FAQ - Jak fretku "ocho?it" a vychovat?
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2009-10-04, 22:28
výchova, socializace: Jak mohu svou fretku nau?it poslouchat na její jméno? A jestli se fretku dá nau?it ješt? n?co více a jak ...
odpov??: Volejte jí jménem vždycky, když jí dáváte jídlo. Každý p?íchod na zavolání odm??te kouskem masí?ka nebo Schmakosu. P?e?t?te si Fretka jako domácí zví?e, kde najdete další inspiraci ;o) V?tšinu "kousk?" se fretky nau?í mimochodem, ale s n?jakým sedni a lehni moc nepo?ítejte...

výchova, kousání, socializace: Naše fretka nesnese nikoho jiného než m? a p?ítelkyni. Jakmile p?ijde n?kdo cizí, tém?? okamžit? kousne "natvrdo". Je jí 5 m?síc?. Souvisí toto chování s pubertou nebo je problém jinde?
odpov??: Fre?ata je pot?eba odmali?ka socializovat, tedy zvykat na r?zné cizí lidi. V p?ti m?sících ješt? není zmeškáno, ale pot?ebuje s cizími lidmi získávat pozitivní zkušenosti. Zkuste n?jaké srazy fretka?? nebo poproste návšt?vy, aby jí dávali dobrotky, aby je p?estala považovat za nevítané vet?elce. Pokud ji budete seznamovat s fretka?i, máte výhodu v tom, že se jí nebudou bát a neucuknou, když kousne. Až bude dosp?lá trochu se zklidní sama od sebe, ale p?esto socializaci nepodce?ujte, mohlo by se vám to vymstít.

výchova, socializace: Koupili jsme si ro?ního same?ka, dá se ješt? ocho?it?
odpov??: Ocho?it se v?tšina fretek, i dosp?lých, dá, ale chce to ?asto hodn? trp?livosti.

výchova, kousání: Mám 7týdení fretku a po?ád m? kouše, je to normální? Pora?te prosím! ..................................Moje t?í m?sí?ní fretka (samec) neustále kouše a ?ím dál víc surov?ji... Hodn? si s ním hraju a v?nuji se mu, myslím, že by m?l být zvyklý na kontakt s rukama. Ve kterém v?ku p?estává kousat? Jak ho to odnau?it? Známí mi radí, že za každé kousnutí mu mám dát p?es ?umá?ek, ale to se mi nelíbí.
odpov??: Fret?í hry jsou zásadn? bojovky (na hon?nou, na kousanou, na lov), takže je pot?eba nau?it je kousat jen jako – což v?tšinou d?lají, jen jim musíte vysv?tlit, že naše „jako“ je jemn?jší než to jejich ;o) Takže obligátní rady: unavit fretku množstvím her a procházek, brát si ji na mazlení po jídle (to jsou klidn?jší), opatrn? krmit z ruky, nedat najevo strach. Když kouše jemn?, nechat, ale když kousne do krve, zav?ít na pár minut do klece a nechat uklidnit. Totéž se m?že opakovat klidn? za chvilku znovu, bu?te trp?liví. A hlavn? neucuknout, nebo si ránu roztrhnete - nau?te se druhou rukou otev?ít ze stran ?elisti.
Bití mívá opa?ný ú?inek, osobn? ho také neuznávám a zatím jsem všechny fretky (v?etn? polotcho?e) vymazlila i bez cvrnkání do ?enichu a dalších brutalit.

výchova, kousání: Mám veliký problém s naší frete?kou, máme ji m?síc a od chvíle, co jsme ji malou p?ivezli dom?, si s ní nevíme rady. Nenechá se pohladit ani držet v ruce, okamžit? horliv? olizuje všechny prsty a nakonec se do nich zakousne, pokud jí chcete ucuknout tak prokousne prst a nechce pustit. Když jí dáme n?jakou dobr?tku p?ímo z ruky, okamžit? po ní ch?apne a se sy?ením utíká pry?, je vzteklá až je to na mrtvici, prosím pora?te co s tím. P?ed ní jsme už fretku chovali a žádné problémy nebyly.
odpov??: Asi jste ji koupili v obchod? nebo na farm? a ne od pe?livého chovatele, nejspíš je dost málo ocho?ená. Takže se obr?te trp?livostí, z ruky krmte až když bude nasycená z misky - prost? si jen brání jídlo, teprve jí musíte ukázat, že se o n?j bát nemusí. Když se zakousne, tak necukejte ale opatrn? jí rozev?ete tlami?ku. Když vás olizuje, zatn?te ruku v p?st, aby nebylo tak snadné se do ní zakousnout. No a hlavn? ta trp?livost, když už jste ji nejspíš nem?li p?i výb?ru vhodného chovatele ;o)

