Jít na stránku:  12Další
Aktuální stránka:1 z 2
Nemocná Ka?ka
Zaslán uživatelem/kou: Sisi29 (IP)
Datum: 2009-06-05, 11:07
Ahoj všichni,
mám prozbu o radu. Máme fre?ulku Ka?ku. V ?ervnu jí budou 4 roky. Asi p?ed m?sícem jsme našli Ka?ku ležet ve vlastních výkalech a v kaluži slin. V?bec se neudržela na noži?kách. Volali jsme paní doktorce Chylíkové a ta nám poradila, abychom jí dali Calopetku a druhý den p?ijeli na prohlídku. Po Calopetce se její stav zlepšil. P?i prohlídce nám odebrali krev a celkov? nás vyšet?ili. Krev byla v po?ádku a vyšet?ení dopadlo taky bez nálezu. Od té doby se tento stav již n?kolikrát opakoval a vždy se po Calopetce zlepšil, ale je celkov? unavená. Jsem z toho už strašn? neš?astná. Tak se chci zeptat, jestli n?kdo z vás nem?l stejné problémy.
Za odpov?di p?edem dík Sylva

Re: Nemocná Ka?ka
Zaslán uživatelem/kou: boža (IP)
Datum: 2009-06-05, 11:14
m??ili jí hladinu cukru? máš u sebe ty výsledky z obrazu krve?

*******************************[www.pudicka.estranky.cz]************************

Re: Nemocná Ka?ka
Zaslán uživatelem/kou: Sisi29 (IP)
Datum: 2009-06-05, 11:43
Výsledky u sebe nemám, ale paní doktorka ?íkala, že jsou v po?ádku.

Re: Nemocná Ka?ka
Zaslán uživatelem/kou: boža (IP)
Datum: 2009-06-05, 11:54
pokus se zjistit, jestli fretce m??ili cukr a pokud ano,kolik jednotek nam??ili. Pokud ne, nech ji zm??it glykemii.
Každopádn?,jestli jeden dr. neví, obrátila bych se na jiného, lepšího, to znamená napiš nebo zavolej MVDr.Jeklovi

*******************************[www.pudicka.estranky.cz]************************

Re: Nemocná Ka?ka
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2009-06-05, 12:06
Souhlasim s Božou...a taky bych nechala ud?lat glykemii.
Avatar

Re: Nemocná Ka?ka
Zaslán uživatelem/kou: Sisi29 (IP)
Datum: 2009-06-05, 12:18
Zkusím to zjistit a máte spojení na MVDR. Jekla?

Re: Nemocná Ka?ka
Zaslán uživatelem/kou: boža (IP)
Datum: 2009-06-05, 12:19
Klinika chorob pták?, plaz? a drobných savc? FVL VFU Brno.

Brno, Palackého 1-3. Tel: 541 561 111.

MVDr. Vladimír Jekl, jekl@vfu.cz , 541 56 23 82


MVDr Karel Hauptman hauptmank@vfu.cz, 541 56 23 68

jsou v ordinaci vždy od 8-12 13-15

[fvl.vfu.cz]


celý tento víkend bude Dr.Jekl ordinovat



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: boža dne 05.06. v 12:20.

Re: Nemocná Ka?ka
Zaslán uživatelem/kou: Pavla Z (IP)
Datum: 2009-06-05, 12:20
Je to podle m? docela typický inzulinom...
Doporu?uji pouze Jekla, ale to už bylo ?e?eno.
A na nic ne?ekat...
Dr. Jekl o víkendu slouží, takže je možné se tam vypravit co nejd?íve.
Jestli potvrdí diagnózu,po?ítejte s operací.
Pak by to ale bylo prognosticky dobré.
Telefon má: +420541562368
Adresa: veterinání fakulta - klinika pro malé savce (ordinace - exotická zví?ata)
Brno, Palackého 1-3.

Re: Nemocná Ka?ka
Zaslán uživatelem/kou: boža (IP)
Datum: 2009-06-05, 12:22
to jsme se krásn? shodly, taky myslím že je to typický inzulinom,ovšem v pokro?ilém stavu patrn?. Takže to sp?chá.
Sisi, zkus dát fretce n?co sladkého - napít sladkou vodu ze lžíce, jestli viditeln? pook?eje, je to jasné. Ale nedávej jí ten cukr p?ed vyšet?ením krve.

