tvarohu s medem na posílení. Kdyby cokoliv, volejte klidn? kdykoliv 723 090 667 (poradna Klubu chovatel? a p?íznivc? fretek). Druhý den po porodu vym??te pelíšek (had?íky) za ?istý, dop?ejte sami?ce klid. Den po porodu asi nebude chtít jíst a m?že za?ít kousat - nelekejte se a nechejte ji v klidu. Dostatek kvalitní potravy (nap?íklad Vitakraft, Ferret Complete, Totally Ferret, ANF.....) a ?isté vody je samoz?ejmostí. Také si d?kladn? nastudujte pé?i o malá fre?ata (nap?íklad v knize Fretka jako domácí zví?e z nakl. Jan Vašut)

odchov, porod, mlá?ata: Máme dv? ro?ní frete?ky, jsou na sebe zvyklé, obývají jednu klec. Jedna je vykastrovaná, druhá je b?ezí. Fre?ata by se m?la narodit cca za 14 dní. M?žeme je nechat nadále spolu, nebo je nutné je rozd?lit (není problém s místem,klece máme dv?)? Když ano za jak dlouho po narození fre?átek je m?žeme dát dohromady? Nechceme ohrozit mim?a, ale také nechceme mít problém s jejich dalším soužitím.
odpov??: P?ed porodem je rozhodn? odd?lte, rad?ji už te?, aby si b?ezí zvykla. Mohly by za?ít být nervózní ve chvíli, kdy by se nepohodly o mlá?ata (a mohlo by to špatn? skon?it). Do odstavu mlá?at je rad?ji nechejte zvláš?, i když je m?žete - pokud o to budou mít zájem - nechat spolu prob?hnout t?eba než mim??m uklidíte. Na kojení ale sami?ka pot?ebuje klid. S p?ípadným seznamováním po?kejte minimáln? do doby, až mim?a otev?ou o?i a za?nou si hrát. Ale není to v?bec nutné, maminka bude mít tolik starostí, že ocení spíš klid než hry. Spíš ji tak od ?ty? týdn? v?ku mr?at, pokud bude sama chtít, pus?te na chvilku od miminek prob?hnout se s kamarádkou.

odchov, porod, mlá?ata: V pátek jedeme do Itálie na dovolenou, jenže naší fredynce se mají narodit miminka. Bude ji hlídat kamarádka, která je sice dobrá, se zví?aty má skv?lý vztah, ale prost? se bojím, že naše fre?ulka bude strašn? vysresovaná z cizího prost?edí a tudíž bude mít t?eba n?jaké problémy. Myslíte,že tam s ní mám t?eba ?asto chodit, aby si zvykla na nové prost?edí? Jedeme na týden, tak doufám, že bude ten první týden t?eba zalezlá a bude jí to celkem jedno? Také bych se cht?la zeptat, jak se má vybavit klec na nové p?ír?stky, jestli jí tam nechat normální hadry a každý den je jen m?nit?
odpov??: Pokud má rodit zrovna v dob?, kdy budete pry?, ur?it? bych ji p?emístila ke kamarádce už te?, aby si m?la ?as zvyknout na nové prost?edí ješt? p?ed porodem. Stejn? tak opatrn? s p?esunem dom? - musí to prob?hnout v maximální pohod?, aby se nestresovala. Hadry jí dát m?žete, ale já mám radši ušité pelíšky, protože uvoln?né nit? jsou pro miminka velmi nebezpe?né - nejednou se stalo, že se nit obto?ila kolem tlapi?ky a zaškrtila krevní ob?h tak, že mlád? m?že o tlapku p?ijít. Pokud nechcete kamarádku zat?žovat praním pelíšk?, našijte je ze starých hadr? (d?kladn? za?ist?te okraje), aby je mohla po použití vyhodit, nebo kupte v IKEA velkou fleecovou deku (myslím Polarvide) za velmi málo pen?z (kolem stovky) a nast?ihejte ji - ta nit? neuvol?uje.

odchov, mlá?ata: Narodily se nám 3 fretky, je jim m?síc, lze už poznat pohlaví a jak?
odpov??: Ano, už od narození. Sta?í se podívat mezi zadní tlapi?ky - pod ocáskem najdete ?itní otvor a pokud budete sledovat st?edovou linii b?íška, narazíte na další otvor. Bu? je velmi blízko od ?itního, v tom p?ípad? jde o sami?ku, nebo je až "u pupíka" - v tom p?ípad? je to kluk jak buk:o)

odchov, mlá?ata: Kdy mlá?ata otevírají o?i?
odpov??: Ve ?ty?ech týdnech.

odchov, mlá?ata: Máme 6 dvoutýdenních fre?at. Veteriná? doporu?uje podat jim ve t?etím týdnu života pastu na od?ervení. Je to nutné?
odpov??: Osobn? nejsem p?íznivcem preventivního od?ervování fretek v jakémkoliv v?ku, tím mén? bych cpala ty sajrajty do tak malých miminek. Fretka není pes, výskyt ?ervík? je pom?rn? vzácný a sami?ka v dob? odchovu mlá?at nechodí ven, takže pokud ?ervíky nem?la p?edtím, t?žko je te? chytla. Pokud chcete mít jistotu, že od?ervení není pot?eba, vemte od sami?ky bobe?ek a nechejte ho vyšet?it v laborato?i. Pokud nemá ?ervíky, nejspíš je nemají ani miminka....

