FAQ - Co když .... onemocní, zestárne, um?e?
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2009-10-04, 23:34
nemoc, zvrací: Jaká je normální teplota u fretky? Jak se m??í?
odpov??: Fretky mají vyšší teplotu než ?lov?k - 38-40 stup?? Celsia. K m??ení se používá rychlob?žka v zade?ku.

nemoc, zvrací: M?žu dát fretce na snížení hore?ky paralen?
odpov??: PROBOHA NE!!!! Nikdy nikdo neordinujte, prosím, zví?at?m sami lidské léky! Paralen je pro ko?ky a fretky SMRTELNÝ!!!!!

nemoc, zvrací: Mám doma šestitýdení fret?, které odmítá jíst. Zkoušíme dávat namá?ené granulky, mlí?ko, pamlsky, ale vždycky si jen trošku zobne a dost. Potom se v noci budí a plá?e, když se k n?mu p?iblížíte, za?ne se sápat po prstech a je vid?t, že má hlad. P?itom ješt? p?ed p?ed dv?ma dny jedlo normáln?, v?era trošku, a dnes v?bec. Žádné vnit?ní parazity nemá, nem?lo žádný úraz, chová se vesele, hraje si, zkoumá byt, pije vodu, zlobí, ale jídlo nechce. Dnes jsem vid?la, že hladem žužlá svoji deku, jsou v ní vykousané dv? díry, ale jídlo odmítá. Jestli to takhle p?jde dál, p?jdeme k vetovi, ale chci se zeptat, jestli není n?jaký zp?sob, jak malé fre?e p?im?t k jídlu ( nap?.n?jaké vit.pasty na podporu chuti k jídlu, atd.)
odpov??: Ur?it? b?žte na veterinu, to musí mít n?jakou zdravotní p?í?inu. Pokud vykousalo díru do deky, je možné, že n?co spolklo a to mu ucpalo st?eva nebo žaludek - m?že se objevit zvracení a velmi malá nebo žádná stolice. Na dálku samoz?ejm? t?žko ur?it p?í?inu, nicmén? to rozhodn? není normální a je pot?eba fret? d?kladn? vyšet?it. Rozhodn? bych vzala vetovi ukázat vykousanou deku a vzore?ek trusu.

nemoc, zvrací: Máme 3-m?sí?ního fre?á?ka a posledních pár dní nám n?jak p?estal žrát. P?edtím žral bez problém?, misku vyprázdníl, te? se toho po?ádn? ani nedotkne. Žádné jiné p?íznaky nemoci na n?m nepozoruju - je po?ád ?iperný a hravý, jen už celkem hubený. Pozít?í máme jít na poslední dávku o?kování, ale nejsem si jistá, jestli v?bec m?že být o?kován, když není nežere.
odpov??: Pokud fretka mén? jí, je vždy sm?rodatné, co najdete v píse?ku - pokud má bobky v po?ádku alespo? tak t?ikrát denn?, nejspíš nejde o nic vážného - ?lov?k také nejí po?ád stejné množství potravy. Také je dobré sledovat hmotnost. A p?i rychlém úbytku (ale pozor, samci na ja?e hubnou a na zimu p?ibírají, to je normální) nebo nesrovnalostech v záchodku je samoz?ejm? nejlepší navštívit veta a nechat fretku vyšet?it.

nemoc, zvrací: Naše dvouletá frete?ka p?estala jíst, rychle ztrácí na váze a je hubená v bocích. Dostala nové fret?í granulky, ale jedla je v pohod?. Její aktivita je taky mizerná. Vždycky si hrála s naším krysa?íkem, ale te? sotva vyleze z kotce už si lehá a popojde jen minimáln?. P?íznaky se objevily te?, když máme doma ?erstvé miminko. Nem?že být traumatizovaná z toho k?iku? Vet se k tomu staví dost jakože nic, že máme zm?nit stravu, ale není úpln? na frete?ky.
odpov??: P?edn? zajít k vetovi, který je na frete?ky. Hledat skute?nou p?í?inu, protože na miminko takhle fretky normáln? nereagují. Vyšet?it trus, prohlédnout a prohmatat fretku,... A krmit nejlépe va?eným ku?ecím masí?kem, které je nejleh?í na trávení.