*******************************[www.pudicka.estranky.cz]************************

Re: Nemocná Ka?ka
Zaslán uživatelem/kou: Sisi29 (IP)
Datum: 2009-06-05, 12:24
Cukr je glukóza? Pokud ano, tak je 4,9.

Re: Nemocná Ka?ka
Zaslán uživatelem/kou: Sisi29 (IP)
Datum: 2009-06-05, 12:27
Co to je inzulinom a co by jí operovali?

Re: Nemocná Ka?ka
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2009-06-05, 12:34
no jestli se nepletu, tak cukr je v norm? - p?esn? jak ?íkala chylíková.

je možný, že by n?jak výrazn? ovlivnil výsledek ten calopet?

Re: Nemocná Ka?ka
Zaslán uživatelem/kou: Sisi29 (IP)
Datum: 2009-06-05, 12:37
Tím si nejsem úpln? jistá, Ale je pravda, že po n?m ok?ála a za?ala i jíst. Ale ten m?la ve?er a na dob?ry jsme šli až ráno (v 10:00).

Re: Nemocná Ka?ka
Zaslán uživatelem/kou: Pavla Z (IP)
Datum: 2009-06-05, 12:52
Sisi, ty hodnoty co píšeš jsou na dolní hladin?.
Vyšet?eni je t?eba d?lat opakovan?.
Podle toho co píšeš, je to na 95% inzulinom.
Nádor nacházející se ve slinivce b?išní. Je tvo?en z bun?k langersových ostr?vk?, který tvo?í inzulin. Je to mikroskopický (malinký) nádor (n?kdy 3-4 nádorky) který produkují inzulin a tím d?lají fretce hypoglykemii a nastávají ty p?íznaky co píšeš. Nej?ast?ji je beningní (není maligní - zhoubný). Ale paseku tou produkcí nad?lá velikou, nelé?ený kon?í fatáln?.
Podle symptom? již musí mít Ka?ka potíže déle. Za?íná to totiž mírnými záškuby, t?esem a vyvíjí se za r?zn? dlouhou dobu až v k?e?e a stavy,které jsi popisovala.
Lé?ba je i lé?ba farmakologická (léky) ale tím je "pomáháš" likvidovat inzulin a výsledek je nejistý. U takto výrazného inzulinomu doporu?uji operaci u Dr. jekla.
Ten pozná když otev?e b?íško inzulinom podle jiné barvy a struktury tkán? a pokusí se vyjmout ze slinivky všechny výskyty.
Jestli chcete Ka?ce pomoci doveste jí tam.
Dr. Chylíková není nejzkušenejší veteriná? co se operace inzulinu týká (i anestezie) podle mého názoru. Proto taky z?ejm? "nepospíchala" s diagnostikou... To? m?j názor.
P?íšt? je lepší jet rovnou do Brna, ušet?íte tím spoustu pen?z a zrychlíte diagnostiku...
P?eji a? je ka?ka co nejd?íve v po?ádku.

Re: Nemocná Ka?ka
Zaslán uživatelem/kou: boža (IP)
Datum: 2009-06-05, 12:56
ten cukr je na hran?, mohl být ovlivn?ný,t?eba byla najedená. Musí se m??it upln? na la?no.

MVDr.Jekl je jediný, kdo je schopný rychle a hlavn? bez stres? pro zví?e diagnostikovat a co je nejd?ležit?ší,je jediný,kdo má praxi v operacích inzulinomu a vylé?ení.

*******************************[www.pudicka.estranky.cz]************************

Re: Nemocná Ka?ka
Zaslán uživatelem/kou: Sisi29 (IP)
Datum: 2009-06-05, 18:48
Asi to tak opravdu vypadá, bohužel je pro nás Brno hrozn? daleko. Nevíte o n?jakém veteriná?i, který má n?jakou tu zkušenost a je to blíže Praze. A nakolik asi vyjde operace, abych na to p?ipravila manžela.

