Bezoary versus virus?
Zaslán uživatelem/kou: Jarmi (IP)
Datum: 2008-12-07, 09:47
Ahoj Erin,
rada bych Te poprosila o rychly nazor/pomoc.
Maxik je neomocny uz po treti tento rok. Ale zatim jsme ho doma 2x dokazali "vylecit". Kolem kvetna se nam 2x ucpal bezoarem, ktery ale nakonec dokazal uspesne po poziti kociciho Gimpet mleka ze sebe dostat/vytlacit. Ale tentokrat se mi to nezda, byl ucpany 24hodin, vcera vecer se mu podarilo neco malo vytlacit, takze prujem (coz je jasne, normalni potravu neprijima, jenom mleko, bezopet pastu), je uz hodne zeslably a hodne spi. Dalsi ranni prujem dnes rano je temer zarive zeleny. Tak ted nevim jestli je to uspech a znamena to ze "ucpany" neni a ma jen nejakou virozu(soudim ze zelene stolice)? Ptam se proto ze posledne kdyz jsem s nim jela na kliniku v Kolme, nic moc mi pani doktori neporadili, dokonce ukazku vzoroveho bezoaru proslym celym fretcim traknem nikdy nevideli a pan doktor ani nevedel co to bezoar je (? je to vubec mozne?) Na mou otazku jak pripadne ucpani mam resit do budoucna mi bylo receno ze oni by takovou fretku lecili na nechutenstvi... Mam o nej strach a cas utika, tak proto se ptam, jestli se nekdo najde, napsat mi par radku, coz by me potesilo. diky.



Celkem upraveno 2×. Poslední úprava: martina dne 23.06. v 00:16.

Re: Bezoary versus virus?
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2008-12-07, 09:57
Jarmi, celé to moc nechápu....zelený prújem by mn? spíš navád?l k n??emu jinému jak k ucpání (praktické skušenosti s bezoárama nemám, fretce dávám MaltSoft pravideln?). Jestli te? fretka nejí a má prújem, rozhodn? bych ji už Bezopet nedávala.
Jestli fretka nejí, šla bych hned k vetovi, když tak jinému. Múže to být viroza a tu mlékem pro ko?ky a pastou proti bezoárúm nevylé?íš. Skus mu dát va?ené ku?e s rýží.



Celkem upraveno 4×. Poslední úprava: martina dne 07.06. v 02:49.
Avatar

Re: Bezoary versus virus?
Zaslán uživatelem/kou: Jarmi (IP)
Datum: 2008-12-07, 10:07
Ahojda,
diky za prispevek a radu, nicmene nic hmotneho do nej v tomto stavu nedostanu (to je nase zkusenost). Vzdy kdyz byl ucpany, zvraci a nekadi. To mleko mu vzdy pomohlo dostat ten (ja tomu rikam) koberec ze strev ven. Ale i to ho musim nutit aby vypil. Takze jsem byla rada ted i za ten "zeleny prujem", coz by melo znamenat pruchodnost strev. Ale vim ze tato barva nevesti nic dobreho. Zeleny prujem ukazuje na virozu? Nevzpominas si, prosim?

Re: Bezoary versus virus?
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2008-12-07, 10:11
Jarmi, my našt?stí nikdy prújem nemn?li, ale podle toho co se tu už dost popsalo, želený prújem mn? vede spíš k viroze. Šla bych hned na veterinu k vetovi co rozumí fretkám. Nevím odkud jsi, ale já ti s vetem asi t?žko poradim, nejsem z ?R. Skus si vyhledat vlákno "Kam jít na veterinu".
Avatar

Re: Bezoary versus virus?
Zaslán uživatelem/kou: Jarmi (IP)
Datum: 2008-12-07, 10:17
Diky Johano, za odpo a za radu. Bohuzel problem je v tom ze nemam moc casu ani hlidani zajisteno, za par hodin odjizdim pracovne do Vidne. Memu Maxovi je 5let a nikdy jsme virozu take nemeli (ale ted je mozne ze ode me neco chytil, ikdyz jsem se snazila s tim prijit do styku minimalne), no vsechno je jednou poprve, i toto bohuzel :(. Ja ted spis resim zda ho vzit s sebou do hotelu a jak mu pomoci sama, nez se vratim zpet do Cech (v pondeli vecer), bohuzel spatna souhra nahod...