nemoc, zvrací: Naše sami?ka byla na kastraci, od té doby co jsme si ji p?inesli dom? v?bec nežere. Dohromady sežrala asi hrst granulí. Shodila už 200 gram?. Ale docela ješt? b?há i když se divím jak to ješt? m?že vydržet. Zkoušeli jsme i ku?ecí maso a všechno možné ale nic nechce.
odpov??: Tady pom?že veteriná?, kdyby bylo nejh?? tak i infuze. Hlavn? jí neza?n?te plácat páté p?es deváté, dávejte ku?ecí maso (to je nejsnáz stravitelné) smíchané se žloutkem (energetická bomba). Do napáje?ky m?žete p?idat lži?ku Glukopuru. M?žete také zkusit rozdrtit B-komplex a troši?ku p?imíchat do masa, vitamíny B podporují chu? k jídlu, stejn? tak i glukóza (v Glukopuru). Hlavn? neza?n?te cpát piškotky a pacholíky, a? jí ješt? neud?láte ze žaludku mrzáka.

nemoc, zvrací, hyper: Moje fretka (samice 1,5 roku) je te? poslední dobou n?jaká jiná. Byl jsem na dovolené a nechal jsem ji na 5 dní u známích. Mají ?in?ilu (samce). P?ipadá mi, jako by byla op?t v ?íji, ale tentokrát trochu jinak.Nejen že má vystouplé p?irození, ale nejí, nepije. Jen co jí dám do pelíšku, tak ani nekomunikuje. Jen si lehne a kouká nebo spí. Venku je jak divoch, v?bec si neodpo?ine a po?ád dovádí. Mám o ni strach. Kdyby aspo? jedla. Jsou jí už i nepatrn? vid?t žebra. Prosím o pomoc
odpov??: Má p?íznaky hyperestrogenismu. Rozhodn? nechejte ?íji IHNED ukon?it (nejlépe hCG nebo GnRH) a pokud neplánujete fre?ata, doporu?uji zvážit kastraci.

nemoc, zvrací: Naše m?síc b?ezí fre?ulka zvrací natrávené granule (Sluis). Vet v ned?li píchnul Nospu, na?ídil ?ast?ji a mén? baštit. Stav se uklidnil. Dnes v noci zvracela 7x, pr?jem nemá, bobek drží formu. Vet dnes op?t Nospu a 1/4 Synulox 2xdenn?. Teplota nebyla. Neuškodí ten Synolux?? Jsou tyto stavy u b?ezích fretek b?žné?
odpov??: B?žné to není, zkuste uklidnit žaludek vysazením granulí, podávejte va?ené ku?e s troškou rýže, tím rozhodn? nic nezkazíte. M?že jít o za?ínající onemocn?ní, ale t?žko hádat jaké. Bohužel netuším, jestli se Synulox m?že používat pro b?ezí zví?e, to by m?lo být v p?íbalové informaci.

nemoc, zvrací: Náš kluk má 9 m?síc? a je velikej a silnej. Nikdy nem?l žádný problém. Ale v?era za?al zvracet a pak se objevil škaredý pr?jem. Zvracet odpoledne p?estal a co se tý?e pr?jmu dvakrát nedob?hl na záchod, ve?er už to stihnul. Nevím, co mohl vylu?ovat, když m?l od rána hladovku. Dnes je trochu lepší, na jídlo dostal zatím jen ?ty?i granulky vitakraftu (chu? k jídlu ráno m?l, dal by si víc, ale já mám strach a chci ho krmit dnes jen po troškách), nezvrací, ale zase se nám chudák pokakal. Jinak je mnohem smutn?jší a unaven?jší než jindy, ale apatický není a dnes je o fousek ?ilejší než v?era. Mohl zbaštit n?co, co nem?l, ale dost ho hlídáme a ni?eho jsme si nevšimli. Mohl chytit virózu, ale co za?aly ty velké mrazy nechodí ven a my jsme doma te? všichni zdraví. Jsme z toho hrozn? neš?astní a ješt? to hloupé po?así. Tak má zatím chudá?ek dietu a v?era jsem mu uva?ila na pití slabý he?mánový ?aj. Dnes má na pití vodu.
odpov??: Hladovka jeden den je správn?, po ní ale namísto granulí za?ínejte opatrn? va?eným ku?ecím masem (nejsnáz stravitelné). Asi to bude viróza. Pro podobné situace je dobré mít doma Probican, pastu s probiotiky, která pomáhá udržet rovnováhu ve st?ev?. Nezapomínejte podávat vodu v dostate?ném množství (aby nebyl dehydrovaný), m?žete p?ipravit i roztok z litru vody, špetky soli, lži?ky glukopuru. Ale chce to každopádn? veta.

