Kinetóza
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2008-04-14, 19:35
Už víc lidí se mn? soukromn? ptalo, jak ?ešit problém s fretkou, když nesnáší cestování v aut? v p?epravce, nebo nesení na v?tší vzdálenost v p?epravce (slin?ní, zvracení...).
Já znám jen ?áste?n? teoretickou odpov?? ze skušeností se psama. Múj fre?ák tyto problémy nemá.
Máte n?kdo tyto problémy? Jak je ?ešíte?
Díky za odpov??.

ces+let+



Celkem upraveno 3×. Poslední úprava: martina dne 15.06. v 02:00.
Avatar

Re: Kinetóza
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2008-04-14, 20:55
vytaženo z poradny petry nerandži?ové:

dotaz: Jak cestovat s fretkou autem, aby to pro ni nebylo zát?ží?
odpov??: Po?i?te kvalitní prostornou p?epravku, doprost?ed zav?ste pelíšek (nejlépe kapsu), dol? pod n?j dejte fotomisku se stelivem nebo malý záchodek, na dví?ka upevn?te misku s granulemi a napáje?ku s vodou. Nikdy fretky nenechávejte v aut? samotné a hlídejte p?im??enou teplotu! P?i použití klimatizace pozor na pr?van, ten fretkám vadí. Nejlépe jim bude v p?epravce na podlaze vozu, kde to mén? hází. Pokud by zvracely, cestujte nala?no a kdyby ani to nepomohlo, pora?te se s vetem o vhodných lécích.

dotaz: Jedeme v zá?í na 9 m?síc? pracovat do Itálie. Zajimalo by m?, jaké papíry si kv?li fretce musím vy?ídit a jak zvládne cestu
odpov??: Obecn? je k cest? do zahrani?í pot?eba mezinárodní o?kovací pr?kaz s platným o?kováním proti psince a hlavn? vzteklin? a ?ip. Konkrétní požadavky si musíte zjistit na p?íslušné ambasád? (nap?. Velká Británie vyžaduje p?lro?ní karanténu), p?ípadn? na státní veterinární správ? (n?které zem? požadují potvrzení o bezinfek?nosti, tj. že na našem území nic ne?ádí). Cestování je individuální - n?které fretky jezdí dlouhé trasy autem k mo?i, jiné nep?ejedou bez potíží p?l Prahy.

-----------------------------------------------------------------

Datum: 2005-07-29, 13:58
Pavla napsal/a:

-------------------------------------------------------
> Ano, je velmi mnoho lék?, které se používají v humánní i veterinární medicín? zárove?.
> To je pravda. Nejde ani tak o lék názvem jako o jeho ú?innou látku.
> Nap?. "lidský" augmenti a "zví?ecí" Synulox je stejná ú?inná látka (amoxicilin s kys.
> klavulanovou). Pokud mám 60kg psa (váží jako já), není problém. Na recept vyzvednu Augmentin a je
> to. „A mám to zadarmo“. Ale. Pokud máte leh?í zví?e (což fretka je) , je nutné aby jste se
> zeptali kolik miligram? té ú?inné látky má zví?e dostat a jak ?asto. Pak se musíte podívat jakou
> tabletu máte (?i necháte si napsat) a spo?ítat si to.

> Záludnosti jsou dv?. První záludnost:
> je ?ada humánních lék?, které mohou ur?itému druhu zví?at zp?sobit i smrtelné komplikace, nebo? je
> pro tento zví?ecí druh látka toxická. Nap?. b?žný Paralen (paracetamol) s nejv?tší
> pravd?podobností u ko?ky vyvolá selhání ledvin (nebo? je pro ko?ku "renotoxický"). Dále ur?itý
> typ ATB ze skupiny glykosid? (u lidí b?žné ATB) vyvolá u hlodavc? taktéž v?tšinou smrtelné komplikace.

