FAQ - Už nám jedna nesta?í, chceme (máme) jich víc!
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2009-10-04, 23:09
víc, párek: Když ke své fretkce dokoupim kamaráda, nep?estane si m? pak všímat? Prý si budou hrát spolu a na m? se vykašlou.
odpov??: Podle mých zkušeností je dv?ma fretkám rozhodn? veseleji než jedné. Je sice pravda, že si spolu hodn? vyhrají, ale rozhodn? na vás nezanev?ou. Spíš bude pro vás výhoda, že jim nebude smutno, když budete zrovna mít málo ?asu. A pokud na n? ?as zrovna mít budete, nic vám nebrání hrát si s ob?ma najednou - m?žete se lec?emu p?iu?it (pozorováním jejich her zjistíte, co je nejvíc baví).

víc, párek: Máme dvouletého kluka a ro?ní hol?i?ku. Oba tcho?í barvy. Cht?li bychom si po?ídit ješt? jednu fretku, ale nevíme, jestli kluka nebo holku a jestli záleží na barv?, aby ji ti dva p?ijali mezi sebe.
odpov??: Na barv? nezáleží, ale klidn?jší soužití rozhodn? bude s další sami?kou. Kluci by se nemuseli snést.

víc, párek: M?žu mít dohromady 2 sami?ky a 1 same?ka? Mám matku s dcerou dohromady a moc si spolu rozumí, te? momentáln? je mám rozd?lené, protože jedna má miminka. Chci si po?ídit ješt? same?k. Jsou n?jaká rizika?
odpov??: V tom by nem?l být žádný problém. Jediné riziko je, že budete mít po?ád fre?ata. Pokud budete uvažovat o kastraci, je ze zdravotních d?vod? vhodné nechat kastrovat sami?ky. Zpo?átku si na sebe možná budou muset chvilku zvykat, ale zejménap okud same?ek bude mlád?, sžijí se dob?e. Pozor, kdybyste si cht?la nechat syna svojí fretky, je kastrace nezbytná, uhlídat je by bylo velmi obtížné.

víc, párek: Máme same?ka a sami?ku. Oba jsou nekastrovaní. Sami?ka není v ?íji a same?ek by se stále pá?il. Nedá sami?ce pomalu pokoj. Sami?ka má krk celý pokousaný a samý strup.Jsou v jedné kleci. P?ejde ho ta jeho touha a nebo je bude nutné rozd?lit?
odpov??: Chová se úpln? normáln? a rozhodn? ho to do konce ?íje (do podzimu) nep?ejde. Pokud to sami?ce nevadí (mnohé si to nechají docela ochotn? líbit ;o), klidn? je nechejte spolu, budou praktikovat "bezpe?ný sex". Pokud by sami?ka byla p?íliš ve stresu (sy?ela v kout?, odmítala potravu), rad?ji je odd?lte nebo same?ka nechejte vykastrovat. Ale v?tšina stálých dvojic fretek je v tomto sm?ru v pohod?:o)

víc, seznámení: Objevila jsem inzerát na dvouletou fretku po zem?elé majitelce. Bližší informace o ní jsou tyto: pat?ila 11 leté hol?i?ce, te? je p?l roku zav?ená ve venkovní volié?e a není poušt?ná a nikdo za ní nechodí. Je od?ervená, o?kovaná proti vzteklin?. Mám doma kastrovaného samce a nekastr. samici zhruba stejn? staré. Ráda bych si inzerovanou fretku vzala k nim, aby nebyla opušt?ná, ale pot?ebuji poradit, jak nejlépe jí za?lenit - o?kování, sbližování...Je te? trochu kousavá. Pokud to p?jde, ráda si jí nechám,kdyby jí naši fre?áci nep?ijali, vzala by si jí moje kamarádka, které se fretky líbí a chce je. Prosím pora?te,jak jí co nejlíp za?lenit.
odpov??: Asi to nebude úpln? jednoduché, ale mezi ostatní fretky by se mohla za?lenit. Ur?it? ji oo?kujte ješt? proti psince, s ostatními ji seznamujte pod dohledem, postupn?. Poušt?jte je spole?n? hrát, ale spinkat je zpo?átku nechejte odd?len?. M?žete jim ob?as prohodit pelíšky, aby si zvykli na sv?j pach, krmit je spole?n?,... Kousání m?že být reakce na nedostatek pozornosti, m?l oby se to ?asem srovnat.