nemoc, zvrací: Naše kojící fretka má asi týden velmi ?ídké výkaly až pr?jem. Hodn? pije a žere, m?že být d?vodem pr?jmu ten zvýšený p?íjem tekutin nebo kojení? Fretku krmíme suchými granuleni pro fretky. Jinak je fretka velice starostlivá a chová se, myslím, p?im??en? k tomu, že rodila poprvé.
odpov??: M?že to být tu?n?jší stravou, po porodu sežranými placentami, ale to co popisujete tomu moc nenasv?d?uje. Rad?ji bych trus vzala do kelímku a odnesla vyšet?it k vetovi. M?že jít o infekci, která by mohla ohrozit i mladé. V každém p?ípad? kupte Probican a podávejte denn? ?tvrt oto?ky.

nemoc, zvrací: Mám nachlazenou fretku, byla jsem s ní u veteriná?e (našt?stí je to jen na horních cestách dýchacích), dostala antibiotika a prášky a pan doktor mi ?ekl, a? jí koupím jitrocelový sirup a nasivin pro novorozence. Cht?la jsem se zeptat, jestli jí ten sirup n?jak neuškodí, protože je v n?m cukr, tak aby nem?l problémy se zoubkama. Je mu 8 m?síc?.
odpov??: Na tu chvilku, než se vylé?í, by to nem?lo vadit. Kupte p?ípadn? ten s obsahem vitamínu C a opatrn? dávkujte.

nemoc, zvrací: Náš fre?ák za?al projevovat p?íznaky nachlazení.Te?e mu z nosánku, kýchá a t?žce dýchá, olizuje se. Zatím normáln? jí i b?há. Byli sjme s ním u veta na brn?nské veterin?, který mu doporu?il kapky Floxal, které mu máme kapat do nosu 2x denn?. Doktor ?ekl, že pokud se stav zhorší, nasadí antibiotika, zajímalo by m? ale, jestli vy nebo i ostatní nemáte zkušenost t?eba s jinými léky atd, které by mu p?ípadn? pomohly, a?koliv doufám, že tyhle zaberou.
odpov??: Mohl chytit n?jakou virózu, stává se to. Hlavn? hlídejte hmotnost (denn? vážit), chu? k jídlu, aktivitu a dýchání. Kdyby dýchal namáhav? (b?ichem), m?že to být známka zápalu plic, který je nutné okamžit? ?ešit antibiotiky. M?žete mu zkusit zvýšit imunitu vitamínovým p?ípravkem pro zví?ata nebo malinkým zrnkem vitamínu C (2-5mg) denn?. Jinak hlavn? klid, tekutiny, p?im??en? teplo. POZOR - fretkám ned?lá dob?e pr?van!

nemoc, zvrací: Nedávno jsme byli celá rodina nachlazení a pár dní potom mi za?ala kýchat fretka, nekýchá ?asto, ale když spí, zdá se, jakoby dýchala tlami?kou. Když se probudí, kýchne n?kolikrát za sebou a je slyšet že jí v tom nose sípe - m?že jít o rýmu?
odpov??: M?že a nemusí, m?že si jen ?istit nosík od prachu. Sledujte hlavn?, jestli je aktivní, hraje si, normáln? jí a nemá pr?jem. Pokud by bylo cokoliv z toho mimo normál nebo se vám zdálo, že se rýma zhoršuje, jd?te na veterinu.