Re: Bezoary versus virus?
Zaslán uživatelem/kou: Mirim (IP)
Datum: 2008-12-07, 10:18
Taky myslím, že zelený pr?jem ukazuje pravd?podobn? na virózu. U nás to tehdy tak bylo.
Chce to okamžit? k veteriná?i a nasadit léky. Hrozí totiž vysílení a dehydratace.
Avatar

Re: Bezoary versus virus?
Zaslán uživatelem/kou: Jarmi (IP)
Datum: 2008-12-07, 10:21
diky za radu, veterinare snad jeste stihnu. Jsou to nejaka antibiotika co mu predepisou?

Re: Bezoary versus virus?
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2008-12-07, 10:23
Na virozu se dávaj léky (ATB) ty musí ur?it vet. Utíkej k n?mu hned, a? fre?ák neni moc vysilený tím že nejí. Pak dej v?d?t, jak ste dopadli.
Avatar

Re: Bezoary versus virus?
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2008-12-07, 11:33
zelený pr?jem je s nejv?tší pravd?podobností zán?t st?ev, akutn? to chce veta, který rozumí fretkám. p?ímo v kolmé je to taky n?kdo, ale nepamatuju si jména, jen vím, že ne všichni veti, kte?í tam jsou.
proje? vlákno kam jít na veterinu, ur?it? najdeš jména nejen z kolmé, ale i z jiných veterin v praze. m? napadá jedin? chylíková, ale tam dneska (bílá hora) neordinují.

zelená stolice by teoreticky mohla být i "hladová", pokud má fretka nízký p?ísun potravy. ale to vzhledem k tomu, co o maxovi píšeš (malátný, spavý), je nepravd?podobné.

pr?j+



Celkem upraveno 2×. Poslední úprava: martina dne 23.06. v 19:32.

Re: Bezoary versus virus?
Zaslán uživatelem/kou: Erin (IP)
Datum: 2008-12-07, 19:59
Jarmilko, nemohu se t? dovolat, na starém ?ísle je Martin, dal mi dv? ?ísla, ale ob? jsou nedostupná.
Já jsem teprve te? p?išla ze sch?ze. Nevím, kde jsi a zda máš Maxe u sebe, dobré by bylo, aby hlavn? pil, zkusila bych Probican a hlavn? veta, patrn? ATB injek?n?, do tlami?ky by to byl problém. Na bezoáry se mi to nezdá, spíš na infekci.V SZ máš ?íslo do Ma?arské
Avatar

Re: Bezoary versus virus
Zaslán uživatelem/kou: Jarmi (IP)
Datum: 2008-12-10, 22:42
Ahoj, zdravim vsechny zainteresovane opozdne. Chceme podekovat vsem za rychlou akci, pomoc a vsechny odpovedi. Vcera jsme navstivili kliniku v Madarske a diky opravdovemu zajmu a peci Lee a Dr.Moravcove, jsme nastolili novy rezim - novou dietu (granule Hill's w\d) se zvysenym prisunem vlakniny, ktera by mela predejit dalsimu ucpani, pro akutni pripad jsme vyfasovali Lactulosu i Laxatone, a to pro vsechny pripady,kdyby snad neco selhalo. Maxovi uz je mnohem lepe a nove kocici granulky mu naramne chutnaji :) Takze jeste jednou vsem diky za zajem a ochotu pomoci. Zdravi vsechny Maxmilian (ted uz zase kral misek a zebrani vseho druhu) a syn Rudolf.

Re: Bezoary versus virus
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2008-12-10, 23:14
jarmi,
co teda vlastn? maxovi bylo?

Re: Bezoary versus virus
Zaslán uživatelem/kou: Jarmi (IP)
Datum: 2008-12-23, 12:26
Ahoj Martino,
diky za zajem. Bohuzel tezko rici, co Maxovi tentokrate bylo. Ale asi to bylo zase ucpani bezoarem, ktery z nej tentokrat nevysel (alespon co jsem si vsimla), s lehcim prubehem a to sice, ucpani na "pouhych" 24-30hodin, s tim ze pak mel zeleny trus (ne prujem), a to zase pomerne kratce (cca 2dny). V pripade ze se to bude opakovat (coz ja doufam ze ne!) a zase o vikendu, mam instrukce z kliniky, sbirat po tri dny vzorky trusu aby se to dalo zkoumat (pokud tedy nejaky trus bude! Coz uz ja povazuji za vyhru). Tezko vazne ted rict, co to bylo, ja, jako laik, to povazuji za ucpani strev bezoarem a nasledne podrazneni strev...asi A jak uz jsem zminila, doufam ze opakovat se to uz nebude. Vasim freteckam a Vam vsem proziti svatku Vanoc ve zdravi!



Lituji, nemáte oprávnění pro zasílání/odpovídání do této sekce.
TOPlist