výchova, kousání: Už to trvá asi 3. den, kdy nás naše fretka za?ala nemilosrdn? se vší silou a dosti extrém? kousat. Z období, kdy byla snad nejhodn?jší a nep?ítuln?jší, p?ešla v jakýsi zkrat. Za?n? se celá t?ást, jako by jí byla zima. Když ji potom kone?n? uklidníme, tak nás odm?ní tím, že se po?ádn? zakousne a nechce nás pustit za žádnou cenu a snaží se nás odtáhnout pry?. Zjistili jsme, že zb?sile hledá jídlo a co by sn?dla a když nic nedostane, pokouše nás. Poblázn?n? b?há po celém byt?, jako narkoman, který hledá svou dávku. P?itom ve své misce má potravu k dispozici. V?bec nechápeme, co se s ní d?je. P?emýšlíme o n?jaké hormonální zm?n?, první ?íji prod?lala p?ed m?sícem. V?bec netušíme, co s ní máme d?lat. Potrestáme ji tím, že ji zav?eme do klece, ona se uklidní, ale potom vše zopakuje. Poradte prosím.
opov??: Pravd?podobn? jde o sami?ku a má falešnou b?ezost - tudíž je nervózní kde má d?ti. Za šest týdn? to odezní samo.

výchova, kousání: Naší freti?ce byla ukon?ena ?íje injekcí. Od té doby kouše psy i ko?ky, vrhá se po nich, p?estože až dosud s nimi výborn? vycházela. Mám strach, že je vyprovokuje natolik, že po ní vystartují. Také nás kouše a snaží se nás n?kam zatáhnout, pod deku, do rohu. Hodn? se povahov? zm?nila. M?žeme s ní n?co d?lat?
odpov??: Po ukon?ení ?íje u ní nastala falešná b?ezost. S ohledem na to se chová naprosto normáln? a za 4-6 týdn? ji to p?ejde. Zajist?te jí zatím maximální klid, psy a ko?ky k ní rad?ji nepoušt?jte, mohlo by to špatn? dopadnout. Vás adoptovala jako mlá?ata, proto se vás snaží ukrýt. Zkuste jí jako náhradu nabídnout hra?ky, nejrad?ji plyšové, ale rozhodn? na n? nepískejte! Nehubujte jí, mluvte a chovejte se maximáln? klidn? a vydržte:o)

výchova, kousání: Máme malé dít? (1,5 roku), je fretka vhodná i k takto malým d?tem? Dá se ocho?it natolik, aby si s ní mohla malá hrát, aniž by jí pokousala? ...................... Je vhodné po?ídit fretku do rodiny s 3-letým dít?tem?
odpov??: Ano. Ale rozhodn? ne pro dít? jako hra?ku. Budete muset hodn? dohlížet a hlídat, ale jde to. Fretka a d?ti v jedné domácnosti, to není problém, ale ur?it? není dost dob?e možné, aby si tak malé dít? s fretkou hrálo, na to ješt? není dost opatrné. Fretku m?žete poušt?t prob?hnout po byt?, ale vždy dohlížejte, aby dít? t?eba ve h?e nekousla a aby jí naopak ono netrápilo, netahalo,... I když, když si vzpomenu na syna v tomto v?ku, taky si našel fret?í hry ;o) T?eba si dal talí?ek se snídaní na zem, klekl na ?ty?i a "papal jako fretka", p?ípadn? vozil v ko?árku pro panenky fre?áka, který kupodivu zcela dobrovoln? nastupoval a nechal se vozit... ale vždy pod dozorem, d?ti mívají r?zné nápady!

výchova, kousání, puberta: Poslední dobou nám n?jak zdivo?ela fretka (sami?ka, 10 m?síc? stará). Bez rukavic na ní nem?žeme sáhnout, sy?í na nás i p?es klec... ?ím to m?že být a jaké byste nám poradila ?ešení? Veteriná? nám poradil kastraci.
odpov??: Jj, p?išla nám puberta ;o) Každopádn? kastrací sice dospívání nevylé?íte, ale alespo? p?edejdete potížím se ?íjemi, takže klidn?.