nemoc, zvrací, srdce: Náš p?tim?sí?ní fre?ák kdykoli se probudí, za?ne kašlat, nebo spíš se chvilku "dusí" - zni to d?siv?. Nem?že to být problém se srdí?kem??
odpov??: V tomhle období (listopad) je našt?stí mnohem pravd?podobn?jší, že zrovna m?ní srst a kašle kv?li spolykaným chlup?m. Podávejte pastu Bezopet. Pokud byste pozorovali únavu p?i námaze, zadýchávání a kašel i jindy než po probuzení, rozhodn? nechejte srdí?ko vyšet?it, ale podle toho, co píšete, to spíš vypadá na ty chlupy ;o)

nemoc, hyper: Moje ro?ní fretka je 2x po kastraci a po odstran?ní 1,5 nadledvinky a znova má nateklou vulvu. Veteriná?ka už si neví rady. ?ekla nám, že už se nedá nic d?lat a že o ní p?ijdeme - je to otázka m?síc?. Co m?žeme ud?lat?
odpov??: Kontrolní vyšet?ení u zkušeného fret?ího veta - viz vlákno "Kam jít na veterinu". Otázka je, zda kastrace nebyly zcela vpo?ádku (zbyl-li kousek vaje?níku, bude otok reagovat na injekci hCG), v opa?ném p?ípad? to vypadá na nadledviny.

nemoc, hyper: mám 3,5roku starou sami?ku albínku, kastrovanou a poslední dobou jsem u ní zpozorovala, že ji líná ocásek od ko?ene...zastavilo se to v 1/3 ocásku. A navíc tam místo t?ch chloupk? má takové malé modré te?ky ( jakoby zanešené póry ) a srst je velice ?ídká. Nevíte, co bych m?la d?lat, aby ji srst na ocásku znovu dorostla ? Ocásek te? totiž vypadá jak oškubaný a špinavý.
odpov??: Nemusí o nic jít, ale také to m?že být první známka problém? s nadledvinkami. Rad?ji jí nechejte nadledviny vyšet?it ultrazvukem, zda nejsou zv?tšené.

nemoc, hyper: Dobrý den, mému 5-ti letému same?kovi fretky vypadly na ocásku všechny chlupy a na zimu neza?aly r?st nové. Byli jsme u veteriná?e, ten mu vzal krev. Zjistil, že mu špatn? funguje štítná žláza a dostal tablety EUTHYROX 50 v dávkování 1/4 tablety denn?. Stav se ale nezlepšil, proto bylo zvýšeno dávkování na 0,5 tablety denn?. Stav se po?ád nelepšil, proto bylo ješt? provedeno vyšet?ení mo?i, jestli to nebudou nadledvinky. Ale výsledky byly negativní. M?žete mi poradit? D?kuji
odpov??: Leda zkusit jinou veterinu. Pokud je nekastrovaný, m?že jít o normální jev, vlivem testosteronu same?k?m "plešatí" ocásek. Skute?n? by ale mohlo jít i o nadledvinky - to se ovšem nezjistí z mo?i (a ani krve v?tšinou ne), to chce spíš vyšet?it ultrazvukem. Každopádn? 25 mg Euthyroxu je zatracen? ko?ská dávka, asi tak na 30 kg zví?ete, jestli se nepletu, ani bych se nedivila, kdyby mu zlobilo srdce z p?edávkování. Ztráta srsti zp?sobená sníženou ?inností štítné žlázy, která se vyskytuje u ps?, navíc nebyla u fretek dosud zaznamenána. Takže já bych šla jinam.

