Fretka a ostatní zví?ata
Zaslán uživatelem/kou: Rig (IP)
Datum: 2008-05-11, 11:10
Zdravím,
cht?l bych si po?ídit fretku a mám doma kocoura a papouška (amazo?ana modro?elého).
Ale jak jist? všichni víte, fretka je kunovitá šelma. Nemohla by mi zakousnout papouška, p?ípadn? i kocoura?
P?edem d?kuji za všechny názory a rady.

s+zví?e+s+pes



Celkem upraveno 4×. Poslední úprava: martina dne 23.06. v 19:09.

Re: Fretka a ostatní zví?ata
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2008-05-11, 12:22
šelmy, jak jist? všichni víme, loví. je to jejich p?irozený pud, který se nedá nijak obalamutit nebo odnau?it. dokonce i tehdy, když budeš p?esv?d?en, že jsi fretku "p?ed?lal k obrazu svému", je to jen klam a mylný dojem... ;o)

ano, mohla by ti zakousnout tvého ptáka.
s druhou šelmou (tou ko?kovitou) se budou bu? rvát, ignorovat se, nebo dob?e vycházet - jsou možné všechny varianty. nejpravd?podobn?jší ale je, že fretka dá párkrát kocourovi na prdel (nebo po?enichu) a ten se p?ed ní bude mít na pozoru a bude se jí vyhýbat.



Celkem upraveno 3×. Poslední úprava: martina dne 11.06. v 00:55.

Re: Fretka a ostatní zví?ata
Zaslán uživatelem/kou: Fre?ánci z Tcho?í nory (IP)
Datum: 2008-05-11, 12:31
My teda máme doma "jen" anduláka, ale stejn? si to neodpustím :D :

Do obýváku naše fretky normáln? nechodí, protože je tam celá kolekce v?cí co by se skv?le ni?ily, trhaly, rozhazovaly.....a navíc tam žije zmín?ný andulák.
Nicmén? jednou si tam tcho?i výlet ud?lali (a pták byl jako obvykle pušt?ný a tudíž jako obvykle manévroval p?es pokoj).
A m?žu vám ?íct, že v té chvíli tcho?e nezajímala ani jedna z t?ch v?cí, DVdý?ka, kv?tiná?e.....prost? nic. jen ten pták.
A m?žu vám taky ?íct, že b?hat takovou rychlostí ( a skákat z gau?e na st?l a ze stolu zase na zem) jsem je p?edtím nikdy nevid?la :D

Pták našt?stí po chvíli zb?silého hon?ní (tcho?i jeho, já zcho?e....) pochopil že nemá cenu lítat sem tam a zakotvil na vysoké kytce, takže je p?inutil kone?n? zastavit.
Ale i tak bylo ov??eno, že tcho?i a papoušci = rychlý proces :o/



Avatar

Re: Fretka a ostatní zví?ata
Zaslán uživatelem/kou: Rig (IP)
Datum: 2008-05-12, 11:05
Ups, tak to jsem slyšet necht?l. Já mám totiž v byt? málo místa a tak bych musel voliéru s fretkou umístit hned vedle papouška. Ale on je n?co jina?ího než andulka! Tak t?eba s kocourem ud?lal krátký proces, hned jak si na n?j za?al dovolovat. Klovl ho do packy-a to dosti siln?-a od té doby už se má p?ed ním ko?i?ák na pozoru. Ale k v?ci: nepom?že t?eba, když si fretka p?i vyr?stání na ptáka zvykne, p?ípadn? se ho nau?í ignorovat? Navíc v žádném p?ípad? neplánuji je oba poušt?t zaráz. Tak pokud by n?kdo n?co v?d?l, pls napište to sem

Re: Fretka a ostatní zví?ata
Zaslán uživatelem/kou: kamculenka (IP)
Datum: 2008-05-12, 11:14
Rig: no ono to je t?žko, je to šelma a ty prost? loví no.. To je jako bys cht?l nau?it zvykat tygra na malou ove?ku.. taky t?žko...

