FAQ - K?že a srst (pé?e a problémy)
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2009-10-04, 22:48
pé?e, k?že, lupy, drbání: Máme ro?ní sami?ku (je pravd?podobn? 2 týdny b?ezí). Je to tak m?síc, co se nám za?ala škrábat, v pé?e, srst,i má takové šupinky, n?co jak lidé lupy. Koupaná už p?es m?síc nebyla. Našli jsme ji jednu blešku, ale po d?kladné kontrole už žádnou další a po?ád se šílen? škrábe. Myslíte, že je to normální jev nebo máme rad?ji zajít k veteriná?i?
odpov??: Má p?esušenou k?ži. To m?že souviset se ?íjí, b?ezostí, vým?nou srsti... Snažte se jí p?idávat olejnatou sm?s vitamín? (nap?. Ferreton) do stravy a pokud seženete norkový olej ve spreji (pro fretky nebo pro psy), m?žete ho ob?as vet?ít do kožíšku. Nejspíš jde u ní o hormonální záležitost, která za ?as odezní sama.

pé?e, k?že, lupy: M?že mít fretka lupy? Má v srsti bílé šupinky.Pomáhá na to n?co?
odpov??: M?že, ale v?tšinou to má n?jakou p?í?inu. Od ?íje u sami?ky, až po p?íliš ?asté koupání nebo nevhodný šampon - popátrejte, pro? má vysušenou k?ži (za?n?te zm?nou šamponu za n?jaký s norkovým olejem).

pé?e, k?že, drbání: Mám fretku starou 7 m?síc?. Koupu ji každý týden. Poslední dobou jsem si všiml, že se za?ala drbat. M?že to být následek ?astého koupání?
odpov??: Mohl. Zkuste koupat mén? ?asto (sta?í i jednou za m?síc) nebo nepoužívat šampon (jen ?istou vodu), p?ípadn? šampon s norkovým olejem.

pé?e, k?že, lupy: Cht?la bych se zeptat na malé bílé ,,lupy" v kožíšku mojí frete?ky. Objevují se v?tšinou po koupání ale te? si jich všímám vždy, když jdeme ven. Jak za?ala zima, za?nou se objevovat venku. Doma pak najednou zmizí a nejsou vid?t. Je to normální nebo je to kožní problém? Taky te? líná ale objevuje se to i mimo línání.
odpov??: Nejspíš jde o šupinky k?že, která je vysušená. P?i línání se to stává, každopádn? zkuste najít šetrn?jší šampon a nekoupat tak ?asto (vhodný je n?jaký s norkovým olejem). Pokud se vám p?es známé v zahrani?í poda?í získat vitamíny Ferretone (momentáln? ale na našem trhu špatn? k dostání) nebo sirup Ebi-vet, v?ele doporu?uji.

pé?e, k?že, drbání: Je normální, že p?evážn? v noci se fre?ák vzbudí, vyb?hne z pelíšku a za?ne se zu?iv? drbat? Zeza?átku jsem tomu nedávála takovou váhu, p?e?etla jsem si, že tohle fretky obvykle d?lávají. Koukala jsem, kde se drbe, jestli to nejsou ušní paraziti, ale drbe se po celém t?le(i za ouškama) a b?hem hry ho to taky ob?as chytne (uši mu pravideln? ?istíme). Hledala jsem jestli nemá blešky, nebo n?co, ale je ?istej, ani na hlavi?ce nic nem?l.
odpov??: Je to dost normální:o) Nicmén? kontrolou uší a k?že nikdy nic nezkazíte. Ale asi o nic nejde, fretky se takhle drbou normáln?.

pé?e, k?že, modrání: Co znamená, když objevím na své frete?ce mod?e zbarvenou k?ži?
odpov??: Roste jí nová srst (tmavá) a prosvítá k?ží. Pozor ale na jednu v?c - ?asto se to stává u sami?ek, které jsou v ?íji déle než 4 týdny (to ale m?že ohrozit jejich zdraví i život, proto je nutné ?íji ukon?it).