nemoc, ostatní: Máme 5,5 m?síce starou fretku, již ?tvrtý den zvrací (každé sousto, které sní vyzvrací). I po 24 hodinové hladovce na?ízené veteriná?em jídlo, které dostala, znovu vyzvrátila. Stolice je normální - p?im??ená tomu, jestli jí nebo ne.Chu? k jídlu má normální, ale bohužel jí v žaludku nevydrží, výrazný úbytek váhy zatím není. Je hravá jako jindy, jiná zvláštnost - krom? zvracení stravy - oproti zdravému stavu není. Dnes m?la vyšet?ení rtg+sono, kde nebyl potvrzen žádný cizí p?edm?t. Nyní dostane na 3 dny ATB a pokud se stav nezlepší, bude muset dojít k operativnímu zákroku, kde bude t?eba vylou?it p?ítomnost cizího t?lesa. Nemá prosím n?kdo podobnou zkušenost? Pokud ano, budu ráda za každý e-mail, který by mohl být jak nám tak veteriná?i nápomocen.
odpov??: Zvracení m?že signalizovat n?kolik problém?:
1. cizí t?leso: v?tšinou zárove? mén? vym?šuje, zvrací všechno, n?kdy i vodu. M?že jít i o ?áste?né ucpání žaludku chomá?em chlup? p?i línání.
2. infekce: v?tšinou se zárove? objeví ?idší stolice až zelený pr?jem.
3. Megaesophagus: rozší?ený jícen, onemocn?ní nejasné p?í?iny, ale velmi nebezpe?né, našt?stí ne ?asté.
Osobn? bych vid?la jako nejpravd?podobn?jší cizí t?leso. Jestli máte doma Bezopet, zkuste jí ho dát, mohlo by to pomoct. A propátrejte skrýše, jestli nenajdete okousanou hra?ku, houbi?ku na nádobí atp.

nemoc, ostatní: Mám 4,5 let starou sami?ku. Poslední dobou strašn? moc slintá - je to asi tak 14dní. Chvilkama je trochu malátn?jší, ale pak je zase v po?ádku.
odpov??: Rozhodn? jd?te na veterinu. Pot?ebuje vyšet?ení, p?edevším glukometrii, mohlo by jít o problém se slinivkou (cukrovka nebo inzulinom). Pokud p?jdete k vetovi jinam, p?edem se informujte, zda glukometrii u fretek provádí, není to úpln? b?žné.

nemoc, ostatní: Je normální, že fre?ák, když jde do ?íje, má tak jednou až dvakrát denn? k?e?e? P?itom je zticha, nek?u?í.
odpov??: K?e?e? Myslíte že se vám zakousne do ruky a to?í se k ní? Nebo totéž ze spaní? To se jen chce pá?it, p?ípadn? má erotické sny ;o)

nemoc, ostatní: Máme 2 letého fret?ího same?ka, m?že mít epilepsii? Mívá k?e?e do celého t?la, schoulí se do klubí?ka. Za?alo to poslední dobou.
odpov??: M?že. Nebo taky m?že mít psinku. Nebo m?že být v ?íji a snaží se jenom pá?it... To se na dálku nedá ?íct a t?eba epilepsie se nedá diagnostikovat jen tak po mailu. Navíc jen k?e?í je n?kolik typ?, každý zna?í n?co jiného. Rozhodn? ho vezm?te na veterinu a k?e?e doktorovi podrobn? popište.

nemoc, ostatní: V?era jsem zjistila, že má moje t?íletá fretuška hlavi?ku naklon?nou po?ád do leva a že n?jak víc polehává, má divný výraz v o?ích a když jde, tak se motá a padá. Jeli jsme hned k vetovi a ten jí píchnul antibiotika a vit.B a ?íkal, že to není moc dobrý, že by to mohla být mrtvi?ka! Dnes jedeme znovu, ale skoro v?bec jsem nespala, trápím se, nevím co to bude pro mou fretku znamenat, jak to bude dál.. A taky by m? zajímalo z ?eho se to mohlo stát?! Nikdy nemarodila, po?ád byla v dobré kondici:-(
odpov??: Stejn? jako u lidí p?ichází mrtvice ne?ekan?. Ale rozhodn? se nelé?í antibiotiky - to spíš vypadá, že vet sám moc neví o co jde? Každopádn? to chce d?kladné vyšet?ení na dobré klinice. A za?ala bych oušky, protože stá?ení hlavy a poruchy rovnováhy mohou mít i tak banální p?í?inu, jako je pokro?ilá ušní prašivina, zán?t st?edního ucha atd.