víc, seznámení: Máme doma 2,5 letou sami?ku, vykastrovanou a po?ídili jsme ji kamarádku, stejn? starou nekastrovanou, aby m?la kamarádku. Ovšem ta naše se té nové bojí, kvoká, piští a tulí se ke mn? a ta nová se chová tak, jako by tam byla doma, Je fakt, že je o n?co v?tší. Myslíte že se postupem ?asu snesou, mám tu druhou dát vykastrovat, aby tolik nepáchla nebo radíte ji dát pry?? Abych se p?iznala,tak s takovou reakcí jsem nepo?ítala, myslela jsem si že si budou ob? hrát.
odpov??: Jak to tak ?tu - není ta druhá fretka ?ist? náhodou samec? Každopádn? pokud jde o sami?ku, kastrace pom?že lec?emu, ale ur?it? nijak výrazn? neomezí její pach. A? je to jakkoliv, každé seznamování chce ?as a trp?livost.

víc, rva?ky: P?i prvním setkání se same?ek zakousl do h?betu sami?ce, což m? sice p?ipadalo drsné, ale jak jste psala, je to normální a sami?ka by si m?la zvyknout. Jenže sami?ka od té doby na n?j sy?í a zdá se mi, že se ho bojí. Proto jsem je po?ád nedala k sob?. Nevím jakým nejvhodn?jším zp?sobem je seznámit. Venku, nebo v kleci? Postupn?, nebo je dát rovnou k sob?, i když budou k?i?et. Sami?ka totiž i k?i?ela. Je to opravdu docela drsný zp?sob seznamování...
odpov??: Jestliže sami?ka vytrvale sy?í a k?i?í (pozor, je to n?co jiného než standartní na?íkání a k?u?ení), pravd?podobn? je u ní problém se socializací. To bude vyžadovat hodn? ?asu a trp?livosti, seznamování vždy pod dozorem a postupn?, rad?ji mimo klec, na neutrálním území. Aby si zvykala na jeho pach, m?žete jim zkusit prohazovat pelíšky. Zpo?átku to budou jen krátké spole?né chvilky, t?eba po jídle, kdy bude same?ek klidn?jší, postupn? budete moci ?as prodlužovat. M?žete zkusit i spole?né procházky, kde bude same?ek také ?áste?n? zaujatý n??ím jiným.

víc, kluci, seznámení: M?žu po?ídit k ro?nímu kastrovanému samci nekastrovaného, asi 4 m?síce starého same?ka od lidí, kte?í ho nalezli a zatím neumístili? Jak postupovat, aby si na sebe zvykli a neprali se? Musím je do kastrace 2. samce chovat odd?len?? Nebo když jsou ješt mladí, m?žu je mít pohromad??
odpov??: Mohli by se snést, dokud nekastrovaný nedosp?je. Každopádn? bedliv? dohlížejte, jaké jsou vztahy a kolem 6 m?síc? se hned objednejte na kastraci - tou dobou nejspíš p?ijdou šarvátky (ale našt?stí bude podzim, takže to bude lepší než v lét?, kdy s nimi cloumá ?íje)

víc, kluci, rva?ky: Máme ro?ního kluka a te? jsme koupili ješt? jednoho, op?t ro?ního. Bohužel se v?bec nesnesou. Je možné, že si ?asem na sebe zvyknou? Bojíme se, aby si vzájemn? neublížili.
odpov??: Same?ci se obvykle moc dob?e nesnesou. Do zna?né míry pom?že, pokud je vykastrujete, to asi bude nejvhodn?jší ?ešení, jak doma nastolit klid.

