FAQ - Jak a kdy na procházky s fretkou, na delších cestách s fretkou i bez (hlídání)
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2009-10-04, 23:05
cesta, procházky: Máme 6 týdenní fretku, m?žeme s ní chodit na procházky už tak brzy ? A jak dlouho m?že být venku ?
odpov??: Ješt? ven nem?že, protože nemá kompletní o?kování (psinka). Po?kejte do doby, až ho bude mít za sebou.

cesta, procházky: Kdy m?žu jít se svým fre?usem poprvé na procházku? Je to n?jak v?kov? omezené?
odpov??: Až bude mít kompletní o?kování proti psince a vzteklin?, tedy cca po ?tvrt roce. Po posledním o?kování je pot?eba tak týden po?kat, než se vytvo?í protilátky.

cesta, procházky: Mám 7týdenní miminko fretky a cht?la bych se zeptat od kolika týdn? m?žu u?it fre?ulku na vodítko.
odpov??: Až bude mít všechna o?kování, m?žete za?ít chodit ven. Do té doby ji m?žete p?ivykat na postrojek, ale není to až tak nutné, zvykne si i potom.

cesta, procházky, ztratit: M?že se fretka vypustit ven prob?hnout s ko?kou a vrátí se jako ko?ka?
odpov??: Rozhodn? ne! Fretka není ve svých návratech spolehlivá, i když se to n?kdy m?že zdát. Snadno se ztratí a špatn? hledá cestu zpátky. Znám i chovatele, kte?í tak dlouho chodili se džbánem pro vodu.... byli p?esv?d?ení, že jejich fretka se neztratí, když bez problému chodí venku bez vodítka už ?ty?i roky... a jednou se to stejn? stalo. Takže po všech zkušenostech lidí, které znám, ROZHODN? NEDOPORU?UJI.

cesta, procházky, ztratit: Dobrý den, ztratila se mi fretka a já bych se cht?l zeptat jestli je možné že se po dni a p?l vrátí? (sme z vesnice) P?edem d?kuji za odpov??.
odpov??: Sama asi sotva. Za?n?te intenzivn? hledat (viz rubrika SOS - Ztratila se fretka) a pošlete podrobnosti na webmaster@fretka.cz, abychom je mohli dát do aktualit.

cesta, procházky, ztratit: Moje fretka utekla. Nevíte jestli se na n?co nedá nalákat? Mohla by utéct n?kam dál než t?eba 100 km?
Odpov??: No, to už je hodn? velká dálka, ale pár kilometr? ur?it? ute?e. Rady najdete v SOS - ztratila se fretka, v?etn? letá?k? ke stažení.

cesta, procházky, ztratit: Našla jsem fretku v Bruntále (Praze, Jihlav?, .....), co s ní mám d?lat?
odpov??: Prostudujte si rady, jak postupovat v rubrice SOS a pošlete podrobné údaje (barva, pohlaví, p?esné místo a datum nálezu a kontakt) na adresu webmaster@fretka.cz, aby ji mohl umístit do ztrát a nález?.

cesta, procházky, zima: M?žu chodit s mojím fretá?kem v zim? ven (když je sníh)? Pot?ebuje n?co k tomu? A jak dlouho s ním tam m?žu být?
odpov??: Pokud je otužilý (zvyklý) už od teplých podzimních dní, klidn? m?že chodit ven i v mrazech - možná se mu sníh zalíbí. Jen respektujte, když ho za?nou zábst paci?ky a bude se škrabat po nohách do náru?e - sám si ?ekne, kdy má dost.

cesta, procházky, zima: Dneska jsem byl se svojí 11 týdení frete?kou venku (ne poprvé) prob?hnout se v tráv? po zahrad?. Chovala se naprosto normáln?, jen když jsem ji vzal do náru?e a za?al hladit za?ala mi v rukách doslova vibrovat. Nevím jestli to byl t?as ze zimy, protože bylo 15 stup?u a tráva suchá, nebo to m?lo n?jaký jiný význam? Je to normální?
odpov??: M?že jít o t?esovou termoregulaci, zví?ata si tímto zp?sobem nomáln? vyráb?jí teplo. Pokud zatím byla jen v byt?, nejspíš nebude moc otužilá. P?ivykejte ji postupn?.

cesty, auto: Jak cestovat s fretkou autem, aby to pro ni nebylo zát?ží?
odpov??: Po?i?te kvalitní prostornou p?epravku, doprost?ed zav?ste pelíšek (nejlépe kapsu), dol? pod n?j dejte fotomisku se stelivem nebo malý záchodek, na dví?ka upevn?te misku s granulemi a napáje?ku s vodou. Nikdy fretky nenechávejte v aut? samotné a hlídejte p?im??enou teplotu! P?i použití klimatizace pozor na pr?van, ten fretkám vadí. Nejlépe jim bude v p?epravce na podlaze vozu, kde to mén? hází. Pokud by zvracely, cestujte nala?no a kdyby ani to nepomohlo, pora?te se s vetem o vhodných lécích.