Zuzanka, Jennynka, Vikoušek, Mischa a ti, co mají ty bordelá?e rádi :o)

Re: Fretka a ostatní zví?ata
Zaslán uživatelem/kou: Mikejla (IP)
Datum: 2008-05-12, 11:19
To Rig: My mame doma papouska (aratinga slune?ní)...a donedavna mela nase fretka klec vedle nej...koukali na sebe...samozrejme nebyli tak...aby na nej fretka treba packou dosahla...je to hlavne o Tobe...zda nikdy nezapomenes zavrit papoucha...kdyz bude venku litat fretule...
...jinak o nejakem zvyknuti...nebo ignoraci se neda mluvit...je to proste lovec a muze Ti ho urcitou dobu ignorovat...ale stejne jednou zautoci...
...nase fretci slecna ignorovala morce...nijak ji nezajimalo...chodila normalne kolem nej...a jednoho krasneho dne zautocila...pri pikovterine nasi nepozornosti...
...takze chce to hodne opatrnosti...
...jinak Zofiro tady...ma taky papouska a nekde jsou snad i fotky jak chodi papousek po zemi a fretka na nej kouka...to je ovsem extrem...:)))
Avatar

Re: Fretka a ostatní zví?ata
Zaslán uživatelem/kou: Fre?ánci z Tcho?í nory (IP)
Datum: 2008-05-12, 11:31
Ono to t?eba p?jde - ale po?ítej s tím, že i když je samoz?ejm? velký papoušek n?co jiného než mr?avá andulka, tak pro fretku je to po?ád pták, tzn. potencionální mls a navíc strašná legrace.

To s klováním bych neriskovala - je sice možné, že velký papoušek se dovede bránit, ale m?že fretku poranit, když se na n?j vrhne. Mohl by jí klovnout do oka, nebo naopak ublíží ona jemu d?ív než to stihne.
Když je budeš poušt?t každého zvláš?, fretka bude stejn? vysedávat u papouš?í klece a koumat, jak se dostat dovnit?.

Myslím že ko?ky a psi jsou v tomhle ohledu ukázn?n?jší, dají se nau?it aby nechali ostatní zví?ecí ?leny rodiny na pokoji, což fretka asi nedokáže. Ona prost? po?ád zkouší n?co lovit - psy, malá zví?ata, papoušky......nohy.....mobilní telefony....plyšáky......další fretky.......

Jejich hry sestávají prakticky jen z ?ásti "Lovení". To je vid?t i na tom jak si fretky hrají spolu. Pokud se zrovna nenachází ve fázi "nahán?ní lovené zv??e", tak jsou ve fázi kdy "lovenou zv??" už chytli a práv? ji zakusují.
Obávám se, že lov ?ehokoliv je podstata fretky a nedá se to odnau?it :o)

Mimo to - s ko?kou to bude podobné. Ony se ko?ky fretek dost bojí a v?tšinou oprávn?n?. Ko?ky z?ejm? moc nebaví nechat se nahán?t rozdovád?ným malým, otravným zví?etem, co je p?i první p?íležitosti kousne z legrace do ?ehokoliv na co dosáhne. Psi to berou stejn?.
A t?eba mlj Viggo by rád vytahoval i rybi?ky z akvária, kdyby k n?mu m?l p?ístup. Maggie pravideln? celé jaro a léto loví naparapetu mouchy a pavouky.

Takže to asi není nejlepší kombinace :o/




Avatar

Re: Fretka a ostatní zví?ata
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2008-05-12, 11:33
rig,

ur?it? pom?že, když si fretka na ptáka zvykne! p?kn? si ho o?íhne, zjistí, co a jak, aby ho mohla ulovit ješt? snáz...

prob?h, jak se v?bec m?žeš takhle ptát, když jsi už ve svém prvním p?ísp?vku psal:
jak jist? všichni víte, fretka je kunovitá šelma
navíc - umístit klec s dravcem BEZPROST?EDN? VEDLE potenciální ko?isti mn? osobn? p?ipadá v??i OB?MA p?inejmenším necitlivé, resp. jako týrání. i kdyby na sebe nevid?li, uslyší se a ucítí. za další - fretka si dokáže klec otev?ít, když ne svojí, tak tu pta?í, všude vleze a vyleze...
a v neposlední ?ad? - fretka NENÍ ko?ka. tu n?jaký klofanec rozhodn? nezastraší, spíš vyprovokuje k tomu, aby vymyslela, jak "p?ekonat p?ekážku".

rig, je mi líto, ale jestli se nechceš do?kat "nemilého p?ekvapení", vydrž s koupí fretky, až budeš mít podmínky pro to, abys mohl tahle zví?ata od sebe opravdu odd?lit.