nemoc, ostatní: Mam 5rocneho fretacika udajne s vrodenou chorobou srdca,ktora sa mu objavila az teraz-pred 2mi mesiacmi.Lekari vraj nemaju s tym skusenosti,lebo choroby srdca u fretiek su vraj raritou.Najprv ho liecili len enap-om 2,5mg-stvrt tabletky za 24hodin.Problemy mu robila voda.ktoru mal na plucach.Tu sa podarilo odstranit furosemidom.Asi pred 2mi tyzdnami sa mu zacala voda zbierat v brusku.Dali mu verospiron.Viete nieco o srdcovych chorobach fretiek nieco blizsieho? Doktor mu doporucil dietu,ktora sice setri oblicky,ale je pre macky a ma znizeny obsah proteinov.Niekde som citala,ze fretke takouto dietou mozem viac ublizit ako pomoct.Co mu mam davat jest,je fajnovka-papa granulky vitakraft,kuracie masko a detske predsnidavky,samozrejme bez soli. Mam ho velmi rada,chcem,aby bol medzi nami este velmi dlho a stastny. Dakujem za odpoved. P.s.Ked nema vodu na plucach,ani v brusku,nevidiet vobec na nom,ze ma dajake problemy.

odpov??: Onemocn?ní srdce jsou nej?ast?jší u starších fretek (tedy od 4 let). Lé?ba odpovídá doporu?ením. Je také t?eba nasadit dietu s nízkým obsähem solí (nap?. nesolené va?ené ku?e namísto granulí) a mírnou aktivitu. Pro snížení množství bílkovin m?žete ku?e smíchat s va?enou rýží a mrkví, op?t bez soli. Více o kardiomyopatii se do?tete na [www.ferretcentral.org].

nemoc, ostatní: Mám sedmiletého kluka, v posledním roce onemocn?l se srdí?kem. Za?alo se to projevovat ochrnutím zadních kon?etin - chvilkov?. Hubne, stále pije a mo?í. Každé ráno užívá FOETOR. Výrazné zlepšení nevydím, existují jiné léky - ú?inn?jší?

odpov??: Lék tohoto názvu snad ani neexistuje? Není to spíš Furon? Mohu doporu?it konzultaci u vynikajícího kardiologa zvládajícího fretky, MVDr. And?la z vet.nemocnice Na Šejdru v Libuši (v Brn? je skv?lý MVDr. Jekl z kliniky na univerzit?). Slabost zadních kon?etin je u srdí?ka ?astá, hubnutí také, pití a mo?ení m?že souviset s léky na odvodn?ní (Furosemid, Furon). Nicmén? u kardiomyopatie ne?ekejte vylé?ení, jen zpomalení jejího zhoršování a úlevu od p?íznak?, bohužel. V?tšinou se medikuje Enapril + Furosemid, v p?ípad? pot?eby navíc Digoxin na úpravu srde?ního rytmu.

nemoc, operace: Na jedné stránce sem ?etla,že fretka zem?ela dva dny po operaci,pravd?podobn? následkem anestezie. Byla kastrována.Mám dv? sami?ky a ob? bych cht?la nechat kastrovat. Ale tohle m? celkem vyd?silo. Jedna z nich byla nemocná s trávicím ústrojím, te? už je v pohod?, ale stejn?. Stává se to ?asto? Mám si t?eba dát na n?co pozor nebo se n??emu vyvarovat?
odpov??: Nestává se to ?asto. Pokud chcete mít v?tší jistotu, nechejte p?ed operací provést d?kladné vyšet?ení (krev, prohlídka a hlavn? vyšet?ení srdce). P?ed operací nechejte fretku nejmén? p?l dne nala?no a po operaci jí nedávejte pít ani jíst, dokud to nedokáže sama. Existují také r?zné druhy narkózy - injek?ní bývají levn?jší ale mén? šetrné, inhala?ní je dražší ale šetrn?jší (v?tšinou ji mají jen na velkých klinikách).

nemoc, stá?í: Mám doma fretku, bude jí 6 let. B?hem uplynulého roku za?ala tahat zadní nohy a nakonec je p?estala používat úpln?. Bylo to pro ni omezení, ale ne tak hrozné, te? ale za?ala mít problémy i s p?ení tlapkou a to už je moc zlé. Musím jí n?kdy pomáhat s jídlem, i když chu? k jídu má ale po?ád obrovskou a je hodn? hravá.Doktor ?ekl, že jí nic není, že je to asi v?kem, všechny testy dopadlý prý dob?e... Mn? ale p?ipadá, že má n?co jako roztroušenou sklerózu nebo tak, protože ?as od ?asu klepe ješt? pohyblivými tlapkami. Fakt nevím co sní, nerada bych o ni p?išla - zvláš?, když je podle mého v alespo? psychické pohod?. D?kuji za odpov??.