cesty, auto: Cht?la bych se Vás zeptat, zda m?žu brát ocho?enou fretku sebou na delší výlety nap?.:na chatu, pod stan a podobn??
odpov??: V podstat? ano, ale za p?edpokladu, že se vám poda?í zajistit jí klid na odpo?inek, stálý p?ístup k vod?, dvakrát denn? jídlo a dostatek teplí?ka na spaní. A samoz?ejm? musíte zabezpe?it, aby neutekla a neztratila se. Našt?stí se dají sehnat skv?lé skládací klece (TOMI), které se na chatu snadno p?evezou a jsou dostate?n? zabezpe?ené proti úniku. Na výlety je praktická v?tší p?epravka, do které v polovin? dáte záv?sné l?žko a pod n?j misku s pískem nebo savou podložku jako záchodek. A samoz?ejm? na dví?ka misku na jídlo a napáje?ku. Postroj s vodítkem je nezbytný.

cesty, ?ipy, hlídání: S rodinou chceme jet v lét? do Chorvatska k mo?i (na 14 dní ) a nevíme co s mou fretkou. Jestli ho vzít s sebou, kde je velké horko nebo ho p?edat do pé?e d?dy.
odpov??: Fretky sice mohou cestovat k mo?i, ale hodn? záleží na období, kdy by to m?lo být. Obecn? totiž fretky špatn? snášejí teploty nad t?icet stup??, pokud nemají kam se ukrýt do chladu - v tom p?ípad? by bylo lepší nechat ji n?komu na hlídání v ?R. Pokud byste ji p?eci jen vzali s sebou, d?kladn? si v kapitole první pomoc nastudujte úpal, neumím si p?edstavit, jak bych v Chorvatsku shán?la p?ijatelného veteriná?e.

cesty, ?ipy: Chystáme se s manželem na delší dobu do Austrálie a rádi bychom si vzali našeho fre?áka s sebou. Slyšela jsem, že do Austrálie je dovoz zví?at podmín?n p?l ro?ní karanténou. Je to pravda a kde bych mohla zjistit více informaci - co pro to ud?lat v ?R, délka karantény, atd.
odpov??: Informace by vám m?la podat bu? Krajská veterinární správa (která vydává i p?ípadná potvrzení), ale p?edevším ambasáda dané zem?.

cesty, ?ipy: Jedeme v zá?í na 9 m?síc? pracovat do Itálie. Zajimalo by m?, jaké papíry si kv?li fretce musím vy?ídit a jak zvládne cestu?
odpov??: Obecn? je k cest? do zahrani?í pot?eba mezinárodní o?kovací pr?kaz s platným o?kováním proti psince a hlavn? vzteklin? a ?ip. Konkrétní požadavky si musíte zjistit na p?íslušné ambasád? (nap?. Velká Británie vyžaduje p?lro?ní karanténu), p?ípadn? na státní veterinární správ? (n?které zem? požadují potvrzení o bezinfek?nosti, tj. že na našem území nic ne?ádí). Cestování je individuální - n?které fretky jezdí dlouhé trasy autem k mo?i, jiné nep?ejedou bez potíží p?l Prahy.

cesty, ?ipy: Chci si po?ídit dv? fretky a vzít si je sebou do zahrani?í. Co všechno k tomu pot?ebuji a kolik m? to bude stát?
odpov??: To musíte zjistit na Státní/Krajské vetrinární správ? podle zem?, do které se chystáte. Tém?? v každém p?ípad? ale budete pot?ebovat pas a ?ip (cca 500,- K?). Také si v?as zjist?te u p?epravní spole?nosti podmínky a cenu p?epravy zví?ete.

cesty, hlídání: Existuje n?jaký "hotel pro fretky"? Pot?ebovali bychom ubytování asi na 5 dní pro naší jedno ro?ní samicku.
odpov??: Specializovaný hotel pro fretky tém?? jist? není. ?lenové Klubu to ?eší tak, že se domluví na vzájemném hlídání. Pokud jiné fretka?e neznáte, zkuste št?stí v naší inzerci - tuším, že n?kdo už tam hlídání shání, tak se t?eba dohodnete na protislužb?. Zkusit m?žete také ubytovací za?ízení pro jiná zví?ata (ko?ky, psy).
poradna+



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: martina dne 05.10. v 01:44.



Toto téma bylo zamčeno
TOPlist