> Druhá záludnost:
> pokud si již budete jisti o možnosti využití daného léku vaším zví?etem, je ale dost
> pravd?podobné, že jej nebudete schopni správn? "indikovat" a dávkovat.
> Indikovat znamená odhadnou indikaci (diagnózu nebo správný symptom) kdy látku použít.
> Podání u zví?at je rovn?ž složit?jší v tom, že musíte v?d?t kolik miligram? ú?inné látky na kilo
> zví?ete máte použít. Jak jsem psala. Podívat se jak silnou máte tabletu. Je možné že by jste ji
> museli p?lit ?i ?tvrtit a to je obtížné bez p?lících ?i ?tvrtících rýh na tablet?. Proto se
> n?kdy využívají ve veterinárních lécích ty samé ú?inné látky, ale jinak gramážované. To znamená, u
> n?jakého lidského p?ípravku máte t?eba 40 mg v jedné tablet?, ale na veterin? mají již tabletu
> která obsahuje totéž v dávce 10mg. A ješt? má t?eba tableta p?lící rýhu a vy se tedy vlastn?
> dostanete až na 5mg. Jako p?íklad m?žeme využít zmín?ný Kinedryl.
> Jde o látku moxastin, která má výrazný antiemetický (protizvracivý) ??inek, který je dán
> centrálním p?sobením (v mozku) a je nej?ast?ji používán u zvracení "vertiginózního" p?vodu. To
> znamená p?i pohybech p?i cestování atd, nebo? se p?i tom aktivuje v uchu tzv vestibulární aparát a
> pak je ?lov?ku blb?. K tomu sta?í i koukat se na obrovské plátno kde je pušt?na horská dráha.To
> znáte. Prost? se dráždí toto centrum a pak je vám
> na zvracení. Zde pom?že Kinedryl. Tableta obsahuje
> 25mg ú?inné líátky moxastin a má ?tvrtící rýhu. Nejnižší možná p?esn? podaná dávka je tedy 6,25
> mg, což je dávka doporu?ující se d?tem 2-6let. Ale víte kolik má vzít fretka?
> Kinedryl není naštestí výrazn? toxický (snad ani u fretek ne, tak to bude s fre?ákem snad ok.)
> Ale jinak u jiného p?ípravku, kdyby se mu dala v podstat? tak ?ty?násobná dávka, což ta ?tvrtka
> tablety je, mohli t?eba selhat játra ?i ledviny, a tak!)
> A nakonec. Kinedryl se používá u kinetóz, to je nevolnost z cestování. Mechanismus viz výše.
> U onemocn?ní kdy zví?e výrazn? zvrací a nep?ijímá
> je na prvním míst? dostatek tekutin. bez nich za?nou selhávat d?ležité orgány, nebo?
> nebudou okysli?ovány krví, kterou je málo, protože
> zví?e je dehydratované. ?ím menší zví?e, tím má mén? krve v ob?hu, tím v?tší riziko dehydratace.
> Stejn? tak i u malých d?tí. (pro info dehydratace
> je snížené množství vody v t?le, ale dehydrovaný živo?ich neexistuje, jedin? sušený. Dehydrovaný je
> totiž synonymum pro bezvodý). Takže dehydrotovaný je správn?, dehydrovaný nikoli.
> Takže když fretka dost zvrací , zavod?ovat (lži?kou vodu s troškou glukózy), a k veteriná?ovi. Myslím.



Celkem upraveno 2×. Poslední úprava: martina dne 06.06. v 22:47.

Re: Kinetóza
Zaslán uživatelem/kou: gryfi (IP)
Datum: 2008-04-14, 22:20
M?j fre?ák z auto zrovna nadšenej není, pokud je v p?epravce, takže je to ?ešený tak, že pokud jedu sama, tak ho dám na postrojek a p?ipevním k pásu na zadním sedadle, "uprost?ed", takže má možnost pohybu a ani se mi tam nijak nezamotává. Je spokojenej jak blecha že m?že šmejdit.. bez toho, že by se mi dostal dop?edu.. Pak vytuhne v pelíšku na sedadle a je klid.. Ale pokud je v p?epravce a nemá možnost pohybu je zle..