odpov??: ?ekla bych, že doktor má i nemá pravdu. Ano, je to stá?ím, ale nemyslím si, že jí nic není. Tyto projevy jsou velmi obecné, souvisejí se selháváním r?zných orgán?, ke kterému u starých fretek dochází, t?lí?ko už je prost? opot?ebované. P?í?inou m?že být i n?jaký nádor vnit?ních orgán?, ale málokdy se na to p?ijde natolik v?as, aby se s ním ješt? dalo n?co d?lat. Máte dv? možnosti - jít na specializovanou kliniku a nechat ud?lat podrobná vyšet?ení, sono a hledat, následn? p?ípadn? operovat s rizikem, že v tomto v?ku operaci nemusí zvládnout, pokud není stoprocentn? zdravá. Nebo tomu nechat volný pr?b?h a pomali?ku se smí?it s tím, že se blíží její ?as. Já bych si vybrala cestu t?etí - d?kladn? vyšet?it a pokud jde o n?co, od ?eho jí m?že ulevit konzervativní lé?ba (pilulky), zlepšit jí kvalitu života na co nejdelší dobu to bude možné.

nemoc, smrt: Dnes (?ervenec) mi um?el m?j fre?á?ek. Nejhorší je, že nevím, co mu vlastn? bylo. Poslední t?i dny m?l jakoby rýmu a byl malátný, polehával a spal, dnes už to vypadalo, že je to lepší. Cht?la jsem ho vzít v pond?lí na veterinu. Odpoledne jsem ho ale našla mrtvého s p?nou u pusy. Poslední dobou výrazn?ji zhubl, ale dávala jsem to za vinu kastraci, která prob?hla bez problém? na ja?e a p?íchodu léta. Byl mladý - 10 m?síc?, o?kovaný, starala jsem se o n?j jak nejlépe jsem mohla. Nevíte,co to mohlo být? Vím, že mi ho to už nevrátí, ale takhle, když ani nevím, jestli jsem mu mohla n?jak pomoct...
odpov??: To by vám bohužel ?ekla jen pitva - pokud jste ho ješt? nepoh?bili, vemte ho do Státního veterinárního ústavu, tam vám p?í?inu smrti zjistí. Mohlo jít prakticky o cokoliv, od virózy t?eba po srde?ní onemocn?ní.

nemoc, smrt: Na jedné stránce sem ?etla, že fretka zem?ela dva dny po operaci, pravd?podobn? následkem anestezie. Byla kastrována. Mám dv? sami?ky a ob? bych cht?la nechat kastrovat, ale tohle m? celkem vyd?silo. Jedna z nich byla nemocná s trávicím ústrojím, te? už je v pohod?, ale stejn?. Stává se to ?asto? Mám si t?eba dát na n?co pozor nebo se n??emu vyvarovat?
odpov??: Nestává se to ?asto. Pokud chcete mít v?tší jistotu, nechejte p?ed operací provést d?kladné vyšet?ení (krev, prohlídka a hlavn? vyšet?ení srdce). P?ed operací nechejte fretku nejmén? p?l dne nala?no a po operaci jí nedávejte pít ani jíst, dokud to nedokáže sama. Existují také r?zné druhy narkózy - injek?ní bývají levn?jší ale mén? šetrné, inhala?ní je dražší ale šetrn?jší (v?tšinou ji mají jen na velkých klinikách).

nemoc, smrt: Když moje frete?ka um?ela na selhání jater a ledvin, m?žu si te? n?kdy v blízké dob? po?ídit novou? Všechno jsem pro jistotu vydezinfikovala.
odpov??: To závisí na výsledku pitvy - pokud by šlo o infek?ní zán?ty, mohla by být karanténa na míst? (taky podle konkrétní infekce), ale pokud šlo nap?. o vývojovou vadu, je to zbyte?né. Sázím spíš na druhou variantu, myslím, že si klidn? m?žete novou fretku p?inést.
poradna+



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: martina dne 05.10. v 01:46.



Toto téma bylo zamčeno
TOPlist