Re: Nemocná Ka?ka
Zaslán uživatelem/kou: boža (IP)
Datum: 2009-06-05, 19:02
Z Prahy do Brna je daleko???? necelý dv? hodiny t?eba vlakem je daleko? v Brn? je nádraží v centru, leh?í už to být nem?že, šaliny tam jezdí snad ?astejc než v Praze. Já bydlet v Praze,tak chodím jedin? do Brna. Znám lidi ze Slovenska nebo ze Šternberka, kte?í jezdí na tuhle veterinu, tak pro? ne z Prahy. Zvlášt když Jekl a Hauptman jsou opravdu jediní.
Vyšet?ení i s hospitalizací a operací tam stojí kolem 5 tisíc, což na Bílý Ho?e bude víc za toto všechno.

*******************************[www.pudicka.estranky.cz]************************

Re: Nemocná Ka?ka
Zaslán uživatelem/kou: Yasmin (IP)
Datum: 2009-06-05, 19:31
Sylva ale neni z Prahy..

Avatar

Re: Nemocná Ka?ka
Zaslán uživatelem/kou: boža (IP)
Datum: 2009-06-05, 19:37
píše o vždy Praze, tak jsem myslela že tam bydlí.

*******************************[www.pudicka.estranky.cz]************************

Re: Nemocná Ka?ka
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2009-06-05, 21:10
A kde tedy ta nemocná Ka?enka bydlí? Takhle je dost t?žko radit....
Avatar

Re: Nemocná Ka?ka
Zaslán uživatelem/kou: Pavla Z (IP)
Datum: 2009-06-05, 21:27
Ježišmarjá, Jekl slouží,naložte Ka?enku a dovezte mu jí, co chcete ?ešit?
Ne, pardon te? opravdu, jestli Vám na ní záleží a neberete to tak, že "nová" fretka "vyjde" levn?ji... seberte se a dovezte mu jí.
Vždy? už k?e?uje... Tady je to otázka bu? a nebo, není co víc ?ešit. Nikdo jiný to v ?R "neumí". A co se týká pen?ž, nikdo "levn?ji" Vám to taky dob?e neud?lá...To mi v??te prosím.



Celkem upraveno 1×. Poslední úprava: Pavla Z dne 05.06. v 21:28.

Re: Nemocná Ka?ka
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2009-06-12, 17:53
sisi,
co je nového? jak je ka?ence?

Re: Nemocná Ka?ka
Zaslán uživatelem/kou: Sisi29 (IP)
Datum: 2009-06-13, 11:14
Ahoj všichni,
Tak podle všech p?íznak? to je inzulinom, ale krev má v naprostém po?ádku. Tak jí paní doktorka naordinovala léky s tím, že pokud to bude inzulinom, tak se zlepší a pokud se její stav nezm?ní, tak má n?kde nádor na páte?i. Dnes jsme byly na první kontrole a tak to je asi inzulinom. Operace je velice riskantní a délku života by jí to asi p?íliš neprodloužilo a tak si spolu užijeme ten ?as co nám zbývá. Snad to bude dost ?asu. Dnes je zase taková jaká byla p?ed ?asem (veselá, b?há, ská?e a provokuje).
Tak dík za vaše rady a snad sem už nebudu muset na toto téma psát.


Re: Nemocná Ka?ka
Zaslán uživatelem/kou: Pavla Z (IP)
Datum: 2009-06-13, 15:19
Sisi ja mám v Brn? po operaci inzulinomu Fre?áka, p?tiletého a riskantní to není. Byl naprosto v po?ádku už t?i hodiny po operaci, chovala jsemsoho. Tedy né tak riskantní, aby jste zvažovali jestli dožít nebo operaci. Operace jí m?že prodloužit život o dost.
Jedu si pro Ference ve ?tvrtek do Brna, když budeš chtít (jsem z Prahy) svezu Vás tam s Ka?enkou.
Dr Jekl toto oeruje b?žn? a s výbornými výsledky.Cena není nijak závratná.
Pavla

Re: Nemocná Ka?ka
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2009-06-13, 23:09
sisi, jen piš, zajímá nás další vývoj - n?co podobnýho m?že potkat kohokoli z nás, tak a? víme, co nás ?eká.

a držím palce, a? je ka?ce dob?e co nejdýl a vám s ní :o)

Re: Nemocná Ka?ka
Zaslán uživatelem/kou: Sisi29 (IP)
Datum: 2009-06-24, 12:31
Zdravím všechny.
tak náš vývoj je takový, že jsme na Prednisonu 1/4 - 0 - 1/4. Po ?trnácti dnech se náš stav za?íná op?t zhoršovat. Mluvila jsem s doktorem Jeklem. Ten nám doporu?il zvýšit dávky Prednisonu na p?lku a po dalším zhoršení zvýšit na t?i?tvrt?. Teprve potom se máme ukázat a domluvíme se na operaci. Ale byla jsem upozorn?na že se i p?i operaci nemusí nic najít a m?že se objevit až pozd?ji. Tak nám držte palce a? to není náš p?ípad a dostane se nám více ?asu.