výchova, kousání, puberta: Náš 9-ti m?sí?ní fre?ák poslední m?síc strašn? kouše. Zakousne se do ruky nebo do jakékoli jiné holé ?ásti t?la a jen drží a nepustí. Taky u toho vydává nejr?zn?jší zvuky. Potom nám tam z?stanou krvavé stopy. Nevím, ?ím to je. P?ed pár dny jsme ho nechali vykastrovat. Je šance, že to p?estane d?lat? A za jak dlouho asi? P?ed tím byl celkem mazlivý. Zavírání do klece na pár minut absolutn? nepomáhá. Jen ?eká, kdy ji otev?u, aby na m? op?t sko?il a zahryzl se.
odpov??: T?íská s ním puberta a nejspíš na n?j šla i první ?íje... To je normální, s v?kem ho to p?ejde. Snažte se ho hodn? unavit (procházky, hry), zavírat, když kousne (to neú?inkuje hned, záleží, jak je bystrý ;op ) a mít tuny trp?livosti...

výchova, kousání, puberta: Je n?jakým zp?sobem možné odnau?it p?tim?sí?ní fretku kousání? Kouše až do krve a nic na ni neplatí. Jde o sami?ku.
odpov??: Pravd?podobn? vám jde do puberty. Zkuste si p?e?íst knihu Fretka jako domácí zví?e (t?eba str. 62), jak se chovat ke kousající fretce. Pokud ve h?e kouše jemn?, nechejte ji, ale pokud vás kousne do krve, ok?ikn?te ji a na chvilku zav?ete do klece (5-10 minut). Hlavn? jí dop?ejte dostatek pohybu a her. Pár m?síc? to budete muset vydržet, puberta se musí "protrp?t":o)

výchova, agresivita, puberta: Mám 10 m?sí?ního same?ka, ješt? nekastrovaného a za?íná se u n?j projevovat agrese.Kouše a nechce nikoho k sob? pustit. Cht?li jsme ho nechat p?ipustit, ale te? nevíme co s tou agresí d?lat.
odpov??: Z puberty plynule p?echází do ?íje. To je normální, nejste v tom sami! Krytí mu jist? ud?lá radost, ale hlavn? musíte dodržovat obligátní zásady: utahat procházkami a (bojovými) hrami, nechat vy?ádit, vyblbnout, pokud kousne moc, tak na chvilku zav?ít a zase dokola... A hlavn? se nau?te neucuknout rukou a otev?ít mu druhou tlamu - v tomhle "zápalu vášn?" vás v?tšinou spíš pevn? chytne, než skute?n? kousne, takže pokud neucuknete, bude vás jen pevn? držet a vy mu druhou rukou vsunete palec a ukazovák mezi zuby a opatrn? uvolníte sev?ení. V?tšina chovatel? si spíš ublíží vlastní silou a jednoduše se o zuby škrábne ;o)

výchova, agresivita: Mám doma 9 týdeního same?ka a p?ijde mi trochu agresivní. Kouše, skoro se nedá pohladit. Chci se zeptat jak ho nejlépe ocho?it. Mám ho doma 3 dny.
odpov??: Je to mlád?, kterému narostly nové zoubky a pot?ebuje je vyzkoušet ;o) To je docela normální. Hodn? se mu v?nujte, nechejte ho vy?ádit, krmte z ruky, chovejte a nechejte ho i trošku okusovat, pokud to nebude do krve. Když zabere moc, ok?ikn?te ho a na pár minut zav?ete do klece, aby se uklidnil. Postupn? se nau?í, že když si chce hrát, nesmí se prát doopravdy. Stejn? jako u št??at, šelmí hry jsou zkrátka bojovky, to nezm?níte.

výchova, agresivita: Mám jednoro?ního samce fretky a v poslední dob? za?al být velmi agresivní. Na potkání kouše všechny okolo sebe a dokonce nám pokousal i slepice!! Rodina se ho chce zbavit, ale já mu chci dát ješt? šanci. M?žete mi poradit, co s ním? Pom?že kastrace??
odpov??: Je tu jaro:o) On zkrátka dospívá a jde do ?íje. Kastrace pom?že jen trošku, hlavn? to chce ?as, aby vyrostl z "telecích" let. A se slepicemi ho rozhodn? nekamara?te, je to šelma a slepice je pro n?j jen chutná sva?inka, nanejvýš hra?ka k trénování lovu. Rodin? zkuste vysv?tlit, že když si n?kdo po?ídí vlka, nemá smysl mu vy?ítat, že se neskamarádil s jeh?aty. No a s fretkou a slepicemi je to dost podobné.