Re: Kinetóza
Zaslán uživatelem/kou: Lucifina (IP)
Datum: 2008-04-26, 23:49
Dnes jsme meli zkousku...jeli jsme vsichni, se vsema 4 na prochazku...Cca 10 minut autem- vsichni byli v kleci na zadnim sedadle..Leilinka na konci cesty v poradku. Jezdime k lesu, kde je pole a rybnik...Leilinka se prosla, pak uz se ji nechtelo a zalezla do tasky...po 10 minutach jsem ji vyndala z tasky- opet huste sliny u pusy...sla spat...za chvili nekolikrat vypiskla, vyndala jsem ji-byla poblinkana a sliny..Pak se jeste poblinkala asi tak po 20 minutach od vystupu z auta...sliny u pusy. Naprosto nechapu, co se s ni deje:( Od chvile, kdy jsme dorazili domu je v poradku. Ve stredu pojedeme na veterinu.
Avatar

Re: Kinetóza
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2008-04-27, 09:24
Lucifina: Na SK foru se zmi?oval lék PVB Sedatif Nerveux. V SR neni k dostání, ale v ?R ano...optej se na n?j veta.

Kopíruju sem p?íspévek z SK fora napsaný vetem:

"Tak s tymto asi moc nepomozem. U psov sme pouzivali Kinedryl, ale u fretky nemam sajnu, ako by som to nadavkovala.
PVB Sedatif Nerveux v SR momentalne nie su k zohnaniu (uz od leta vlani) a nie je iste, ci este niekedy vobec budu.
Existuju tabletky S.O.S. Animal bonbons, ktore sa pouzivaju v stresovych situaciach (napr. transport), ci vsak dokazu stlmit aj nevolnost, to neviem. Su to Bachove kvetinky a su urcene pre psi a kone, ale myslim, ze by nemali ublizit ani fretke (je to vsetko na prirodnej baze).
Pre psov existuju aj tabletky proti zvracaniu. Volaju sa Cerenia (firma Pfizer). V tej najnizsej koncentracii by sa dali nadavkovat aj fretke, neviem vsak, ako by na to zareagovala. Su vyvinute pre psov a ine zvieracie druhy tam nie su spominane."
Avatar

Re: Kinetóza
Zaslán uživatelem/kou: martina (IP)
Datum: 2008-04-27, 21:39
lucifino,
jestli leile vadí jízda autem, je možný, že jí podobn? vadí i houpavý pohyb p?i nošení v batohu. pokud jindy tyhle problémy nemá, asi bych se tím p?íliš neznepokojovala (je to podobné, jako s jinak naprosto zdravými lidmi, kte?í trpí v aut? nebo na koloto?i nevolností). cesty prost? omezíte na nezbytné minimum.
horší by bylo, kdyby se u ní podobné potíže ob?as objevovaly i jindy... :o/


Re: Kinetóza
Zaslán uživatelem/kou: Johana (IP)
Datum: 2008-04-27, 21:57
Já se práv? setkala s tím, že bu? vadí jízda v auté v p?epravce...ale když je fretka v aut? v náru?í, tak ji nic neni. Taky když se nese v p?epravce, je problém...ale v batúžku ne. Tyto problémy má jedna Vl?ákova dcera. Tak snad p?i p?enášení ne taška, ale batúžek.....no a v aut? jedin? u spolujezdce v náru?í. Za skoušku se nic nedá.....
Avatar

Re: Kinetóza
Zaslán uživatelem/kou: Lucifina (IP)
Datum: 2008-04-28, 15:24
Diky vam za rady...promluvim ve stredu s vetem a uvidime...prislo mi to proste divne..praveze nevolnost je v aute a ne potom...blinkala 1x v tasce, 1 x venku...jeste zkusime noseni v rukou a uvidi se. Zvazim s vetem nejake vysetreni, mam strach a vidim uz za tim (cerna kronika) neco vaznejsoho :(
Avatar

Re: Kinetóza
Zaslán uživatelem/kou: Lucifina (IP)
Datum: 2008-07-09, 13:26
Tak jsme vyzkouseli na Leiliy kinetozu Bachovy kapky, ktere nam dal nas vet. 100% doporucuji. Tableta velikosti sumiveho vitaminu, rozdelila jsem ji na 8 dilu a na cestu cca 400 km nam pro 1kg samicku vystacily 3 dilky. Zadne vedlejsi ucinky a 100% to zabralo.
Avatar



Lituji, nemáte oprávnění pro zasílání/odpovídání do této sekce.
TOPlist