Re: Nemocná Ka?ka
Zaslán uživatelem/kou: Pavla Z (IP)
Datum: 2009-06-24, 13:33
Sisi,
m?j Ferencí?ek je 14dní po operaci.
Je v po?ádku. Histologie prokázala inzulinom.Mimo to zjistili ješt? dilata?ní kardiomyopatii, ale ta se n?jakneprojevuje.Nicmén? dostává léky.
Nech ka?ku vyšet?it,m?že mít taky potíže i se srdí?kem, tak uvidíš.
Každopádn? Jekl jí prohlédne komplet a budeš v?d?t na ?em jste...
Avatar

Re: Nemocná Ka?ka
Zaslán uživatelem/kou: Sisi29 (IP)
Datum: 2009-06-25, 14:02
Ahoj Pavli,
taky jste ?ekaly na operaci až po n?jakém neúsp?chu lék?? Kolikrát jste museli tam jet, než vás operovali a ty léky berete na tu kardiomyopatii a nebo na inzulinom? A ješt? na kolik vás ta operace p?išla?

Re: Nemocná Ka?ka
Zaslán uživatelem/kou: Pavla Z (IP)
Datum: 2009-06-25, 15:19
Sisi,
Ferencí?kovi je p?t. Nikdy mu v?bec nic nebylo, nebral žádné léky, nic.
Od ledna tohoto roku jsem za?ala pozorovat jakési záškuby p?edních kon?etin, které žádná s ostatních fretek nemá. Pozd?ji se to už rozši?ovalo na hrudník.
Nebylo to nic dramatického, manžel by si toho ani nevšimnul, to já je furt „pozoruju“…
Za?átkem ?ervna jsme byli na AA Vet (Dr.Jungwiertová) na odb?rech krve (krevní obraz+biochemie) , mo?i (mo? chemicky+sediment) RTG hrudníku a sonu b?icha. Našla se cysta v k??e levé ledviny a nízký cukr. Cysta ledviny se u fretek neoperuje, takže jsme jen p?elé?ili ATB (m?l nález v mo?i).
V?d?la jsem, že inzulinomoperuje „jen“ Dr.jekl, tak jsem po konzultaci s dr.Jungwiertovou jela za ním na poradu.
Ference vyšet?il. Vyšet?ení stálo 2200,-. Ale bylo to dražší než mohlo, nebo? jsem cht?la ješt? kardiologické vyšet?ení a odb?r hormon? nadledvin,,když už jsme tam byli…
Dr. Jekl zjistil mimo jiné dilata?ní kardiomyopatii, která se klinicky zatím neprojevovala.
Ferenc tedy bere 1/5 Enapu 2,5mg tbl 1xdenn?.
Dále Dr. Jekl zjistil nízkou glukózu (hormony nadledvin byly v po?ádku), ale na sonu inzulinom nevid?l. Což je normální, oni mají jen n?kolik mm v pr?m?ru (ale inzulínu vylu?ují až až)…
Mohla jsem se rozhodnout pro „kontroverzní“operaci nebo léky.
Kontroverzní proto, že to jestli tam v?bec n?jakí inzulinom je se zjistí, až když zví?e otev?ou.
Inzulinom nebývá v?tšinou solitární (jeden) bývají v?tšinou 2-3…
Ferenc m?l dva + kousek sklerotického (pancreasu - slinivky). Dr. Jekl vyndal dva inzulinomu (což pozd?ji prokázala histologie) a dále ten kousek pancreasu.
Operace s týdenní hospitalizací 12000,- . Pokud bych si Ference vzala po t?ech dnech dom?, tak by ur?it? cena byla nižší.
Nyná Ferenc užívá lék na srdce (Enap) a to je vše.
Pravd?podobnost, že se inzulinom znovu objeví je veliká.
Je to zp?sobené tím, že když operují, tak jsou vid?t jen ty vetší a pokud tam je ješt? n?jaký mikroskopický, tak ten v tu chvíli nevidí a ten pak vyroste.
V?tšinou jde o benigní nádor.
Mohla jsem zvolit léky, ale fretky po p?ti letch mají tém?? všechny nemocné srdce, do toho n?kdy adenom nadledviny plus u ješt? starších jsou p?ítomny známky lymfosarkomu (zv?tšená slezina, uzliny…).
Pokud by tedy Feren m?l ješt? další onemocn?ní musel by dostávat moc lék? a to jsem necht?la tak jsem se v tomot p?ípad? rozhodla pro operaci.
Ferenc je nyní „úpln?“ zdravá, prdlá fretka ni?ivec.