Re: Fretka a ostatní zví?ata
Zaslán uživatelem/kou: hanulka (IP)
Datum: 2008-05-12, 11:36
Já bych tuto kombinaci nedoporu?ovala, pokud se zví?ata vidí a cítí. M?j fre?ák vyr?stal odmali?ka s Alexandrem malým mého p?ítele a pták musí být umíst?n ob dva pokoje daleko, protože z n?ho má stres. Damián šplhal po kleci a ?apkou se snažil si ho p?istr?it, než jsem tam dob?hla, pták v tranzu, vypadal že prod?lává infarkt. Od té doby d?sn? ?ve jen Damiána zacítí. S ko?kou to je bohužel podobné, m?li jsme kot? zárove? s fretkou v byt? a kot? neustále je?elo jak ho Damián nahán?l a kousal. Je t?eba se smí?it s tím, že jsou to odlišné druhy a navzájem si nerozum?jí.
Avatar

Re: Fretka a ostatní zví?ata
Zaslán uživatelem/kou: Lucifina (IP)
Datum: 2008-05-12, 12:24
My mame taky amazonana...je uz u rodicu, neb doma u nas jsou 4 fretky. Podivat se, jak by to asi mohlo dopadnout jsme meli moznost o Vanocich u nasich... Samicka mrnava, o dost mensi nez amazonan, si ptaka behem par vterin vytahla z klece a valela ho po zemi, drzic ho za hlavu... Jen zazrakem se nikomu nic nestalo. Takze ani za nic..!
Avatar

Re: Fretka a ostatní zví?ata
Zaslán uživatelem/kou: Hanca (IP)
Datum: 2008-05-12, 12:42
Tak musím se prohlásit za vyjímku - u nás doma vládl papouch - roselák pestrý než ho na podzim skolila mrtvice v požehnaném v?ku 24 let, vládl tvrdou packou celé domácnosti, všem po ?ad? nakloval - ko?kám, ps?m a nakonec i ob?ma tcho??m, lidské ob?ti nepo?ítaje. Žil celá léta na volno a omezit ho v létání bylo nemožné - rozebíral pak klec a byl ješt? vzteklejší než obvykle. Spíš jsem se bála že ostatním vyklovne oko. Tcho?i i ko?ky se nau?ili jeho území vyhýbat jak ?ert k?íži a on jim klidn? kradl jídlo z misky a oni stáli v pozoru opodál. :o))))Tolik moje zkušenost s chovem papoucha a tcho?? pohromad?.

Re: Fretka a ostatní zví?ata
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2008-05-12, 12:48
gratuluji k ?estné výjimce! váš pták se ?adí do jedné kategorie s erininým hadem požírajícím mrtvou potravu... tedy n?kam mezi záhady a ufa... ;o)

Re: Fretka a ostatní zví?ata
Zaslán uživatelem/kou: majda (IP)
Datum: 2008-05-12, 12:53
Han?o, tak tos m? pobavila!! Já hrozn? toužím po velkým papouškovi, ale dote? jsem m?la hr?zu, že by v naší ko?ko-fret?í domácnosti neobstál.....:-))
Avatar

Re: Fretka a ostatní zví?ata
Zaslán uživatelem/kou: Rig (IP)
Datum: 2008-05-12, 14:55
Tak to já fretku asi po?izovat nebudu. Svého papouška mám rád a nebudu riskovat jeho život jen kv?li n?jakému tcho?i.

Re: Fretka a ostatní zví?ata
Zaslán uživatelem/kou: majda (IP)
Datum: 2008-05-12, 15:00
No..to sis nab?h...prý "n?jakému tcho?i" :-))))
Avatar

Re: Fretka a ostatní zví?ata
Zaslán uživatelem/kou: kamculenka (IP)
Datum: 2008-05-12, 15:26
majda:Jsem to práv? cht?la tež napsat.."n?jaký tcho?"... když už toak "pan tcho?" :-D

Zuzanka, Jennynka, Vikoušek, Mischa a ti, co mají ty bordelá?e rádi :o)

Re: Fretka a ostatní zví?ata
Zaslán uživatelem/kou: ŽoFiRo (IP)
Datum: 2008-05-12, 15:55
já mám doma agouše a co p?išel o partnera/partnerku (?), tak bez problém? b?há po zemi za fretkama :oD jak se n?která z nich p?iblíží p?íliš, tak se vytáhne, t?epe k?ídlama a spustí ten sv?j d?snej ?ev, takže se ho fretky leknou, zastaví se a koukají co se d?je ;oD fretmeni si ho ale v?tšinou nevšímají a obchází ho, takže papouch b?há za nima a oštipuje jim srst na ocase :oD

[ZofiZoo.mondozoo.com]




Celkem upraveno 2×. Poslední úprava: ŽoFiRo dne 12.05. v 15:59.
Avatar

Re: Fretka a ostatní zví?ata
Zaslán uživatelem/kou: Lucifina (IP)
Datum: 2008-05-12, 16:01
:o))) Asi zalezi no..Jinak nas amazonan ma ted za partnerku andulku, pritom by mel mit sklony male ptacky zabijet.
Jednou jsme omylem zavreli do loznice Tomika s pustenou zelvou..a nic ji neudelal :)
Avatar