výchova, ?istotnost: M?žu fretku nau?it chodit na záchod pouze ven?
odpov??: ?ist? teoreticky by to m?lo jít, ale žádnou takvou neznám. Problém je totiž v tom, že fretka má dost rychlý metabolismus a na záchod chodí odhadem cca osmkrát denn?, takže by bylo asi dost nepraktické osmkrát denn? ji ven?it.

výchova, ?istotnost: Jak nau?it fretku chodit na záchod?
odpov??: Záchodek nikdy ne?ist?te p?íliš dokonale, nechejte v n?m jeden vzorový bobe?ek (t?eba p?enesený odjinud). Sledujte fretku a když couvá do rohu a zvedá ocásek, p?eneste na píse?ek. Každý úsp?ch (i po p?enesení) pochvalte a odm??te malou dobrotou (t?eba kouskem masa, melounu, okurky, papriky - co má ráda). Na obzvláš? oblíbená místa (t?eba pod lavici) dejte improvizované záchodky, pelíšky nebo misky s jídlem. Chce to velkou trp?livost a d?slednost v?tšinou po ?adu m?síc?.
Ale pokud máte fretku z farmy nebo jste si ji po?ídili už jako dosp?lou, nemusí se to nau?it nikdy, nebo ne stoprocentn?. Fre?ata si totiž podobné návyky všt?pují ješt? jako slepá, okolo ?ty? týdn? v?ku. Pokud jejich maminka žádný záchodek nem?la a chodila zkrátka do rohu, m?že být t?žké je p?esv?d?it o n??em jiném. V?tší šance na úsp?ch je pochopiteln? u fre?at z domácího chovu, která se ješt? jako slepá pokoušejí doplazit na píse?ek, kam chodí maminka.

výchova, ?istotnost: Mám frete?ku zhruba m?síc... poslušn? chodila na sv?j záchod a tak nebyl problém ji nechávat b?hat voln? po byt?. Te? si ale navykla o??rávat mi tém?? všechno po byt?. Myslela jsem si, že to t?eba jen nestihla, ale když jí pozoruji, tak m? p?ijde, že si to jen zna?kuje. Nepomáhá ani octová voda. Nevím jak jí mám potrestat nebo nau?it, že to nesmí. Když jí ok?iknu, tak se m? pak jen bojí a to nechci. Je mi jí líto, když je v kleci zav?ená, tak vám d?kuji za každou radu!!
odpov??: Je možné, že opravdu zna?kuje. Pokud je to samec, tak stoprocentn? (v zim? toho nejspíš nechá, ale na ja?e za?ne znovu - n?kte?í samci zna?kují i po kastraci, ale už to není tolik cítit). Pokud je to sami?ka, tak se p?esv?d?te, zda není v ?íji - v tom p?ípad? pro?t?te p?íslušné kapitoly a nechejte ?íji ukon?it. Mimo ?íji je zna?kování dost neobvyklé, mohlo by jít o reakci na n?jaký stres (nap?. nový "vet?elec" - zví?e nebo ?lov?k...)

výchova, ?istotnost: Náš t?íletý fre?ák (kastrovaný), p?estože je nau?ený chodit na bedýnku a celé 3 roky mu to ned?lalo problém, najednou za?al d?lat pot?ebu dá se ?íct v každém rohu i na kobercích...Slyšela jsem, že taková fretka je neš?astná, ?emuž se mi nechce v??it... Je tom n?co pravdy? Jak ho to m?žeme odnau?it? Dávat 4 bedýnky do jedné místnosti totiž nep?ipadá v úvahu.
odpov??: Fretky ob?as "n?co popadne" a za?nou zlobit. U t?íletého samce bych vsadila na jeho úplatnost a mlsnost. Zkuste ho tedy hlídat a rychle p?enést, když n?co chystá. Jakmile se vyprázdní na píse?ku, dejte mu t?eba malý vitamínový bonbónek pro ko?ky nebo jiný oblíbený pamlsek - jsou to potv?ry prodejné a za dobr?tku se p?etrhnou. V podstat? budete muset znovu postupovat stejn?, jako u mlád?te. A zatarasení roh? nejen bedýnkou s pískem, ale t?eba miskou nebo pelíškem je také moc dobrá metoda, kterou bych nezavrhovala.