víc, kluci: Máme doma t?i m?síce starého same?ka a uvažujeme o tom, po?ídit k n?mu ješt? jednoho. Z n?kolika zdroj? jsme se do?etli, že dva samci nebývají nejlepší ?ešení. Opravdu to bývá tak zlé?
odpov??: Dva samci skute?n? nejsou optimální ?ešení, nejspíš se budou v dosp?losti napadat. Jediná šance by byla nechat oba vykastrovat, ale ani tak to nemusí být v klidu. Zkuste rad?ji kastrovanou sami?ku...

víc, sourozenci: P?emýšlíme o tom, že našemu fre?ákovi, který se stane tátou, po?ídíme kamaráda, taky fre?áka. ?etla jsem, že tato kombinace není úpln? ideální, ale co soudíte o vztahu syn a otec? Mohlo by to být lepší?
odpov??: I u p?íbuzných samc? mohou v dob? ?íje nastat konflikty, zejména pokud spolu nejsou naprosto nep?etržit?. Každopádn? v takovém p?ípad?p o?ítejte s možností, že bude nutné p?istoupit ke kastraci.

víc, kluci, sourozenci: Mám dotaz ohledn? soužití dvou fret?ích bratr?, stá?í 5 m?síc?, jsou na sebe zvyklí a majitelka by je prodala oba, aby jim nebylo smutno. Nevím jak by jim to šlo do budoucna a jestli by jim to vydrželo, je vhodné soužití dvou samc??
odpov??: U dvou samc? je vždy ur?ité riziko problém?. Pokud budou spolu stále, mohli by se snést, ale i tak je nebezpe?í, že se za?nou rvát, až p?ijdou do ?íje. V tom p?ípad? by situaci zklidnila kastrace. Rozhodn? nejv?tší pravd?podobnost, jak docílit klidného soužití dvou samc?, je chov bratr?.

víc, holky: Máme bílou ?ty?letou fretku. Od mali?ka si p?kn? hraje a p?itom kvoká. Ona kvoká tém?? po?ád. P?ed p?l rokem jsme si po?ídili ješt? jednu. Je tcho?ovitá. Je po?ád dost vyplašená a v?bec nekvoká. Slyšeli jsme ji asi tak dvakrát a to jenom chvili?ku a ty zvuky byly upln? jiné jak od té starší, tak by m? zajímalo jestli je to normální? Jestli t?eba není n?jaká neš?astná. Nebo jestli je možné, že to ješt? neumí.
odpov??: Každá fretka je jiná - n?která ukvokaná, jiná ne. S tím asi nic nenad?láte:o) Ale rozhodn? to ni?emu nevadí, nebojte.

víc, holky, seznámení: M?žeme k 10 m?sí?ní fretce po?ídit fretku 3 m?sí?ní. Nebudou problémy?
odpov??: Nem?l by s tím být problém. N?kdy mám pocit, že to závisí na vašem postoji. Nám se skamarádí všechny fretky (letos v lét? v?etn? sedmi nalezenc? a odloženc? v do?asném podnájmu), ale znám lidi, kte?í nedokáží dát dv? fretky dohromady. Nesmíte se toho bát, nesmíte bojové hry považovat za pokus o vraždu... Pokud se fretky škádlí, kvi?í, honí se, je to v po?ádku, pokud na sebe nesy?í a jedna se nap?íklad vyd?šen? nekr?í v kout?. Pokud spolu spí v pelíšku, je to naprosto v pohod?. Ur?it? jim ve dvou bude veseleji a dv? mlá?ata Vám p?edvedou to pravé fret?í rodeo:o)

víc, holky, rva?ky: Máme 10 m?sí?ní fretku a koupili jsme další stejn? sterou a je to sami?ka. Po?ád se perou. Je to kv?li tomu, která z nich bude dominantní? Kdy to tak p?estane?
odpov??: Ne, fretky si takhle prost? hrají - milují bojovky. Je to tím, že jsou šelmy a hrou si trénují lov.