Jinak,mám ješt? jednoho, podobný p?ípad a ten ?e asi bude víc zajímat.
Kuba 6-7 let (z útulku Jinonice, mám ho 5let).
Kubovi p?ed rokem zjistili lymfosarkom (byl apatický, p?estával jíst o hraní ani nemluv?…)
Vyšet?en byl U Dr.Chylíkové,s tím, že krom? zv?tšené sleziny na n?m nic neí (byl t?i dny hospitalizován. Stálo to 4500,-). Kuba se nelepšil, jela jsem na AA Vet k Dr. Jungwiertové. Ta zjistila, že na Kubovi p?eci jen n?co ješt? je. Má zv?tšené uzliny. Ud?lala cytologii (punk?ní biopsií-jen jehlou bez uspání) a zjistila nález sv?d?ící pro lymfosarkom. Stálo to 800,-.Dostal Prednison 5 mg ½ 1xdenn?. Kuba byl jako vym?n?ném b?hem pár dní.
Za p?l roku se tdávka snížila na ¼ 1x denn?. Rok byl úpln? ok. Pak zase trošku nezájem o okolí a zrovna v dob?,kdy jsem jela s Ferencem do Brna. Kuba jel taky (krom? toho ješt? další dva moji „sta?e?ci“). Kubovi našli hypertrofickou kardiomyopatiis po?ínající dilatací navíc inzulinom. Kuba bere nyní ½ prednisonu 2x denn? (na inzulinom a na lymfosarkom) a 1/5Enapu. Kdyby Kuba nem?l ten lymfosarkom, kv?li kterému stejn? musí brát ten Prednison, pak bych ho také nechala operovat. Nyní ?ekám co to ud?lá. Zatím je v po?ádku, živý, všechno.
Jinak existuje ješt? jeden velmi dobrý lék na inzulinom, ale není dostupný na trhu v ?echách. V N?mecku nap?íklad ano. Ú?inná látka je „DIAZOXID“. Diazoxid p?ímo ovliv?uje vylu?ování inzulinu, jinak je to antihypertenzivum (lék proti vysokému tlaku).
Pokouším se ho sehnat, myslím, že se mi to povede.

Takže záv?r?m:
Ference jsem operovala, d?vody viz výše.
U kuby ?ekám, d?vody viz výše.
Pokud mi Kuba nebude prospívat na stávající terapii, zvolím op?t operaci,p?esto, že návratnost inzulinomu je prokázaná.

P






Avatar

Re: Nemocná Ka?ka
Zaslán uživatelem/kou: Sisi29 (IP)
Datum: 2009-06-26, 10:03
Moc dík za d?kladný výklad. Hodn? mi to pomohlo v rozhodování. Zatím jsme na Prednisonu 1/2 - 0 - 1/4. P?i zhoršení zvíšíme na 1/2 - 0 - 1/2. A jakmile budeme na t?i?tvrt?, tak se vydáme za dr. Jeklem. O tom druhým léhu mi paní doktorka Chylíková taky ?íkala, ale s tou dostupností to je blbé. T?eba tu jednou taky bude schválen. Jo abych nezapom?la v?era se kone?n? prokázal inzulinom i p?i odb?rech.

Jít na stránku:  12Další
Aktuální stránka:1 z 2


Lituji, nemáte oprávnění pro zasílání/odpovídání do této sekce.
TOPlist