výchova, ?istotnost: Naše ro?ní Fí?a za?ala vykonávat pot?ebu mimo WC. Malou i velkou. Trvá to takto skoro m?síc. Vybírá si r?zná místa ve své t?ípatrové volié?e. Ob?as použije i sv?j rohový záchod. Wc jsem uklízeli vždy 2x denn?. Te? uklízíme pokaždé, když jdeme kolem...Nevíme, co nám tím sd?luje? A co s tím?
odpov??: M?že kv?li n??emu trucovat, nebo s ním prost? jen t?íská dospívání. Zkuste všechny rohy obsadit pelíšky a miskami s jídlem, p?ípadn? p?idejte do každého patra záchodek. Nejspíš to za ?as samo p?ejde, fretky mívají taková "trucobdobí".

výchova, ?istotnost: M?j fre?ák d?íve chodil na písek, poté jsem mu koupila granulové stelivo a v ten moment mi za?al kajdit a ??rat po celém byt?. Nejsem si jistá, jestli to nem?že být také tím, že jsem se p?est?hovala a každý víkend jezdím dom?, takže je p?es týden tu a p?es víkend tam. Hlavn? nevím, co s ním mám d?lat...
odpov??: M?že to být víc v?cí. Bu? trucuje kv?li zm?nám v režimu, nebo mu stelivo nevyhovuje, nebo má prost? ?un?cí období, které zejména same?ky ob?as popadne. Nejd?ív bych se zkusila vrátit k p?vodnímu píse?ku a hlídat ho jako fret?, znovu odm??ovat úsp?chy,... tím se i posílí jeho d?v?ra k vám. Nem?l by se cítit n?jak zanedbávaný, aby nebyl uražený. A pak už jen trp?livost ;o)

výchova, trest: N?kde jsem slyšela, že pokud fretka n?co ošklivého ud?lá, že ji lze také trestat tak, že ji chytnete za k?ži za krkem, zvednete ji a necháte ji "zívnout". Je to pravda??? Nebolí to moji fretku??? Není to fretce moc nep?íjemné???
odpov??: Nebolí, nep?íjemné je to potud, že ji to uráží - takhle se nosí mimina. Ale není to trest, jen zp?sob, jak ji znehybnit.

výchova, trest: Je n?jaký zp?sob "správného" trestání fretek, nap?. jako v p?írod? od matky? Naše fretka totiž vše bere jako hru a má z toho srandu, víc ji to vyprovokuje t?eba v kousání. A n?kdy není možnost zav?ení do klece.
odpov??: Fretky je lepší motivovat pozitivn?, protože p?esn? jak píšete, tresty na n? moc neplatí. M?žete na ni zasy?et po fret?ím, když extrémn? zlobí (kousne do krve) tak jí chytit za k?ži za krkem a p?enést do klece a na 5-10 minut zav?ít, to jediné je pro ni trest. Když to nejde, zkuste zasy?et a pak ji ignorovat. Jakákoliv roz?ílená reakce, k?ik, povyk je ve skute?nosti spíš odm?na.

výchova, zlozvyky: Co m?že scházet fre?ákovi, když za?al pít po sob? svoji mo?? P?itom p?ístup k ?erstvé vod? má. A nebo je prost? jen ?uník? .................................................................................... Náš fre?á?ek po vykonání louži?ky na podlahu to za?ne pít. Lze ho tomu nejak odnau?it? Nebo nechybí mu n?jaké vitamíny?
odpov??: Na tohle asi nikdo nezná odpov??, i když se o tom teoretizuje. Osobn? bych ?ekla, že je ?uník, nic ve zlém, ale same?ci to d?lávají (a ob?as i holky). V?tšinou to d?lají samci v ?íji, aniž by jim n?co viditeln? chyb?lo. Ale ani se nezdá, že by jim to n?jak ublížilo. Jediné, co s tím asi m?žete d?lat, je bedliv? ho hlídat a pokud se p?esto vy??rá na podlahu, rychle to ot?ít. Mimo ?íji v?tšinou podobné "choutky" mizí.