pé?e, k?že, modrání: Naše fretka, ješt? p?ed kastrací, m?la vzadu na krku k?ži zbarvenou do oranžova. Po hormonální injekci zabarvení zmizelo. Asi po týdnu se jí ale objevilo na b?íšku zbarvení modré. Te? už má skvrnku i na ?umá?ku a znovu za krkem. Nezdá se, že by jí to n?jak vadilo, ale mám strach, aby to nebylo vážné.
odpov??: Oranžové zbarvení byl oxidovaný kožní maz. Namodralé zbarvení je prosvítající dor?stající tmavá srst - postupuje tak, jak na r?zných ?ástech t?la postupn? dor?stá srt. Samo o sob? to není nebezpe?né, nebezpe?ný m?že být d?vod, pro? srst ztrácela - tedy hormonální problémy z dlouhé ?íje. Rozhodn? zvažte kastraci, než p?ijde do ?íje znovu (s každou další by se problémy zhoršovaly)

pé?e, k?že, bradavice: Mám rok a p?l starou sami?ku. Nedávno jsem si všimla, že se jí na zádech ud?lalalo n?co jako bradavice, ale je na tom strup. Co to m?že být?
odpov??: V?tšinou to mívají až starší fretky. Jde nejspíš o ur?itý typ nezhoubného kožního nádorku. St?ídá fází podobnou bradavici a fází drobivého, ?ernohn?dého strupu. Fretkám to v?tšinou nijak nevadí, nemusí se to odstra?ovat. N?kte?í chovatelé to mažou Betadinou mastí nebo Bactrobanem, aby nedošlo k zán?tu - ale je to jako s rýmou - jakákoliv lé?ba na to nemá valný vliv...

pé?e, srst, zm?na: Moje 4 letá fretka pouští srst a má ji takovou jako slepenou a krátkou. Jí, pije, je veselá, ale bojím se co to je ? Mám jít k veteriná?i?
odpov??: M?že to být cokoliv - když je n?co v nepo?ádku, t?lí?ko za?ne nejd?ív šet?it na srsti. Ur?it? veta navštivte a nechejte ud?lat kompletní prohlídku. P?ejd?te na kvalitní krmivo (Vitakraft, Ferret Complete, Totally Ferret, Sluis, ANF...), p?idávejte vitamíny pro fretky (nap?. z Petcentru) nebo Geripet pro ko?ky.

pé?e, srst, zm?na: Máme fretku a ona se nyní (prosinec) zbarvila do b?la. ?ím to je?
odpov??: Narostla jí podsada, aby m?la v zim? teplý kožíšek - p?edpokládám :o)

pé?e, srst, zm?na: Je možné, aby se moje fretka zm?nila po 9 m?sících z tmav? tcho?ovité barvy na hodn? sv?tlou? Nebo je to na ja?e normální a na zimu se to zas zm?ní?
odpov??: ?ada fretek p?i vým?n? srsti výrazn? zm?ní i barvu - v lét? jsou úpln? jiné než v zim?.

pé?e, srst, ztráta: Dobrý den, mému 5-ti letému same?kovi fretky vypadly na ocásku všechny chlupy a na zimu neza?aly r?st nové. Byli jsme u veteriná?e, ten mu vzal krev. Zjistil, že mu špatn? funguje štítná žláza a dostal tablety EUTHYROX 50 v dávkování 1/4 tablety denn?. Stav se ale nezlepšil, proto bylo zvýšeno dávkování na 0,5 tablety denn?. Stav se po?ád nelepšil, proto bylo ješt? provedeno vyšet?ení mo?i, jestli to nebudou nadledvinky. Ale výsledky byly negativní. M?žete mi poradit? D?kuji
odpov??: Leda zkusit jinou veterinu. Pokud je nekastrovaný, m?že jít o normální jev, vlivem testosteronu same?k?m "plešatí" ocásek. Skute?n? by ale mohlo jít i o nadledvinky - to se ovšem nezjistí z mo?i (a ani krve v?tšinou ne), to chce spíš vyšet?it ultrazvukem. Každopádn? 25 mg Euthyroxu je zatracen? ko?ská dávka, asi tak na 30 kg zví?ete, jestli se nepletu, ani bych se nedivila, kdyby mu zlobilo srdce z p?edávkování. Ztráta srsti zp?sobená sníženou ?inností štítné žlázy, která se vyskytuje u ps?, navíc nebyla u fretek dosud zaznamenána. Takže já bych šla jinam.