Re: Fretka a ostatní zví?ata
Zaslán uživatelem/kou: Fre?ánci z Tcho?í nory (IP)
Datum: 2008-05-12, 23:05
"N?jakému tcho?i"? :D Hihi, to je dobrý.
To se tu celou dobu ?eší problém jen kv?li "n?jakému tcho?i"? :D

Tomu se ?íká obrat..... ;o)

Avatar

Re: Fretka a ostatní zví?ata
Zaslán uživatelem/kou: klokan_cestovatel (IP)
Datum: 2008-05-12, 23:23
cele tohle forum je prece o tech smradosich :-) a voni to tu pojmenujou NEJAKEJ TCHOR :-))) se picnu

Re: Fretka a ostatní zví?ata
Zaslán uživatelem/kou: cavecodo (IP)
Datum: 2009-09-04, 15:33
Myslím si, že to jen n?jaký tcho? rozhodn? není. Sice ji dlouho nemám, ale za tu chvíli vím, že je to paní fretka a lec které zví?ata by se od nich mohli p?iu?ovat. Jinak papouška máme taky, spole?n? bych je zatím ur?it? nepustila, ale co není, m?že být. Vid?li se p?es klec a ani jeden neprojevil strach ani nervozitu, tak uvidíme...
Každopádn? jsem za toho zlobivýho tcho?íka strašn? ráda.

Míška a Žofka

Re: Fretka a ostatní zví?ata
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2009-09-05, 13:15
cavecodo,

dost dob?e nechápu, pro? byste v?bec m?li zkoušet spole?n? poušt?t fretku a papouška - tedy pokud už toho ukecanýho ptáka nemáte plný zuby. je to podobn? "moudré", asi jako by v zoo zkoušeli dát do jednoho výb?hu lvy a antilopy, jestli si spolu budou hrát. jo, ur?it? budou. a schváln? - kdo si to víc užije?
jestli chcete pro fretku par?áka, po?i?te si ješt? jednu (dv?, t?i), ale rozhodn? ji nezkoušejte skamarádit s ptáky nebo hlodavci, takový partnerství NEFUNGUJE.

Re: Fretka a ostatní zví?ata
Zaslán uživatelem/kou: Heretika (IP)
Datum: 2009-09-05, 13:45
Mám ko?ky,psy,fretky a papoucha.Všichni ostaní spolu super kamarádi,ale papoucha s fretkama v jedné místnosti nechat nem?žu.Fretka si bude hrát s ko?kou,kamarádit se psem,ale papouch je ko?ist a hotovo!!!!V?bec bych s tím neexperimentovala a dávat je v kleci vedle sebe,je stres pro oba zú?astn?né.Takže D?RAZN? NEDOPORU?UJU!!!!!!

Re: Fretka a ostatní zví?ata
Zaslán uživatelem/kou: Markéta V (IP)
Datum: 2010-08-04, 15:15
Zdravím vás, máme dv? fret?í sle?ny (rok a 7 m?síc?) a chceme si po?ídit kot?. Chci se zeptat na zkušenosti se seznamováním fretek a ko?at, p?ípadn? jestli je dobré mít ob? frete?ky pušt?né naráz nebo rad?ji po jedné. S pejskem šlo seznamování v po?ádku, ale nevím, jak se bude lišit ko?ka v názoru na fretku ;)
D?kuju p?edem za vaše názory
Avatar

Re: Fretka a ostatní zví?ata
Zaslán uživatelem/kou: Jordi (IP)
Datum: 2010-08-04, 15:36
No, hlavn? opatrn? a možná bych je nepoušt?la ob? naráz, protože fretky, co mám zkušenost, pokud jde o útok na vet?elce, tak se umí spojit a bojují dohromady t?eba i 3 na jednu.
Avatar

Re: Fretka a ostatní zví?ata
Zaslán uživatelem/kou: Markéta V (IP)
Datum: 2010-08-04, 15:54
No z toho mám práv? obavu, zkusíme to rad?ji postupn?... :)
Avatar

Re: Fretka a ostatní zví?ata
Zaslán uživatelem/kou: Jordi (IP)
Datum: 2010-08-04, 17:22
Možná bych si fretku i dala na vodítko, aby kot? p?ípadn? náhle neza?ala pronásledovat.
Avatar



Lituji, nemáte oprávnění pro zasílání/odpovídání do této sekce.
TOPlist