výchova, zlozvyky: Moje 6týdenní holka okusuje hadr v pelíšku. Když jí ho chci vzít vztekle sy?í. Jak ji to odnau?it?
odpov??: Seberte jí ho a zkuste vymyslet n?co, co se okusovat nedá (t?eba džínovina vydrží skoro všechno). Tohle se totiž nedá odnau?it, ale m?že jí to stát život - když kus spolkne m?že si ucpat st?eva. Kdyby zvracela a nejedla (a málo nebo v?bec kálela) sp?chejte okamžit? na veterinu s varováním, že jde pravd?podobn? o obstrukci cizím t?lesem. S v?kem jí podobné choutky p?ejdou, ale te? musíte ohlídat aby n?co nespolkla - dávejte pozor i na všechny gumové hra?ky a podobné p?edm?ty. Jo a sy?ení si v tomto p?ípad? nevšímejte - ona z toho nemá rozum a kv?li tomu, že se vzteká jí nenecháte spáchat sebevraždu hadrem ;o)

výchova, zlozvyky: ?etla jsem, že fretky si moc nehrají s elektrickými kabely (nap?. od televize, ledni?ky apod.). Co je na tom pravdy a jak p?ípadn? zajistit aby se fretce nic nestalo?
odpov??: Opravdu to nemívají ve zvyku, mnohem rad?ji ?ufají do zásuvek, je vhodn?jší koupit záslepky. Samoz?ejm?, pokud máte možnost schovat kabely pod lišty, je to lepší, ale v?tšina fretek si jich nevšímá.

výchova, zlozvyky: Dnes m?j freták Fredie sn?dl kousek molitanu, hned jsme jeli na veterinu a tam mu dali napít jarovou vodu aby vyvolali dávivý reflex. Jenže s fredím to nic neud?lalo a tak mi ?ekli, at mu dám doma kapi?ku oleje a ?ekám, až se vyprádní. Sice už se vyprázdnil, ale nic v jeho stolici co by p?ipomínalo zbytky toho molitanu nevidím co mám d?lat dál? Fredie nevypadá nijak zkroušen? normáln? si chce hrát, lítá po byt? atd ale mám strach aby mu to nez?stalo ve st?evech.
odpov??: Hlavn? si najd?te jiného veta, tohle není moc "odborný" postup. Pokud je aktivní a v pohod?, bude to dobré. Kdyby zvracel, nejedl, nekadil, je?te na pohotovost (Libuš), dostane správné léky (injekce na podporu ?innosti st?ev). M?žete zatím podávat pastu Bezopet (dávkování dle návodu).

výchova, zlozvyky: Naše t?ím?sí?ní albínka nám za?íná vyhryzávat vlákna z koberce. Jinak s ní žádné problémy nejsou. Pé?e i lásky má u nás ur?it? dost. Jak jí v tom zabránit? Zkoušeli jsme ji za to zavírat, ale nepomohlo to.
odpov??: V?tšina fretek to sice ned?lá (spíš hrabou), ale jak se jí to jednou zalíbilo, mám pro vás, bohužel, jedinou ú?innou radu: po?i?te si místo koberce plovoucí podlahu. Odnau?it se to nedá...

výchova, zlozvyky: Je normální, aby fretka ( sami?ka, 5 m?síc? ) schovávala potravu? Dostává pravideln? 2x denn? potravu, a vždy ?ást z ní nahromadí v rohu klece. Té se pak nedotkne a zbytek sežere, k ve?erní dávce p?ichází vyhládlá ale i p?esto se na tyto "železné zásoby" ani nesahne... Je to normální nebo d?lám n?co špatn??
odpov??: Ano, jsou to syslíci:o) M?žete ji nechat vym?knout, dokud nesní zásoby, nebo jí dávat jen tolik jídla, kolik víte, že p?i jednom krmení sní. A nebo odklízet po?ád syslírnu - my jí máme t?eba za gau?em v obýváku....

výchova, zlozvyky: Dále by m? zajímalo, zda se dají n?kde koupit takové ochrané kryty na kv?tiná?e? Už m? nebaví denn? luxovat hlínu po naší fretušce:)
odpov??: Ochranné kryty nahoru na hlínu asi nikde neprodávají, chovatelé si je v?tšinou vyráb?jí sami, nebo koupí v IKEA (i jinde) velké valounky a hlínu jimi pokryjí.
poradna+



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: martina dne 05.10. v 01:41.



Toto téma bylo zamčeno
TOPlist