pé?e, srst, ztráta: mám 3,5roku starou sami?ku albínku, kastrovanou a poslední dobou jsem u ní zpozorovala, že ji líná ocásek od ko?ene...zastavilo se to v 1/3 ocásku. A navíc tam místo t?ch chloupk? má takové malé modré te?ky ( jakoby zanešené póry ) a srst je velice ?ídká. Nevíte, co bych m?la d?lat, aby ji srst na ocásku znovu dorostla ? Ocásek te? totiž vypadá jak oškubaný a špinavý.
odpov??: Nemusí o nic jít, ale také to m?že být první známka problém? s nadledvinkami. Rad?ji jí nechejte nadledviny vyšet?it ultrazvukem, zda nejsou zv?tšené.

pé?e, srst, ztráta: Naše ?ty?letá fre?ule nám úpln? vypelichala. Má holý ocas a záda. Zašli jsme s ní k zv?roléka?i a ten nám dal vitamíny na srst. Cht?la bych v?d?t jestli to nem?že být p?íznak n?jakého onemocn?ní. Stravu má stále stejnou, je veselá, hravá a baští po?ád stejn?. Má to už tak dva m?síce a je to spíš horší než lepší.
odpov??: Ano, m?že jít o p?íznak závažného onemocn?ní, od prodloužené ?íje (hyperestrogenismus), p?es onemocn?ní nadledvin (hyperadrenokorticismus) až po nádorová onemocn?ní (lymfosarkom,...). Mén? ?asto se objevují kožní problémy (plísn? atp.) Správný postup by m?l být: ukon?ení ?íje u sami?ky, st?ry z k?že (aby se vylou?ila kožní nemoc), prohmatání uzlin, nadledvin a celého t?lí?ka, p?ípadn? ultzrazvukové vyšet?ení. Zkuste vyhledat zkušen?jšího veta, to co popisujete vitamíny nezachrání, jen v p?ípad? vážného onemocn?ní zbyte?n? ztrácíte ?as.

pé?e, srst, ztráta: Mám t?íletou sami?ku fretky, která ztrácí srst, po t?le má holá místa, veteriná? si myslí, že se jedná o alergii na krmivo, prosím pora?te mi, jak se tohoto problému zbavit ?
odpov??: Pokud jde skute?n? o alergii, existují krmiva bez barviv a konzerva?ních látek, nap?íklad ANF, ale i nové Sluis, která jsou hypoalergenní. Nicmén? je mezi veteriná?i trošku móda každý z jejich hlediska nevysv?tlitelný kožní problém ozna?it za alergii na krmivo. Proto se zamyslete, zda k této diagnóze došel až poté, co vylou?il ostatní možné p?í?iny. Standartní postup by m?l být zhruba následující: vyšet?ení k?že na p?ítomnost plísní a parazit? (st?r, mikroskopie), zejména pokud je podrážd?ná, zm?n?ná, vylou?ení dietní chyby, vitamíny (hlavn? H), vylou?ení problém? se ?íjí (je-li v ?íji déle než m?síc, projevuje se to i ztrátou srsti), vyšet?ení krve... Je-li kastrovaná a p?esto projevuje p?íznaky ?íje, m?že jít o potíže s nadledvinami atd. Má-li zv?tšené uzliny, m?že jít o lymfosarkom. atd atd...

pé?e, srst, ztráta: Mám 14 m?si?ní fretku samce. Je kastrovaný a asi p?ed týdnem za?al dost ztrácet chlupy. Jediné místo kde vypadá stále stejn? je na hlavi?ce:o). Jeho chování je stejn? nemá žádné zm?ny jako že nežere a podobn?.
odpov??: Ur?it? zajd?te na veterinu, p?í?in m?že být celá ?ada (banálních jako je sezonní vým?na srsti, ale i velmi vážných onemocn?ní v?etn? nádorových). Záleží na tom, jestli je ztráta srsti kompletní nebo prost? jen líná. Vet vyšet?í nejprve k?ži, vylou?í kožní onemocn?ní, vyšet?í p?íznaky vážných chorob a snad najde skute?ný d?vod....

