FAQ - Co se jinam nevešlo aneb n?co navíc
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2009-10-04, 23:28
navíc, mix: Jak se m?žu stát ?lenkou Klubu chovatel? a p?íznivc? fretek?
odpov??: Sta?í poslat p?ihlášku (viz sekce o klubu) nebo si ji vyplnit na n?kterém srazu (vždy avizovaném na našich stránkách) a zaplatit p?ísp?vky.

navíc, mix: Co znamená u fretky, resp. u fre?áka rychlé mrskání ocáskem?
odpov??: Je to z rozrušení, v?tšinou p?i h?e "na ?íhanou".

navíc, mix: Když sahám fre?ákovi na b?íško, zdá se mi, jakoby m?l po?ád ztopo?ené p?irození. Je to normální?
odpov??: Ano, je. On tam totiž má kost... ;o)

navíc, mix: Existuje n?jaký "fret?í kalendá?", kde bych mohla svojí fretce vybrat jméno a podle kterého bychom mohli i oslavovat?
odpov??: Ano, existuje. V sou?asné dob? je k dispozici jen v tišt?né podob?, v dohledné dob? bude uve?ejn?n i na našich stránkách.

navíc, mix: Je normální když má fretka škytavku? Když je v klidu tak ne, ale za?ne si hrát , u toho d?lá r?zné salta atd. a pak to za?ne... sice ji to po pár minutách p?ejde, ale cht?la bych v?d?t ?ím to je.
odpov??: Jako u d?tí - škytají když se moc rozdovádí nebo když mají prochladlé b?íško. Tohle bude ten první p?ípad ;o)

navíc, dárce: Pot?ebovala bych poradit jak provést p?ihlášení mého fre?áka do registru dárce krve.M?j nedokonalý po?íta? odmítá Outlock.Fre?ák Lolik už odb?r krve absolvoval u vet.dr.Jekla v Brn?.
odpov??: Sta?í poslat pot?ebné údaje (jméno, rok narození, minimální a maximální hmotnost fretky, kontakt na majitele (jméno, telefon, adresu) na registrdarcu@fretka.cz nebo SMSkou na 723090667. Díky:o)

navíc, dárce: Zajímalo by m?, jestli fretky mají krevní skupiny jako lidi. Nikde jsem se o tom nedo?etla.Náš fre?ák byl darovat krev jednomu nemocnému, p?ekvapilo mne že se to dá. Nebo same?ek m?že darovat pouze same?kovi a sami?ka sami?ce?
odpov??: Ne, fretky krevní skupiny nemají. Jako dárce se používá samec proto, že je dvojnásobn? velký a tudíž má víc krve, než sami?ka.

navíc, alergie: M?že mít fretka alergii? Moje frete?ka když si hraje s plyšákem pšiká. ?ím to je?
odpov??: M?že to být jen prach - v plyšácích se hrozn? drží. Zkuste ho vym?nit za nového eventueln? pokud jde, tak vyprat (a d?kladn? vymáchat!!!)

navíc, alergie: Mám t?íletou sami?ku fretky, která ztrácí srst, po t?le má holá místa, veteriná? si myslí, že se jedná o alergii na krmivo, prosím pora?te mi, jak se tohoto problému zbavit
odpov??: Pokud jde skute?n? o alergii, existují krmiva bez barviv a konzerva?ních látek, nap?íklad ANF, ale i nové Sluis, která jsou hypoalergenní. Nicmén? je mezi veteriná?i trošku móda každý z jejich hlediska nevysv?tlitelný kožní problém ozna?it za alergii na krmivo. Proto se zamyslete, zda k této diagnóze došel až poté, co vylou?il ostatní možné p?í?iny. Standartní postup by m?l být zhruba následující: vyšet?ení k?že na p?ítomnost plísní a parazit? (st?r, mikroskopie), zejména pokud je podrážd?ná, zm?n?ná, vylou?ení dietní chyby, vitamíny (hlavn? H), vylou?ení problém? se ?íjí (je-li v ?íji déle než m?síc, projevuje se to i ztrátou srsti), vyšet?ení krve... Je-li kastrovaná a p?esto projevuje p?íznaky ?íje, m?že jít o potíže s nadledvinami atd. Má-li zv?tšené uzliny, m?že jít o lymfosarkom. atd atd...

navíc, angora: Je pravda, co se ?íká o angorách, že prý nejsou zdravé a dožívají se jen t?í let? Platí to i o pulangorách, když už jsou k?ížené s normální fretkou?
odpov??: Ano, u všech angor, které jsem znala, se toto tvrzení potvrdilo.

navíc, angora: Jsou angorské fretky choulostiv?jší nebo se liší jenom délkou srsti? Vid?la jsem je pouze na obrázku a neznám nikoho kdo by je choval a koho bych se mohla zeptat na jeho zkušenosti.
odpov??: Angory se dožívají asi polovi?ní délky života a mívají problémy s kostmi, umírají v?tšinou kolem ?ty? let na rakovinu kostí a další nádorová onemocn?ní. Pokud byste angoru p?es všechna zdravotní rizika cht?la a n?kdo vám ji nabízel, nenechejte se napálit (abyste nekoupila "oby?ejnou" fretku s delší srstí za desateronásobnou cenu) - skute?né angory mají jemn? osrst?ný ?enich a nozdry rozšt?pené nahoru, nikoliv do stran.

navíc, kuna: V našem domku se na p?d? usídlila kuna. Našli jsme však na zahrad? a na terase rozbitá slepi?í vají?ka, i když sami na rozdíl od soused? slepice nemáme. V sobotu jsem vid?la dv? velké kuny, jak se honily po naší zahrad?. Pak jsem zahlédla jednu kunu lézt po žeb?íku na st?echu a z p?dy byl potom slyšet velký hlomoz a pišt?ní, jakoby se praly. Protože chováme ko?ky, máme strach, aby je kuny nenapadly nebo nezanesly do chovu n?jakou infekci. Cht?li bychom se kuny nebo kun n?jak "po dobrém" zbavit, ale nevíme jak.
odpov??: Recept? je spousta, ale žádný zaru?ený ;o) Doporu?ují se lidské vlasy, dokonce i výkaly (ale to pak nevím, co je horší) - v podstat? jde o pachovou zna?ku "tady je to moje". Odvážná, ale dost nad?jná metoda je nekastrovaný same?ek fretky, který už si území ozna?kuje. Ale hlavn? se zkuste smí?it s tím, že tam možná z?stanou a vyvedou mladé (ten lomoz mohlo být pá?ení, touto ro?ní dobou). Ko?ky by rozhodn? napadnout nem?ly, kuny jsou dost plaché. A pokud jde o infekci, tu m?žete p?inést sami na botách, pokud nemáte u dve?í desinfek?ní rohože. Takže vás asi bude obt?žovat nanejvýš dupot pacek, což se dá vydržet, a na oplátku nebudete mít v dom? myši.
poradna+



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: martina dne 05.10. v 01:46.



Toto téma bylo zamčeno
TOPlist