odchov, mlá?ata: Mám doma sami?ku a samce tcho?ovitých fre?ulí, mají te? spolu 4 mlá?átka, sami?ka s mladýma jsou od samce samoz?ejm? odd?len?. Velice by mne ale zajímalo, jak stará mlá?átka by mohla být spole?n? se samcem, jestli by jim n?co ud?lal. Dávala jsem mu je o?uchat jen tak z dlan?, to ale nepoznám že jo. Mohl by jim n?co ud?lat?
odpov??: On by jim asi nic neud?lal, ale sami?ka by ho nejspíš roztrhla jak hada:o) V?tšinou jsou fret?í maminky dost nervní, když jim ta?ka ?ichá k d?tem. P?itom fretí tátové bývají velmi starostliví a n?žní - až mim?a trošku povyrostou, zkuste, jak bude mamina reagovat. Až budou b?hat po pokoji, není problém, aby b?hal tatínek s nimi.

odchov, mlá?ata: Mám sami?ku fretky, která by m?la asi za 14 dní p?ivést na sv?t mimina. Mohu ji po odstavu mladých vrátit zp?t k samci? Nezad?lám tím na podzimní vrh?
Odpov??: Po odstavu ji k samci dát m?žete, dokud nep?ijde do ?íje - p?i prvním náznaku ji odd?lte a neváhejte ?íji ukon?it.

odchov, kojení: Narodilo se nám 10 mlá?at fretky. A samice má pouze 8 cecík?. Jakým zp?sobem se mlá?ata dokrmují?
odpov??: To není nutné. Oni se vyst?ídají:o) U fretek je b?žné, že mají 8 cecík? a kojí klidn? 12 mlá?at, s tím si v?bec nemusíte d?lat starost, zvládne to sama.

odchov, úhyn: Mám dv? fretky, ob? jsem nechala p?ipustit a ob? zab?ezly. Všechno bylo v po?ádku, celou dobu jsou v dobrém zdravotním stavu, podmínky vhodné, stejné. Jedna je stará 4roky a druhá 2,5roku. Ob? již m?ly mladé a vše prob?hlo jak m?lo. Letos mi ale ob? fretky mladé sežraly. A? jsem hledala chybu kde cht?la, na žádnou jsem nep?išla. Prosím pora?te mi.
odpov??: P?í?ina se nedá zp?tn? dost dob?e vypátrat. Mohlo jít o n?jaký stres (t?eba jen to, že p?i odchovu mlá?at z?staly spolu - nap?íklad), nedostatek ve výživ? nebo p?ísunu tekutin, ale i porod postižených mlá?at. Minimáln? u té ?ty?leté bych to už nepokoušela, je na mim?a dost stará.

odchov, úhyn: Co se stalo s fretkou, když sežrala mladé do jednoho dne po porodu? Pro? to ud?lala? Má ješt? cenu ji p?ipoušt?t? Nerada bych, aby to ud?lala znovu.
odpov??: Možností je ?ada: stres, nedostatek tekutin, poškození mlá?at, hormonální problémy... Protože je t?žké zp?tn? odhalit p?í?inu, nedá se ani ?íct, jestli se to nebude opakovat, proto bych byla spíš pro kastraci.

odchov, úhyn: Je možné, aby fretka porodila jen jedno mlád? a k tomu mrtvé, p?estože m?la b?íško vcelku veliké, nebo je možné, že fre?at porodila více a sn?dla je?
Odpov??: Oboje je možné, t?žko dodate?n? zjistit:o(

odchov, úhyn: V?era se nám narodila dv? fre?ata, 1 bylo mrtvé. Dnes um?elo i to druhé. Co jsme ud?lali špatn??
odpov??: Nemuseli jste ud?lat špatn? v?bec nic. Možností je celá ?ada, bohužel neznám žádné podrobnosti, tak mohu jen spekulovat. Narodilo se jich podez?ele málo, takže je pravd?podobné, že n?které plody odum?ely již d?íve v d?loze. To se stává t?eba z d?vodu n?jakého vrozeného poškození, nap?íklad p?i krytí dvou st?íbrných fretek mezi sebou. Rozhodn? bych tutéž sami?ku už rad?ji nekryla, minimáln? ne se stejným samcem.

odchov, úhyn: Mojí kámošce se nedávno narodila malá fret?ata a dnes ráno zjistila, že v noci jejich máma um?ela. Neví si rady s t?mi malými. Byla i u veteriná?e, ale ten jí moc neporadil. ?ím má krmit pár dní stará mládata? Jak se o n? starat a kolikrát za den jim dávat jíst atd.?
odpov??: Ono se taky moc d?lat nedá:o( Když je odchová um?le, budou to taková nedoch?d?ata, protože n?které složky mléka se nahradit prost? nedají (t?eba ty, které podpo?í vývoj imunitního systému). Nejlepší by byla fretka- kojná, ale pokud na tom opravdu trvá, m?že zkusit mléko Tatra ?ed?né na p?l odvarem z ovesných vlo?ek podávané po dvou hodinách, A samoz?ejm? nesmí zapomenout na masáže b?íška vlhkým vatovým tamponem po každém krmení. Jednou denn? p?idat trošku Probicanu kv?li st?evní mikrofló?e a po porad? s vetem vitamíny. Ale na rovinu - moc velké nad?je nejsou. Možná p?ežijí, ale zdravé fretky z nich sotva vyrostou.
poradna+



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: martina dne 05.10. v 01:45.



Toto téma bylo zamčeno
TOPlist