pé?e, srst, ztráta: Máme 10ti m?sí?ní sami?ku, m?la problém s ?íjí, tak jsme šly na veterinu, kde jí odebrali krev a dali injekci, za týden druhou. Na druhé injekci jsme byly p?ed m?sícem, te? se stalo, že náhle ztratila veškerou srst, tak vypadá jako ?erstv? narozené mlád?. Je živá jako vždy a taky papá po?ád stejn?, n?jak nehubne. Prosím o radu co d?lat? Je to normální?
odpov??: Úpln? b?žné to není, tedy ne v takovém m??ítku, v?tšinou je ztráta srsti menší. Každopádn? by m?la stejn? rychle a najednou obr?st, nejspíš to skute?n? souvisí s hormonálními zm?nami. Rozhodn? ji sledujte, zda je jinak v po?ádku, aktivní a p?i chuti a p?i nesrovnalostech vyhledejte veta.

pé?e, srst, ztráta, fleky: Mýmu fretákovi totáln? vypelichal ocas a na k?ži má žluté (oranžové) flí?ky, mám ho vzít k vetovi???
odpov??: Nejspíš p?jde jen o hormonální zm?ny v d?sledku ?íje, žluté flí?ky jsou pravd?podobn? kožní maz. Pokud by se objevily n?jaké další a vážn?jší p?íznaky, ur?it? k vetovi zajd?te.

pé?e, srst, fleky: Nedávno jsem objevila u svého fretáka že má okolo ko?ínku srsti oranžové stroupky, na k?ži nic nemá. Má to jen na h?bete nikde jinde. Co to je?
odpov??: Kožní maz. Pokud vám to vadí, prost? ho vykoupejte, ale ud?lá se to znovu:o)

pé?e, srst, ztráta, línání: Mám 10ti m?sí?ní frete?ku, p?ed m?sícem jsme jí nechali ukon?it ?íji a te? (?erven) nám už týden ztrácí srst. Všude v pelíšku i po byt? jsou chumá?e chlup?. Ale problémy s jídlem nemá a je i dost živá. Za?ala jsem jí dávat vitamínovou pastu pro fretky, ale to nezabírá. Je to obdobím jara nebo to m?že mít souvislost s p?ešlou ?íjí, p?erušenou hormonálními injekcemi?
odpov??: M?že to být obojím. Pokud je to 6 týdn? po ukon?ení, m?že to zna?it blížící se "porod" imaginárních miminek. S blížícím se "porodem" pouští chlupy "na hnízdo", to je normální:o) Jen dejte pozor, aby jí spolykané chlupy neucpaly st?evo (podávejte Bezopet). Také po?ítejte s tím, že co nevid?t "porodí" a bude bránit "miminka", je totiž falešn? b?ezí. Srst zase doroste, nebojte. Vitamínky samoz?ejm? nic nezkazíte, naopak.

pé?e, srst, línání: Dobrý den. Naší ro?ní fretce Adélce za?íná vypadávat srst. Je možné aby za?ala línat až te? v ?ervenci?
odpov??: Ony to mají každá jinak, n?které skute?n? línají až te?.

pé?e, srst, línání: Mam doma skoro 8 mesicni fretku a minuly tyden ji zacaly vypadavat chlupy. Vzdy kdyz ji hladim, tak mi zustavaji na triku, coz se doted nestavalo. Je mozne, ze je to tim, ze konci zima a tim padem se zbavuje chlupu jako u kocek a psu? Dekuju
odpov??: Nejspíš líná, tedy m?ní srst, to je normální. Pokud by ale šlo o sami?ku v ?íji, mohlo by to být vážn?jší (viz ?íje a kastrace u samic)
poradna+



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: martina dne 05.10. v 01:42.



Toto téma bylo zamčeno
TOPlist