víc, holky, rva?ky: Mám doma dv? sami?ky po ukon?ení ?íje. Ob? se te? po?ád perou, je možné že jsou ve falešné b?ezosti. Jestli ano - je lepší, pokud je odd?lím?
odpov??: V?tšinou se v takové situaci jen tahají a snaží se jedna druhou adoprovat. V?tšinou klidn? mohou z?stat spolu.

víc, holky: Máme dv? ro?ní frete?ky, jsou na sebe zvyklé,obývají jednu klec. Jedna je vykastrovaná, druhá je b?ezí. Fre?ata by se m?la narodit cca za 14 dní. M?žeme je nechat nadále spolu, nebo je nutné je rozd?lit (není problém s místem,klece máme dv?)? Když ano za jak dlouho po narození fre?átek je m?žeme dát dohromady? Nechceme ohrozit mim?a, ale také nechceme mít problém s jejich dalším soužitím.
odpov??: Rozhodn? je nejpozd?ji týden p?ed porodem odd?lte, rad?ji už te?, aby si b?ezí zvykla. Do odstavu mlá?at je rad?ji nechejte zvláš?, i když je m?žete - pokud o to budou mít zájem - nechat spolu prob?hnout t?eba než mim??m uklidíte. Na kojení ale sami?ka pot?ebuje klid.

víc, rva?ky: Mám rok a p?l starého vykastrovaného fret?ího kluka a k n?mu jsme si po?ídili letos v ?ervnu (p?ed p?ti m?síci) hol?i?ku. Všechno bylo v po?ádku, hráli si a skota?ili. Nyní ovšem kluk na ni úto?í, kouše jí do krku, zátylku a stále ji honí. N?kdy až nep?íjemn? k?u?í nebo bre?í. Ona p?ed ním stále utíká a n?kam se schovává, ale jen chvilkov?. Pak t?eba se spolu nají a jdou spát. V noci spí spolu v jednom košíku a nic se ned?je. Ovšem když n?kdy jeden jde na záchod a druhého to probudí, p?i návratu na n?j za?ne sy?et. Nevíme jak se k nim zachovat, jestli je dát od sebe nebo jestli to jsou stále jen hry.
odpov??: Fret?í hry bývají pom?rn? drsné, to co popisujete vypadá pom?rn? standardn?.

víc, rva?ky: Máme 3 roky starou frete?ku Tykynku, je kastrovaná a te? jsme jí po?ídili 14 m?síc? starého kastrovaného fre?á?ka. Jsme z nich už zoufalí, nemají se rádi, sy?í na sebe (to v lepším p?ípad?) perou se, zakusují se do sebe. V?era je musel manžel polít studenou vodou, aby se pustili. Pora?te nám, jak dál postupovat, jestli je možná adaptace t?ch dvou na sebe. Fre?á?ka máme doma 14 dní. Nem?li bychom je od sebe izolovat? Neradi bychom se jednoho nebo druhého vzdávali, jsou to opravdu naši milá?ci.
odpov??: N?kdy trvá delší dobu, než si na sebe fretky zvyknou. Zpo?átku je k sob? poušt?jte jen pod dozorem a hlavn? NAU?TE SE JIM OTEV?ÍT TLAMU, když se do sebe zakousnou!!! Polití studenou vodou je naprosto nemístné, musíte se nau?it bo?ním hmatem rozev?ít každý jedné fretce ?elisti a držet je, dokud nejsou dost daleko, aby po sob? nech?apli znovu. P?ivykání m?že trvat i n?kolik m?síc?, zejména v p?ípad?, kdy jste z?ejm? u sami?ky trochu zanedbali socializaci (p?ivykání na ostatní fretky už od d?tství). Pokud dosud nepotkávala jiné fretky, m?že pro ni být ve t?ech letech podobné setkání dost šokující.
poradna+



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: martina dne 05.10. v 01:44.



Toto téma bylo zamčeno
TOPlist